P.T.T. NEEMT EEN PROEF MET CENTRAAL ANTENNESYSTEEM KLANKBORD Ben Bella behaalt succes tegen rebellen Kunstgebit? Keus uit buitenlandse stations Concessie-aanvraag Caltex voor Waddengebied Verongelukt met gestolen auto's Compromisvoorstel in kippenoorlog MENING OVER MULTILATERALE KERNMACHT BLEEF ONGEWIJZIGD OP N.-GUINEA ACHTERGEBLEVEN ZUIDMOLUKKERS EISEN ZES TON Brugwachter krijgt televisie SYRIË EN IRAK VORMEN EEN NIEUWE STAAT BUREN BESTALEN BRUIDSPAAR IN WEERSELO Regering beslist of Nederland waarnemer zendt Telegrammen zijn nooit bezorgd Droevig einde van muziekfeest IN HAAGSE BEZUIDENHOUT Goedkoper Land bij land SPANNING IN ALGERIJE KOLONEL EL HADSJ VAN FUNCTIE ONTHEVEN Manoeuvreren MINISTER LUNS OP SCHIPHOL Niet boos RECHTER BESLIST VOLGENDE WEEK Nonchalant Drie dingen Het Wereldgebeuren Brits straalvliegtuig maakte noodlanding Vredesbeweging van Bertrand Russell Berbers contra Ben Bella VOOR N.S.-PERSONEEL EEN GRATIFICATIE VAN f 175,- GEVRAAGD Amerikaanse radarstation uit oceaan verwijderd DINSDAG 1 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen hebben alle bewoners van een deel van de Haagse wijk Bezuidenhout een circulaire thuisgekregen, waarin de details bekend worden gemaakt over het P.T.T.-centraal antennesysteem. De komst daarvan was al bekend. Ook waren reeds voldende gegevens bekend geworden om 400 bewoners er toe te brengen, nog vóór de circulaire een aansluiting aan te vragen. Wat biedt dan het centraal anenne- systeem voorlopig bedoeld als proef voor een jaar? De P.T.T. offreert: Het Nederlandse, het eerste West- duitse en het Belgisch-Vlaamse te levisieprogramma op het eigen te- levisetoestel zonder antenne. Voor wie e enradiotoestel bezit met FM-band een keuze uit twaalf Ne derlandse en buienlandse FM-pro- grarnma's, inclusief de stereo-FM- uitzending. Voorts straks het tweede Nederlandse t.v.-programma, óók op een ouder t.v.- toestel, dat dit op een normale antenne niet zou kunnen ontvangen. Dat bete kent dus, dat wie in het proefgebied woont en een oud toestel heeft, straks geen nieuw toestel of voorzetapparaat behoeft te kopen. Een aanzienlijk betere ontvangst van wat ook nu reeds kan worden ontvan gen, dus in het westen het Nederlandse t.v.-programma, de Nederlandse FM- programma's en een enkel buitenlands FM-programma. Voor de technici: de signaal/ruisverhouding zal minstens 65 db bedragen. Geen zorgen meer over omwaaiende antennes, onderhoudskosten etc. etc. De P.T.T. vraag hiervoor een be drag van 48 per jaar (bij betaling in twee termijnen 50 en in vier ter mijnen 54) alsmede een statie geld" van 15 voor het speciale aan- sluitsnoer, dat past in een der beide contacten van het in de woning aangebrachte kastje van ongeveer een vierkante decimeter. Het is moeilijk te zeggen, hoeveel ge middeld wordt uitgegeven voor een t.v.- antenne met straks extra „sprieten" voor het tweede net en voorzieningen voor FM-ontvangst, maar het is wel ze ker, dat afschrijving en onderhoud van een goede antenne uit eenzelfde bedrag niet te bestrijden zijn. De P.T.T. legt er de nadruk op, dat men beslist niet moet spreken over „draad-t.v." of „draad-FM": het is een centraal antennesysteem, waar men een normaal toestel bij gebruikt en dat behalve, dat het méér geeft geheel is te vergelijken met de centrale antennesystemen in woon blokken en flats. Dat betekent ook, dat er een kastje komt met een keuze-schakelaar zoals bij de draadomroep, maar dat men normaal op het t.v.-toestel de keuzeknop bedient en op het radiotoestel de afstemknop. Het afstemmen op een FM-zender wordt (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 EEN heer van De Volkskrant heeft ae heer Sam Spiegel de maker van de film Lawrence of Arabia geïnterviewd. Zoals dat meer gaat was niet al tijd de belangrijkheid der vragen evenredig aan hun onbescheiden heid. De journalist: „Doet U het om rijk te worden?" De heer Spiegel: „Ik doet het om iets te bereiken. Geld is er alleen om geen geldzorgen te hebben." Ik heb er van zitten te kijken. Ik heb het onmiddellijk genoteerd in mijn aforismenboek, bevattende onthullende gezegden van grote mannen. Geld is er alleen om geen geldzor gen te hebben. Wat zegt U daar nu wel van? Wat mij betreft: het gaf mij een schok. Zo had ik het nog nóóit be keken. Een geheel nieuw licht werd geworpen op de functie van het geld. Het gouden kalf in nieu- tve, ongekende glans. Mijn kist met zeven sloten en ongetelde du katen in een nieuw perspectief. Geld is er alleen om geen geldzor gen te hebben. Waar haalt zo'n man het vandaan? Hoe komt ie mand zó wijs?' Met een totaal ander gevoel dan anders heb ik vandaag mijn bi bliotheek bekeken: de ingebonden jaargangen mijner waardepapie ren. De tien dikke delen Konink lijke. Mijn in juchtleder gebonden vijfhonderd Philipsen, de deeltjes Aku, het verzamelwerkje Unile ver, de serie Robeco. Zij staan daar allemaal roerloos op de plan ken geschaard, 's Avonds vóór het slapen gaan pleeg ik er gaarne eens in te bladeren. Aangename lectuur voor een aangename nachtrust-zonder-pilletjes Maar ik heb ze, tot nu toe, altijd verkeerd bekeken. Pas nu weet ik waaróm in dit boekerijtje heb ge vormd: geld is er om geen geld zorgen te hebben. Eigenlijk heb ik mij vroeger altijd afgevraagd: waarom leg je ieder jaar twee ton opzij? Wat hepput feitelijk voor nut? Waarom vond ik het altijd zo gezellig wéér zo'n stapeltje papier te laten inbinden en het naast al die andere jaar gangen in de kast te zetten. Maar nu dank zij De Volks krant en de heer Spiegel wéét ik het. Ik was mij daar nooit bewust van geweest. Geld is er alléén om geen geldzorgen te hebben. Ik heb er diep over nagedacht. Het is een schijnbaar originele op vatting, maar zij is juist; er is geen speld tussen te krijgen. Weet U waarom wij ons kleden? Alléén om niet naakt te zijn. En waarom wij eten Alléén om niet van honger om te komen. Het is allemaal maar een weet. Maar je moet er maar óp komen. ELIAS echter wel gemakkelijker, want omdat de P.T.T. aan onze grenzen de buiten landse zendingen „oppikt, deze als audio-signaal doorgeeft naar het scha kelcentrum in Rotterdam, vandaar naar het centrale punt in Den Haag en er daar dan weer een FM-signaal van maakt, was men vrij in de keuze van de FM-frequenties. Men krijgt nu de Nederlandse en buitenlandse zenders keurig op een rijtje op de kanalen van de toestelschaal gepresenteerd, land bij land, wat het zoeken aanzienlijk vereen voudigt. Het t.v.-signaal wordt eveneens aan de grenzen opgevangen en van daar met straalverbindingen via de zend mast te Lopik overgebracht naar de ontvangst in het Bezuidenhout in Den Haag. Deze mast zou, afhanke lijk van de windkracht, dezer dagen worden opgericht. Een dergelijke straalverbinding is namelijk zo „dun", dat een afwijking van de pa rabool van driekwart graad al niet meer toelaatbaar is. Men hoopt in november de proef te kun nen starten. De abonnee krijgt Lopik 1 (kanaal 4) op kanaal 4, straks Lopik II dat zal uitzenden op kanaal 27, op kanaal 5, Duitsland (kanaal 9) op ka naal 7 en België-Vlaams (kanaal 10) op kanaal 2. Door de voormalige staatssecretaris van o. k. en w. is aan de P.T.T. toestem ming gegeven voor de duur van de proef het Duitse programma over te nemen. Dat betekent, dat er ook reclamespots op de t.v.-schermen in het westen te zien zullen zijn. De P.T.T. beschouwt zichzelf uitsluitend als transporteur van een signaal, dat in geen enkele opzicht wordt beïnvloed. Een exploitant van een hoog flatgebouw, die bereid is op het dak van dat gebouw nog eens een heel hoge antenne te bouwen zo dit om andere redenen niet wordt verboden doet precies hetzelfde. De positie van de P.T.T. is echter wel een andere, dan die van een particulier. Pas wanneer het 2e rapport draadomroep in openba re behandeling komt, zal blijken, hoe de politieke partijen over deze kant van de zaak denken. Moeilijkheden over rechten zijn niet te verwachten. Internationale overeenkom sten waarborgen de vrijheid van opvan gen van programma's en 't distribueren daarvan langs de draad en met een draad wordt de straalverbinding dan gelijkgesteld. Heruitzending is daarente gen niet toegestaan, maar dat geschiedt ook niet. Afdelingen veldgendarmerie die president Ben Bella trouw zijn, hebben gisteren zonder bloedver gieten Michelet en Fort National bezet, de toegangspoorten tot Groot Kabylië, waar Berbers het gezag van de president aanvech ten. Volgens regeringsfunctionarissen is de door de bevelhebber van het zevende militair district (Kabylië), kolonel El Hady en door Hocine Ait Ahmed, de leider van het „socialistisch front" te gen Ben Bella opgeroepen actie al flink aan het afbrokkelen. Uit andere bronnen in de hoofdstad Algiers verluidt dat opstandige ele menten zich terugtrekken op de ber gen, met voorraden wapens en mu nitie bij zich. Kolonel El Hadsj is door de regering afgezet. De hoofd stad van Kabylië, Tizi Oezoe, waar zondag op grote schaal tegen Ben mmmmmmss Maandag is Z.K.H. Prins Bernhard in Den Helder geïnstalleerd als pre sident curator en lid van het Colle ge van Curatoren van het Konink lijk Instituut voor de Marine. Bij deze plechtigheid werden ook de an dere leden van het college ge ïnstalleerd. Op de foto welke tijdens de plechtigheid werd gemaakt zien we een overzicht van de zaal tijdens de rede van de prins. (Van onze Haagse redactie) Naar wij bij de Caltex Petroleum Maat schappij te Den Haag vernemen, heeft ook deze maatschappij een concessie aanvraag voor de winning van olie en/of aardgas in het Friese Waddengebied in gediend. De aanvraag is jl. vrijdag bij het college van Gedeputeerde Staten te Leeuwarden gedeponeerd. Caltex is daarmee na de Nederlandse Aardoliemaatschappij en Mobiloil de derde gegadigde voor dit gebied. De aan vrage is gegrond op de reeds bereikte resultaten bij het seismische en geologi sche onderzoek tot dusver. Tegelijkertijd heeft Caltex evenals Mobiloil dat op 20 september jl. heeft gedaan zich met een bezwaarschrift bij G.S. gericht tegen de concessieaanvraag van de N.A.M. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Mobil oil en de Caltex zich met hun stappen gehaast hebben omdat het gisteren de laatste dag van de vierde maand na dag tekening van de N.A.M.-aanvrage was en het niet zeker is dat de (oude) mijn wet daarna nog indiening van een aan vraag toestaat. ■n „plezierrit" met twee gestol auto's heeft voor drie er bij betrokken jongelui ernstige gevolgen gehad. Twee liggen met min of meer zware verwon dingen in een ziekenhuis, terwijl een derde door de Rotterdamse politie in be waring is gesteld. Twee Rotterdammers van 17 en 18 jaar drongen zaterdag aan het eind van de middag een loodsencomplex van een N.V. aan de Waalhaven binnen. Na drie uur bezig te zijn geweest met het for ceren van een loodsdeur kon het tweetal twee gloednieuwe auto's een perso nenwagen van f 10.000 en een sportwa gen van t 13.000 naar buiten rijden. De sportwagen werd door de rijkspolitie van Oostvoorne enige uren later, totaal vernield, in een sloot langs de weg te ruggevonden. Onder het wrak lag, zwaar gewond, een 19-jarige monteur uit Spijkenisse, die, zoals later bleek, in de ongelukswagen was meegelift Hij moest met brandwonden en een hoofd wond naar het Dijkzigtziekenhuis wor den overgebracht. De jongeman die de sportwagen had bestuurd een 17- jarige monteur uit Rotterdam was naar huis gevlucht. Later werd ook hij in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen wegens een beschadiging van de rugge- wervels. Inmiddels had de rijkspolitie in Den Briel de andere auto, eveneens zwaar beschadigd, aan de kant van de weg aangetroffen. De bestuurder van de wa gen de 18-jarige parlevinker uit Rot terdam meldde zich later aan het hoofdbureau van politie in de Maasstad. Hij is daar in bewaring gesteld. Over de oorzaak van de ongelukken was nog niets bekend. Wel is komen vast te staan dat de jongelui, na de diefstal van de auto", o.m. in Oostvoorne en Heen- vliet dancings hadden bezocht. Bella is gedemonstreerd, is nog in handen van troepen van kolonel El Hadsj. In regeringskringen zegt men zich niet bijzonder ongerust te maken over de si tuatie. Men zegt er dat de garnizoenen buiten Kabylië trouw zijn gebleven aan Ben Bella. In de onmiddellijke nabijheid van Algiers echter, wordt de situatie „explosief" genoemd. Het lijkt dat de partijen momenteel manoeuvreren om de posities en dat zij althans voor het ogenblik pogen een gewapende botsing te vermijden. In gewoonlijk goed ingelichte kringen in Brussel is vernomen dat de E.E.G.-com- missie binnenkort aan de ministerraad der E.E.G. een compromisvoorstel zal voorleggen dat is bedoeld om een einde te maken aan de kippenoorlog met de Verenigde Staten. Het voorstel zal gebaseerd zijn op Ame rikaanse suggesties dat de vraag, hoe groot het handelsverlies is dat de Ver enigde Staten door de verhoging van de invoerrechten van de E.E.G. hebben ge leden, zal worden onderworpen aan arbi trage in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.). Syrië en zijn buurland Irak zullen samengaan in een „democratisch- socialistische volksstaat", zo heeft de in beide landen aan het bewind zijnde socialistische Baathpartij zaterdag bekendgemaakt. In de bekendmaking werd geen datum voor de geboorte van de nieuwe staat genoemd. De hoofdartikelen in de Egyptische kranten schreven zaterdag voornamelijk over wat zij noemden „de misdaad van de afscheiding', met aanvallen op de Sy rische Baath-partij. tfWWVVWVWVWWWVMWWWMMWWWMMWWWWWVWWl (Van onze correspondent) De daders van de overval op het bruids paar Bernard en Mini Hassink uit Weerselo zijn gepakt. Vrij gauw na deze gedenkwaardige nacht, waarin twee mannen er met het „witte buulke" ge vuld met bruiloftsgeld van door gingen, hebben de agenten van de gemeentepo litie Oldenzaal twee mannen aangehou den, die bekenden deze uiterst brutale overval op hun geweten te hebben. Er bestonden ernstige vermoedens dat de mannen, of althans een van hen, het jonge bruidspaar en de boerderij ken den. Niet alleen wisten ze uitstekend waar ze moesten zijn, maar ze noemden zelfs de kleur van het geldzakje. („En nu het witte buulke"). Deze veronder stelling bleek juist te zijn. Naar aanlei ding van de vermoedelijke diefstal van een kinderfietsje, werden de twee over vallers G. en S., beiden uit Oldenzaal, door de Oldenzaalse gemeentepolitie aangehouden. Met recht gold hier de zegswijze: „het ene woord haalde het andere uit", want naarmate het verhoor vorderde, kwam de politie tot de conclu sie dat deze twee mannen de overvallers moesten zijn geweest. G. bleek met zijn ouders op ongeveer 1 kilometer afstand van de boerderij van het echtpaar te hebben gewoond, waar hij een rijschool hield. De bewijzen stapelden zich ten slotte zo hoog op, dat de mannen een volledige bekentenis aflegden. Zij wer den naar het politiebureau overgebracht. Tussen Appingedam en Holwierde is de 59-jarige garagehouder A. Smid uit Spijk met zijn auto tegen een rechts van de weg staande boom gereden. De bestuurder moet op slag gedood zijn. Men vermoedt, dat hij een ruit wilde schoonmaken en daarbij de macht over het stuur verloor. De kracht van de bot sing was zo hevig, dat de boom afknap te. De auto krulde zich om het onderste gedeelte van de stam. Bij zijn terugkomst uit New York heeft minister Luns gisterochtend met beslistheid tegengesproken, dat Nederland zijn standpunt met betrekking tot de vorming van een multilaterale kernmacht zou heb ben gewijzigd. Volgens Britse persberichten zou Nederland het besluit hebben genomen deel te ne men aan het voorbereidend over leg voor een gemengde westerse kernvloot, bestaande uit 25 boven waterschepen met Polarisraketten, bemand met zeelieden uit verschil lende westelijke landen. Dit nu sprak minister Luns tegen. Hij liet echter de mogelijkheid open, dat Nederland naar deze besprekingen een waarnemer zou afvaardigen. Hierover had hij alleen geen beslissing willen ne men. Dit zal de Nederlandse regering in haar geheel moeten doen. Volgens andere berichten zou België wel deelneming aan de besprekingen hebben toegezegd. Ook dit ontkende Duidelijkheidshalve zette hij uiteen, dat men ten aanzien van de gemengde kern vloot drie dingen kan doen: er aan deel nemen, deelnemen aan de besprekingen of een waarnemer sturen. Het laatste impliceert zeker niet, dat men zijn poli tiek ten aanzien van deze multilaterale kernmacht wijzigt. „Het zenden van een waarnemer kan bijvoorbeeld geschieden voor de zuiver technische besprekingen Het is nuttig daarvan op de hoogte te zijn. Nederland en Engeland blijven in dit opzicht echter geheel vrij". (Van onze Haagse redactie). Over een week, op maandag 7 oktober, zal de rechter beslissen of de Staat der Nederlanden een bedrag van 600.000 gul den moet uitbetalen aan de twaalf Zuid- molukse gezinnen, die vorig jaar in Nieuw-Guinea zijn achtergebleven. Voor de president van de Haagse rechtbank diende gisterochtend een kort geding, waarbij de staat verzet aantekende te gen de executie van de dwangsom, die aan de staat werd opgelegd bij vonnis van 29 april 1963, indien de staat niet kon aantonen, dat alle pogingen in het werk gesteld waren of zouden worden gesteld om deze Molnkkers vóór de over dracht aan Indonesië, dus vóór 1 mei, naar Nederland te brengen. De advocaat van de Zuid-Molukkers, mr. A. G. Maris, noemde het feit, dat de regeringstelegrammen waarin de Ne derlandse vertegenwoordiger in Hollan- dia werd opgedragen onmiddellijk in ac tie te komen, nooit waren aangekomen, een bewijs voor een nonchalante hou ding van de staat. Immers, waar het ging om gevaar voor het leven en de vrijheid van mensen, had men ten minste om een onmiddellijke ontvangstbevesti ging moeten vlagen. „Waarom bovendien geen telefonisch contact opgenomen? Is het soms", aldus mr. Maris, „omdat het ministe rie van buitenlandse zaken het moei lijk kon verwerken, dat het kort ge ding was verloren en men nu op be vel van een burgerlijk rechter moest handelen?". Namens de staat, bestreed mr. E. Droog- leevr Fortuyn, deze opvatting. Drie uur na de rechterlijke uitspraak verzond buitenlandse zaken op 29 april twee te legrammen aan haar vertegenwoordiger, mr. Goedhart. Dat deze nooit zijn be zorgd, noemde hij „uitermate onaange naam, maar er is niets aan te doen". Op het verwijt van mr. Maris dat de re gering op zijn minst genomen de heer Goedhart op de hoogte had kunnen brengen, dat het geding was aangespan nen, zodat hij „stand by" zou zijn in het geval de staat zou verliezen, ant woordde mr. Droogleever Fortuyn: „het is een beetje te veel gevraagd om van de staat te eisen, dat zij al vóór de uit spraak maatregelen gaat nemen Hij meende, dat de staat met voorbeel dige snelheid had gehandeld en conclu deerde dan ook, dat de opgelegde dwangsom niet verbeurd kan worden verklaard. De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, zal maandagochtend 7 oktober uitspraak doen. (Advertentie) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan- genarrl» smaak, of hinderlijk gevoel. Pfijs per strooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. minister Luns. Overigens is het zeer goed mogelijk, dat ook België een waarnemer zal sturen. Dat minister Luns zoals in een enkel ochtend blad vermeld werd ontstemd zou zijn over het feit, dat België zonder overleg met haar Beneluxpartner Nederland aan de besprekingen wil de deelnemen, werkte op de lachspie ren van onze minister van buiten landse zaken. „Ik ben heel zelden boos op België", zei hij, „en dat is ook nu niet het geval". (Van een onzer verslaggevers) De brugwachter van de spoorbrug over de Delfshavense Schie in de spoorlijn Schiedam-Rotterdam krijgt bedrijfstele- visie. Na Eindhoven is dit de volgende toepassing, waarmee de N.S. een proef nemen Ten behoeve van een nieuwe, recht streekse wegverbinding van Rotterdam met Hoek van Holland wordt namelijk naast de spoorbrug in de drukke „oude- lijn" Amsterdam-Den Haag-Rotter dam) een verkeersbrug gebouwd. Deze brug wordt hoger dan de spoor brug en zal het zicht van de spoorbrug wachter in zuidelijke richting geheel wegnemen. Toch zal hij na de voltooiing van de verkeersbrug de vaarweg moeten kunnen overzien. Men hoopt dit mogelijk te maken met behulp van de op de nieu we brug gemonteerde televisiecamera's. In de komende maanden zal worden ge- experimenteerd met een aantal camera's en monitors, waarbij men wil nagaan, of het ook in de ongunstigste omstandigne- den mogelijk zal zijn, het vaarwater te blijven observeren. Een straalvliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC heeft zondag avond op het Newyorkse vliegveld Idle- wild een noodlanding gemaakt die goed is afgelopen. Het toestel was van dit vliegveld opge stegen voor een vlucht met 76 passa giers naar Londen, toen een van de mo toren niet goed bleek te werken. De ge zagvoerder achtte het raadzaam terug te keren. Bij de landing merkte hij dat de remmen niet functioneerden. Om te voorkomen dat de machine aan het eind van de landingsbaan te pletter zou slaan, liet de bestuurder het neuswiel scherp wenden teneinde door slippen het toestel tot stilstand te brengen. Hoewel het wiel en een deel van zijn steun het begaven, kwam de zware machine aan de rand van de rolbaan tot stilstand. De passagiers waren kort daarna met een ander straalvliegtuig op weg naar de Britse hoofdstad. Bij een verkeersongeluk in Someren zijn zondagavond vier leden van de har monie Juliana uit Someren ernstig ge wond. Zij keerden met een eerste prijs terug van een concours in Liessel. Een personenauto reed op het gezelschap in dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dokter Filippino, werd ernstig gewond, een van zijn benen werd verbrijzeld. De heer H. Wijnen brak een arm en een been en de heer J. Lemmen liep een dubbele beenbreuk op. Een andere muzikant, de heer Broer kreeg zware hoofdwonden en een been breuk. De vier slachtoffers zijn met zie kenauto's naar het St.-Annaziekenhuis in Geldrop overgebracht. Bij dit onge luk liepen acht mensen lichte verwon dingen op. Zij zij ter plaatse behandeld. De 91-jarige Britse wijsgeer Bertrand Russell heeft de stichting bekendge maakt van twee vredesbewegingen waarvan hij de leider is. Het zijn de „Bertrand Russel Stichting voor de Vrede" en „De Atlantische Stichting voor de Vrede". De eerste stichting heeft ten doel een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de koude oorlog en naar methoden te zoeken, die het oorlogsgevaar kunnen verminderen en uitbannen. De laatstge noemde stichting zal het voor de eerste stichting nodige onderzoekingswerk ver richten. Medeoprichters van de bewegingen zijn de hertog van Bedford, de Nobelprijs winnaars dr. Max Born en Lord Boyd Orr, de musicus Pablo Casals, Danilo Dolci, koningin-moeder Elisabeth van j België, premier Nehroe van India en Al- 'bert Schweitzer. Het ziet er op het ogenblik niet erg prettig uit voor Achmed Ben Bella, de 46-jarige president en feitelijk al leenheerser van Algerije. Zijn grootste tegenstanders, de Berbers, hebben zich nu openlijk tegen hem verklaard en ge zworen, dat zij zijn regering niet zullen accepteren. Bijna vierduizend Berbers hebben in Tizi Oezoe, de hoofdstad van het bergachtige Kabylië, waar veel re bellen zich schuil houden, trouw beloofd aan Achmed Ait Hocine, de vroegere vice-premier, die het niet eens is met de dictatoriale methoden van zijn vroegere medestrijder Ben Bella en die gezegd heeft niet te zullen rusten voor hij de onwettige regering in Algiers een been tje zal hebben gelicht. Erg veel vertrouwen hebben waarne mers niet in het slagen van deze plan nen. Al jaren willen Berberleiders de regering-Ben Bella weg hebben. Er is daarvoor zelfs vrij heftig gevochten, maar gelukt is het niet. Veel is dus eigenlijk niet veranderd door de rede voering van Achmed Hocine. Ben Bella heeft echter ook niet deze strijdbare guerrilla-leider aangepakt; hij heeft de hele actie van Ait Achmed gene geerd, maar is daarentegen wel woe dend geworden over het gedrag van de legerofficier die in Kabylië de verant woordelijkheid draagt. Deze officier, kolonel El Hadzj, is aan de kant gezet en het directe bevel over de troepen in het zevende district is overgenomen door het ministerie van defensie. Ben Bella is dus kennelijk niet helemaal ge rust over de stemming in het leger. Heel wat gevaarlijker dan de ontevredenheid van de Berberbevolking zou immers een opstand van het geregelde leger zijn en daar lang niet alle officieren in het Algerijnse leger het met de poli tiek van Ben Bella eens zijn, is de kans dat ongeregeldheden in Kabylië in zo'n geval naar andere delen van het land overslaan niet gering. Het kwaad, dat kolonel El Hadzj in de ogen van de Algerijnse regering heeft aangericht, is dat hij zich in een toespraak achter het Front van Socialis tische Krachten, de beweging van Ait Achmed, heeft geschaard. Ben Bella heeft de afvallige officier daarom een „avonturier" genoemd. Hij had zijn sol daten zelfs opdracht gegeven de leider van het Front te beschermen op de tocht van zijn schuilplaats in de bergen naar de stad. Zo kreeg Ait Achmed een militair escorte, gevormd door dezelfde soldaten, die hem eigenlijk behoorden te arresteren. Deze militaire „dienstverlening" Is een bewijs van populariteit die Ait Achmed in Kabylië geniet. Hij is zelf een Ber ber, evenals Belkacem Krim, die Alge rije heeft verlaten en die nu in Zwit serland woont, waar hij overigens actief oppositie voert tegen Ben Bella. Ait Achmed en Belkacem Krim zijn de „va ders van de revolutie". Zij hadden reeds in de eerste dagen van de revolutie de leiding van de strijd tegen de Fransen. De Berbers hebben aan die oorlog fei meegedaan. Zij konden het daarom moeilijk verkroppen toen na de onaf hankelijkheidsverklaring een aantal po litici, dat gedurende die moeilijke tijd buiten het land had gewoond, het heft in handen namen en de vechters van het eerste uur terzijde schoof. |~*^e Berbers er zijn er ongeveer twee miljoen maken eenvijfde deel van de Algerijnse bevolking uit. Zij zijn arm en zij hebben het meeste te lijden van de ongelukkige politiek van Ben Bella, die nu ook al Frankrijk tegen zich heeft opgezet, waarmee hij de voor naamste hulpbron van Algerije heeft af gesneden. Hun hoofstad Tizi Oezoe ligt 120 km ten oosten van Algiers. Dat is dus ge vaarlijk dicht bij het regeringscentrum. Ben Bella heeft dan ook in allerijl een dubbel kordon rond het opstandige ge bied getrokken. Op dertig kilometer van Tizi Oozoe ligt de eerste ring van con troleposten van het leger en de politie en dicht rond Algiers de tweede. Zo probeert Ben Bella in ieder geval te voorkomen, dat de rebellie tegen zijn gezag zich uitbreidt tot andere delen van het land en doorbreekt tot in de stad Algiers. De actie van de Berbers richt zich voor al tegen de hoogste leiders van het land. Het feit, dat daarvan geen Berbers deel uitmaken zit hen zeer dwars. Vooral de figuur van Ben Bella, de dictatoriale president, die niemand naast zich duldt en die een eenpartijenregering stichtte, zodat de oppositie bij voorbaat uitge schakeld was, is onaanvaardbaar voor de Berbers. Zij boycotten daarom on langs niet alleen het referendum over de frondwet, maar ook de presidentsver- iezingen. Dat Algiers hen daarvoor wil laten boeten, blijkt uit alles. Overigens Is Algerije als staat met een éénpartijenstelsel geen uitzon dering in Afrika. In tal van landen be staat in feite hetzelfde systeem, waarbij de oppositie de mond wordt gesnoerd. Dat Is zo in Guinee, in Ghana en in Tunesië, en in zekere zin ook al in Niassaland, waar Hestings Banda, per soonlijk verklaart, dat de democratie der Afrikaanse landen niet te vergelijken is met die der Westeuropese staten. En de Tunesische staatssecretaris Ahmed Ben Salah zei laatst dat de partij wel niet het doel was in zijn land, maar dat de partij wel het enige middel was om vooruit te komen. Dat heiligde volgens hem het eenpartijenstelsel. Steeds weer blijkt echter, dat niet alle Afrikanen het met deze mensen eens zijn. Het bestuur van de Federatie van Spoor- wegvakverenigingen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een telegram gezonden, waarin gesteld wordt dat de loonpolitieke situatie van het ogenblik heeft geleid tot 'n verdere ach terstand in de beloning van het perso neel van de Nederlandsche Spoorwegen. Het indexcijfer der kosten van onder houd zal, aldus het telegram, een stij gende ontwikkeling vertonen. Het be stuur zegt voorts dat het een afwachten de houding van de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen erkende ge sprekspartners bij het overleg inzake ar beidsvoorwaarden niet langer verant woord acht. De federatie, waarbij vol gens het telegram 3000 werknemers van de Nederlandsche Spoorwegen zijn aan gesloten, verzoekt de N.S.-directie ten slotte in overweging te nemen, vooruit lopende op een te verwachtende loons verhoging bij de aanstaande herziening van het regiment dienstvoorwaarden, aan het personeel een eenmalige gratifi catie toe te kennen van ten minste 175. Texas Tower no. 2, eens het voornaam ste radarstation in de Verenigde Staten, is zondag door middel van een springla ding de Atlantische Oceaan ingeblazen en met sleepboten naar elders vervoerd. Er waren ongeveer 13.5 ton explosieven voor nodig om de drie pilaren van het 1800 ton wegende platform weg te bla zen. Het station werd door twee sleep boten naar Kearney, New Jersey ge sleept. Texas Tower no. 3 zal later worden ver wijderd. De radarstations zijn overbodig geworden nu vliegtuigen boven de At lantische Oceaan een constante radar verbinding onderhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3