Zeeuwse Rode Kruis- teams op 2e plaats Binnenkort te Terneuzen bouw van fabriekshal Kon. Mij. „De Schelde" W oonruimtecommissie Bruinisse ontbonden z KADER VAN G.J.O. IN ZEELAND FRISTE KENNIS OVER TAAK OP BLOEMENTENTOONSTELLING KAPELLE GROOT SUCCES IN FA. DE JONGH TE GOES ZETTE DRIE WERKNEMERS IN ZONNETJE ALMANAK SCHIPPER DOOR ROER GEDOOD Vijfhonderd planten Geslaagden Bemetel opleiding (42) kregen diploma TIJDENS NATIONALE WEDSTRIJDEN nieuw XRATTfN- VLOKKM UITSLAGEN Vergadering waterschap „Noord-I Goese schooljeugd met gebeds bijeenkomst tegen rassenstrijd C.J.V.-kader in Goes over open jeugdwerk Dames gelijk met winnaar H. G. van Grol overleden Inleiding, spel en clubavond Ir. Juten neemt afscheid van aannemerscursussen MuizüiiiiSTA Vijf en twintigste keer Bijeenkomst met personeel Zilveren jubilea en scheidende lid Succes Op Westerschelde verdronken meisje gevonden OP INDUSTRIETERREIN Niet eens met beleid b. en w. eeuwse Reisje Ongewoon ongeval op Oosterschelde it PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 De scholieren in Goes, die het voortge zette onderwijs volgen, hebben deze week het initiatief genomen om een gebedssa menkomst tegen de rassendiscriminatie te houden. Dat gebeurt dinsdagmiddag aan staande in de Oosterkerk. Alle scholen in Goes zowel op het gebied van mid delbaar, uitgebreid lager of nijverheids onderwijs hebben zich achter dit ini tiatief gesteld, dat van een aantal jonge lui is uitgegaan. De bijeenkomst begint om kwart overv ier. Deze gebedssamen komst is een tweede activiteit van de Goese jeugd tegen de rassendiscrimina tie, nadat de leerlingen van het Chr. ly ceum voor Zeeland in de Ganzestad en kele weken geleden een telegram over deze kwestie aan koningin Juliana zon den. Het kader van het Christelijke Jongeren Verbond in Zeeland heeft zaterdag in De Prins van Oranje" te Goes zijn tweede kaderdag gehouden. Tijdens deze door de Provinciale Commissie van het C.J.V. georganiseerde bijeenkomst kwam het „Open Jeugdwerk" aan de orde. Spreker over dit onderwerp was de se cretaris van het C.J.V. voor dit werk, de heer J. A. Heerland uit Amsterdam. In de morgenuren behandelde hij de ont wikkeling van het „Open Jeugdwerk" en gaf hij een inzicht van de programma mogelijkheden voor dit werk. Vooral kwamen ter sprake de godsdienstige be nadering en de programmatische vulling voor dit soort jeugdwerk. De discussies liepen rond de vraag, hoe het jeugdwerk in deze veranderende wereld jonge men sen werkelijk dienen kan. De inleider benadrukte, dat het dienen een dienst verlening moet zijn vanuit de opdracht van Christus aan de jonge gemeente. „Godsdienstige benadering kan alleen dan jonge mensen aanspreken, wanneer deze mens benaderd wordt vanuit het le vende en functionele woord van Christus zelf", zo werd gesteld. De nationale Rode-Kruiswedstrij- den zijn voor de Zeeuwse ploegen bijzonder succesvol geweest. Tij- Donderdag jl. is te Vriezen veen op de leeftijd van 84 jaar overleden de heer H. G. van Grol, oud-leraar aan de r.h.b.s. te Vlissingen en oud-archivaris van deze gemeente. De heer Van Grol werd in 1910 benoemd tot leraar Nederlands aan de gemeente lijke vijfjarige hogere handelsschool te Vlissingen, welke in de jaren twintig werd omgezet in een rijks hogere bur gerschool. Aan deze onderwijsinstelling heeft de heer Van Grol gedoceerd tot 1942. Op 13 oktober van laatstgenoemd jaar werd hem ziekteverlof verleend, waarna hij in 1943 met pensioen ging. Vele jaren van 1914 tot 1943 was de heer Van Grol tevens archivaris van de gemeente Vlissingen. Van zijn hand verschenen verschillende publikaties over Zeeland en over Vlissingen in het bijzonder. Bekend zijn o.m. „Het beheer van het Zeeuwse zeewezen" en „De ge schiedenis der havens van Vlissingen en de invloed van Oranje op haar verdere ontwikkeling". In de Vlissingse Courant werden ook regelmatig historische bij dragen van de heer Van Grol gepubli ceerd. Zaterdag jl. heeft de begrafenis in alle stilte plaatsgehad. INSTRUCTIEMIDDAG IN GOES Met het nieuwe winterseizoen voor de deur hebben de leiders en leidsters van de Gereformeerde Jeugd Organisatie in Zeeland zaterdagmiddag de kennis over hun taak eens „opgefrist". Het bestuur van het Zeeuwse district van de Bond voor G.J.O. had voor dit doel een in structiemiddag belegd in de Oosterkerk te Goes. De jeugdconsulent uit Den Haag, de heer W. van der Loon gaf on der de titel „Hoe leid ik een club?" tal van wenken op dit gebied. Voorop stelde de heer Van Loon, dat pas dan een goede leiding mogelijk is, als de leider zijn persoon geeft en het niet afdoet met allerlei „techniekjes en weetjes". „De jeugd doorziet schijn", zo zei hij. „Zij kijkt naar de kern". De heer Van der Loon attendeerde de aanwezi gen op een aantal „richtingswijzers" voor het werk. Zo noemde hij in de eer ste plaats de doelstelling van de club. Van belang achtte hij het om de club leden te observeren. „Het is zaak om hen te kennen", aldus de inleider, die erop wees dat de leider aandacht moet schenken aan de verschillende sociale achtergronden, het milieu en de inte resses van de jongelui. Verder bena drukte hij, dat zowel de jeugd als de volwassenen in een bepaalde kring be paalde gedragingen hebben. Belangrijk von de spreker het om op de club actueel te zijn en het spelelement te hanteren. De heer Van der Loon hield zijn gehoor voor, dat hetgeen men de jeugd te bie den heeft, doordacht moet zijn. In dit verband noemde hij de invloed die de te genwoordige communicatiemiddelen als t.v, op de jeugd hebben. Samenvattend stelde hij, dat de lei der moet proberen „op grond van eigen aanleg en eigen mogelijkheden een programma te brengen, dat is aangepast aan de structuur van de club en aansluit bij de interesse van de leden en leidt tot het gestelde doel". Op zijn 'nleiding volgde een geanimeerde discussie in groepen, waarna verschillende punten nog wat gedetailleerder uit de verf kwamen. Tijdens een gezamenlijke koffiemaaltijd werd een betrekkelijk nieuw element voor de clubs naar voren gehaald: het creatieve spel. Onder leiding van de heer P. van Liere uit Middelburg werden enkele eenvoudige vormen besproken en beoefend. Wat de leidsters en leiders in de inleiding van de heer Van der Loon theoretisch hadden verwerkt, konden zij 's avonds in de praktijk volgen. Zij woonden namelijk een clubavond bij van de gereformeerde jongensclub te Goes onder leiding van de heren K. Moes en W. H. van Rooijen. Over deze bijeen komst werd na afioop van gedachten gewisseld. Aan het begin van de instructiemiddag had de voorzitter van het G.J.O.-district Zeeland, de heer J. Looise uit Souburg in zijn welkomstwoord zijn vreugde over de grote opkomst uitgesproken: er ga ven ongeveer vijftig leidsters en leiders acte de présance. Op 19 oktober is er een instructieve bijeenkomst in de Hof- pleinkerk te Middelburg, waar met na me het leiding geven aan jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar aan de orde komt. Ir. Juten van de aannemerscursussen Bergen op Zoom-Breda zal op 12 oktober a.s. in het „Luxor"-theater te Bergen op Zoom afscheid nemen. Aan dit afscheid is tevens een reünie van oud-cursisten verbonden. Bliksem sloeg in boom Tijdens een hevig nachtelijk onweer, dat dezer dagen boven Terhole woedde, sloeg de bliksem in een hoge canada boom, staande langs de Havendijk. De boom werd hierdoor versplinterd, waar bij de splinters tot op een afstand van circa 30 m in het rond vlogen. Persoon lijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. dens deze in Doetinchem zaterdag gehouden kamp, waar evenals vo rige jaren 12 gewestelijke heren en damesloegen een gooi naar het Nederlands kampioenschap deden, werd zowel de damesploeg van Zuid-Beveiund west (samengesteld uit twee dames van de afdeling Goes en twee dames van de afde ling Borssele) als de herenploeg van Arnemuiden, tweede. Het heeft maar zeer weinig gescheeld of de Bevelandse damesploeg, die on der leiding stond van mevrouw A. Baaijens-Robijn, had de eerste plaats opgeëist. De Zeeuwse dames eindig den namelijk in puntental (161) pre cies gelijk met de damesploeg uit De Bilt. De wedstrijdleiding wilde echter Advertentie) ROEIT ZE GENADELOOS UIT niet zoals in de enkele gevallen, dat ploegen wel eens gelijk eindigden, gebruikelijk was loten om de kam pioensbeker. De juryleden gingen nog eens ijverig de door beide ploegen behaalde resultaten na en daarna werd aan de dames van De Bilt de eerste plaats toegewezen. De herenploeg uit Arnemuiden, die geleid werd door de heer A. v. d. Ket terij, maakte het Zeeuwse succes dus volledig door na de Groningse afge- vaaardigden, de heren uit Appinge- dam, eveneens beslag te leggen op de tweede plaats. Dergelijke resultaten hebben de gezamenlijke Rode Kruis- teams nog niet behaald. Enkele jaren geleden behaalde Middel burg een eerste prijs, waarna Souburg twee jaar geleden met een tweede prijs uit de bus kwam. De vereniging „Floralia" te Kapel- Ie heeft vrijdagavond voor de vijf entwintigste keer haar deuren ge opend van een tweedaagse bloe mententoonstelling. Ondanks de slechte zomer, is het „Floralia" in dit jubileumjaar toch gelukt met een fraaie expositie voor de dag te komen. In de ruime embal- lageloods van de veiling, is niets nagelaten om het geheel een kleu rig en fleurig aanzien te geven. Vooral de jeugd heeft dit jaar een ware strijd geleverd wie er met de eer van de mooiste plant zou gaan strijken. liet was de hervormd christelijke school uit Biezelinge die met een rose begonia van Nel de Roo dit keer de schoolwissel- beker won. Bijna vijfhonderd planten heeft het be stuur van „Floralia" de afgelopen zomer onder de leerlingen van de lagere scho len van Kapelle en Biezelinge uitge deeld. Gisteravond was te zien, dat velen aan het kweken de meeste zorg hebben besteed. Er waren talrijke pronkstukken bij die voor elkaar niet veel onderde den. Zo had de jury, bestaande uit de heren P. Hermes, J. A. v. d. Guchte en J. Goudswaard uit Goes geen gemakke lijke taak de winnaars aan te wijzen. En niet alleen onder de scholieren was er strijd geleverd, ook de leden van de dahlia- en chrysantengroep hadden er weer echt „werk" van gemaakt. Daar naast waren er ook van particuliere zij de fraaie kweekprodukten te bekijken, waarvan vooral toch wel genoemd mag worden de bloemmozaïek van de heer P. D. Joosse uit Schore. De jury bekroonde dit stuk met een eerste prijs met lof. Naast de flora was ook de fauna ver tegenwoordigd. De leden van de vogel- houdersvereniging „Zang en kleur" ga ven de expositie nog meer kleur door tussen de borders enkele kooien met zangvogels te plaatsen. Drie personeelsleden van de Goese fir ma gebr. De Jongh zijn vrijdagmiddag in de kring van het personeel van het bedrijf in het zonnetje gezet. Voor twee van hen, de bedrijfsleider van de boom kwekerij en de boomgaard, de heer J. M. van 't Veer en de vertegenwoordiger, de heer A. C. Smallegange, gold dat hun zilveren jubileum als werknemers bij deze Goese zaadhandel. Het derde per soneelslid, de vertegenwoordiger de heer A. Weststrate, werd waarderend toege sproken bij zijn afscheid: hij gaat met pensioen. Het muziekkorps van het Leger des Heils uit Dordrecht heeft in het kader van de viering van het 15-jarig bestaan van het Vlissingse korps zaterdag een bezoek gebracht aan West Zeeuwsch- Vlaanderen. Het gezelschap werd onder meer ontvangen op het gemeentehuis van Oostburg. De foto geeft een beeld van de uitvoering voor het Oostburgse gemeentehuis. (Foto P.Z.C.) Burgemeester H. G. van Suijlekom die de tentoonstelling opende, feliciteerde de jubilerende vereniging met haar suc ces. Vooraf had voorzitter J. M. Huis- soon een welkomstwoord gesproken, waarin hij wees op de groeiende belang stelling voor de tentoonstellingen en wedstrijden van „Floralia". De vereni ging telt thans ruim tachtig leden. Een speciaal dankwoord richtte de lieer Huissoon daarbij tot de heer J. Hennes, die tegelijk met de vereniging zijn vijf entwintigjarig jubileum vierde als be stuurslid en verzorger van de tentoon stellingen. Als erkentelijkheid voor dat gene wat hij voor „Floralia" heeft ge daan. bood hij de nestor van de 'oioemen vereniging een boekwerk aan. In de foyer van „De Prins van Oranje" was er ter gelegenheid van deze feiten een receptie, eerst voor het personeel, later voor vrienden en bekenden van de drie betrokken werknemers. Nadat het gezelschap de drie heren persoonlijk de hand had gedrukt en er een kopje koffie was geserveerd, voerde directeur P. de Jongh het woord. „Mede dank zij uw werk is het bedrijf uitgegroeid tot wat het nu is", zo verzekerde hij de schei dende vertegenwoordiger voor Zeeuwsch- Vlaanderen en een deel van België, de heer Weststrate. Hij herinnerde aan de koninklijke onderscheiding, die het scheidende personeelslid bij zijn 40- jarig jubileum ontving als blijk van waardering voor zijn prestaties. Hij bood een envelop met inhoud aan. Voor mevrouw Weststrate waren er bloemen. Gelukwensen had de directeur voor de beide jubilarissen, die hij prees om hun vakmanschap en liefde voor het bedrijf. Tot beide heren sprak hij persoonlijke woorden en haalde herinneringen op van „vroeger". Enveloppes met inhoud en bloemen voor de dames onderstreepten de waardering van de directie voor het werd van deze zilveren personeelsleden. Herinneringen ook haalde de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer H. van Noorden op in de toespraakjes, die hij tot de scheidende werknemer en de jubileerden personeelsleden richtte. Ge schenken en bloemen vergezelden zijn hartelijke woorden. Een derde spreker, die de loftrompet stak over het werk van de heren West strate, Smallegaifge en Van 't Veer was de personeelschef van de zaadhandel gebr. De Jongh, de heer D. van Hei ningen. „Uw groot vakmanschap dwingt respect af", zo zei hij tot de heer Van 't Veer, wiens oog voor de natuur hij ook beklemtoonde. En tot de heer Smal legange: „U hebt zowel als chauffeur als in de functie van vertegenwoordiger vertrouwen gekweekt bij de agenten". Waardering ook uitte hij voor het werk van de heer Weststrate. Na deze bijeenkomst van het personeel was er voor vrienden en kennissen van de jubilerende heren en van de scheiden de vertegenwoordiger om hen de hand te drukken. Schoolplanten, le klassen met geranium: le pr. Ad. Slabbekoorn, Jan Remijnse, 2e pr.: Johan VeeThoek, Dientje Kuzee, 3e pr.: Adrie Verhulst, Ina van Willegen; 2e klas sen met Coleus: le pr.: Jan Slabbekoorn, Sannie Bierens, 2e pr.: Leo Gijzel, Jan Slabbekoorn, 3e pr.: Dientje Schipper, Mar- tien Berman; 3e klassen met Coleus: le pr.: Jaap Wisse, Lia Eversdijk, 2e pr.: Paul de Korne, Henk Slabbekoorn, 3e pr.: Leunt je de Regt, Kees Kole, Iman Ribbens; 4e klassen: Rose Begonia: le pr.: Nel de Roo (schoolwisselbeker), 2e p :.rGieljan Roo (schoolwisselbeker) 2e pr.: Gieljan Kaay, Rien Joosse; 5e klassen met rode Be- gönia: le pr.: Maatje Wisse, Adrie van Sluijs, 2e pr.: Cathrien van de Guchte, Ko Ridderhcf, 3e prt: Martha Gartseman, Al fred Kemeling; 6e klassen: Bladbegonia: le pr.: Jan de Jager, Kees Slabbekoorn, 2e pr.: Ko Burger, Kees Toorenaar, 3e pr.: Bram Hoogstrate. Snijbloemen scholieren: le pr. Annemarieke op 't Hof, Piet op 't Hof, Cathrien van de Guchte, 2e pr.: Joke Kloos terman, Piet Eversdijk, Ineke Voet, 3e pr.: Marja op 't Hof, Lia Bakker, Inge Mol. Wedstrijdgroep Chrysanten: dubbelinzen- ding le pr.: C. Hermes, 2e pr.: M. H. Glas, 3e pr. M. Dekker, brons le pr.: J. M. Huissoon, 2e pr.: C. Hermes, 3e pr.: P. Hermes, geel le pr.: J. Hermes, 2e pr. C. Hermes, 3e pr.: M. Dekker. Wedstrijdgroep Dahlia's, dubbelinzendingen: le pr.: M. H. Glas, 2e pr.: B. A. Rooze, 3e pr.: P. Oele, rood le pr.: C. Hermes, 2e pr.: A. v. Liere, 3e pr.: M. H. Glas, geel, le pr.: B. A. Rooze, 2e pr.: M. Wisse, 3e pr.: P. Hermen. Vrije inzending Chrysanten: le pr.: P. Her mes, 2e pr. M. H. Glas, 3e pr.: J. Hermes: Vrije inzending Dahlia's: le pr.: P. Oele, le pr.: P. Hermes, 2e pr. P. Hermes, 2e pr. P. Hermes, 3e pr.: P. Oele, 3e pr.: P. Oele. Mozaïeken: le pr. met lof: P. D. Joosse, le pr.: Marian Rooze, 2e pr.: P. C. van der Kuijl. Bloeiende kamerplanten: le pr.: mevrouw Tramper, 2e pr.: mevrouw Evers- dijk-Govers, 3e pr.: M. de Schipper. Niet- bloeiende kamerplanten: le pr.: M. van Ma- ris, le pr.: A. van Sluijs, 2e pr.: Aug. Slab bekoorn, 2e pr.: P. Oele, 3e pr.: J. Marijs, 3e pr.: mevrouw Schrier-van Maris. Bloe menmanden: 2e pr.: P. D. Joosse, 3e pr. L. Oele. Drijfschalen: le pr.: Joke Meijer, 2e pr.: Ineke Spuij, 3e pr.: mevrouw Zoete- weij. Veldboeketten: le pr.: Marian Mol, 2e pr. Corrie Bolier. Gedroogde bloemen: le pr.: Ellij Nijssen. Snijbloemen: le pr. mej. F. G. v d. Vliet, 2e pr.: A. C. Oele, 3e pr.: mevrouw Zoeteweij.Opgemaakte stukjes: le pr.: Maatje Slabbekoorn, le pr.: L. Oele, 2e pr. K. Burger, 2e pr.: P. D. Joosse, 3e pr.: Hannie Huissoon. Opgemaakte bloem bakken: le pr.: mevrouw Gansemande Koeyer, 2e pr.: P. Eversdijk-Krijnsen, 3e pr.: P. Eversdijk-Krijnsen. Zaterdag heeft een Belgische visser op de schorren in de Westerschelde het stoffelijk overschot gevonden van het 17-jarig schippersdochtertje J. M. H. A. Possemiers, dat op 12 september op de Westerschelde overboord sloeg en voor de ogen van haar ouders verdronk. Door de lage waterstand was de gewaar schuwde politieboot R.P. 10 niet in staat het lichaam te bereiken. De rijkspolitie uit Riiland-Bath heeft toen het stoffelijk overschot via de schoren opgehaald en overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemene begraafplaats te Riiland-Bath. Het lichaam is later door de ouders ge ïdentificeerd. Over enkele dagen wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar Antwerpen, waar het op de r.-k. begraafplaats ter aarde zal worden be steld. Vanmiddag - maandag om twee uur, houdt het waterschap „Noord-Beve land" de jaarlijkse algemene vergade ring in „De Stadswijnkelder" te Kort- gene. De agenda vermeldt onder meer voor stellen van het dagelijks bestuur om met de Nederlandse waterschapsbank N.V. te Den Haag gedurende het tijdvak 1 november 1963—1 november 1964 kas geldleningen aan te gaan tot een maxi maal bedrag van 1.310.000, ter verdere voorlopige financiering van de zoge naamde aanpassingswerken. Voorts is er een voorstel om bij dezelfde bank een vaste geldlening aan te gaan van 200.000 tegen ten hoogste 4,5 procent met een looptijd van 20 jaar. Deze geld lening is nodig voor definitieve finan ciering van in 1963 uitgevoerde of nog uit te voeren kapitaalswerken en aan schaffingen. NOORDWESTERBUIEN. Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 1 oktober Zon op 06.39 onder 18.20 Maan op 18.10 onder 03.48 De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen hoopt binnenkort op haar industrieter rein te Terneuzen een moderne fa briekshal neer te zetten. Een der directeuren van „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel, deed deze mededeling zaterdagmorgen in het Scheldekwartier te Vlissingen, toen daar de diploma's werden uitge reikt aan de geslaagde leerlingen, die bij „De Schelde" waren opge leid volgens het leerlingstelsel, uit gaande van de Stichting Bedrijfs groepen Metaal- en Electrotechni- sche Industrie te 's-Gravenhage, Bemetel. De heer Van Ginkel reikte persoon lijk aan 42 van de 48 leerlingen, die aan de examens hebben deelgenomen, het diploma uit. Behalve door de heer Van Ginkel werden gelukwen sen uitgesproken door de heer M. C. C. de Reeper, hoofd personeelsop- leiding K.M.S. en door de heer J. van der Poel, assistent-hoofdconsulent van genoemde stichting, die er nog eens de nadruk op legde, dat het cij- fergemiddelde van de K.M.S.-leerlin- gen in alle vakken hoger lag dan het landelijk gemiddelde. Begrijpelijk dat men een dergelijke op leiding ongaarne voor anderen verzorgt. De heer Van Ginkel zei te hopen, de aan de'industrieën in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen „verloren schaap jes" nog eens op de nieuwe vestiging te Terneuzen terug te krijgen. De Bemetelopleiding zal worden voortgezet, aldus de heer Van Ginkel men zal een oplossing zoeken om het verloop op de bedrijfsschool te gen te gaan. De heer Van Ginkel herinnerde er aan, dat bij de geslaagden van het cursus jaar 1962 ook weer een leerling was Frans de Loos die in aanmerking kwam voor een Ir. Maas Geesteranus- prijs. Voor de bedrijfsschool was dit de derde in successie. Dank bracht de heer Van Ginkel de heer A. Alewijnse, een der leermeesters, die na een diensttijd van 48 jaar afscheid heeft genomen van het bedrijf. Namens het personeel van de bedrijfs school feliciteerde vervolgens het hoofd van de personeelsopleidipg K.M.S., de heer M. C. C. de Reeper, die wees op de geweldige vraag, die er momenteel naar geschoolde arbeidskrachten be staat. In dit verband wees hij op de gunstige ontwikkeling, die zich thans Nadat zaterdagmorgen in het Schelde kwartier te Vlissingen de diploma's waren uitgereikt aan de geslaagden van de Bemetelopleiding bij de N.V. Konink lijke Maatschappij ,fie Schelde" te Vlis singen werden de werkstukken van de leerlingen bezichtigd. Foto P.Z.C.) voltrekt: vele ouders beginnen thans in te zien, dat de witte boord, „een lauwerkrans, die de ouders hun zonen willen omhangen" niet altijd het hoogste goed is. Namens de stichting Bemetel sprak ten slotte de heer Van der Poel een geluk wens uit. In zijn toespraak noemde hij het vertrek, direct na het behalen van het diploma, „getuigen van grote on dankbaarheid". Nadat hij de resultaten van de examens had nagelopen, wenste hij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" geluk met een dergelijke staf van leermeesters. Ten slotte bezichtig den de ouders, genodigden en geslaag den de fraaie examenwerkstukken, die in de zogenaamde „glaszaal" van het Scheldekwartier werden tentoongesteld. Wij komen nog nader terug op de namen van de geslaagden. mening zal de commissie in de nabije toekomst geen taak meer hebben in Bruinisse. Daarom stelde hij voor om geen nieuwe leden meer te benoemen. Hij betreurde het, dat het ontslag op deze wijze tot stand is gekomen. „Ik vind niet, dat de commissie is miskend", zo vond burgemeester Van de Linde. „Ondanks de misplaatste aanval zullen we de commissie van harte danken voor het moeilijke werk, dat zij heeft gedaan", aldus de raadsvoorzitter. De raad besloot daarop de commissie tijdelijk te ontbinden tot deze zaak na der is bekeken. De voorzitter v. d. com missie, het raadslid S. A. Jumelet (c.h.) wees er op, dat het verstandig zou zijn om een andere commissie te benoemen, omdat in Bruinisse nog enkele moeilijke gevallen van woningtoewijzing op het programma staan. De suggestie van b. en w. het pand Oudestraat 27 te kopen en in te richten tot oudheidkamer ketste de raad af. De heren zagen niet veel in het plan, ge zien de mentaliteit van de inwoners van Bruinisse. Verder vonden zij de prijs 7000 aan de hoge kant. Getracht zal worden het pand aif te voeren van de lijst van Monumentenzorg. NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK N.V. Op de boot VlissingenBreskens. Twee heertjes, al wat op jaren, wis selen van gedachten over het be richt in de P.Z.C. van zaterdag over de 12-jarige Duitse dame, die onge wild, hangend aan een wagon, een treinreisje van 21 km heeft ge maakt en bij aankomst alleen wat wit om de neus zag. Uit de dialoog: ,En kwam ze toch nog goed te recht „Welnee, ze moest daar helemaal niet wezen". Een ongewoon ongeval op de Ooster schelde nabij VVemeldinge, heeft zater dag het leven gekost aan de 59-jarige, in Rotterdam woonachtige, Duitse schip per H. J. H von Ailwörden van het sleepsehip „Haniel 100". Door de harde wind was het water bij zonder ruw. Ter hoogte van Stavenisse, bij het invaren van de Witte tonnen vlije, sloegen de golven met zo'n kracht tegen het roer, dat het stuurrad ging draaien. De schipper, die het tegen pro beerde te houden kreeg een zodanige klap van het roer, dat hierdoor zijn elle bogen met kracht tegen zijn lichaam werden gedrukt. Aanvankelijk leek alles nog een goede afloop te hebben, maar tijdens de tocht naar Wemeldinge klaag de de schipper over hevige inwendige pijnen. Nog voor Wemeldinge bereikt was, had hij het bewustzijn verloren, terwijl bij aankomst in Wemeldinge de dood bleek te zijn ingetreden. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis Oostwal te Goes. Zijn 15- jarige zoon die bij hem aan boord was, is de enige getuige van het ongeval. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. De „Haniel 100". gesleept door de sleep boot Boreas, was met een lading van 2200 ton mangaanerts op weg van Wal- sum naar Antwerpen. In zijn felicitatietoespraak wilde de heer Van Ginkel een teleurstellende ontwik keling niet verhelen: het verloop op de bedrijfsschool is te groot. Van de ge slaagde leerlingen vertrekken er direct na het behalen van het diploma te veel. Dat is ook de reden, waarom men dit jaar geen jongens uit oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft aangeno men, waardoor het aantal nieuwe leer lingen lager ligt dan vorig jaar. De heer Van Ginkel stipte aan, dat de opleiding het bedrijf per jaar per leer ling 440 gulden kost, waar slechts een rijkssubsidie van zestig gulden te genover staat. Advertentie Bruinisse moet het tijdelijk zonder woon ruimtecommissie stellen. Dat is vrijdag avond het resultaat geweest van de dis cussie, die de gemeenteraad voerde over een verzoek van de commissie om niet meer herbenoemd te worden. Twee rede nen waren er, die tot deze stap leidden: de commissie stelde, dat zij verschillen de malen genegeerd was door b. en w. bij het toewijzen van woningen. Als an dere overweging gold, dat de taak van de commissie in Bruinisse bijna is afge lopen. Wethouder W. van Gilst (s.g.p.) zorgde voor de reactie van het college: „wij zijn ons van geen kwaad bewust". De brief, waarin de commissie haar ont slag vroeg, arriveerde vrijdag op het gemeentehuis. In het schrijven haalde de commissie een aantal gevallen op, waarin naar haar mening toewijzing van woningen buiten haar om was gebeurd. Burgemeester C. H. van de Linde ont kende, dat dit zich had voorgedaan. Naar zijn mening was er in deze geval len sprake van woningruil en van het toewijzen van woningen in plan-west aan nooddorpbewoners, waarvoor deze hui zen toch bestemd waren. De commissie meende, dat het spel niet altijd behoorlijk was gespeeld. Wethou der Van Gilst wees er met nadruk op, dat éls b. en w. zich aan deze feiten schuldig hebben gemaakt, de woningen tóch naar bewoners van het nooddorp zijn gegaan. „In zékere zin is het een aanval op b. en w.", zo zei hij. Naar zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2