de olie mei 24-urige Amerikaanse gast bij plattelandsvrouwen Herder „Wilson" voor derde maal de beste Zeeuwse politiehond werkdag! Vogelwaardes secretaris Hermans nam afscheid Mammoetbekken in Schelde opgevist aan wateroverlast ALMANAK Telefooncentrale Vlissingen nieuwe apparatuur Vijf deelnemende honden stonden voor niets Veerboot „Prinses Irene" beschadigde fuik in Vlissingen WEDSTRIJDEN IN BOSSEN BIJ OOSTKAPELLE K.V.P.-voorzIlter Hulst: „Zeeuwse K.V.P. is organisatorisch ziek" ZEEUWSE ORGANISTEN VERGADERDEN Mrs. Ullenbruch „shouit" ïïalcherse klederdracht in haar geboorteland Zeeuwse Pool In verband met pensionering Opvolger B. J. de Schepper beëdigd Groot genoegen Bromfietser te Hulst overleden na botsing Honderd procent PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBER 1963 Advertentie Mrs. Pat Ullenbruch uit de V.S. was maandagavond de gast van de plattelandsvrouwen in Westkapelle. Ze vertelde daar de dames over bloemenschikken en was vol enthou siasme hiermee bezig. Links op de foto mrs. Ullenbruch. (Foto P.Z.C.) beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dus... géén corrosie! In Walcherse klederdracht zal de Amerikaanse mrs. Pat Ullenbruch binnenkort in haar geboorteland de Amerikaanse vrouwen gaan vertellen over Nederland. Over de Nederlandse plattelandsvrouwen en haar activitei ten in het bijzonder. Vier oktober vliegt ze per K.L.M. terug naar haar woonplaats Diamonddale in Michigan met een schat aan informatie en go de herinneringen aan de gastvrijheid van de Bond van Plattelandsvrouwen in ons land. Ze is hoofdbestuurslid van de Wo- mans national farm and garden asso ciation in de V.S. en heeft een maand in ons land doorgebracht in het kader van een uitwisseling van een Ameri kaans en een Nederlands lid van de plattelandsvrouwenorganisaties. „Het gaat om een bijdrage tot een betere verstandhouding tussen de platte landsvrouwen in de hele wereld" ver telde ze ons maandag in de woning van mevrouw J. C. van Willegen- Everse in Goes. De Grace E. Frysin- ger international fellowship, een or ganisatie die werd genoemd naar me vrouw Frysinger, erelid van de over koepelende internationale plattelands vrouwenorganisatie A.C.W.W. zorgde ervoor, dat mrs. Ullenbruch naar ons land kon komen. Deze organisatie wil een betere verstandhouding be vorderen tussen de plattelandsvrou wen in de hele wereld. Sinds 1956 om de twee jaar maakt een Ameri kaanse vrouw op kosten van het Fry- singerfonds een trip van een maand naar een land overzee. Mrs. Ullen bruch is dit jaar uitgekozen om Ne derland te- bezoeken. De bond van plattelandsvrouwen in ons land zorg de ervoor, dat de Amerikaanse dame kennis kon maken met alle facetten van het werk door de Nederlandse plattelandsvrouwen verricht. Ook kon zij verder Nederland „doen". Wanneer mrs. Ullenbruch terugvliegt naar de V.S. gaat mejuffrouw H. M. van Iterson uit Leerbroek, penning- meesteresse van de Nederlandse bond mee, om op haar beurt een maand de gast te zijn van de Amerikaanse plat telandsvrouwen. Heel Nederland in een maand hele maal leren kennen valt niet mee, vooral als voor elke provincie maar een dag of drie kan worden uitge trokken. „Toch heb ik erg veel ge leerd hier", zegt mrs. Ullenbruch enthousiast. Ze is geweest op avon den van de plattelandsvrouwen in ve le plaatsen, heeft onder meer boer derijen bezocht, zag een klompenma kerij en was in het proefstation voor de landbouw in Wageningen. Als gast van mevrouw Van Willegen, die voor Zeeland zitting heeft in het hoofdbe stuur van de Nederlandse platte landsvrouwen, heeft ze maandag ken nis kunnen maken met de Zeeuwse plattelandsvrouwen in Westkapelle. Vandaag dinsdag gaat ze de in aanbouw zijnde Oosterscheldebrug bekijken en de veiling in Goes. En natuurlijk zal ze ook kennis maken met een specifiek Zeeuws gerecht als de bolussen. „Een heerlijk land, Zeeland", zei mrs. Ullenbruch gisteren. „De mensen zijn er zo hartelijk en gastvrij en wie er hier in klederdracht loopt, doet het tenminste niet voor de toeristen. Ik ben blij, dat mevrouw Van Willegen dit Walcherse kostuum voor me heeft kunnen krijgen, nu kan ik de platte landsvrouwen en de vrouwen uit de stad, want ook daar heeft de wo- mans farm and garden association vele leden deze echt Zeeuwse kle derdracht laten zien." Mevrouw Van Willegen was er echt trots oj>, dat ze de klederdracht compleet bij elkaar had kunnen krijgen: „de gouden oor ijzers, het mutsje, een band met zil veren gesp, de rokken, alles is com pleet, maar het heeft wel wat moei te gekost". De organisatie, waarvan mrs. Ul lenbruch hoofdbestuurslid is, telt in de V.S. 10.000 leden, waarvan al leen in Michigan 5000. De leden ont wikkelen allerlei activiteiten, waarbij de goede verstandhouding en de ont wikkeling van de plattelandsgezin nen op de voorgrond staat. Men heeft wedstrijden in bloemenschikken, geeft informatie over woninginrich ting, zorgt ervoor, dat jongeren kun nen gaan studeren en brengt de vrou wen in allerlei cursussen bij elkaar. In ieder geval: de Amerikaanse plat telandsvrouwen zitten niet stil. „De Nederlandse plattelandsvrouwen streven eigenlijk net als wij dezelfde doelen na, maar het gaat langs ande re wegen, meer aangepast aan Ne derland natuurlijk", aldus mrs. Ullen bruch. „Het werk is erg goed geor ganiseerd en ze doen heel veel goeds". Veel over dit werk heeft ze ook ge hoord van mevrouw G. van Beekhoff- van Selms, de presidente van de As sociated country women of the world, van de wereldbeweging van de platte landsvrouwen dus, die in 20 landen miljoenen leden omvat. Mevrouw Beekhoff is Zeeuwse van geboorte (uit Grijpskerke) en ze heeft haar ontmoet in Kerk-Avezaath, waar me vrouw Van Beekhoff woont. Mrs. Ullenbruch was maandag avond dus gast van de afdeling Westkapelle van de Bond van Plat telandsvrouwen. Mrs. Ullenbruch, die zelf voor haar Amerikaanse organi satie van plattelands- en huisvrou wen voorzitster is van het comité voor bloemenschikken en -tentoon stellingen, gaf een demonstratie in dit werk in de raadszaal van het Westkappelse gemeentehuis. Burge meester Th. de Meester had de aan wezigen verwelkomd en zijn echtge note beklemtoonde als voorzitster van de afdeling het belang van in ternationale contacten. Nadat de aan wezigen het bondslied hadden gezon gen vertoonde mevrouw Flipse-Roel- se een serie dia's over Westkapelle vóór, tijdens en na de oorlog. Burge meester De Meester verzorgde daar bij het commentaar in het Engels. Mrs. Ullenbruch maakte op deze avond kennis met de zang van het zangkoor en met echt Hollandse cho colademelk en echt Zeeuwse be schuitjes en babbelaars. Bovendien verzorgden de Westkappelse dames op deze avond een demonstratie kant klossen en mutsen plooien. In het wachthuisje waren ze er al over begonnen. De pool. In de bus zetten ze het gesprek voort. 't Was eigenlijk meer een mono loog, want tot voorbij Souburg had de dikste, een wat lethargisch man, geen deel in het gesprek. Maar ter hoogte van Abeele ont vouwde hij zijn stelling. „Ik zou niks doen", zei hij vaag. „Wanneer zou je niks doen „Als ik de pool won: Of een stuk van de pool. Zeg nou eens vijftig duizend gulden. Neem nou m'n buurman. Die zou er direct iets mee doen. Een zaakje beginnen of zoiets, of beleggen. Maar ik zou niks doen. Geen zaakje, geen in vesteringen, geen rente. Dat geeft maar rompslomp en geloop. Ik zou het gewoon opleven. Voorzich- tig-aan opleven. En dan maar weer zien. Maar de eerste tien jaar zou ik niks doen. Lekker thuis zitten. Hooguit een beetje scharrelen in m'n tuintje." „Ach wat, je tuintje, je zou jezelf zoeken. Je zou minstens vijftien bunder moeten beboeren. En dan verval je direct in een tractor en een combine en dat soort dingen. Maar je zou het met die vijftig duizend kunnen proberen. Als je goed op de kleintjes past. Je moet natuurlijk geen deuren willen openmaken" Ze waren in Middelburg aangeko men. De man van de halve ton was in zijn oude, wat sombere zwijg zaamheid teruggevallen. „Laat maar", zei hij nog. „Wat?" ,fDie vijftigduizend, 'k Hou het maar zo." In het tot de laatste plaats bezette raad- zaaltje van Vogelwaarde is maandag avond op bijzonder hartelijke wijze af scheid genomen van gemeentesecretaris R. G. A. Hermans, die vandaag, dins dag, de overheidsdienst gaat verlaten wegens pensionering. „Voor U loopt vannacht de wekker af op de tijd, die de pensioenwet voor de ambtenaren heeft gesteld", zei Vogelwaardes burgemees ter P. J. G. Molthoff tot de scheidende secretaris. „U was gemeentesecretaris in hart en nieren, met veel toewijding voor uw ambt", aldus de burgemeester, die een uitvoerige beschrijving gaf van het prettig karakter van de heer Her mans, die hij onder meer „een man van Bourgondische stijl" noemde. Voorts wees hij er op, dat de nu scheidende secretaris ruim 41 jaar geleden zijn in trede deed op de secretarie van de toen nog zelfstandige gemeente Ossenisse. „Vooral gedurende de 11 jaoen, dat U gemeentesecretaris van Vogelwaarde was, hebt U zich het vaderlijk middel punt van deze gemeente getoond", zo vervolgde burgemeester Molthoff, die met zeer grote waardering over het werk van de scheidende secretaris sprak. Hij dankte hem vooral voor zijn inspan ningen en grote vriendschap. Namens het gemeentebestuur, de raad, secreta- riepersoneel en politie bood hij hem een geschenk aan. „Een modern geschenk, dat de dynamiek van deze tijd inhoudt en ook gebruikt wordt door een zeer groot man in deze wereld", aldus Vogel waardes burgemeester, die daarna moest constateren, dat het cadeau een schommelstoel nog niet aanwezig war. Namens de kring van burgemeesters en secretarissen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen werd de heer Hermans toegesproken door Sas van Gents burgemeester R. A. J. den Boer, die uit het grote aantal belangstellenden meende te kunnen opmaken welke vooraanstaande plaats de gemeente secretaris heeft ingenomen. „Voor ons was U een trouw en zeer ge waardeerd lid", aldus burgemeester Den Boer, die de heer Hermans namens de kr ng een herinnering aanbod. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de oud-secretaris ook als erelid de kringvergaderingen zal blijven bijwonen. Getroffen door de woorden van waarde ring zei de heer Hermans, dat de ruim 40 jaren in gemeentelijke dienst een groot genoegen zijn geweest. Het ambt van gemeentesecretaris noemde hij I zonder gecompliceerd, maar ook aan trekkelijk. Hij dankte het college van b. en w., de raad en het secretarieper- soneel voor de steun en medewerking. „Ik zal de in gang gezette ontwikkeling van Vogelwaarde gaarne nauwlettend blijven volgen", zo besloot de scheidende genieenteseeretar' s. Zeer velen maakten daarna van de ge legenheid gebruik afscheid te nemen van deze evenwichtige en sympathieke persoonlijkheid. Tevoren was in een openbare vergadering de nieuwe ge meentesecretaris, de heer B. J. de Schepper, beëdigd. Burgemeester Molt hoff wees daarbij op de belangrijke plaats, die een gemeentesecretaris in neemt. „Een vertrouwensman bij uitstek van alle bestuursorganen, waarvan des kundige voorlichting en bijstand wordt verwacht, maar die geen verantwoorde lijkheid voor de genomen beslissingen draagt. Een functie dus met een ietwat dualistisch karakter", aldus burgemees ter Molthoff. De heer De Schepper dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij zei met inzet van al zijn krachten waar zal trachten te maken. Binnenkort zal in de telefooncentrale te Vlissingen nieuwe apparatuur in ge bruik worden genomen. Deze nieuwe apparatuur, van Nederlands fabrikaat, vervangt de reeds aanwezige en ver groot tevens de capaciteit van deze centrale met 300 nummers tot een totale capaciteit van 3000 nummers. Deze ver vanging vindt plaats in de nacht van 4 tot 5 oktober a.s. tussen 11.00 en 0.100 uur. Het is mogelijk dat er gedurende deze tijd enige vertraging ontstaat in de afwikkeling van het telefoonverkeer van en naar Vlissingen. De telefoonabonnees te Vlissingen zullen van deze overgang verder weinig be merken. Met enkele uitzonderingen be houden zij hetzelfde nummer. Een der uitzonderingen is de N.V. Kon. Maat schappij De Schelde, waarvan het be staande nr. 30 51 wordt gewijzigd in 55 55- Op één punt dient men te Vlissingen voortaan wel bedacht te zijn. De kies- toon heeft bij de nieuwe installatie een kortere duur dan voorheen, nl. slechts ca 10 seconden. Indien men na de hoorn van de haak te hebben genomen langer dan ca 10 seconden wacht vóór men het gewenste nummer draait, valt de kiestoon weg. Men zal dan de hoorn weer even op de haak moeten leggen en na afname de kiestoon op nieuw horen, waarna men binnen ca 10 seconden weer gelegenheid heeft om het gewenste nummer te kiezen. Maandagmorgen omstreeks negen uur is in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst de 65-jarige heer F. Lernhout uit Clinge overleden aan de verwondingen, die hij zondagavond bij een verkeersongeval had opgelopen. Dit ongeluk gebeurde omstreeks zeven uur, toen de heer Lernhout de Tivoliweg te Hulst, ter hoogte van het Auberg „Pittoresk", per bromfiets overstak. Uit de richting Terhole naderde een personenwagen bestuurd door mevrouw J. E. B.E. uit Hengstdijk, die een botsing niet kon voorkomen. De heer Lernhout werd met zijn bromfiets in een naast de weg gelegen sloot geslin gerd, waarbij hij zware verwondingen opliep. Dokter J. F. J. M. Casparie uit Hulst, die vrij spoedig ter plaatse was liet het slachtoffer overbrengen naar het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst. Iedere keer weer is het verbluffend te zien, waartoe een politiehond na een jarenlange geduldige training in staat is. Wel heel duidelijk kwam dit naar voren op de jaar lijkse wedstrijden voor het kam pioenschap van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse politiehondenvereniging, zoals die gisteren werden gehouden in de bossen van „Westhove" bij Oost- kapelle. Daar kwamen vijf honden in actie die bijna menselijk rea geerden op ieder woord en ieder bevel dat zij van hun baas krijgen, maar die vreemden alleen al door hun verschijning ontzag inboeze men. De vijf deelnemende honden werden op de wedstrijden van gisteren door de beide keurmeesters, de heren C. van Oort en O. van Belkom op ver schillende punten beoordeeld. Zo was er een gehoorzaamheidsoefening, een „waterwerk" test, waarbij de hond het water ingestuurd werd en een voorwerp moest apporteren en een bewakingstest, waarbij de hond een voorwerp moest bewaken en verde digen tegen de z.g. „pak-werker". Bo vendien kregen de hond en zijn bege leider punten voor de wijze van voor brengen en apporteren. Onder de deelnemende honden bevond zich de herder „Wilson" van de heer P. Babijn te Blggekerke, die in de afgelo pen twee jaar afdelingskampioen werd. Al spoedig bleek dat Wilson ook deze keer tot de grote kanshebbers behoorde. Vooral bij het waterwerk leverde deze hond bijzonder goede prestaties met klein verschil op nummer 2 legde „Wil son" voor de derde maal beslag op de titel. Schipper J. Jonkman van het garnalen- vaartuig „NZ. 18" uit Terneuzen be merkte kortgeleden een ongewoon voor werp in zijn netten, toen hij aan de monding van de Westerschehle aan het vissen was. Nadat het zware gevaarte aan dek was gehesen opperde hij de veronderstelling, dat het wel eens een deel kon zijn van een of ander voor wereldlijk dier. Hij deponeerde het voor werp aan de vismijn te Breskens, van waar mijnmeester J. P. Jacobs het rijks museum voor geologie en mineralogie opbelde. Schipper Jonkman bleek gelijk te hebben. Maandagmorgen kwam de geologisch drs. en conservator van het museum, de heer G. Kortenhout van der Sluijs speciaal van Leiden naar Bres kens om het voorwerp te identificeren en mee te nemen. Het bleek een bekken te zijn van een mammoet. Overigens is het niet het eerste waar devolle voorwerp, dat de garnalenvissers aan de zee onttrekken. Sinds mijnmees ter Jacobs zich enige jaren geleden be schikbaar stelde op te treden als mede werker van het museum zijn al tal van delen van mammoets, buffels en andere dieren, die duizenden jaren geleden moe ten hebben geleefd, opgevist en aan de vismijn gedeponeerd. Als een bijdrage aan de wetenschap, die op haar beurt de gevonden voorwerpen overneemt te gen een vergoeding van enkele tientjes. Verschillende van deze vondsten zijn al verwerkt in het boekwerk „Nederland in het ijstijdperk", geschreven door prof. dr. 1. M. van der Vlerk en prof. dr. mr. F. Florschutz. In dit boek vragen de professoren zich onder meer af of de dieren, waarvan de overblijfselen zijn gevonden, ook in het gebied van de Wester- en Oosterschelde hebben ge leefd. Zij menen, dat dit nog niet vast is komen te staan, maar wel zeer waar schijnlijk is. Van verschillende lanclzoog- dieren zijn zelfs geen andere vindplaat sen dan de Zeeuwse wateren bekend. „Maar", zo voegen zij er aan toe, „het is ook mogelijk, dat de rivieren heel wat lijken naar de kust hebben ge bracht, die in die tijd midden door Zee land liep". Op de foto: de vondst van schipper Jonkman in de veiling te Breskens. (Foto P.Z.C.) Het voor de toeschouwers meest spectaculaire onderdeel van de wed strijden was wel het aanhouden en opbrengen van de vluchtende „pak- werker". Hierbij bleek dat de dieren tegen iedere voorkomende situatie zijn opgewassen. Zelfs wanneer de hond afgeranseld wordt of bekogeld met een of ander voorwerp laat hij zich niet van zijn opdracht afhouden. Nadat het gehele programma was afge werkt begaf het gezelschap zich naar hotel „Internationaal" voor de prijsuit reiking. Met een totaal van 323 y2 punt sleepte „Wilson" de wisselbeker voor de derde maal, en nu definitief, in de wacht. Hij is hiermee tevens uitverkoren voor de afvaardiging naar de nationale kam pioenswedstrijden, die volgend jaar in Oosterbeek worden gehouden. De verde re uitslag was als volgt: 2 Wibo, van de heer J. Stroo te Wolphaartsdijk, 320% punt, die hiermee reserve kam pioen werd. 3 Arno, van A. Bal te Nieu- werkerk met 291 pt., 4 Nestor, eig. D. Knol te Noord-Gouwe, 264y2 pt. en 5 Reddie van A. v. d. Putten te Zoutelande 242 y2 pt. Tijdens een gesprek met de afdelings voorzitter van de vereniging, de heer J. P. van Luyk, hoorden wij dat de vereni ging in tegenstelling tot wat men uit de naam zou opmaken, voor een zeer groot gedeelte uit niet-politiemensen bestaat. Zij trainen hun honden dus zuiver uit liefhebberij. Helaas is het aantal honden in de afdeling bijzonder klein, omdat ve len door hun drukke werkkring of een te kleine woning niet meer in staat zijn een hond te houden. De veerboot „Prinses Irene" van de Pro vinciale Stoomboot Diensten in Zeeland is maandagmiddag om ongeveer 12.40 uur met grote snelheid tegen de fuik van de aanlegplaats te Vl'ssingen geva ren. Als gevolg daarvan werden enkele palen van de fuik gedeeltelijk versplin terd, terwijl ook een ijzeren trapje werd vernield. De onverwachte manoeuvre van de veerboot was te wijten aan een defect in de afstandsbediening. Bij het invaren van de fuik bleken de voorschroeven van de boot defect te zijn, waardoor het schip niet voldoende zijn vaart kon afremmen. De snelheid van de veerboot werd echter opgevan gen door de dichtst bij de brug staande palen. Zodoende werd aan de beweeg bare brug zelf geen schade aangebraclA De „Prinses Irene" zelf liep geen averij op. Ook de voertuigen in liet schip ble ven onbeschadigd. Het mankement aan het schip was in een uur verholpen. Tot 17.50 uur nam de „Prinses Beatrix" de dienst van de „Prinses Irene" over. De „Prinses Irene" maakte wel om 15.10 nog een extra vaart naar Breskens. De herder „Wilson" van de heer P. Babijn, die voor de derde maal kampioen werd tijdens de wedstrij den voor politiehonden, laat niet met zich spotten als de „pak-wer ker" er vandoor wil gaan. Foto P.Z.C.) Tijdens de jaarvergadering van de af deling Hulst van de K.V.P. heeft de voorzitter, drs. W. L. A. Lockefeer, gesproken over de „politieke woelingen in de Zeeuwse K.V.P.", zoals hij het uit drukte. Drs. Lockefeer betoogde o.m. dat de K.V.P. in Zeeland momenteel „organisatorisch ziek" is. Verder ging hij nader in op enkele pers- publikaties over het aftreden van mr. dr. A. J. J. M. Mes als voorzitter van de kring Middelburg der K.V.P., als mede over het optreden van de kring- scretaris, de heer E. Lansu. Typerend noemde hij het in dit verband, dat en kele dagen later werd bericht, dat de secretaris weer herkiesbaar zou zijn. In zijn openingswoord had de heer Lockefeer zijn teleurstelling uitgespro ken over de geringe opkomst. Gezien de vrije zaterdag had hij een grotere belangstelling voor de vergadering ver wacht. Spreker memoreerde o.m. de activiteiten van de afdeling, waarbij hij wees op het stichten van een werk groep, die zich met de partijpolitiek bezighoudt. Uit de verslagen bleek o.m., dat de af deling 307 betalende leden telt. Bij het formuleren van voorstellen uit de af deling aan de, partijraad en het partij bestuur werd o.m. naar voren gebracht: „dat op zondag meer veerboten dienen te worden ingelegd". De Zeeuwse organisten, aangesloten bij de provinciale afdeling van de Neder landse organistenvereniging, hielden za terdag een vergadering in de lutherse kerk te Vlissingen. De heer H. A. C. Varel, de Ritthemse organist, hield een bespreking over diverse orgels in Zuid- Holland, die hij gedurende zijn vakantie bekeek en bespeelde, waarna secretaris H. Mennes een inleiding hield over de nieuwbouw van orgels, die hij toelichtte met dia's. Een belangrijk deel van de bijeenkomst ,was gewijd aan de bespreking van de 'agendapunten, die tijdens de algemene vergadering in Utrecht in december aan de orde komen. Er werd zo lang ge praat, dat er geen tijd over bleef voor de orgelbespeling. Op 16 november a.s. komen de Zeeuwse organisten weer bij elkaar in de lutherse kerk te Vlissin gen, maar dan alleen om het orgel te bespelen. Sint van pagina 1 plan op tafel gekomen, dat aanmerke lijk minder grond vergt. Enkele dijken zullen nu met bomen en heesters wor den beplant. En voor de rest gaat het om gronden in de Wissenkerkepolder tot aan de dwarsweg door Noord-Beveland, om de aansluiting naar het zogenaamde Open Gat en om de Torenpolder". Het was een vrij druk bezette agen da, die het waterschap in zijn hoofd- ingelandenvergadering kreeg af te werken. Maar de voorzitter kon alle punten er vlot „doorhameren". Re keningen en enige „administratieve" voorstellen van het dagelijks bestuur werden met kleine op- of aanmer kingen vastgesteld. De rekening over 1962 heeft op de gewone dienst een batig saldo van 7.041,78 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van 1.502.339,12. Met de Nederlandse Waterschapsbank N.V. te Den Haag ging de vergadering voor het tijdvak november 1963-1964 kasgeldleningen aan tot een maximaal bedrag van 1.310.000 en een aanvul lende rekening-courant overeenkomst tot dit bedrag. Van het hoofd van de Deltadienst heeft het waterschapbestuur inmiddels bericht ontvangen, dat is goedgevonden, in af wachting van de totstandkoming van de Bijdragenwet Deltawerken de voorlopige rijksbijdrage in de kosten van de zoge- inaamde aanpassingswerken te verhogen van 60 pet tot 100 pet. Een suggestie van de commissie tot het nazien van een rekening om de provin ciale wegen op het „eiland" als onge bouwd eigendom te belasten ontlokte nog enige discussie. Dijkgraaf Van Arenthals becijferde, dat deze wegen in de toekomst wel onge veer 90 hectare grond zullen opslokken. Voor het waterschap betekent dat een derving van een flink bedrag aan dijk- geschot. Er zullen daarom pogingen in het werk worden gesteld om de wegen beheerders rijk of provincie te Ia- ten betalen, zoais dat ook in andere pro vincies gebeurt. DEZELFDE TEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind krimpend naar west of zuidwest. Weinig- verandering in temperatuur. 2 oktober ZON EN MAAN Zon op 06.40 Maan op 18.33 onder 18.18 onder 05.11 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2