Afscheid chefs Raad van Arbeid te Middelburg moutbrood AViA Zwarte markt in het ideologisch conflict treVirai „Bekwaam navigator en hoofdmachinist" HOOFDONDERWIJZER J. J. KAAN NAM AFSCHEID IN TERNEUZEN ZEEUWSE PADVINDERIJ WANDELDE „GROTE TREK" Kreekrakhaven- gedachte verder ontwikkelen Wordt wisselkoers kunstmatig hoog gehouden AFWISSELEND PROGRAMMA BIJ LANDDAG JEUGD EN MUZIEK Verpleegstersdag „Het Groene Kruis" in Haamstede Geslaagden Bemetel opleiding „Schelde" Tearn drukte stempel op raad VOOR DE BELGEN Demonstratie rooien van gladiolen in St.-Annaland ANDERE SPREKERS is verkrijgbaar in kamgaren PLOOIHOUDEND 44 jaar bij openbaar onderwijs Twee generaties kinderen opgeleid Tijd neem toch een GARANTIE: Brabants commissaris Discussie in K.V.P. Goes over kandidaatstelling STRIJD OM ROEBEL EN YUAN 240 deelnemers in Hulst Nederlanders en Belgen traden op Waar ligt waarheid T oelatinqsexamen C.L.M.S. Schoondijke EXAMENS Croenteprijzen Philatelica hield voorlichtingsmiddag Nigerië republiek DINSDAG 1 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 De heren Chr. de Bruin en J. J. Louwerse hebben maandag tijdens een buitengewone feestelijke vergadering in de Cityfoyer af scheid genomen als respectievelijk chef-de-bureau en plaatsvervan gend chef-de-bureau van de Raad van Arbeid voor Zeeland te Mid delburg. In zijn toespraak tot de beide scheidende topfunctionaris sen kon de voorzitter van het be stuur van de Raad van Arbeid, mr. J. Kolkman, zijn voorliefde voor water en boten niet verbergen en hij vergeleek de beide chefs dan ook met de topbemanning van een schip: de heer De Bruin als eerste dekofficier, de heer Louwerse als eerste machinist. „Toen ik vijf jaar geleden bij de raad kwam, heb ik in U beiden een bekwaam naviga tor en hoofdmachinist aangetrof fen", verzekerde mr. Kolkman. „U vormde te zamen een team, waar van rust uitging, 'n team ook, dat een bepaald stempel op de raad ge drukt heeft". De raadsvoorzitter wees er op, dat de beide ambtenaren ongeveer gelijktijdig de Raad van Arbeidladder beklommen hebben; de inhoud van hun carrière was echter niet identiek. De heer De Bruin voelde zich speciaal aangetrokken tot de buitendienst en de ervaring, die hij daarin opdeed, maakte hem volgens mr. Kolkman bij uitstek geschikt om later (gedurende de afgelopen 17 jaar) lei ding te geven aan het bedrijf. De manier, waarop de heer De Bruin de zaken aanpakte, was volgens de heer Kolkman uitermate praktisch. „In een paar woorden maakte U al les veel eenvoudiger. U was een rust- uitstralende figuur, maar ondertus sen enorm actief", aldus de heer Kolkman. De raadsvoorzitter kenschetste de heer Louwerse als een man, die de binnen dienst volijverig was toegedaan en die zich daardoor ontpopte als een zeer be kwaam vaktechnicus. De heer Louwerse kon, aldus memoreer de de voorzitter, haarfijn uit de doeken doen wat de diverse „subs" van de wet ten inhielden, haalde er tegelijk de hand leidingen bij en wist en passant te ver tellen wat de jurisprudentie er mee deed. Mr. Kolkman roemde de heer Louwerse om zijn bezadigd en clement oordeel en om de manier, waarop hij omging met het jongere personeel. Hij zei beiden bewonderd te hebben om hun vriendschap, die zij elkaar toedroe gen en overhandigde de dames tot slot namens het personeel een ruiker bloe men. De opvolger van de heer Louwerse, de heer N. Siljée, verzekerde, dat het per soneel de scheidende adjunct altijd zal herinneren als een bekwaam chef en goed collega. „Wij konden altijd bij U terecht". In dezelfde geest sprak de heer N. v. d. Broeke, die de heer Lou werse opvolgt als chef van de afdeling Invaliditeitswet. „U had altijd belang stelling voor de mensen", betoogde hij. Ook in de vakbeweging hebben beide ambtenaren hun sporen verdiend, zo bleek deze middag. Namens de chr. bond van overheidspersoneel (waarvan de heer De Bruin hoofdbestuurder was) kwam de heer J. ten Heuvelhof bedan ken. „Wij kunnen alleen maar voordeel hebben bij uw pensionering, want U kan er nu meer voor doen", verklaarde hij. En de heer A. van Aalst kwam na mens de Algemene Bond van Amb tenaren de heer Louwerse het gouden insigne en oorkonde van het N.V.V. aanbieden, daar deze ambtenaar 40 jaar lid was van de A.B.V.A.. Er was ook buitenlandse belangstelling uit de vakbond voor de beide heren en wel in de figuur van de heer N. Pael- man, hoofdbestuurder van de algemene chr. vakbeweging uit Gent. Hij betoon de zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop de heren De Bruin en Louwerse De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Sta- venisse en de Bedrijfsstudiegroep „Tho- len en Sint-Philipsland" organiseren op donderdag 10 oktober op het bedrijf van de heer A. P. Ridderhof aan de Oude- landseweg te Sint-Annaland een gladio- lenrooidemonstratie. Dat gebeurt in sa menwerking met de Streekverbeterings- commissie en met de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst. Op een perceel gladiolen zal worden gedemonstreerd met een rooimachine en met drie verschillende trekkers, die een 3-rijige, een 2-rijige en een 1-rijige lich ter hebben aangekoppeld. Vooral nu een toenemende mechanisatie van het rooien is te verwachten en de arbeidsmarkt zo krap is willen deze organisaties voor een verantwoorde voorlichting zorgen. Het op de juiste manier lichten van gladiolen is vaak een probleem. Daaraan zal deze middag de demonstratie begint om twee uur speciale aandacht worden besteed. De organiserende verenigingen beloven de ondernemers een leerzame demon stratie. (Advertentie) TARVO moeilijkheden hielpen oplossen, wanneer in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzame Bel gische arbeiders die ontmoetten. Tot slot werd nog gesproken door de heren I. C. Pluijmers en F. Leen- houts, de laatste als oud-collega uit de buitendienst. Nadat beide schei dende ambtenaren uitvoerig bedankt hadden voor de hun toebedeelde hul de en voor de stroom van geschen ken, die sprekers en woordvoerders van het personeel meegebracht had den, namen vele personeelsleden nog persoonlijk afscheid. 's Avonds zette het Raad van Arbeid- personeel het feest voort in de Cityzaal. Het was een prettige avond, waaraan het cabaret van Wim de Graaf mede werking verleende. Ook in andere toespraken werden de goede eigenschappen van, en de be wondering vóór de beide scheidende chefs gememoreerd. Namens het be stuur van de raad sprak het jongste lid, de heer J. v. d. Voorde, die de heer De Bruin, die secretaris van het bestuur was, roemde om de menselij ke benadering van de problemen. De opvolger van de heer De Bruin, de heer J. C. de Hooge, verklaarde, dat de scheidende chef-de-bureau vele malen de omstandigheden zelf be- invloedde in plaats van omgekeerd. „U heeft van het personeel zelfstan digheid geëist, maar U begon er inee om uw mensen zelfstandigheid te ge ven", merkte de heer De Hooge op, die de heer De Bruin dankte voor diens leiding en prettige samenwer king. (Advertentie) PATENT „Uw positieve instelling voor het kind zal U, ondanks uw grijze ha ren jeugdig houden", zo besloot burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen maandagavond zijn toe spraak tot de heer J. J. Kaan, hoofd van de openbare Zuidland- sehool te Terneuzen. De heer Kaan, die 38 jaar schoolhoofd in Terneu zen is geweest en 44 jaar bij het onderwijs, nam gisteravond in ge bouw „De Schakel" afscheid van zijn leerlingen, oud-leerlingen, on derwijzend personeel en vele be langstellenden. De heer L. J. F. H. Frantzen te Goes, inspecteur van het lager on derwijs, wees op het feit, dat de heer Kaan verantwoordelijkheid heeft gedragen voor twee genera ties kinderen. Mr. H. Rijpstra, Terneuzens eerste bur ger, zei, dat de wens van de heer Kaan, dit afscheid geruisloos voorbij te laten gaan, niet ingewilligd kon worden. Een van de beweegredenen, dat wij in het openbaar afscheid van U nemen is, dat U een gewaardeerde leerkracht bent geweest", zei burgemeester Rijpstra, die vervolgde: „U bent een leerkracht ge weest, die aanspraak kan maken op het predikaat „zeer goed" en die de hem toevertrouwde leerlingen veel heeft ge leerd. De heer A. C. Brakman sprak na mens het onderwijzend personeel. „Wij werkten niet ónder, maar mét U", zei de heer Brakman, die verder zei er van overtuigd te zijn, dat de heer Kaan de leemte, die is ontstaan door 't wegval len van het werk, zal opvullen met vol doening schenkend werk. Ir. L. A. v. d. Berg, voorzitter van de oudercommissie zei er van overtuigd ie wezen, dat de tijd voor de heer Kaan is omgevlogen. „Daarom hebben wij ge meend U een cadeau te moeten geven, dat met die tijd verband houdt", zei de heer v. d. Berg, die toen plaats maak te voor een deputatie schoolkinderen, die de heer Kaan een horloge aanbood namens de leerlingen en ouders van de leerlingen. De heer G. L. de Meyer sprak namens de uloschool toen hij zei, steeds gehoord te hebben dat de kinderen, die van de Zuidlandschool kwamen, nog al tijd over de heer Kaan spraken ais hun fijne onderwijzer De heer W. B. van Leeuwen, hoofd van de schippersschool te Terneuzen wees op het vele werk, dat de heer Kaan voor de schippersschool en voor de hele schip perij heeft gedaan. „Ik ben persoonlijk blij zoveel te mogen profiteren van uw levenservaring", zei de heer Van Leeu wen. De heer G. Dijselinck bood de heer Kaan namens de schaakclub „Terneu zen", waarvan de heer Kaan vijftien jaar voorzitter is geweest, een doos si garen aan. De heer Kaan dankte in zijn slotwoord aile sprekers. In het bijzonder richtte hij het woord tot de burgemeester. ,,U bent een echte burgervader", zei de heer Kaan. „Altijd heeft U een open oog voor het onderwijs". Voorts zei de heer Kaan het jammer te vinden, dat de ouder commissie nog steeds zo weinig bevoegd- Gisteravond nam hoofdonderwijzer ■J. J. Kaan te Terneuzen afscheid van de Zuidlandschool. Op de foto laat hij het horloge zien, dat hij op deze avond kreeg. Op de foto v.l.n.r. de inspecteur van het lager onderwijs, de heer L. J. F. H Frant zen, mevrouw Frantzen, burge meester mr. H. Rijpstra en de heer Kaan. (Foto P.Z.C.) heden heeft. „Gelukkig ontplooit het huidige bestuur veel activiteiten", zei de heer Kaan. Hij besloot zijn afscheids woord met de school een goede toekomst te wensen onder de nieuwe hoofdonder wijzer. Hierna bleef men nog enige tijd bijeen om de heer Kaan persoonlijk te bedanken. (Advertentie) TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM 'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD Zaterdag j.l. organiseerde de Christiaan- de-Wetstam te Middelburg de zesde „Grote Trek"-wandeltocht voor de Zeeuwse padvinderij. De deelnemers kwamen uit Goes, Vlissingen en Mid delburg. De kabouters en welpen liepen 9,1 km, de padvindsters en padvinders 19,6 km. De 18 groepen werden uitgeleide ge daan door de padvindersdrumband, die de 300 tippelaars naar de Veerseweg bracht. De padvindsters en padvinders gingen via Zanddijk en Veere, richting Gapinge en kwamen over de Prooijense- weg en de Nadorst terug in Middel burg. De Kabouters en welpen gingen over de Oude Veerseweg, de Geertses- weg langs het „Hof Schellach" en over de Nieuwenhovenseweg terug naar Mid delburg. De wisselschilden gingen dit keer naar de kabouters van de Berkenboskring van de Gouden Cirkelgroep, en de pad vinders van de Jacob Valckegroep. Er waren geen zeeverkenners onder de deel nemers. Voorafgaande aan de uitslag werd de winnaar bekend gemaakt van de foto wedstrijd. Door de te geringe deelname ging een aanmoedigingsprijs naar Yelte Hoving uit Terneuzen van de Doorman- groep. De uitslag van de kabouters en welpen luidt: 1. Berkenboskring Gouden Cir kelgroep, Middelburg, 93 pnt.; 2. Jacob Valckegroep, Goes, 79 pnt.; 3. St.-Willi- brordusgroep, Vlissingen, 78 pnt.; 4. Lu- temgroep, Middelburg, 77 pnt.; 5. Berde nis van Berlekomgroep, Middelburg, 77 pnt.; 6. M. A. de Ruytergroep, Vlis singen, 76 pnt.; 7. Scheldezwervers, De commissaris der koningin in Noord- Brabant, dr. C. N. M. Kortmann heeft gisteren bij de aanbieding van de pro vinciale begroting voor 1964 een rede gehouden tot de Brabantse Staten, waar in hij met name aandacht schonk aan West-Brabant. Dr. Kortmann stelde o.m., dat nu ten aanzien van de Schelde- Rijnverbinding een beslissing is geno men, de mogelijkheid is geopend verde re plannen te ontwikkelen. Hij herinner de eraan, dat de gedachte van 'n Kreek- rakhaven zij het in gewijzigde si tuering verder kan worden ontwik keld. De door de minister van verkeer en wa terstaat ingestelde commissie onder zoekt thans de technische mogelijkhe den, aldus de commissaris, die verder betoogde, dat dit havenproject niet al leen aan de Westbrabantse arbeiders werk zal bieden, maar tevens de zozeer gewenste vermindering van de druk op de Randstad Holland zal bevorderen. Met name dacht hij in dit verband aan niet strikt aan het Rotterdams haven gebied gebonden activiteiten, die zo zei hij - „hier kunnen plaatsvinden". Verder in zijn betoog wees hij er met klem op, dat de inspanning niet mag verslappen om het door de regering in beginsel aanvaarde en door het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant zo pri mair gestelde zeehavenplan in het ooste lijk Oosterscheldebekken te realiseren. „Alleen zó kan West-Brabant in de ex pansie van de Europese havenfunctie der lage landen de eigen rol verantwoord en met zelfrespect medespelen", aldus Brabants commissaris. De K.V.P.-afdeling Goes heeft tijdens de maandagavond in het „Slot Ostende" ge houden algemene ledenvergadering als nummer één op de voordracht voor voor zitter van de kring Middelburg, de heer J. L. van de Voorde te Sluiskil geplaatst. Nummer twee werd burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde. De indiening van de voordracht voor voorzitter gaf aanleiding tot een uitge breide discussie. De heer J. H. Roose was van mening, dat het algemene be lang van de K.V.P. in Zeeland niet steeds in het oog wordt gehouden. De wijze van kandidaattselling in de kring juicht hij niet toe. De voordracht voor secretaris van de kring werd als volgt opgesteld: 1. M. Steijn te Ovezande; 2. mr. H. Koopmans te Goes. De heer J. H. Roose vroeg in de rond vraag een grotere belangstelling voor de raadsvergaderingen te Goes. Dit werkt volgens hem ook stimulerend voor de leden van de fractie terwijl men te vens meer kennis kan nemen van de 'vele problemen, waarmee de raad heeft te kampen. De heer J. T. Andrin- i ga deed de suggestie in een ledenverga dering eens van de zijde van de fractie een uiteenzetting te geven van bijvoor beeld uitbreidingsplannen en de indus trialisatie. Dit voorstel viel bij de aan wezigen zeer in de smaak. (Van onze speciale correspondent) De Chinese pers houdt zich op het ogenblik in kolommenlange arti kelen bezig met de zwarte markt en de woekerprijzen in de Sowjet- Unie. Daarmee wil Peking aanto nen, dat de Sowjets niet zoals Moskou beweert op de drempel van de eindfase van het commu nisme staat, doch nog duidelijk lijdt onder de ziekten van het com munisme. Voor de regionale landdag van Jeugd en Muziek, die zondag in Hulst in de aula van het Janseniuslyceuni werd gehou den, bestond een grote belangstelling. Niet minder dan 240 leden van verschil lende Nederlandse en Belgische afdelin gen waren aanwezig toen de voorzitter van de regionale contactcommissie Zee land, de heer J. Lenstra uit Oostburg, allen welkom heette. In zijn toespraak zei deze onder meer dat het ongeveer vijt jaar geleden was, dat de afdeling Hulst van Jeugd en Muziek werd op gericht. Het was de eerste afdeling in Zeeland. De heer Lenstra sprak er zijn verheuging over uit, dat in de afgelopen vijf jaren kon worden geconstateerd, dat Jeugd en Muziek in Zeeland is uitge groeid tot vijf afdelingen: Hulst, Middel burg, Goes, Oostburg en Vlissingen. Naast de activiteiten van de betrokke nen zelf, zag spreker deze groei ook me de ontstaan door de steun door middel van overheidssubsidies en donaties. Hij sprak de hoop uit, dat deze steun met de groei van de afdelingen gelijke tred zal houden. Het daarop volgend programma werd geopend met samenzang onder leiding van Jo Ivens uit Hulst. Na een gezamenlijke maaltijd in restau rant „Van Oosterom" stond een in teressante excursie door Hulst op het programma. Aan de hand van een routebeschrijving maakten de deel nemers een wandeling over de ves tingwallen, langs de poorten, de ba siliek en stadhuis, waaraan een leuke schriftelijke quiz was verbonden. Bovendien zijn de Chinezen van mening, dat de vermelding van de levensmiddelenprijzen begrijpe lijker en interessanter voor het Chinese volk zijn, dan alle ideolo gische schermutselingen tussen de Sowjet-Unie en Rood-China. De Russen daarentegen verklaren, dat deze aanvallen deel uitmaken van een goed voorbereide campagne. Bijzonder gekwetst voelden zij zich, toen het Chi nese „Journaal van het Bevrijdingsle ger", kortgeleden schreef, dat de offi ciële wisselkoers van de roebel ten gevol ge van de wijdverbreide zwarte markt veel te hoog was gesteld. In een Sowjet- Russisch commentaar werd dit een „be lediging van het Sowjetsysteem" ge noemd. Het middagprogramma werd geopend met een recital voor .twee vleugels door de dames Miep van Luin en Ans Bouter uit Heemstede, die de pianosonate in D groot van W. A. Mozart, variaties op een thema van Beethoven (G. Saint Saens), Spaanse dansen (M. de Falla) en caramouche van Milhaud op voor treffelijke wijze ten gehore brachten Tijdens de hierna volgende koffiepauze in de kantine van het lyceum werd een vervolgquiz gehouden, waarna, terug in de aula, een Belgisch Jeugd en Muziek orkest en het meisjeskoor „Jubilate" van de normaalschool der zusters van O. L. Vrouw Berchem onder de algehele leiding van H. Rijcken optraden. De so listen hierbij waren Yvonne van den Bosch (sopraan), Hugo Travers (bari ton) en de heer A. Ballaer (trompet). Het programma vermeldde werken van Handel (Watermuziek en het Halleluja uit de Messias), Mozart (menuet in es en het Ave Verum), Haydn (andante uit het concerto voor trompet) en van Char- pentier (Te Deum). Tijdens de als afsluiting gehouden broodmaaltijd was het de heer Lenstra, die alle medewerkers aan deze landdag dank bracht, in het bijzonder de afdeling Hulst, die de organisatie had. Deze ge slaagde landdag werd namens het hoofd bestuur van Jeugd en Muziek bijge woond door het hoofdbestuurslid, de heer Bijsterbosch en de adjunct-directeur van het centraal bureau, de heer Ru Seven- huijsen. Op Schouwen-Duiveiand is een wijkver pleegstersdag voor de wijkzusters van „Het Groene Kruis" in Zeeland gehou den. Een groot aantal wijkverpleegsters was aanwezig, terwijl ook verschillen de districtsverpleegsters en leidsters docenten van de Kraamcentra als gas ten tegenwoordig waren. Zij werden 's morgens allen in hotel „Witte van Haenistede" te Haamstede verwelkomd door de heer H. P. Everwijn, voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Deze herdacht in zijn inleidend woord de zo plotseling overleden oud-voorzitter jhr. R. Röell en memoreerde met grote dankbaarheid het vele, dat hij voor Het Groene Kruis en voor de wijkverpleeg sters gedaan heeft. „Het bestuur had reeds geruime tijd ge leden deze dag in zijn gemeente ge pland, en in overleg met hem de datum vastgesteld, maar hij wordt nu helaas gemist. Wij zullen hem echter niet ver geten". Op verzoek van de voorzitter herdach ten alle aanwezigen staande in stilte enkele ogenblikken de overledene. Daarna sprak zuster Y. M. M. Stellweg, zuster in algemene dienst van het Drent se Groene Kruis, voorheen districtsver- pleegster voor de kinderhygiëne in Zee land, over „de sociaal verpleegkundige in het sociale verkeer". Het werk, ten bate van de gemeenschap, vereist eigen discipline en verantwoorde lijkheid. Wij moeten gebruik maken van wat wij geleerd hebben maar ook van nieuwe inzichten, zo stelde zij. In het sociale verkeer van de wijkver pleegster komt ook de verhouding tot de huisarts en het bestuur aan de orde. Daarbij moet worden bedacht, dat het bestuur de opdrachtgever is. De wijkverpleegster is onderhevig aan rijksregelingen voor salaris, pensioenre geling, enz., maar zij mag geen ambte nares worden. „Zij moet geen automaat van formulieren en van formaliteiten worden, maar vóór alles mens zijn en liefde tot de mens bezitten". Bij de bespreking, die op deze inleiding volgde, kwam o.m. tot uitging dat een medisch maatschappelijk werkster mis schien wel in de grote' steden, maar op het platteland niet nodig wordt geacht. De voorkeur wordt gegeven aan „team work" (huisarts, bestuur, wijkverpleeg ster en waar nodig maatschappelijk werkster). 's Middags werd een bezoek gebracht aan de Deltawerken te Bruinisse. Met een gemeenschappelijke maaltijd werd deze geslaagde dag besloten. Tot de le klas van de rijks middelbare landbouwschool schoondijke zijn toege laten: A. Buijze Mzn. en L. Dierikx Azn., Schoondijke: Jac. Cammaert Azn., Groede; H. Cappon Hzn. en A. Rosen- daal Azn., Zuidzande: J. Cappon Jzn., Cadzand; P. CorneliS Zzn., Nieuwvliet: T. Dhoore Mzn. en T. Wemaer Azn., Sluis; H. Dieleman Jzn. en K. Haak Jac.zn., Zaamslag: E. Doens Thzn., i Biervliet; R. van Doorn Mzn., G. van Driel Mzn. en A. Mol Pzn., allen Hoek; W. Jansen Jzn., Sluiskil; H. de Jonge Pzn., Terneuzen: N. 'Maes Mzn., St.- Kruis; H. de Jonge, Terneuzen: N. Maes Mzn., St.-Kruis: L. Sturtewaegen Hzn., Eede: P. Verstraeten Rzn., Aar denburg; T. Wijffels Czn., Waterland kerkje; J. de Zwart Azn., Oostburg. Te Amersfoort slaagde voor de acte Duits M.O.-B de heer J. J. de Boo te Middelburg. Waar ligt de waarheid in deze strijd? In de eerste plaats hebben de Russen gelijk, wanneer zij argumenteren, dat men in de staatwinkels voor een roebel een half tot een kilo vlees, een kilo suiker, tien kilo aardappelen of twee kilo tomaten kopen kan en voor dezelfde waren in China twee yüan zou moeten betalen; derhalve komt een roebel met twee yüan overeen. Hunnerzijds hebben echter ook de Chi nezen gelijk, wanneer zij beweren, dat de Russische huisvrouw voor bepaalde wa ren in werkelijkheid belangrijk.meer be taalt, dan staat in de prijslijsten van de staatswinkels. Waarom gaat echter de Russische huisvrouw naar een markt met hogere prijzen in plaats van in de overheidswinkels te kopen? Zeker niet, omdat zij graag hogere prijzen betaalt. De reden ligt duidelijk voor de hand: enerzijds heerst ten gevolge van de on voldoende georganiseerde produktie een algemene schaarste aan bepaalde waren, anderzijds is de verzorging door de staatshandelsorganisaties vaak slecht geregeld, zodat de goederen niet op tijd op de juiste plaats arriveren. Vlissingen, 76 pnt.; 8. Watergeuzen, Vlissingen, 74 pnt. De uitslag padvindsters en padvinders luidt: 1. Jacob Valckegroep, senioren, Goes, 115 pnt.; 2. Golfbrekers, vuurto renvendel, Vlissingen, 114 pnt.; 3. Berde nis van Berlekomgroep, Middelburg, 113 pnt.; 4. Gouden Cirkelgroep, senioren, Middelburg. 109 pnt.; Blauwe Vogels, Gouden Cirkelgroep, Middelburg 107 pnt.; 6. Jacob Valckegroep, junioren, Goes, 107 pnt.; 7. Gouden Cirkelgroep, junioren, Middelburg, 104 pnt.; 8. Lu- temgroep, Middelburg, 101 pnt.; 9. M. A. de Ruytergroep, senioren, Vlissin gen, 99 prit.; 10. M. A. de Ruytergroep, junioren, Vlissingen, 92 pnt. Een kabouter en een welp hielden de Terneuzense kleuren hoog. Er waren geen uitvallers. De Chinezen concentreren zich in hun aanval vooral op de kwestie der groenteprijzen, want het is algemeen bekend, dat dit de wonde plek is in de Sowjet-Russische collectieve econo mie. De Chinezen wijzen erop, dat een kilo tomaten in de staatswinkels 50 kopeken kost, terwijl voor dezelfde hoeveelheid op de vrije markt zes roebel het twaalfvoudige op ta fel gelegd moet worden. Het is beslist niet juist, zoals de Chine zen doen in de ideologische strijd tussen de beide giganten, alleen aan de hand van de tomatenprijzen in Peking en Moskou de koopkracht van de beide va lutas te vergelijken. Even onjuist is het echter, de koopkracht van de roebel, zo als de Russen graag doen, vast te stellen zonder rekening te houden met de niet- officiële prijzen. Omdat de Russen hun ogen sluiten voor deze werkelijkheid, komt het tot een overschatting van de roebelkoers. Met andere woorden: de waarheid is, zo als vaak in dergelijke geschillen, heel betrekkelijk. Het bijzondere aan de Chi nees-Russische strijd om roebel en yüan is echter het feit, dat het probleem van de koopkracht behandeld wordt als een staatszaak van ideologische betekenis. Voor de Sowjet-Russisehe huisvrouw is het echter beslist geen prestigeprobleem, doch een harde realiteit, hoeveel toma ten zij voor haar roebel krijgt.. De afdeling Walcheren van de I.V. Phi latelica hield haar maandelijkse verga dering in de aula van de Rijkskweek school te Middelburg. Deze vergaderplaats was gekozen in verband met de voorlichtingsmiddag die aan de ledenvergadering voorafging. Aan de leerlingen van een vijftal klas sen van de Rijkskweekschool werd door middel van een kleine tentoonstelling getoond, hoe postzegels en poststukken kunnen worden verzameld en wat met eenvoudige middelen kan worden be reikt. Mede door de toelichting die werd gege ven op uitgestalde albumbladen, die een indruk gaven van de filatelistische acti viteit van een zevental verzamelaars, werd de kennismaking met deze vorm van vrijetijdsbesteding zeer gewaar deerd. De hoofdschotel van de ledenvergade ring bestond uit een causerie van de afdelingsvoorzitter, de heer K. Otte over zijn verzameling „Wat postzegels, poststukken en stempels vertellen over de provincie Zeeland". Hieruit bleek overduidelijk, dat er vele mogelijkheden liggen op het terrein der filatelie. Ook bij de aanwezigen bestond veel belang stelling voor de intact gelaten tentoon stelling. De voorzitter gaf een overzicht van de te verwachten activiteiten. Op 12 okto ber „Dag van de Postzegel" te Goes in de l.t.s.; 16 november Ruilbeurs en con tactmiddag te Middelburg in de foyer City Theater; 11 januari 1964 Rayon vergadering met ruilmiddag van de Zeeuwse Philatelica-afdelingen te Mid delburg. Het hoofdbestuurslid, de heer A. Rorije, bezorgde de leden wederom de ver langde nieuw verschenen zegels. De gebruikelijke verloting besloot deze gezellige en leerzame bijeenkomst. De volgende leerlingen van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, opgeleid vólgens het leer lingstelsel, uitgaande van de stichting Bedrijfsgroepen Metaal- en Elektrotech nische Industrie te 's-Gravenhage (be metel) behaalden het diploma: Machinebankwerken-hand R. Audenaerd; P. de Feijter; J. A. M. Leer; L. Meulmeester; J. L. Meijer; J. L. A. van Splunter; R. G. M. van Troost; J. J. Wieland. Metaaldraaien A. Audenaerd; M. C. Klap; C. P. Schrij ver; P. A. Sutin; W. M. Waumans. Metaalfrezen: W. A. Leenhouts; A. Slabber; A. v. d. Walle. Plaatconstructiewerken R. E. de Clippelaer; A. Faas; F. Hoen dervanger; H. J. J. Kievit; A. A. Seij. Pijpenbewerken J. A. Buijze; A. K. de Pooter; F. P. Vlassenrood. Scheepsbeschieten J. P. Boerjan; J. Boeije; J. F. Boone; E. R. A. Doornebos; C. W. de Groote; H. C. Kortenhout; C. A. Provoost; A. Sponselee. Metaalbewerken i. d. scheepsbouw: H. Bol; A. Hogerheide; A. M. J. Hoof- man; J. P. de Maertelaere; I. Riemens; J. Toerse. Sectiebouw en afschrijven: H. Bol; A. M. J. Hoof man; R. Sinke. Modelmaken M. J. van Damme; C. D. Jille; J. D. van Maaren; J. van Wallenburg. Voor het uitgebreid examen slaagden: Vooropleiding op Part-time-school te Axel: A. Audenaerd; R. Audenaerd; A. Faas; J. A. Buijze. Vooropleiding op Part-time-school te Hulst: R. G. M. van Troost; F. P. Vlassen- rood; E. R. C. Vernimmen. Vooropleiding op Part-time-school te Vlissingen: P. J. dè Feijter; J. A. M. Leer; L. Meul meester; J. L. Meijer; J. L. A. van Splunter; M. C. Klap: C. P. Schrijver; P. A. Sutin; W. M. Waumans: W. A. Leenhouts; A. v. d. Walle; F. Hoen dervanger; A. A. Seij; J. Luitwieler; A. K. de Pooter; J. P. Boerjan; F. J. Boone; A. Sponselee; F. v. d. Berge; H. W. Bol; A. M. J. Hoofman; J. P. de Maertelaere; R. Sinke; M. J. van Dam me; C. D. Jille; J. D. van Maaren; J. van Rooijen; P. J. C. v. d. Velde; J. van Wallenburg. De Russische ruimtevaarder Yoeri Gagarin is in Parijs op uitnodiging van het internationale ruimtevaart- congres, dat in veertiende zitting bijeen is. Foto: van de Eiffeltoren af ziet de ruimtevaarder neer op Parijs. Weer eens een andere erva ring dan uit de Wostok satelliet. Nigerië, dat drie jaar binnen het Brit se Gemenebest onafhankelijkheid heeft genoten, is vandaag een republiek ge worden. De nieuwe republiek beschikt over ge ringe geldmiddelen en de weigering van de regering om de werknemers een gra tificatie toe te kennen of om de lo nen te herzien heeft reeds geleid tot een oproep tot een algemene staking. Meer dan 200.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7