STICHTING VAN DE ARBEID VERDEELD Werkgevers voorstellen hebben bezwaren tegen van de vakcentrales Directie Verschure schorst 750 stakers Kapitein Svenson wil achter muur blijven Deltadienst: niet debet aan wateroverlast op Noord-Beveland VAKBONDEN STELLEN VOOR Bij nader inzien Geen uit zonderingen Acht tot tien procent loonsverhoging plus één week als extra uitkering ineens MINISTER OVERWEEGT ACTIES TEGEN ZWARTE LOONVORMING PLANBUREAU BRENGT RAPPORT UIT AMERIKA LANCEERT SATELLIET, GEVOED DOOR KERNREACTOR Vandaag weer aan het werk Mr. Bot heropent discussie subsidie studenten eettafels SUIKER EEN CENT PER KILO DUURDER Gedeserteerd om leger te schokken Ruilverkavelen om ontwatering te verbeteren Kolen uit Duitsland worden duurder KORT GEDING TEGEN A.D.M. EN N.S.D.M. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 oktober 1963 leven voorstellen Niet wachten Zes ministers Gezagscrisis BELANGRIJK EXPERIMENT Hogere huren Bij Zwanenberg weer rustig Zwanenberg Meisje overlijdt na val door ruit „Niet onder dwang communisten Politiek Werk is hier GLOBKE MET PENSIOEN WISSENKERKEPOLDER ANTWOORD OP REKEST Bosplan VOORZITTER JAARBEURS 206e jaargang - no. 230 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT wIfSïoofFkoVcn B" den,BoeLen de PaSter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 Der kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: waisrraat öö-bu, tel 2355 (b.g.g. red3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140'(b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. eriKzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel «min. ƒ1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. De voorzitters van de drie vakcentrales hebben gistermidag tijdens de vergadering van de Stich ting van de Arbeid hun pakket met looneisen aan de regering en de werkgevers overhandigd. De eisen houden o.a. in een loonsverhoging van 8 a 10 procent per 1 januari 1964 en een uitkering ineens over 1963 ter grootte van een week loon. Op basis van deze voorstellen zijn de besturen van de vakcentrales bereid hun medewerking aan het huidige loonpolitieke systeem voort te zetten. De werkgevers hebben verklaard, dat deze eisen van de vakbeweging grote gevaren inhouden. Verwezenlijking daarvan zou een sterke prijsstijging tot gevolg hebben en tevens een ernstige belemmering vormen voor onze export. Niettemin willen de werkgevers graag op positieve wijze hun bijdrage leveren om uit de huidige moeiüjkheden te komen. De regering heeft over de eisen van de vakcentrales nog geen oor deel willen uitspreken, omdat naar haar mening de overheid in het huidige loonsysteem eerst een taak heeft als werkgevers en werkne mers overeenstemming hebben be^ reikt. Wel heeft zij gezegd veel waarde te hechten aan een reële welvaartsverbetering als gevolg van de loonpolitiek. De volgende maatregelen achten de vak centrales noodzakelijk: 1. Per 1 januari 1964 dient de mogelijk- - heid te worden geopend voor een loonsverhoging van 8 tot 10 procent alsmede voor twee vakantiedagen meer voor de contracten, die per 1 januari 1964 aflopen. 2. Voor contracten en regelingen, die in 1964 doorlopen, dient de mogelijkheid te worden geopend om vóór het ver strijken van de looptijd tot herzie ning over te gaan (dus openbreking c.a.o.'s). 3. Op zeer korte termijn dient voor de vakbonden de mogelijkheid open te staan om onderhandelingen te voe ren over de wijze en het tijdstip waar op per onderneming van de geldende c.a.o.'s naar boven kan worden af geweken. 4. In verband met het feit, dat de loons verhoging van 2,7 pet. voor 1963, ge zien de conjuncturele ontwikkeling zoals die zich in werkelijkheid heeft gemanifesteerd, aan de voorzichtige kant is geweest, menen de besturen van de vakcentrales, dat de mogelijk heid moet worden geopend voor een uitkering-ineens over 1963, ter groot te van een weekloon c.q. salaris. 5. Op korte termijn dient een minimum loon te worden gerealiseerd door: a. vaststelling van een bindende rege ling voor diegenen die niet onder een c.a.o. vallen; b. het niet verlenen van goedkeuring voor c.a.o.'s en regelin gen, waarin geen garantie aanwezig is voor een inkomen van 2.25 per uur dan wel 100,- per week. 6. Voor de regeling van de arbeidsvoor waarden van overheidspersoneel en daarmede gelijk te stellen groeperin gen moeten overeenkomstige maat regelen worden getroffen. 7. Optrekking per 1 januari 1964 van uitkeringen krachtens de a.o.w., de UimiAAAAAHAI'IIWUMUUUMWWUmiVMIIMIA/MWWWWWIAd (Van onze Haagse redactie). Forse loonsverhogingen ge ven geen voldoende ontspan ning op de arbeidsmarkt, werken op zaterdag heeft wel een aanmerkelijke ont spanning tot gevolg. Uitbrei ding van de vakanties maakt de krapte op de arbeidsmarkt nog groter en bij forse loons verhogingen zullen de prijzen veel meer stijgen dan wordt aangenomen. Dit zijn de voornaamste punten uit het rapport van het Centraal Planbureau aan de commissie ont wikkeling nationale economie van de Sociaal-Economische Raad. Het rapport geeft antwoord op de vraag van de commissie, welke de gevolgen zullen zijn van forse loonsverhogingen van acht, tien en twaalf procent. Het planbureau heeft uitgerekend, dat bij forse loonsverhogingen pas over twee jaar een en dan nog slechts een lichte ontspanning op de arbeidsmarkt te zien zal zijn. Meer ontspanning verwacht het Centraal Planbureau van het werken op zaterdag tegen een ho ger loon dan normaal en van het inschakelen van gepensioneerden. Wat de gevolgen voor de prijzen betreft als de lonen fors worden verhoogd, is het planbureau van oordeel, dat van elke procent loonsverhoging boven de produc tiviteit na twee a drie jaar, dat is de tijd, die nodig is voor doorwer king' van de loonsverhoging in de prijzen, slechts 0,3 procent over blijft aan „echte" loonsverhoging. a.w.w., de kinderbijslagregelingen en de interimwet invaliditeit met 10 pro cent. Het zou volgens de vakcentra les niet juist zijn met een aanpassing van deze sociale verzekerings-uitke- ringen te wachten totdat het index cijfer de loonbewegingen weerspie gelt. Verder zal spoed moeten wor den betracht met het optrekken van de uitkeringen van a.o.w. en a.w.w. tot een sociaal minimum. In de nota, waarin deze eisen zijn ge steld, zeggen de besturen van de vak centrales, dat reeds geruime tijd bij hen de overtuiging leeft, dat de loonpolitiek in onvoldoende mate is aangepast aan de economische ontwikkeling. Dit wordt volgens hen mede veroorzaakt door het ontbreken van de mogelijkheid om per bedrijfstak en/of onderneming de span ning op de arbeidsmarkt door verho ging van de lonen op te vangen. De toenemende spanning, die zich uit in het blijvend tekort op de arbeidsmarkt en in moeilijkheden met koppelbazen, zwarte lonen etc. is voor de besturen van de vakcentrales aanleiding om thans hun verlangens kenbaar te maken. De vergadering van de Stichting van de arbeid werd bijgewoond door zes ministers. Als werkgevers in eigen kring overleg hebben gepleegd, zal de Stichting van de Arbeid weer bijeen komen. De heer H. J. de Koster, de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, mede sprekend namens de andere werk geverscentrales, zei o.m.: „De eisen, die de vakbeweging op tafel heeft gelegd en die neerkomen op een loonstijging van 13 procent plus de rest (sociale las ten), houden grote gevaren in". Een sterke prijsstijging en een belemmering van onze export zouden er het gevolg van zijn. De heer De Koster hoopte, dat werkgevers en werknemers in de ko mende weken dichter bij elkaar zouden komen. Minister Veldkamp vond het belang rijk, dat men in de Stichting van de Arbeid algemeen van oordeel was, dat de gezagscrisis bij de vakcentra les, die is ontstaan door het verschil tussen nominale lonen en rechtens geldende lonen moet worden wegge nomen. De vraag interesseert hem, of wij kunnen komen tot een stelsel van gedifferentieerde loonvorming teneinde de zwarte loonvorming in de kern aan te tasten. De minister zei de suggestie te hebben gedaan om zijn departement deze zaak tech nisch te laten bekijken. i>AftAimAAftA/l/l/IAmWWWWWIAA<WWAAAAmWW< In Den Haag heeft maandagmiddag een delegatie van het kabinet over leg gepleegd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het vraagstuk van de loonvorming en alles wat daarmede samenhangt. Op de foto zien we van rechts naar links de ministers Toxopeus. Bo- gaers, Witteveen, Veldkamp An- driessen en Biesheuvel. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie (A.E.C.) heeft gisteren melding gemaakt van een belangwekkend experiment, dat volkomen geslaagd wordt genoemd, Voor het eerst wordt in de ruimte operationeel gebruik gemaakt van kernenergie. De A.E.C. zegt dat zij de eerste kunstmaan heeft gelanceerd welke in de ruimte volledig wordt aangedreven door een kernreactor. Dit kerntoestel, S.N.A.P.-9A genaamd, is een lichtgewicht generator met een radio-isotoop als brandstof. Het apparaat is zo gebouwd dat het 25 watt elektrische stroom moet geven gedurende de eerste vijf jaar dat de kunstmaan om de aarde cirkelt. De satelliet welke deze generator bevat zal tenminste ne gen eeuwen om de aarde draaien alvorens uit haar baan weg te vallen. Met klem zegt de A.E.C. dat hoewel deze centrale met kernenergie werkt, zij geen gevaar voor de mens vormt. De A.E.C. en het ministerie van defensie waren niet bereid mee te delen wanneer de lancering is verricht. Uit andere bron is vernomen dat dit jl. zaterdag is gebeurd. De lancering is geschied op de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië. De raket die werd gebruikt was een Thor- Able-Star combinatie. Minister Veldkamp zei vervolgens, dat de regering denkt over middelen om te komen tot ontspanning op de arbeids markt. Hierbij noemde hij ten eerste temporisering van de overheidsbeste dingen. Voorts beraadt de regering zich over monetaire middelen. Ook denkt de regering aan huurverhoging, maar daar over kan eerst beslist worden als vast staat met welk percentage de lonen worden verhoogd. Zou de zaak helemaal uit de hand lopen, dan zou de minister van financiën, aldus dr. Veldkamp, iets moeten doen op het gebied van de in directe belastingen. Minister Witteveen zei, dat even tueel kredietrestricties zouden kunnen worden afgekondigd, na overleg met de Nederlandse Bank. Revaluatie valt hier niet onder, zei de bewindsman. De directie van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek in Amsterdam heeft gisterochtend een deel van het ongeveer 750 man tellende op drie werven werkzaam technische personeel geschorst. Het gehele personeel had zaterdag een schrijven van de directie ont vangen waarin werd medegedeeld dat de schorsing gisteren onmid dellijk zou ingaan voor allen die opnieuw, zoals sinds 12 september is gebeurd, om 10 uur het werk voor een uur zouden neerleggen. De schorsing is nu toegepast op de ar beiders die gisterochtend terstond na hun opkomst in sit-downstaking gingen. Vooreerst werden geschorst circa 150 man, dat is ongeveer de helft van de arbeiders, werkzaam in de machinefa briek aan de Meeuwenlaan. Kort daarop heeft de directie nog ongeveer 500 ar beiders van de werven, die na een on derlinge bespreking om 10 uur het werk neerlegden, volgens de hun zaterdag schriftelijk gedane mededeling, onmid dellijk geschorst. (Van onze Haagse redactie) Hoewel ook de nieuwe minister van o., k. en w., mr. Bot, de afschaffing van de di recte subsidie op studenten maaltijden handhaaft, bestaat de mogelijkheid dat het studenteneten via een andere weg van rijkswege zodanig wordt gesubsi dieerd, dat in feite van een prolongatie van de tot 1 september jl. geldende si tuatie kan worden gesproken. Minister Bot heeft zich, naar wij ver nemen, namelijk bereid verklaard de discussie over de subsidiekwestie te her openen. Hij heeft die bereidheid te ken nen gegeven tijdens een onderhoud, dat hij heeft toegestaan aan de „werkgroep .studenten eettafels". Later werd vernomen dat alle circa 750 arbeiders vanochtend het werk hervatten. Zelf hadden zij daartoe het besluit genomen, in het vertrou wen dat de directies geen rancune maatregelen zou nemen. Het bestuur van het district Amster dam van de Algemene Nederlandse Me- taalbewerkersbond (A.N.M.B.) heeft zich met de directie verstaan en van haar vernomen dat de arbeiders weer normaal kunnen beginnen. De twintig arbeiders van N.V. Zwanen- bergs Fabrieken in Oss, die sinds 24 september waren geschorst, en de 40 arbeiders, die sinds donderdag 26 sep tember waren geschorst, hebben gister morgen allen het werk hervat. Met ingang van 1 oktober 1963 zal de suikerprijs met een cent per kilogram worden verhoogd. Naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, is deze prijsverhoging het gevolg van de noodzakelijke invoer van buitenlandse suiker ter aanvulling van de Nederland se suikerproduktie uit de komende oogst van suikerbieten, die niet voldoende zal zijn om de binnenlandse consumptie in 19631964 geheel te kunnen dekken. De inmiddels aangekochte suiker zal ge ïmporteerd moeten worden tegen een ho gere prijs dan de in ons land voortge brachte suiker kost. Hoewel aanvanke lijk met een aanzienlijk grotere prijsver hoging rekening gehouden moet worden, kan deze verhoging na tijdige aankoop van buitenlandse suiker tegen naar ver houding redelijke prijzen, tot één cent beperkt blijven. Zoals uit de Staatscourant van dinsdag 1 oktober zal blijken, is de af-fabrieks- prijs met ingang' van die dag verhoogd met 1 per honderd kilogram. De af- fabrieksprijs voor suiker, inclusief ac cijns en omzetbelasting', is hiermede ge bracht van 91 op 92 per honderd ki logram. De consumentenprijs voor sui ker kan dienovereenkomstig stijgen van 1,01 tot 1,02 per kilogram.' Het 7-jarig dochtertje van de heer J. Donk uit Streefkerk is gistermiddag na een val door een ruit overleden. Op de Lekdijk, op weg van school naar huis, was zij gestruikeld en van de dijk met haar hoofd door een ruit van een boerderij gevallen. Hierbij werd een halsslagader doorgesneden. Bij haar overbrenging naar het ziekenhuis in Gouda overleed het meisje aan bloedver lies. De naar Oost-Duitsland gevluchte kapitein van het Amerikaanse le ger, Alfred Svenson heeft gisteren verklaard dat hij uit eigen wil in Oost-Duitsland wil blijven en dat hij hoopte op zekere dag te kunnen zeggen „ik ben een communist". Svenson sprak in zijn Oostberlijns ap partement met correspondenten van twee Amerikaanse persbureaus. Daarbij ontkende hij dat de communistische po litie hem met geweld had weerhouden naar het westen terug te keren. De berichten die hierover de ronde had den gedaan schreef hij toe aan een dron kemansbijeenkomst, „toen ik mij niet meer herinnerde wat ik zei". Svenson zei dat hij op 4 mei van dit jaar zijn onderdeel, een tankbataljon van de derde Amerikaanse pantserdi visie, verliet omdat bepaalde zaken hem in conflict hadden gebracht met de Amerikaanse regering. Deze „bepaalde zaken" hadden betrek king op communistisch georiënteerde politieke inzichten, die Svenson naar vo ren bracht tijdens zijn gesprek met de westelijke correspondenten. Twee Oost duitsers die het gesprek bijwoonden en die verklaarden „journalisten" te zijn hadden de westelijke verslaggevers mee genomen naar Svensons appartement, waar zij het hele gesprek, dat bijna drie uur duurde op de band opnamen. Svenson zei dat hij zijn eed had gebro ken en was gedeserteerd met de bedoe ling het leger en de denkwijze in het leger een schok toe te brengen. Vol gens hem hadden vele van zijn vrien den in het leger dezelfde gevoelens als hij. „Ik wil niet naar het westen terug, ik wil hier blijven", zei Svenson daaraan toevoegend dat hij zijn Amerikaanse staatsburgerschap niet had opgegeven en dat het mogelijk was dat in de toe komst, „als de politieke situatie mocht veranderen ik wel zou willen terugkeren, maar op het ogenblik niet". „Mijn werk is hier", zei hij. Svenson werkt op de afdeling buiten landse propaganda van de Oostduitse radio. Hans Globke, 65 jaar, kanselier Ade nauers staatssecretaris en tevens de meest omstreden man in de Westduitse regering, is met pensioen gegaan offi cieel althans, want hij blijft nog twee weken werken, tot ook Adenauer de kanselarij verlaat. HET REKEST van de grondge bruikers uit de Wissenkerkepolder over de grote wateroverlast in dat Noordbevelandse gebied, heeft de Deltadienst van rijkswaterstaat met alle erin opgesomde moeilijk heden teruggewenteld op het wa terschap. „De oorzaak van die wa teroverlast ligt geenszins in de uit gevoerde aanpassingswerken na de afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat. Er is daarom geen aanleiding om uw verzoek tot uit breiding of verbetering van die aanpassingswerken te ondersteu nen", heeft de hoofdingenieur-di recteur van de Deltadienst, ir. J. Volkers, laten weten. Maandag middag heeft dijkgraaf M. W. van Arenthals het antwoord in de ver gadering van hoofdingelanden van het waterschap „Noord-Beveland" voorgelezen. Het bestuur van het waterschap, bij een in „De Stadswijnkelder" te Kort- gene, kon niet veel meer doen dan zich erbij neerleggen. De Deltadienst voelt zich niet debet aan de moeilijk heden met de wateroverlast, met na me in de Wissenkerkepolder. In de brief wordt aangewezen, waar de oorzaak ligt. „In het feit, dat het ontwateringsstelsel van de gronden in uw waterschap, die op enige afstand van de gemalen zijn gelegen, groten deels niet voldoet aan de eisen, welke daaraan tegenwoordig algemeen ge steld worden." Daarom geeft ir. Vol kers het waterschapsbestuur in over weging om met de betrokken instan ties naar een oplossing te zoeken in het kader van het op handen zijnde plan tot ruilverkaveling van Noord- Beveland. De afstand, die de Deltadienst neemt van de in het aan hem gerichte rekest over de wateroverlast, wordt als volgt gemotiveerd. „De thans gebruikelijke normen voor de ontwatering hebben wel ten grondslag gelegen aan de in uw wa terschap tot stand gebrachte aanpas singswerken, te weten de gemalen en de over enige afstand daarop aanslui tende waterleidingen." Als gevolg van dit verschil in normen-toepassing ziet de Deltadienst bij groot waterbezwaar een binnenwaterstand, die bij de gema len onderhevig is aan de zeer sterke fluctuaties, in het rekest aangevoerd. In dit verband wordt nog het volgende opgemerkt; uit een indertijd uitgevoerde globale berekening is gebleken, dat de voormalige sluis aan de Geerdijksehaven (Uitlijn n „Het Vaderland" lazen we het vol gende berichtje, genoteerd door een Haags kroniekschrijver: „Tientallen very important Hagenaars, uitgenodigd voor de galapremière van de film Law rence, die het oorspronkelijk lieten af weten, haastten zich om mede te delen, dat zij bij nader inzien tóch van de par tij zouden zijn, toen zij vernamen dat koningin en prins aanwezig zouden zijn." Dat is een fraai bericht. Waarom gaat men naar een filmpremière Om de film te zien? Weineen, omdat de konin gin en prins komen en om te tonen, dat „óók wij er bijhoren." Blijkbaar begint dat steeds meer in Nederland de ge woonte te worden: het bezoeken van of ficiële artistieke evenementen uitsluitend op grond van sociale overwegingen. In dit verband is enkele maanden geleden in diverse bladen fikse kritiek uitgeoefend op het on-artistieke pu bliek van de gala avonden van het Holland-Festival. Zel den echter is de groep van quasi- geïnteresseerden zo duidelijk door de mand gevallen als in dit Haagse geval. De kroniekschrijver van „Het Vader land" meldt er vol leedvermaak bij, dat de bij nader-inzien-bezoekers achter het net visten. En hij eindigt met „net goed". Men kan wel met hem mee voelen... Velen ook in de protestantse wereld hebben uitgekeken naar hetgeen de nieuwe paus zou zeggen bij de herope ning van het concilie. Zijn woord zou immers bepalend kunnen zijn voor de verhouding in de nabije toekomst tussen de R.-K. Kerk en de andere kerken. Wel nu, paus Paulus heeft deze verwachtin gen niet beschaamd. In de komende we ken zullen de woorden, zondag gespro ken bij de heropening van de kerkver gadering, van vele kanten worden ge wikt en gewogen, vooral de passages, gewijd aan de verhouding met het niet rooms-katholieke deel der christenheid. Het heeft ons getroffen, dat de ope ningsrede in dit opzicht een formulering van mogelijke schuld aan rooms-katho lieke zijde bevatte. Een opvallende pas- sag;e, die menigeen tot dusver niet mo gelijk achtte in de mond van een bis schop van Rome. Eén ding is nu wel zeker: de richting, onder de voorganger van de huidige paus ingeslagen, wordt niet ongedaan gemaakt. De toekomst zal uitwijzen wat dit ten slotte zal beteke nen voor de verhoudingen op het kerke lijk erf. Er zijn nu echter al veranderin gen duidelijk óók in de landen waar de R.-K. Kerk een dominerende positie bezit. Zo vertelde ons enige maanden geleden een Waldenzer predikant uit Italië: „Sinds het concilie word ik door mijn medeburgers niet meer tot de uitzonde ringen gerekend". De nieuwe paus voelt blijkbaar evenmin voor uitzonderingen als zijn voorganger. Een verheugend te ken. eerst bij een binnenwaterstand van 0,10 m. N.A.P., een gemiddeld getij op ed Zandkreek en fictieve zeer ruime toe voerleidingen een lozingscapaciteit had, overeenkomend met die van het huidige gemaal in de Willempolder. Thans is de waterstand bij dit gemaal niet hoger geweest dan 0.25 m. N.A.P. „Onder die omstandigheden zou de sluis dus een kleinere capaciteit hebben gehad dan het gemaal nu", aldus schrijft ir. Volkers. Het bestuur van het waterschap heeft dus met zijn adhesie aan het rekest eigenlijk niets bereikt. Unaniem was men het er maandagmiddag over eens dat het plan tot ruilverkaveling van Noord-Beveland moet worden aangegre pen om het euvel te verhelpen. In verband met dit plan deed dijkgraaf Van Arenthals nog een belangrijke me dedeling. Het zogenaamde bosplan, waarvoor aanvankelijk 70 hectare goede landbouwgrond op Noord-Beveland zou moeten worden opgeofferd, zal tot meer acceptabele proporties worden terugge bracht. „Er is thans een gewijzigd bos- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse verbruiker in de nabije toekomst hogere prijzen zal moeten betalen voor de kolen, die uit West-Duitsland worden inge voerd. Het is namelijk te verwachten, dat de mijnwerkerslonen in West-Duits- iand zullen worden verhoogd en de Frankfurter Allgemeine Zeitung ver neemt uit ingelichte kringen van de mijnindustrie, dat dit naar alle waar schijnlijkheid tot een prijsverhoging voor steenkolen zal leiden. Van 1 augustus 1963 af zullen, zo is de verwachting, de mijnwerkersionen in Noordrijn-Westfalen met drie procent stijgen, waarna op 1 mei 1964 een loons verhoging van vier procent zal volgen, een en ander naar het voorbeeld vaii de loonsverhoging in de Duitse ijzer- en staalindustrie. Per ton verkochte kolen betekent deze loonsverhoging een kos tenstijging van 44 pfennig. Overigens zal de prijsverhoging procentueel kleiner zijn dan de loonsverhoging, daar de ho gere loonkosten voor een deel zullen worden opgevangen door rationalisatie. Ook hoogovencokes zal naar verwach ting duurder worden. Naar wij vernemen heeft de metaalbond (de werkgeversorganisatie in de me taalindustrie) een kort geding aange spannen tegen de Amsterdamse Droog dok Maatschappij en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, die medio september na enkele stakingen onder het personeel de c.a.o. terzijde schoven en hogere lonen en premies gingen uitbetalen. De metaalbond eist in dit kort geding, dat op 10 oktober voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen, een verbod tot het uitbetalen van hogere lonen dan de c.a.o. toestaat. Zoals bekend is begonnen de huidige loonmoeilijkheden begin vorige maand met het besluit van de A.D.M.-directie een loonsverhoging van 5 uit te keren. De A.D.M.-directie verbond hieraan het bedanken voor het lidmaatschap van de metaalbond. De N.D.S.M. werd door deze bond geschorst nadat de directie de handarbeiders een premie van 60 had uitgekeerd. De metaalbond beschouwt deze handelingen als een inbreuk op de geldende c.a.o.-bepalingen. Als raads man van de metaalbond zal in dit kort geding optreden mr. L. D. Pels Rijcken uit Den Haag. Tegen de A.D.M. loop ook nog een straf rechtelijke procedure, een gevolg van het proces-verbaal dat de looncontrole- dienst heeft opgemaakt. Deze zaak zou vorige week vrijdag voor de rechtbank in de hoofdstad dienen, doch de A.D.M. diende een bezwaarschrift tegen de dag vaarding' in. De raadkamer van de Am sterdamse rechtbank zal daarover op korte termijn een beslissing nemen. De ledenvergadering van de Koninklijke Vereniging tot het Houden van Jaar beurzen, heeft ir. W. van Osselen be noemd tot haar nieuwe voorzitter. De heer Van Osselen volgt dr. G. van der Wal op, die dezer dagen benoemd is tot plaatsvervangend president-directeur van de K.L.M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1