Hervorming van internationaal monetaire stelsel PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Hoe meer hoe liever sterdamse Beurs Klanken uit de ether WONINGPROBLEEM IS NIET OP TE LOSSEN MET RECHTVAARDIGHEID Ministers van financiën beraden zich Een wereldbank Waar zijn onze schepen? HARDE MIDDELEN NODIG INFLATIEVERWACHTING BANK Newyorkse beurs Grotere contributies Drie onderwerpen KWAAL VAN VERZORGINGSSTAAT Schaarste Rechtvaardig Chinese order voor Cont. Engineering Verveling CAROL DAY Feuilleton door Diana Chudley Amsterdamse wisselmarkt financierings problemen Even puzzelen 1 1 r rr r rr sTl ifró 11 12 r 5j z w 15 h I k |!6 rm w 18 Z k 35" ^21 2 22" 23, w 25 26 27 28 k: 29 31 32 33 35 36 37 38 '1 39 30 r n 5T HOOG EN LAAG WATER SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E V V? 8 E COURANT 9 De ministers van financien uit de 10 vooraanstaande lid-landen van de wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fond (I.M.F.) heb ben tijdens bijeenkomsten in Washington besloten tot intensie ve bestudering van de internatio nale geldcirculatie. Zij hopen bin nen een jaar hun bevindingen in een rapport te hebben neergelegd. De tien landen zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Ja pan, Nederland, België, West-Duitsland, Zweden en Canada. De ministers zijn in Washington voor de jaarvergadering van de Wereldbank en het Vorig jaar verwierpen de Verenigde Staten, gesteund door de meeste Westeuropese landen, de door de Britse minister van financiën, Reginald Maudling, gedane voorstellen in zake een grondig onder zoek naar de internationale liquiditeit. De vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten schreef echter onlangs, dat er thans wel iets te zeggen zou zijn voor hervorming van het inter nationale monetaire stelsel. De Newyorkse effectenbeurs raakte gis teren omstreeks het middaguur van slag. Later trad enig herstel in, maar het koerspeil kwam toch niet veel boven de laagste dagwaarden uit. De affaire, die het grootste deel van de dag matig was geweest, nam tegen het slot sterk toe. Ford en General Motors bleven la ger, maar Chrysler maakte zijn verlies goed en ging per saldo hoger uit de markt. In de groep der chemicaliën gleed Du Pont sterk af. Union Carbride verloor ongeveer een punt als gevolg van een prijsverlaging van enkele pro- dukten. Standard Oil (New Jersey), Standard Oil of California, Superior, Socony Mobil en Amerada waren verlie zers in de oliegroep en Texas Instru ments, Maganavox, High Voltage Engi neering, Cenco en Minneapolis-Honey well waren dat onder de Electronica. I.B.M. maakte een vroeger verlies goed en sloot hoger. Er werden 3.730.000 aandelen omgezet. In totaal werden 1313 fondsen verhandeld, waarvan 360 hoger en 671 lager. De omzet van de Ameri can Exchange was 1.340.000 aandelen. De omzet der obligaties kwam neer op 3.960.000 dollar. Pierre-Paul Schweitzer, die wijlen Per Jacobson als directeur van het I.M.F. heeft opgevolgd, verklaarde op een afge lopen weekeinde gehouden persconfe rentie dat het I.M.F., er uitermate voor geschikt is „om de internationale liqui diteit te vergroten". Men neemt aan dat hij geporteerd is voor een vergroting van de contributies door de aangesloten landen aan het fonds. Andere economen hebben voorgesteld het I.M.F. te veranderen in een inter nationale bank of nieuwe verhoudingen voor de valuta's vast te stellen. Schweitzer voorspelde dat drie onder werpen de jaarvergadering die door 700 afgevaardigden uit honderd landen zal worden bijgewoond, zullen domineren, namelijk liquiditeitsvraagstukken, na tionale betalingsbalansen en de ontwik kelingslanden. Dat het woningprobleem in ons land niet kan worden opgelost, komt grotendeels doordat de prin cipes van de welvaartsstaat er op worden toegepast. Een achterge bleven sector leent er zich niet toe, ondergeschikt te worden gemaakt aan overwegingen van verdelende rechtvaardigheid. Dit schrijft prof. dr. F- Hartog, hoog leraar in de economie aan de rijksuni versiteit te Groningen in een beschou wing over „Spanningen in de verzor gingsstaat", gepubliceerd in „Maat- schappijbelangen", het tijdschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Nederland is een typische verzorgings staat, zo zegt de hoogleraar, die hier onder verstaat de democratische maat- schappijvorm, waarbij de overheid zich, zonder het hele economische proces te beheersen, garant stelt voor het collec tieve welzijn van haar onderdanen. Re geren is in de overheidsstaat herverde len, aldus de hoogleraar, die verder op merkt, dat erk in een verzorgingsstaat ten dele juist door de zorgvuldige orde ning bepaalde spanningen optreden, waarvan die op het gebied van de wo ningbouw en de woningvoorziening wel een heel donkere keerzijde van de ver zorgingsstaat vormen. Wanneer bij een gedeeltelijke schaarste de bijzondere maatregelen van de ver zorgingsstaat geen rol spelen stijgt de prijs van het schaarse artikel, zodat de vraag zich aanpast en de nodige pro- duktiemiddelen er naartoe gelokt wor den. Dit is de enige effectieve manier om de schaarste te overwinnen. Wij heb ben van het woningbouwprobleem, dat in wezen een produktieprobleem is, in de eerste plaats een verdelingsprobleem gemaakt. Bij de kabinetsformatie ging het in hoofdzaak niet zozeer om de hoe veelheid te bouwen woningen, maar om de verdeling van het woningbouwvolu me over woningwetwoningen, premie woningen en vrije woningen. Door de huurbeheersing is de aansluiting tussen huurpeil en woongenot grotendeels ver broken en zit de doorstroming vrijwel vast, zodat de bestaande woningvoor raad inefficiënt wordt bewoond. Door de beheersing van de prijzen der pro- duktiefactoren (met name de lonen van bouwvakarbeiders) stromen de arbei ders weg en de stenen gaan er achter aan. Natuurlijk is het rechtvaardiger, de wo ningen toe te wijzen op grond van zo veel mogelijk objectief vastgestelde be hoeften, in plaats van de koopkracht van de huurders of kopers mee te laten be slissen. Evenzeer is het rechtvaardig dat de lonen van de bouwvakarbeiders in toom worden gehouden om niet uit de „Continental Enginering N.V.", dochter maatschappij van „Werkspoor N.V." (Verenigde Machinefabrieken) heeft een contract met communistisch China af gesloten ter waarde van 20 tot 30 mil joen gulden, aldus een Reuterbericht. De „V.M.F." deelt op gestelde vragen mede, dat het hier gaat om het leveren van de volledige uitrusting voor een ureumfabriek (een kunstmeststof). Dit project strekt zich over enkele jaren uit. Of de maatschappij ook met de montage zal worden belast, daarover valt op dit moment nog niets mede te delen. Het is het eerste contact geweest van het Ne derlandse concern met communistisch China, aldus de directie. Directie en commissarissen van „tapijt- fabriek H. Desseaux N.V." delen mede, dat de bedrijfsresultaten over het boek jaar 1962-'63 gunstig zijn geweest. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld een onveranderd dividend van 12 uit te keren. De Oostenrijkse Sociaal Democratische Partij (SPOE) bestaat binnenkort 75 jaar. Op 30 december zal een feestelijke bijeenkomst van het partijbestuur worden gehouden in Hainfeld waar de partij door dr. Victor Adler werd opgericht. pas te raken bij de lonen van arbeiders met ongeveer gelijke scholingsgraad en andere kwaliteiten. Maar als men kiest voor de rechtvaardigheid kiest men te vens voor het blijven doorzieken van het woningprobleem, aldus prof. Har tog. Het woningprobleem en ook het land bouwprobleem en de achterstand in de publieke infrastructuur behoren bij de verzorgingsstaat als de nacht bij de dag en ze zullen dus niet verdwijnen, tenzij er krachtdadig wordt aangepakt met middelen, die tegen de principes van de verzorgingsstaat indruisen. Prof. Hartog, die in zijn beschouwing ook de positieve kanten van de verzor gingsstaat naar voren brengt een hoog welvaartspeil, permanente volle dige werkgelegenheid, bestaanszekerheid van de wieg tot het graf en een bevre digende economische groei stipt ten slotte ook nog het verschijnsel aan van de politieke lusteloosheid, het gemis aan avontuur, nu alles zo welgeordend en gestabiliseerd is. Er zijn wel span ningen in de welvaartsstaat, doch die worden alleen maar verdrongen en om gezet in slepende kwalen. Wanneer men daarentegen bereid is alle lapmiddelen te laten varen en een geëigende politiek te gaan voeren ter overwinning van het woningtekort, ter sanering van de land bouw en ter beëindiging van de achter stand in de publieke infrastructuur, is er nog avontuur genoeg om warm voor te lopen en de verveling uit te bannen. door DAVID D4T KOST HET TJA. WAAEOM? /MAAR. WAAEOM ZOU J EEN DING IS HU ZO'N VERHAAL ZEKER... DE VENT OPHANGEN? VzIT MET EEN OF AN- 2520. Kort nadat de twee Marsianen op hun verkenningstocht in het struikgewas waren verdwenen, ont ving de commandant van de om singelingstroepen 't sein tot do aan val. Daar men reeds had ondervon den over welke gevaarlijke wapenen de robotmannen beschikten en men niet precies de posities of het aantal der tegenstanders kende, geschiedde de opmars in de grootst mogelijke stilte. De zware combat-training kwam de soldaten nu uitstekend te pas. Als spoken gleden zij geruisloos van boom tot boom. De ring sloot zich steeds nauwer om het laborato rium, tot de soldaten ten slotte aan de voet van de grote muur waren aangeland, zonder nog op enige tegenstand te zijn gestoten. Na een korte verkenning werd aan alle kanten waar dat mogelijk was, gelijktij dig de muur beklommen. Ook dat verliep vlot en naar wens, hoewel hier en daar een kreet onder drukt moest worden, wanneer iemand het onge luk had om in een stuk glas te grijpen, dat bo ven op de muur in het cement stak. Steeds meer soldaten sprongen aan de andere kant omlaag, terwijl de voorsten reeds behoedzaam het labo ratorium opslopen. Weldra kreeg men net glan zende omhulsel van een raket in het oog. En wie was de man in de witte jas, die daar bij al die vreemde apparaten stond? 20 We kochten een alleraardigste kleine pony, na hem een week op proef te heb ben gehad. Het dier gedroeg zich voor beeldig en nadat we de eigenaar er der tig pond voor betaald hadden gingen we als een stel tevreden klanten naar huis. De pony gedroeg zich nog een week lang keurig en begon dan kuren te krij gen. Geen kind kon op zijn rug blijven; net beest kende alle trucs, steigeren, plotseling stil staan, zijn rug bollen enz. enz. Ten slotte verkochten we het beest weer wanhopig aan de oude man die het ons geleverd had. „We kunnen niets met deze pony beginnen", zeiden wij. „Wilt U hem niet terugkopen. Wij hebben er niets aan" „Nou enfin", zei de man, „voor deze keer dan om U te helpen. Maar meer dan twintig pond kan ik U er niet voor geven. Akkoord?" Dankbaar accepteerden we dat bod en toen we een kwitantie hadden getekend, knipoogde hij en zei met een brede grijns op zijn gezicht: „Niet verder ver tellen hoor', maar deze pony verdient tien pond per maand voor me Hij had het dier met veel geduld getraind om zich zo te gedragen als hij ons had getoond. Zwijgend gingen we weg. We konden er geen werk van maken, want welk gerechtshof zou zo'n fantastisch verhaal van ons geloven? En te bewijzen viel er niets! We stonden verbaasd over het feit dat iemand ons zo'n streek had ge leverd maar er viel nog meer voor ons te leren. We kochten een zware hit. Een kalmer, tevreden uitziende hit. We waren van plan er de hoeksteen van onze stallen van te maken maar merk ten spoedig dat ook dit dier venijnig kon zijn. Hij trapte en beet en gedroeg zich zeer slecht toen we hem nog maar drie dagen hadden. Toen werd het op eens mank. „Ik ben ervan overtuigd dat dit dier de een of andere doping heeft gehad toen we hem kochten", zei Mi chael. Maar wederom, er viel niets te bewijzen en dus konden we de man die ons het beest verkocht had, niets ma ken. We moesten volstaan met onze schouders op te halen en het verlies te dragen. Een mager, gebogen oud dame tje kwam iedere dag naar de stallen, niet om te rijden, maar om een be zoek te brengen aan haar lievelingsdier. Het was een eerbaar oud gepensioneerd paard van een melkboer. De kleine juf frouw Ramsbotham had hem gekocht als pony voor beginners. Het was een betrouwbaar, vriendelijk oud paard. Hij was dol op Christopher en hing vaak met zijn hoofd over de wieg. De diens ter uit de herberg schreeuwde hyste risch toen ze dit zag, „Op een goede dag eet dat paard het kind nog op". Ondanks al onze zorgen en tegensla gen waren we nooit lang teneergesla- gen. We begonnen mee te doen aan de plaatselijke paardenshows en Michael zag zichzelf al als showspringer. Hij won een paar prijzen en raakte bevriend met een beroemde paardenbezitter. Hij ging een poosje naar hem toe om in zijn stallen te werken en om meer te leren over het showspringen. We dachten dat het misschien de moeite waard kon zijn. We verkochten onze auto en kochten een bromfiets waarop Michael iedere morgen naar zijn lessen bij graaf Robert Orsih tufte. Hij beleefde de tijd van zijn leven met al dat berijden van prachtige showpaarden en ondertussen hadden we een jongen aangenomen om in de stallen te helpen. Op een dag werd er een lading hooi afgeleverd en daar ik druk bezig was met Christopher, tekende ik het ont vangstbewijs zonder de zaak verder te controleren. Later ontdekten we dat het hooi beschimmeld en half vergaan was. „Tja, wat zullen we daar nu aan doen?" zei Michael. „Je had er echt toch even naar moeten kijken, Diana". Nou, ik weet het al, als die lui de rekening sturen, betalen we hem een voudig niet", zei ik. „En ik zal ze wel vertellen, waarom niet". De rekening kwam de eerste weken nog niet, maar toen ze ten slotte arri veerde bracht dat heel wat ellende met zich mee. We begonnen eindelijk wat te leren op het gebied van trucjes in de paardenwereld en hoorden daarover een nogal amusant verhaal vertellen. Een handelaar had een advertentie op gesteld en laten verschijnen in het plaatselijke blad. De annonce luidde als volgt: Vosmerrie, uitstekend geschikt voor kinderen. Eigenaar vertrekt naar het buitenland. Voordelig te koop voor wie hem een goed tehuis kan bezorgen. Het was in het geheel geen uitsteken de pony voor kinderen. Het was een groenachtig Iers paard met een zacht karakter, maar zonder een greintje ver stand en zonder enig plan wie dan ook te gehoorzamen. Het had een tweeling zuster, die ook te koop was. De handelaar kreeg heel wat aanvra gen binnen op zijn advertentie. Hij leid de dan een van de merries voor en stap te er mee heen en weer. Een van zijn twaalf-jarige vriendinnetjes had hij ge traind om hem een handje bij de ver koop te helpen door de opvoering van een dramatisch tafereeltje. Terwijl de toekomstige eigenaar het paard stond te kijken kwam het meis je uit de tuigkamer tevoorschijn rennen en vloog het dier om zijn nek. Ze snik te in haar manen. De merrie vond het best ze was er aan gewend, dat er al dagenlang generale repetities waren ge houden. „Mijn lieve, lieve Conker", snikte het kind. „Je mag niet van me weggaan". Dit had het gewenste effect. Bij het zien van dat kleine meisje dat zo over stuur was bij de gedachte van haar paard te moeten scheiden en de gedach te dat het wel een waardevol paard zou moeten zijn, schreef de goedgeklede koper onmiddellijk een cheque uit en verliet de handelaar als een tijdelijk zeer tevreden klant. De handelaar gaf zijn jonge medeplichtige twee kwartjes en zei: „Laten we nu eens kijken of we die andere vosmerrie ook kunnen kwijt raken". We vonden het een nogal ori gineel denkbeeld, maar we hoopten toch vurig dat wij nooit tot zulke trucjes onze toevlucht zouden moeten nemen om in leven te blijven. Niet dat onze zaken zo floreerden, in tegendeel ze zagen er nogal wanhopig uit. We hadden al gauw gemerkt dat we de keuken in het achterhuis van de herberg niet voor ons dagelijkse koken konden gebruiken: de eigenaar van de herberg had de ruimte vaak zelf nodig als hij voor een groot aantal mensen eten moest bereiden. Vaak werd er ge danst of een partijtje gehouden in de grote zaal en wel hadden ze ons gezegd dat we „af en toe" niet in de keuken terecht zouden kunnen, maar zwart op wit stond er niets. En geleidelijk aan werd dat „af en toe" zo menigvuldig dat we er onder leden. Heel vaak moesten we buitenshuis eten, daar we in onze eigen vertrekken geen gelegenheid had den om iets te verwarmen. In de keuken was een koudwaterkraan. Zelf moesten wij ons altijd met koud water wassen, hoewel we er in slaagden iedere dag een ketel water warm te krijgen op het fornuis in de keuken voor Christopers badje. Het was maar heel gelukkig dat ik acht maanden lang Christopher zelf kon voeden, want anders was het leven nog gecompliceerder geworden. Er waren echter ogenblikken waarop ik me zor gen maakte en dan dacht ik dat ik wel zou moeten ophouden met hem zelf te voeden, daar ik niet meer genoeg had. Michael was een pracht van een echtge noot hij bemoedigde en hielp me zo veel mogelijk. Hij had net zoveel over babyverzorging gelezen als ik en kwam elk ogenblik met glazen koud water aanrennen en zei dan: „Vooruit, drink op dan komt het heus wel weer in orde". En het kwam weer in orde! We hielden samen stand en hadden nog steeds schik in het leven, al werd dat er dan niet gemakkelijker op. Michael verkocht zijn bromfiets weer en met de opbrengst ervan kochten we een heel antieke BSA. Het was niet meer dan een doos op vier wielen en niet al te betrouwbaar. We hadden al plannen ge maakt om weg te gaan uit Windsor en we moesten toch iets hebben om in rond te kijken. Vaak aten we in een restaurant op de heuvel midden in Windsor, tegenover het kasteel en toen ik op zekere dag daarheen reed in onze antieke kar om er te lunchen, hield een agent me aan. (Wordt vervolgd) Het Damrak heeft maandagmiddag de nieu we beursweek ingezet met een goed prijs houdende stemming bij de opening voor de internationale waarden, alsmede een vaste tendentie voor de scheepvaartaandelen. Al leen Kon. Olie stelde teleur met een koers verlies van een halve gulden op f 166,50. De handel in de hoofdfondsen was kalm. Verre weg de meeste aandacht trok de Philips- hoek. Amerika bleef met verkooporders uit deze hoek, hetgeen op zichzelf al een stimu lans voor het Philipsfonds betekende. De vorige week werd deze markt hier onder druk gezet door de Amerikaanse verkopen. Het publiek, alsmede Zwitserland had inte resse in het Phi lips aandeel. Hierdoor ont stond en ruime handel tegen oplopende koersen. Gedaan werd f 151 tot f 151.80 (f 150.80). Unilever verbeterde 40 cent tot f 143.30. Kon. Olie knabbelde een paar dub beltjes van het aanvankelijke verlies af tot f 166.80. Hoogovens één en AKU vier punten hoger op resp. 596 en 520. De scheepvaartsector opende in een vaste stemming met koerswinsten van één tot drie punten. Later op de middag werd het in de ze hoek kalmer waardoor een gedeelte van de behaalde koerswinst verloren ging. Van de leidende cultures moest Deli terrein prijs geven als gevolg van winstnemingen. Am sterdam Rubber en HVA konden het ver hoogde niveau van vrijdag zeer goed hand haven. In de staatsfondsenhoek kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. Aan de koersdaling van de voorgaande twee beursdagen kwam vrijdag in Wallstreet een einde. De markt sloot er prijshoudend, voor de Nederlandse hoofdfondsen iets hoger. Van de Europese beurzen was Zwitserland aan de vaste kant. Deze week zal de beurs in Amsterdam wel licht beïnvloed worden door de loon- en prijspolitiek. Tot nu toe heeft de beurs zich hiervan heel weinig aangetrokken. Houders van aandelen hebben zich niet laten af schrikken. Men is op het Damrak van me ning dat de loon- en prijsverhogingen toch uiteindelijk zullen overhellen naar een in- flatiesfeer. De druk op de winstmarges voor het bedrijfsleven, wordt dan voor lief geno men. In verband met bovengenoemde ge dachten liggen de lokale waarden in Amster dam dan ook merendeels vast in de markt. De internationale waarden zijn, voor wat de stemming betreft, nog altijd voor een groot deel afhankelijk van de tendentie in Wall street. In de lokale afdelingen werden aandelen ta- pijtfabriek Desseaux op 390 h 400 geadvi seerd (375). Dit op het onveranderde divi dend over het afgelopen boekjaar plus de aangekondigde aandelenemissie met claim recht. Verder waren hoger Verenigde Machi nes, Billiton, alsmede de meeste aandelen van CONTANTE PRIJZEN Londen 10.08'A10.09)4: New York 3.601/2—3.60%: Montreal 3.34-ft— 3.34H: Parijs 73.55—73.60; Brussel 1.22)47.223A; Frankfort 90.57)'2— 90.62Vi; Ztirieh 83.52)4—83.57)4; Mi- aan 57.89)457.94%; Kopenhagen 52.22'/!—52.27)4; Oslo 50.36%— 50.91%: Wenen 13.96%—13.97'A: Lissabon 12.563/.-72.58)4: Stock holm 69.48)4—69.53)4. de onroerende goederenmaatschappijen. La ger echter was van Gelder papier. De direc tie van deze maatschappij heeft bekendge maakt dat met een dividendverlaging ernstig rekening moet worden gehouden. Reeds de vorige week lagen genoemde aandelen steeds aangeboden in de markt. Op de incourante markt werden aandelen Mulder-Vogem hoger geadviseerd op de goede vooruitzichten. De aandelen van de beleggingsmaatschappijen Unitas lagen wederom zeer vast in de markt. A.N.P.C.B.S.-BEURSINDICES Verklaring- gedaan eD bieden; f -» gedaan en laten; b bieden: I laten; d 26-9 27-9 30-9 Int. conc. 551.6 548.6 549.9 Industrie 351.3 353.9 354.9 Scheepv. 159.9 158.4 160.8 Banken 252.1 252.2 253.3 Handel enz. 160.3 161.4 161.8 Algemeen 398.1 396.5 397.8 ex dividend: e ex claim. Staatslen. Ned '59 4Va Ned '60 4Va Ned. '47 3Va Ned '51 3Va Ned, '48 3% Ned. '50 3% Ned. '55 3% Ned. '37 3 Gr boek '46 Doll. *47 Inv. eert. 3 Ned '62-64 Ned. Ind. '37 6 W.B. Len. '57 101& 101& 92& 88% 92% 92 92% 88Va 98H 101A 101 Va 92& 97 88% 88%* 92% 92 92tf 88% 98H 99H 106% 106% Aandelen Amst. rubb. HV.A, A.K.U. Deli M. Hoogov. Philips Unilever Kon. Olie Sch. H.A.L. K.L.M. K.N.S.M. 117% 117% 153% 154§ 915%» 519% 132 128.50» 595 595% 150.70 151.70 142.60 143.10 166.80 166.50 luchtv 132% 136 48 48 162 164% Kon. Paketv. 161 Schelde N.fl. 251 252 Curt. Wr. 21 St. Mij. Ned. 147 146% Schokbet. 365 363 Du Pont 252% 252% Niev. Goud. 126 126% Scholten F. 739 739 Gen Electr. 79% 79% v. Ommeren 276 280 Stokvis 19-1% 193% Gen Mot. 76% 76% Rott. LI. 144% 145% Vergd. Blik 370b 372 [nt. Nick. 66% d 66% Schv. Unie 144% 145» Vergd. Mach. 2127 232 Kennecott 76%d 76% Vredest. 290 281 Nat Can. Industrie enz. Wilton 286 283 Rep. Steel 41% 41ff Alb. Heijn 655 658 Zwanen b. 946 950 Shell Oil 44%d 45% Am droogd. 208 205 Interunie 200 200 Stud. Pack. 7& 7% Berg. Jurg. 293b 293 Robeco 231 231 Tide Water 25% 24«i Berk. Pat. 267 265 Valeurop 767 715 U.S. Steel 54% 54% Blaauwh. 472 475 PREMIEL. Bijenk. Banken Alkmaar 83b 83% Calvê 955 966 A'd. Bank 393 396 A'dam '51 94 94 Centr. Sulk. 282 283 N.H. Mij. 373 373% A'dam *56 I 86 85 Fokker 346 345% R'd. Bank 365 365 A'dam '56 II 91% 91% v. Gelder 245 228 Tw, Bank 329% 330 A'dam *56 IH 92% 91% Gist sp. 400 405 Breda '54 v. d. Heem 287% 285 Obl. Dordr '56 34% Heineken 465 462 B. N. Gem. (4%) 99% Eindh. '54 86 86 Internat. 263 266%b B. N. Gem. '58 (5) 103A 103A Ensch. '54 86% K.N. Papier 320% 324% D. Haag '52 1 96% K. Zout 790 793 Amerik aand. D. Haag '52 II 96% Muller 333 335 Am. Enka 35% 35% R'dam '52 I 98 1 96%1 Ned. Dok 132% 132% Am. mot. 19A 19A R'dam '52 II 95 Ned. kab. 473 480 Am. Tel. 129 130 R'dam '57 92% 92% Netam 298% 298% Anaconda 49& 49A Utrecht '52 Nijverdal 232 235 Beth. St. 32% 33 Z.-Holl. '57 93% 93 Rott. Dr. Dok 376 382 Cit. Serv. 66 66% Z.-Holl. '59 99 97% DINSDAG 1 OKTOBER 1963. HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of gram- mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Nederlands Koperorkest: Origine le Engelse Brassbandmusique. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Blaas- kwintet: moderne muziek (stereofoni- sche uitzending). 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Griekse lichte mu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Amateursprogramma. 18.45 Lich te muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Licht instrumen taal trio. 19.25 Pianorecital: walsmu ziek (stereofonische uitzending). 20.00 Nieuws. 20.05 Minjon 10 jaar, feestelijk programma. 21.05 Boekbespreking. 21.15 Voordracht. 21.30 Nederlandse Fi nale van het Internationaal Vocalisten concours Giuseppe Verdi. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten en beursberichten. 23.00 Klassieke kamer muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 meter. 1007 kc/s. 12.00 Het Angelus. 12.04 Populaire grammofoonmuziek. 12.20 Voor de boe ren. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Draaiorgelklanken (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!: lichte grammo foonmuziek met commentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Fluit en piano: moderne muziek. 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.20 Voor dracht. 15.40 Weense liedjes. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: Reli gieus ziekenprogramma. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Grammofoonmuziek. 17.50 Regerings uitzending: De 9e jaarbeurs te Parama ribo, door A. J. M. Judell. 18.00 Gram mofoonmuziek voor de teenagers. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialis tische Partij: Socialisme en vrijheid, door de heer A. G. van der Spek, lid van (Advertentie) NHM Als uw bedrijf groeit.wilt u misschien eens rustig pra-1 ten over uw De N.H.M. neemt graag de tijd om met u mee te den ken en u alle gewenste inlichtingen te geven. v NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ de Eerste Kamer. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeant- woording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali- tieten. Aansluitend: Conciliejournaal. 19.30 Licht instrumentaal ensemble. 19.50 Grammofoonmuziek. 20.00 Jeanne d'Arc au Bucher, oratorium. 21.20 Klas sieke grammofoonmuziek. 21.30 Reis- oogst, klankbeeld. 22.00 De zingende kerk: muzikale lezing over kerkmuziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd... een keuze uit woord, zang en dans van elders en... an ders. 23.10 Lichte orkestmuziek en so listen. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Internationaal Agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20—21.30 De bezetting XIV, documentaire over Ne derland in de tweede wereldoorlog. VP RO: 21.30 Man van de dag, voordracht. 21.40 Fragmenten uit Hitchcockfilms. 22.25 Ziek zijn... beter worden, medische rubriek. NTS: 23.00 Journaal. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 18.30 Berichten. 18.33 De kunst en zijn geheimen. 19.05 De gedachte en de men sen, uitzending van filosofie en leken- moraal. 19.35 L'escadron, filmfeuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 Orkestmuziek. 21.15 L'immortelle, film. 22.45 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.00 De liberale gedachte in actie. 19.30 Kroniek over de vrijetijdsbesteding. 19.55 Sport. 20.00 Journaal. 20.20 Reis routes: Lapland. 21.00 Lichte muziek en chansons. 21.50 Auteurs te gast in onze studio. 22.20 Journaal. WOENSDAG 2 OKTOBER 1963. HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmu ziek, reportages, mededelingen en com mentaren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmu ziek. 8.55 Rookpraatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke orkestmu ziek (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Moderne orkestmuziek (gr.). 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Promenadeconcert. 11.30 Blokfluit en orgel: oude muziek. HILVERSUM H. 298 meter. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke gram mofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Internationale volksliede ren en dansen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Bariton en piano: Moderne liederen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano: klassieke muziek (gr.). 11.15 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorspel (2). 11.45 Lichte grammofoon muziek. Uli >4 HORIZONTAAL: 1 ontredderde jeugd, 5 vis, 9 nieuwe wereldtaal, 10 onheil aanbrengende go din, 12 meisjesnaam, 13 watervogel, 14 waarvan er geen tweede is, 16 goed zo!, 17 krachteloos, 20 voor (Lat.), 21 bij woord, 22 opgeld, 24 kleine plaats, 26 lengtemaat, 27 oppervlakte, 29 spleet, 31 talrijk, 32 zuidvrucht, 34 doel, 36 sterrebeeld, 37 vochtig, 39 vlug, 40 ijzeren staaf, 41 spoedig. VERTICAAL: 1 niemandal, 2 lofzang, 3 geen werkdag, 4 familielid, 5 zeer moeilijk, 6 studenten- roeivereniging, 7 rij, 8 duivel, 11 vlucht heuvel, 15 elpenbeen, 18 schaapje, 19 ranonkelachtig gewas, 21 plaats op Ve- luwe, 23 wasdom, 25 de beste prestatie, 26 tegen de draad in, 28 stad met scheve toren, 30 kolbak, 31 schaapkameel, 33 vochtig, 35 bloeiwijze, 38 ten afscheid. De oplossing van de vorige puzzel luidt. ABBEKERK 18 te Shanghai ABIDA 25 21 m ono van Muscat AC I LA 26 van Teesport naar Thameshaven ADARA 23 van New fork naar Charleston ALGORAB 14 te Santos AMERSKERK 13 rede Colombo AMMON 21 600 m. no van Bermuda Averdijk 28 Finisterre naar Duinkerken BALONG 25 te Valparaiso BARENTSZZEE 26 150 m zo van Bachanan BLITAR 26 08 362 78280 CALAMARES 26 te Cirtes CALTEX AMSTERDAM 28 van Bahrein naar Suez CALTEX ARNHEM 27 200 m o. van Gibraltar CALTEX EINDHOVEN 27 120 m. nw van Djeddah CALTEX MADRID 30 van Rastanura naar Europoort CALTEX THE HAGUE 29 van Aden naar Dastanura CITIES SERVICE VALLEY FORGE 26 120 m nno van Masso Wah. EEMHAVEN IS te New Orleans EENHOORN 27 te Thessaloniki ELIZABETH BROERE 27 te Gibraltar. FINA NEDERLAND 30 van Aden naar Mombasa FOREST LAKE 25 500 m no van Puerto Rico FOREST TOWN 27 S5 m zw van Kuri Muria FRIESLAND (SSM 27 van Szczecin te Rotterdam G A ASTER LAND 26 0923 n 2S53 w GORREDIJK 24 van New York n. Rotterdam JACOB VEROLME 27 te Balboa KABYLLIA 26 van Trinidad naar Rotterdam KINDERDIJK 25 410 m zo van Halifax KREBSIA 19 van Bangkok te Pladju KLOOSTER DIJK 26 van Vera Cruz te Coatzacoalcos KYLIX 25 te Curasao LADON 26 van Paramaribo naar Georgetown LEIDERKERK 29 van Dubai naar Ummsaid MAASLLOYD 24 van New York naar Los Angeles via Christobal MAI NLLOYD 26 van Bangkok MARNELLOYD 26 1365 m zo van Fernando Noronho MATARAM 26 te Houston MEERDRECHT 24 720 m wnw van Lands End MEERKERK 26 van Colombo naar Aleppo MISSISSIPPI LLOYD 27 te Alexandria MOORDRECHT 26 440 m zo van Bermuda NAESS LION 29 van Rotterdam naar Banias NAESS TIGER 23 £50 m zo van Curacao NIEUW AMSTERDAM 26 te Cobh OCEAN SPRINTER 26 te Rotterdam OLYMPIA 26 in Thorbaai ONDINA 26 te Umm Said ONOBA 24 te Suez SIRIS 26 250 m nw van Azoren P. G. THULIN 26 te Christobal PRINSES IRENE 29 van Milwaukee naar Detroit PRINS FREDERIK HENDRIK 27 te Rotterdam RANDFONTEIN 28 van Kaapstad naar Teneriffe SENEGALKUST 26 Kaap Finisterre SIMONSKERK 24 te Port Elizabeth SINOUTSKERK 26 te Hamburg SLAMAT 29 te Messina SLOTERKERK 21 te Lourenco Marques SOPHOCLES 26 te Houston STAD ROTTERDAM 27 van Rotterdam naar Palermo STEENKERK 26 lOO m nno van Las Pal mas STRAAT BANKA 16 te Montevideo STRAAT CLEMENT 24 van Adelaide naar Freemantle STRAAT COLOMBO 25 van Shanghai naar Hongkong STRAAT SINGAPORE 21 te Sydney TJIBODAS 27 te Nageya TJIPANAS 27 te Monrovia VAN DER HAGEN 24 te Melbourne VAN RIEBEECK 24 te Beira VI AN A 29 te Genua VIDENA 27 280 m o. van Malta WIEBOLD BOHMER 25 van Amsterdam naar Haifa WILLEM RUYS 28 van Bermuda 30 te New York WONOSARI 28 van Singapore ZAANKERK 28 van Cadiz naar Antwerpen ZAFRA p. 30 Kaap Bon naar Landsend 2 oktober Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 1.05 2.10 nap uur meter 13.20 2.12 1.38 2.10 2.40 2.55 2.25 2.42 1.55 1.88 nap uur meter 7.19 1.73 13.47 14.23 14.50 15.17 2.27 2.39 1.42 1.71 7.51 8.21 8.07 8.25 nap uur meter 19.56 2.23 1.90 2.03 1.27 1.51 20.30 21.00 20.31 20.48 2.41 2.51 1.81 2.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13