Weer aandrang mijnpersoneel op spoedige loononderhandelingen ■Ei A V erkeersonveiligheid is weer toegenomen De Vergeten Medeminnaar - Nieuwste film van John Korporaal Personeelstekort en slechte resultaten opheffen door optrekken inkomens WAARSCHUWING AAN BEN BELLA NA NAASTING VAN LANDERIJEN m Ml In Dusseldorp verrijst „Klein-Europa" Opa Peters woont al 90 jaar in dezelfde straat ER KOMEN 12 OF 13 STAATSSECRETARISSEN m GEVANGENEN STAAKTEN VOOR MEER FRISHEID EN ROCK'N ROLL Zware shag tè zwaar? neem dan Novelle Tweede helft Montage Brieven naar bedrijfsschap Scherpe protestnota overhandigd Fransen dreigen met represailles Vliegurenpenning voor K.L.M'ers Weer een aantal trieste records Niemeyer garandeert de kwaliteit Korte staking bij lettergieterij BW><utl><t<>'t<tl><><MI<wt<l<l<l<t<><>IM>lt<MI<MI<MMWI<WMW>>WWWWWM^^ Brokkelig en pas in de tweede helft boeiend Het Wereldgebeuren Bommen en dollars DONDERDAG 3 OKTOBER 1983 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 8 De Algemene Nederlandse Bedrijfsbond in de Mijnindustrie, de Pro testants-Christelijke Mijnwerkersbond en de Protestants-Christelijke Vereniging van Beambten, werkzaam bij het mijnbedrijf, hebben er gisteren op aangedrongen op de kortst mogelijke termijn onder handelingen te openen over een aanpassing van de arbeidsvoorwaar den. Het bestuur van de Protestants-Christe lijke Mijnwerkersbond verwijst in zijn brief aan het bedrijfschap voor de steen kolenmijnindustrie naar de eisen van de vakcentralen en merkt op, dat het zeer ernstig tekort aan personeel en daarmee samenhangend de slechte bedrijfsresul taten der laatste jaren slechts tot een oplossing kunnen worden gebracht, wan neer de inkomens der werknemers bij de Nederlandse mijnindustrie in een juiste verhouding staan ten opzichte van de inkomens in andere bedrijfstakken. Gegevens De gegevens die de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, dinsdag jl. namens de middenstandsbonden ter tafel heeft gelegd in de vergadering van de werkgroep uit de commissie ontwik keling nationale economie van de S.E.R., zijn gebaseerd, zo verneemt het A.N.P., op berekeningen die de commissie so ciaal-economische politiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft doen maken. Achtereenvolgens is nagegaan de stijging van de loonsom per werk nemer bij een contractuele loonsver hoging van zes procent, acht procent, tien procent en twaalf procent. In al deze gevallen is de „overloop" ge- (Van onze parlementaire redacteur). De dertien Nederlandse ministers zullen over enige tijd geass'steerd worden door twaalf of dertien staatssecretarissen of onderministers, zoals zij ook wel ge noemd worden. De minister-president mr. Marijnen heeft dat gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de al gemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor het jaar 1964. Op het ogenblik zijn er zeven staatssecre tarissen. Enkele afgevaardigden hadden hun ver wondering er over uitgesproken, dat geen staatssecretarissen uit de kamer leden gerecruteerd zijn. Mr. Marijnen merkte hierover op, dat van de vijfen twintig staatssecretarissen die Neder land tot nu toe gehad heeft er maar... twee, namelijk de heren Cals en Cal- meyer, kamerlid waren, voordat zij staatssecretaris werden. Buitenlands beleid Ten aanzien van het Nederlands beleid verklaarde de premier o.a., dat de rege ring bereid is het afleggen van „niet- aanvalsverklaringen" te overwegen. Het herstel van de betrekkingen met Indo nesië verloopt zeer geleidelijk. Binnen kort zal een analyse van heb-probleem der wapenleveranties aan Zuid-Afrika worden besproken. Mr. Marijnen deelde verder mee, dat de prijs van het aardgas zodanig zal zijn, dat de gemeenten alle verbruikers in de voordelen van de aardgasvondsten kun nen laten delen. Op het gebied van de landbouw zegde de bewindsman o.a. toe, dat overgegaan zal worden tot een snellere uitbetaling van toeslagen. De overweging is een verhoging van de toeslag op industrie- melk voor het lopende jaar. Binnenkort zal het televisierapport van de commissie-Scholten worden gepubli ceerd. In afwachting van het advies van de televisiepacificatiecommissie wordt doorgewerkt aan de samenstelling van een omroepwet. Ten slotte gaf mr. Marijnen te kennen wel wat te voelen voor een suggestie van dr. De Kort van de K.V.P. om al vast een wetsontwerp voor te bereiden inzake het teniet doen van de sluipende belastingverzwaring door de progressie. De datum van invoering van zo'n wet kan dan later bepaald worden op het conjunctureel meest daarvoor geëigende tijdstip. Woensdagochtend is het Nederlands koninklijk paar met prinses Bea trix in een regeringsfriendship van de vliegbasis Soesterberg vertrok ken naar Teheran voor een staat- siebezoek aan Iran. Foto: voor het vertrek van het vliegtuig kon de koningin de verleiding niet weer staan gebruik te maken van een ba gage-weegschaal. Iemand kon niet laten het klassieke grapje te ma ken... schat op 0,7 procent en de inciden tele verhoging op 2,5 procent. Op die grond komt men tot de veronder stelling dat een contractuele loons verhoging van zes procent een totale stijging van de loonsom per werk nemer oplevert van 9,2 procent. Bij acht procent verhoging van het con tractuele loon wordt dit percentage 1.1,2, bij tien procent 13,2 en bij twaalf procent 15,2. Ambacht De commissie sociaai-enocomische poli tiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft aan de hand van de globale berekeningen vastgesteld dat de invloed van de door een grotere loons verhoging gecreëerde consumptieve vraag op het produktievolume in bedrij ven slechts gering is. Met een grotere stijging van het loonpeil zal een grotere daling van het ondernemersinkomen in het ambacht gepaard gaan. Bij een ver hoging van de contractuele lonen met zes procent zal het ondernemersinkomen in het ambacht met 1,8 procent vermin deren bij acht procent met 3,8 procent bjj tien procent met 6,2 procent en bij twaalf procent met acht procent. Zou het ondememersinkomen in het am bacht op het peil van 1963 worden ge handhaafd, dan betekent dit reeds dat aan een prijsstijging niet is te ontko men. Deze stijging zou voorshands ten minste één tot anderhalf procent moe ten bedragen. Zou daarnaast de stijging van de arbeidskosten moeten worden doorberekend, ook één tot anderhalf pro cent, dan zou een prijsstijging van in totaal twee tot drie procent worden ver oorzaakt. Detailhandel Voor de detailhandel werkt een stij ging van het loonpeil snel door op de particuliere consumptie, zodat dit ook een omzetverbetering betekent, Niet temin stijgen de arbeidskosten aan zienlijk. Er blijft evenwel ook nog ruimte voor een stijging van het on dernemersinkomen. Bij lopende prijzen zou, als de loonsver hoging zes procent zou zijn, het onder nemersinkomen met 3,2 procent stijgen t.o.v. 1963. Onder dezelfde omstandig heden en bij een loonsverhoging van acht procent zou het ondememersinko men kunnen stijgen met 4,1 procent; bij tien procent loonsverhoging met 4,7 en bij twaalf met 5,7. Zouden de gestegen arbeidskosten van detailhandel in die vier veronderstelde gevallen van loonsverhogingen worden doorberekend in de prijzen, dan kan in deze bedrijfstak globaal een prijsstijging van 0,7 procent tot 0,3 procent worden berekend. De commissie van de raad voor het mid den- en kleinbedrijf heeft echter ook globaal berekend wat de gevolgen zou den kunnen zijn, als de ondernemer in het ambacht zowel zijn arbeidsonkosten- stijging als zijn inkomensvermeerdering gelijk aan de stijging van de loonsom per werknemer zou doorberekenen. De totale prijsstijging zou dan worden, bij een loonsverhoging van zes procent, 2,63 procent; bij een loonsverhoging van acht procent 3,61 procent, bij tien pro cent een prijzenstijging van 4,68 en bij twaalf van 5,60. Wordt rekening gehou den met een gewogen prijselasticiteit van -1,2 dan betekenen deze prijsstij gingen een meer dan evenredige verla ging van de omgezette hoeveelheid. Voor de detailhandel zijn berekend de volgende alternatieve noodzakelijke prijsstijgingen: 0,80, 0,97, 1,15 en 1.30. De voor de detailhandel berekende prijs elasticiteit (-0,7) in aanmerking nemen de kan worden geschat dat de omzet- waarde in alle vier gevallen zal stijgen. De Franse regering heeft gisteren met represaillemaatregelen tegen Algerije gedreigd als antwoord op het optreden van president Ben Bella, die alle landerijen die nog onder het beheer van Franse eige naars vielen, heeft genaast. 1 miljoen hectare. Naar schatting 5000 Franse boeren zijn door de maatregelen van de Algerijnse presi dent gedupeerd. Volgens de zegslie den zullen de gevolgen waarschijnlijk merkbaar zijn voor ongeveer 20.000 van de 100.000 Fransen, die op het ogenblik nog in Algerije leven. Voor de onafhankelijkheid telde Algerije meer dan een miljoen Europeanen. Volgens een officiële verklaring had ambassadeur Gorse opdracht gekregen onmiddellijk te protesteren tegen „deze discriminatoire maatregelen en de Al gerijnse regering te waarschuwen voor de Frans-Algerijnse betrekkingen" De Franse regering liet bekendmaken, dat haar ambassadeur in Algiers, Geor ges Gorse, al een scherpe protestnota te gen de „discriminatoire" maatregelen heeft overhandigd. Boven verwachting heeft de Franse re gering niet besloten de financiële en economische hulp aan Algerije, die een waarde van 250 tot 400 miljoen dollar beloopt, geheel of gedeeltelijk te be snoeien. Franse zegslieden schatten de opper vlakte van de genaaste landerijen op De president-directeur van de K.L.M., mr. H. Aibarda, zal maandag op Schip hol de traditionele vliegurenpenningen uitreiken aan leden van het vliegend personeel van de K.L.M., die tien-, vijf tien- of twintigduizend vlieguren op hun naam hebben gekregen. Sinds dr. Albert Plesman deze onderscheidingen op 7 oktober 1952 voor het eerst uitreikte, is dit een jaarlijks terugkerend eve nement geworden. Van de 89 kandidaten zal er slechts één voor goud in aanmerking komen: de bekende gezagvoerder A. K. Bosman, die voor twintigduizend vlieguren de gouden speld met twee briljanten zal ontvangen. Ook vier stewardessen zul len een gouden onderscheiding krijgen, maar dan „slechts" voor tienduizend vlieguren. Voorts zullen 19 zilveren penningen voor vijftienduizend uren en 65 bronzen penningen voor tienduizend uren worden uitgereikt aan vliegers, boordwerktuigkundigen, telegrafisten, pursers en hofmeesters. Te zamen hebben de 89 K.L.M.-ers 995 000 uur oftewel ruim 113 jaar in de lucht vertoefd. 1 1 mmm Jr Deze foto, welke ons eerst heden be reikte, geeft een beeld van de chole- ra-epidemie welke Korea heeft ge troffen. In een inderhaast als kli niek ingerichte ruimte in Poesan, de hoofdstad van Zuid-Korea, worden patiënten met geïmproviseerd? mid delen behandeld. Politie, leger, dok toren, verpleegsters en medische studenten zijn allen gealarmeerd om de epidemie te helpen bestrij den. Gevangenen in Milwaukee waren in staking gegaan omdat men na het douchen geen verfrissende middelen mocht gebruiken. Dat mag thans wel weer. Naast de afwezigheid van deodorant waren de gevangenen ook niet tevreden met hun loon, terwijl zij zich beklaag den over het gebrek aan rock and roll muziek, het niet kunnen kiezen van de televisie-programma's en de kwaliteit van het voedsel. Nadat een afvaardiging van de gedeti neerden een onderhoud had gehad met de gevangenisleiding, werden enkele van hun wensen ingewilligd. ,N1ET AANVAARDEN ALS ONONTKOOMBAAR FATUM De verkeersonveiligheid in ons land is in 1962 toegenomen. Dit heeft een ongerustheid teweegge bracht die begrijpelijk is. Die mag er niet toe leiden, dat die on veiligheid wordt aanvaard als een min of meer onontkoombaar fatum. Veeleer zullen wij ons moeten bezinnen op nieu we wegen, die tot betere resultaten kunnen leiden. De cijfers wijzen uit, dat zelfs van een relatief geringe verbete ring nauwelijks sprake is. Dit staat in het jaarverslag over 1962 van het Verbond voor Veilig Verkeer. Geconstateerd wordt, dat in dat jaar weer trieste „records" moesten worden geboekt: voor het eerst meer dan In Dusseldorp wordt op het ogenblik een miniatuur-Europa gebouwd, een Europees equivalent van het Nederlandse „Madurodam". Sedert vier jaar wordt in alle stilte op een terrein van acht ha aan de onderneming gewerkt. Er zijn al bijna veertien miljoen gulden aan het project besteed. De stichter en tevens architect, Dommel, hoopt op min stens een miljoen bezoekers per jaar. Eventuele winst zal voor sociale doeleinden worden aangewend. De Europese gebouwen, die zullen worden nagebootst, worden op een schaal van één op 25 uit plastic en staal ge maakt. In de haven van het liliputtersland zullen 250 schepen rondvaren, waar onder het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" en de Russische ijs- breker „Lenin". Advertentie lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Is het al een hele prestatie om de negen tig te passeren, om al die tijd in dezelfde straat te hebben gewoond, dat is iets, waarop weinigen kunnen bogen. Dit merkwaardige „record" is gevestigd door de heer Gerard Peters, die op i2 oktober 1870 in de Kerkstraat in Noord- wijkerhout werd geboren en in diezelfde Kerkstraat nog steeds woont. De volgende week zaterdag, op zijn ver jaardag, komen zijn zeven dochters cp bezoek. Zij doen dat ieder jaar, want zo honkvast als hun vader is, zo trouw blij ven zijn dochters „opa Peters" opzoeken. Nu en dan neemt een van hen opa mee uit rijden, om hem eens te laten zien, wat er al zo veranderd is in de wereld rond zijn straatje en de heer Peters is dan telkens diep onder de indruk. 200.000 ongevallen, 2000 doden, 30.000 ernstig gewonden. De „records" bete kenen, dat ten opzichte van 1961 het aantal ongevallen met 7,8 percent steeg. Relatief gemeten naar de toenemen de verkeersintensiteit kan worden gewaagd van een kleine verbetering. In het kader van de verbetering van de verkeersveiligheid ziet het verbond als een van zijn blangrijkste taken: de op voeding van de weggebruikers van alle leeftijden. De interesse voor de jeugd- verkeersopvoeding neemt toe. Het verbond is voorstander van ver- keersonderwijs als verplicht leervak voor kleuterleidsters en blijft aandrin gen op een apart vak „verkeer" in alle klassen van het lager onderwijs. Het technisch personeel van de letter gieterij Amsterdam voorheen Tetterode circa 400 man van beide bedrijven, aan de Da Costakade en de Vetter straat te Amsterdam hebben gistermiddag hun werk gedurende ruim een uur ge staakt. Zij eisen evenals hun collega's grafici een loonverhoging van acht pro cent met ingang van 1 oktober. (Advertentie) (Van een onzer redacteuren.) In Amsterdam is een nieuwe Nederlandse speelfilm ten doop gehouden; „De Vergeten Mede minnaar", een werkstuk van re gisseur John Korporaal, finan cieel geruggesteund door het produktiefonds van de Neder landse Bioscoopbond en het mi nisterie van o., k. en w. en door de producent, de Nederlandse Filmproduktie Maatschappij te Rotterdam, de liefhebberij van de Maasstedelijke reder-miljo nair Veder. Evenals bij de eerste film, die John Korporaal na zijn Mexicaanse jaren voor de N.F.M. in Nederland draaide, „Rififi in Amsterdam", is ook „De vergeten medeminnaar" weliswaar een poging tot een goede film ge worden, maar dekt het resultaat de ambities niet. Erger: er is zelfs een achteruitgang te constateren. De N. F.M. wilde na de financieel weinig succesvolle film „Makkers staakt uw wild geraas" en „Het mes" van Fons Rademakers met „Rififi in Amster dam" een zogenaamde „algemene publieksfilm" maken. De film hoefde derhalve artistiek geen hoge ogen te gooien, als hij maar lekker in elkaar zat. „De vergeten minnaar" mocht het artistiek weer hogerop zoeken. Maar „Rififi in Amsterdam" zat niet lekker in elkaar en dat is ook het geval met „De vergeten me deminnaar", terwijl juist de ambitie hoger lag. In beide gevallen wreekt zich dat John Korporaal weliswaar speel- scènes goed in elkaar kan zetten, mits hij over willige acteurs be schikt, en dat hjj kan aanwijzen hoe hij die scènes op de filmband vast gelegd wil zien, maar dat hjj geen rhytmisch scenario kan schrijven en een even brokkelige, hortende mon tage der stukken film bedrijft. „De vergeten medeminnaar" is geba seerd op een gelijknamige novelle van Rico Bulthuis. Het is het ver haal van een man, die schijnbaar laveloos door de stad zwerft, door de politie wordt opgepikt en dan blijkt aan geheugenstoornis te lijden. Hij wordt afgeleverd in een psychiatri sche kliniek waar hij tewerk wordt gesteld als tuinman. Hij voelt voor het werk, want hij meet zich de idee aan in zijn vroeger leven tuin architect geweest te zijn. De direc teur-geneesheer is voortdurend doen de er achter te komen wat het ver leden van zijn patiënt is geweest Het is uiteindelijk evenwel de pa tiënt zelf, die het uitvindt. Lang zaam en vol verbijstering, maar ze ker. De novelle eindigt verrassend. De patiënt ontdekt dat hij niet de man is, die hij was gaan vermoeden te zijn, maarde stippeltjes blij ven oningevuld, ten einde ook het slot effect van de film niet te verraden. De novelle is zeer compact, zeer dwingend ook, geschreven, alles van uit de verbazing en eigenzinnigheid waarmee de patiënt zijn nieuwe we reld ziet en uitrafelt. Van die ob sederende rechtlijnigheid is in de film te weinig overgebleven, want naar goede Hollandse trant is het verhaal verknipt om middels een hoeveelheid tussendoortjes den volke toch maar vooral duidelijk te maken wat er aan de hand is. De onafwendbare keten van het ge nezingsproces en het zichzelf terug vinden, de spanning dus, is daardoor verbroken en omstrooid met overbo dige bijkomstigheden. Ook het scenario heeft omissies. Een scenario, dat John Korporaal overi gens niet in zijn eentje heeft ge maakt, maar samen met Piet Ruy- venkamp, een jong Haags kunstre- cencent, die in zijn vrije tijd ama teur-cineast is. Amateur-cineast. Het is eigenlijk toch wel vreemd, dat men zo iemand op een filmproduktie van om en nabij het half miljoen los laat. en komt daardoor in hoogst onaan gename situaties. Ook de politiebu reauscène wordt gebruikt om uit te leggen hoe een geheugenloze op zijn omgeving reageert. In de film gaat het flits-flits en men moet maar aan nemen dat het zo is. „De scènes waren langer, maar ik heb erin ge knipt, omdat de prestaties van de acteurs me niet bevielen", zegt John Korporaal. Het is opnieuw een ver klaring, resp. aanvaardbaar excuus. De bioscoopbezoeker evenwel hoeft er geen rekening mee te houden. Hij wordt niet geconfronteerd met wat er in de studio is gebeurd, maar het resultaat, zoals het projectiedoek hem dat laat zien. Ook in de montage schiet de film tekort. De introductie van de figuui van Dries is hoogst verwarrend Men ziet hem doelloos door een stad sjokken, hij kijkt lang naar een mes in een etalage, het mes gaat draaien en wordt vele messen tegelijk. Hij sjokt weer door, loopt een broodjes- winkel binnen en bestelt daar „alles wat er is". Op het politiebureau, waar een politie-inspecteur hem lut tele vragen stelt, wordt boem er bo venop gezegd: „Deze man lijdt aan geheugenstoornis". Het is hoogst on aannemelijk. In de novelle is de dwaaltocht en met name het bezoek aan de broodjes winkel heel essentieel voor de intro ductie van de psyche van de hoofd figuur, want de goede ziel weet hele maal niet wat een broodjeswinkel is Hoe het ook zij: de eerste helft van de film is brokkelig en sar verve lend. Daarna komt hij beter op gang. omdat het aantal nevenscènes sterk vermindert en de camera zich vast bijt op Dries, de hoofdpersoon. Dan ook zijn er stukken boeiende film te zien. In de eerste plaats omdat Henk van Ulzen, de man die zijn geheugen ver loor en weer terugvindt, speelt met elektriserende intensiteit en vol strekte geloofswaardigheid. In de tweede plaats omdat John Korporaal, als hij, gelijk Henk van Ulzen, een acteur voor de camera heeft die aanvoelt wat hij doen moet, tot ob sederende beeldscènes komt. Heel goed bijvoorbeeld is de scène ver filmd als Dries zich vervolgd waant door een man met een baard, ken nelijk de vijand, voor wie hij uit zijn verleden is gevlucht in het geheu genloze. Men gaat eveneens rechtop zitten als de camera Dries volgt in het wel ge meubileerde, maar onbewoonde grachtenhuis, dat naar zijn mening eveneens een rol speelt in zijn ik van vroeger. Een van de beste momen ten. Het gaat een beetje spannen in Vene zuela. Steeds frequenter gepleegde overvallen op grote ondernemingen, waarbij de gangsters een voorkeur to nen voor olie-installaties, beginnen de regering bezorgd te maken. Hoewel de communistische benden, die deze over vallen plegen, numeriek niet zo sterk zijn, dat voor een kansvolle opstand wordt gevreesd, gaat het bedrijfsleven in Venezuela de speldeprikken toch voe len. Twee maanden geleden schatte men de schade, welke toen na 15 aanslagen was aangericht, reeds op meer dan zes miljoen dollar. Dat is dus geen kleinig heid. De laatste twee maanden is de ter reur nog toegenomen. Dat de benden zo veel succes hebben bij hun operaties, schrijven waarnemers toe aan het feit, dat militair geschoold personeel de lei ding heeft bij de acties. Dat zijn niet al lemaal communisten of bewonderaars van Fidel Castro. Er zijn vogels van di verse pluimage onder en een aantal van hen zijn officieren, die misschien op de ze manier hun persoonlijke rancune bot vieren. Venezuela is een Zuidamerikaans land, waar nu eenmaal niet alles verloopt vol gens de regels, die men in Europa zo graag hanteert. Politiemannen willen er wel eens een oogje dicht doen, wanneer de verkeersovertreder met een dollarbil jet wappert en de douane kan soms heel vriendelijk en soepel zijn, wanneer daar eveneens iets tegenover staat. Deze mentaliteit heeft'" gewoonten geschapen, die diep geworteld zijn en d'e men niet gemakkelijk afleert. Er wordt al te ge makkelijk door de mazen der wet ge glipt en bandieten bezitten vaak het ro mantisch aureool van de vogelvrij-ver klaarden uit een western. En nog moei lijker is het om uit te maken wie uit lou ter politiek idealisme op strooptocht gaat en wie van de verwarring gebruik maakt om er alleen maar beter van te worden of omdat het zo avontuurlijk is. Armoede op het platteland onder de wei nig in tel zijnde pachtboertjes zal ook wel enige invloed op de situatie heb ben. Dat alles neemt echter niet weg. dat de strooptochten de regering voor grote problemen plaatsen. Door de ver nielingen zijn namelijk de verzekerings bedrijven gealarmeerd. Zij moeten de schade vergoeden en het is dus logisch, dat zij druk op de regering uitoefenen om in ieder geval de bewaking van de kwestbare bedrijven te versterken, wanneer directe bestrijding geen succes heeft. Ook op de ondernemingsdirecties wordt druk uitgeoefend. Door de premies te verhogen willen de verzekeraars de be drijven dwingen andere maatregelen te nemen. In verzekeringskringen wordt zelfs niet onder stoelen of banken ge stoken, dat Venezuela kans loopt grote schade te lijden, doordat de ondernemin gen er binnenkort misschien niet langer te verzekeren zullen zijn. Het valt dus niet te verwonderen, dat de regering in Caracas ongerust is ge worden, Per slot van rekening heeft Amerika zo'n slordige drie miljard in het land geïnvesteerd, waarvan bijna twee en een half miljard alleen al in de olie-industrie. Deze cijfers betekenen, dat Venezuela het tweede land is op de Amerikaanse investeringslijst. Canada staat namelijk aan de top. De Amerikaanse ambassadeur in Cara cas, Allen Stewart, heeft onlangs presi dent Romulo Betancourt bezocht om de toestand te bespreken. Washington is niet alleen verontrust door de aanvallen op Amerikaanse bedrijven, maar ook door de veelvuldiger molestering van Amerikanen. Pas geleden werden bij voorbeeld leden van de Amerikaanse missie door rebellen van hun kleren be roofd en vervolgens door een overigens zeer correcte jongeman in vloeiend En gels onderhouden over de fouten van het Yankee-imperialisme. De New York Times meldde onlangs hoe de echtgeno te en de dienstbode van een Amerikaans ambassadelid thuis werden overvallen en vastgebonden, waarna de muren in de kamers werden volgeklad met anti-Ame rikaanse leuzen. Terwijl dus de terreur toeneemt, hoort men zelden iets over succesvolle te genacties van de politie of van het leger. In Washington wordt gefluisterd, dat de regerng met opzet zo weinig tegen de rebellen doet met het oog op de komen de verkiezingen. President Betancourt zou de sfeer zo rustig mogelijk willen houden en liefst zo weinig mogelijk men sen tegen zich in het harnas jagen. Intussen is de Amerikaanse regering echter wat forser opgetreden voor zover de diplomatieke betrekkingen en de warme vriendschap met president Be tancourt dat althans toelaten. Er is waarschijnlijk gewezen op de belangrijk heid van de Amerikaanse investeringen en op het gevaar, dat aan deze vorm van steun aan de Venezolaanse economie wel eens een eind zou kunnen komen, wan neer de situatie zo precair bliift. Vermoedelijk als gevolg van deze Ame rikaanss aandrang, is nu een wat straf fere campagne ingezet. Dinsdag kwamen twee vliegtuigen met tot de tanden ge wapende parachutisten in Caracas aan. De para's zullen patrouille lopen in de straten van de stad. Wellicht heeft het feit, dat de laatste tijd bij botsingen tussen terroristen en poli tiemannen steeds meer slachtoffers vie len onder de politie, mede geleid tot het besluit om strenger tegen de benden dp te treden. Overigens schatten officiële woordvoerders het aantal leden van de „Nationale Bevrijdingsstrijdkrachten" op niet meer dan een handvol. Anderen spreken van hoogstens een vijfhonderd man. In >eder geval zijn de rebellen goed getraind en beschikken zij over moderne bewapening en uitstekende schuilplaat sen. De Amerikaanse zakenlieden in Vene zuela hebben hun hoop gevestigd op de verkiezingen. Zij hopen "dat een krach tige figuur aan het bewind zal komen en dat die de terreur fel zal bestrijden. PRESIDENT BETANCOURT ..onder zachte pressie van Amerika.. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3