OPENLIJK VERZET TEGEN BEN BELLA Rebellen-bolwerk door leger omsingeld Eerste schoten vdlen in kwestie-Maleisië voor Scholencomplex in Amsterdam afgebrand Chr. streekziekenhuis Goes wind- en waterdicht Stakers met HOENIE AIT AHMED BINDT DE STRIJD AAN Legers worden versterkt MINISTERS VAN „GROTE IN NEW YORK OVERLEG BEGONNEN Oppositie bezet Kabylenstad Fizi Oezoe WATERSNOOD IN MEXICO OVERVAL OP TANKSTATION Duits schip zinkt op IJselmeer Reünisten konden zich op het nippertje redden Standpunten over en weer uiteengezet JU AN BOSCH IN BALLINGSCHAP WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vlissingen: 1-2 3-4-5 Bewind onwettig Maatregelen Griekenland heeft interimregering INDONESISCHE MARINE OPENT VUUR OP SCHIP VAN MALEISIË Concilie zondag heropend Standpunten Jets' Waarschijnlijk opzet in het spel Overval Stille getuigen Zeildoek 206e jaargang - no. 229 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zlerikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Qi Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.60. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.G., Middelburg. Maandag 30 sept. 1963 Pagina 3 Een groep Algerijnse oppositieleiders gesteund door gewapende aanhangers en plaatselijke burgerlijke en militaire autoriteiten heb ben in de stad Tizi Oezoe de macht in handen genomen en de be volking opgeroepen tegen president Ahmed Ben Bella in opstand te komen. Het Algerijnse leger is onmiddellijk begonnen versperringen op te richten op de wegen die naar Tizi Oezoe leiden, dat in Kabylië ligt op ongeveer 96 kilometer ten westen van Algiers. Ten minste een deel van het gar nizoen van Tizi Oezoe, dat een bol werk is van tegenstanders van Ben Bella, zou zich hebben aangesloten bij de 3000 leden van het illegale Front van Socialistische Krachten, die zich in de stad hebben verza meld. De massabijeenkomst van de anti-Ben Bellisten scheen bedoeld te zijn als een demonstratie van macht om openlijk Ben Bella's autoriteit aan te tasten en om voorts de onrust te handhaven in een gebied dat bewoond wordt door Ber bers. Er hebben zich geen gewapende botsin gen voorgedaan en er zijn geen gewon den gevallen. Kolonel Mohammed Oe el Hadzj, be velhebber van het zevende militaire district, waaronder heel Kabylië valt, en de prefect van Tizi Oezoe namen deel aan de anti-regeringsbijeen komst waarop het bewind van Ben Bella als onwettig werd aangeduid. De plaatselijke autoriteiten voegden zich op het podium van waaraf de massa werd togesproken door Hocine Ait Ahmed, de leider van het illegale front van Socialistische Kracten. De sprekers deden felle aanvallen op het regime van Ben Bella dat volgens hen van Algerië een fascistisch land maakt. Ait Ahmed zei dat zijn partij de af gelopen vijf dagen zich heeft bera den op maatregelen „om zich tegen de regering te verzetten welke ten doel hebben de revolutie en de een heid van het Algerijnse volk te be waren". Het lid van de nationale vergadering Moerad Oessedik las een motie voor, waarin aan alle partijleden en sym pathisanten opdracht werd gegeven van af vandaag te beginnen met een „een beslissende strijd tegen het regime van Ben Bella". De president van het hooggerechtshof van Griekenland, Styiianos Mavromicha- lis is zaterdag beëdigd ais premier van een interimkabinet dat tot de algeme ne verkiezingen van 3 november dienst zal doen. De eerste schoten in de Maleise kwestie zijn gevallen, aldus heeft Radio Indonesië gisteren bekend gemaakt. Volgens de radio had een Bij de opening van de tweede zit ting van het Tweede Vaticaanse Concilie heeft paus Paulus VI zon dag in de Sint Pieter, waar ruim 2400 concilievaders en waarnemers bijeen waren, de vier doelstellingen van het concilie kort en duidelijk aangegeven. Het z.ijn: 1. de be wustwording van het eigen wezen der kerk; 2. de hervorming van de kerk; 3. Het herstel van de een heid van de christenen en 4. de dia loog tussen de kerk en de mo derne wereld. Paus Paulus werkte daarna de vier ta ken van het concilie nader uit. Zich wendend tot de waarnemers zei paus Paulus: „als we schuld dragen aan de scheiding, vragen wij God en U nederig vergiffenis. Wij van onze kant vergeven gaarne dé beledigin gen, die de katholieke kerk zijn aan gedaan. Moge de hemelse Vader onze schuldbekentenis aanvaarden en ons echte broederlijke vrede schenken". De paus zei reeds vooruit te kijken naar een uitspraak van het concilie, die, zon der het vorige dogma van pauselijke on- feibaarheid te veranderen, licht zal bren gen en de rol van andere bisschoppen van de kerk zal vergroten. De paus ver klaarde. dal hij „een grotere bijdrage en steun en een irieer doeltreffender en ver- antwoordelijker samenwerking met zijn medebisschoppen bij het bestuur van de kerk zal toejuichen. Indonesische patrouilleboot een Maleis vrachtschip beschoten, waarbij een lid van de bemanning was gedood. Het bericht was afkomstig van een cor respondent van het Indonesische pers bureau Antara op Soelawesi. In de uitzending van Radio Indonesië werd gezgd, dat een Indonesisch pa trouillevaartuig een onder Maleise vlag varend vrachtschip had onderschept, toen het de Indonesische wateren in Noordwest-Soelawesi binnenvoer. Het patrouillevaartuig vuurde waarschu wingsschoten af, waaraan echter geen gehoor werd gegeven. In het vuurge vecht dat volgde, werd een lid van de bemanning van het Maleise vaartuig gedood, de rest werd gevangen geno men. De menigte paradeerde enkele uren door de straten met spandoeken waarop stond „weg met de dictatuur". Andere leuzen die zij meevoerden spra ken zich uit voor het Front van Socia listische Krachten. Militairen die in gevechtskleding door de straten liepen lieten de bijeenkomst ongemoeid en zij spraken vrijelijk met de deelnemers aan de demonstratie. Vernomen werd dat de regering heeft afgezien van het gebruik van geweld om bloedvergieten te voorkomen. Ben Bella zou andere maatregelen overwegen om de opposanten tot bedaren te brengen. De demonstratie eindigde tegen het eind van de middag zonder dat zich botsingen hadden voorgedaan. VERKENNINGEN TIJDENS LUNCH De verkennende besprekingen, die zaterdagmiddag tijdens een „werk- lunch" in New York tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie zijn gevoerd, met het doel de mogelijkheden van een verdere ontspanning tussen oost en west te onderzoeken, hebben, zoals minister Gromyko na afloop tegenover journalisten verklaarde, „geen positieve resultaten" opge leverd. Zij zullen echter over en kele dagen worden voortgezet. Over het besprokene wilde minister Gro myko zich niet uitlaten. Hij beperkte er zich toe te zeggen dat „enkele vraag stukken" waren besproken, voort vloeiend uit zijn op 19 september voor de algemene vergadering gehouden rede en uit de, de volgende dag, door presi dent Kennedy eveneens voor de algeme ne vergadering afgelegde verklaring. Minister Gromyko motiveerde zijn weigering om verdere mededelingen te doen met de verklaring, dat als hij meer zou zeggen, de andere mi nisters wellicht zouden zeggen dat hij nog voordat er afspraken waren gemaakt, er reeds één geschonden zou hebben. Genoemde westelijke kringen verklaar den, dat tijdens de lunch geen beslissin gen werden genomen, geen documenten werden uitgewisseld en geen onderhan delingen werden gevoerd. Men beperkte zich tot het uiteenzetten van de respec tieve standpunten. De besprekingen wa ren „vriendschappelijk en constructief", zo zei een westelijke woordvoerder, „en de geest van Moskou duurde voort". Diplomatieke kringen menen dat het re sultaat van het overleg zou'kunnen zijn het scheppen van enigerlei instantie, door middel waarvan verdere vooruit gang zou kunnen worden geboekt in de richting van een ontspanning tussen Oost en West. De Russen zouden wel belangstelling hebben getoond om met het Westen „tot iets te komen", doch er niet erg op gebrand zijn om concessies te doen. Zuid-Mexico is zaterdag en gisteren door een overstromingsramp getroffen, die tot nu toe aan minstens zes personen het leven heeft gekost. Ongeveer veer tigduizend mensen hebben van de ramp te lijden gehad. Vanuit hef schroef vlieg tuigen heeft men waargenomen hoe mensen en vee voor het woedende wa ter naar heuvels en andere hoge punten vluchtten. Gistermorgen omstreeks half vijf heb ben twee mannen een roofoverval ge pleegd op het tankstation aan de Rijks weg noord te Sittard. Zij stopten met hun auto om te tan ken. Toen dit gebeurd was greep een van de twee de 45-jarige pompbediende in de nek, terwijl de andere hem een tas met geld ontrukte, die naar schatting f 100 bevatte. De mannen verdwenen met de auto, waarna de pompbediende de politie waarschuwde. Tot dusver is het niet ge lukt de daders aan te houden. Prinses Irene en prinses Christina heb ben in de Margriethal in Utrecht het oecumenisch jongerencongres bijge woond. Op de foto prinses Irene, die juist een verfrissing drinkt temidden van de jongeren. Omstreeks half een gistermiddag is het Duitse motorschip Karei Bernhard (935 ton) op het IJselmeer ter hoogte van de Rotterdamse Hoek, bij de Noordoostpol der, gezonken. Het schip kreeg te veel water over, waardoor de ruimen vol liepen. Een na burige blnnenvaarttanker nam de opva renden aan boord, een vader met twee zoons uit Leer. Ook een ander Duits schip kwam giste ren op het IJselmeer in moeilijkheden. Het 200 ton metende motorschip „Eri- ka", geladen met kolen en afkomstig uit Hamburg liep gisterochtend op de dijk van de Noordoostpolder, twee en een halve km ten noorden van Urk. De bemanning, twee Duitsers van 25 en 28 jaar konden zich, zij het met een nat pak, in veiligheid stellen. Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een scholencomplex van drie ba rakken met ieder acht lokalen, aan de Jan Tooropstraat in de Amster damse tuinstad, Overtoomsche Veld, volledig in de as gelegd. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid van brandstichting. De In Jesselton, Noord-Borneo, is zater dag bekendgemaakt, dat gewapende Indonesiërs een overval hebben ge pleegd op de kampong Sungui Ma- layu op het eiland Sebatik en het hoofd van de kampong hebben weg gevoerd. Het hoofd van de kampong wist na derhand te ontkomen aan zijn over vallers, die werden achternagezeten door patrouilles en een schip van de Maleise marine. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat in de Sumatraanse haven Djambi tienduizend vrijwilligers gereed staan om naar het thans Maleisische Noord-Borneo te worden overgebracht, om de aldaar tegen de nieuwe staat opererende guerrilleros te versterken. De chef van de generale staf der Ma leisische strijdkrachten, generaal-ma- joor Tengkoe Osman, is voornemens vandaag naar de door Indonesië be dreigde staten in Noord-Borneo te vlie gen om de defensie langs de grenzen in ogenschouw te nemen. Berichten uit Djakarta meldden intus sen dat nog twee compagnieën „stoot troepen" van de Indonesische lucht macht naar het Indonesisch deel van Borneo zouden worden gezonden. 'Iet territoriale leger van Maleisië is 'nmïddels in enkele weken tijds tot '0.000 man verdubbeld. Het fregat Mella van de Dominicaanse marine is zaterdagavond uitgevaren. Aan boord bevonden zich ex-president Juan Bosch en zijn vrouw. Een hoge regeringsfunctionaris ver klaarde gisteren dat naar zijn mening de Mella op weg was naar het Franse eiland Martinique in de Caraïbische Zee. Zaterdagavond verklaarde echter een legerwoordvoerder dat de uiteindelijke bestemming van het fregat Spanje was. VOLGEND JAAR zal Goes zijn Protes tants Christelijk Streekziekenhuis in gebruik kunnen nemen. Een enorm com plex in de nieuwbouwwijk „Valckeslot". Op het ogenblik is het nieuwe zieken huis capaciteit 175 bedden al wind en waterdicht. Het zal niet lang meer duren of de directie zal zich aan de voorzijde, tegenover de vijf rijen flats langs de Nachtegaallaan, kunnen in stalleren. De entree, waarachter zich deze directie- en administratievleu gel zal bevinden is op deze luchtfoto juist aan het oog onttrokken. Duidelijk toont deze opname hoe het moderne ziekenhuis „in elkaar zit". In het midden het massale hoofdgebouw met de door het trappenhuis gescheiden beddenafdeling (links) en behandelafde ling, waarvan het dak nog wordt afge werkt. In de laagbouw, rechts en haaks op het zes lagen hoge middengebouw de keukenafdeling. Achter deze vitale ge bouwen van het ziekenhuis „Bergzicht" de twee zusterhuizen, die trapsgewijs op de voorgrond van de foto toelopen. Tussen beide personeelsverblijven in een recreatieruimte voor de verpleegsters. Naast de verbindingsbrug tussen hoofd gebouw en zusterhuizen ziet men de muren voor de kapel omhoog komen. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) schade loopt in de honderdduizen den. In de drie barakken waren sinds kort elf klassen van de tweede 3-jarige h.b.s. ondergebracht. Het was een dépendance van deze h.b.s. Vier lokalen in de houten noodschool waren nog in gebruik van de Plesman-ulo, die sinds kort de be schikking heeft over een nieuw school gebouw en nog bezig was met de ver huizing. Ca. 400 leerlingen zijn door deze brand dakloos geworden. Niet al leen het schoolgebouw, maar ook de ge hele inventaris ging verloren. De brand weer omstreeks kwart voor vier ontdekt door brandweerpersoneel dat terugkeerde van een kleine brand in een directiekeet aan de Comenius- straat. Het is zeer waarschijnlijk dat de brand in 't scholencomplex 's nachts is gesticht. Dit is uit het voorlopige politieonderzoek gebleken. Er zijn ten minste drie brandhaarden ont dekt, doch aangezien het vuur zijn werk grondig heeft gedaan er bleef van de uit drie barakken be staande school niets over was het voor het brandpiket moeilijk even tuele stille getuigen te vinden. Met het zoeken daarnaar is de politie de hele zondag beziggeweest. De brand in de houten directiekeet aan de nabijgelegen Comeniusstraat, waar voor de brandweer bijna drie kwartier eerder was uitgerukt, is vrijwel zeker ook aangestoken. Nabij de keet werd een in petroleum gedrenkt stuk zeildoek gevonden. Deze brandmelding was van 3.17 uur. Op de terugweg naar de brand weerkazerne zagen de brandweerlieden bij de Jan Tooropstraat een vuurgloed. Dat was om 3.55 uur. Ze konden toen meteen weer aan het werk gaan. Politie en brandweer leggen verband tussen beide branden. Twintig personen, die deze zomer samen hun vakantie in het buitenland door brachten en dit weekeinde voor een reünie in Amsterdam bijeenwaren en in het tekenlokaal en een theorielokaal van de school de nacht doorbrachten, kon den zich ternauwernood in veiligheid stellen. Zij hielden zaterdagavond in de school een film- en dia-avond. De dak loos geworden ex-toeristen werden bij buurtbewoners ondergebracht. De 750 arbeiders van Verschure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek in Amsterdam zullen on middellijk worden geschorst als zij vandaag hun dagelijkse actie voor hoger loon voortzetten. Sinds .12 september staken deze arbei ders elke dag hun werkzaamheden van 10 tot 11 uur om hun looneis kracht bij te zetten. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft zaterdag in een extra te Amster dam gehouden vergadering de loonmoei- lijkheden besproken en de vrijdag in het overlegorgaan van de drie vakcentralen vastgestelde beleidslijn getoetst. De ver- bondsbesturen van de K.A.B. en het C.N. V. zullen hetzelfde vanochtend doen. Het standpunt van de drie vakcentralen wordt vanmiddag tijdens het loonge- sprek in Den Haag kenbaar gemaakt. Onmiddellijke loonsverhoging van 10 pet., verkorting van de arbeidstijd tot 42 lij uur als eerste stap naar een 40- urige werkweek en verlenging van de vakantie tot drie weken waren de voor naamste eisen die de voorzitter van het „Centrum voor Eenheid in de Vakbewe ging en Klassenstrijd" (drie jaar geleden uit de E.V.C. onstaan), de heer Wessel Hartog, op een zaterdag in Krasnapols- ky te Amsterdam gehouden nationaal loonappel van dit centrum eiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1