Schuur te Serooskerke-Schouwen door felle brand verwoest ZEEUWSCH-VLAANDEREN Raad stelde plan Noord-West vast TERNEUZEN NEEMT AFSCHEID VAN SCHOOLHOOFD J. J. KAAN BINNENKORT AANLEG STRAAT IN UITBREIDING POORTVLIET Moeilijkheden met bluswater AGENDA Deken Lievegoed met emeritaat Medeoprichter van binnenvaartschool Paardm op hol Regionale contactdag Jeugd en Muziek" GEHELE GRAANOOGST VERLOREN Na 44 jaar met pensioen Honderd lutheranen op streekdag in Vlissingen Landbouwschuur bij Biervliet uitgebrand Motor rijdt in op jongerenknaap in ziekenhuis BEGRAFENIS CHAUFFEUR 0. VAN RATTINGEN Wagen met zakken kunstmest kantelde in bocht Raad Sas van Gent kiest commissie voor financiën GROENE KRUIS VERHOOGT DE CONTRIBUTIES RAAD BRUINISSE OVER SLUITING BADHUIS „Steun-in-de-rug" voor de voetbalvereniging Derde wethouder voor Westerschouwen vernielden onto te 0nsfbaftpllg Bouwbedrijfsbond in Zeeland besprak nieuwe c.a.o. Val van dak bij plaatsen t.v.-antenne Dienstregeling Z.V.T.M. belangrijk verbeterd Evangelisatie omgezet in zelfstandige gemeente EXAMENS maandag 30 September 1963 Wisse/ Zeeuws-Vtaandtnn PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 De grote landbouwschuur van de familie Van den Hoek aan de Hoos- jesweg onder de rook van het dorp Serooskerke in de gemeente Wes- terschouwen is zaterdagmiddag door een felle brand totaal ver woest. De gehele graanoogst en een aantal landbouwwerktuigen gingen verloren. Alleen het woon huis en de stallen konden worden behouden. De schuur was verze kerd. De eigenaar, de heer D. van Hoek Czn. was bij het uitbreken van de brand niet thuis. Hij was omstreeks één uur naar het land gegaan. Vier van zijn acht kinderen waren met hem meegegaan. Op dat moment had de heer Van den Hoek nog niets ge merkt. Zijn vrouw was wel thuis met enkele kinderen. Ook zij had den niets bemerkt. Het waren voorbijgangers die de brand ontdekten. Zij zagen rook uit de schuur In het kerkgebouw van de evang.-lu- therse gemeente te Vlissingen waren zondag omstreeks honderd lutheranen van de gemeenten Bergen op Zoom, Goes Middelburg, Vlissingen en Groede bijeen op een streekdag. De dag werd begonnen met de eredienst met viering van het H. Avondmaal, ge leid door ds. W. F. ten Rouwelaar uit Vlissingen met assistentie van ds. J. Mostert, predikant van de gemeente te Bergen op Zoom. In zijn predikatie ging ds. Ten Rouwelaar uit van 1 Cor. 13 vers 1, over de taa! der engelen, naar aanleiding van de Michael sdag in de lutherse kerk, de dag der engelen. Het lutherse kerkkoor zong onder lei ding van Ph. Feij, die 's middags een kort concert verzorgde op het orgel in de kerk. De heer Feij speelde daarbij werken van Pachelbe'l, J. G. Walter Franck, alsmede een improvisatie. In het Maarten Lutherhuis sprak ver volgens mej. H. M. Westermann uit Amsterdam, presidente van de Ned. Lutherse Vrouwenbond, over de vierde lutherse wereldconferentie in Helsinki, die zij als afgevaardigde van de lutherse synode in Nederland meemaakte. Te vens vertelde zij over de daaraan voor afgegane vrouwenconferentie in Schwa- lensee (D.). Mejuffrouw Westermann vertoonde tevens dia's van deze confe renties. De sluiting bestond uit vespers volgens de lutherse ritus onder leiding van ds. Mostert. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 27 september. Spinazie 3146. Dubb. bonen 1 100150, 2 60—90. Kassnijbonen 100140. Aardappelen 1014. Andijvie 1525. Bloem kool 1 A: 6 stuks per bak 4670, 8 st. per bak 2944. Bloemkool 2 A: 6 st. per bak 2039, 8 st. per bak 1226. Sla 1 16 29, 2 415. Rode kool 1017. Gele kool 1518. Groene kool 1924. Komkommers 70-80 23—24, 60-70 15—22, 50-60 15—19 Prei 21—30. Spruiten 1 A 72—86, 1 B 56—69. Selderij 515. Peterselie 5. Witlof 1 A 116 -138, 2 A 104—121, 2 B 84—102. Aanvoer 10.000 kg. Grote Peen 914. Uien 714, Black Alicante 110160. Golden Champion 150180. Frankenthalers 110170. Tomaten A 1 310315, B 1 380, C l 255. Cox's Orange Pippin 1 AA 61—65, 1 A 55—61, 1 B 51—58 James Grieve 1 AA 2731. 1 A 25—32. 1 B 25—31, C 1 21—27. Conference 1 AA 46—50. 1 A 42—51, 1 B 39—46, 1 C 33—37. Br. Louise d' Avranches 1 AA 5359. 1 A 5259, 3 B 50—53, 1 C 34—40. Br. Hardy 1 AA 69—78, 1 A 73—81, l B 64—70, 1 C 55—61. Middelburg Miniatuur Walcheren. 917 uur. Vlissingen Luxor: Eddie houdt van da mes, 14 j. Alhambra: Summer holiday, alle leeftijden. Goes Grand: Summer holiday, 20 u„ a.l. Slot Ostende: vergadering K.V.P., 20 uur. Kortgene De Stadswjjnkelder: Algemene vergadering van waterschap Noord-Be veland, 14 uur. Westdorpe Troutzaerte: Expositie G. La- taster, 29 uur. Bergen op Zoom Luxor: De verleidster 8 uur, 18 j. Roxy: De Titanen, 14 j. komen en sloegen direct alarm. Om half twee werd de brandweer van Haam stede per sirene gealarmeerd. Reeds tien minuten later reden zij het terrein van de brand op. Op dat moment viel er echter van de schuur niet veel meer te redden. Het vuur beheerste de hele schuur en spoedig daarna kwam al een deel van het dak en de muren naar be neden. Met het bluswater was het slecht ge steld- Omdat er geen brandkraan vlak bij was, spoten de Haamsteedse brand weerlieden hun tank leeg en moesten toen naar Serooskerke om de tank op nieuw te vullen. De dichtst bijzijnde brandkraan ligt een kilometer ver van de boerderij af. bij de Delingsdijk. En dit bleek voor de brandweer niet haal baar. De boerderij ligt bijna tegen de zeedijk, maar het bleek niet mogelijk om het zeewater over de dijk te pom pen. inmiddels gearriveerd. Zij kon echter Ook de brandweer van Kerkwerve was zonder water ook niets uitrichten en is daarop vrij snel weer vertrokken. De Zierikzeese brandweer werd ook ge waarschuwd. Zij was na het gegeven Bij de boerderijbrand in het Schouwse Serooskerke kwamen zaterdagmiddag de brandweren van Haamstede, Kerkwerve en Zieriksee in actie. (Foto P.Z.C.) alarm per sirene zeer snel bij het ter rein van de brand. De wagen werd bij de ingang van de Hoosjesweg neerge zet om water uit de langs de provin- cialeweg lopende sloot te pompen. En kele honderden meters slangen moesten worden uitgelegd, maar reeds na enkele minuten kon men zonder onderbreking met drie stralen water geven. Wanneer Haamstede weer met een volle tank was gearriveerd bestreed men het vuur met zes stralen. Om ongeveer drie uur kwam ook de brandweer van Renesse nog deelnemen aan het blussingswerk. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog geen mededelingen doen. Het nablussingswerk heeft nog geruime tijd in beslag genomen. Vele landbouwers uit de omtrek hielpen een handje mee om het stro uit de schuur te halen en naar een weiland te brengen. Het woon huis liep weinig, maar ae stallen veel waterschade op. In de Angelinapolder bij Biervliet is zaterdagmorgen een landbouwschuur verbrand. Een hoeveelheid in de schuur opgeslagen vlas, hooi en stro ging ver loren. De schade was aanzienlijk. De eigenaar, de landbouwer J. Hermans, was verzekerd. De brand werd veroor zaakt door in het hooi overspringende vonken van een brander, waarmee een loodgieter op het dak van de schuur aan het werk was. De brand ontstond omstreeks acht uur. De brandweer van Biervliet was snel ter plaatse, maar slaagde er niet in de hevig brandende schuur met inhoud te behouden. BRESKENS Een motorrijder is zaterdagavond in de Dorpsstraat te Breskens ingereden op een groep jongeren, die achter het mu ziekkorps „Uit het volk voor het volk" liep. De dertienjarige J S. uit Breskens kwam daarbij op het spatbord van de motor terecht. De knaap, die een ge broken sleutelbeen kreeg en klaagde over pijn in het bovenlichaam moest in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg worden opgenomen. De motor werd be stuurd door A. v. d. K. uit Breskens. De arts J. E. v. d. Maas uit Breskens verleende de eerste hulp. Onder grote belangstelling is zaterdag morgen het stoffelijk overschot van de heer O. van Rattingen te Breskens ter aarde besteld. De heer Van Rattingen werd vorige week het slachtoffer van een verkeersongeval in Duitsland. Hij was chauffeur bij een visgroothandel té Breskens. Pastoor A. Verhoeven droeg de Heilige Mis van requiem op in de r.-k. parochiekerk te Breskens. Op het roor s-katholiek gedeelte van de Bres- kense begraafplaats verrichtte deze geestelijke vervolgens de absoute. Tallozen woonden de droevige olechtig- heid bij, onder wie de directie en het personeel van het Breskense bedrijf Het kerkgebouw was te klein om de vele belangstellenden te bevatten. HOOFDPLAAT Loos alarm Tijdens werkzaamheden op 19 september jl. aan het havenhoofd te Hoofdplaat werd een „gevaarlijk projectiel" ver moedelijk afkomstig uit de laatste we reldoorlog gevonden. Vrijdagmiddag jl. kwam de marine mijnen dienst, pools hoogte nemen. Het bleek echter een oude meerpaal te zijn. Collecten De te Hoofdplaat gehouden collecte voor de stichting „Sakor" heeft 36,73 op gebracht. Een collecte voor Simavi bracht te Hoofdplaat 18,90 op. De te Hoofdplaat gehouden collecte voor de stichting „Het Hoogeland" heeft 26 opgebracht. Gemeentebegroting '64 wordt aan raad aangeboden De gemeenteraad van Hoofdplaat komt vrijdag, 11 oktober a.s. des avonds half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende pun ten: aanbieding van de gemeentebegro ting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1964; aankoop en overname in beheer en onderhoud van de Koningin Julianastraat en Zuidlangeweg van de provincie Zeeland voor ƒ62.135; vast stelling van een tegemoetkoming in de kosten van ziekte over 1963 aan het gemeentepersoneel; vaststelling van een wijziging van de verordening tot rege ling van de vergoeding van verplaat singskosten; vaststelling van een aan vulling van de verordening op de des tructie; herbenoeming van 5 leden van de adviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947; verkoop van een strook grond aan J. F. Spinnewijn alhier, groot plus minus 20 ca. voor de prijs van ƒ100; subsidieaanvraag voor 1964 door de afdeling Hoofdplaat van de katho lieke bond van bejaarden en gepension- neerden in het bisdom Breda; subsidie nota; benoeming commissie ad hoe tot het nazien van de gemeenterekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1962. KLOOSTERZANDE Lading stro ging schuwen Toen een Belgische vrachtauto hoog be laden met pakken geperst stro, over de Hulsterweg, binnen de bebouwde kom van Kloosterzande passeerde, liet een deel van de lading los en begon te schui ven. Een groot deel van de pakken stro viel op de rijbaan, doch veroorzaakten, wonder boven wonder geen ongelukken. Het gelukte aan het overige verkeer, de gevallen lading te ontwijken. Verblind door tegenligger De heer C. te Kloosterzande, reed ge durende de avonduren met zijn auto over de Hulsterweg te Kloosterzande. Ter hoogte van het pakhuis van de N.C. B. kwam hem een andere auto tegemoet gereden, waarvan de bestuurder ver zuimde zijn koplichten te dimmen. De heer C. werd hierdoor verblind en ge raakte met zijn auto in de zachte weg berm, waarbij hij tegen een aldaar staande verkeersbord botste. De bestuur der bekwam geen letsel, doch zijn auto en het verkeersbord werden beschadigd. Botsing tussen auto en bromfiets Op het Marijkeplein, nabij het kruis punt Marijkeplein-Beatrixstraat te Kloosterzande ontstond een botsing tus sen een personenauto en een bromfiets. De oorzaak was vermoedelijk het ge- brekkinge uitzicht ter plaatse. Persoon lijk letsel werd bij de botsing niet ver oorzaakt, doch beide betrokken voer tuigen liepen vrij ernstige schade op. Naar verluidt hebben de 'beide bestuur ders de opgelopen schade in der minne geregeld. TERNEUZEN Vrijdagmiddag is nabij de Westsluis te Terneuzen een wagen met zakken kunstmest gekanteld. De wagen bleef op zijn kant staan, maar de zakken rolden over de weg. Het ongeval gebeurde doordat H. D. de J. uit Terneuzen zijn tractor met aanhangwagen te scherp door de bocht manoevreerde. Er waren geen persoonlijke ongelukken en slechts geringe schade. SAS VAN GENT De gemeenteraad van Sas van Gent heeft in de vrijdagavond gehouden ver gadering het uitbreidingsplan Noord west vastgesteld. Op korte termijn kan men nu beg'nnen met het bouwrijp ma ken van gronden in de Oude St. Albert- polder ten westen van de spoorweg. De raadsleden wezen een verzoek van de rooms-katholieke meisjesschool af om een terreinafscheiding te maken. Men vond deze overbodig, omdat voor de jon gensschool toch een nlantsoen komt. dat, dan een geheel kan vormen met het kleine stukje terrein van de meisjes school. De namen Nieuwstraat en Verbindings straat werden vriidagavond vervallen verklaard. Alle huiden aan deze stra ten ziin in verband met de kanaalver- hredingsniannen gesioont. Ook de naam Olmenrtleineen plein, dat n'mmer werd gerea.lisfterd heeft de raad van He pist afgevoerd. De raad verleende een bijdrage van f 300 in de kosten van de schoolsnort- dag. De gemeente zal een nereeel grond ver- konen aan de heer F S. A. de Roeok De heer De Roeck. die on dit nereeei woont, heeft on het ogenhpk dit stuk grond in erfna.cbt De heren De Meiier en De Tollenaere hadden een verzoek ingedï°pH om erfna.chtreehten terug te krh'gen v*-> de gemeente. Met. zeven van de eif stemmen werd dit verzoek verwonnen De ra.a.d ging akkoord mo+ het voorstei in He nïenwv marktverorHe- ning dpzelfHe tarieven als Axel on te nemen OeHenuteerde Staten hehhen een raad she si it if afgewezen over de aa.nkoon van grdnHen 'n de Orote Kt. Alhertnol- der van de heren A. F. M. .T. Fnekaert en C. V. A. Roemer te Ass°nede Reide heren zullen nu hun grond kunnen bln- ven bebouwen tegen een vergoeding van 150 per hectare. De fractie gemeentebelangen weigerde vrijdagavond in de raadsvergadering te Sas van Gent mee te werken in de com missie van bijstand voor de financiën. Mevrouw A. Neeteson-Bongers en de heer L. F. S. de Meijer zien de noodzaak van deze commissie niet in. Ook me vrouw E. P. J. F. Vervaet-Dierickx (Ka tholieke Partij) is tegen deze commis sie. Deze drie raadsleden zien in deze commissie een beknotting van de taak van de raad. De heer L. F. S. de Meijer zou wei voorstander zijn van diverse commissies ad. hoe. zoals bijvoorbeeld voor industrialisatie. Na stemming werd het voorstel aanvaard met 8 stemmen vóór en 3 tegen. In deze commissie werden gekozen de heren P. A. de Rijk, H. Stevens en J. de Bruyn. Door de weigering van de groot ste grondbezitter in het onrendabele gebied voor elektriciteitsvoorziening haalt men de 85 niet, zodat de P.Z. E.M. niet tot aansluiting kan overgaan. De heer J. A. de Rijk (Katholieke Par tij) stelt voor, dat boven de subsidie van de gemeente deze nogmaals 25.per hectare zal geven. De heer M. P. de Groff (p.v.d.a.) vroeg of het niet moge lijk was de P.Z.E.M. toch het bedrag te geven, zodat de drie andere grondbezit ters wel aangesloten zouden kunnen worden en de onwillige eigenaar niet. B. en w. zullen met het landbouwschap en de P.Z.E.M. in overleg treden. Voor de gemeente komen in de stichting bejaardencentrum de heren E. P. van Assche, M. P. de Groff, L. F. S. de Meijer. Als ingezetenen zijn reeds aan gewezen ir. R. H. van Krevelen namens de industrie, de heer De Zeeuw namens de Protestants Christelijke groepering, de heer Janssen, hoofd sociale dienst van een naamloos vennootschap. Me vrouw De Groff vertegenwoordigt het vrouwelijk element en de gemeentelijke sociale dienst. „Op korte termijn begin nen de besprekingen over het haven- en industrieschap in de kanaalzone", aldus de voorzitter op een vraag van de heer L. F. S. de Meijer. Pastoor A. A. F. Lievegoed te Oostburg, tevens deken van het dekenaat Aarden- burg, zal half oktober a.s. met emeritaat gaan. Pastoor-deken Lievegoed, die op 4 no vember 1886 te Breda werd geboren, is reeds sedert 1930 als pastoor aan de r.-k. kerk te Oostburg verbonden. Pastoor Lievegoed begon zijn kerkelijke loopbaan in 1912 als kapelaan te Baarne-Nassau, waarna hij in 1919 naar Rijen ging, wel ke kerkelijke gemeente hij in 1921 ver wisselde met Wouw. In de ruim 33 jaar dat pastoor Lievegoed in Oostburg is, heeft hij zich leren kennen als een zeer geziene figuur, zowel bij zijn eigen parochianen alsook bij vele andersden kenden. Op 1 juni 1962 herdacht hij het feit dat hij 50 jaar priester was, ter ge legenheid waarvan hij uit de opbrengst van een ter gelegenheid van dit jubileum gehouden geldinzameling een standbeeld liet oprichten van de H. Eligius. Het ligt in de bedoeling dat pastoor-de ken Lievegoed zich na zijn emeritaat zal vestigen in het bejaardentehuis te IJzen- dijke. OOSTBURG De afdeling Oostburg van „Het Groene Kruis" hield donderdagavond in hotel „De Eenhoorn" haar jaarvergadering, die zoals gewoonlijk niet druk bezocht werd op voorstel van het bestuur beslo ten de contributies, zulks noodgedwon gen door de steeds stijgende vaste las ten, met ingang van 1 januari 1964 te verhogen. Voor de gezinnen wordt deze van 10 gebracht op 12,50 en voor de alleen staanden van ƒ4 op ƒ6. Alhoewel het bestuur niet graag met dit voorstel kwam, begreep de vergadering uit het jaarverslag van de penningmeester de heer A. J. Ie Grand, dat alle mogelijke bronnen van inkomsten tot het uiter ste al zijn aangeboord en dat deze ver hoging niet vermeden kan worden. Ook met het oog op eventuele aanvragen om verhoogde subsidies was men van mening dat een verhoging van de con tributie tot het landelijk gemiddelde noodzakelijk was. Het financieel verslag over 1962 wees nl. een tekort aan van 1585 35 Uit hét 'jaarverslag van de secretaris de heer I. J. Herman bleek, dat het aan tal leden over 1962 was teruggelopen van 581 naar 562, welke teruggang hoofdzakelijk te wijten was aan het ver trek van leden naar andere gemeenten. Secretaris Herman haalde in zijn verslag ook nog aan dat er altijd nog veel in woners zijn die geen lid van het Groene Kruis zijn, hetgeen enerzijds het leden tal en de financiën van de vereniging on gunstig beïnvloedt, maar anderzijds ook voor deze niet-leden consequenties kan meebrengen als één van de gezinsleden plotseling hulp van de wijkzuster nodig heeft. Besloten werd alle bekende niet- leden per circulaire op te wekken als nog lid te worden. Verder werd in het verslag vol lof gesproken over het werk van de wijkzuster mejuffrouw M. Derk- sen, terwijl ook een woord van dank werd gebracht aan de heer P. J. Sim pelaar, dié ais bode altijd bijzonder ac tief is, voor het vele werk in het belang van de vereniging verricht. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de beide periodiek aftredende be stuursleden de heren J. Mijs en A. J. de Grand bij acclamatie herkozen, waarbij eerstgenoemde er wel de voorwaarde aan verbond het nog slechts voor 1 jaar aan te nemen. In de vacature, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van de heer P. van der Plas sr. en nog twee reeds langer bestaande vacatures werden gekozen mevrouw L. Horten- sius-Dudok van Heel, mejuffrouw J. Al- laart en de heer C. J. Goedhals. Aange zien beide laatstgenoemden niet op de vergadering aanwezig waren zullen deze door het bestuur worden gevraagd of zij deze benoeming aannemen. Als hd van de kascommissie zullen worden ge vraagd de heren H. I. P. Luteijn en H. den Hamer. Aan het slot van de ver gadering nam de voorzitter afscheid van het niet terugkerend bestuurslid, de heer P van der Plas, en bracht hem dank voor het vele werk dat deze in het be lang van de vereniging in de loop der jaren heeft gedaan. De heer Van der Plas bedankte de overige bestuursleden op zijn beurt voor de prettige wijze waarop altijd was samengewerkt. Zilveren jubileum De heer A. de Paepe uit Waterlandkerk- je was vrijdag 25 jaar in dienst bij de N.V. Graanhandel C. A. de Bruijckere en Zn. te Oostburg. Ter gelegenheid hier van werd de jubilaris met zijn echtgeno te en het verdere personeel een diner aangeboden in hotel „Du Commerce" te Oostburg. Naast de felicitaties en waar derende woorden, overhandigde de heer A. de Bruijckere hem een enveloppe met inhoud. Ook burgemeester J. L. van Leeuwen kwam de jubilaris feliciteren. SCHOONDIJKE Brandweer naar België De vrijwillige brandweer van Schoon- dijke is dezer dagen op bezoek geweest bij de vrijwillige brandweer van het Bel gische plaatsje Zwevegem.^ Het korps van Zwevegem bestond 25 jaar. Burge meester J. C. Hoftijzer van Schoondijke en burgemeester A. Bekaert waren bei- de aanwezig. Na afloop van een brand- weerdemonstratie was er een diner. Tot een debat leidde vrijdagavond in de raad van Bruinisse het voorstel van b. en w. het badhuis op vrijdagmiddag te sluiten wegens het geringe gebruik, dat er die middag van wordt gemaakt. „Zouden we het niet helemaal sluiten", vroeg de heer M. J. v. d. Velde (p.v.d.a.) De burgemeester verklaarde, dat het college daar ook aan had gedacht, maar dit nog niet wilde doen om de gebrui kers niet te duperen. Wél wees de lieer Van der Linde er op, dat de situatie rondom het badhuis een zaak is om in de het oog te houden. „Misschien kunneD we het over een paar jaar sluiten, want de gemeente legt er op toe. Het geld zouden we dan kunnen gebruiken als verhoogde subsidie bij de aanleg van douchecellen in woningen" zo zei hij. De leden van de instelling voor sociale zorg, de heren S. A. Jumelet en W. Ju melet werden herbenoemd. De gemeen terekening 1962 werd vastgesteld met een voorlopig nadelig slado van 1557,02 en de kapitaaldienst 1962 toont een na delig slot van 296.785,17. Voor de aanleg van brandpaden in plan- West trok de raad 7000 uit. Vanavond maandag wordt in het jeugdgebouw „De Schakel" te Terneu zen afscheid genomen van de heer J. J. Kaan, hoofd van de openbare Zuidland- school te Terneuzen, die morgen een streep gaat zetten onder een onderwijs- carrière van ruim 44 jaar. De heer Kaan, die op 5 september jl, de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, be gon in 1919 als onderwijzer aan de voormalige muloschool B aan de School- weg te Terneuzen. Twee jaar later verhuisde hij naar Nij megen, waar hij onderwijzer werd aan de muloschool. In 1922 nam hij een be noeming aan de streekulo voor de Krimpenerwaard te Lekkerkerk aan. Op 27-jarige leeftijd kwam de heer Kaan terug naar Zeeland, waar hij te Sluiskil werd benoemd tot hoofd van school D. Dit gebeurde op 1 oktober 1925, en aan gezien hij in Terneuzen bleef, betekent dit, dat hij precies 38 jaar schoolhoofd in één en dezelfde gemeente is geweest. In die tijd werd hij in 1930 overge plaatst naar de voormalige school C aan de Schoollaan te Terneuzen. Vier entwintig jaar duurde die periode, want eerst in 1954 werd de oude Javase school vervangen door de fraaie en nieuwe school aan de Zuidlandstraat. Thans een bloeiende school in het nieu we Terneuzen met 265 leerlingen, acht klassen en zeven leerkrachten. In de periode 1959-1961 was de heer Kaan tevens hoofd van de toen pas op gerichte school voor schipperskinderen. Van 1931 tot 1939 was hij verbonden als leraar algemeen vormend onderwijs aan de ambachtsschool te Terneuzen. Met oud-burgemeester J. Huizinga stichtte hij in 1936 de binnenvaart- avondschool te Terneuzen, waar hij tot 1938 een opleiding voor de binnenvaart verzorgde. Vanavond neemt Terneuzen afscheid van hem. Daarbij zal aanwezig zijn het gemeentebestuur van Terneuzen, de oudereommissie van de Zuidlandschool, het onderwijzend personeel en oud leerlingen, hetgeen er in de loop van die 44 jaar wel enkele zijn geworden en onder wie zich zelfs grootouders van de huidige leerlingen bevinden. Het af scheid begint om acht uur precies. RAAD VOTEERDE REEDS KREDIET POORTVLIET verwacht binnenkort te kunnen beginnen met de aanleg van het enkele honderden meters lange stuk weg, dat de nu nog doodlopende School straat met de Parallelweg moet verbin den. Vrijdagavond kon burgemeester W. J. van Doorn in de raadsvergadering de kaarten van het uitbreidingsplan nog eens op tafel leggen. Nu vergezeld van vrij positieve mededelingen omtrent de ze voorziening. De Nederlandse Heide maatschappij heeft een begroting voor het werk opgesteld. Die beloopt een be drag van 37.400. Zonder enige bedenking gaf de raad daarvoor het benodigde krediet. De nieuwe straat krijgt een breedte van 5 meter. Het is de bedoeling om voor de woning van de arts een parkeer plaats in te voegen. Ook het stuk weg, dat parallel aan de provinciale weg loopt en dat thans het karakter heeft van een rijwielpad, zal worden verruimd. Tot 3,5 meter breedte. Het was vrijdag de vergadering, waarin de raad de begrotingen voor 1964 kreeg aangeboden. Voor de gemeente, het wo ningbedrijf en het burgerlijk armbe stuur. Burgemeester Van Doorn lichtte Westerschouwens gemeenteraad, die woensdagavond 9 oktober een openbare vergadering houdt, zal zich bezighouden met de benoeming van een derde wet houder. Dit als gevolg van het overlijden van burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell. Ook zal de raad voorzien in enkele be- stuursvacatures, die door dit overlijden ontstonden. Verder komt een verzoek in behandeling van de christelijke nationale school te Haamstede om medewerking bij de aan schaf van instrumentarium voor natuur kunde, meubilair voor de kamer van het schoolhoofd en de vervanging van 21 banken. In een vorig verzoek had de school om leerlingensets gevraagd. B. en w. hebben deze zaak toen bekeken, met het gevolg, dat er nu banken wor den gevraagd. Tijdens de vergadering wordt ook een commissie van advies „Woonruimtewet 1947" benoemd. Deze commissie zal worden gesplitst in twee kamers van vijf leden, namelijk voor BurghHaamstede en RenesseNoord- welle-Serooskerke. De raad zal zich ten slotte uitspreken over het al dan niet verkopen van de gemeentewoning Ring 29 te Noordwelle die vroeger wérd be woond door het hoofd van de school en een verordening voor de organisatie en het beheer van de vrijwillige brandweer in Westerschouwen. Overplaatsing bij de rijkspolitie De heer A. Hoogesteger, wachtmeester le klas der rijkspolitie, is met ingang van 16 september van Sint-Maartensdijk overgeplaatst naar Oostburg. Een op hol geslagen SDan paarden heeft zaterdag in Oostkanelle een auto zwaar beschadigd. Niemand werd gewond. Het ongeluk gebeurde toen de landbouwer S. Vreke met zijn landbouwwagen, bespannen met twee paarden, de z.g. kleine duintjes afkwam. Tijdens deze afdaling sloegen de paar den op hol, waarbij zij de gelagen wa gen, waarop behalve de heer Vre ke nog twee jongens zaten, achter zich aansleepten. Op hun weg vonden zij een aan de voet van het duin geparkeerde Duitse auto, die radicaal „onder de voet" gelopen werd. Hoe wel de auto zwaar beschadigd werd, liepen de paarden noch dé op de landbouwwagen zittende mensen noe menswaardig letsel op. Zaterdag kwam het district Zeeland van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs bond bijeen in de „Prins van Oranje" te Goes ter bespreking van de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf. De vergadering stond on der leiding van districtsbestuurder B. Wink. Als spreker voor het bondsbe- stuur trad de heer A. Buijs op. Als gast was aanwezig C. Hoek, districtsbestuur der van het N.V.V. Niet minder dan 102 afgevaardigden waren aanwezig. De heer A. Buijs zette de conceptvoor stellen uiteen. Spreker begon met op te merken dat de nieuwe minister van volkshuisvesting dr. Bogaers het bouw beleid wil bevorderen. „Als men echter het bouwbeleid wil opvoeren zal men het bedrijf aantrekkelijker moeten ma ken. Op het ogenblik is er een tegen kanting om bouwvakarbeider te worden. Er heerst in ons land een grote onkun de aangaande het bouwbedrijf die we zelfs in onze eigen vakcentrale tegenko men. Als de positie van de bouwvakar beider verbeterd wordt, zal de interes se om bouwarbeider te worden toene men, terwijl dan tevens de woningnood zal afnemen", zo stelde deze spreker. De voornaamste punten die aan de or de zijn: een drastische loonsverhoging, de prestatiebeloning vervangen door een nieuwe regeling ontworpen door de tech nische commissie van partijen, zieken gelduitkering brengen op 100 pet dag loon, de uitkering bij onwerkbaar weer (ook vorst) brengen op 100 pet basis- loon, de risicofondsen ombouwen tot suppletiefondsen die aanvullende uitke ringen op de w.w. uitkering verstrek ken, terwij] men de duur van de c.a.o. op 1 jaar wilde bepalen. Uit de dis cussies bleek, dat er ook in Zeeland wen sen en verlangens bestaan. De rond vraag bracht het thema „ongeorgani seerden" nog ter sprake. Over dit punt kan de bond binnenkort een rapport te gemoet zien. Zaterdagmorgen is de heer A. van Roos malen te Rilland-Bath bij het plaatsen van een televisie-antenne op een woning aan de Valkenisseweg te Rilland-Bath van het dak gegleden en op een afraste ringspaaltje in de tuin van de woning terechtgekomen. De onmiddellijk ge waarschuwde arts, dr. J. C. Noome uit Krabbendijke, constateerde een hersen schudding, een hoofdwond en enkele ge kneusde ribben. Na behandeling is net slachtoffer overgebracht naar zijn wo ning. Vermoedelijk is het breken van een panlat de oorzaak van zijn val. nog toe, dat het ondanks de op vele punten stijgende uitgaven toch is gelukt de gemeentebegroting sluitend te krij gen. Op de gemeenterekening over 1962, die even later werd vastgesteld prijkte zelfs een voordelig slado van 14.269,12. Nu Poortvliet sinds een week over een goed geoutilleerd sportterrein beschikt is het zaak, dat dit veld ook zo nuttig mogelijk wordt gebruikt. De voetbalver eniging in combinatie met Scnerpe- nisse krijgt daarom een stevige steun in de rug van het gemeentebestuur. De club telt zestig werkende leden en reeds is met een competitie gestart. Als een eerste „injectie" besloot de raad vrijdag avond voor het lopende seizoen geen huur voor het veld te heffen. Bovendien zal van gemeentewege een voorschot van duizend gulden worden verleend om de eerste kosten als aanschaf van tenues medische keuring en reisuitgaven te be strijden. In vijf jaarlijkse termijnen zal de club dit aflossen. Met de burgemeester spraken verschil lende raadsleden er hun voldoening over uit, dat de initiatieven in deze richting nu effect krijgen. Mede door de interesse van de ouderen, die ook toezicht op het doen en laten van de verenigingsleden uitoefenen. De heer P. J. van Houdt (s. g.p.) echter handhaafde zijn eerder ge opperde bezwaren tegen sportveld en voetbalvereniging. Hij werd daarin ge steund door zijn fractiegenoot J. P. v. d. Male. Bouwgrond Deze avond werden ook twee percelen grond verkocht voor particuliere bouw. Aan de heer C. Meertens, gemeente ambtenaar, 300 m2 voor de som van 4050 en aan mevr. De Wilde te Tholen 336 m2 voor 4536. In het eerste geval stelde de raad tevens een bouwkrediet van 90 pet. beschikbaar. Burgemeester Van Doorn sprak er zijn tevredenheid over uit, dat er in Poortvliet steeds meer animo komt voor de particuliere bouw. „We moeten blij zijn, dat we onze bouw grond kunnen verkopen. Bovendien zou den we graag nog voor 50 woningen kre dieten verschaffen Meegedeeld kon nog worden dat de scha deloosstelling aan de heer J. van Ast in verband met de bouw van de eilandelijke noodslachtplaats een bedrag van 1460 zal belopen, exclusief de belastingscha- de. Aangaande de vuilnisophaaldienst kon nog worden gemeld, dat de ge meente Stavenisse met ingang van 1 januari aanstaande wil toetreden. In de vacature voor de kleuterschool die met ingang van 1 oktober in per- soneelsmoeilijkheden dreigde te gera ken, is nog juist op tijd kunnen wor den voorzien. De Z.V.T.M. heeft in de winterdienst- regeling die per 29 september werd in gevoerd, verschillende belangrijke wijzi gingen aangebracht. Op verschillende trajecten is een uurdienstregeling geko men. Zo is dit het geval met de dienst Sas van Gent-Breskens-Oostburg v.v., Sas van Gent-Westdorpe-Axel-Zaamslag -Perkpolderhaven v.v., Terneuzen-Zaam- slag-Perkpolderhaven v.v. Het invoeren van deze dienstregeling is voor verschillende gemeenten, o.a. van Terneuzen, van groot belang, omdat de bewoners in de uitbreiding van deze plaats nu veel meer gelegenheid hebben om naar Perkpolderhaven te reizen. Op de dienst van Graauw naar Klooster zande v.v. wordt nu over het dorp De Paal aan gedaan, hetgeen nu mogelijk is door de verbetering van de weg. In Sas var. Gent zal ook de eerste bus naar Breda van de Poelstraat vertrek ken. De laatste bus van Terneuzen naar Sas van Gent is ongeveer een kwartier vervroegd, maar heeft nu meer aan sluiting van andere plaatsen. Gehoopt wordt dat de bezetting van deze bus dienst nu beter zal worden dan in de af gelopen periode, toen er slechts door enkele personen gebruik van deze bus werd gemaakt. Op de lijn Sas van Gent-Breda v.v. wordt op vrijdagen een vierde rit ingelegd, vertrek 15.02 uur uit Sas van Gent, aan komst Breda 17.15 uur en op maandagen een vierde rit vanuit Breda om 8.18 uur, aankomst in Sas van Gent 10.19 uur. Deze laatste wijzigingen zullen waar schijnlijk van belang zijn voor de „week end" reizigers, die vrijdags vanuit de kanaalzone vertrekken en 's maandags terugkomen. Rond 125 Zeeuwse en Belgische jonge ren waren zondag bijeen voor een regio nale contactdag van „Jeugd en Muziek" in Hulst. Zij waren afkomstig uit de vijf Zeeuwse afdelingen van Jeugd en Mu ziek en uit de Belgische afdelingen Ant werpen, Brugge, Lier en St. Niklaas. Deze dag was tevens de viering van het eerste lustrum van de Hulster afdeling van Jeugd en Muziek, de oudste in ons land. In het Janseniuslyceum opende mr. J. Lenstra, voorzitter van de regio nale contactcommissie Zeeland de bij eenkomst, waarna samenzang volgde onder leiding van Jo Ivens. In de middaguren was er een excursie door Hulst en vervolgens een recital voor twee vleugels door Miep van Luin en Ans Bouter. Zij speelden de piano sonate in D groot van Mozart, variaties op een thema van Beethoven door Saint- Saens, de Spaanse dans van De Falla alsmede Scaramouche van Darius Mil- haud. Het Antwerps jeugdorkest (bijna 30 leden) zorgde vervolgens voor een interessant concertje, waarbij onder meer ten gehore werd gebracht de suite Water music van Handel en het andan te uit het concert voor trompet en or kest van Haydn. Hendrik Rycken was de dirigent van dit orkest. De Evangelisatie op Gereformeerde grondslag te Vlissingen is zaterdag tij dens een bijeenkomst in een kerkzaal aan de Scherminkelstraat omgezet in een zelfstandige Hervormd-Gerefor- meerde gemeente. Tijdens deze bijeen komst, waar ds. J. A. Smink te 's-Gra- venhage voorging met een prediking uit Handelingen 28 vs. 23-30. werd niet ad- leen de evangelist A. de Ridder te Mid delburg bevestigd als ouderling en voor ganger. maar ook wijdde ds. Smink de kerkzaal in, die voor het eerst als plaats van samenkomst dienst deed. Na de be- vestigings- en inwijdingsdiens, voerde de heer J. M. Davidsz. voorganger van „The Bethel T entecostal Temples" (Pinkstergemeente) nog het woord Bij zijn intrede predikte evangelist De Rid der zondag naar aa-leiding van Lucas 5, vs. 4, 5 en 10. Aan de Nederlandsche Economische Ho geschool te Rotterdam slaagden voor het propaedeutiseh examen economische wetenschappen de heren C. L. Heijboer te Kamperland, A. J. Jansen te Terneu zen, M. Openneer te Kruiningen, J. W. Poelman te Ritthem (en niet zoals abu sievelijk gemeld de heer H. Varel), en C. Verhage te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11