Luchtfoto's in eigen beheer :aterdagnummer BOZEN - Uit gevangenissen en kcimpen verspreid over heel Noord- Italië zijn enkele dagen geleden de hoofdrolspelers in een van de groot ste naoorlogse processen van Italië naar de centrale gevangenis van Mi laan overgebracht. Begin december zullen daar bijna zestig van de om streeks honderd verdachten terecht staan, die verantwoordelijk worden gehouden voor de golf van terreur die in 1961 het nu bijna 50 jaar oude probleem-Süd-Tirol weer in de schijnwerpers van de wereldpolitiek heeft geplaatst. Ongeveer veertig verdachten zullen bij verstek terecht staan, omdat de Italiaanse carabinie ri hun niet de hand op de schouder hebben kunnen leggen. Voor een deel zijn dat Zuidtiroolse verzetsmensen die op ogenblikken waarop de geboortegrond hun te heet onder de voeten wordt, langs de gemzenpaden over het dak van de wereld een goed heenkomen zoeken naar Oostenrijks Tirol. De belangrijkste verstekfiguren in het op 9 december beginnende pro ces van Milaan zullen echter Noord- tirolerSf Oostenrijkers zijn, die door de Italiaanse justitie worden ge doodverfd als de werkelijke leiders Van wat niet alleen de Italiaanse ad ministratie maar ook de grote massa van de Duitssprekende Zuidtirolers „terreur-golven pleegt te noemen. ZUID-TIROL, waar zich een verbeten schemergevecht afspeelt tussen saboteurs en carabinieri en alles draait om een vorm van regionaal bestuur, zoekt tussen terreur en discriminatie naar een vergelijkSi{( 0Z I éJi t ISSuB ■Si WÊÊÈÊÈ ïllöl KORT BELICHTEN VOOR EEN LEUK SOUVENIR Zaterdag 5 oktober 1963 EXPLOSIES VAN VERBETEN SCHEMERGEVECHT IVflensen als de voorzitter van de reactionaire „Berg Ischl Bund" uit Innsbruck, dr. Witmoser, die zal worden aangeklaagd als de leider van de B.A.S. Befreiungs Aktion Süd- Tirol. Met hem zullen de Noord-Tiro- ler journalisten Wolfgang Pflaun ders en Heinrich Klier de voornaam ste verstek-verdachten zijn. In het proces van Milaan zal de open bare aanklager naar verwacht wordt, Oostenrijkers identificeren als de lei ders van de terreuracties en de in per soon terecht staande Zuidtirolers in hoofdzaak als ondergeschikte maar fanatieke uitvoerders. Wie tijdens de bezettingstijd het verzet in eigen land heeft meegemaakt, moet allergisch zijn geworden voor kwali ficaties als „terreur" en „terroristen". Zo werden eerlijke en moedige verzetsdaden en verzetsstrijders in alle bezette landen tij dens de tweede wereldoorlog genoemd, niet alleen door de Duitsers en de Italianen, maar ook door een deel van de eigen be volking. De verdenking van recidivisme komt op, nu juist de Italiaanse carabinieri en de Italiaanse pers zich voor de „getui gende" aanslagen in Zuid-Tirol weer be dienen in het jargon van de beruchte ja ren uit de tweede wereldoorlog. De Itali aanse kranten in deze streek braken deze termen in zes koloms koppen op de voor pagina's uit, zodra er weer een opslag plaats van wapens wordt gevonden in de Zuidtiroler Alpen. En aangezien de cara binieri de laatste weken blijkbaar op goed spoor zitten is dat bijna dagelijks het geval. „Terroristi" En hoewel er voldoende aanwijzingen zijn om de motieven van de merendeels ultra-rechtse leiders van de Befreiungs Aktion Süd-Tirol met grote argwaan te beoordelen, gaat toch al gauw de verbijstering overheersen over de ver bluffende hardleersheid van een aantal Ita liaanse bestuursambtenaren, staande ma gistraten, politiemensen en politici. Blij kens hun uitspraken schijnt hun voornaam ste beoordelingsnorm voor alle Zuid-Tirol problemen de gevolgen er van voor het Italiaanse nationale prestige te zijn en te blijven. Al te doorzichtig is hun pogen om vanzelfsprekend Zuidtiroler ontevreden heid. En zover is het nog lang niet. overstemmen. Italië heeft echter welbewust een kwart miljoen niet-Italianen binnen zijn landsgrenzen gehaald en het begint een halve eeuw nadat het daartoe het ini tiatief nam tijd te worden, dat het de volle consequenties, op de modernste wijze toegepast, aanvaardt van de verantwoor delijkheid voor zo'n omvangrijke minder heid. En zover is nog lang niet. Toen Italië in de eerste wereldoorlog, hoewel strijdend met Duitsland en het Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk, zich in geheime onderhandelingen liet overhalen de kant van de geallieerden te kiezen en zijn aanvankelijke bondgenoten de oorlog te verklaren, stelde het daarvoor als voor waarde, dat bij een geallieerde overwinning het gehele Oostenrijkse gebied ten zuiden van de waterscheiding die het toenmalige Tirol in tweeën deelde aan Italië zou ver vallen. Italië beoogde daarmee in de eerste plaats in het noorden een natuurlijke verdedi gingslijn te krijgen. De nieuwe grens ging lopen over Spitzen, Graten en Jochen op een hoogte van bijna overal meer dan 3000 meter, waarin zich slechts twee winter en zomer begaanbare Noord-Zuid-verbindin- gen van betekenis bevinden: de Brenner- en de Resia-pas. Ten tijde van de eerste en de tweede wereldoorlog was dat voor Italië een veiligheidsnorm van de eerste orde. Vandaag heeft dit voordeel veel van zijn betekenis ingeboet, maar in 1943, toen het ineenstortende Italië voor de tweede keer van de centrale oorlogspartij naar de geallieerden overliep was het nog begrij pelijk, dat de nieuwe Italiaanse leiders van de oude administratie, er onmiddellijk weer alles op zetten om in ieder geval die water- scheidingsgrens en dus het bezit van Zuid- Tirol uit de failliete boedel te redden. En zij slaagden daar waarlijk weer in! Wel echter moest toen in 1946 het Italiaanse het vredesverdrag waren gezet een vol gende Italiaanse regering het argument hebben verschaft om bij de uitvoering van het de Casperi-Gruber-akkoord een kunstje uit te halen. Zij verschafte de daarin over eengekomen Regionale Autonomie niet al leen aan Zuid-Tirol maar aan het verenigde gebied van het Duitse Süd-Tirol en het Italiaanse Trente. Met als gevolg dat in het regionale parlement de Duitssprekende bevolking niet de grote meerderheid, maar slechts éénderde van de stemmen kreeg. De resultaten lagen voor de hand. Zij kwa men er op neer dat: le in de regionale ap paraten de Italiaanse ambtelijke meerder heid vrijwillig volledig werd gehandhaafd; 2e in het regionaal-autonome gebied Tren- tino-Tiroler Etschland (Trentino Alto Adi- gaf »V )#Salurn vredesverdrag werd getekend, Italië in een speciaal akkoord, overeengekomen tussen de Gasperi (Italië) en Gruber (Oostenrijk), garanties geven voor een behoorlijk zelf bestuur voor de Duitssprekende minderheid in Zuid-Tirol. De garanties zijn wel gege ven, maar op de uitvoering er van is nogal wat afgedaan. Wel wordt nu op de scho len in Zuid-Tirol Duits als voertaal ge bruikt en wel durven de Zuidtirolers nu hun eigen taal te spreken in het openbaar, zonder het risico dat daar voor de oorlog aan verbonden was. Maar daarmee is niet alles gezegd. Het gebied dat Italië op grond van het beding van 1915 in 1919 van Oosten rijk overnam, omvatte niet alleen Zuid- Tirol maar ook het gehele Italiaans spre kende gebied van de huidige provincie Trente, tot aan het stadje Riva aan het Gardameer, waar de Oostenrijkse keizers zich gaarne onledig hielden. Toen waren in de streek tussen Garda en Brenner de Ita lianen de tweederangs burgers. In dit ge bied eindigde het Duitssprekende stuk van Zuid-Tirol naar het zuiden bij het plaatsje Salurn. „Vrijheid voor Zuid-Tirol tot aan Salurn" staat dan ook in meters hoge letters op talrijke plaatsen langs het Oos tenrijkse deel van de Brennerweg gekalkt. Maar ook in het Italiaans sprekende deel van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie ten zuiden van Salurn bevonden zich toch nog enkele kleine Duits sprekende enclaves. En het zijn die enclaves geweest, die nadat in 1946 de handtekeningen eenmaal onder ge) de rechterlijke macht bleef in handen van Italianen van wie de meesten nauwe lijks of niet Duits verstaan; 3e de politie grotendeels Italiaans is; 4e een groot deel /an de inkomsten van het gebied vooral uit elektriciteit die in het Zuidtiroler ge bied wordt opgewekt in het armere Trentse gebied wordt besteed; 5e de Italia- nisering van Zuid-Tirol voortschrijdt, met name door een industrialisatie op het nog uit de fascistentijd stammende thema van aantrekking van Italianen uit het zuiden. Het meest kenmerkende van de industriali sering is dat zij nog maar in zeer geringe mate is afgestemd op het scheppen van arbeidsplaatsen voor kinderen van Zuid- tirolse boeren, voor wie net als in Neder land niet voldoende bestaansmogelijkheden meer op het land liggen. In de slepende reeks Oostenrijks-Italiaanse onderhandelingen te Milaan, Klagen- furt en Zurich gevoerd is gesproken over een decentralisatie van de regionale autonomie over de provincies Bozen (Bo>- zano) en Trente maar de onderhandelin gen zijn vastgelopen, vooral nadat in 1961 het radicalisme de kop begon op te ste ken. De meest directe aanleiding voor het opleven van het radicalisme schijnt te zijn geweest het vonnis van een geheel Italiaan se rechtbank over een groep van zeven Zudtirolers jongens, die met een paar Ita liaanse ambtenaren wat hadden gedronken, en die later handgemeen met de Italianen raakten, waarbij een van de Italianen over de rand van een ravijn gleed en dood viel. Van de zeven jongens werden er zes ver oordeeld. Schuldig bevonden aan moord. Volgens heel bedaarde Zuidtirolers met wie ik sprak, is dit geweldig harde vonnis voornamelijk het gevolg van spraakverwar ring tijdens verhoren en proces, die hun oorzaak vonden in het feit dat recherche en rechters de Duitse taal niet beheersten. Tijdens de opwinding daardoor veroorzaakt, begonnen in de vroege zomer van 1961 in Zuid-Tirol de springladingen te ont ploffen, in acties die vooral waren gericht tegen hoogspanningsleidingen die van Zuid- Tirol naar andere delen van Italië lopen en tegen de spoorlijn van de Brenner naar het Zuiden. Maar ook tegen standbeelden van Italiaanse helden en zo. Het waren manifestaties, die kennelijk waren bedoeld, om het oog van de wereld te trekken. Zelf3 bij vele Zuidtirolers viel dat niet best. Nog altijd niet. Ze zijn ontevreden over de huidige situatie, maar voor deze wijze van strijden staat maar een klein deel van de boerenbevolking open, in hoofdzaak in de streken waar de aanraking met de Italianen het meest veelvuldig is. Elders moet men er niet veel van hebben. „Op deze manier zou het een conflict worden tussen een groep reactionaire Oos tenrijkers met twijfelachtig politiek verle den en een sterke revanchistische inslag en aan de andere kant het Italiaanse reac tionaire, fascistische element dat juist in het door het Italiaans fascisme gekoloni seerde gebied van Zuid-Tirol nog zeer sterk aanwezig is", zei mij een leidende fi guur in de Zuidtirolse partij, die als vele anderen zijn naam maar liever niet genoemd wilde zien. „Je staat nu eenmaal zó in de kartotheek van de carabinieri!" Hij noemde het echter waarschijnlijk dat de Noordtiroler leiding onder de Zuid tirolers meer weerklank zal krijgen voor de gewelddadige acties, wanneer nu eindelijk de gematigde Italiaanse groepen de tegen stand weten te overwinnen van de agite rende fascisten, monarchisten en commu nisten, om met snelle en concrete daden de autonomie van het Duits-sprekende deel van Süd-Tirol werkelijkheid te maken. „Er is geen sprake van dat wij terug wil len naar Oostenrijk", meende ook een an dere Zuidtirolers, een vooraanstaande fi guur uit het openbare leven, te mogen zeg gen. Het is waar dat na het akkoord tus sen Hitler en Mussolini, vlak voor de oor log op de Brenner gesloten, ongeveer 90 procent van de bevolking van Zuid-Tirol opteerde voor de mogelijkheid de Duitse nationaliteit aan te nemen en te vertrek ken naar het Derde Rijk. Zou de oorlog er niet tussen zijn gekomen, dan zouden de meesten vermoedelijk ook wel gegaan zijn. Maar door de loop der gebeurtenissen zijn er niet meer dan 70.000 naar het Rijk ver trokken. Vrijwel alle anderen hebben na de oorlog weer gekozen voor de Italiaan se nationaliteit. En misschien zou nog al tijd wel een belangrijk aantal Zuidtirolers met gebied en al naar Oostenrijk willen, wanneer Italië in E.E.G.-verband hen niet duidelijk betere levensmogelijkheden te bie den had dan Oostenrijk. Het prachtige fruit dat in deze weken de takken van de vruchtbomen in de onafzienbare boom gaarden in de valleien die uit de gletscher- wereld afdalen, bijna doet breken, en de geurige wijnen van de meer zuidelijke hel lingen, vinden gemakkelijker afzet via Ita lië dan via Oostenrijk. Maar er is ook een bloed dat spreekt. Vooral in de emotionele conflicten die zich hier bij herhaling blijven voor- •Itt 1 is. doen, doordat Italiaanse parlementariërs het nationale prestige minder gediend ach ten met een oplossing voor de zaak Zuid- Tirol, die voldoet aan de normen van de wereld van nu, dan met het hoog houden van de faam van de in haar methoden niet zo bijster kieskeurige carabinieri. Die ca rabinieri mogen er dan wel in slagen ge weldige wapenarsenalen te ontdekken in de arendsnesten van de 40-jarige Passeier smid Georg Klotz en de sinds 1961 voort vluchtige „terrorist" Luis Amplatz, in de wanden van de Nörderspitze en in de groe ne balkons boven Bozen zelf de opstan dige vogels waren zelf weer net gevlogen in hun omgang met Zuidtirolers zijn de heren wat minder gelukkig. Voor de nieuwe golf van gewelddadighe den die begin augustus losbrak, werd het sein gegeven door het opzienbarende von nis van een gerechtshof in Trente, dat te oordelen had over het gedrag van een grote groep carabinieri, die terecht stonden op klachten van de vele in gevangen schap verblijvende verdachten die op 9 december in Milaan zullen terechtstaan. Klachten wegens verregaande mishandelin gen door de verhorende carabinieri die in tenminste één geval de dood van een Zuidtiroler gevangene ten gevolge heeft gehad. Hoewel de mishandelingen on der meer met medische rapporten gestaafd als juist werden erkend door het Trent se hof, werden alle verdachte carabinieri vrijgesproken in hoofdzaak op technische juridische gronden. Dat vrijsprekende vonnis heeft ook bij alle gematigde Zuidtirolers een diepe ver ontwaardiging gewekt, die te gemakkelijker wordt gevoed door het feit dat natuurlij Ic weer geven enkele Zuidtiroler deel uit maakte van het Trentse hof. Ook de S.V.P. de Zuid Tiroler Volkspartij, die allerminst op de geweldacties is gesteld, liet zich scherpe maar loyale woorden over het Geheel boven: De Oostenrijks-Italiaanse grens loopt sinds Italië in de eerste wereldoorlog Süd-Tirol op Oostenrijk buitmaakte, over de hoogste bergkammen, waardoor een gemakkelijk te verdedigen scheidslijn is ontstaan. Voor Tiroler activisten echter een grens die meer mogelijkheden dan hindernissen biedt. Boven: Hoewel sinds bijna een halve eeuw de Oostenrijks-Italiaanse grens Tirol doormidden snijdt heeft „Alto Adige", op de zuidelijke alpenhellingen, weinig of niets van zijn Oostenrijks karakter verloren. Trentse vonnis ontvallen. Waarin het hard leerse politie-apparaat aanleiding vond om maar onmiddellijk de bureaus van de S.V, P. met een bezoek te vereren en te begin nen met verhoren van alle leden van het S.V.P.- partijbestuur Sinds het Trentse vonnis dreunen in Zuid- Tirol weer de explosies. Zo niet van bom men, gelegd door B.A.S.-aanhangers, dan door het opblazen van een nieuw ontdekt „terroristennest". Op alle bruggen, spoorbruggen en bij alle elektrische centrales houden zwaar gewa pende patrouilles carabinieri de wacht, met de automatische wapens in schietklare positie. Wolgens gematigde Zuid-Tirolers hebben V de Italianen geen ongelijk ais zij ver klaren dat de nieuwe golf van geweld niet zijn directe oorzaak vindt in het Trentse carabinieri-proces, maar in het feit dat de reactionaire diehards in Oostenrijk met deze nieuwe gewelddadigheden een aan staan lijkende overeenkomst tussen Zuid-Tirolers en verstandiger Italianen verenigd in een „Commissie van 19" die be gin oktober rapport zal uitbrengen aan re gering en parlement in Rome brj voor baat pogen te torpederen. Doel van de B.A.S.-leiding zou dan zijn de reactionairen van uiterst rechts en links al bij voor baat tegen elke concessie aan de Zuid tirolers in het geweer te brengen. De B.A.S. wil geen oplossing voor Zuid-Tirol binnen Itaiië, maar er buiten. Wanneer dit inderdaad het effect van de B.A.S.-activiteiten zou zijn, lijkt er maar één middel tegen te zijn: een onmiddel lijke ingreep van Rome in het gedrag van het Italiaanse bestuur in dit gebied, waardoor voorkomen wordt dat de B.A.S. met haar explosies en pamfletten in een sfeer kan werken die voor haar oogmerken vruchtbaar is. (Van een medewerker) \Toor luchtfoto's zijn zware, kostbare camera's nodig en een speciaal vliegtuig... dacht U misschien. In derdaad zijn er zulke camera's, evenals speciaal voor luchtfotografie en luchtkartering ingerichte vliegtui gen. Maar voor een leuk souvenir van uw rondvlucht boven Eelde, Schiphol of Zestienhoven hebt U aan uw eigen camera genoeg mits er op die camera een sluiter zit die tot 1/250 of 1/500 seconde gaat. En U hoeft de stewardess niet te vragen het vliegtuigdeurtje voor U open te maken (ze zou U trouwens zien aankomen)U kunt gewoon door het raampje kieken. Als dat raampje tenminste niet al te vuil is. Amstelveen vanuit de lucht. De flats links zijn de torenflats langs de weg Amstelveen-Ouderkerk; het grote complex rechtsonder is de Amstelveense „Lijn baan", toen nog in aanbouw. Wanneer U uw eigen luchtfoto's wilt maken, moet U bij het betreden van het vliegtuig meteen een plaatsje zoe ken vóór of zover mogelijk achter de vleugels. Wanneer U tussen de vleugels zit, krijgen noch U noch uw camera veel te zien. En zit U pal achter de vleugels dan ziet U niet maar uw camera wél een vertekend beeld door de hete luchtgolven en uitlaatgassen van de motor. Maar U hebt een goed plaatsje gevonden. Dan poetst U met uw zakdoek de binnenkant van het raampje schoon. Wanneer U daarvoor het gordijn gebruikt, wordt de stewardess te recht boos. In uw camera stopt U een film van 21 Din (gevoeliger hoeft echt niet. Integendeel!) en op de lens doet U een geelfilter of als U het hebt een donkergeel of lichtrood filter. Dat filter dient om het contrast in uw foto's te versterken. Door nevel, luchttrillingen boven de aarde, stof en andere oorzaken (o.a. straalbreking in het vliegtuigraam pje) willen amateurfoto's nogal eens grijzig uitvallen. De sluiter gaat op 1/250 of nog liever op 1/500 sec. Nee ,niet om de snelheid waarmee het vliegtuig vliegt, maar om de tril lingen van de motor op te vangen. In een zweefvliegtuig zou U makkelijk met 1/100 sec. kunnen kieken, hoewel dat toch ook vrij snel kan gaan. Maar daar is geen trillende motor. De lens zetten we als het een zonnige dag is op ope ning 5,6 anders op 3, 5 of 4. De afstand stellen we natuur lijk op oneindig. En nu maar wachten op een leuk moment. Vliegt U over uw straat, dan drukt U natuurlijk op de knop. Gaat het toestel dan juist door de bocht, zodat uw kant de laagste wordt, dan kunt U prachtig omlaag kieken. Dan boft U. Wat dat kieken betreft: neem de camera in beide handen, doch leun niet met de camera, handen of armen tegen het vliegtuig (dus ook niet tegen het raampje!), want dan plant het trillen van de machine zich voort in uw camera en krijgt U trillings-onscherpte. Houdt de camera dus vrij! Als het niet te heiig is en er is wat zon, dan zult U heel bevredigende foto's krijgen..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13