to.ooo oude stenen LEZERS SCHRIJVEN Hoe meer hoe liever Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer jUJ Waar zijn onze schepen? (H) Soebandrio maant tot zelfdiscipline DE VROUW IN HET AMBT DE VROUW IN HET AMBT (III) TWEE MATEN VOOR TIJD Even puzzelen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Tienduizend oude stenen ge vraagd. Nu zijn er mensen, die wel weten wat ze liever op hun verlanglijstje zetten. Het Rode Kruis in Souburg niet. Om de mensen te kunnen helpen wil deze vereniging eerst zeil door de mensen geholpen worden. Alle stoepjes uit de Souburgse tuinen moeten worden ge sloopt. Allemaal voor het Rode Kruis. Er komt een noodhos pitaal! Daarom hebben die Souburgers een advertentie in de P.Z.C. gezet. Resultaat: na drie dagen waren er drie honderd binnengekomen. Honderd per dag. He heer Thoma is een van de hoofdfiguren achter deze Souburgse stenenactie. Hij is penningmeester van de afdeling Souburg. Penningmeesters draaien iedere cent drie keer om voor ze hem uitgeven. Dat is bij het Rode Kruis in Souburg hele maal het geval. Vandaar mis schien, dat de heer Thoma zelf maar achter de verbouwing van het gebouw in de Paspoort straat is gaan staan. Kunnen er tenminste geen financiële onge lukken gebeuren met de aan koop van materialen. Vrijwel elke dag trekt de enthousiaste penningmeester er met de auto op uit om iets op de kop te tik ken. „Ik kan het het beste doen. 'k Heb een auto en mijn zoon doet de zaak, ik ben alleen nog administratief". Als je niet be ter wist zou je zeggen, dat het de een of andere opkoper is. Hier een beetje oud hout, dat men goed kan gebruiken, daar zakken specie tegen een willig prijsje en dan natuurlijk die stenen. We hebben ook wel vierduizend nieuwe gekocht pas, maar voor de fundamenten en de binnen muren kunnen we best oude gebrui ken. Trouwens dat zal wel moeten. We mogen niet boven de tienduizend gulden komen. Anders hebben we een vergunning nodig. En zoals het nu gaat zitten we voor de winter bin nen. Nu hebben we geen bouwver gunning nodig. Bovendien doen we het allemaal met eigen mensen. Elke avond komt er een groep leden van de colonne graven, metselen, stenen sjouwen en meer van die dingen. Er zijn natuurlijk wel een paar vakmen sen bij, zoals timmerlui en metse laars, maar de meesten zijn toch mensen, die nooit met hun handen werken. Die hebben het zwaar te verduren. Kijk nou maar eens naar mijn handen. Zitten vol wondjes. Niet dat het geeft, wan die zullen wel weer verdwijnen. En de eerste keer! Daar kwamen ze hoor. Vorige week zaterdag. Op lage schoentjes en met het witte over hemd aan. Daar kwam natuurlijk niets van terecht. Ga maar eens sleu ven graven in je zondags pak. In een mum van tijd zagen ze er uit a!s kinderen, die een dagje in de modder hebben gespeeld". Penningmeester Thoma denkt, dat ze nog voor de winter klaar komen. Al le krachten worden ingespannen. Met man en macht werken de leden van de Souburgse Rode-Kruiscolonne tot 's avonds Iaat aan de verbouwing van hun gebouw in de Paspoort- straat. „Ik heb ze zelfs een keer tot elf uur 's avonds gehouden. Even nog een kuip specie maken. De ene haalt zand met een kruiwagen, de ander zorgt voor het water en in een ommezien is er een kuip specie, maar het wordt al later en ja, zo'n kuip specie kun je toch niet tot de volgen de dag laten staan? De „bouwkvakarbeiders" zijn alle maal lid van de c^'ouue, dus geoefend in het verlenen van eerste hulp. Dat bleek wel toen een van de leden vo- PENNINGMEESTER THOMA steentje bijdragen ZWIK TOT ZLJPE" rige week op een gegeven moment een wond in zijn hand opliep. Waar was de verbandtrommel Overal zoeken, en die man maar bloeden Eindelijk vond iemand op de zolder van het oude gebouw nog een ver bandtrommel. Bijna een colonnelid minder. Niet dat er zo weinig colonneleden zijn, maar het staat zo slordig tegen over de buitenwereld. Actieve leden hebben ze genoeg in Souburg. Eigen lijk teveel. Daarom moet het gebouw ook worden uitgebreid, want het Rode Kruis is volledig uit zijn oude gebouw gegroeid. De cursussen moe ten nu al in een ander gebouw wor den gegeven. Voor de inrichting van het nieuwe gedeelte heeft het Rode Kruis nog geen geld. Maar dat is van later zorg. De inrichting van een noodhospitaal vergt heel wat geld, maar daarover maakt de heer Thoma zich nog niet bezorgd. Hij is wel van de noodzaak van een noodhospitaal overtuigd. „Dat is wel bij de ramp gebleken. Hadden we geeneens ac commodatie om de slachtoffers onder te brengen. Moesten we onze toe vlucht nemen tot een pastorie en een kantoorgebouw". De heer Thoma is zelf wel een van de geestdriftigste bouwers. Hij was bezig een handkar met hout onder zwaar gesteun een flauwe helling op te duwen. Komt er een kennis in een auto langs. Die dacht minstens, dat de penningmeester van het Rode Kruis plotseling failliet was gegaan en toen maar ergens is gaan werken. Verschrikt trapt hij op de rem: „Wat ben jij daar nu aan het doen?" „Kom maar eens kijken! Ja, stap maar uit je wagen! Dan kun je tenminste nog wel een handje helpen". Overal peutert hij wat los bij de mensen. „We hebben wel geld, maar dat is zoals gewoonlijk bij ons soort verenigingen helemaal niet vol doende. Stel je voor: een noodhospi taal voor tienduizend gulden! Aller lei instellingen en particulieren heb ben materiaal beschikbaar gesteld. De spullen waar we mee werken le nen we. Steigerplanken, spaden, spe- ciebakken, kortom alles is beschik baar gesteld. Zelfs de tekeningen voor de uitbreiding hebben we ge kregen. Een lid van ons heeft de plan nen op papier gezet. En de goedkeu ring van de gemeente was er zo". Nu zijn ze elke avond bezig. Onder de stralen van geleende schijnwer pers werkt een tiental mensen om een noodhospitaal uit de grond te stampen. Gemopper over arbeids tijdsverkorting of overuren is er niet bij. De vrouwen zorgen voor de koffie tijdens het schaftuurtje, dat zo kort mogelijk wordt gehouden. De opening van het verruimde gebouw zal niet lang op zich laten wachten. QjaoL CAROL DAY - door DAVID WRIGHT LEICHNER KREEG EEN RAAR. BE HOORLIJK GEMENE VRIENDJES IN HET PAARDEN-DOPING SPEL LETJE JOE EN ZIJ ZULLEN MIJ ZOEKEN Hoewel ik van mening ben, dat een discussie over „de vrouw in het ambt" meer op zijn plaats is in een kerkelijk blad, kan ik toch niet nalaten in deze rubriek enkele opmerkingen te maken aan het adres van de heer Minderhoud. Hij meent op bijbelse gronden aan te kunnen tonen, dat het de vrouw niet is toegestaan het ambt van predikant te vervullen. Wel, men kan uit de bijbel nog wel meer aantonen. Men kan, als men de tekstplaatsen maar weet te vinden (en de heer Minderhoud weet dat!) de bijbel eigenlijk alles laten zeg gen, wat men zelf graag horen wil. En dat is in de geschiedenis van de Kerk helaas meer dan eens gebeurd. (Verge lijk het spreekwoord: Elke ketter heeft zijn letter). Moeilijker daarentegen is het om de bij bel zelf te laten zeggen wat hij wil zeggen. Mijn leermeester voor het Nieuwe Testament zei altijd: „Stoor je niet aan de hoofdstukkenindeling, maar lees door, opdat je het verband ziet, waarin de dingen gezegd zijn". Als de heer Minderhoud dat ook eens had gedaan! Dan had hij ook 1 Cor. 11 gelezen, waar Paulus er zonder meer van uitgaat, dat de vrouw, evengoed als de man, in de samenkomst van de ge meente bidt en profeteert getuigt van de grote daden van God). Alleen de vrouwen moeten, aldus Paulus, als zij bidden en profeteren, een hoofdbe dekking dragen, d.w.z. zij moeten vol gens Israëlisch gebruik gesluierd zijn. Er zijn overigens voorbeelden genoeg aan te wijzen in de bijbel van vrouwen, die in het openbaar spreken en getui gen. Denken we maar aan het oudste lied dat in de bijbel staat, het lied van Debora (Richt. 5). En zegt Paulus in dezelfde brief enkele bladzijden verder, in 1 Cor. 14, iets geheel anders? Nee! In 1 Cor. 14 gaat het namelijk over de orde in de gemeente en haar eredienst. Verschillende mensen mogen daar het woord voeren maar één voor één 1 Cor. 14 31). Daarbij was het de ge woonte, dat men de sprekers door vra gen mocht onderbreken. Maar, zegt Paulus, laten, om al te veel vragen en onderbreking te voorkomen, de vrouwen thuis hun mannen om opheldering vra gen over die dingen, die zij in de ere dienst van de gemeente niet hebben be grepen. In dit zelfde verband moeten we, naar mijn mening, ook 1 Tim. 2 lezen. Het gaat hier dus allerminst om een algemeen voor alle tijden geldend spreekverbod voor de vrouw. Evenmin gaat het aan om op grond van 1 Tim. 3 2 en 12 en Titus 1 6 te zeggen, dat alleen mannen het ambt van opzie ners en diakenen kunnen bekleden. Er staat niet, dat zij een man van een vrouw moeten zijn, maar van één (telwoord) vrouw. Dit is dus een waar schuwing tegen of beter een verbod van de polygamie. Al heel vreemd wordt het overigens als wij bijna 2000 jaar na Christus nog weer eens aankomen met de Israëlische tempeldienst, waar alleen mannen als priesters dienst deden, als argument tegen „de vrouw in het ambt". Een lidmaat van de Hervorm Te Kerk mocht, dacht ik, wel weten en geloven, dat in Christus'offer de Israëlische tempeldienst vervuld is, dat inderdaad de plaats van de vrouw in Israël veelal een ondergeschikte was. maar dat in verhouding daarmee de houding van Jezus tegenover de vrouw, een radicale omwenteling betekende en dat Paulus in deze lijn heeft verder ge dacht en geschreven. Onze Kerk bevindt zich dus wel in goed gezelschap bii haar werk om de vrouw toegang te verlenen tot alle ambten. 2519. Professor Aristide Dubois stond besluiteloos bij de schakelkasten voor de radiografische start en besturing van de raket. Moest hij piloot Storm achterna gaan en hem helpen Sandra uit de handen van ZI te redden, of moest hij hier de wacht blijven hou den, om te zorgen dat niemand de machine voortijdig het hemelruim in schoot?Doch hij hoefde geen be slissing te nemen, want op dat mo ment werd hem van achteren iets hards in de rug geduwd! Toen hij zich snel omdraaide kreeg nij de schrik van zijn leven! Als gevolg van zijn langdurig isolement in het labo ratorium, was de professor een der weinige mensen, die nog nooit iets gezien of vernomen had omtrent de twee bezoe kers van Mars. Daarom was deze plotselinge confrontatie voor hem wel een héél onverwacht genoegen. Ath en Sinh begrepen echter weldra, dat zij met de beroemde professor Dubois te doen hadden en na de eerste schrik en verbazing werd de situatie van weerszijden snel opgehelderd. Du bois vertelde zijn onverwachte bezoekers wat er op dat ogenblik wellicht in de raket geoeurde en Ath en Sinh waren onmiddellijk bereid om piloot Storm hun diensten aan te bieden! i feuilleton dooi Diana Chud!e\ 19 We waren juist tot het besef gekomen dat we al de helft van het geld dat de rijschool had opgebracht in de tijd van acht weken hadden verteerd. Ik bleef nog tien dagen bij de ouders van Michael en toen gingen we gedrieën terug naar de Priorij. Met een kleine baby erbij zou het leven daar in die ene kamer er wel niet gemakkelijker op worden, maar ik was reuze blij weer thuis te zijn. Michael volgde me wat bedachtzamer met de ba by in zijn armen. Hij was er trots op dat wij die levenslustige baby op de wereld hadden gezet. Voor vrouwen is dat iets waar ze langzamerhand mee vertrouwd raken, vooral als het kind gaat groeien en bewegen. Voor een man gaat het al lemaal nogal plotseling. Het ene ogen blik is er nog maar alleen een nogal om vangrijke echtgenote en het volgende ogenblik een heel klein, hulpeloos wezen tje en een vrouw die ineens een moeder is geworden. Spoedig na mijn thuiskomst besloot Vera Faulkner een bedrijfsleider met zijn echtgenote er bij in te nemen en die voorlopig onder te brengen in de tweede bovenkamer, die nog kleiner dan de onze was. Hoe zij het daar uithielden, begrijp ik nog steeds niet. Op een morgen toen ik Christopher aan het baden was, viel er een plens water op de vloer, druppelde door het plafond heen in de benedenkamer waar de be woners juist zaten te ontbijten. Erg ge zellig vonden ze dat niet bepaald. Ik voelde dat het nu echt wel tijd werd dat we weggingen. We hadden geen goodwill meer te overhandigen en dus begonnen we serieus naar iets nieuws uit te kijken. Het was heerlijk in onze T'errapiame er op uit te trekken met Christopher achterin, warm ingepakt in zijn reïswieg. Hij hield van de beweging van het rijden en gedroeg zich voorbeel dig, behalve als we moesten stoppen voor 'n verkeerslicht. Dan werd hij wak ker en schreeuwde luidkeels totdat we weer gingen rijden. Sparrowhawk, de paardenhandelaar en zijn vriend Fresh water, trachtten ons te helpen. Ze be loofden voor ons uit te kijken naar een geschikte rijschool. Het moest niet te dicht bij Reigate zijn, opdat het concur rentie zou zijn aan onze eigen vroegere rijschool. We bekeken heel wat moge lijke woonadressen, waarbij inbegrepen drie oude spoorrijtuigen in een weiland. Ik vond het een reusachtig idee om in een spoorwagen te gaan wonen, maar Michael wees me erop, dat ze nogal erg afgelegen lagen en dat het moeilijk zou zijn daar een behoorlijk renderende rij school op te bouwen We bekeken een enig huis in Findon. Het was nooit als rijschool gebruikt, maar had heel wat stallen. Maar helaas, zoiets magnifieks konden we niet betalen, zodat we maar doorgingen met naar iets eenvoudigers te zoeken. Trouwens ons geld slohk met de dag. Op een dag gingen we naar een verko ping en kochten daar twee Ierse pony's Het was toen in de mode om Ierse pony's te kopen ze waren niet al te vaak aan de markt, maar 't waren prachtige die ren en voor deze twee betaalden we 300 pond. Toen we ze thuis kregen be merkten we dat ze nog half wild waren en nauwelijks getemd. Het bleek een heel slechte koop te zijn geweest en ten slotte moesten we ze weer doorverkopen. Freshwater vertelde ons van een aardig klein zaakje dat juist iets voor ons zou zijn. Het hoorde bij een oude herberg in Windsor, lag binnen rijafstand van de rijtoute daar en we konden 'n vergun ning krijgen. Het idee om in het Park van Windsor te rijden beviel ons wel, dus gingen we eens een kijkje nemen. Michaels vader had er verbaasd over gestaan dat wij zo'n succes van onze onderneming in Reigate hadden weten te maken hij was, met vele anderen, van mening geweest dat we veel te war hoofdig waren om ergens een succes van te maken. Nu ging hij met ons mee naar Windsor om ons met zijn vaderlijke raadgevingen bij te staan. We hielden van de omstreken van Windsor. Het was er prachtig in het vroege voorjaar en de stad zelf beviel ons ook statige grijze behuizingen groepeerden zich om het kasteel op de heuvel. De rivier stroomde machtig door het dal en be loofde ons zomers luie dagen met piek nicks aan zijn oevers. We bekeken de achtertuin van de oude herberg en we waren zo verrukt eindelijk eens iets te vinden wat we konden betalen, dat we de zakelijke kant niet erg goed bekeken. Er stond een aantal prachtige paar den en men zei ons dat sommige daar van hier gestald waren en dat de eige naars ons zouden betalen voor het voed sel en het onderhoud en dat wij ze kon den gebruiken voor onze leerlingen. Er was een kleine tuigkamer met een aan tal goed uitziende zadels en tomen. Ver volgens kregen we een grotere kamer te zien, eigenlijk ook een tuigkamer, die ons voor woning zou moeten dienen. Michael en keken elkaar eens hoofd schuddend aan en dan naar onze vijf we ken oude zoon. „Ik denk nietbe gon Michael. „Oh, maar U kunt er nog wel een kamer bij krijgen hiernaast", zei de eigenaar van dé herberg. „Er staan nu flessen in, maar U kunt hem heel gemakkelijk opknappen voor woon ruimte". We keken naar de flessenka- mer en onze verbeelding toverde die al om in een leuk babykamertje voor Chris topher. „En waar moet ik koken?" vroeg ik. „Er is een heel comfortabele keuken in het achterhuis", zei de man. „Die kunt U gebruiken". „Goed", zeiden we. We besloten de zaak over te nemen. We waren er zeker van dat we dit tot een goed florerende rijschool konden opbou wen. De volgende dag verhuisden we al. De woonruimte viei niet bepaald mee. We deden ons best de kamers op te knappen en verfden de muren, maar bin nen de tijd Vein een paar weken hadden we al spijt dat we de rijschool zonder deugdelijk contract hadden overgeno men. Ik geloof niet dat de man die het zaakje aan ons verkocht, erop uit was geweest ons te bezwendelen. Het was meer onze onervarenheid die ons par ten speelde. We hadden de zaak veel grondiger moeten overwegen en wij had den om een inventarislijst moeten vra gen. Michaels vader had ook nog nooit een rijschool overgenomen, dus konden we hem de schuld ook niet geven dat wij er blindelings ingetippeld waren. Ik ge loof trouwens dat hij zonder meer aan nam dat er wel een geschreven contract zou zijn gemaakt. Het duurde niet lang of we bemerkten dat geen van de pony's ons eigendom was. Het leek wel of er iedere dag iemand op kwam dagen om zijn paard of pony op te eisen, compleet met zadel en bit en zodoende verviel onze rijschool steeds meer. Tegen de tijd dat we uit eindelijk het zaakje lieten schieten was nog slechts een nietmachine ons eigen dom. Soms liepen er laat in de avond bezoe- keds van de herberg de achtertuin in en zagen dan onze kleine tuigkamer annex babykamer voor de herenwasgelegen- heid aan. We moesten de deur stevig op slot doen. Geleidelijk aan verdween al ons geld. Er scheen in de streek ook niet veel vraag naar rijlessen te zijn. Ik geloof dat de meeste kinderen daar hun eigen pony's hadden en die dat niet hadden waren ook niet in staat rijlessen te be talen. We besteedden nog wat geld aan adverenties en hingen een uithangbord op, maar hoewel we er een paar leer lingen door kregen was het aantal toch niet genoeg om er voor ons een bestaan uit te maken. Het duurde niet lang of we ontdekten dat we een gemakkelijke prooi waren voor ervaren paardenhandelaren. Het was niet te geloven hoeveel trucjes men met ons uithaalde, we waren ook nog zo onervaren in dat opzicht! 's-Heer-Abtskerke. E. J. C. Hamminga. herv. predikant. In de P.Z.C. van 25 september las ik een stuk van de heer P. C. Minderhoud, hervormd lidmaat, over de vrouwelijke predikant op Walcheren. Om te beginnen, moet ik wel zeggen dat het mij genoegen deed dat de heer Minderhoud zijn uiteenzetting begon met: „Haar benoeming (d.i. van ds. Valk te Grijpskerke) en aanstelling zul len wel volgens de kerkorde zijn ge schied, doch zij zijn naar mijn mening niet overeenkomstig de H. Schrift". De lezers van het stuk doen er goed aan, zich te realiseren dat hier een probleem wordt aangepakt vanuit de bijbel, zoals de schrijve- die verstaat. Dit wil ik nu ook doen. Mijn bijdrage heeft geen an dere bedoeling dan te laten zien, dat men de Heilige Schrift kan lezen en daar heel goed in kan vinden, dat God het ambt voor de vrouw ook openstelt. Als wij over de vrouw in het ambt spre ken, dan zullen we goed moeten weien dat de „opziener" heus niet zo gemakke lijk op één lijn mag gesteld worden met dominee of ouderling als de heer Min derhoud dat doet. Het N.T. kent de volgende ambten: apostelen, leraars, evangelisten, herders, profeten (Ef. 4 11). Het valt op dat onze predikanten en ouderlingen hier niet voorkomen. Het valt ook op dat de priester in het N.T. als ambt verdwenen is en dit volkomen terecht: na de komst van Jezus Chris tus, die „als hogepriester... niet met het bloed van bokken en kalveren, maar met zijn eigen bloed, eens en voor altijd binnengegaan in het heiligdom, waar door Hij een eeuwige verlossing ver wierf". (Hebr. 9 12) is aan het ambt van priester een e nd genomen. Mede daarom is het onjuist om een regeling die voor het O.T. gold, toe te passen op het N.T. en de Nieuwe Testamentische gemeente. Het feit dat het priesterschap voor vrouwen verboden was, wil niet zeggen dat het ambt van predikant en ouderling verboden is voor vrouwen. Het ambt van profeet echter bestond wel in het N.T. eveneens. Dit ambt werd óók door vrouwen vervuld: Debora uit Rich- teren 4, Hulda in 2 Koningen 22 14 e.v. om een paar voorbeelden te noemen. Inderdaad wordt er in 2 Tim. 2 12 ge zegd dat een vrouw niet mag leren, maar wat doen we met Aquila en Pris- cilla, zijn vrouw van wie de Handelingen ons vertellen dat ze Appollos tot zich namen en hem de weg Gods nauwkeuri ger uitlegden. Volgens de tekst (Hand. 18 26b) deden ze dit samen. Ook Pris- cilla „leerde" dus. Is Paulus dan in strijd met zichzelf als hij zegt in 1 Cor. 14 34: „Zoals in alle gemeenten der heiligen moeten de vrou wen in de gemeente zwijgenNee, want uit het tekstverband blijkt dat dit zwijgen verband houdt met uitleggen en beoordelen der profetieën. De profete rende vrouw was voor Paulus een ver schijning die hij volkomen had aan vaard (1 Cor. 11 5). Betekent deze bewijsvoering nu dat ik ook als de heer Minderhoud geloof dat alle voorschriften, ons in de Bijbel gegeven, voor ale eeuwigheden gelden? Nee! Als uit het N.T. duidelijk blijkt dat het ambt van oudsten alleen aan een man kon worden gegeven, dan is dit een praktische maatregel. Immers in de antieke wereld van het N.T. was net on denkbaar dat een vrouw die niets te betekenen had leiding zou geven aan een gemeenschap. De Nieuwtestamenti sche gemeente was al revolutionair ge noeg! Trouwens, even een persoon lijke vraag: Als er geen tijdelijke ge boden in de Heilige Schrift te vinden zijn, moet ik dan aannemen, dat de heer Minderhoud naar het bevel van Paulus met opheffing van heilige handen bidt (2 Tim. 2:8)? Immers de eerste chris tenen stonden in hun samenkomsten (evenals de joden in tempel en syna goge) met de hadpalmen naar boven gekeerd te bidden. Tot slot nog dit: zegt het de tegenstan ders niets dat zij die als eersten het evangelie verkondigd hebben, vrouwen waren? Wie er tegen is dat de vrouw in de kerk een ambt bekleedt, zal toch moeten toegeven dat vrouwen door God uitgekozen werden om te vertellen dat Jezus Christus was opgestaan uit de dood. En wat is dit anders dan hét evan gelie prediken? Goes. A. P. Cornet. Werknemers eisen heden flinke ioonsver- hoging'en nog voor het aflopen van c.a.o.'s die tot eind van dit jaar waren afgesproken. Zij zouden nauwelijks kun nen beweren dat hun existentie-mini mum daarbij in het geding is. A.O.W.-ontvangers, wier existentie wel gemoeid is met het spoedig optrekken van de A.O.W. tot een sociaal minimum, moeten met gemengde gevoelens ontle nen uit een mededeling van minister Veldkamp (zie P.Z.C. van 27 september) dat de Sociaal-Economische Raad (S.E. R.) sedert 21 november 1961 nog niet eraan toe is gekomen, het door de mi nister gevraagd advies ter zake te ge ven. De minister „hoopt" dat dit advies spoedig zal komen. Wie zorgt nu ervoor dat dit geschiedt? Vlissingen. H. Ehrlieh. MAANDAG 30 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.00 Viool en piano: klassieke muziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht instrumentaal sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Praatje voor de Middenstand. 13.20 Elektronisch orgelspel. 13.45 Het Mid den-Oosten: Stormcentrum van de Oude Wereld, lezing (7). 14.00 Nederlandse orkestwerken: moderne muziek. 14.20 Elektronische muziek. 14.30 Schrijf eens aan Wilma Wijs, hoorspel. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht instrumentaal ensem ble stereof onische uitzending). 17.40 Reportage hockeywedstrijd Nederland Japan te Lyon. 17.50 Militair commen taar. 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Actualiteiten. 18.30 Licht instrumentaal ensemble. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitzending: De Politie nu: Jong geleerd én jong gedaan. 19.30 Amusementsmuziek. 20.0 Nieuws. 20.05 Bayreuther Festspiele 1963: Koor, orkest en solisten: klassieke muziek, (opn.). 21.20 Een droom werd harde werkelijk heid, documentaire over Israël. 21.55 Western Time: Cowboy-Combo en zang solisten. 22.30 Nieuws. 22.40 Latijns- Amerikaanse muziek (gr.). 23.10 Op de praatstoel. 23.30 Lichte grammofoonmu- ziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Populair orgelspel. 12.53 Grammofoon- muziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Klassieke grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Lichte muziek uit Zuid-Amerika (gr.). 15.00 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding: Oude muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangrecital: Moderne liederen. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek voor de teen agers. 17.50 Regeringsuitzending: Suri name, Journaal door H. van Boheemen. 18.00 Nederlandse Militaire orkesten (gr.). 18.20 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond: Politiek pers pectief. door de heer P. Jongeling. 18.30 Oude en klassieke grammofoonmuziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Licht instrumentaal kwar tet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Walsmuziek. 20.20 Salzburger Festspiele 1963: Die Entführung aus dem Serail, opera. 22.00 Voordracht. 22.10 Carillonbespeling. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.05 Salzburger Festspiele 1963: Die Entführung aus dem Serail, opera (verv.). 23.45 Lichte orkestmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. CVK/IKOR/RKK: 19.30 Logboek, jeugd programma over de bijbel. 19.45—20.00 Kenmerk, programma gewijd aan het Oekumenisch Jongerencongres. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Uitzending van de V.V.D. NCRV: 20.30 Memo, ac tualiteiten. 20.40 The Titfield Thunder bolt (Vlug, veilig en voordelig), een vro lijke Engelse komedie. 22.00 De plaats van de volksvertegenwoordiging in de moderne democratie, forum. NTS: 22.45 22.50 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Voor de teenagers. .19.25 Zoeklicht. 19.50 De weerman. 19.55 Sport. 20.00 HORIZONTAAL: 1 krachtig, 5 schors, 9 parfum, 11 stop plaats, 12 grap, 13 vorderaar, 15 voor zetsel, 16 vuurpotje, 18 blaam, 20 die van U, 21 woonschip, 23 wintervermaak, 24 jaarlijks te ontvangen geld, 25 met name, 26 badplaats in België, 27 in orde!, 29 tabbaard, 31 loopvogel, 33 oude lengtemaat, 34 vogel, 37 nummer, 38 zangstem, 40 roe, 42 mannensier, 43 bergruimte. VERTICAAL: 1 bouwmateriaal, 2 vaarwel, 3 zangnoot, 4 tweestemmig gezang, 5 nors, 6 reeds, 7 rund, 8 kampeerbenodigdheid, 10 Regiment Infanterie, 11 uitroep van verbazing, 14 jager op verboden terrein, 17 dans. 19 opera van Massenet, 21 bijl, 22 mil. opleidingschool, 25 voorzien van wieken, 28 doet als een kind, 29 klef, 30 god van de liefde, 31 weekdier, 32 plezier, 35 bijwoord, 36 landbouwwerk tuig, 39 numero, 41 deel van mast. De oplossing van de vorige puzzel luidt: XILIAIKISI Journaal. 20.20 De vrouw met twee ge zichten, psychologische speelfilm. 21.50 Panorama. 22.20 Journaal. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 14.15 en 15.05 Schooltelevisie. 19.00 Be richten. 19.03 Voor de kinderen. 19.35 Presentatie van de programma's in het nieuwe T.V.-seizoen. 20.00 Journaal. 20.30 Sportuitzending. 21.00 Les Cor- beaux, spel. 22.00 Aïda, opera. 22.50 Journaal. DINSDAG 1 OKTOBER. HILVERSUM I. 403 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht en lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek. 9.10 De Groenteman. 9..15 Weens-klassieke kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. (7.307.35 Voor de jeugd). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Populair klassieke gram mofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. U.50 Volaanvooruit, praatje. De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio heeft bij zijn terugkeer in Djakarta uit New York gemaand tot zelfbeheersing in de strijd tegen Maleisië en tevens gewaarschuwd, dat Indonesië zich wat betreft zijn eco nomische ontwikkeling niet mag verla ten op hulp uit het buitenland. „Gedurende mijn reis", zo verklaarde hij, „ben ik overspoeld met berichten uit Indonesië over de wilde houding van de Indonesische jeugd, met berichten die ons in diskrediet brachten of bedreig den, maar ik zeg U in alle eerlijkheid, dat ik door de berichten geen moment ontmoedigd ben. We dienen te beseffen dat we nu staan voor een kritiek en mis schien beslissend moment voor de toe komst van onze revolutie. Ik vraag U te willen beseffen, dat onze strijd niet gemakkelijk zal zijn. Ik vraag U, wilde acties, die niet uitgestippeld en beraamd zijn door de grote leider van onze revo lutie, achterwege te laten". Tegenover de pers verklaarde hij, dat hij tijdens zijn reis de krachten van voor- en tegenstanders van Indonesië opge teld had. „Ik vertrouw en geloof, dat ons land tegen alle uitdagingen opge wassen is", zei hij. Volgens Soebandrio heeft Indonesië zijn politieke en militaire waarde al gede monstreerd. „Nu worden we getest op economisch gebied". Hij vervolgde: „La ten we ons op dit terrein niet verlaten op buitenlandse hulp. We zullen die hulp natuurlijk graag aanvaarden, als ze er is", maar, „als het ons ontbreekt aan machines, hebben we nog schoffels". ABBEKERK 18 te Shanghai ABIDA 25 21 m ono v. Muscat ACILA 26 v. Teesport n. Thameshaven IDARA 23 V. New York n. Charleston ALGORAB 14 te Santos AMERSKERK 13 rede Colombo AMMON 21 600 m no. v. Bermuda AVERDIJK 25 v. Las Palmas BALONG 25 v. Yokohama te Valparaiso BARENTSZ-ZEE 26 150 m zo. v. Buchanan BLITAR 26 08.36 z 78.28 CALAMARES 26 v. Barrios te Cortez CALTEX AMSTERDAM 23 v. Stockholm te Bahrein CALTEX ARNHEM 27 200 m O. v. Gibraltar CALTEX EINDHOVEN 2 120 m nw. v. Djeddah CALTEX MADRID 27 120 m nw v. Djeddah CALTEX MADRID 28 te Rastanura CALTEX THE HAGUE 27 v. Abadan te Aden CITIES SERVICE VALLEY FORGE 26 120 m nno v. Massowah EEM HAVEN 15 te New Orleans EENHOORN 27 v. Thessalonici n. Kymasse ELIZABETH BROERE 27 Gibraltar n. Manchester FINA NEDERLAND 24 Little Quion FOREST LAKE 25 500 m no v. Puerto Rico FOREST TOWN 25 V. Aden FRIELAND (SSM) 27 te R'dam G A ASTER LAN D 26 09.23 n. 25.53 w. New York 50.02 w. ono. GORREDIJK 24 n. Rotterdam JACOB VEROLME 27 te Balboa KABYLIA 26 v. Trinidad n. Rotterdam KINDERDIJK 25 410 m zo. v. Halifax KREBSIA 19 te Pladju KLOOSTERDIJK 26 v. Vera Cruz te Coatzacoaicos KYLIX 25 v. Puerto Miranda te Curasao LADON 25 12.22 LEIDERKERK 2 115 v. Ras Fartak MAASLLOYD 24 v. New York n. Los Angelos MA INLLOYD 28 te Singapore verw. MARNELLOYD 26 1365 m ZO v. Fernando Noronha MATARAM 26 v. Corpus Christi te Houson MEERDRECHT 24 720 m wnw v. Lands End MEERKERK 26 v. Colombo n. Aleppey MI SSI SSI PPI LLOYD 27 te Alexandrïë MOORDRECHT 26 440 m zo. v. Bermuda NAESS LION 27 40 m wzw v. Guernsey NAESS TIGER 23 650 m no. v. Curasao NIEUW AMSTERDAM 26 te Cobh OCEAN SPRINTER 26 v. Helsinki te Rotterdam OLYMPIA 26 in Thorbaai ONDINA 26 te Umm Said ONOBA 27 v. Suez OSIRIS 26 250 m nw v. Azoren P.G. THULIN 26 te Christobal PRINSES IRENE 19 te Chicago PRINSES IRENE 19 te Chicago PRINS FREDERIK HENDRIK 27 v. Antwerpen te Rotterdam RANDFONTEIN 24 te Kaapstad SENEGALKUST 26 Kaap Finisterto SIMONSKERK 24 te Port Elizabeth SINOUTSKERK 26 v. Antwerpen te TTamburg SLAMAT 22 te Genua SLOTERKERK 21 te Lourenco Marques SOPHOCLES 26 te Houston STAD ROTTERDAM 27 v. R'dam n. Palermo STEENKERK 26 100 m nno v. Las Palmas STRAAT BANKA 16 te Montevideo STRAAT CLEMENT 28 te Freemantle STRAAT COLOMBO 25 v. Shanghai n. Nongkong STRAAT SINGAPORE 21 te Sydney TJI BO DAS 27 te Nagoya TJIPANAS 27 te Monrovia TOWA 26 te Kaap St.-Vincent VAN DER HAGEN 24 te Melbourne VAN R1EBEEK 24 te Beira VI ANA 26 19.24 n. 52.42 o. VIDENA 28 pass. Malta n. Genua WIEBOLD BOHMER 25 v. A'dam n. Haifa WILLEM RU YS 26 v. Port Everglades WONOSARI 28 v. Singapore WIJMERS 25 75 m o. v. Valencia ZAANKERK 25 75 m o. V. Valencia ZAFRA 26 dw. v. Port Said HOOG EN LAAG WATER 1 oktober Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 0.18 0.49 1.14 1.45 2.01 1.86 2.01 2.20 1.40 1.70 nap uur meter 12.40 1.87 nap uur meter 13.07 13.40 14.02 14.33 2.03 2.17 1.22 1.49 6.34 7.03 7.32 7.20 7.39 1.54 1.71 1.85 1.13 1.38 nap uur meter 19.14 19.45 10.14 19.47 20.03 2.03 2.21 2.32 1.66 1.88

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9