BIJZONDERE AANDACHT VOOR VERHOGING SOCIALE STATUS VAN BOUWVAKKERS Stijging bouwkosten tot staan breng Ben Bella beschikt over speciale volmachten Centrumplaats Sluiskil in Kanaalzone komt tot leven nieuw ENTHOUSIAST WELKOM VAN VELE PERZEN VOOR DE DRIE KONINKLIJKE GASTEN UIT NEDERLAND Ontspanning? Nieuwe woonwijken verrijzen rond de oude kern WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN GEEN FRISSE DUIK IN GOES BOUWNOTA BIJ TWEEDE KAMER: Minister Bogaers wil „pluriform en expansief" bouwbeleid „Titan" assisteert kustvaarder Vroeg Chinese diplomaat in Moskou asiel Vakopleiding Hoger loon Voorrang bij woning Overwerken Honderdduizenden stonden langs de weg Uitstel dienstplicht LEGER NIET INZETTEN TEGEN BEVOLKING VAN KABYLIE" Motie Sprookjesstoet door Teheran Sprookjesstoet Galadiner Intocht IN TOTAAL VERDWIJNEN 140 PANDEN De D- Schadevergoeding Indonesiërs in Serawak gedood 206e jaargang - no. 233 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde F. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 6? cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7353. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. <2911. Zierikzee: red. tel. 2425. adm tel 2094. Adv. or 30 ct. o. mm. Min. p. adv. f 4.50 fngea. med. 3 s tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel !min. 1,60). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 4 oktober 1963 Pagina 2 Geëscorteerd door de zeesleepboot „Ti tan" was de Nederlandse kustvaarder „IVIaaskade", die gistermiddag in het Kanaal van Bristol in nood kwam te verkeren, toen het schip door een ver schoven lading, slagzij opliep, gister avond omstreeks 8 uur onderweg naar Lundy-eiland in het Kanaal van Bristol. Op de rede van dit eiland hoopt de ge zagvoerder van de „Maaskade" met zijn bemanning het schip weer recht te krij gen. De wind was omstreeks acht uur nog westelijk met kracht 5, maar het weer werd slechter. Volgens het Engelstalige Formosaanse blad „China News" heeft de tweede se cretaris van de Chinese ambassade in Londen, Tsjou Sjoeng Poe, met zijn ge zin politiek asiel in Moskou gevraagd toen hij midden-augustus van Londen naar Peking op weg was. In Londen bevestigde men dat de diplo maat inderdaad in augustus uit Londen was vertrokken maar men wist niet of hij politiek asiel heeft gevraagd. Van onze Haagse redactie). De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft zijn aange kondigde nota over het bouwbeleid, thans bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens deze nota beoogt de regering in de komende jaren een zodanig beleid te voeren, dat het structurele probleem van het tekort aan bouwcapaciteit zo snel mogelijk wordt opgelost. De minister noemt dit beleid een „pluriform en expansief" beleid, omdat hieronder moet worden verstaan een beleid, dat ge richt is op expansie van de bouwnijverheid met gebruikmaking van een veelheid en veelsoortigheid van middelen. De expansie zal vooral moeten worden geëffectueerd in de woningbouw. Als de hoekstenen voor het toekomstige bouwbeleid geeft de minister aan: verhoging van de sociale status van de bouwvakarbeider; het afstemmen van het toewijzingsbeleid mede op capaciteits- en produktie-overwegingen de activering van potentieel aanwezige bouwcapaciteit; Het tot staan brengen van de onrustbarende stijging van de bouw kosten van de laatste tijd. De in de nota genoemde maatregelen moeten volgens de minister als een samenhangend geheel worden gezien en vormen als het ware één „pakket". De minister hoopt, dat de bouwvakar beiders binnen het kader van alle maatregelen en suggesties van het nieu we bouwbeleid bereid zullen zijn het offer van derving van vrije tijd te bren gen ter leniging van een deel van de woningnood op korte termijn. Het be drijfsleven zal ernstig aandacht geven aan de vraag op welke wijze door prestatiebeloningssystemen, aangepast aan de structuur van de bouwnijverheid (bijv. groepstarieven), de produktiviteit kan worden verhoogd. Ter verhoging van de produktiviteit per man alsmede van het aantal bouwvak arbeiders vraagt de verbetering van de sociale status van deze werknemers heel bijzondere aandacht, aldus minister Bo gaers. De minister heeft met het georga niseerde bedrijfsleven over de hierna ge noemde middelen overleg gevoerd. Bij de komende c.a.o.-onderhandelingen zal worden gestreefd uiteraard met in achtneming van de algemene loonpoli tieke uitgangspunten naar een zo danige verhoging van de lonen (inclusief prestatiebeloning), dat daardoor een po sitieve bijdrage kan worden geleverd aan de oplossing van het vraagstuk van de zwarte lonen in de bouwnijverheid. In verband hiermede is het overleg, dat de regering thans voert met de Stichting van de Arbeid over de huidige algeme ne loonpolitieke ontwikkeling van groot belang. Een zodanig loonbeleid vormt de basis voor andere middelen, welke zonder de algemene loonaanpassing niet of nauwelijks effect zouden hebben. Uit het overleg met het bedrijfsleven is gebleken, aldus de nota, dat voorts op positieve wijze wordt gedacht aan het opnemen van de mogelijkheid van ancienniteitstoeslagen in de c.a.o. Ook wordt overwogen in hoeverre aoor het opnemen van bepalingen in de c.a.o. en/of onderlinge afspra ken het euvel van de niet-produktie- ve betaalde reisuren kan worden be streden. Het overwerk in de bouwnijverheid zai worden gestimuleerd door soepele af gifte van vergunningen en door aan trekkelijke overwerkvergoeding. Over werkvergoeding zou bijvoorbeeld kunnen worden gegeven in de vorm van spaar- certificaten, die recht geven op een eigen huis. Ook door het verlenen van voorrang voor bouwvakarbeiders bij het verkrijgen van een woning zal worden getracht de bouwberoepen aantrekkelij ker te maken. Zodra de behoeften van de repatrianten dit toelaten zal de 5 procent van de woningwetwoningen, die thans bestemd is voor repatrianten, wor den bestemd voor repatrianten en bouw vakarbeiders te zamen. Voorrang zal alleen worden gegeven aan bouwvak- Sluiskil maakt momenteel sombere tijden door. Een correctie van het kanaaltracé kost deze centrum plaats langs het kanaal Terneuzen- Gent 140 woon- en zakenpanden. De afbraak is in volle gang en eind van dit jaar moeten alle in de iveg staande panden ontruimd zijn. De ouinhopen biedt een trieste aanblik zoals de toto toont. Foto P.Z.C.t arbeiders, die ten minste twee jaren in de nieuwbouw van woningen in Neder land hebben gewerkt. In overleg met het bedrijfsleven is be sloten een dringend persoonlijk beroep te doen op de werknemers in het bouw bedrijf om ter bestrijding van de wo ningnood in 1964 of wel op een aantal normale werkdagen (maandag tot en met vrijdag) of wel op een aanzienlijk aantal zaterdagen op woningbouwpro jecten over te werken. De scholing van bouwvakarbeiders zal krachtig moeten worden gestimu leerd. Nagegaan zal worden op welke wijze een grotere toevloeiing naar de lagere technische school kan worden verkregen. De. ioondorvingsvergoe- ding bij de vakopleiding van volwas senen zal op korte termijn worden verhoogd tot het niveau van loon van een ongeschoolde arbeider in de industrie. Overleg met zijn ambtgenoot van defen- sie heeft er toe geleid, dat reeds vroeg in het jaar 1964 mag worden gerekend op het verlenen van uitstel van opkomst j voor eerste oefening voor 1800 man ten behoeve van de woningbouw. Dit aantal zal zo spoedig mogelijk wor- i den opgevoerd tot ongeveer het dubbe le, waartoe gelegenheid zal bestaan om dat de naoorlogse geboortegolf zich zal (Zie slot pag. 3 kol. 4) PROBLEMEN OPLOSSEN BINNEN F.L.N. President Ben Bella heeft de Alge rijnse nationale vergadering gis teren meegedeeld, dat hij in over eenstemming met artikel 59 van de grondwet speciale volmachten op zich heeft genomen om een eind te maken aan de opstandige acties die tegen zijn bewind worden ge voerd. Ben Bella verklaarde echter dat hij er nimmer toe zal overgaan het leger in te zetten tegen de bevolking van Kabylië, waar het front van socialistische krach ten onder leiding van de vroegere vice- premier Hoeine Ait Achmed zich tegen Ben Bella verzet. De nationale vergadering nam met al gemene stemmen een motie aan waarin zij haar afkeuring uitsprak over de an ti-Ben Bella beweging. Ben Bella sprak van een contrarevolutie, die een bedrei ging vormt voor de eenheid en de terri toriale integriteit van het land. Hij deed een beroep op de soldaten die zich bij de opstand hadden aangesloten om zich daar weer van los te maken. Ben Bella gaf toe dat Algerije te kampen heeft met problemen, maar die kunnen volgens hem beter worden opgelost binnen het nationale bevrij dingsfront F.L.N.de enige wettige partij in Algerije, dan door een op stand tegen de regering. Ben Bella's mededeling dat hij de vol machten had genomen werd door de na tionale vergadering met applaus begroet. Algemeen werd zijn verklaring echter gezien als een poging tot verzoening Het viel op dat hij zich weerhield van felle aanvallen op de rebellen. Intussen heeft Mourad Oussetlik, een van de leiders van de anti-Ben Bella bewe ging op een persconferentie in Michelet in Kabylië gezegd dat met uitzondering van enkele officieren alle troepen in het gebied van Kabylië achter kolonel Mo- handou El Hadsj staan, die de militaire leider is van de rebellen. Teen duizenden, geen tiendui zenden, maar vele honderddui zenden Perzen hebben gister middag zwaaiend, juichend en applaudisserend koningin Julia na, prins Bernhard en prinses Beatrix op hun staatsbezoek aan Perzië in Teheran ingehaald. Mannen, vrouwen en kinderen in dichte gelederen stonden van af het Mehrabadvliegveld langs de gehele 12 km lange route tot aan het fonkelende Gola Tan paleis. trokken. In een tweede koets volgde prins Bernhard met keizerin Farah. Zij allen waren gekomen om een sprookjesstoet te zien zoals wij die in Nederland nog nimmer hebben aanschouwd. Nadat in 'n onafzienbare rij auto's de Sjah en zijn gemalin Farah met de koninklijke Neder landse gasten over de vierbaans Eisenhowerallee in snelle vaart naar de stad gebracht waren gebracht, stapten koningin Juliana en de Sjaii op het 24ste Esfandplein over in een rijtuig, dat door 6 paarden werd ge- Deze stoet werd voorafgegaan door de bereden keizerlijke lijfgarde op honderd Arabische volbloeds. Hun crème-witte uniformen met de blauwe pantalons maakten te zamen met het bruin van de paarden een kleurrijk geheel, dat ten slotte als in een ver haal uit 1001 nacht de sprookjes achtige tuinen van het paleis binnen- draaide. Tevoren beleefde de kleine Neder landse kolonie, die om helf vier op het Mehrabad vliegveld stond aan getreden een trots moment, toen de koninklijke Fokker-Friendship aan de horizon verscheen, geëscorteerd door 8 straalvliegtuigen van de Per zische luchtmacht. Na de landing stopte het vliegtuig voor de meterslange rode loper. De koningin daalde de met bloemen ge tooide trap af en begroette de Sjah en zijn gemalin. Daarna volgde de prins en ook prinses Beatrix. Staande op het dikke Perzische ta pijt, dat het lage platform afdekte, hoorden de Sjah en koningin Juliana een minuut later roerloos de beide volksliederen aan. Kort na de aankomst op het vliegveld van Teheran werd deze foto gemaakt van het keizerlijke paar met de Ne- 1001 fi/irhf derlandse gasten. De foto-werd ge il) \J L KUl/lll maakt nadat de burgemeester van Teheran de sleutel van de stad aan de koninklijke bezoekers had over handigd. volgens de triomfale intocht in de stad. Glimlachend als steeds wuifde prinses Beatrix in de derde vagen samen met de Perzische premier, de heer Assadollah Alam, de menigte toe. Ook toen de vorsten in de twee rijtuigen waren overgestapt, bleef zij in de open auto verder rijden. Op het 24ste Erfandplein bood de burgemeester van Teheran onze vor stin bij het verwisselen van auto voor rijtuig de gouden sleutel van de stad aan. Gezeten in zes lichtgrijze lange open limousines begon het gezelschap ver- 's Avonds boden de sjah en keizerin Farah hun gasten een galadiner aan. In een toespraak dankte de koningin het Perzische keizerlijke paar voor de ontvangst en legde zij grote nadruk op de banden van vriendschap lus sen Nederland en Perzië. Zij zei het een groot voorrecht te achten, dat prinses Beatrix mee mag werken aan de opbouw van de door de grote aardbeving getroffen streek in Per zië. Uit de jongste mededelingen van pre mier Marijnen in de Tweede Kamer is gebleken, dat de regering bezig is „ruimte" te scheppen voor een forse loonsverhoging, en dat zij daarnaast be paalde vormen van bestedingsbeperking wil toepassen. Bovendien wil de regering enkele maat regelen nemen, die iets moeten wegne men van het tekort aan arbeidskrach ten. Wat het laatste betreft zal zij voor ge huwde vrouwen de arbeid buitenshuis aantrekkelijker maken, zij zal het ver richten van overwerk aanmoedigen en zij wil gepensioneerden belonen, die na de datum van hun pensionering nog één of meer jaren willen arbeiden. Dit zijn alles bijeen betrekkelijk „kleine" maatregelen, wanneer daartegenover de vrij grote spanning op de arbeidsmarkt wordt gesteld. Voor grotere maatregelen, zoals de verkorting van de militaire dienst tijd, deinsde de regering blijkbaar terug, hoewel men die maatregel in andere landen, waar ook de arbeidsmarkt te krap is, wel durfde te nemen. Aangenomen moet nu worden, dat de spanning op de Nederlandse arbeids markt misschien iets zal verminderen, maar dat ze toch voorlopig voortduurt met alle kwalen daaraan verbonden. Ook de minister-president is blijkbaar die mening toegedaan, want hij gaf reeds toe, dat in de komende jaren de zwarte lonen (als uitvloeisel van de spanning op de arbeidsmarkt) niet geheel zouden verdwijnen. Zijn regering heeft dus de strijd tegen de zwarte lonen evenals voorgaande ka binetten rustig verloren. Niet opgegeven heeft dit kabinet de strijd tegen de stijging van de prij zen met daaraan onverbrekelijk verbon den de waardedaling van de gulden. Het ministerie van economische zaken heeft enkele dagen geleden laten weten, dat de politiek van prijsstabilisatie met kracht zal worden voortgezet. Wanneer wij die „kracht" afmeten naar de kracht, welke ontplooid werd door verscheidene voorgangers van de huidige minister van economische zaken, dan kan men slechts lankmoedig glimlachen. Tot nog toe is zelfs bij de gematigde loonsverhogingen van het verleden -de politiek van prijsstabilisatie voor de helft mislukt en het zit er dus thans in, dat bij een forse loonsverhoging geen sprake kan zijn van een echte prijssta bilisatie. Een belangrijk deel van de loonsverhoging zal straks verdwijnen doordat de kosten van levensonderhoud en vele prijzen van andere goederen aan merkelijk zullen stijgen. Men zal dan de huidige minister van economische zaken moeten verwijten, dat hij een toezegging heeft gedaan, welke hij niet in daden kon omzetten. e regering wil ook maatregelen ne men tot beperking van de bestedin gen en daardoor enerzijds de consumptie iets afremmen en anderzijds de span ning op de arbeidsmarkt iets verminde ren. Zij wil nadenken over een nieuwe huurverhoging, ze wil de overheidsinves teringen verminderen, ze wil de krediet verlening aan het bedrijfsleven in de hand houden (en dus de particuliere in vesteringen beperken) en ze wil enkele indirecte belastingen verhogen, waar door bepaalde prijzen (in verband met het landbouwbeleid) omhoog zullen gaan. Het effect van al deze maatregelen zal wel zijn, dat er inderdaad wat „arbeids kracht" vrijkomt en dat er voor de ge stegen lonen toch niet zoveel meer kan worden gekocht, dan op dit ogenblik mogelijk is, zodat de consumptie niet te sterk zal stijgen. Toch geldt ook voor deze maatregelen, dat het kleine maatregelen zijn, die niet voldoende raken aan de kern van het probleem, waarvoor de regering zich ge steld ziet. In de levendige en energieke fa brieksplaats Sluiskil (gemeente Terneuzen) het „liart" van de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, be leeft men momenteel moeilij'ke tij den. Het belangrijkste deel van deze plaats het centrum kan men wel zeggen moet wijken voor de kanaalverbredingswerken. De wonden, die dit veroorzaakt, zijn nu reeds duidelijk te zien. Vun de 140 panden, die moeten verdwij nen, zijn de eerste tientallen reeds geheel of gedeeltelijk afgebroken. Andere bewoners zijn juist dezer dagen schriftelijk verwittigd, dat zij eind van dit jaar of in de eerste helft >n het volgend jaar hun wo ningen en zakenpanden moeten hebben ontruimd. Hoe diep deze grote veranderingen ingrijpen in het bestaan van deze nijvere in dustrieplaats moge blijken uit een paar voorbeelden. Van de zes horecabedrijven blijft er vermoedelijk maar één over. Drie van de 5 plaatselijke slagers hebben hun winkels reeds gesloten. Vier kruideniers hebben besloten niet meer tot nieuwbouw over te gaan en één van de Sluiskilse bak kers heeft zijn oven reeds nu voor goed de rug toegekeerd. Betekent dit nu, dat deze centrumplaats van de kanaalzone ten dode is opge schreven? In geen geval: integendeel zelfs. In het zuidwesten van Sluiskil zijn de eerste straten met vervangende wo ningen reeds afgeleverd en bewoond. Andere woningen zijn in aanbouw of zo goed als gereed. Er is een aantrekkelijk plan voor een geheel nieuw winkelcen trum. Een blok bejaardenwoningen wacht op realisering en elders is plaats gereserveerd voor de bouw van werk en opslagplaatsen. Het feit, dat voor de in aanbouw zijnde woningwetwoningen en voor de toekomstige bejaardenwonin gen de vraag beduidend groter is dan het aanbod, bewijst wel dat Sluiskil be paald niet van plan is zich door de in grijpende veranderingen te laten degra deren, zoals aanvankelijk weieens werd gevreesd. Er zit zelfs groei in Sluiskil, hetgeen onder meer is gebleken uit de grote aanwas op een van de lagere scho len, waar de eerste klas juist vorige maand gestart is met 57 nieuwe leer lingen, het bijna permanent plaats- e kern van het probleem is, dat in zulke landen als Nederland en West- Duitsland meer werk wordt aangevat, dan in verhouding tot het arbeidspoten tieel mogelijk is. In tal van bedrijven be schikt men wel over de technische en andere uitrusting om de produktie nog beduidend op te voeren maar niet over het personeel om die hogere produktie te verwerkelijken. Men is echter in vele bedrijven nog niet zover gevorderd met de mechanisering en automatisering, dat met een minimaal aantal arbeidskrach ten volstaan kan worden. Dit leidt steeds weer tot het „forceren" van de arbeidsmarkt, tot zwarte lonen, tot het permanent maken van zulke ver schijnselen als woninggebrek, het ach teruitdrukken van de landbouw enz. De oplossing van het probleem is theo retisch gemakkelijk te omschrijven. Nederland moet de komende jaren snel voortgaan met het zodanig ombouwen van zijn produktieapparaat, dat met een gestadig verminderend aantal wer kers een steeds toenemende produktie wordt bere'kt. Men moet het niet zoeken in het vermeerderen van het aantal wer kers, maar in het verminderen Die ombouw vereist echter enorme in vesteringen. Grote kapitalen zullen be schikbaar moeten zijn en via behoorlijke bedrijfswinsten zal ook voor zelffinan ciering gezorgd moeten worden. Wan neer de regering nu verlangt, dat men gebrek op <le kleuterscholen en uit minder zal investeren, dan is dat niet de het feit, dat verscheidene gezinnen i juiste weg! van elders zich in de nieuwe woon-1 Ook het teruglopen van de bedrijfswin- wijken hebben gevestigd. [sten moet in dit verband als een veeg teken worden beschouwd. Wij willen aannemen, dat de regering het thans aangeboden ontspanningspro gram voor de arbeidsmarkt slechts ziet als een reeks bijzonder-tijdelijke en kle'ne" maatregelen waarvan men de uitwerking De forse ingreep door Sluiskil is een zaak, die de bevolking al enkele jaren intensief bezighoudt. Daarbij ging tiet niet alleen om het feit, dat 140 panden aan de verruimingswerken moeten wor den opgeofferd, maar vooral de kwestie van de schadevergoedingen heeft de ge moederen geruime tijd beroerd. Met na me heeft het lang geduurd voordat ook de bewoners van de zogenaamde cijns- gronden wisten waar zij aan toe waren. Overigens zijn voor sommigen van hen, die gebruik maakten van de mogelijk heid tot beroep tegen de voorgestelde vergoeding, de moeilijkheden nog niet opgelost. Er is één geval waar een ge rechtelijke commissie-vorig jaar septem ber een hertaxatie verrichtte en waarop nu nog geen uitspraak is gevolgd. An dere gevallen wachten ook al maanden lang op een dergelijke uitspraak. Begrij pelijk, dat dergelijke mensen zich ont stemd voelen over de aanzegging hun woning tegen eind december aanstaande te moeten ontruimen. De afbraak gaat overigens hard. .Van de Kanaal-Noord, de Beneden weg. Midden weg en Spoorstraat liggen aï heel wat woningen tegen de grond. Zodra over eenstemming is bereikt tussen rijkswa terstaat en de huiseigenaren, wordt een voorschot uitgekeerd. De rest van de schadevergoeding en eventuele bouw- premie wordt uitbetaald als het betref fende perceel puinvrij is opgeruimd. (Zie slot pag. 2 kol. 5) eens 'n jaar wil afwachten. Hopelijk komt de regering daarna ech ter met een breder program. Het bren gen van werkelijke ontspanning (zonder dat men in massale werkloosheid ver valt!) vereist een heel wat grootsere aanpak, dan waarmee het ministerie- Marijnen thans nog wil volstaan! Tien uit Indonesisch gebied afkomstige terroristen zijn gisteren in de omgeving van Long Djawi (Serawak) dicht bij de grens met Indonesië gedood bij een door Britse Gurkhatroepen ondernomen zui veringsactie. In de laatste vijf maanden zijn in totaal 32 terroristen die hun bases in het Indo nesische deel van Borneo hadden, ge dood. De slag rondom Long Djawi begon za terdag toen een eenheid van ongeveer 50 guerilla's het garnizoen aanviel. Het gevecht tussen de terroristen en het garnizoen duurde negen uren waarbij aan beide zijden verliezen werden geie- den zes Britten en drie Indonesiërs sneuvelden tijdens dit eerste gevecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1