Verkeer niet door maar langs Brabants Etten Achter de coulissen van de Scotch-industrie Fransen zien hun politie liever zonder vuurwapens moutbrood Musici in 1V.T.B. en U.N.Awillen federatie stichten Mengers met een fijne neus De wereld der dieren - deel 5 Pistool ruilen voor de gummistok JUAN BOSCH IN PORTO RICO Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd BOBBY'S ALS VOORBEELD Zevert miljoen liter whisky verdampen De whisky trouwt Veertig in een fles DE BOEKENPLANK Knuppel voldoende GARANTIE: PUBLIKATIE VAN A.K.U. ARNHEM in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET DONDERDAG 8 OKTOBER 1963 (Advertentie) wanneer hij graag geëxporteerd wil worden. En dat is het geval met circa 80 van de Schotse whisky. In tegenstelling tot wijn verdraagt whisky elke vorm van transport. En inderdaad is whisky op het ogenblik Schotlands belangrijkste exportartikel en Groot Brittannië's belangrijkste de- viezenbron in het dollargebied. Wat West-Europa betreft: de Fransen drinken op het ogenblik nog meer whis ky dan de Duitsers, maar de Bonds republiek loopt snel in, en toen ik een Schot ontmoette, die een paar weken in Beieren was geweest, zei hij: ,,Ik was graag nog wat langer ge bleven!" „Zo", zei ik, „was het dan zo mooi in Duitsland?" „Well", antwoordde hij peinzend, „dat ook. Maar het belangrijkste is: ze belasten de scotch niet zo zwaar als bij ons. Onze nationale drank is daar waarachtig bijna tien shilling goed koper dan hier in Schotland!" smaak van het produkt van hun firma. Een van deze „blenders", Mr. Clunes, kwam ik in Perth, de oude Schotse kroningsstad, tegen. Sedert ruim veer tig jaar doet deze man niets anders dan whiskies mengen. In zijn laboratorium staan dozijnen glazen met monsters. Slechts een druppel uit elk van deze glazen zou zelfs de sterkste man onder de tafel werken. Mr. Clunes zou dan ook niet ver komen, wanneer hij met de tong zou proeven. Zijn werk doet hij met de neus. Met gesloten mond en gesloten ogen kan hij de geringste afwijking herkennen en corrigeren. Zodra de „blender" in het laborato rium er voor gezorgd heeft, dat de door hem gekozen soorten in de fewenste verhouding zijn gemengd, kan et blendingproces in grote stijl begin nen. Het voltrekt zich in vaten, waarin men gemakkelijk zou kunnen zwem men. Na de blending en nog voor het vullen van de flessen, geeft men de whisky een half jaar de tijd opdat de vermengde soorten volledig in elkaar kunnen opgaan. De whisky „trouwt" zeggen de vaklie den. Een goede whisky blijft vrijwel nooit alleen. Hij trouwt vooral dan De besturen van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond (N.T.B.) en de Unie van Nederlandse Amusementsmusici (U.N.A.) hebben in principe besloten over te gaan tot de oprichting van de Federatie van Nederlandse Musici (F.N.M.), die een overkoepeling wil zijn van alle organisaties, die de stoffelijke en geestelijke belangen van de musici behartigen, zulks uiteraard na verkre gen instemming der leden van de N.T.B. en U.N.A. Dit wordt medegedeeld in een gemeen schappelijke verklaring van de besturen van beide organisaties. De zowel bij de N.T.B. als de U.N.A. sterk levende wens tot groter eenheid en de noodzaak om het hoofd te bieden aan de pogingen, die van verschillende zijden worden onder nomen, de bestaande verdeeldheid in or ganisatie van de Nederlandse musici te vergroten, hebben de besturen van deze beide organisaties - aldus hun verkla ring doen besluiten, de basis te leg gen voor een eenheidsorganisatie van alle Nederlandse musici. Derth (Schotland). Sinds het Monster van Loch Ness zich niet meer laat zien, heeft de va kantieganger tijd gekregen een ander Schots geheim op het spoor te komen: het ontstaan van de Schotse whisky. De eerste scotch kwam ik tegen in een van de meer dan negentig moutstokerijen ten noorden van de „grens" met Engeland. Hij was nog jong en zag er wat bleekjes uit, als gin. Ofschoon hij als de meeste gerstproduk- ten van deze soort tweemaal werd gedistilleerd, was dit een nog niet „voltooide", ruwe drank. Pas wanneer hij in grote vaten uit Amerikaans eiken of in gebruikte sherry-vaten een paar jaar heeft gelegen, wan neer hij dus rijp is, krijgt hij de goudgele kleur. In een sherry- vat wordt hij wat milder en donkerder dan in de andere va ten. Slechts het poreuze eikenhout Advertentie maakt dat geheimzinnige proces mogelijk, waarbij de zuurstof uit de lucht in de drank dringt terwijl ongewenste smaakstof fen worden afgescheiden. De toetreding van de lucht zorgt tegelijkertijd voor een langza me verdamping. Van de 80 mil joen gallons scotch, die vorig jaar werden gestookt, zijn naar schatting twee procent ver dampt. Dat is in een jaar meer dan zeven miljoen liter Hoe langer de whisky in het vat kan rijpen, des te aromatischer wordt hij. Jonge whisky drinken geldt bij de men sen, die van dit ambacht iets afweten, als barbaars. De omgang met whisky vereist overi gens meer geduld dan die met wijn. Afgezien van de landwijn wordt een tweejarige wijn nog wel eens gedronken, maar een whisky die minder dan drie jaar oud is, raakt men niet aan. In Groot Brittannië en in vele andere lan den is het zelfs verboden, jongere whis ky aan te bieden. De voorzichtige Nieuw-Zeelanders staan zelfs slechts de import van vijfjarige whisky toe. Maar er zijn ook landen, zoals Nederland en Duitsland, die in dit opzicht geen eisen stellen. De Schotten beschouwen alle pogingen van buitenlandse bedrijven om de scotch te imiteren als oneerlijke con currentie. Zoals de Fransen hun cog nac, zo bewaken de Schotten hun scotch en zij menen, dat de echte scotch dan ook alleen in Schotland kan ontstaan. Dat is waarschijnlijk ook juist: het zachte water van de Hooglanden elke stokerij behoedt zijn bron als een goud schat, is vermoedelijk de eerste en belangrijkste voorwaarde om de scotch met zijn, door turfrook verkregen, ro kerig smaak te vervaardigen. Een Ja panse firma heeft zelfs Schots water naar Japan laten komen om daar whis ky te maken, maar de poging mis lukte Daar het geringste verschil in de sa menstelling van het water de smaak van de whisky beïnvloedt en daar elke stokerij zijn eigen bronnen heeft, zijn er praktisch evenveel soorten whisky als branderijen, namelijk 107- Wat zij als basisprodukt leveren zijn zogenaamde „single" enkelvoudige liskies. Zij hebben een hoger alcohol gehalte dan de in de winkel verkrijg bare soorten en slechts een stevige drin ker kan ze verdragen. De meeste voor consumptie bestemde whiskies zijn wat milder, zijn „blended", gemengd dus, wat men bij brandewijn versneden noemt. In een goede fles scotch zijn veer tig verschillende, vijf, zes of zeven jaren oude whiskies bijeengebracht. Vaklieden, zogenaamde „blenden", zorgen met een streng geheimge houden recept voor een mengsel, dat overeenkomt met de traditionele De Noordbrabantse gemeente Etten-Leur, gelegen aan de grote weg van Roosendaal naar Breda. Een snel groeiende plaats, die vooral voor industrievestiging bijzonder aantrekkelijk is. De laat ste jaren hebben zich tal van bedrijven in Etten-Leur gevestigd. Het aanzien van de gemeente is daardoor sterk gewijzigd. Momen teel staat er in de gemeente weer een belangrijk project op stapel de omlegging van de rijksweg. Links op de foto de oude weg, die om de kerk heen met flinke bochten door de kern Etten loopt. Rechts het nieuwe weggedeelte, waarvan de aanleg, zoals de foto al laat zien, goede vorderingen maakt. Een belangrijke ingreep, waarvoor verscheidene huizen het. loodje hebben moeten leggen. Rechtsonder de weg naar Roosendaal. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) sche greep naar het schietwapen te zeer in de handen jeukt ook wan neer dit niet beslist noodzakelijk is. Om deze reden, zo vindt men, dient het dragen van vuurwapens voorbe houden te blijven aan specialisten, wier lichamelijke fitheid en geestelijk evenwicht door een grondige training tot het hoogst mogelijke dient te zijn opgevoerd. Voor alle anderen echter en niet in de laatste plaats de mensen van de verkeerspolitie is, zo menen zij, die achter het kamerlid staan, de gum miknuppel ruim voldoende om res pect af te dwingen. "Dan en PddZwwvwwwwvwwvwMiw Earl S. Herald. „Vissen" deel 5 van „De wereld der dieren". Uitgave W. Gaade, Den Haag. Het vijfde deel van het grote werk „De wereld der dieren" voor Nederland ver taald en bewerkt door H. de Wit-Boon- acker en prof. dr. H. C. D. de Wit met medewerking van dr. M. A. IJsseling is thans verschenen. Het omvat de be schrijving van de vissen der gehele we reld en is verlucht met een keur van fo to's, zowel in zwart-wit als in kleuren. Vooral de laatstgenoemde, 145 in getal, geven aan het ook overigens onberispe lijk uitgevoerde werk een grote belo ning. Een inleiding van 25 blz. met vele schetsjes tussen de tekst vertelt van de bouw der vissenlichamen, de aanpassing aan het milieu, waarin zij gedwongen zijn zich op te houden, de organen, kort om alles wat men graag wil weten van de groep als geheel. Klassegewijs be spreekt het boek daarna de geslachten en soorten, vooral in zover ze belangrijk zijn voor Nederland. Ook in dit boek, zo breed als het is opgezet, kunnen onmo gelijk alle vissen worden besproken. Wanneer we leren, dat de orde van de haaien ongeveer 250 soorten omvat, be grijpen we dit, maar wanneer wordt ver meld dat de orde van de éénstraligen er 6000 telt, is het eens en vooral duidelijk, dat schrijvers en uitgevers een keuze moesten maken. Het geldt hier slechts twee van de talrijke besproken orden. Reeds het doorbladeren van het boek overtuigt er de lezer van met welk een wonderbaarlijk deel van de dierenwereld hij kennis gaat maken, een rijkdom van kleur en vorm, waar zelfs de vogels niet tegenop kunnen, een leefwijze vaak zo vreemd, dat het woord ongelooflijk tel kens weer op z'n plaats is. Meervallen, die de eieren in hun bek opnemen en be waren; zeepaardjes, waarbij de hengel een broedbuidel bezit wiervissen, die door hun vele aanhangsels geheel tus sen de wieren schuil gaan: gedeeltelijk op het land levende vissen; kortom een fascinerend kleurig wereldje op zichzelf dat men in deze vorm nog niet kent. De bewerking in wetenschappelijke landen, is er borg voor, dat in dit werk rekening wordt gehouden met de nieuwste ont dekkingen. Er is bijvoorbeeld veel aan dacht gewijd aan de nog slechts kort be kende orde der kwastvinnigen, waarvan Latimeria een vertegenwoordiger is. Een schitterend boek, een van de mooi ste van de serie. Z. (Van een speciale correspondent) PARIJS. De laatste maanden is het in Frankrijk meermalen voorgekomen, dat politieman nen overhaast van hun vuurwa pens gebruik maakten, zonder dat zij met gevaarlijke misdadi gers te doen hadden of uit nood weer handelden. Deze gevallen liepen bovendien parallel met in cidenten, waarbij de politie een wat overdreven „slagvaardig heid" aan de dag legde. Vooral zijn bepaalde pijnlijke voorval len tijdens politieke bijeenkom sten nog niet uit het geheugen van de Fransen gewist. Sinds geruime tijd verontrust de Fransen dan ook de gedachte, dat elk menigsverschil van een burger met een behoeder van de openbare orde gemakkelijk kan uitgroeien tot een gevaar voor lijf en leven. Een afgevaardigde van de Gaullis tische U.N.R. heeft zich de zor gen van zijn landgenoten tot de zijne gemaakt en tot de regering de vraag gericht, of er geen aanleiding is de politiemannen hun dienst in de toekomst ongewapend te laten ver richten. Als navolgenswaardig voor beeld wees hij op de praktijk in En geland, waar de politie tot nu toe nog altijd de orde heeft weten te bewaren ofschoon de „bobbies" principieel on gewapend zijn. Het antwoord van het ministerie van binnenlandse zaken is nog niet gegeven, doch men twijfelt er aan of het initiatief van de afge vaardigde veel succes'zal hebben, of schoon sedert het wegebben van de met de Algerijnse oorlog samenhan gende onrust nauwelijks nog een po litieman slachtoffer van zijn beroep is geworden. De openbare mening blijft zich ech ter, ondanks de twijfel aan suc ces met de zaak bezighouden en vraagt om „ontwapening" van de gendarmerie. Daarbij wordt er onder andere de aandacht op gevestigd, dat vooral oudere politiemannen vaak lichamelijk niet meer geheel „in vorm" zijn en dat hen, wanneer zij in paniek geraken, de haast automati- De onlangs afgezette president van de Dominicaanse Republiek, Juan Bosch, is met zijn echtgenote te San Juan, de hoofdplaats van Porto Rico, aangeko men, waar hij werd begroet door gou verneur Munoz Marin. Deze had een re- geringsvüegtuig naar het Franse eiland Guadeloupe gezonden om de oud-presi dent op te halen, die daar door een Do minicaans fregat aan land was gezet. In een vraaggesprek met de in Miami verschijnende „Diario de las Americas" heeft Bosch verklaard, dat hij bij zijn vertrek zijn gehele kapitaal 3300 dol lar -had meegenomen. Dit geld hadden zijn vrouw en hij gespaard door hun „eenvoudige levenswijze". Intussen heeft de Chileense minister van buitenlandse zaken, Enrique Ortuzar, verklaard dat er wellicht in Santiago of in Bogota een inter-Amerikaanse confe rentie van ministers van buitenlandse zaken zal worden gehouden om over de staatsgreep in de Dominicaanse Repu bliek te spreken. Het voorstel voor een dergelijke bijeenkomst zou van president Betancourt van Venezuela zijn uitge gaan. (Advertentie) TARVO TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9