Franse frank en Duitse mark met dollar en pond gelijkstellen PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Hoe meer hoe liever Amsterdamse Beurs K I anken uit de ether HOOFDKANTOOR NUTSSPAARBANK VLISSINGEN BEREIKT 20 MILJOEN SBiBIBlSiBIi ■iflBnsAfflassI H AMKiansEika a^aansiiaiarrsi I»«0EJHE]YESOS3I3hi'i aEHYUBErOEE aasEYiirmESH Internationaal Monetair Fonds Waar zijn onze schepen? Kapitaal in 6 jaar verdubbeld THOMSEN'S HAVENBEDRIJF ONREGELMATIG Q L H D raars PLAN IS IN STUDIE Waarschuwing Gouddeviezensysteem Cijfers over september '63 Afzet Indonesische rubber in de knel CAROL DAY Amsterdamse wisselmarkt Nieuwe regeling verblijf Belgen en Luxemburgers Even puzzelen T HOOG EN LAAG WATER DONDERDAG 3 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 In de jaarvergadering van het Interna tionaal Monetair Fonds te Washington bleek dinsdag dat de voorstellen die een jaar geleden van Engelse zijde gedaan werden voor een nadere bestudering van het internationale betalingsstelsel en die toen vrij koel werden ontvangen, nu beter werden beoordeeld. De meeste sprekers wezen op de wense lijkheid de internationale liquiditeit grondig te bestuderen. Er bestond zelfs enige ongeduld toen de directeur van het fonds, Pierre-Paul Schweitzer, deze studie „binnen een jaar of zo" gereed wilde zien. Over het algemeen was men van oordeel, dat het studieverslag ge reed moet zijn tegen de volgende verga dering van het I.M.F. in Tokio. De Brit se minister van financiën Reginald Maudling drong erop aan de zaak met urgentie te behandelen. De Westduitse staatssecretaris van economische zaken, Ludger Westrick, waarschuwde tegen de illusie om te geloven in een of andere technische hervorming van het fonds, waardoor een pijnloze oplossing voor de moei lijkheden van de internationale be talingsbalans zou ontstaan. De studie zou volgens hem vooral ge richt moeten zijn op het vinden van middelen om de betalingsmoeilijkheden in bepaalde landen van binnenuit te ge nezen. De president van de Nederlandse Bank, mr. M. W. Holtrop, wees erop, dat het scheppen van „aanvullende reserves" en daarmee van de koopkracht een po tentiële aanslag op de werkelijke mid delen van derde landen is en daarom omgeven moet worden met de grootste zorg. In de Neue Zürcher Zeitung wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat men in de Verenigde Staten ge porteerd is voor een verbreding van het thans bestaande „gouddeviezen systeem". Dit systeem is thans geba seerd op goud, dollars en ponden sterling, voor de internationale beta lingen. Van het pond sterling gaat sinds 1945 geen expansieve werking meer uit. De dollartegoeden buiten de Verenigde Sta ten zijn thans tot meer dan 15 miljard gestegen en de Amerikaanse goudvoor raad is zo geslonken, dat zij niet meer de „tegoeden op korte termijn" kan dek ken. Intussen neemt de bereidheid van het buitenland om dollartegoeden aan te houden, vrij duidelijk af en zit de Ver enigde Staten met een tekort op zijn be- talingsbalans, dat beslist moet verdwij- De vraag dringt zich dus op, of andere valuta de taak van dollar en het pond kunnen overnemen. De gouddeviezen- standaard is op de duur slechts levens vatbaar, als hij tot een stelsel van we derkerigheid kan worden uitgebouwd en als deviezenreserves niet alleen in dollar en pond maar ook in enige andere valu ta kunnen worden aangehouden. Daar voor komen vooral enige continentaal- Europese valuta in aanmerking, nl. de Duitse mark en de Franse franc. De Amerikaanse regering denkt in die rich ting en aangezien dit ook in de kringen van de Westeuropese centrale banken en regeringen weerklank vindt, behoeft er geen twijfel over te bestaan dat ook de ontwikkeling in deze richting zal gaan. Het ïnlegoverschot bij de Vlissingse Nutsspaarbank bedroeg over september 1963 133.464,97, waardoor het totaal aan inleggers verschuldigde bedrag steeg tot 30.993.380,55, verdeeld over 30.713 rekeningen. Over de eerste 9 maanden van 1963 werd 3.511.837,95 meer ingelegd dan terugbetaald of 186.843,78 meer dan over hetzelfde tijdvak in 1963. Op het hoofdkantoor passeerde het in leggerskapitaal de 30.000.000. In 1957 werd daar de 10.000.000 bereikt, zo dat het kapitaal in 6 jaar verdubbelde. Het aantal schoolspaarrekeningen liep met 20 op tot 5262. Aan 1462 jeugd- spaarders was ƒ676.153,04 (vorige maand ƒ665.681,12) verschuldigd en aan de ambtenarenspaarregeling werd door 422 personen deelgenomen met een be drag van ƒ247.762,03 (ƒ239.867,01). 272 ledigingen van spaarbusjes brachten 9-934,48 op. In omloop zijn thans 4834 spaarbussen. De bedragen van inleg en terugbetaling over september en de saldi per 1 okto ber zijn als volgt gespecificeerd: hoofd kantoor incl. bijkantoor Bonedijkestraat: inleg 916.868,15, terugbetaling 797.496,13, tegoed 20.018.252,86. Sou burg: inleg ƒ86.893,91, terugbetaling ƒ92.322,65, tegoed ƒ1.980.003,61. Goes: inleg 275.722,59, terugbetaling ƒ268.246,06, tegoed ƒ5.795.207,02. Wol- phaartsdijk: inleg 29.830,33, terugbe taling ƒ32.464,76, tegoed ƒ1.104.991,47. Noord-Beveland: inleg 6103,99, terug betaling 28.552,03, tegoed 313.906,14. Kapelle: inleg ƒ34.021,11, terugbetaling ƒ16.289,19, tegoed ƒ372.195,63. Hein- kenszand: inleg 3773,72, terugbetaling ƒ2107,17, tegoed ƒ41.143,19. Zaamslag: inleg 2788,29, terugbetaling 478,71, tegoed 169.201,20. Axel: inleg 10.605,38, terugbetaling 5046,71, te goed 233.374,91. Terneuzen: inleg 64.416,04, terugbetaling 59.035,06, tegoed 878.557,36. Het bestuur van N.V. Thomsen's Ha venbedrijf in Rotterdam is van mening, dat een ingrijpende reconstructie van het concern noodzakelijk is, waarbij een overkoepelende vennootschap houdster wordt van de aandelen der N.V. Thom sen's Havenbedrijf, in welke houdster maatschappij ook andere werkmaat schappijen en belangen kunnen worden ingebracht. In verband daarmee zal binnenkort aan de houders van aandelen, respectievelijk winstbewijzen van Thomsen's havenbe drijf het aanbod worden gedaan hun stukken te verwisselen in aandelen a, respectievelijk aandelen b van een nieuw op te richten naamloze vennootschap „Thompsen's verenigde bedrijven N.V." op de volgende basis: Voor een aandeel N.V. Thomsen's Havenbedrijf ad 1000 gulden zal kunnen worden verkregen een aandeel ad f 1000 in „Thomsen's verenigde bedrijven N.V.". Niet-royeer bare certificaten van aandeel N.V. Thomsen's Havenbedrijf zullen op de zelfde basis kunnen worden verwisseld in niet-royeerbare certificaten van aan delen a Thomsen's Verenigde Bedrijven N.V, Voor een winstbewijs N.V. Thomsen's Havenbedrijf zullen kunnen worden ver kregen zes aandelen b Thomsen's Ver enigde Bedrijven N.V., elk groot 166,66 gulden. Een aandeel b van 166,66 gulden zal worden gelijkgesteld aan een aandeel a van 1000 gulden wat betreft winstver deling, eventueel claimrecht en verde ling van het liquidatiesaldo (na terug betaling van het nominale bedrag van de aandelen). Sumatra als belangrijkste rubberprodu- cerend gebied van Indonesië dreigt, vol gens de correspondent in Singapore van de Financial Times, het voornaamste slachtoffer te worden van de economi sche actie van president Soekarno tegen Maleisië, Van de Indonesische rubberproduktie, die dit jaar geraamd wordt op 660.000 ton, komt 65 procent uit Sumatra. Tot dusver werd deze rubber afgezet in Sin gapore of Penang, in ruil voor rijst, tex tiel of deviezen, en de vraag is nu maar welke nieuwe markt de rubber zal gaan. De Philippijnen kunnen de verschepin gen niet financieren en evenmin de enor me rubberaanvoer verwerken. Tweeder de deel van de Indonesische rubber, de zogenaamde bevolkingsrubber, moet na melijk eerst in rubberremillingfabrieken verwerkt worden tot een gezuiverd pro- dukt. Intussen is de rubberprijs in Sin gapore gestegen tot boven de 70 cents per pound. HET ZOU LEUKER ZUN AL3 IK BIJ HAAR OP KAMERS KON IN PLAATS VAN BIJ JOE.AH,DAAR KOMT HIJ.., 2522. De gevolgen van piloot Storms hardhandige reactie waren desastreus voor ZI! Er klonk een vreemd schu rend geluid in de nek van de machi neman en toen Arend snel overeind sprong, lag zijn tegenstander ver slagen aan zijn voeten. De metalen ledematen zwaaiden onbeheerst naar alle kanten. ZI probeerde op te staan, doch er was kennelijk iets aan zijn mechanisme beschadigd, waardoor de actie-impulsen vanuit zijn robother- senen in verkeerde handelingen wer den omgezet. Opeens lag hij dood stil met de metalen handen om zijn gebroken nek geklemd. Piloot Storm wachtte niet af, welke zinloze ca priolen de superman nog zou maken, maar wijdde zijn aandacht aan Sandra. Zij moes ten zo snel mogelijk buiten het bereik van die krankzinnige Frankenstein komen! Voorzichtig hielp hij het meisje overeind. Hij voelde hoe ge luidloze snikken haar lichaam deden schokken. Haar halfdragend en slepend stapte hij naar de spiraaltrap. Achter hem lag ZI verslagen ter neer? Verslagen? Geenszins! De metalen vingers tastten reeds langs zijn nek en probeerden de breuk te herstellen Feuilleton door Diana Chudley 22 We kregen evenwel te horen dat dat onder meer zou inhouden de verplich ting drie jaar op een armzalige toelage te leven, terwijl Michael zijn opleiding tot cowboy ontving. Nee, dat was toch niets voor ons! Michael zou een baantje moeten vinden om zijn gezin te kunnen onderhouden, daar we geen geld genoeg hadden om een nieuwe rijschool te beginnen. We waren inderdaad heel arm. We hadden vijftig pond overgehouden van de ver koop van onze spullen in Windsor en daarmee moesten we toe totdat Michael een baan had gevonden. Toen kwam Michaels vader ons op zoeken. Hij had de stallen in Windsor opgebeld en te horen gekregen dat wij verhuisd waren. Hij had ons spoor ge volgd naar tante Mary en vandaar naar grootmoeders huis. Vanzelfsprekend kre gen we een lange preek te horen over onze onverantwoordelijkheid en hij zei dat hij zich niet kon indenken hoe wij in zo korte tijd dertienhonderd pond hadden opgemaakt. We bogen ons hoofd deemoedig en hoorden hem zwij gend aan. We hadden het wel verdiend. Vader Chudley was zakelijk geïnteres seerd in een zaak die een van zijn broers dreef een kantoorboekhandel en hij zei dat Michael daar wel op de onderste sport van de ladder kon be ginnen met het vooruitzicht zich met tertijd op te werken tot jongste direc teur. We bepraatten dit voorstel samen en Michael nam het aanbod aan wie weet leidde dit nog tot betere banen en we hadden ook werkelijk geen keus meer, daar hij nergens anders voor was opgeleid dan voor vliegen en paard rijden. Maar het viel ons niet gemak kelijk deze beslissing te nemen. Michael was iemand voor een leven in de open lucht, maar ja, dat scheen niet ge noeg op te leveren om er van te kunnen leven en in de zakenwereld schenen de financiële vooruitzichten veel beter te zijn. Michael vond dat hij deze kans om een nieuw vak te leren moest waarne men en Michaels vader wilde hem graag ergens aangesteld zien en een carrière iaten opbouwen. Hij kreeg het fantastische salaris van 4 pond 10 shilling per week op de on derste sport van de ladder en moest be ginnen met het aanvegen van het pak huis. We voelden ons zeer tevreden. Micha el's vader en mijn moeder waren af en toe heel goedgeefs voor ons en hielpen mij bij het kopen van kleren voor onze snel groeiende zoon. Grootmoeder lette op Christopher, terwijl ik een eigen huis ging zoeken en daar het zomervakan tieseizoen ten einde liep maakten we ge bruik van de tip van Michael's oom om eens naar vakantiehuisjes te informeren. Die waren buiten het seizoen voor een pond of twee per week te huur. Er was inderdaad keuze genoeg en het duurde niet lang of we verhuisden naar een klein, gemeubileerd, keurig en goed on derhouden bungalowtje. We keerden te rug naar Windsor om onze persoonlij ke bezittingen op te halen, die in een le ge paardebox van een vriend van ons waren opgeslagen. We bemerkten tot on ze ontzetting dat er ingebroken was en alles overhoop gehaald! We gingen naar binnen en doorzochten de chaos, „Al onze zilveren dingen schij nen verdwenen te zijn", zei Michael. „En mijn antieke posthoorn", jammerde ik We vroegen ons af hoe iemand zó ge meen kon zijn. De helft van onze gelief de huwelijkscadeaus was verdwenen en er waren maar een paar waardevolle zaken die we mee terug naar ons huisje aan de zee konden nemen. We troffen een regeling om ons grotere meubilair achter slot en grendel op te slaan tot dat we ongemeubileerde woonruimte hadden gevonden. „Enfin", zei Michael, toen we die avond weer terug waren in Exeter, „laten we er maar over ophouden. Alles zal wel weer in orde komen jij krijgt van mij een nieuwe posthoorn. Ik zal rijk worden door het aanvegen van pakhuizen. Dat weet ik zeker. Ik zal de beste pakhuis- veger worden die er ooit geweest is..." en verlangend keken zijn ogen naar bui, ten, naar de zee. „Michael", zei ik ernstig, „ik maak me ernstig ongerust ik vind dat het tijd wordt dat we nog een baby krijgen en ik merk er maar niets van. Maak jij je daar niet bezorgd over? Per slot van rekening wilden we toch een groot gezin hebben nietwaar?" Michael lachte en gaf me een vriend schappelijke stomp. „Je bent gek", zei hij liefhebbend. „Natuurlijk krijgen we een groot gezin. Tenminste twaalf knappe kinderen „Maar ik geloof niet dat ik er nog meer krijg", zei ik, bijna in tranen, „ik geloof vast dat er iets niet goed is bij mij". „Toe nou Diana", zei Michael, „als je je daar zo ongerust over maakt, dan ga je maar eens met de dokter praten" Michael moest iedere morgen om ze ven uur de deur uit om de trein naar Exeter te halen en dus nam ik de vol gende dag Christopher mee en ging naar de kraamkliniek. „Dokter, ik maak me ernstig zorgen", zei ik toen ik aan de beurt was. „Mijn zoontje is nu bijna een jaar oud en ik verwacht nog geen tweede De dokter barstte in lachen uit en gaf me het advies de natuur maar rustig een kans te geven. De dagen waren lang en ik miste de pony's waar ik altijd voor had gezorgd erg. Michael was de hele dag weg en we waren heel weinig samen. Ik was blij dat ik tenminste Christopher voor gezelschap had. Ik nam hem overal mee naar toe; het was zo'n vrolijke, geluk kige baby en al spoedig merkte ik dat ik door hem bevriend raakte met an dere jonge moeders. Het duurde niet lang of ik hielp een van mijn jonge buurvrouwen ze had twee kleintjes en de derde was onder weg. Haar man was in de R.A.F. en haar gezinnetje was haar te druk, nu de derde baby ter wereld zou komen. De nieuwe baby bleek een tweeling te zijn en zodra zij weer voldoende hersteld was, bood ik haar aan voor een dag of tien voor alle kinderen te zorgen zodat zij en haar man een poosje met vakan tie konden gaan, wat ze beiden erg nodig hadden. Ik had nu vijf kinderen onder de drie jaar om voor te zorgen, maar ik vond het heerlijk. Ik ging midden op de bank zitten om de tweeling hun flesjes te ge ven, terwijl de drie andere peuters op de vloer rondscharrelden. Op een dag kwamen twee tantes, die niet ver weg woonden, ons opzoeken. Het was familie van Michael tante Marg en tante Ethel. Ze waren erg aardig voor me en kwamen vaak Christopher en mij op halen om uit te gaan. Onze bungalow scheen een beetje be hekst te zijn. Vaak brandde het eten zonder reden aan. Ik geloof vast dat er ergens in de keuken een zwart duiveltje huisde dat het gas hoger draaide als ik me om draaide of misschien whs het alleen maar dat ik te lang uit het raam naar de winterse zee stond te staren. Hoe het ook zij, ik zal die bungalow altijd blij ven associëren met de lucht van aan gebrand eten. We wisten dat we een andere behui zing zouden moeten vinden voordat het nieuwe vakantieseizoen aanbrak, want de huur van de bungalows zou dan om hoog gaan tot 15 pond per week. Juist in die tijd bood Michaels vader aan ons te helpen met het kopen van de portierswoning die aan de ingang stond van het landgoed van zijn broer Exe- leigh. Het was een klein stenen huisje met een pannen dak. Het moest opge knapt worden en in de maand voordat we er in trokken ging ik heel vaak met de veerboot er naar toe, uitgerust met verf en plamuur. Christopher was dol op die trips en de veerman raakte er al aan gewend zijn boot een paar minu ten te laten wachten als ik langs de kade kwam hollen met een baby onder mijn ene arm en een tas met boterham men en luiers, verfkwasten enz. enz. onder de andere arm. Geleidelijk aan spaarden we genoeg geld om een badkamer te laten aanbouwen, wat het leven heel wat gemakkelijker maakte. Vervolgens werd er een boiler geïnstalleerd, allemaal betaald uit onze bijverdienste. Ik begon de keuken nogal klein te vin den, nu ik steeds omvangrijker werd. Op een dag verveelde het me echt en ik klom in de ponywagen, reed naar de dorpssmid en leende een enorme slopers hamer van hem. Ik nam hem mee naar huis en vernielde er de muur tussen de keuken en het kolenhok mee. Nu had de keuken een heel wat beter formaat gekregen en Michael stond stomver baasd toen hij die avond thuiskwam en de verbouwing met behulp van onze tuinman al klaar was. De scheuren wa ren bijgepleisterd en de muren wit ge kalkt. Onze tweede zoon, Nicholas, werd in oktober geboren. Hij kwam bijna een maand te laat, wat niet bepaald prettig was. Mijn oude vriendin, Jo Wells, had haar vakantie zo opgenomen, dat ze me kon helpen als de baby gearriveerd was, maar de baby kwam niet voor de mor gen, toen ze terug naar huis moest. Meneer Taylor, onze vriendelijke buur man, belde Michael op en vroeg: „Hoe is het met Diana? Is de baby er al?" „Ja", schreeuwde Michael, „maar het is hier een enorme rommel. „Nou, dat hin dert niets. Hoe is het met Diana?" wilde meneer Taylor weten. „Oh", zei Michael, „prima en het is weer een zoon". Me neer Taylor vertelde zijn vrouw over onze baby en nog geen vijf minuten later stond tante Laura voor onze neus om ons te helpen. Ze nam al het was goed mee en ruimde de hele boel keurig op. (Wordt vervolgd) Het krachtige herstel van Wallstreet, dat met een grotere omzet gepaard ging, heeft in de avondhandel van dinsdag meer indruk gemaakt dan gistermiddag. De beurs had in het officiële verkeer een nogal ongeanimeerd verloop. De handel was zeer kalm en de koersontwikkeling min of meer onregelma tig, zonder dat zich fluctaties van betekenis voordeden. In ieder geval was de kooplust niet bijzonder groot, hetgeen ten dele valt toe te schrijven aan de algemeen onzekere situatie met betrekking tot de lonen en prij zen. Men verkeert in afwachting van de maatregelen welke de regering ten dien aan zien zal nemen, alsook van de kredietbeper- kende maatregelen waarover de regering, zoals gemeld, in overleg is getreden met de Nederlandsche Bank. Ter beurze is men naar de stappen die op al deze terreinen ge nomen moeten worden uiteraard zeer be nieuwd, en zolang hierover niets definitiefs bekend Is, ondervindt de markt een remmen de invloed. Staatsfondsen waren woensdag over de gehe le linie een fractie lager. De arbitrage bleek in Philips merendeels verkoper te zijn, zodat dit aandeel wel ho ger noteerde dan dinsdag, maar beneden het niveau van 155 bleef, dat in de avondhan del werd bereikt. In de loop van de middag keerde Philips terug naar 154,80, waarmee ten opzichte van het vorige slot een winst van ruim twee gulden werd geboekt. De af faire was zeer matig, ook in de andere hoe ken van de internationals. AKU opende op 516 en ging terug naar 513. Hoogovens daar entegen liepen vijf punten omhoog. Unilever trok circa een gulden aan en Kon. Olie was bijna een halve gulden hoger. De cultures gaven geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. De scheepvaart was ongeanimeerd en nauwelijks prijshoudend. De lokale industrieën hadden een zeer kalm verloop. In aandelen Thomsen's Havenbedrijf kwam geen notering tot stand in verband met het woensdag verschenen bericht over reconstructie van deze onderneming. De ta xatie was vijf punten hoger. De markt, sloot ongeanimeerd zonder wijzigingen van bete- CONTANTE PRIJZEN Londen 10.0710.08%; New York 3.60^—3.60^; Montreal 3.34—3.3414; Parijs 73.5114—73.561/2; Brussel 7.21%7.22%; Frankfort 90.53— 90.58; Stockholm 69.31%—69.36%; Zürich 83.4814—83.531/2; Milaan 57.85%-57.90%; Kopenhagen 52.20% 52.25%; Oslo 50.33%—50.38%; We nen 13.9613.97; Lissabon 12.56% —12.58. VVWA^^WVVWAW^ kenis. Aandelen van onroerende goederen- maatschappijen blijven in de belangstelling staan. A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES Verklaring: 30-9 1-19 2-10 Int. con. 549.9 548.9 550.6 Industrie 354.9 355.6 357.2 Seheepv. 160.3 158.5 159.7 Banken 253.3 253.4 253.0 Handel enz. 161.8 161.9 161.7 Algemeen 397.8 397.3 398.5 ex dividend; c ex claim. Staatslen. Ned. '59 4% Ned. '60 41/2 Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '48 31/4 Ned. '50 3% Ned. *55 31/4 Ned. '37 3 Gr. boek '46 Doll. '47 Inv. cert. 3 Ned. '62-64 Ned. Ind. '37 6 W.B. Len. 101% 101^ 92% 97% 88% 88% 92% 92% 92fl 89 98% 99B '57 106% Aandelen Amst. nibb. H.V.A. A.K.U. Deli M. Hoogov. Philips Unilever Kon. OUe H5%* 153% 516% 130 590 152.40 142.80 165.90 101% 101% 92& 97% 92% 92% 92% 1 89 98% 99 H 98% 106% 115 152% 514% 129.20 593 154.20 143.40 166.10* H.A.L. K.L.M. K.N.S.M. Sch. luchtv 134 133% 47.10 47 162% 161% Kon. Paketv. St. Mij. Ned. Niev. Goud. v. Ommeren Rott. LI. Schv. Unle 161% 145 279 Alb. Heijn Am droogd. Berg. Jurg. Berk. Pat. Blaauwh. Bijenk. Calvé Centr. Sulk. Fokker v. Gelder Gist sp. v. d. Heem Heineken internat. K.N. Papier K. Zout Muller Ned. Dok Ned., kab. Net am N ijverdal Rott. Dr. Dok Industrie enz. 663 201 293 475 827 952 279 342 234 409 287% 461 266 329 781 339% 131% 492 296 250 381 163% Schelde N.B. 250 244 Curt. Wr. 19 %b 19% 145% Schokbet. 365 367 Du Pont 248d 248 124% Scholten F. 735 735 Gen. Electr. 79 y4 80 282 Stokvis 195 197 Gen. Mot. 75% 76% Vergd. Blik Int. Nick. 663% 66% 144 Vergd. Mach. 235% 237 Kennecott 77 77 Vredest. 270 272 Nat. Can. 17 Wilton 283 282% Rep. Steel 41H 42 669 Zwanenb. 955 955 Shell Oil 54% 55% 201% ïnterunie 193.50 199.50 Stud. Pack. 7% 73/4 293 Robeco 231 237 Tide Water 45% 45% 270 Valeurop 763 763 U.S. Steel 24% 243% 480 PREMIEL. 8-18 Banken Alkmaar 83% 83 962 A'd. Bank 397% 397% A'dam '51 94% 94% 275 N.H. Mij. 3723% 371 A'dam '56 1 84% 84% 345 R'd. Bank 365% 364% A'dam '56 11 91% 91% 232 rw. Bank 330 330 A'dam '56 III 913% 91% 405 Breda *54 87 1 85 1 286 Obl. Dordr '56 CO CO 1 83 460 B. N. Gem. (4%) 99% 99% Eindh. '54 266 B. N. Gem. '58 (5) 103^ 103& Ensch. '54 87 86 330 D. Haag '52 I 95 94 786 Amerik aand. D. Haag '52 II 338% Am. Enka 357/a 36% R'dam '52 I 96% 96% 130% Am. mot. 19% 19% R'dam '52 II 495 Am. Tel. 130% 131% R'dam '57 95 94% 299 Anaconda 49% 49% Utrecht '52 104% 249% Beth. St. 32% 33 Z.-Holl. '57 92 92b 377 Cit. Serv. 66% Z.-HolL '59 98% 983% Advertentie DONDERDAG 3 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 12.00 Licht instr. ensemble. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. actueel of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-ork., arnus. 14.00 Zang recital. 14.30 Minjon 10 jaar, feestelijk progr. 15.10 Licht instr. combo. 15.30 Pianorecital: Oude en mod. muz. 16.00 Voordr. 16.10 Gram. 16.20 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nws. 18.15 Het koninkl. be zoek aan Iran. 18.20 Politieke uitz. van de Partij van de Arbeid. 18.30 Piano spel: lichte muz. 18.40 Lichte orkest- muz. (gr.) 19.00 Voor de kleuters. 19.05 De Sportparade. 19.30 Lichte orkest- muz. 21.00 Hammerbeck, hoorspel. 2245 Licht instr. ensemble. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Act. 23.05 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc-s. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week... lezingen." 13.00 Nws. 13.15 Operafragmenten (gr.). 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte orkestmuz. (gram.). 14.30 Kinderen van deze we reld, cabaretprogr. 14.45 Gram. 14.55 Klass. gram. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamer- muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 School- zang. 17.45 Pianospel (gr.). 17.55 Lichte orkestmuz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instr. kwintet. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 1940 Op de man af, praatje. 19.15 Gees telijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. 20.20 Een Hollandse fami lie in de Franse tijd hoorspel (3). 20.40 Steravond: gevarieerd progr. 22.00 Kerkorgelconc. met trompetbegeleiding. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Rondom het kind: pedagogische ether leergang. 23.00 Liederen. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 15.0015.45 Voor de vrouw. 16.00 16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flin- stones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Concilie-journaal. 20.25 Brandpunt, actualiteiten en meningen van deze week. 20.45 Beeld in beeld, film over de Nederlandse beeldhouwkunst. NTS: 21.15 Des duivels prentenboek, blijspel. KRO: 22.40 Epiloog. NTS: 22.50 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 Ripcord: De jager, t.v.-feuilleton. 19.55 Sport. 20.00 Journaal. 20.20 Reportage ir de jungle. 21.10 Programma over het gevangeniswezen. 21.50 Journaal. 22.00 22.50 Hariikinado uit de 19e eeuw. (Overname AVRO). FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 14.15 en 15.05 Schooltelevisie. 18.30 Be richten. 18.33 Voor de kinderen. 19.05 De socialistische gedachte. 19.35 L' es- cadron noir, filmfeuilleton. 20.00 Jour naal. 20.30 Format 16/20, voor de teen agers. 21.30 Lotna, film. 23.00 Jour naal. VRIJDAG 4 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m., 746 kc-s. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker, lichte gram, reportages, mededelingen en commentaren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klass. orkestmuz. (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgen wijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital: mod. muziek. 11.38 Elektronisch orgelspel. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc-s. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. pianospel (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 845 Lichte gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Klass. gram. 10.05 Fragment uit de opera Die Walküre (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere luiste- Met ingang van 1 oktober geldt een nieuwe regeling voor het verblijf van Belgen en Luxemburgers in Nederland. Deze regels zijn vervat in een overeen komst over de tenuitvoerlegging van enkele artikelen van het verdrag tot in stelling van de Benelux economische unie. Het beginsel van de nieuwe rege ling in de drie Beneluxlanden voor staatsburgers uit de twee partnerianden is nationale bebandeling, behoudens uit zonderingen. Op grond van de nieuwe regeling kan slechts in uitzonderingsgevallen worden overgegaan tot verwijdering. Als Belgen en Luxemburgers hier langer dan drie jaar wonen, worden zij praktisch als geassimileerd beschouwd en dan is de mogelijkheid tot verwijdering nog be perkter. De mogelijkheid bestaat dan nog als zij bijvoorbeeld de nationale vei ligheid in gevaar brengen. Als zij geen middelen van bestaan hebben, is dat op zichzelf geen reden om hen uit te zet ten, ook als zij hier nog geen drie jaar zijn. Belgen en Luxemburgers kunnen zich thans in Nederland vestigen als zij mid delen van bestaan hebben en van goed zedelijk gedrag zijn. Overlegging van een bewijs van goed zedelijk gedrag mag echter niet meer van hen worden ge- eist. Zij blijven wel onderworpen aan de wet telijke bepalingen over het bezit van een geldige verblijfsvergunning. Indien zij voor een termijn van langer dan drie maanden in Nederland wensen te ver blijven, zullen zij binnen acht dagen bij de plaatselijke politie een verblijfsver gunning moeten aanvragen. De plaatselijke politie zal voortaan niet zelfstandig een afwijzende beslissing mo gen nemen op een verzoek om toestem ming tot een verblijf in Nederland. Als de plaatselijke politie meent dat er ter men aanwezig zijn om het verblijf niet te aanvaarden, moet de politie een rap port in tweevoud aan de procureur- generaal, fungerend directeur van poli- Ie, zenden. Deze zendt één exemplaar met zijn advies aan de minister van jus titie. Verwijdering van een reeds hier te lande vertoevende Belg of Luxemburger mag, zolang de minister nog geen besluit heeft genomen, nooit zonder toestem ming van de minister geschieden. De regeling kent bovendien het recht van beroep. (Advertentie) In een wip gewassen, zó droog, geen krimpen, geen verkleuren, geen vervllten en geen mot. k I y •»o 1J 12 Ik li 17 19 I 20 21 22 23 2k 29 26 Z) 26 29 30 Si' 3? 35 3k 35 36 HORIZONTAAL: 1 zilverpopulier, 5 babysit, 9 hertensoort, 10 bid (Lat.), 11 autopech, 13 opbrengst, 15 boom, 16 bij, 17 keurig, 18 buffet in herberg, 20 kost ganger, 23 luchtvaartmij., 26 nieuw (Gr.). 27 zeilbaan, 28 gedeeltelijk, 31 be koorlijk, 33 koorzang, 34 belofte, 35 rep tiel, 36 zetel. VERTICAAL: 1 gebergte in Europa, 2 menens, 3 telwoord, 4 hiaten, 5 deel van hoofd, 6 voorkeur, 7 soort beer, 8 erw tensoep, 12 Eng. bier, 14 zak, 19 foto, 20 staat in Azië, 21 ontkenning, 22 eend, 23 museum in Madrid, 24 gemeerd, 25 handelingen, 29 watering, 30 titel, 32 be woner van Ierland De oplossing van de vorige puzzel luidt: 4BIDA X 540 m no van Porto d» Mozambique 4DARA 23 van New York naar Charleston %LGORAB 14 te Santos ILMKERK 30 van Colombo «LNATI 30 van Zeebrugge 1MERSKERK 13 rede Colombo &MMON 1 van Santo Domingo WERDIJK 1 van Duinkerken naar Antwerpen ÏALONG 25 te Valparaiso 3ARENTSZ-ZEE 30 SO m z van Takoradi 3LITAR 1 26492 101.130 ÏALAMARES 26 te Cortes iALTEX ARNHEM 1 20 m rtw v. Dover 3ALTEX EINDHOVEN 1 170 m XW van Ras Fartak 3ALTEX MADRID 1 45 m nw van Muscat 2ALTEX NEDERLAND 1 van Rotterdam naar Rastanura 3ALTEX THE HAGUE 30 110 m zw van Ras Fartak CITIES SERVICE VALLEY FORGE 30 200 m nw van Alexandria EEMHAVEN 15 te New Orleans EENHOORN 27 van Thessaloniki naar Kymassl ELIZABETH BROERE 1 IS m z. an Scilly's FINA NEDERLAND 30 van Aden naar Mombasa FRIESLAND 1 te Bremen GAASTER LAND 1 van Recife naar) Santos JACOB VEROLME 30 1905 II 7507 w KABYLIA 20 ÏOOO m zw van Azoren KINDERDIJK 1 van Miami naar ZEELAND 1 t, Beiroet!» Lissabon Vera Cruz KLOOSTERDIJK 26 te Coatzacoalcos KYLIX 30 van Puerto Miranda naar Lands End LANGKOEAS 1 te Marseille LADON 28 van Paramaribo naar Georgetown LEENDERT BROERE 1 dw van Borkumriff LEIDERKERK 1 van Umm Said te Bahrein MAASLLOYD 24 van New York naar Los Angeles MAINLLOYD 28 te Singapore MARNELLOYD 1 te Kaapstand MATARAN 26 van Corpus Christ) te Houston MEERDRECHT 1 van Hudsonbaai naar Port Churchill MOORDRECHT 30 420 m w van Azoren NAESS LION 30 30 m zo van Wight NAESS TIGER 30 300 m w. van Bermuda NIEUW AMSTERDAM 26 te Cobh OCEAN SPRINTER 26 van Helsinki te Rotterdam OLYMPIA 29 e Birkenhead ONDINA 30 dw van Ras Fartak ONOBA 24 van Suez OSIRIS 30 70 m wzw van Casquets P. G. THULIN 30 180 m zzw van Guayaquil PRINSES IRENE 29 van Milwaukee naar Detroit PRINS FREDERIK HENDRIK 1 van Rotterdam naar Le Havre RANDFONTEIN 1 60O m wzw van Lob Ito ROTTE 30 S31S O 2420 w SEINELLOYD 1 te Rabaul SENEGALKUST 1 te Rotterdam SIMONSKERK 28 van Amsterdam te Durban SINOUTSKERK 29 van Hamburg naar Bremerhaven SLAMAT 1 HO m nw van Alexandrië SLOTERKERK 21 te Lourenco Marques SOCRATES 30 470 m wzw van Ouessant SOPHOCLES 26 te Houston STAD ROTTERDAM l 15 m zw van Kaap Villano STEENKERK 30 230 m wzw van Kaap Palmas STRAAT BANKA 27 te Santo» STRAAT CLEMENT 28 van Adelaide te Freemantle STRAAT COLOMBO 25 van Shanghai naar Hongkong STRAAT SINGAPORE 21 te Sydney TJIBODAS 27 van Yokohama naar Bei ra TJIPANAS 1 van Freetown naar Kaapstad TOWA l 120 m zw van Ouessant VAN DER HAGEN 24 van Mombasa te Melbourne V|ANA 30 van Bandar Mashur naar Le Havre VIDENA 1 van Genua naar Umm Said WIEBOLD BOHMER 1 dw van Burlings WILLEM RUYS 30 te New York WONOSARI 1 te Bangkok WIJIYIERS p. 1 Kielerkanaal ZAANKERK 2 te Antwerpen ZAFRA 30 Kaap Bon ZARIA 1 90 m nnw van 4 oktober Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 2.26 2.43 nap uur meter 14.35 2.40 3.02 3.38 4.06 4.24 2.56 2.68 1.76 2.07 nap uur meter 8.43 1.96 15.04 15.44 16.06 16.36 2.54 2.62 1.65 1.95 9.91 9.52 9.32 9.48 2.13 2.24 1.44 1.69 nap uur meter 21.14 2.34 21.51 22.24 21.52 22.07 2.52 2.62 1.87 2.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13