KAMER VERWIERP MOTIE VAN P. v. 4 A. Prof. Vondeling had scherpe kritiek Militairen macht in nu aan de Honduras KLANKBORD Bijzondere aandacht verhoging sociale status van bouwvakkers Drastische herziening salarispeil van de journalisten is nodig wa Aartsbisschop van Praag vrijgelaten DRIE DODEN BIJ BOTSING MOTIEvoorgestelde maatregelen,onnodig en ongeschikt" Enig juiste weg Sporttoto Scherpe kritiek Goed gekozen President in paleis opgesloten ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Gewikt en gewogen berken in buitenland Verdelingssysteem Prof. dr. H. Baudet en prof. dr. G. Kuiper: Grote aandacht aan opleiding besteden Arbeidsbesparing Vorming Slechte faam Verletbestrijding Seriebouw-kwaliteit VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur). Het jaarlijkse grote politieke debat in de Tweede Kamer, dat uiteraard grotendeels gewijd was aan de gebeurtenissen op het „loonfront" en de middelen, die de regering denkt aan te wenden om de spanning op de arbeidsmarkt te verminderen en een bestedingsbeperking te voor komen, is gisteren geëindigd met de verwerping van een socialistische motie, luidende: „De Kamer, ervan uitgaande dat een forse loons verhoging onontkoombaar is, welk uitgangspunt kennelijk zij het niet duidelijk uitgesproken door de regering wordt gedeeld, van mening dat behalve loonsverhogingen ook andere maatregelen nodig zijn om de spanningen in onze volkshuishouding te verminderen, ge let op de jongste voorstellen van de regering, geeft als haar oordeel te kennen dat dit samenstel van maatregelen nodig noch geschikt is om het gestelde doel te bereiken, geeft de regering in overweging haar houding nader te bezien en gaat over tot de orde van dag". Aan het effect van een beroep op de gepensioneerden en op de gehuw de vrouw en van gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelij ke of gelijkwaardige arbeid kende hjj geen grote betekenis toe. Ten slotte sprak hij zijn afkeuring er over uit, dat de regering in haar pro gram aankondigt optrekking van de a.o.w. tot een sociaal minimum, maar tegelijkertijd erbij zegt, dat dit niet op korte termijn kan gebeuren. De heren Lankhorst (p.s.p.) en Bak ker (c.p.n.) onderschreven de kritiek van prof. Vondeling in grote lijnen. Voor de motie stemden 46 leden en wel de P.v.d.A., de C.P.N., de P.S.P. en de Boerenpartij en tegen de motie verklaar den zich 79 leden van de K.V.P., de V.V. D., de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P. en het G.P.V. Nadat mr. Marijnen op een desbetref fende vraag geantwoord had, dat de re gering van plan is binnenkort te komen met een wetsontwerp op de kansspelen, waarin ook de sporttoto geregeld zal worden de bestaande regeling van de sporttoto loopt 31 december 1964 af sprak hij wat de spanning op de arbeids markt betreft o.a. uit, dat de regering hoopt dat door de maatregelen, die zij heeft aangekondigd en die zij zo nodig zal treffen, de uitwassen van de zwar te lonen zullen verdwijnen. Wat de prijzen van grond en wonin gen aangaat, zal de regering een on derzoek instellen of ingrijpen nood zakelijk is. De bewindsman vestig de er daarbij de aandacht op, dat ook de gemeenten het een en ander tegen het oplopen van de prijzen kunnen doen. Nadat mr. Marijnen de Kamer in tweede termijn had geantwoord, kregen enkele leden tegen de gewoonte in nog de gelegenheid om kort in derde instan tie het woord te voeren. Daarbij diende prof. Vondeling namens de fractie van de P.v.d.A. de motie in, die door de Ka mer verworpen werd. De prijzen van huizen en van grond laat de regering tot abominabele be dragen oplopen de heer Vondeling gaf een voorbeeld van een woning, waarvan de prijs in enkele jaren van 23.000 tot 63.000 is gestegen. Maar de c.a.o.'s voor de wasserij- en voor de horecabedrijven, waarin enkele geringe verbeteringen waren aangebracht, keurt zij af, zo merkte hij schamper op. Het misnoegen over dit beleid leeft in alle kringen. Als de regering de investeringen wil beperken, dan dient zij toch zeker de investeringsaftrek en de vervroegde af schrijving in te trekken, twee maatrege len, die indertijd genomen zijn om de investeringen te... stimuleren. Maar dat schijnt de regering niet van plan te zijn. Door de kredietbeperkingen worden in de eerste plaats de kleine ondernemin gen getroffen. Daarom had de heer Vondeling er bedenkingen tegen. Hij kritiseerde, dat bij de huurverho ging in 1964 niet gesproken is over een compensatie in de lonen en wat het be roep op de gepensioneerden aangaat, zei hij, dat de P.v.d.A. graag zal meewer ken aan het verlenen van gepaste ar beid voor deze groep van de bevolking. De regering komt er nu echter zo mee, dat het lijkt op de kreet, die men hoort na een verloren interland voetbalwed strijd: „Abe, kom terug". Tevoren had prof. Vondeling reeds scherpe kritiek laten horen op de aan gekondigde regeringsmaatregelen. Zijn kritiek culmineerde feitelijk in de uit spraak, dat de regering nu reeds neemt van wat nog niet eens is gegeven. De loononderhandelingen zijn nog afgelo pen, de regering weet nog niet welk per centage loonsverhoging er ten slotte uit de bus zal komen, maar de lasten die aan het Nederlandse volk zullen worden opgelegd liggen al op tafel, aldus de fractieleider van de P.v.d.A. Het tweede hoofdbezwaar, dat de heer Vondeling liet horen was, dat de rege ring volstrekt niet duidelijk gemaakt heeft, dat de groep van maatregelen die zij overweegt nodig en passend is in de omstandigheden van dit ogenblik. In de derde plaats voerde de socialistische woordvoerder aan, dat er sprake is van onevenwichtigheid tussen de maatrege len, die hun uitwerking hebben op de particuliere sector en die hun uitwerking hebben op de overheidssector. Prof. Vondeling miste in de aangekon digde maatregelen, waarvan hij aannam dat de regering van plan is ze werke lijk in te voeren, omdat zij anders ook de aankondiging achterwege had moeten laten, een stimulering van winstdelings- regelingen. De regering is voornemens streng vast te houden aan haar prijs beleid. Maar voor huizen en grond denkt zij niet aan een prijsbeheersing. De prij zen van de huizen stijgen tot in het waanzinnige toe, maar wat doet de re gering daartegen?, vroeg de heer Von deling. Zij beschikt niet eens over de middelen om ertegen op te treden. De Staten- Generaal zouden eerst een wet moeten aannemen. (Advertentie) Een geheel ander geluid liet de heer Geertsema, de voorzitter van de V.V.D.- fractie horen. Hij vond dat de regering de enig juiste weg .had gevolgd met het aankondigen van haar voornemens, ook al zijn dat impopulaire maatregelen. Bij voorbaat zegde hij zijn steun toe. Een blijvende verhoging van de belas tingdruk was voor hem onacceptabel. Hij zou zich echter niet verzetten tegen een tijdelijke verhoging van de indirec te belastingen, als deze verhoging maar zo spoedig mogelijk door een verlaging van directe belastingen zou worden goedgemaakt. Overigens meende hij, dat het gehele loondebat thans prematuur is. Ook dr. De Kort, de voorzitter van de fractie der K.V.P. vond dat de regering haar middelen tot verminde ring van spanning op de arbeids markt en tot het voorkomen van een overbesteding goed gekomen heeft. Wat die overbesteding betreft, viraren de socialisten van mening, dat het pro gram van de regering min of meer op een bestedingsbeperking neerkomt. Nee, zei de heer De Kort, er Is geen beste dingsbeperking, we staan voor een tijd van afremming van te hoge bestedingen. Ook andere afgevaardigden voelden, dat er in het aangekondigde program van maatregelen iets zit als een bestedings beperking, maar zij toonden aan, dat er zeer duidelijke verschillen zijn met zes a zeven jaar geleden. De heer Beernink van de C.H.U. opperde het denkbeeld van een verkorting van de militaire diensttijd om meer ruimte op de arbeidsmarkt te scheppen. Bij de replieken spraken ook nog enke le andere afgevaardigden, maar zij brachten na de redevoeringen in eerste termijn weinig nieuws meer te berde. VELE DODEN BIJ HEVIGE GEVECHTEN De strijdkrachten in Honduras hebben gisteren het bewind van president Kamon Villeda Morales omver geworen. Er zou hevig zijn gevochten tussen le gereenheden en afdelingen van de bur gerwacht die de president verdedigden. Volgens goedingelichte kringen zouden aan beide zijden „vele" doden zijn ge vallen. Zwaar bewapende troepen pa trouilleerden door de hoofdstad Teguci galpa, omsingelden het paleis van de president en hielden voorts openbare ge bouwen bezet. De staatsgreep vond plaats tien dagen voordat er nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden voor een president. Reeds enige weken hadden er geruchten de ronde gedaan in Honduras dat een militaire staatsgreep aanstaande was. De radio in Honduras speelde gisteren voortdurend marsmuziek en de uitzen dingen werden nu en dan onderbroken om de bevolking op te roepen kalm te blijven. Geruchten deden de ronde, dat er een militaire junta was geformeerd onder leiding van de bevelhebber van het leger kolonel Osvaldo Lopez Arellano. Bevestiging hierover kon echter niet onmiddellijk worden ver kregen. Naar verluidt zit president Villeda Morales met zijn gezin in zijn paleis opgesloten. De staatsgreep was de tweede in Midden Amerika binnen acht dagen. Vorige week maakte een militaire staatsgreep een einde aan het bewind van president Juan Bosch, het staatshoofd van de Do minicaanse republiek. Bosch werd gear resteerd en in ballingschap gezonden. KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN STUNT. Pas deze week is bekend ge worden hoe begin vorige week vier jonge Oostduitsers de grenswachten van de Sowjetzone bij de neus namen toen zij naar West-Berlijn vluchtten. De jongelui, drie jongens en een meisje, voorzagen een opgekochte Russische auto van een zelfgeschilderd militair kenteken en maakten uit groene regen jassen Russische „uniformen", waarop zij uit verguld papier geknipte Sowjet- sterren plakten. Ook de onderscheidin gen werden niet vergeten: twee jonge mannen „bevorderden" zich tot officie ren, terwijl de derde de nederige rang van soldaat aannam. Om argwaan te vermijden verborg het vrouwelijke lid van het gezelschap zich onder de auto- bank, terwijl de „Russische militairen" met stroeve gezichten de grensovergang voor buitenlanders, grenspost „Charlie" passeerden. De Oostduitse grensbewa kers sprongen stram in de houding voor de „Russische officieren", die hooghar tig terug salueerden. In West-Berlijn vertelden zij niets van hun avontuur en verkochten de auto. De nieuwe eigenaar borg het voertuig als „bijzonderheid" in een garage. Op de lange duur werd de garagehuur ech ter te bezwaarlijk en woensdag reed nij de auto naar de grensovergang, zette hem met de neus richting oost en liet het voertuig als „ironische groet" aan de oostelijke grensbewakers, onbestuurd vertrekken. De wagen bleef echter door een mechanisch defect op weste lijk grondgebied staan en werd daar door Amerikaanse militaire politie in beslag genomen. Als slachtoffer van het verschrikke lijke geneesmiddel neurosedyn werd dit kleine meisje Ann, twee jaar geleden zonder armpjes in Stockholm geboren. In het kinder tehuis Eugenia in Stockholm, waar het kind wordt verzorgd, heeft men haar kortgeleden uitgerust met een paar mechanische armen, ontwik keld uit een Duitse vinding in het instituut voor vliegtuigbouwkunde van de T.H. in Stockholm. De ar men zijn bevestigd aan een plastic harnas, dat om het bovenlichaam van het kind is bevestigd en ont lenen hun kracht aan de druk uit een op de rug gedragen cilinder met koolzuur. De diverse bewegin gen van de armen worden beheerst door corresponderende bewegingen va?i het bovenlichaam. Foto: bij het gebruik van haar kunstarmen wordt Ann door een kleuterleidster geholpen. De verfijnde techniek ver mag evenwel het schrijnende van het geval niet te verhullen... Advertentie Op de rijksweg te Cadier en Keer zijn gistermiddag om half vijf bij een frontale botsing tussen een Duitse en een Belgische personen auto drie mensen om het leven ge komen. In de Duitse personenauto zaten vier mensen waarvan er op slag gedood werden en de beide andere zeer ernstig werden ge wond. In de Belgische auto zal al leen de bestuurder, die eveneens op slag gedood werd. De botsing ontstond, doordat de Belg links reed. Gedood werden de bestuur der van de Belgische wagen, de 20-jarige heer Windten uit Bilzen en de twee vrouwen, die in de Duitse wagen zaten, mevrouw Springmann, 41 jaar oud en mevrouw Eckelt, 23 jaar oud, beiden uit Salzgitter. Hun echtgenoten werden zwaar gewond. De rooms-katholieke aartsbisschop van Praag, monseigneur Joseph Beran, is door de Tsjechoslowaak- se autoriteiten in vrijheid gesteld. In Tsjecho-Slowakije is met ingang van 2 oktober de beperking van de persoonlijke vrijheid waaraan een aantal prelaten was onderworpen, opgeheven. Deze prelaten zijn mgr. Beran, mgr. Ka- rel Skoepy, bisschop van Brno, mgr. Jan Vojtassak, bisschop van Spis, mgr. Sta- nislav Zela, titulair bisschop van Ar- passa, en mgr. Ladislav Hlad, titulair bisschop van Cedie. De 74-jarige aartsbisschop Beran werd in 1949 gearresteerd en had huisarrest tot 1951. Zijn verblijfplaats na 1951 was onbekend. rerwijl tweeduizend Vietnamese berg bewoners eergisteren hals over kop de vlucht namen uit hun door de Amerikanen gestichte vestingdorpen in de provincie Pleikoe, brachten in Wash ington minister van defensie Robert McNamara en generaal Taylor verslag uit over de toestand in Zuid-Vietnam. Kort daarop maakte het Witte Huis zijn conclusie bekend: de Verenigde Staten zullen hun hulp aan het regime van Ngo Dhin Diem niet staken en evenmin ver minderen. Er is gewikt en gewogen en het pro bleem van de onderdrukte boeddhisti sche minderheden is het lichtst bevon den. Wat het zwaarst was, moest het zwaarst wegen en dat was de strijd te gen de communistische rebellen. Ameri- ka's militaire experts in Saigon hebben nu ook bekendgemaakt, wat zij van de slepende guerilla-oorlog tegen de Viet- cong-eenheden verwachten. Het blijkt, dat zij niet pessimistisch zijn. Integen deel, tegen het eind van 1965 kan vol gens deze deskundigen resultaat worden verwacht. Zij hopen dan hun missie te kunnen beëindigen. Nu reeds is er een zekere vooruitgang te constateren, zodat tegen het eind van dit jaar misschien reeds duizend van de vijftienduizend Amerikaanse militairen uit Zuid-Viet nam kunnen vertrekken. Minister McNamara en generaal Tay lor zijn, voorzover uit de mededelingen van het Witte Huis te concluderen valt, van hun reisje teruggekeerd met vele „misschiens". Zij laten heel veel in het midden. Vandaar misschien, dat een commissie van congresleden hun spoor zal volgen om zich persoonlijk in Saigon van de situatie op de hoogte te stellen. Het is te hopen voor de presidenten Ken nedy en Ngo Dhin Diem, dat hun bevin dingen met die van de minister en van de generaal zullen overeenstemmen, want het Congres heeft, zo niet net laat ste dan toch het grootste woord. Slot van pagina 1 doen gevoelen in de sterkte der lichtin gen. Het uitstel zal in eerste termijn gelden voor een periode van 2 jaar, eventueel tweemaal te verlengen met 2 jaar, mits de betrokkene gedurende die periode werkzaam blijft in de nieuw bouw van woningen. Na afloop van de periode van 6 jaren zal desgevraagd voorgoed vrijstelling worden verleend, indien ae betrokkene nog aan de gestel de voorwaarden voldoet. Per ultimo maart 1963 waren 13.000 Nederlandse pendelaars in de Duitse bouwnijverheid werkzaam. Bovendien werken aldaar nog 5000 Nederlanders, die zich in dit land hebben gevestigd. Onder de 13.000 pendelaars bevinden zich naar schatting 8000 a 9000 arbeiders, die aan de Nederlandse bouwnijverheid zijn onttrokken. Een bepaald ongunstig ver schijnsel is, dat deze categorie arbeiders de laatste jaren met 2000 a 3000 per jaar is toegenomen. Het geheel van de thans beoogde maatregelen ter verbetering van het klimaat in de Nederlandse bouwnijverheid kan er in belangrijke mate toe bijdragen, aldus de nota, dat de neiging in het buitenland te werken gaat afnemen. Cp zijn persconferentie ter toelichting van de nota, zei de mi nister, dat de pendel van Limburgse bouwvakarbeiders naar Duitsland in de laatste jaren Nederland 12.000 wonin gen heeft gekost. Ter tegemoetkoming aan bezwaren, die aan de huidige methode van woningver deling kleven, zal met ingang van 1964 een nieuwe verdeelmethode worden in gevoerd. Bij de onderverdeling van het Er dient een drastische herzie ning te komen van het salaris peil der Nederlandse journalis ten. De journalisten zelf zullen iets aan public relations moeten doen, om het beeld dat men van de journalist en de journalistiek heeft te verbeteren. Aan de opleiding van de journalisten zal grote aandacht moeten worden besteed. Er is een duidelijke discre pantie tussen de intrinsieke waarde en de koerswaarde der journalistiek, een discrepantie tussen het vertrou wen, dat de journalist in Nederland geniet en die koerswaarde die een ze kere publieke opinie aan de journalis tiek toekent. Dit zijn enkele conclu sies die twee hoogleraren, prof. dr. H. Baudet en prof. dr. G. Kuiper trokken op het symposium dat giste ren in Utrecht door de Federatie van Nederlandse Journalisten werd geor ganiseerd. Prof. Baudet noemde de journalist een soort arts die zijn vinger aan de pols van de wereld houdt. Hij is ook te vergelijken met een parlementariër deel uitmakende van een onafhanke lijk parlement, een der essentiële ga ranties der democratie. Hij werkt controlerend en constaterend, kriti serend waar nodig. aan de provincies woningen over de toegewezen aantal gemeenten kunnen naast de behoeftefactoren ook andere factoren, zoals planologische ontwikke ling, traditionele groei, e.d. een rol spe len. Voorts dienen produktieoverwegingen een belangrijke plaats in te nemen De verdeling over de gemeenten geldt voor het jaar, waarvoor de verdeling is opgesteld en voor de daarop volgende jaren als richtcon- tingent. Voor grote industriële projecten en pro jecten, <lie een bijzonder arbeidsbespa ring opleveren en dergelijke objecten van bijzondere aard, kunnen aanvullin gen uit de centrale reserve worden ge geven, indien dit voor de continuïteit in de produktiestroom noodzakelijk blijkt. "Iet Wereldgebeuren Prof. Baudet noemde het van grote betekenis dat veel gedaan wordt aan de vorming van de journalist. De op leiding van een journalistieke elite en verhoging in het algemeen van het journalistieke niveau acht deze Gro ningse hoogleraar uiterst belangrijk voor de maatschappelijke gezondheid. Hij constateerde, dat er in Nederland een zekere slechte faam aan het be grip journalist en journalistiek ver bonden is. Daaraan kan de journa listiek, volgens hem, weinig anders doen dan regelmatig haar kwaliteit bewijzen, bevestigen en verhogen. Prof. Kuiper ging eveneens in op het beeld dat men van de journalist heeft. Aan de hand van enkele uitslagen van opinie-onderzoeken die prof. Kui per zijn gehoor meedeelde, bleek dat de journalist in 1950 maatschappelijk werd gewaardeerd op een plaats tus sen de muziekleraar en de ontvan ger van de belasting. In 1954 stond hij tussen de muziekleraar en de rechtskundig adviseur, in 1958 tus sen de onderwijzer en de technisch tekenaar en in 1962 bezette hij de plaats tussen de politieagent en de postbode. Geen enkele uitkomst van der] onderzoeken is, volgens prof, trouwens een gemiddelde. Het hangt er vaak ook van af of de geënquêt- teerde het beroep kent. Aan de hand van de salarisschalen voor de journa listen, zoals die zijn vastgelegd in de collectieve arbeidsovereenkomst, con stateerde prof. Kuiper, dat deze sala rissen niet in overeenstemming zijn met de functie van de journalist. Ter opening van het symposion heeft de voorzitter van de F.N.J., mr. A. Stempels, een toespraak gehouden waarin hij verband legde tussen het thema van de dag en de actuele pro blematiek van lonen en prijzen. Hij herinnerde eraan, dat de journalis tenorganisaties telkens weer hebben bestreden, dat het niveau van hun honorering precies passend zou zijn. De journalisten zullen moeten blijven streven, aldus de federatievoorzitter, naar een heroriëntering, naar een be antwoording van de vraag, hoe hun functie in de samenleving moet wor den vertaald in guldens. Eenvoudig meestijgen met een algemene stij ging is niet voldoende. De federatievoorzitter maakte er ge wag van dat tegenwoordig wordt ge sproken over de mogelijkheid dat er voor het eind van het kalenderjaar nog iets op loongebied zou gebeuren, naar zijn mening zullen de journalis ten de ca.o. voor zover zij daaronder werken respecteren, maar als er voor 1 januari een koek verdeeld gaat worden zullen zij hun aanspraken doen gelden. Wat het prijsbeleid be treft zei de federatievoorzitter, dat abonnementsprijzen nog veel te veel doen herinneren aan de prijsstop van mei 1940. Voor alle arbeidsbesparende woning bouw, waarbij circa 30 procent arbeids besparing wordt gerealiseerd, geldt een telling van het aantal te bouwen wonin gen voor slechts 80 0 5. In de desbe treffende gemeenten kan dus, zonder dat het toegewezen contingent wordt overschreden, 25 pet. van het aantal woningen, dat in arbeidsbesparende bouw wordt uitgevoerd, meer worden gebouwd. Voorts wordt gestreefd naar uniformering van de bouwvoorschrif ten. Een door de Vereniging van Ned. Gemeenten ingestelde commissie is ver gevorderd met het opstellen van een model voor gemeentelijke bouwverorde ningen. 'at betreft het conflict tussen de re gering van Zuid-Vietnam en de boeddhisten, zeggen minister en generaal na negen dagen Saigon, niet overdreven bezorgd te zijn. Er is door de strubbelingen natuurlijk wel enige scha de aangericht aan de positie van de Zuidvietnamezen tegenover de Vietcong, maar die schade valt, achteraf bezien toch nog wel mee. Wél moet president Ngo Dinh Diem oppassen, dat hij de zaak niet erger maakt. Het Witte Huis heeft daarom opnieuw een beroep op de president gedaan om de ruzie met de monniken snel bij te leggen. De monniken blijft trouwens niet veel over. Uit het rapport van McNamara valt op te maken, dat de minister van defensie niet verwacht dat het regime- Ngo gemakkelijk zal vallen. De familie heeft zich zeer vast in haar paleis ge nesteld en beheerst met haar privé- politiemacht en met haar trouwe com mandotroepen alle strategische punten. Een massale opstand is dus zeer on waarschijnlijk, te meer omdat de bevol king een nogal indolente indruk maakt. Bij de onlangs gehouden verkiezingen was er bijvoorbeeld weinig te merken van de nervositeit, die dit soort gebeur tenissen in vele andere landen pleegt te vergezellen. Dit ondanks een drukke campagnevoering der kandidaten. Vooral de door de vrouwenbond van me vrouw Ngo Dinh Nhoe gesteunde kan didaten deden op de diverse podia druk hun best de bevolking voor zich te win nen. Over de grote problemen van het land werden echter weinig woorden vuil gemaakt. De positie van de boeddhisten werd niet aangeroerd en toen een der vrouwelijke kandidaten in Saigon be loofde, dat zij maatregelen zou voor stellen, wanneer de Amerikanen hun hulp aan het land zouden beknotten, maakte dat de duizenden toehoorders niet koud of warm. Een journalist merk te op, dat de samengestroomde mensen wél van de toespraken genoten, maar dat zij er blijkbaar geen stof tot discus sie in konden vinden. De grootste be langstelling ging uit naar de koopvrou wen met warme hapjes, die daardoor goede zaken deden. Het bericht, dat Amerika op de oude voet wil doorgaan met zijn hulp verlening, moet vooral voor mevrouw Ngo Dinh Diem een plezierige mede deling zijn. Zij zal het misschien opvat ten als een persoonlijk succes, want het is niet te ontkennen, dat heel wat min der scherp over haar en Zuid-Vietnam wordt geoordeeld, sedert zij haar „good- wiilreis" naar het westen ondernam. „De kranten in Amerika hebben mij eerst gelyncht en nu willen zij het slacht offer horen praten", verklaarde zij charmant glimlachend op het vliegveld van Saigon, kort voor haar vertrek. Nu, zij heeft haar zegje goed gedaan. Er was geen speld tussen te krijgen en haar spitse antwoorden vervulden de meest scherpzinnige vragenstellers met ontzag. Madame Ngo ging geen inter view uit te weg en ongemerkt heeft zij toch bewondering weten te wekken. Be tere propagandachef kan president Diem zich niet verlangen. Aan lynchen wordt niet meer gedacht. En dan is madame Ngo nog niet eens in Amerika geweest, het eigenlijke doel van haar missie. Te verwachten valt, dat Vietnams „first lady" daar spijkers met koppen zal slaan. Het rapport van McNamara en Taylor heeft het pad reeds voor haar ge- effend. Als het de familie Ngo een beetje meezit, dan zal de zaak-Ngo-contra- de-boeddhisten langzaam uit het wereld nieuws verdwijnen en zal zonder dat er voor de boeddhisten iets verbeterd is, de publieke opinie zich druk maken over andere onrechtvaardigheden in de we reld, onechte of echte. De diplomaten in de Verenigde Staten, die uit protest tegen de boeddhistenver volging hun ontslag namen, zitten er maar mee. Eerst waren zij de helden van de dag en nu dreigen zij een verge ten groepje te worden, waarvan enkelen zelfs nog geen werk hebben kunnen vin den. Maar misschien kunnen ze eens met madame Ngo gaan praten. Advertentie Door verschillende soorten van verlet (ziekte en ongeval, regen, wind, duister nis, vorst en sneeuw) gaan thans, ge middeld gerekend, ten opzichte van de theoretische beschikbare werktijd ad rond 250 werkdagen, ongeveer 50 dagen verloren. Hoewel een zekere mate van verlet onontkoombaar is, zal het ver moedelijk mogelijk blijken op daarvoor geschikte bouwwerken een twintigtal aagen, dat is 10 pet van de werktijd, terug te winnen op het verlet door duisternis, vorst, regen en sneeuw. Aan gezien de te nemen maatregelen niet overal toepasbaar zijn, zal de verhoging van de produktie minder dan 10 pet bedragen, maar vermoedelijk zal wel een verhoging met circa 4 pet kunnen wor den bereikt. Ten aanzien van de finan ciële, sociale en administratief-organi- satorische aspecten van de verletbestrij ding wordt nog overleg gepleegd. De minister deelt in dit verband mede, dat aan de rijksgebouwendienst opdracht is gegeven om bij een aantal werken, in overleg met aannemers, maatregelen te treffen om ook bij ongunstig weer zoveel mogelijk te laten doorwerken. De nota zegt verder dat opdracht gevers, aannemers, architecten en het ministerie gezamenlijk zullen moeten nagaan op welke wijze de seriebouw kan worden bevorderd van fabrieks hallen, dorpshuizen, zwembaden, win- hciu«iuw:iii Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 kels e.d. Verder is met het bedrijfs-# leven overleg gaande over de uit breiding van de research, waarvoor meer geld nodig is. Op korte termijn zal worden beslist of voor gesubsidieerde woningbouw bepaal de eisen en voorschriften met betrek king tot de geluidswering zullen worden vastgesteld, die uitgaan boven het thans bereikte voorzieningsniveau. Dooi ge meentebesturen en initiatiefnemers zal ernstig moeten worden overwogen of in het algemeen niet moet worden aan vaard, dat in etagebouw boven de derde woonlaag slechts woningen worden ge bouwd, die bereikbaar zijn met een lift. Ten aanzien van de bouwkosten merkt de nota op, dat de genoemde maatrege len en suggesties mede gericht zijn op de opvoering van de produktiviteit en dus kostenverlagend zullen werken. Hierdoor zou een eventuele kostprijs- verhogende werking van andere maat regelen ten minste moeten kunnen wor den gecompenseerd. De minister acht het dan ook noodzakelijk en bepaald mogelijk, dat door het nieuwe bouw beleid de bouwkosten niet verder zullen stjjgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3