Zonetoernooi Enschede met Van Scheltinga Peli wrijfwas voor de BANKEMPLOYÉ PREDIKANT IN RILLAND-BATH AANVRAGERS T.V.-CONCESSIE IN ONDERLING OVERLEG GEWIKKELD KORFBAL NIEUWS UIT DE KERKEN Driekwart verkeersmisdrijven in Zeeland door alcohol NEDERLANDS HOCKEYTEAM VERLOOR MET 3 -1 YAN GROOT-BRITT ANNIE ZATERDAGVOETBALLERS WONNEN MET 4 - 3 VAN ZWITSERLAND Nederlandse bisschoppen interveniëren over schema „Over de kerk" Kerkelijke mutaties Mogelijk vrouwelijke toehoorders bij concilie Werken Teilhard de Chardin uit r.-k. boekhandels in Rome STAP NAAR SCHAAKWERELDTITEL Gligorie en Filip de favorieten Doe mee aan de* 3-Sterren prijsvraag Feijenoord verloor van Anderlecht Fortuna '54 verloor van Roemeense olympische ploeg Tjoba kan positie verbeteren Rond 60 pet Zeeuwse weggebruikers heeft oogaf wi j king en Auto's botstsen Nederland B gelijk tegen Frankrijk B De vergissing van kardinaal Doepfner (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN BENOEMING PACIFICATIECOMMISSIE Mr. Bot nodigde „Radio Veronica" eveneens uit Geen discriminatie Avonturiers Cijfers over 1961 Zeeland tweede van Nederland DONDERDAG 3 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 De Jt6-jarige Amsterdammer D. Sloot, die in zijn vrije tijd theologie studeerde aan de Vrije Universiteit en die thans als predikant is beroepen in Rilland- Bath, heeft woensdag tijdens twee mid dagpauzediensten in de Alledag kerk aan het Begijnhof in de hoofdstad af scheid genomen van zijn vroegere be roepsgenoten, te weten employés van de Amsterdamsche Bank en collega's mt 't bedrijfsleven in de Amsterdamse bin nenstad, die om deze diensten hadden verzocht. Na de preek kwam de heer Sloot van de preekstoel om zijn colle ga's van vroeger de hand. te drukken. Vrijdag 4 oktober zal in Enschede een zoneschaaktoernooi beginnen dat de In ternationale Schaakfederatie (Fide) aan de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft toegewezen. Er nemen 18 spelers, die 17 landen vertegenwoordigen, aan deel. Voor Nederland komt de interna tionale meester T. D. van Scheltinga uit. De schaakwereld is door de F.I.D.E. in een tiental zones verdeeld. Elke zone heeft haar toernooi, waarin een of meer spelers het recht verwerven deel te nemen aan het z.g. interzonale toer nooi. De hoogstgeklasseerden van deze partijenreeks gaan voorts over naar het kandidatentoernooi dat de uitdager van de huidige wereldkampioen, de Rus Pe trosjan. oplevert. In Enschede zullen de spelers die de eerste plaatsen één tot drie in de eindrangschikking bezetten zich kwalificeren voor het interzonale toernooi. Tot de deelnemers behoren onder meer de grootmeesters Gligorie (Zuid-Slavië), dr. Filip (Tjecho-Slowakije) en Pomar (Spanje), die wel de voornaamste kans hebbers zijn. Gligorie en Filip drongen reeds enkele malen door tot het kandi datentoernooi, Pomar bereikte in Ma drid het interzonale toernooi. Van de internationale meesters staan de Westduitser Darga en de Brit Pen rose wat speelkracht betreft op dezelf de hoogte Van de Zwitser Kupper is be kend dat zijn spel nog steeds in kracht toeneemt. De Bulgaar Popov mag In het westen nog een wat onbekende spe ler zijn, daar hij zijn landgenoot groot meester Bobotsov in een tweekamp klop te moet zeker met een hoge klassering van de Bulgaar rekening worden gehou den. Ook wat betreft de vorm van Van Scheltinga is het afwachten. De ex- Amsterdammer is enkele jaren gele den naar Beverwijk verhuisd en daardoor minder op de voorgrond getreden. Hij heeft echter een harde wedstrijdmentaliteit en speelt in lan ge toernooien sterker dan in korte, zodat de internationale meester zich bij de negen prijswinnaars zal plaat sen. De overige deelnemers aan dit toernooi, dat tot en met zaterdag 26 oktober duurt, zijn: Lengyel (Hong.), Aitken (Schotl.), Heidenhelf (Ierl.), Durao Port.), Boey (Belg.), Tatai (It.), Llado (Sp.), en Philippe (Lux.). De namen van de vertegenwoordigers van Frank rijk en Tunesië zijn nog niet bekend. (Advertentie) 3-Sterren nylons geven U èn kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! Uw formulier ligt klaar feij Uw winkelier. Feijenoord heeft woensdagavond te Rot terdam een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische ploeg Anderlecht met 0-2 verloren. Bij de rost van deze door 35.000 toeschouwers bijgewoonde ontmoeting, waarin de Rotterdamse ploeg teleurstellend speelde, had Ander lecht al met 10 de leiding door een doelpunt van rechtsbinnen Paul van Himst in de achtste minuut. Na 82 mi nuten spelen werd het 02 toen midden voor Stockman profiteerde van een fout va.i doelman Feyt, die de plaats had ingenomen van Pieters Graafland. De Nederlandse eredivisieclub Fortuna '54 heeft woensdagavond te Ploiesti een wedstrijd tegen het Roemeense olympi sche elftal voor de spelen van 1964 met 5—0 verloren. Bij de rust van de door 15.000 toeschouwers bijgewoonde ont moeting was de stand 30. De grote man in de Roemeense ploeg was midden voor Didea, die viermaal scoorde. De vijfde treffer kwam van de voet van linksbinnen Tircovnicu. In het elftal van Fortuna blonken Van der Hart en Piters uit. Het internationaal hockey landentoernooi in Lyon is woensdag voortgezet. De Ne derlandse ploeg (eed zijn eerste neder laag tegen Groot-Brittannië, dat onze landgenoten met 31 versloeg. De ove rige resultaten luiden: PakistanBelgië 1o, IndiaSpanje 40, CanadaVer enigde Staten 11, West-Duitsland Frankrijk 00. In de eerste klas van de Z.K.B. krijgt Volharding I bezoek van Zuidwesters I, welke wedstrijd voor de Yersekenaren wel op een nederlaag zal uitdraaien. Als zij echter hun huid zo duur mogelijk verkopen, zal het doelpuntenverschil ze ker niet groot zijn. EIto I schijnt enigs zins van slag te zijn, maar tegen Animo n achten we deze ploeg toch 'ets ster ker. Een verrassing is, gezien de uitslag van Animo tegen Tjoba H, zeker niet uitgesloten. Hetzelfde geldt voor de wed strijd Togo IILuctor I. Gezien het spel van vorige week van de thuisclub, kunnen de Terneuzenaren op een warme ontvangst rekenen. Ze mogen dan ook blij zijn met één winstpunt. De reserves van de K.N.K.B.-ploegen Swift en Tjoha ontmoeten elkaar in Middelburg, het geen eveneens een wedstrijd zal worden met weinig krachtsverschil, zodat we het ook hier voorlopig op een geljjk spel houden. In 2 A is K.V.L.Vedo I een wedstrijd, waarin de Vedoploeg zal zegevieren en haar goede positie kan verbeteren. Al hoewel Atlas tot nu toe opmerkelijke re sultaten behaalde, geloven we niet dat de ploeg in staat is Blauw Wit I in ei gen ,huis" te kloppen. De Atlasspelers dienen dan ook op de eerste nederlaag te rekenen. Animo IIISwift III za! zeker puntenwinst opleveren voor de oranjehemden, hetgeen ze ook nodig hebben om niet verder achterop te ra ken. In 2 B ontmoeten twee oude rivalen elkaar, namelijk Zeelandia en Vios, die beide heel wat aan kracht hebben inge boet. We houden het op een kleine zege voor de thuisspelende Zeelandianen. Bij Blauw Wit IIOlympia I zien we de bezoekers winnen, terwijl Swift IV fa voriet is in de thuiswedstrijd tegen Tjo ba III. In 3 A is misschien Animo V de schrik van vorige week iets te boven, maar in een zege op Dos '55 geloven we toch niet. Vedo IIOndo II zal wel voor de Vlissingers zijn, omdat zij het dit jaar niet slecht doen. In 3 B beschikt Volharding £1 over iets meer routine en daarom achten we het in staat van Olympia II te winnen. C.V V.Togo II is waarschijnlijk voor de combinatieploeg, maar Togo IV zal zich wel tot het uiterste verzetten. Bij de adspiranten A is alsnog ingedeeld B.K.C. A., dat echter tegen Atlas wel in het zand zal moeten bijten. Swift A zal haar uiterste best doen om het vorig jaar verloren kampioenschap weer te heroveren en we zien de Swiftianen dan ook van Zuidwesters A winnen. Swift B Ondo A za) wel op een zege voor de Middelburgers uitdraaien. De prognoses luiden: 1. Volharding IZuidwesters I (2); Elto I—Animo II (1); Togo II—Luctor I (3); Swift II—Tjoba II (3). IIA: K.V.L.Vedo I (2): Blauw Wit I —Atlas (1); Animo IIISwift III (2). IIB: Swift IV—Tjoba III (1); Blauw Wit IIOlympia I (2); ZeelandiaVios (3). [IIA: Dos '55Animo V (1); Vedo II Ondo II (1) IIIB: Olympia II—Volharding II (2); C. V.V.—Togo IV (1). Adspiranten: A. Zuidwesters A—Swift A (2); Swift B—Ondo A (2); Atlas—B.K. C A (1). B. VedoTop (3); Ondo B—Animo B (2); B.K.C. BK.V.L. (2). C. Animo DSwift Kwiek (2). D. Blauw Wit A—de Poel 1Elto A— Luctor (1); Tjoba ATogo (1). E. Swift Lenig—Tjoba B (1); Blauw Wit B—Elto B (1). Pupillen: A. Noad AZuidwesters A (3). B Dos '55 BZuidwesters B (2); Noad B Swift B (3). C. Blauw Wit ATogo B (1). D. Togo CTjoba B (2); Volharding- Blauw Wit B (3). In de 2e klas A van de korfbalcompetitie staat Tjoba met de 12-tallen van H.S.V. en Achilles er het beste voor met 5 pun ten uit drie wedstrijden, terwijl Gymna siasten volgt met 5 uit 4. Eureka neemt echter met één wedstrijd meer gespeeld de eerste plaats in met 6 uit 4. Zondag jl. moest deze ploeg het onderspit deiven tegen H.S.V., dat zeer zeker stoute plan nen koestert. Zaterdag a.s. krijgt Tjoba bezoek van de reserves van Het Zuiden en indien de Zeeuwen hun normale spel kunnen ontplooien en het terreinvoor deel kunnen uitbuiten, zullen de puntjes zeer zeker op Zuïdbevelandse bodem blijven. O.D.O., dat degradeerde, is nog steeds zonder winstpunten en ook tegen H.K.V. III zal deze ploeg wel geen succes heb. ben. Van grote betekenis zijn de wed strijden: GymnasiastenH.S.V. en Eu rekaAchilles. Indien de eerste ploegen weer verlies te incasseren krijgen, raken ze aardig achterop, maar vee! krachts verschil zal er niet zijn. Gelijke spelen behoren zeker tot de mogelijkheden waarop we het dan ook houden en waar bij Tjoba het meest gebaat zou zijn. In 3 B trekt Animo naar Fortuna en heeft kans op winst, maar dan zullen de Souburgers zeker uit een ander vaatje moeten tappen dan vorig week-end. We rekenen echter op beide puntjes voor de zebra's, die daarmee in de kopgroep kunnen komen, vooral omdat Hoogvliet bezoek krijgt van Kwiek en zeker nog niet gewonnen heeft. Schiedam Spartaan is een wedstrijd tussen 2 ploe gen die beide nog op 0 punten staan. We houden het op een zege voor Schiedam. Blauw Wit '51W.I.O.N. is zeer waar schijnlijk voor de Dortenaren, vooral om dat zij het terreinvoordeel hebben. Togo bleef in 3 C tot nog toe ongesla gen, maar tegen de snelle P.A.M.S.- De deskundigen van het mobiel teststa tion van het verbond van Veilig Ver keer zijn tot een min of meer alarme rende conclusie gekomen, nadat onge veer 400 weggebruikers in Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede een paar honderd in Midden-Zeeland zich tot nu toe aan de vrijwillige test voor gezichtsvermo gen en reactiesnelheid hebben onderwor pen. Want gemiddelde 60 procent van de ze gekeurde Zeeuwse automobilisten, motor- en bromfietsrijders en gewone wielrijders vertoonde één of meer af wijkingen aan de ogen. Met name de dieptewaarneming van de weggebruikers is in vele gevallen on voldoende: zij kunnen de verkeerssitua ties niet geheel overzien. Zo is het zoge naamde „snijden" vaak een gebrek aan dieptewerking, omdat men niet kan be palen hoe ver een tegenligger nog ver wijderd is. Daar het hier om een vrij willige test gaat, zou men de situatie eerder ernstiger dan gunstiger kunnen aanmerken. Met het thans bekende ge middelde ligt Zeeland heel wat ongunsti ger dan het landelijk gemiddelde, dat eveneens als zeer hoog is. Rond 54 pro eent van de bromfietsers en 49 procent van de wielrijders had landelijk gezien een of meer afwijkingen in het gezichts vermogen, terwijl bij ruim 20 procent van de automobilisten (boven de 50 jaar zelfs 27 procent) de dieptewaarneming onvoldoende bleek. Gisteren was het mobiel teststation van Veilig Verkeer in Middelburg, waar ruim 60 weggebruikers zich vrijwillig lieten testen. Over het algemeen was het ge zichtsvermogen in Middelburg als mede in andere grote steden iets gun stiger dan in de plattelandsgemeenten De weggebruikers zijn veelal zeer te spreken over de resultaten van de test: door middel van een serie proeven wordt het gezichtsveld, de oogstand, de ge zichtsscherpte, de dieptewaarneming, de kleuronderscheiding en de aanpassing aan het donker na verblinding aan een onderzoek onderworpen. Daarnaast kan men achter een autostuur met bedie ningspedalen plaatsnemen om de reac tiesnelheid te testen. Het resultaat van de proef wordt gespe cificeerd ingevuld op een speciaal for mulier. Op het kruispunt WouwsewegOude Wouwsebaan reed woensdagmiddag een personenauto, bestuurd door J. V. uit Yerseke tegen een vrachtwagen van de firma B uit Heinenoord. J, V. zag de vrachtwagen te laat, doordat hij door de zon werd verblind. De drie inzittenden van de personenauto werden licht ge- gewond De personenwagen liep zware, de vrachtwagen lichte schade op. Het Nederlands B-elftal heeft woensdag in een internationale voetbalwedstrijd in de Franse plaats Lens met 11 gelijk gespeeld tegen Frankrijk B. Bij de rust stonden onze landgenoten met 10 ach ter. Het Nederlands zaterdagelftal heeft woensdag in Leeuwarden de nationale Zwitserse amateurploeg met 43 versla gen Bij de rust hadden onze landgeno ten een 3—1-voorsprong. ploeg vrezen we het ergste voor de rood witten. Indien ze er één puntje uithalen, mogen ze tevreden zijn. D.K V. kan van Hou Stand winnen, terwijl we T.O.V. sterker achten dan Velox. Succes -de Raven is voor de thuisclub, alhoewel de Raven alles in het werk zullen stellen om het eerste puntje binnen te halen. De prognoses zijn: 2 A: O.D.O.—H.K.V. Ill 2; Tjoba—Het Zuiden II 1; GymnasiastenH.S.V. 3; EurekaAchilles 3 3 B: FortunaAnimo 2; Schiedamde Spartaan 1; Blauw Wit '51W.I.O.N. 1; HoogvlietKwiek 3. 3 C: D.K.V.—Hou Stand 1; Velox— T.O.V. 2; Togo—P.A.M.S, 2; Succes—de Raven 1. Woensdagochtend hebben tijdens de 39ste algemene vergadering van het huidige concilie kardinaal Alfrink van Utrecht en de Haarlemse bisschop, mgr. Van Dodewaard geïntervenieerd over een frase in het in behandeling zijnde sche ma over de kerk. Hun kritiek richtte zich tegen de woorden: „Sint-Petrus en de apostelen". Hun interventie was ge baseerd op de tekst van het evangelie van Mattheus (16, 18) en van de Open baring van Johannes. De kwestie van de collegialiteit van het wereldepiscopaat is door kardinaal Al frink geheel op bijbelse en liturgische gronden behandeld. De kardinaal be toogde dat de kerk van Christus ge grondvest is op „Petrus en de overige apostelen", terwijl het schema spreekt over „Petrus en de apostelen". Dit laat ste zou, zo betoogde de kardinaal, de schijn kunnen wekken alsof Petrus geen apostel was, terwijl hij juist zijn pri maatschap dankt aan zijn apostel-zijn. De Italiaanse bisschop, mgr. Cardï, wiens opmerkingen over het schema van de kerk een bijzonder grote plaats in nemen in de kort geleden uitgereikte brochure wees alle argumenten van kardinaal Alfrink van de hand. Mgr. Van Dodewaard achtte de beschou wing van de kerk te eenzijdig. De ge dachte aan de kerk als rijk Gods diende in het schema evenzeer plaats te krij- ge. Mgr. Van Dodewaard was ook de eerste die vroeg om een nadere om schrijving van de band die de joden on der de niet-christenen met de kerk bindt. EXAMENS. Ds. H. Th. van Reenen te 's-Graveland slaagde aan de V.U. voor het doctoraal examen theologie. Aan de theologische hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaats examen de heer D. O. Veenendaal te Vreeswijk en voor het prop. examen de heer F. W. Fokkema te Groningen. Aan het zendingsseminarie te Baarn slaagde voor het zendingsexamen de heer D. Land, theologisch kandidaat te Slootdorp, die door de Basler Mission zal worden uitgezonden naar Kameroen of Nigeria. In de woensdagmorgen gehouden vergadering van het concilie trad o.m. als spreker op mgr. Ernst Primeau, bisschop van Manches ter in de Verenigde Staten. Kar dinaal Doepfner van München, de voorzitter, kondigde hem bij ver gissing aan als de bisschop van Manchester in Engeland. De bisschop maakte de voorzitter er beleefd op attent, dat de En gelse bisschop van Manchester wel bestaat (van de Anglicaanse Kerk - red.), maar dat hij niet aanwezig kon zijn omdat hij nog „tot de afgescheiden broeders" behoorde. „Maar", zo voegde hij er aan toe: „bisschop is hij toch". 0 De Italiaanse regering heeft dit jaar ex portvergunningen voor 1400 pistolen naar Zuid-Afrika voor persoonlijke verdediging verleend, aldus heeft de Italiaanse minister van buitenlandse handel in het parlement verklaard. Bij verdere aanvragen zal met de aanbeveling van de Veiligheidsraad van 7 augustus rekening worden gehouden, zei hij. halve prijs (Van onze Haagse redactie) De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Bot, heeft aan alle instellingen en par ticulieren, die in de loop der jaren een aanvrage hebben ingediend voor een concessie ter exploitatie van een commerciële televisiemaat schappij, een brief gezonden waar in hij aanbeveelt dat de aanvra gers rond de tafel gaan zitten om te komen tot een gezamenlijke aanbeveling van vijf personen, die namens hen lid moeten worden van de zgn. pacificatie-commissie Er zijn in totaal tien brieven uitgegaan, niet alleen aan de groten onder de aan vragers van een concessie, zoals de Otem, de T.V.N. (Zwolsmangroep), de Bioscoopbond en de organisatie van tijd schriftuitgevers, maar ook aan Radio- Veroniea, de vroegere advertentie-acqui siteur van Veronica, de heer Hordijk, enz. „We hebben geen discriminatie wil len toepassen", aldus het ministerie van o., k. en w. Er is bij het verzenden van de brief derhalve geen rekening mee gehou den of de concessie-aanvragers al dan niet serieuze plannen hebben over voldoende middelen beschikken om een t.v.-station op poten te zetten, of de aanvragers al dan niet een justitieel verleden hebben, enz. Rijp en groen is door minister Bot ge schikt geacht voor de gezamenlijke aanbeveling voor de vijf „commer ciële" leden van de pacificatiecom missie. Zoals bekend zal de commissie voorts bestaan uit vijf representanten van de politieke partijen en vijf representanten van de op dit ogenblik erkende omroep organisaties. De brief van ministers Bot is gekomen op een ogenblik dat de groten onder de concessie-aanvragers, na een aanvanke lijk mislukt onderling overleg, een maand geleden, bijna tot een eenstem mige aanbeveling van kandidaat-leden voor de pacificatiecommissie waren ge. komen. De groten zullen zich nu even eens moeten verstaan met, zoals ze in hnn kring worden genoemd, etheravon- tnriers. (Advertentie) doos NED. HERV. KERK. Beroepen te Bussum wijkgemeente B) H. Bossenbroek te Rijsoord. Bedankt voor Dalen G. R. Brink te IJsbrechtum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam-West (vac. J. Wiersema) A. C. Kersten te Utrecht- West. Beroepen te Axel J. Th. Heemskerk te Oldemarkt. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Vlissingen T. Harder te Kornhornn en H. van der Schaaf te Op perdoes. Bedankt voor Harderwijk en voor Vlaar- dingen B Bijieveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Tholen J. van Haaren te Rijssen. BAPTISTEN GEMEENTEN. Bedankt voor Utrecht J. A. Brandsma te Groningen-Zuid. NED. PROTESTANTENBOND. Examens. Voor het voorgangersexamen is geslaagd mej. E. van Steenis te Wezep. In kringen van het concilie wordt verno men dat zeer waarschijnlijk ook vrou wen toestemming zullen krijgen het werk van het concilie te volgen, even als dit nu aan een aantal mannelijke „leken"-toehoorders is toegestaan. Men verwacht echter dat dit dan pas in de derde fase van het concilie, volgend voorjaar, zal ingaan. Het pauselijk vicariaat voor de stad Ro me heeft alle rooms-katholieke boekhan dels in Rome verzocht twee Amerikaan se boeken over het concilie en de werken van pater Teilhard de Chardin s. j. uit de handel te nemen. De twee Amerikaanse boeken zijn „Brie ven uit Vaticaanstad" van Xavier Ryn- ne en „Inside the council" van Robert Kaiser. Er werd geen redenen opgege ven voor deze maatregel. tweede Het percentage van verkeersmisdrijven- ais-gevolg-van-drankmisbruik is ontstel lend hoog, namelijk 65,1 in 1961. Per provincie bestaan grote versch'llen. Re latief kwamen in Noord-Brabant en in Zeeland, met respectievelijk 74,5 pet. en 74,2 procent de meeste misdrijven voor, die het gevolg waren van gebruik van alcohol. Het laagst waren de percenta- Deze bizarre schroothoop bleef woens dagmiddag in Den Haag over van een gloednieuwe personenauto, welke door een tramtrein van lijn negen op het Buitenhof werd verpletterd tegen een verkeerszuil. De jeugdige bestuurder die ongelofelijk genoeg met de schrik vrij kwam, vertelde beteuterd, dat zijn wa gen niet verzekerd was... ges voor Noord-Holland (53,6) en Fries land (55,7). Dit blijkt uit cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepu bliceerd in „Toepassing der wegenver keerswet 1961". Daarbij is uitgegaan van het aantal onherroepelijke veroor delingen wegens misdrijven volgens de wegenverkeerswet. De cijfers hebben betrekking op de ernstige verkeersmis drijven. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelde het overzicht samen van de cijfers per provincie. Het totaal aantal van de on herroepelijke veroordelingen in 1961 was 8842: Zeeland 225, Drente 236, Fries land 291, Overijsel 395, Groningen 416, Utrecht 430, Gelderland 947, Limburg 1050, Noord-Brabant 1537, Noord-Hol land 1617 en Zuid-Holland 1698. Van al deze veroordelingen waren er 5161 ge baseerd op het nrsdrijf „rijden onder in vloed van alcohol" (artikel 26 van de wegenverkeerswet). Het doorrijden na een ongeval (art. 30) leverde 1589 ver- ooordelingen op. Daarop volgt in aantal de reeks veroordelingen wegens 1oy-ri- ding: 1277. Bij 523, of 41 procent, van de gevallen van joy-riding speelde alcohol een rol. Zestien weggebruikers werden voorts gevonnist wegens het onder invloed van alcohol veroorzaken van een ongeluk, waarbij dood door schuld ten laste was gelegd: 89 personen werden veroordeeld omdat zij onder invloed van alcohol an deren zwaar lichamelijk letsel toebrach ten. Ook waren er nog 74 en 320 veroor delingen, achtereenvolgens wegens dood door schuld en zwaar lichamelijk letsel, waarbij geen alcohol in het geding was De verkeersmisdrijven ais gevolg van drankgebruik mogen dan percentueel nr'nder worden, het feit, dat in 1961 bii tweederden alcohol er oorzaak van was, is voor het Verbond voor Veilig Ver keer aanleiding om zich tot het uiterste in te spannen: door propaganda- en voorlichtingsacties het percentage in sterkere mate te doen dalen, dan de laatste tien jaar het geval was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11