Ambtenarensportdag in Vlissingen VERK0U0HEI0 coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID cold rex igoldrex De Brandy van de Burgemeester CONCILIEVADERS AANVAARDEN SCHEMA „OVER DE KERK" het unieke 2-laagstablet naadloze tapijtweelde van plint tot plint Nieuwe maatregelen tegen tekort aan onderwijzers SOW JET-UNIE WIL 0PWSSING GROOTSTE KWESTIES UITSTELLEN mÊÊSÊÊmm 9ÊÈ Voorstel voor instelling apostolische raad verdrijft verkoudheid radicaal Niet aangeroerd Waarnemers TIJD IS GEKOMEN VOOR EUROPESE VESTIGINGEN IN VS. NIGERIA WIL PORTUGAL EN ZUID-AFRIKA NIET UIT V.N. STOTEN Vaardigheidsproeven en atletiek DEELNEMING VAN 39 ATLETEN VERWANDEL EN DE WEE IN NEDERLANDSE JEUGDPLOEG TURNEN Lezing over groente en fruit voor huisvrouwen Districtsvergadering N.C.A.B. te Geersdijk Duitse vereniging hield congres in Oostburg "Un grand vieux supérieur!" 8,15 Vele suggesties ingediend Goese automobiliste had aanrijding in Bergen op Zoom ouderwets èn overbodig! De moderne mens gebruikt LONDEN VERKLAART: „Slechts enkele wapens in ambassade in Djakarta ADVIESCOMMISSIE VOOR ZUIVEL IN FRIESLAND STAAKT WERKZAAMHEDEN Onderzoek in zaak-Rajakowitsj vrijwel voltooid Politie in Breda zal sneller naar vuurwapens grijpen De W.T.B. eist nietigverklaring royementsbesluit DE OOST-WEST-BESPREKINGEN Handen vol aan geschil met Peking ZUIDAFRIKAANSE AARTSBISSCHOP WIL AFTREDEN Dure zegeltjes AFSCHEID VLISSINGSE NUTSBIBLIOTHEEK NELSON ROCKEFELLER: WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Op het sportterrein aan de Baskenburg- weg te Vlissingen hebben dinsdag amb tenaren ressorterende onder het minis terie van financiën en werkzaam te Goes, Hansweert, Middelburg en Vlissingen vaardigheidsproeven afgelegd. Tevens werden atletiekwedstrijden gehouden, namelijk uit 100 en 1500 meter hardlo pen, verspringen, hoogspringen, discus werpen, kogelstoten en speerwerpen. De heer J. L. van Veeren uit Vlissin gen, hoofdinspecteur-titulair en hoofd van de inspectie invoerrechten en ac cijnzen reikte na afloop de prijzen uit in de kantine van het clubhuis van „Zee land Sport". De prijswinnaars waren: groep 36 jaar en ouder: werpnummers 1 P. van de Ameele, Middelburg, 310 punten; 2 A. Murre, Hansweert 601 pnt. Springnummers - 1 F. A. Hermes, Vlis singen, 580 pnt, 2 C. P. Smolders, Vlis singen, 528 pnt. Loopnummers: 1 J. Mieras, Goes, 424 pnt; 2. W. C. M. Hop mans, Goes 386 pnt. Groep 24 tot en met 35 jaar: werpnummers: 1 J. J. Note- baart, Hansweert, 811 pnt; 2 A. Bosdijk, Middelburg 722 pnt; springnummers: 1 J. Pasman, Middelburg, 752 pnt; 2 W. G. F. Hopman, Hansweert 742 pnt. Loopnummers: 1 H. A. W. van de Gar de, Middelburg, 546 pnt; 2 O. Vroege, Hansweert, 475 pnt. Groep tot en met 23 jaar: werpnummers: 1 A. Griep, Mid delburg, 635 pnt; 2 J. C. Martens, Goes 552 pnt; Springnummers: 1 A. F. Schouwenaar, Middelburg 757 pnt; 2 C. Slabbekoorn, Middelburg, 693 pnt. Loop nummers: 1 P. iweedijk, Goes 687 pnt, 2 J. R. Sijrrier, Middelburg, 649 pnt. De heer j. Hut, personeelsconsulent van het ministerie van financiën, bracht hul- De Nederlandse jeugdturnploeg (heren) voor de wedstrijd tegen Rijnland op zon dag a.s. te Essen bestaat uit de volgen de turners: G. ten Bos (Hercules Hebe, Enschede), J. Vermandei (Thor, Sas van Gent), J. Snellenberg (Altila, Utrecht), G. v. d. Berg (Sparta, Driebergen), A. Knip (Udi, Hoorn), J. Horsselenberg (Her cules, Hengelo), J. de Wee (VZOS, Yer- seke). (Advertentie) In Vlissingen hebben dinsdag amb tenaren essorterende onder het mi nisterie van financiën en werkzaam te Goes, Hansweert, Middelburg en Vlissingen vaardigheidsproeven af gelegd en atletiekwedstrijden ge houden. Hier ziet men één van de deelnemers op het nummer hoog springen. (Foto P.Z.C.) de aan de deelnemers, de jury en de organisatoren voor de goede wijze, waar op deze sportdag ondanks de minder gunstige weersomstandigheden verliep. De heer Van Veeren besloot de goed geslaagde sportdag met een kort dank woord onder meer tot de heren B. G. H. Holthuis, inspecteur der belastingen en voorzitter van de personeelsvereniging te Middelburg en P. van den Broek uit 's Hertogenbosch, vertegenwoordiger van de federatie van personeelsvereni gingen voor hun aanwezigheid. Er na men 39 atleten aan de wedstrijden deel. In een bijeenkomst van huisvrouwen, die in samenwerking met de georganiseerde detailhandelaren in aardappelen, groen ten en fruit, afdeling Goes dinsdagavond in de kantine van de veiling aan de Fruitlaan te Goes door het produktschap voor groenten en fruit werd gehouden, heeft een voedingsdeskundige van het produktschap, mevrouw A. Vlietstra-van Vliet, in een levendige causerie met be hulp van een demonstratierek met leuke illustratieve figuren een duidelijke uit eenzetting gegeven over het belang van een goede voeding. Zij besteedde daarbij in het bijzonder aandacht aan de waar de die groenten i fruit hebben voor een goede gezondheid. „Jammer is", aldus de spreekster, „dat in ons land, dat weieens „de tuin van Europa" wordt genoemd, jaarlijks slechts circa 60 kg. groenten en fruit per hoofd der bevolking wordt gebruikt, terwijl in verschillende omringende lan den veel meer van deze gezonde produk- ten worden gegeten, in sommige landen bijvoorbeeld Italië en Portugal zelfs 120 kg. per persoon per jaar. Mevrouw Vlietstra merkte op, dat spe ciaal groenten en fruit 3toffen bevat ten die zorgen voor een goed functio neren van onze lichaamsfuncties. „Ons lichaam kan in feite nooit buiten deze beschermende stoffen, vandaar dat ge propageerd wordt het gebruik van groen ten en fruit bij alle maaltijden. Door het gebruik van verse groenten bij het brood krijgt de broodmaaltijd een geheel nieuw en aantrekkelijk aanzien en wat nog belangrijker is... deze maaltijd wordt hierdoor evenwichtiger van sa menstelling, hetgeen de gezondheid ten goede komt", aldus mevrouw Vlietstra. In een korte pauze konden de aanwezi gen proeven van een koolsalade, terwijl de dames intussen gelegenheid hadden om nadere vragen te stellen aan de voedingsdeskundige. Nadat een groot aantal zakjes fruit on der de bezoeksters was verloot, werden vervolgens twee toepasselijke kleuren- geluidsfilms vertoond. De eerste, een door Han van Gelder in zogenaamde Paperdoll-animation vervaardigde film, „Weet waarom U eet" bracht op gees tige wijze nog eens de waarde van groenten en fruit onder de aandacht. In de tweede film „Rhapsodie in Fruit" lie ten Cees Laseur en Siebe van der Zee zien wat er allemaal aan te pas komt eer het fruit goed en wel op fafel komt. Vandaag (woensdag) zal een herhaling van deze avond worden gegeven. De N.C.A.B. Noord-Beveland opende haar vergaderseizoen met een bijeen komst in het Drenthehuis te Geersdijk. Voorzitter J. M. Felius opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waarna het winterprogramma werd vastgesteld. Op 6 december zal te Kort- gene de toogavond worden gehouden. De heer M. D. den Hollander nam in deze vergadering afscheid wegens zijn vertrek naar Zwolle. Hij kon terugzien op een vruchtbare tijd, ria 9 jaar arbeid in Zeeland. De voorzitter dankte de heer Den Hollander voor alles wat hij voor de organisatie deed. Ter herinnering aan Noord-Beveland bood hij hem een boekebon aan. Aan de heer Minnaart uit Goes, die nu de plaats van de heer Den Hollander inneemt, gaf de voorzit ter, de verzekering dat deze op de steun van de afdeling kon rekenen. Met dank zegging door de heer Den Hollander werd de vergadering besloten. Ongeveer 35 leden van de Deutsche Re visions- und Treuhand Aktien Gesell- schaft, een in Frankfort am Main ge vestigde vereniging, waarin onder meer advocaten, economen en rijksaccoun tants uit geheel West-Duitsland ver enigd zijn, hield maandag gedurende de gehele dag het jaarlijks congres in de Burgerzaal van het Oostburgse gemeen tehuis. Het gezelschap was reeds zon dag in Zeeland aangekomen, waar eerst een rondrit door Walcheren werd ge maakt en onder meer Veere en Minia tuur Walcheren werden bezocht. In de namiddag kwamen de heren, die vergezeld waren van hun dames, in Oostburg aan, waar men eerst het ge meentehuis bezichtigde. De heer M. A. Aalbregtse, voorzitter van de Oostburg se V.V.V., gaf een toelichting. Hierna volgde een rondrit langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Na een gezamen lijke maaltijd in restaurant „Pouwer" te Oostburg, overnachtte het gezelschap in Cadzand. Tijdens het congres waren de dames de gast van de Oostburgse V.V.V. Men maakte een rondrit door W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot slot van het verblijf in Zeeland trok het gehele gezelschap naar Philippine, waar men Zeeuwse mosse len heeft gegeten. 0Lord Snowdon zal binnenkort zijn eerste boek sinds zijn huwelijk met prinses Marga ret doen verschijnen. Volgens de Daily Ex press zal het een fotoboek zijn met studies van artiesten in hun stamkroegen en „Art Scene" heten. Voor zijn huwelijk met de prinses heeft de voormalige hoffotograaf reeds fotoboeken gepubliceerd. S-vtï I De ongunstige iveersomstandigheden van de laatste dagen hebben gemaakt dat de kunstijsbaan „Jaap Eden" in Amsterdam, ni-t, zoals voorzienop 1 oktober kon worden geopend, een on gunstige wind maakt dat de buizen van het vrïessysteem, de koude niet voldoen de kunnen vasthouden om ijs te maken. Teneinde deze buizen beter te isoleren en daardoor de kou beter te laten vast houden, wordt er op het ogenblik zand over en tussen de buizen verspreid (fo to). (Advertentie) VRAAG UW SLIJTER Jules Ls Malre Flls Amsterdam /Jarnac. Met vrijwel algemene stemmen hebben de concilievaders dinsdagochtend het schema over de kerk als discussiebasis aanvaard. Thans beginnen de discussies over de verschillende onderdelen van het schema. Van de 2301 aanwezige conci lievaders stemden 2231 voor, 4 tegen, terwijl 24 ogeldig stemden en 3 amen dementen indienden. Het schema over de kerk bestaat uit een inleidig en vier hoofdstukken welke be trekking hebben op de kerk als myste rie, op de hiërarchische structuur der kerk, op het godsvolk en ten slotte de roeping tot heiligheid van heel de kerk. Er zijn reeds 372 voorstellen tot wijzi gingen voorgesteld. Kardinaal Rugambwa, aartsbisschop van Bukoba in Tanganyika, heeft na mens een grote groep Afrikaanse bis- ij zei Maandagavond omstreeks half zeven gebeurde er op de Antwerpsestraat te Bergen op Zoom een verkeersongeluk. Een auto, bestuurd door J. V. uit Roo sendaal, en een auto bestuurd door me juffrouw T. C., wonende te Goes, kwa men hierbij met elkaar in botsing. De door V. bestuurde auto stond stil aan de rechterzijde van de rijbaan, mej. T. C. reed de voor haar links gelegen bocht door en slipte hierbij. Haar auto draaide een halve slag om en botste toen tegen de wagen van V. Beide auto's werden beschadigd. (Advertentie) Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt INTERTEST Gazon INTERTEST Espada INTERTEST Norland Vraag uw woninginrichter soort breedte prijzen verzetbouclé 4.50,3.80,2.00,1.30 m. f. 25.25 per m2. moquette frisé 3.80 m. f. 36.25 per m2. jacq. wilton 3.80 m. f. 39.75 per m2. WYERS afd. tapijten Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pun- stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heit neusverstopping op - U ademt weer vry (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpun, s" orpijn, koorts (acetylaminophelum). I ooedigt Uw herstel - geeft extra, weer- s „ad (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Engeland heeft gisteren bevestigd dat zich in de Britse ambassade in Djakarta een kleine hoeveelheid wapens bevond, maar dat ambassadeur Gilchrist tijdens de onlangs plaats gehad hebbende aan vallen op het ambassadegebouw uitdruk kelijk opdracht had gegeven de wapens niet te gebruiken. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken in Londen zei naar aanleiding van door de Indone sische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, L. N. Palar geuite beschuldigin gen, dat al enige jaren een aantal jacht geweren en pistolen in de ambassade in voorraad werden gehouden „voor het ge val zij in een noodsituatie nodig moch ten zijn om de ambassade en de staf te beschermen of indringers te verdrijven". De totale wapenvoorraad bestond uit twee stenguns, twee jachtgeweren, ver scheidene pistolen, twee bajonetten en wat ammunitie", aldus de woordvoerder. Hij voegde daaraan toe dat de „jongste gebeurtenissen duidelijk hebben aange toond dat diplomatieke missies in Dja karta voor hun bescherming in overeen stemming met de internationale ver plichtingen niet kunnen rekenen op de Indonesische regering". De Friese adviescommissie voor de zui vel, die onder meer de minister van ad vies dient met betrekking tot de prijs vaststelling van melkprodukten, heeft besloten met ingang van maandag alle werkzaamheden te staken, uit protest tegen het feit, dat de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. E. Andries- sen, voor Friesland en Noord-Holland een prijsstop voor een zestal zuivelpro- dukten heeft afgekondigd, waaronder karnemelk, bloempap en yoghurt. De commissie heeft er ernstig bezwaar tegen, dat de minister tot dusver haar adviezen en die van het produktschap voor de zuivel naast zich neer heeft ge legd. De commissie had de minister ont raden de prijsstop door te voeren, terwijl reeds wordt onderhandeld over een nieu we prijsverhoging per 1 november a.s. In verband hiermede heeft alle verdere samenwerking volgens het oordeel van de commissie geen zin. De bond van coöperatieve zuivelfabrie ken in Friesland heeft zijn leden geadvi seerd alsnog accoord te gaan met de nieuwe maatregel van de miniver hoe wel dit besluit beslist niet gelukkig wordt geacht. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat beoogt de werkings duur van de wet, houdende voorziening in de behoefte aan onderwijzers en vak onderwijzers bij 'et uitgebreid lager on derwijs te verlengen, tot 1 september 1967. De werkingsduur van deze wet eindigt thans op 1 januari a.s. In de memorie - an toelichting merkt de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, op, dat, in 1962 vergeleken met het jaar daarvoor, het aantal onbevoegd gegeven lessen niet onbelangrijk is ge daald, (van 7,7 tot 5,8 procent) en dit ondanks een belangrijk hoger aantal leerlingen op de uloscholen. Ook thans echter is de personeelssitua- tie bij het ulo nog zorgelijk. De staats secretaris heeft een ruimere werkings sfeer van de wet voorgesteld. Behalve bij het ulo ook bij het voortgezet ge woon en het buitengewoon lager onder wijs tijdelijk ontheffing van de bevoegd- heidseisen voor de vakken Frans, Duits, Engels, wiskunde en handelskennis. Hij is voorts van plan te bevorderen, dat in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1948 ook voor de aan scholen voor buitengewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs verbonden on derwijzers een extra beloning wordt op genomen. Voor de vakonderwijzers zal 'n regeling in de ozoldigingsbesluit wor den opgenomen, waardoor hun bezoldi ging gelijk zal zijn aan die van de vakonderwijzers met lagere akte. Naar wordt vernomen is het door de rijksrecherche in Amsterdam ingestelde onderzoek naar het Nederlandse verle den van de in april jl. gearresteerde Oos tenrijkse oorlogsmisdadiger dr. Erich Rajakowitsj thans vrijwel voltooid. Het omvangrijke dossier is in handen ge steld van de Amsterdamse officier van justitie mr. G. R. Nubé, die in het begin van dit jaar toen Rajakowitsj nog voortvluchtig was met een eventuele strafvervolging tegen de voormalige medewerker van Adolf Eichmann werd belast. De zaak is thans voor vooronder zoek bij de rechter-commissaris. De heer Nubé deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt de resultaten van het vooronderzoek via de diplomatieke kanalen ter beschikking te stellen van de Oostenrijkse justitie, die een straf vervolging tegen Rajakowitsj over weegt. Zoals bekend is werken de Nederlandse De commissaris van politie te Breda, de heer H. L. Pijls, heeft naar aanlei ding van het gewond raken van een van zijn ondergeschikten, de vierde binnen enkele maanden meegedeeld, dat de politiemannen in het vervolg bij verzet tegen een arrestatie sneller naar de vuurwapens zullen grijpen. Ditmaal werd de hoofdagent Blatter vrij ernstig gewond bij een poging om een dronken chauffeur, de 29-jarige M. W. V. uit Breda, te arresteren. Een tweede poli tieman liep een lichte verwonding aan de hand op. De heer Blatter leverde tweemaal een hevig gevecht met V., die pas kon wor den overmeesterd nadat assistentie was verschenen. Hij achtervolgde de dron keman eerst per fiets. Toen V- in de Ak kerstraat even stopte, klom de hoofd agent in de laadbak, nadat hij vergeefs had gepoogd de chauffeur te overmees teren. Een wilde rit, waarbij vlucht heuvels werden geramd, eindigde in de Beekstraat, waar V. een huis wilde bin nengaan. Opnieuw trachtte de heer Blatter V. te arresteren, maar het ge lukte hem niet. Toen V. weer in zijn auto klom. zette de politieman per bromfiets de achtervolging in tot een café aan de Leursebaan. Daar kon, met behulp van de intussen gearriveerde ver sterking, de dronken chauffeur eindelijk na een derde wilde vechtpartij worden gearresteerd. Een aantal eetgelegenheden in New York, waar onlangs verscheidene malen tegen ras senscheiding is geprotesteerd, heeft werk verschaft aan ongeveer 42 niet blanken, aldus de commissie voor de mensenrechten in New York. 9 Van een landingsvaartuig dat dit week einde in de Zuidvietnamese wateren op een door communisten gelegde mijn liep zijn drie inzittenden om het leven gekomen en worden nog 16 vermist. en Oostenrijkse justitie sinds enkele maanden bij het onderzoek in deze zaak zeer nauw samen. De rijksrecherche heeft in ons land een groot aantal getui gen gehoord. Daarbij was ook de voor malige rechtsanwalt dr. Hans Calmeyer, die bij een verhoor aan de Nederlandse grens heeft verklaard dat alle hogere S.S.-ers wisten wat er met de joden zou gebeuren na hun deportatie. Calmeijer kwam voor deze verklaring in mei jl. vrijwillig uit West-Duitsland naar de marechausseekazerne in Oldenzaal. Verwacht wordt dat het dossier-Rajako- witsj op korte termijn naar Oostenrijk kan worden gezonden. Wanneer Rajako witsj zich in Oostenrijk eventueel zal moeten verantwoorden, is niet bekend. Amerikaanse functionarissen geloven dat het diepe conflict tussen het Krem lin en Peking voor Rusland aanleiding is geweest om bespreking van de be- De Nederlandse Toonkunstenaars Bond (N.T.B.) heeft bij de Amsterdamse rechtbank een civiele procedure aange spannen tegen het N.V.V., waarbij nie tigverklaring wordt geëist van het roye mentsbesluit van 18 juli jl. De N.T.B. acht dit royement in strijd met de wet, de statuten van het N.V.V. en een ern stige inbreuk op de zelfstandigheid van de bij liet N.V.V. aangesloten vereni gingen. Volgens de heer M. Ferares, secretaris van de N.T.B., heeft het N.T.B.-bestuur „na veel aarzeling" besloten en beroep op de rechter te doen, aangezien geen andere keuze mogelijk is wegens het ontbreken van een beroepsmogelijkheid bij een N.V.V.-instantie. Onrechtmatig acht de N.T.B. het roye ment, omdat dit heeft plaatsgevonden „wegens het misnoegen van gedaagde met betrekking tot een enkele persoon, in welke persoon eiseresse leden blijk hebben gegeven wel vertrouwen te heb ben". Zoals bekend is schorste het N.V.V. eerst de N.T.B., nadat op de bondsver gadering van deze bond een motie van afkeuring van het sedert de staking bij de N.T.S. en de daarna gevoerde on derhandelingen door de heer Ferares gevoerde beleid was verworpen. Op de zelfde vergadering werd de heer Ferares in zijn functie hersteld. Het N.V.V. ba seerde zijn schorsings- en later ook het royementsbesluit op de overweging dat de heer Ferares in strijd zou hebben gehandeld met de belangen van het N.V.V. en alle bij het verbond aange sloten organisaties. langrijkste oost-west vraagstukken tij dens de laatste ronde van de besprekin gen tussen Engeland, de V.S. en Rus land in New York te vermijden. Volgens Amerikaanse kringen ver langt de Sowjet-Unie er naar de be langrijkste oost-west problemen zoals Berlijn en Duitsland uit te stellen ten gunste van overeen komsten van secundair belang. Van westelijk standpunt gezien zou het Russische voorstel om aan beide zijden van het ijzeren gor dijn waarnemingsposten te statio neren ten einde tegen verrassings aanvallen te waken, het meest hoopgevende project voor de naas te toekomst zijn. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland en de Verenigde Staten zouden met belangstelling hebben geconstateerd dat minister Gromyko tijdens de eerste bijeen komst op zaterdag de vraagstukken Berlijn en Duitsland zelfs niet heeft aangeroerd, evenmin als het Russi sche stokpaardje een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO en de lan den van het Warschaupact. Op het beperkte gebied van overeen komsten op het tweede plan zouden vol gens Amerikaanse kringen de Moskou- se plannen voor het uitwisselen van waarnemingsposten iets positiefs kunnen bieden, gesteld dat hierin een groot ge bied zou kunnen worden betrokken en de overeenkomsten geen bepaling zou bevatten over een vermindering van de militaire uitgaven. Volgens het Russische plan zouden waarnemers moeten worden geplaatst op strategisch belangrijke punten zoals luchthavens en spoorwegknooppunten. Zij zouden moeten waarschuwen wan neer zjj oorlogsvoorbereidingen zouden constateren. Het zou echter moeilijk zijn om doelmatige overeenkomsten aan te gaan zonder de medewerking van Frank rijk. schoppen gewezen op drie punten in dit schema, welke naar zijn mening niet voldoende tot hun recht komen. Hij dat de missie der kerk niet voldoende tot haar recht komt in het hoofdstuk dat handelt over het mysterie der kerk; dat de tijdsomstandigheden meebren gen, dat de werkelijk ecclesiologische inzichten van de missie, die diep ge worteld zijn in het mysterie der kerk, dringend uitwerking behoeven; dat de aard van de roeping van het godsvolk beter moet worden verdui delijkt opdat de zending der kerk in de wereld beter en duidelijker wordt begrepen. Andere sprekers wezen er eveneens op dat de missionaire taak van de kerk duidelijker tot uitdrukking dient te wor den gebracht en ook dat het karakter van de collegialiteit der bisschoppen met de paus duidelijker naar voren moet ko men. Als belangrijk werd beschouwd een voor stel dat de Oekraïense bisschop Herraa- nioek uit Winnipeg die tijdens de ge vangenschap van mgr. Slipyi als woord voerder van de vijftien uitgeweken Oekraïense bisschoppen optrad dins dag in de vergadering deed namelijk de instelling van éen „concilium aposto- licum", een „apostolische raad" die na het concilie de paus zou moeten bjjstaan. De anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad, Joost de Blank, een van de felste kritici van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, heeft maandag gezegd, dat hij binnenkort zal aftreden om ge zondheidsredenen. De 54-jarige aartbisschop is in Rotter dam geboren. Als kind ging hij naar Engeland waar hij werd opgevoed. In 1957 werd hij in zijn huidige functie be noemd. Een postzegelhandelaar uit New Orleans heeft de wereldrecordprijs van 28.000 pond sterling betaald voor twee een-penny postzegels uit 1847 en twee Mauritius post zegels op een enveloppe. De enveloppe maakte deel uit van de collectie van de Franse indus trieel Maurice Burrus, die in 1959 overleed en wiens executeurs tes tamentair de beroemde collectie in Londen onder de hamer lieten brengen. Twee andere zeldzame Mauritius postzegels gingen voor 8250 pond sterling van de hand. Dinsdag werd in besloten kring afscheid genomen van mevrouw A. E. Priester als bibliothecaresse van de Vlissingse Nutsbibliotheek, een functie die zij van 1936 tot 1963 vervulde. De voorzitter van het departementsbestuur van „Het Nut", de heer J. Stumphius memoreer de haar verdienste voor de bibliotheek, waarbij speciaal het belangrijke aandeel naar voren kwam dat zij bij het naoor logse herstel van de bibliotheek had. Hij reikte haar ten slotte de zilveren erepenning van de maatschappij uit. Daarna bood mejuffrouw Quasters na mens de bibliotheekcommissie een her inneringsgeschenk aan. In haar dank woord haalde mevrouw Priester nog en kele aardige herinneringen op uit de tijd dat zij aan de bibliotheek meewerk te. VWWWV\A/WWWWVWVWWWWWWWWWWWVWWVWWWW\ Sigrid Koetse als Alice Livingdale en haar man, Jan Retel, als de to neelschrijver Philip Stone, in een scène van ,J)es Duivels Prenten boek", een blijspel van A. den Her tog, dat donderdagavond onder re gie van Frans 't Hoen, door de K.R.O.-televisie zal worden uitge zonden. m WWWWWWMWWWWWWWWWIWWWWWWUWWI De gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller, heeft gisteren in Brussel verklaard dat de tijd is aan gebroken voor vestigingen van Europe se ondernemingen in de V.S. Sprekende aan een lunch, die hem in Brussel werd aangeboden door een aan tal Belgisch-Amerikaanse verenigingen zeide hij, dat ongeveer 250 Amerikaanse ondernemingen thans actief zijn in Bel gië en andere landen van de Europese Economische Gemeenschap en dat het nu de beurt is aan Europese onderne mers om al dan niet in samenwerking met Amerikaanse firma's een deel van de produktie te verplaatsen naar de V.S. Hij betoogde dat in de Verenigde Staten nog een ruime arbeidsmarkt be staat, terwijl in Europa een arbeidste kort heerst en door de toenemende wel vaart een groeiende afzet op de eigen markten ontstaat. Gouverneur Rockefeller zal in Brussel een bureau voor de internationale handel van de staat New York openen, de eer ste vestiging in Europa van een der 50 Amerikaanse staten. Nigeria heeft zich in de algemene V.N.- vergadering uitgesproken tegen uitsto ting van Portugal en Zuid-Afrika. „Het is veel beter hen hier te houden en telkens weer de zweep over hen te halen om hun de les te lezen", aldus de Nigeri- aanse minister van buitenlandse zaken Jaja Wachenkoe. „We moeten hen aan de kaak blijven stellen totdat ze tot be zinning komen". Hij zei dat hem niets bekend was van een plan om deze lan den uit de V.N. te stoten en dat zijn land zo'n plan in elk geval niet zou steunen. Voor de rest was de Nigeriaanse minis ter gematigd in zijn uitdrukkingen. Hij prees premier Salazar van Portugal als ..een brillante man die zijn land behoed de voor een bankroet" en vroeg zich af: „Wat is er toch met hem gebeurd, dat hij niet kan beseffen, dat zijn land de mogelijkheid heeft prachtige betrekkin gen met de Afrikaanse landen op te bouwen, als het Angola, Mozambique en Portugees Guinee vrij zou laten". De blanke Zuidafrikanen noemde hij „verschrikte mensen". „Ik wil hen ver zekeren", zei hij met nadruk, „dat het niet waar is dat de Afrikanen hen de zee in willen drijven of hun hun bezittin gen willen ontnemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7