TEMPORISERING AANGEKONDIGD VAN DE OVERHEIDSINVESTERINGEN Regeringsprogram tot beperking vraag op de arbeidsmarkt Indonesische terreur in Straat Malakka Rookgewoonten onder lagere schooljeugd Vliegers gedood bij botsing tussen straaljagers Vandaag... De tegenvoeter Proces tegen Brugse vissers uitgesteld Te veel alcohol bij snelverkeer HUURVERHOGING IN OVERWEGING GEHUWDE VROUW INSCHAKELEN Commentaar op verklaring van mr. Marijnen In brand KLOOF TUSSEN OOST EN WEST IS IETS SMALLER GEWORDEN" Ontmoeting Schoolhoofden in Zeeland niet verontrustend WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Geen uitspraak Overbesteding Politie vond bij Birmingham 135 staven dynamiet Ontsnapte gevangene meldde zich weer MALEISISCHE VISSERS Weer schepen door kanonneerboten beschoten Filippijnen McNamarra bracht verslag uit KONINGIN, PRINS EN PRINSES BEATRIX OP EILAND RHODOS Jongen dood in ruim van schip gevonden n Mogelijk binnen betrekkelijk korte tijd een akkoord Uitspraken Indruk SPECTACULAIRE BRAND IN WINSCHOTEN 206e jaargang - no. 232 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde F. B. den Boei en W de Pagter. Hoofdredactie: W Leertouwei en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Waistraat 58-60. tel 2355 (b.g.g. red 3508. aav. 3647/3643); Middelburg: Markt él, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911 Zierikzee: red. tel. 2425 adm tel 2094. Adv, or 30 ct. p. mm. Min. p. adv, f 4.50 fngea. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel min. 1.50) ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 3 oktober 1963 Pagina 11 De minister-president, mr. Marijnen, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1964 meegedeeld, dat het kabinet thans een programma samenstelt om te komen tot een beperking van de vraag op de arbeidsmarkt. Als voornaamste punt kondigde pre mier Marijnen aan, dat de regering een onmiddellijke ingaande temporisering overweegt van de investeringen, waarmee de over heid bemoeienis heeft. Het kabinet gaat thans na op welke wijze en in welke mate dit zal geschieden. Een deel van de daarvoor in de begroting uitgetrokken bedragen zou vooralsnog onbesteed kunnen worden gelaten, aldus de minister-president. Het is niet de bedoeling blijvend naar een lager peil van overheidsinvesterin gen te streven. Van deze maatregel zal de woningwetbouw na drukkelijk uitgezonderd moeten zijn, zo meende mr. Marijnen. De verdere maatregelen van het pro gramma komen op het volgende neer de regering acht het noodzakelijk de kredietverlening aan het bedrijfsle ven in de hand te houden. De Neder- landsche Bank, die over de hiervoor nodige wettelijke bevoegdheden be schikt en die een goede samenwer king heeft met representatieve orga nisaties van het bankwezen, heeft het overleg dienaangaande reeds ge opend; de regering overweegt verder vol gend jaar een huurverhoging in te voeren. De manier waarop en met name de hoogte en het tijdstip van de doorvoering wil de regering af hankelijk stellen van de resultaten van het overleg, dat in en met het bedrijfsleven wordt gevoerd; de regering beraadt zich in het ka der van haar landbouwbeleid op enige verhogingen van specifieke indirecte belastingen, die een deflatoire invloed zullen uitoefenen, doch slechts be perkt effect op de kosten van le vensonderhoud zullen hebben; de premier deelde vervolgens mede, dat ook een uitbreiding van het aan bod van arbeid zal worden gestimu leerd. In de eerste plaats het bevor deren van overwerk. Verder beziet de regering in hoeverre de gehuwde vrouw meer dan voorheen in het ar beidsproces kan worden betrokken; 9 een andere maatregel op het gebied van de bevordering van het aanbod van arbeid zou volgens de minister president kunnen zijn de invoering van een uitgesteld hoger ouderdoms pensioen. De minister van sociale za ken en volksgezondheid overweegt te bevorderen een daartoe strekkende wijziging van de A.O.W- Tevens zal worden nagegaan hoe aan de oudere arbeidskrachten aangepaste arbeid kan worden gegeven; premier Marijnen zei tevens van me ning te zijn, dat de in te voeren loonsverhoging mede dienstbaar ge maakt behoort te worden aan de be strijding van de zwarte lonen, maar hij vreesde dat op zeer korte termijn het euvel van deze lonen niet uit de wereld zal kunnen worden geholpen. Wat de loonkwestie verder betreft zei de minister-president dat de regering op dit ogenblik over de omvang van de a.s. loonstijging geen uitspraak kan doen. Zij wil eerst het rapport van de S.E.R. afwachten. In het bijzonder is de regering bezorgd, zo zei mr. Marijnen, over de gezagscri sis, die zich in het sociaal-economisch leven in verschillend opzicht openbaart. Het verschil dat bestaat tussen de rech tens geldende lonen en de lonen, die in werkelijkheid worden betaald, onder mijnt het gezag van de centrale orga nisaties van werknemers en onderne mers, maar ook dat van de centrale overheid in ernstige mate. De regering acht het daarom van het allergrootste Keizer Haile Selassie van Ethiopië brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. We zien hem hier bi] zijn aankomst in Washington ivaar hij begroet werd door president Kenne dy en diens echtgenote. belang, dat er allerwegen naar wordt gestreefd de bestaande verschillen te verminderen en zo mogelijk op te hef fen. Bij het zoeken naar een oplossing stelt de regering zich op het standpunt, dat in elk geval een situatie van overbeste ding dient te worden voorkomen. Ook mag de concurrentiepositie van Neder land ten opzichte van het buitenland niet zodanig worden beïnvloed, dat scha de aan onze economie wordt toege bracht. Verder blijft de regering een krachtige voortzetting van het prijsbe leid voorstaan opdat een nominale loons verhoging zo reëel mogelijk is en opdat de sociaal zwakke groepen in de samen leving niet in het gedrang komen. Ten slotte merkte de minister-president op, dat de sociale verzekeringswetten verschillende mogelijkheden bieden om de uitkeringen aan de loonontwikkeling aan te passen en dat de regering in sa menhang met de op het gebied der lonen te nemen beslissingen deze kwestie zo spoedig mogelijk onder ogen zal zien. De voorzitter van de Partij van de Ar beid de heer Suurhoff en de voorzitter van het N.V.V. de heer Roemers heb ben gisteravond voor de Varamicrofoon commentaar gegeven op de verklaring van de minister-president mr. Marijnen, gistermiddag in de Tweede Kamer. De heer Suurhoff vond het merkwaar dig dat de premier bij zijn mededeling over de loonontwikkeling geen percen tage heeft genoemd, terwijl hij wel heeft gesproken over een eventuele verhoging van de indirecte belastingen, een stijging van de prijzen van landbouwartikelen en een huurverhoging. Een loonstijging brengt altijd al bepaalde prijsverhogin gen met zich mee. Als daar nu nog meer verhogingen bij komen, dan blijft er vol gens de heer Suurhof niet veel meer over van een reële loonstijging. De partijvoorzitter zei verder niet veel te verwachten van een eventuele invoering van het uitgesteld hoger pensioen om daardoor pensioengerechtigde arbeids krachten te kunnen inschakelen in het arbeidsproces. Naar zijn mening kunnen de mensen nu hun 65ste jaar net zo goed nog enkele jaren blijven werken en tegelijkertijd een uitkering ontvan gen. De heer Roemers noemde het niet con sequent van de regering, dat zij nu be paalde maatregelen heeft meegedeeld, terwijl zij eerder heeft gezegd, het over leg met het bedrijfsleven te zullen af wachten. Door deze maatregelen bekend te maken aldus de heer Roemers, be ïnvloed zij dit overleg. De heren Suur hof en Roemers zeiden een en ander na afloop van een vergadering van de frac tie van de Partij van de Arbeid, naar aanleiding van de regeringsverklaring. V De minister van sociale zaken en volks gezondheid, zo deelde hij mee, is bereid om een wettelijke regeling tegen het euvel van de koppelbazen het uitle nen van arbeidskrachten koppelen aan een daartoe gegeven vergunning in overweging te nemen. De drie mannen, die in Birmingham zijn gearresteerd in verband met de aanslag tegen de negerkerk op 15 september jongstleden, zullen worden vervolgd wegens liet onwettig in bezit hebben van dynamiet. Een van hen, Robert Chambliss, die tjj- dens het afgelopen weekeinde werd aan gehouden, is dinsdagavond tegen borg stelling van 300 dollar in vrijheid ge steld. John Hall, die in het begin van deze week werd gearresteerd, zou ook tegen eenzelfde borgstelling zijn voorlopige vrijheid kunnen krijgen, doch had dins dagavond nog geen 300 dollar bijeen kunnen krijgen. Inmiddels heeft de staatspolitie van Ala bama 135 staven dynamiet gevonden, die in een bos even buiten Birmingham waren verborgen. Voor bondskanselier dr. Konrad Adenauer is de tijd aangebroken waarin hij afscheid moet nemen van de velen, die hem bij zijn dage lijkse taak behulpzaam waren. Zo gaf hij een af scheidsontvangst voor zijn twintig secretaressen, waarbij deze foto gemaakt werd. Wij kunnen ons voorstellendat het afscheid nemen de grijze staatsman een beetje zwaar is gevallen. De op 9 juli uit de gevangenis in Sche- veningen ontsnapte J. B., een 27-jarige zeeman, heeft zich bij de Haagse politie gemeld. Wat hij in de afgelopen drie maanden heeft gedaan en waar hij is geweest, is nog niet bekend. Opvarenden van een dertigtal Ma leisische vissersvaartuigen, die Port Swettenham, de haven van de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, zijn binnengelopen, heb ben medegedeeld, dat Indonesische kanonneerboten thans op terrori serende wijze tegen Maleisische kustvaarders optreden. „De Indo nesiërs willen de Maleisische vis sers uit de visgebieden in Straat Malakka verdrijven", verklaarden zij. De visesrs zeiden ook dat hun vaartui gen door Indonesische patrouilleboten waren beschoten. De Indonesische mari nevaartuigen hadden twee Maleisische vissersboten aangehouden. De Indone siërs hadden de zes Maleisische opvaren den getrapt en geslagen. Nadat zij tegen de Maleisiërs hadden gezegd dat zij niet weer in deze wateren mochten vis sen, waren zij vrijgelaten. Aan boord van een der dertig Ma leisische vissersboten bevonden zich drie opvarenden van een kleine Ma leisische kustvaarder. Zij deelden me de dat hun vaartuig door een Indone sische kanonneerboot was aange houden en in brand geschoten. Het Indonesische persbureau „Antara" meldde voorts dat een patrouille van het Indonesische leger te Toli-Toli, in Noordwest-Celebes, op een motorboot heeft geschoten, die de Maleisische vlag voerde. Een der opvarenden werd gedood en twee andere gewond. Volgens „Antara" was de motorboot de kust tot op negentig meter afstand ge naderd. Daarop opende de patrouille het vuur. Een aantal opvarenden is gearres teerd. De Filippijnen zullen Maleisië pas er kennen wanneer de federatie bepaalde verzekeringen heeft gegeven. In een ver klaring van het ministerie van buiten landse zaken der Filippijnen wordt ge zegd dat Maleisië zich eerst bereid moet verklaren de verplichtingen van het in augustus gesloten akkoord met Indone sië en de Filippijnen na te komen. De federatie moet ook deelnemen aan een tweede conferentie der drie landen over herstel der samenwerking. Voorts dient overeenstemming te worden be reikt over een procedure voor de rege ling van de Filippijnse aanspraak op Noord-Borneo. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft president Ken nedy verslag uitgebracht over het door hem verrichte onderzoek van de situa tie in Zuid-Vietnam en de strijd tegen de onder communistische leiding staan de verzetsbeweging. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gistermiddag op doorreis naar Perzië per vliegtuig op het Griekse eiland Rhodos aan gekomen. Op het vliegveld waren plaatselijke autoriteiten ter begroeting aanwezig. De prefect van Rhodos en andere Griekse functionarissen boden het ge zelschap hun auto's aan voor de rit van het vliegveld naar het hotel waar 32 kamers gereserveerd waren. De hoge bezoekers wezen 't aanbod echter vriendelijk af en het gezelschap stapte in een speciale gehuurde bus. Van ochtend reizen de koninklijke gasten verder. Twee leden van de Koninklijke Luchtmacht zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk, dat zich gis termiddag heeft voorgedaan boven West-Duitsland. Twee Thunder- streaks F 84 F van het op Eind hoven gestationeerde squadron 314 zijn tijdens een navigatieoefening met elkaar in botsing gekomen. De vliegtuigen en de stoffelijke over schotten van de piloten zijn gevon den drie km ten zuidwesten van Werknemers van de scheepswerf „Wel gelegen" te Harlingen vonden gister middag tegen het einde van de werk zaamheden de 14-jarige Klaas Hoekstra dood in de laadruimte van de zandzui ger „Pollendam" die op de helling stond. Horn, in de omgeving van Det- mold. Bij het ongeluk zijn omgekomen eerste luitenant B. Meyer uit Eindhoven, die 27 jaar was, en de 30-jarige sergeant W. van den Boogaart uit Leeuwarden Een commissie van onderzoek zal zich vandaag op de plaats van het ongeluk op de hoogte gaan stellen van de om standigheden waaronder het ongeluk ge beurde. RUSSISCHE MINISTER GROMYKO De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren tot verslaggevers gezegd, dat de kloof tussen oost en west over enkele belangrijke kwesties „iets smaller is geworden". Hij achtte het mogelijk, dat „binnen be trekkelijk korte tijd" een akkoord zal worden gesloten inzake een verbod op het in de ruimte brengen van kernwa pens, daar de standpunten van de rege ringen van Amerika en de Sowjet-TTnie hierover in grote trekken overeenstem men". De Amerikanen en Russen zijn ook wat nader tot elkaar gekomen in de kwestie van de uitwisseling van waarnemers om verrassingsaanvallen te voorkomen, maar hier liggen volgens Gromyko de zaken veel moeilijker. De mogelijkheid van een akkoord is ook hier niet uitge sloten, maar dit zal voornamelijk af hangen van „de objectiviteit van de wes telijke mogendheden", zo zei de Russi sche minister. Meer bijzonderheden wilde hij niet geven. Gromyko deelde nog mee, dat nog geen datum is vastgesteld voor zijn ontmoeting met president Kennedy. Volgens welingelichte kringen zal de ze ontmoeting over ongeveer een week plaatshebben. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zal Gromyko vanavond opnieuw ontmoeten in gezel schap van Lord Home. Westelijke diplomaten hopen, dat op de ze bijeenkomst duidelijk zal worden, hoe ver oost en west willen gaan bij de ver mindering van de internationale span ning na de ondertekening van het kern- stopverdrag. WWVWWWMWMWVWVMWWWVMWWWWWWVWVWW .is het 100 jaar geleden, dat een Mexicaanse afvaardiging op instignatie van keizer Napoleon III van Frankrijk aan aartsher tog Maximiliaan Ferdinand van Oostenrijk (broer van keizer Frans Jozef) de keizerskroon van Mexico aanbood. Op aandrang van zijn echtgenote Charlotte (een dochter van koning Leopold I van België) aanvaardde hij dit- aanbod. Hij deed op 12 juni 1864 te Mexico zijn plechtige intrede. Op 19 juni 1867 werd hij te Querétaro met twee van zijn generaals gefusilleerd. WMVWWWWWWWVMWWWWWWWWWWWWWWWWWMWWMWl De Stichting Friesland voor Maat schappelijk Werk heeft in haar werkgebied een onderzoek inge steld naar rookgewoonten bij de Friese lagere ja, higere schooljeugd, leerlingen van vierde, vijfde en zesde klassen. Conclusie: 't roken door schoolkinderen bleek in Friesland geen onrustbarende vormen te hebben aangenomen. Wel vreemd, dat de schokkendste gevolgtrekking van het onderzoek luidt: één derde der leerlingen rookt min of meer geregeld. En zo staan er in het rapport meer gevolgtrekking, die de gedachten al gauw de richting opsturen van asbakjes in de schoolbankjes of speciale rooklokalen, omdat roken slechts aanlokkelijk is zolang het tot de verboden zaken behoort en dus niets zo fnuikend is als aan moediging. In alle ernst: een con clusie als „één derde der leerlingen rookt min of meer geregeld" geeft toch wel te denken. Het gaat hier om kinderen van negen tot twaalf jaarGaat een dergelijke conclusie nu ook op voor de Zeeuwse school jeugd? Gelukkig niet,, menen wij onder enig voorbehoud te mogen zeggen. In Zeeland is nooit een dergelijk on derzoek gehouden. Om toch een in druk te krijgen hebben wij gesproken met verschillende schoolhoofden, die unaniem van mening waren, dat „een derde" voor Zeeland niet opgaat, sterk overdreven zou zijn. Als men op of om de school een jongen of jon gens op roken betrapt, is dat inciden teel, soms zelfs een hoge uitzonde ring. In onderwijzerskringen staat het roken onder de lagere school jeugd sterk in de belangstelling: het is een onderwerp, waarover in de vakbladen veel geschreven wordt. Het Friese rapport heeft die belangstel ling sterk gestimuleerd, temeer omdat hierin verschillende vrij concrete uit spraken werden gedaan, zoals: het roken neemt het sterkst toe tus sen het tiende en het elfde levensjaar; jongens roken twee keer zoveel als meisjes; leerlingen van confessionele scholen roken meer dan die van de openbare scholen; plattelandskinderen roken meer dan stadskinderen; en van die plattelandskinderen rookt de landarbeidersjeugd het sterkst en van de stadsjeugd roken de kinderen van em ployés (kantoor- en winkelpersoneel) het minst. Een merkwaardige conclusie: leerlingen van confessionele scholen roken meer dan die van de openbare scholen. Het rapport verklaart dit aldus: de kinderen van de confessionele scholen komen uit grotere gezinnen dan die van de openba re scholen - en het voorbeeld van oude re broers en zusters blijkt van invloed te zijn op de rookgewoonten van de school kinderen. Enkele verbijsterende details: bij de on dervraagde schoolkinderen bleek de si garet' het meest gebruikte rookartikel te zijn (87 pet); 6 pet rookte „wel eens" een sigaar, 4 pet „peukjes" en 3 pet. een pijp. De meeste kinderen (77 pet) kre gen de rokerij van vader of vriend inne- tjes), 12 pet nam het weg, 4 pet kocht het en 7 pet haalde peukjes uit asbak ken of van de straat. Het is uiteraard duidelijk, dat noch de onderwijzers, noch de ouders aannemende, dat toch meer dan 99 pet van de ouders het roken zal ont raden precies kunnen controleren, wat er tussen thuis en de school ge beurt. Zij kunnen wel een indruk heb ben en het is te hopen dat de indruk, zoals verschillende Zeeuwse school hoofden die gaven, juist is. De heer De Vries van de openbare Jan Ligthartschool in Vlissingen; „Een der de? Hier is dat in geen geval zo sterk. In de loop der jaren heb ik enkele malen een opgeschoten jongen betrapt in het (Zie slot pag. 2 kol. 4) In Rotterdam wil men een poging wa gen met een gemeentelijke „ombuds man", hier „raadscommissaris" genoemd. Deze nieuwe functionaris zal de be voegdheid krijgen onderzoekingen te doen op het gebied van de gemeentelijke huishouding, opdat de „gewone burger" meer rechtsbescherming zal krijgen. Er is de laatste tijd over zulk een figuur in ons land veel geschreven en gezegd, er zijn zelfs diverse studies aan gewijd, voornamelijk geïnspireerd op een Scan dinavisch voorbeeld. Daar kent men de ze instelling namelijk al veel langer als een onafhankelijke instantie naast rege ring en parlement. Het doel van de om budsman dus is om de individuele bur ger een zo groot mogelijke rechtsbe scherming te geven. In allerlei gevallen krijgt de „gewone" burger wel eens de indruk, dat het enorme ambtelijke ap paraat hem als individu eenvoudig niet herkent, zodat hij zich met zijn klachten over de behandeling door de bureaucra tie volstrekt machteloos voelt. De om budsman wordt in zo'n geval als het ware de tegenvoeter van Josef K. uit „Der Prozess" van Kafka. Men kent de geschiedenis uit deze ro man: de hoofdpersoon Josef K. wordt op een morgen tot zijn eigen ver bazing gearresteerd en voor een geheim zinnig gerechtshof gedaagd zonder dat hem ook maar iets over zijn schuld uit eengezet wordt. In de roman wordt de ze gebeurtenis voorgesteld als een van de gewoonste zaken in deze wereld en bij ae auteur is dan ook geen spoortje van enige verbazing over deze absurde ge schiedenis te vinden. Josef K. gaat ten slotte ten onder, want een ondoorgrondelijk beginsel zegeviert: men weet niet hoe, men weet niet waarom, men weet slechts dat de mens, het individu vol strekt onmachtig staat tegenover „de instantie". De burger, die in onze tijd in conflict raakt met „de instantie" krijgt soms een soort Josef K.-gevoel: men wil inzicht in eigen situatie verkrij gen, men leeft in een rechtstaat, maar desondanks is het alsof men tegen een muur oploopt. En dat nu moet de „om budsman" (of in Rotterdam de „raads commissaris") vermijden. Uit de discussies van de afgelopen ja ren over de vraag of een ombudsman in Nederland gewenst zou zijn, bleek dat niet iedereen er geestdriftig over was. Maar men moest tevens erkennen, dat in ons land geen enkele ervaring kon worden opgedaan met deze volstrekt nieuwe functionaris in het staatsbestel. Daarom lijkt ons het Rotterdamse initia tief van groot belang. De mogelijkheid immers wordt geopend om een proefne ming met het systeem te nemen, waarbij het belangrijkste van al nog zal zijn dé keuze van de man, die als eerste raads commissaris van Rotterdam gaat funge ren. Het succes van het experiment hangt af van de kwaliteiten, die de ge meentelijke ombudsman zal blijken te bezitten. Men stelle zich de moeilij ke positie van deze man eens voor: hij onderzoekt de manier, waarop b. en w. de ambtenaren, óók die van de gemeen tepolitie, hun functie uitoefenen. Aan iedereen, die meent zich daarover te moeten beklagen, wordt het recht toege kend de diensten van de raadscommis saris in te roepen. Na het onderzoek van de klacht spreekt de ombudsman een oordeel uit. Géén geringe taak: hij zal veel wantrouwen en zelfs achter docht moeten overwinnen. Voor een re delijke vervulling van deze zo héél deli cate functie is tact, gezond verstand, staatsrechtelijk inzicht en vooral véél wijsheid nodig. Velen in Nederland zul len het Rotterdamse experiment met in teresse volgen. In ieder geval: er is hier sprake van een verheugend initia tief. De discussies kunnen te eniger tijd minder in het luchtledige worden gehou den dan nu het geval is: het ziet er naar uit dat Rotterdam een stuk erva ring in het „ombudsgesprek" kan in brengen. Hopelijk slaagt men er hier in een honderd procent man te vinden. Men kan dan eens zien hoe in Nederland de tegenvoeter van Josef K. zal werken. Gistermorgen om half acht werd ie Winschoter brandweer gealar meerd voor een brand die was uit gebroken in een drukinktfabriek van de N.V. Chemische Fabriek 3embo in de binnenstad van Win schoten. Zo gretig vond het vuur voedsel in het brandbare materiaal iat binnen enkele minuten zware onheilspellende rookwolken soms zwart, soms grijs, soms gif tig groen boven Winschoten ireven en er een grote uitslaande brand ontstond. Exploderende vaten met grondstoffen deden huizenhoge steekvlammen ont staan. Zo gevaarlijk werd de situatie, dat de Winschoter brandweer, die met al het beschikbare materiaal drie eenheden was uitgerukt, assistentie vroeg van de brandweren te Beerta en Scheemda, die om ongeveer acht uur verschenen, waardoor het vuur kon worden bestre den met circa dertig stralen. Ook de plaatselijke bedrijfsbrandweer van de P.T.T. kwam in actie- Al heel gauw werd het duidelijk, dat de brand zich niet tot de Gembo-fa- briek zou beperken. Het aangebouwde pand van een zaadhandel, waarboven het woonhuis van de bedrijfsleider van de drukinktfabriek) werd. alle pogingen van de brandweer ten spijt, op de boven verdieping een loeiende vlammenzee. Men was er gelukkig nog tijdig in ge slaagd de meest waardevolle dingen in huis in veiligheid te brengen. Over de oorzaak van de brand is nog mets bekend. Verzekering dekt de scha de, die bedragen met veel cijfers zal belopen. Het verhoor dat gisteren in het Engelse Lewes zou plaatshebben in verband niet het proefproces over de vraag, of vis sers uit Brugge ingevolge een uit 1666 stammend privilege van de Engelse ko ning Karei nu nog hun netten mogen uitwerpen in Engelands territoriale wa teren, is uitgesteld. De onderzoekingen in de koninklijke archieven en het verta len van oude Vlaamse documenten heb ben meer tijd gevergd dan eerst ver wacht werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1