Uitbreidingplan voor Noordgouwe op stapel Derde lustrum bij Goese reserve-korps politie Rookgewoonten onder lagere schooljeugd Suikerbietenoogst in Zeeland begonnen G.S. willen in Zeeland het beroepskeuzewerk bundelen ALMANAK Tentoonstelling in Terneuzen werd geopend Zeeuwse KANTOORHOUDER P.T.T. TE WISSENKERKE IN HET ZILVER VERKOUDHEID? WOLKAMMERIJ IN ZUID-SLOE Schadevergoeding ex. art. 8 „op weg" Onrustige Zenuwen? Kras C. DE LOOFF (54) Stijgende belangstelling voor Nijverheid en Handel Raad. Brouwershaven Bestuursleden V.V.V. Vlissingen onderscheiden Begin onderhandelingen met de grondeigenaren AANKOOP GRONDEN WEG OOSTERSCHELDEBRUG Zilveren speld en veel felicitaties hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Finse mode vindt ingang in Nederland Morgen feestavond Al 15 jaar lang „steun-in-de-rug" Uniformen MEDEDELING MR. DR. A. J. M. MES V I s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 OKTOBER 1963 „Het ontwerp van wet te dezer zake vervolgt zijn constitutionele weg", zo was het antwoord van minister-president Marijnen gis termiddag aan de Tweede Kamer, op de bij de algemene beschou wingen door de heer Smallenbroek gestelde vragen naar de schade vergoedingsregeling voor de oes terkwekers, ingevolge art. 8 van de Deltawet. aan de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor is ingekomen van de heer J. Maljers te Middelburg. De heer R. Soesman te Domburg heeft zijn benoeming tot hoofd van de open bare lagere school te Noordgouwe aan vaard. Mevrouw P. M. de Pree-de Jonge heeft met ingang van 1 december aan staande ontslag gevraagd als hoofd leidster van de openbare kleuterschool te Zonnemaire. Ten slotte vermeldt de agenda voor deze raadsvergadering van Brou wershaven een aantal benoemingen. Voor de instelling sociale zorg en voor de woonruimteadviescommissie. Alles voor de vier verschillende ker nen van de gemeente. DEZELFDE TEMPERATUREN Enkele opklaringen maar vooral aan vankelijk ook enkele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN 4 oktober Zon op 06.44 onder 18.13 Maan op 19.18 onder 08.01 „Het provinciaal bestuur van Zee land zal zo spoedig mogelijk over gaan tot de samenstelling van een commissie, die zich zal belasten met het geheel van de beroepskeu ze in deze provincie. Het ligt in de bedoeling allen die momenteel op dit gebied werkzaam zijn sa men te brengen in deze overkoe pelende provinciale commissie". Dit deelde mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het college vun Gedepu teerde Staten van Zeeland, woens dag in Terneuzen mede bij de of ficiële opening van de beroepen- tentoonstelling in het rijkskanto- rengebouw. Mr. Mes zei, dat reeds vijf Nederlandse provincies een dergelijke commissie ken nen, in andere provincies is men bezig met de voorbereidingen daartoe. „De hoofdinspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, de heer K. van Dijk, heeft al jaren geijverd voor de totstandkoming van een dergelijke provinciale commisise, zodat het zeker is, dat hij gevraagd zal worden daar van deel uit te maken", zo vervolgde ge deputeerde Mes. Voorts dacht hij aan vertegenwoordigers van vakbonden, van het enderwijs, werkgevers- en land bouworganisaties, de maatschappij voor handel en nijverheid en anderen. Later deelde de heer Van Dijk ons nog mede, dat de beroepskeuze en ook de beroepenvoorlichting eèn goede begelei ding nodig hebben, vooral nu bepaalde gebieden in de provincie een stormach tige ontwikkeling doormaken. „In die ge bieden dienen zich steeds nieuwe beroe pen aan, zodat de mensen moeten we ten, dat zij bewust een bepaalde richting kiezen of hebben gekozen. Wellicht is er in gebieden waar de noodzaak zich voordoet, bovendien plaats voor lokale commissies", aldus de heer Van Dijk, die voorts nog meedeelde, dat het in de be doeling ligt, dat in de toekomst elke provincie permanent een tentoonstelling tot zijn beschikking krijgt, die steeds „up to date" zal worden gehouden. De heer J. van der Gijp, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen zei in zijn welkomst woord tot de vele genodigden, dat in de Kanaalzone wijzigingen van structurele aard zich duidelijk aan het aftekenen zijn. „Daarbij presen teren zich ook steeds nieuwe beroe pen. Het probleem van de beroepskeuze wordt met deze tentoonstelling uiter aard niet opgelost, dit is alleen be doeld als een oriëntatie". (Advertentie) Wijnhgrdt'a Zenuwtabletten Verhaaltjes over krasse kinder uitspraken, zoals gisteren in dit hoekje, zijn niet zonder gevaar: dan komen de telefoontjes. Hoe wel we onderstaande bijdragen van twee lezeressen met genoegen publiceren. Aansluitend op de fnuikende ont wikkelingen rond het sprookje van de wolf en de zeven geitjes een kanttekening bij een leeuw, opgetekend door een Souburg se moeder, die haar zoontje rondleid de in de Rotterdamse diergaarde, 't Was juist etenstijd in de leeu- wekooi. Begint zo'n beest zo ver scheurend, zo uit de diepte opge bouwd te brullen, dat het ventje vraagt: ,JMam, is 't ie liol van binnen?" Ontroerend is de uitspraak van een jongetje uit Sint-Laurens. Ligt in het ziekenhuis, blindedarmope ratie. Als hij weer tot bewustzijn is ge komen en ziet, dat z'n moeder het eigenlijk moeilijker heeft dan hij: ,,'t Doet helemaal geen zeer hoor mam. 'k Heb maar één blinde darm, maar als die andere er uit zou moeten zou ik daar niks om geven". De grote belangstelling, die in 1962 in Zeeland bestond voor de activiteiten van het departement Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is niet tot uiting gekomen in een dienovereenkomstige stijging van het ledenaantal van het departement. Dit wordt gezegd in het jaarverslag 1962 van het departement, waaruit te vens blijkt, dat het aantal gewone le den van 231 in 1962 op 233 in 1963 kwam, het aantal leden-donateurs van 46 op 52. De belangrijkste activiteit van het departement was ook geduren de het verslagjaar het organiseren van een aantal lunchbijeenkomsten. De be langstelling voor deze bijeenkomsten had de duidelijke tendentie groter te worden, aldus het jaarverslag. pak wit of bruin 80 ct. In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de V.V.V. Vlissingen vond een zeer bijzondere gebeurtenis plaats. Twee bestuursleden, de heren N. Priester en M. v. Hijfte, resp. voor zitter en vice-voorzitter, hadden 25 jaar als lid van het bestuur deze vereniging en dus ook hun stad, gediend. Het hoofdbestuur van de A.N.V.V. had deze heren de bronzen legpenning voor hun verdiensten toegekend. De voorzit ter der prov. V.V.V., de heer mr. J. Moolenburgh was verzocht de eerbewij zen uit te reiken. De heer J. J. de Regt, administrateur van de prov. V.V. V., woonde deze plechtigheid bij. Nadat de heer Moolenburgh zeer waar derende woorden tot de beide jubilaris sen had gericht, bracht ten slotte de secretaris, de heer Ad. Mets, namens alle bestuursleden, hun dank voor hun vele en volhardend werken voor de V.V. V. De echtgenoten hadden thuis als bewijs van erkentelijkheid bloemen in de Vlissingse kleuren ontvangen. BROUWERSHAVEN wil de eer ste stappen zetten, die moeten lei den tot realisering van het uitbrei dingsplan voor de kern Noordgou we. Speciaal waar het gaat om het noordelijk gedeelte. Wil de ge meente daar in de toekomst kun nen beschikken over de benodigde gronden, dan zal een begin moeten worden gemaakt met onderhande lingen met de eigenaren en de toe komstige bezitters. Een deel van de percelen moet namelijk in her- verkavelingsverband nog worden toebedeeld. In concreto gaat het om een perceel, nodig voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie en om een groter stuk voor bouwgrond. A.s. maandagavond om zeven uur zal de raad van Brouwershaven over dit en een reeks andere voorstellen van b. en w. een beslissing moeten nemen. Het college wil graag een machtiging van de raad om tot de verwerving van deze gronden over te gaan. Een en ander is nog afhanke lijk van het tijdstip, waarop de toe deling door de herverkaveling defini tief zal worden. Op de agenda voor deze vergadering komt ook een voorstel voor om enig meubilair uit de burgemeesterskamer van het Dreischorse Plaatsenhuis te schenken aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente in dit dorp. De tafel, twee banken en acht stoelen, waarover het hier gaat, zullen een plaats kunnen krijgen in de sacristie van het gerestaureerde kerkgebouw op de Ring. B. en w. willen deze geste tegelijk beschouwen als een geschenk aan de hervormde gemeente ter ge legenheid van het gereedkomen van de restauratie. Aan dr. A. L. de Groot te Rotterdam willen b. en w. een perceel bouwgrond in Schuddebeurs verkopen, gelegen langs de Zuiddijk, ter grootte van 775 vierkante meter. De koper wil hierop een bungalow neerzetten. Een ander verzoek voor de koop van bouwgrond Voor de aan te leggen weg naar de Oos- terscheldbrug op Noord-Beveland zullen gronden moeten worden aangekocht, die door een commissie zullen moeten wor den geschat. In een door de burgemees ter van Kortgene gehouden bijeenkomst is door de gezamenlijke eigenaren als lid van deze schattingscommissie aan gewezen de heer S. J. van Langeraad te Kamperland. Terwijl nog op tal van plaatsen de aardappeloogst wordt binnengehaald, vraagt een ander gewas alweer de volle aandacht van de Zeeuwse landbouw: de suikerbieten. In de tweede week van oktober begint de camagne en dat betekent, dat er tien tot veertien dagen van tevoren al bieten moeten worden gerooid. Sedert enkele dagen kan men ze weer in actie zien: de zware machines, die de suikerbieten met een ware snel treinvaart uit de vette grond „plukken". Maar niet overal verloopt de oogst even vlot. Op sommige zware percelen kunnen de bietenrooimachines moeilijk „uit de voeten" als gevolg van de regenval van de laatste dagen. Maar de Zeeuwse boer staat voor niets: in zo'n geval brengt de pennelichter uitkomst, zoals op bijgaande foto, genomen tussen Vlissingen en Koudekerke, is te zien. (Foto P.Z.C.) iiiiiiiiiiiiiiilllililillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH De inwoners van Wissenkerke komen nu al een kwart eeuw lang bij P.T.T.-kantoorhouder C. de Looff (54) op het matje. Iedereen maakt van tijd tot tijd zijn gang naar het vriendelijke loket, waarachter een gediensti ge man zijn clientèle te woord staat. En deze week stond daar plotseling ook een deputatie van het rayonkantoor te Goes op de stoep van het P.T.T.-kantoor aan de Voorstraat in Wissen kerke. Met een zeer speciale bedoeling. Directeur J. van Laar kwam met zijn directe medewerkers de stipte „ambassadeur" van Tante Pos in het Noordbevelandse Wissenkerke feliciteren met zijn „zilveren" jubileum binnen het staatsbedrijf.... Er waren later nog veel gelukwensen voor het echtpaar De Looff op deze oktoberdag. Natuurlijk toverde de heer Van Laar de gebruikelijke en- veloppe-met-inhoud op tafel. In een toespraakje karakteriseerde hij de kantoorhouder van het type De Looff: erg precies, steeds correct en behulp zaam waar mogelijk. P.T.T. is trots op dit soort werknemers, zo werd er gesteld. De zilveren jubileum- speld voor de heer De Looff kwam dat nog even verduidelijken. Tussen de klanten aan het loket dienden zich deze dag nog vele ande re feliciterende vrienden en bekenden aan. 's Middags kwam zelfs de di recteur van het postdistrict Middel burg, de heer W. R. Eelsingh met zijn vrouw naar Wissenkerke. Ook de maatschappelijk werkster van P.T.T., mej. E. H. O. Kloevekorn, was nog van de partij en 's avonds zaten de collega's van Noord-Beveland ach ter het kantoor in Wissenkerke met de „zilveren" heer De Looff te bomen over al wat er in die kwart eeuw zo al is gepasseerd. Voor de jubilaris begon het op 1 ok tober 1938. Uit het timmervak stap te hij toen het poststation binnen. De directie van P.T.T. adviseerde De Looff om zijn eigen vak nog wat aan te houden. Men beschouwde het wat als een bijbaantje - dat stationhou derschap. Maar al gauw bleek, dat De Looff de hamer en nijptang rus tig kon laten liggen. Het werd steeds drukker en in de oorlogsjaren kreeg Wissenkerke een hulpkantoor op de plaats, waar vroeger een poststation was geweest. Voor de heer De Looff betekende het meer werk. Hij heeft thans twee bestellers in dienst. Zijn kantoor is gegroeid. En ook gemoder niseerd. Op zijn initiatief. Want ook in Wissenkerke is het zo, dat P.T.T. eigenlijk „inwoont" bij de kantoor houder. Vier jaar geleden heeft de heer De Looff veel waardering geoogst met een verbouwing van het kantoor. Voor de kantoorhouder zelf beteken de het, dat hij zich veel gemakkelijker kon bewegen en de mensen „op het matje" kregen een veel geriefelijker entree. Van directie-zijde heeft men het echt paar De Looff nadien met enkele „werkbezoekjes" vereerd. Het kan toor in Wissenkerke was er het voor beeld van, dat er met een oude situa tie nog veel is te bereiken. Vooral wanneer in het midden daarvan een man staat als de „zilveren" kantoor houder van Wissenkerke: C. de Looff. (Advertentie) helpen probaat en smaken heerlijkt Zoals gemeld heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot vorige week vrijdag bij het be zoek van Tweede Kamerleden aan Zee land medegedeeld, dat een Brits- Nederlandse combinatie besloten heeft aan de toekomstige Sloehaven een groot bedrijf voor het kammen van wol te vestigen, dat een jaarlijkse om zet moet krijgen van meer dan tien miljoen gulden. De combinatie, genaamd Woolcombers (Zeeland) N.V., heeft thans via het A.N.P. een communiqué doen versprei den, dat wij ter wille van de volledig heid in de berichtgeving hieronder af drukken: „Woolcombers Limited" in Brad- fond (Engeland) en de Hart organi satie (Nederlands) t.w. de Wolmaat schappij Hart N.V. in Amsterdam, zijn overeengekomen in Nederland een wol- kammerij op te richten, die gevestigd zal worden aan de Sloehaven in Zee land. Het zal daar mogelijk worden de wol rechtstreeks uit het schip over te laden in de fabriek. Men hoopt over ongeveer zes maanden met de bouw te beginnen. De investering voor het eerste stadium der ontwikkeling zal uitkomen op ongeveer 1% min. pond sterling of 15 min. gld. In de fabriek zullen 200 man komen te werken. De onderneming wordt geacht van betekenis te zijn voor de woltextielindustrie". De Hart-organisatie bestond 1 mei 1963 honderd jaar. Zij heeft verschillende bui tenlandse vestigingen. Een gespeciali seerde wolkammerij, zoals men thans in Vlissingen wil vestigen, bestond tot dus ver in Nederland niet". (Advertentie) Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, doch ook een gezonde kost, die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft het vers. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. Mr. dr. Mes zei, dat ook het provin ciaal bestuur grote belangstelling heeft voor deze tentoonstelling. Ook hij dacht daarbij aan de grote veranderingen die zich in Zeeland voordoen. Dit maakt een verantwoorde voorlichting noodza kelijk. Het verheugde hem, dat de ten toonstelling nu al geslaagd kan wor den genoemd omdat zich alleen in Ter neuzen al ruim 800 en in Hulst 600 leer lingen voor een bezoek hebben aange meld. Gedeputeerde Mes wees voorts nog op de mogelijkheid van steun van rijk en provincie ten behoeve van jon geren voor wie het uit financieel oog punt moeilijk is verder te studeren. Terneuzens burgemeester mr. H. Rijp- stra toonde zich verheugd met het be zoek van de beroepententoonstelling aan zijn gemeente. Ook hij achtte wijs heid bij en richting geven aan de keuze van het beroep zeer noodzakelijk. „Het gebeurt nog wel, dat totaal verkeerde beroepen worden gekozen". Hij sprak de hoop uit, dat vele leerlingen de weg naar de tentoonstelling zullen weten te vinden. De beroepententoonstelling in de kelder van het rijkskantorengebouw geeft een duidelijk algemeen beeld van enkele tientallen beroepen voor vrouwen en mannen. Tijdens hun bezoek aan de tentoonstelling zullen de leerlingen de nodige toelichtingen worden verstrekt. VIJFTIEN jaar nu al weer kan de Goese politie bogen op de „steun-in- de-rug" van een meer dan twintig man sterk korps reservisten. Een groep enthousiaste stedelingen, die geheel vrijwillig en in hun vrije tijd alles en nog wat willen opsteken over de taak van een politieman. En die bovendien bij calamiteiten of evene menten bereid zijn, bij te springen. In juni 1948 zijn ze met de eerste cursus gestart. En sindsdien komen ze om de drie weken bij elkaar om naar instructeur-brigadier J. Borrie te luisteren, leggen ze de buks aan op de schietbaan en komen ze enkele malen per jaar „op straat" om een handje te helpen. Maar deze week laten ze eenmaal de cursusboeken thuis, wanneer ze naar het instructie- lokaal in „I)e Landbouw" gaan. De reservisten nemen hun vrouw mee, want morgenavond (vrijdag) is er feest in verband met het derde lustrum. Eens per jaar stuurt het Goese korps een ploegje van vijf man naar het nationaal toernooi buksschieten in Zutphen. Daar heeft men al een fraaie serie bekers en medailles we ten weg te slepen. De cursussen wor den steeds op 90 procent van de sterkte bezocht. Bij de autoriteiten vinden de reservisten steeds veel medewerking. Het Goese korps reser- ve-gemeentepolitie is actief. Ook als het gaat om lustrumvieringen... Slot van pagina 1 speelkwartier. Maar dat waren jongens, die door doubleren ouder waren dan de overige kinderen. En dan was het steeds nog een grote uitzondering". De heer Van 't Hof van de school op gereformeerde grondslag te Terneuzen: „Vorig jaar had ik er enkele jongens bij. Nu helemaal niet. Zeker geen meisjes. En een derde gaat zeker niet op". De heer Dekker, hervormde Oranje- school Vlissingen: „Het komt wel eens voor, van de vierde klas af. De ouders worden dan direct op de hoogte gesteld. Een percentage noemen is niet eenvou dig, maar een derde is het niet. Twee, hoogstens drie uit één klas. Onder meis jes komt het niet voor. De heer Schipper, school van de geref. gemeente in Middelburg: „Een derde lijkt me veel. Hier is het een hoge zeldzaamheid. Maar ze weten na tuurlijk, dat ze hier, als ze betrapt wor den, de wind van voren krijgen. Een en kele jongen is eens tegen de lamp gelo pen. Maar dat komt geen tweemaal in een half jaar voor. Van een meisje heb ik het hier nog nooit meegemaakt". De heer Van der Zande, openbare lagere school Westkapelle: „Helemaal niet zou al te sterk uitge drukt zijn. Maar zeker geen derde. On der meisjes komt het helemaal niet voor. Op een kermis heb ik wel eens gezien, dat een paar van die rakkers rokende rondtolden". De heer Bil, openbare Frans Naerebout- school in Vlissingen: „Ik heb wel eens iemand betrapt, maar een derde is het zeker niet en meisjes helemaal niet". De heer Overweg (plv.) school hervorm de gemeente Zuidsingel Middelburg: „Een derde? Dat is om te schrikken. Ik heb die indruk helemaal niet. Hier be hoort het gelukkig tot de hoge uitzonde ringen". Zo zouden we door kunnen gaan; de me ningen van de schoolhoofden lopen niet ver uiteen. Hopelijk is hun indruk juist en hoeft niet, zoals in Friesland, een sectie „rook gewoonten" van genoemde stichting zich het hoofd te breken over de vraag, wat te doen tegen de rookgewoonten van de schooljeugd. Naar de mening van deze sectie is voorlichting nodig, én van de kinderen én van de ouders. Daarbij over woog men, dat alle middelen om het ro ken minder schadelijk te maken tot nu toe vrijwel hebben gefaald; het enige absoluut afdoende is niet roken. Begint men er toch mee, dan in ieder geval zo laat mogelijk. Als het roken wordt uit gesteld tot het achttiende a twintigste jaar is er al veel gewonnen, zo redeneert men in dat kader kan het uitloven van een beloning voor de jongere als hij of zij voor een bepaald jaar niet gaat roken nog wel eens succes hebben. Over de gevaren van het roken moet Over de gevaren van het roken inoet men met de kinderen in elk geval voor hun elfde jaar spreken. En dan acht men afraden beter dan verbieden omdat een verbod zonder meer prikkelt. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, zal in zijn kwaliteit als hoofd van de gemeentelijke politie het officiële gedeelte van deze reser vistenviering leiden. Hij zal vier pro minenten uit het korps naar voren roepen om hen een onderscheiding voor tien jaar trouwe dienst op te spelden: de heren W. den Boer, A. Koster, P. F. Vermeulen en J. de Weerdt. De voorzitter van de Vereni ging Reserve Gemeentepolitie „Goes", de heer P. Hamelink, zal een toe spraakje houden. Deze avond zullen de reservisten nog laten zien hoe zij zich met judo weten te presenteren en verder is de verzorging van het feest in handen van de Kloetingse humorist Rien de Jonge, met muzi kale begeleiding van accordeonist Wim Vos. Het zal een lustrumviering worden, helemaal in de geest van het Goese reservistenkorps. Want die is spon taan, bereidwillig en gemoedelijk. Het thans 23 man tellende groepje, in aantal het evenbeeld van het be roepskorps, is nog even enthousiast als vijftien jaar geleden. Toen werden de reservistenkorpsen van de kant van het ministerie van binnenlandse zaken gestimuleerd. Er werden cur sussen geopend in wetskennis, staats inrichting en nog veel meer. Er kwa men schietoefeningen om de prakti sche ervaring te testen op het pro gramma van de reservisten. Toen de koningin dertien jaar gele den een bezoek aan Goes bracht, kwam het korps reservisten voor het eerst op straat. Nadien ontdekte men hen telkens, wanneer er grote drukte in de stad te wachten stond op post. Bij fruitcorso en wielerwedstrijden. De laatste tijd steken de mannen wel een heet je af bij hun beroepscollega's als gevolg van hun verouderde uni form. Maar daarin komt verandering. In Terneuzen is woensdag de be roepententoonstelling geopend, die is ingericht in de kelder van het rijkskantorengebouw. Op de foto: enkele genodigden bij de bezichti ging van de expositie. Links gede puteerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2