De helft van de gezinnen in Nederland heeft al tv DE NOVAK CAPRI VAN ACHTEREN GEZIEN Gratis kijken tot nieuwjaar en nog veel meer BELGISCHE INDUSTRIE HIELD ZICH AAN ZIJN WOORD II EN NOVAK KREEG DE MEESTE PUNTEN Het toestel bij U thuis Het nieuwe aan en in de Capri Handig Keuze door Gerth van Zanten Bijzondere lijn Huren Geen „luxe'' meer door een t.v.-omroepster In Engeland 8 van de 10 t.v.'sinhuur 3 maanden gratis Het toestel kopen Verzekering en service bij de prijs inbegrepen 8 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Advertentie KAREL JONCKHEERE KEURDE DE EERSTE NOVAK CAPRI fill WMWWwwMl Novak houdt zich aan zijn woord!" riep Karei Jonckheere uit, toen hij deze week vol bewondering de Novak Capri be keek, een gloednieuw t.v.-toestel, dat de grote winnaar van het seizoen 1964 belooft te worden. Het was geen toeval dat men de Capri het eerst toonde aan Karei Jonckheere, die als quizmaster van „Hou je aan je woord" zo'n bekende en geliefde figuur op het televisiescherm is geworden. De vriendelijke en scherpzinnige letterkundige, bekend om zijn puntige kritiek, had niets dan lof voor het eerste toestel, dat zojuist van de band was gekomen. Wat allereerst aan de Novak Capri op valt, is het grote scherm, dat bijna de gehele voorkant in beslag neemt. Be dieningsknoppen en -toetsen zitten aan de zijkant in een verzonken paneel, zo dat geen uitsteeksel de fraaie lijn van het toestel verstoort. Op de vraag van de heer Jonckheere „of schoonheid de enige verworvenheid van het toestel is", legde de heer R. Gilson, directeur van Novak-Nederland, hem uit dat er veel meer is. De Capri is een 4-systementoestel: men kan er dus België, Duitsland en Frankrijk mee ontvangen zowel als Bussum. Als technische nouveautés noemde de heer Gilson het kipchassis en de gedrukte bedrading. Het Amerikaanse maandblad Rea der's Digest heeft in de zes E.E.G.- landen eens onderzocht hoe het in die landen staat met het bezit van duurzame gebruiksgoederen. Hoeveel mensen hebben in Nederland een stofzuiger, hoeveel in Frankrijk? Als nieuwtje komt dan het bericht dat in Nederland vijftig procent van alle gezinnen een t.v.-apparaat heeft. Ne derland staat daarmee aan de top van de lijst, met ruime voorsprong op West-Duitsland, dat niet verder komt dan 41 procent. Is het vreemd dat Nederland zo'n goed figuur slaat? Neen. De bevolking in Neder land heeft een uitgesproken aanleg tot huiselijkheid. Het klimaat zal daarbij ook wel een woordje mee spreken. De televisie is bezig een even nor male verschijning in het gezin te worden als bijvoorbeeld de wasmachi ne en de ijskast. Het is amper meer een punt van discussie of men tele visie echt „nodig" heeft of niet, zij hóórt erbij, zij past in deze wereld. Zij, die bij wilden blijven, hebben dit beseft: televisie in de kamer is even vanzelfsprekend aan het worden als gas en waterleiding in de keuken, als elektriciteit in het hele huis. „Ik geef honderd punten. Het maximum", zei Karei Jonckheere toen hem vorige week in Brussel door de heer R. Gilson directeur van de Novakfabrieken het eerste exemplaar van de Novak Capri werd getoond. S „Want Novak heeft het beste antwoord gegeven op de vraag: hoe maak ik een televisie nóg fraaier en nóg J beter". EDERE avond, tegenwoordig ook nog 's middags, komen mijn col lega's en ik bij U op visite. In de S presentatiestudio mogen maar 'n 5 paar mensen rondlopen maar wij we- S ten dat achter de lens van de televi- E siecamera zo'n drie miljoen mensen S naar ons kijken. In het begin is dat een reden om erg zenuwachtig te zijn, op te letten of elk haartje wel goed zit, of er aan de make-up niets ontbreekt. We vinden het, misschien ook wel door die spanning, leuk dat we zo bij U aan mogen wippen en het is jammer dat de televisie „een- zijdig" is. U ziet óns wel, maar wij S kunnen niet naar U kijken. We j trachten ons wel eens voor te stel- jj len hoe U voor het toestel zit: met 5 het hele gezin om de grote kast of met zijn tweeën op het kamertje met keuken waarin U ondanks de inwo- ning toch gelukkig bent. S En we denken dan wel eens: „Hoe S zouden we bij U binnenkomen". Op 5 een groot scherm of klein, op een - kast met of zonder deurtjes. Want S op het moment dat het toestel aan- E staat, is het een alles beheersende E factor van de kamer. De stoelen wor- E den zo gezet dat ieder die kijken wil, S voor het scherm kan zitten. De tafel gaat zolang soms in 'n hoekje. Maar nu na de uitzending. Wat doet U dan met uw toestel? Klapt U een deurtje dicht, wordt het weggeduwd, is het een sta-in-de-weg of vormt het dan zonder verplaatsen toch nog 5 een harmonisch onderdeel van uw interieur Want laten we eerlijk zijn. Zolang we hier nog geen zestien uur 5 per dag t.v.-programma's hebben, 5 staat het toestel die andere uren in S uw kamer. Staat het daar of misstaat m het daar? Hoe diep is het toestel? m E Waar zitten de knoppen? Hoe groot S is het scherm? Ook: hoe zwaar is het, kan het op een tafeltje, op een wandrek of zakt dan bij het vertillen het steunpunt in elkaar? Het verlan gen gaat eigenlijk uit naar een sier lijk en toch eenvoudig toestel, dat een gaaf onderdeel van het interieur g is, maar niet overheerst, dat geen hinderlijk uitstekende knoppen en schakelaars heeft, waar je niet met een hard voorwerp direct een kras op kunt maken. Want kinderen, en fin U weet het wel. Al deze wensen vindt II vereend in de nieu we Novak Capri die binnenkort btj uw winkelier te zien zal zijn. Bij de Capri overheersen de sierlijkheid en het beeld. Geen knoppen aan de voorkant, geen overbodige versierse len. Het kijkglas is beschermd met een extra veiligheidsglaslaag. Bovendien is de Novak Capri ideaal van afmetingen: met een beeldbuis van 59 cm is het toestel 60 centime ter breed, 50,6 centimeter hoog. De hoekigheid wordt doorbroken door een kleine variatie in diepte speels en niet storend van 32,4 tot 39,6 centimeter. Alle schakelaars zitten keurig opzij geborgen, de meeste in een verzonken paneel. Ga eens kijken bij uw handelaar U vindt zijn adres onder aan de pagi na naar deze nieuwe Novak Capri. Tot ziens, tot beter ziens! Huren, een televisietoestel huren en het daarbij maanden lang gratis in huis hebben, ook hiertoe opent Novak met haar Capri de mogelijkheid. Hoe dat gaat, staat elders op deze pagina. De technici voorspelden, dat Novak-televi- sie met de Capri evenzeer een begrip wordt als Novak-autoradio. „Ik houd u aan uw woord", aldus de heer Jonck heere. De televisie groeit. Vergeleken met tien jaar geleden is het aantal televisiesta tions en t.v.-toestelbezitters vertienvou digd. Ons land neemt in deze statistiek een voorname plaats in, want in 1953 waren er in Nederland nog geen 50 duizend mensen met een t.v.-ontvanger. In 1963 kijken bijna anderhalf miljoen Nederlandse gezinnen. Dat betekent, dat de helft van de Nederlandse bevol king t.v. bezit. De Novak-televisiefabriek heeft bekend gemaakt dat haar produktie in de eer ste zes maanden van 1963 liefst 713 procent hoger lag dan over dezelfde periode in 1962. Niet alleen de toene mende vraag naar televisie, maar ook het unieke huursysteem van Novak is volgens de directie hiervan een (ple zierige) oorzaak. Kijken in een donkere kamer vinden vele mensen nog altijd de beste manier om het televisieprogramma te zien. Artsen hebben echter verklaard dat het in de eerste plaats slecht is voor de ogen. Bovendien wordt het beeld er niet beter op. Een lichtpunt achter, bo ven of naast de televisie, voor de ogen afgescherm zal het contrast tussen het bewegend beeld en de (anders te) don kere muur verzachten. Willy Walden en Mieke Verstraete zul len in het komend seizoen voor de KRO de rollen gaan spelen van de onhan dige vrijgezel Erik Sikkes en zijn zuster, die allerlei avonturen beleven. Het programma zal zondagavond wor den uitgezonden en is gebaseerd op de Engelse serie waarin Eric Sykes en Hattie Jacques de hoofdfiguren zijn. De televisie-cowboys zijn in opmars. De KRO-televisie is de tweede die zal beginnen met een western-serie. De VARA gaat op de zaterdagmiddag rustig door met „Rawhide", de KRO start oktober met „Bonanza" vrijdagsavonds en ook de AVRO loopt met wild-west- plannen rond. Filmer Jan Vrijman, die met zijn „Vrij- gezellen"-documentaire nogal bokke- sprongen maakte, zal in het nieuwe seizoen voor de VARA een „That was the week that was"-programma maken. Vele „angry young men" zullen er aan meewerken. Strak van lijn technisch een no vum. De nieuwe Novak Capri waar van de achterwand met 'n simpele handgreep naar beneden kan worden geklapt. De achterwand van het toestel kan door een simpele handbeweging naar be neden worden geklapt, waardoor het in wendige zonder moeite bereikbaar is. Het gehele chassis kan met enkele Tijdens een geanimeerde persconferentie kon vorige week de Belgische en buitenlandse pers kennis maken met het nieuwe Novak Capri toestel dat in de handel zal komen. Insiders spreken van een „revolutionair" t.v.- apparaat. „Het zal de troef van het komende seizoen worden" vertelde directeur Gilson, die op tientallen vragen vlot en geestig antwoord wist te geven. Tot volle tevredenheid van de zeer geïnteresseerde journalisten. handgrepen uit de kast worden gelicht. Knoppen hoeven niet meer losgedraaid te worden zelfs de kanalenkiezer niet gesoldeerde verbindingen kunnen intact blijven. De gedrukte bedrading betekent niet alleen een technische vooruitgang, ook kortsluiting tussen de elementen be hoort tot het verleden. De in de Novak Capri toegepaste „puntsoldering" voorkomt afbreken door oververhitting van de platen der gedrukte bedrading. Allemaal punten in het voordeel van de televisiekijker voor het oog echter ver borgen in het inwendige van deze nieuwe televisietroef van de Novak-fabrieken. Een toestel dat in zijn uiterlijk de bedieningsknoppen zijn bijeengebracht in een paneel aan de zijkant al iets meedraagt van de technische vooruit gang die het toestel van binnen ken merkt. Wij weten dat bij vele t v.-bezitters de kennis van hun toestel ophoudt zodra de voorkant niet meer ter sprake is. Maar bij de Novak Capri is een kijkje aan de achterkant de moeite zeker waard en die moeite is heel gering. Met een handgreep klapt u de achterwand van het toestel naar beneden en ongestoord kunt u een blik in het inwendige van de Novak Capri werpen, door de gedrukte bedrading een overzichtelijk „technisch zenuwstelsel". richt voor de ontvangst van het tweede programma in de UHF-band. Door toe passing van nieuwe technische vindin gen geschiedt het overschakelen van het ene beeldlijnensysteem op het andere geheel automatisch. Beeldcontrast en beeldafstelling gebeuren zonder dat u verder aan de knoppen hoeft te draaien. Geen bijstellen meer voor de kijker die een andere zender kiest. Steeds meer Nederlanders gaan er toe over een Novak-t.v. te HUREN. Zij volgen het voorbeeld van landen als Engeland en Amerika, pioniers op televisiegebied, waar men tegenwoordig veel meer toestellen verhuurt dan verkoopt. De Novak is uitgerust voor het ontvan gen van de programma's van de Waal se televisie, de Franse RTF, Tele- Luxemburg, Duitsland en natuurlijk: Bussum. Bovendien is het toestel inge- Op maandagavond 23 september zond de Nederlandse televisie een documen taire uit over het reddingswezen, die Louis van Gasteren in opdracht van de N.T.S. maakte onder de titel „May Day". Deze documentaire zal één van de twee Nederlandse inzendingen zijn voor het festival om de Prix Italia dat van 23 t.m. 29 september in Na pels wordt gehouden. De auteur Simon Vinkenoog schreef de tekst voor deze produktie. De tweede Nederlandse in zending is de opera „Alceste" van Ton de Leeuw. Ook het komend televisieseizoen zal de bekroonde AVRO-serie „Literaire ontmoetingen" op het scherm te zien zijn. De eerste uitzendingen echter zonder gastheer Han Gomperts. We gens ziekte van de heer Gomperts zul len de eerste uitzendingen worden ge presenteerd door Simon Carmiggelt (met Willem Elsschot) en door Ed Hoornik (met de dichter Gerrit Ach terberg). Henk Elsink zal dit seizoen voor de VARA vier televisieshows maken die afwisselend met de Corry Brokken- show op uw scherm zullen komen. Het programma staat aangekondigd voor de zondagavond en zal geregis seerd worden door Dick Harris. Vele nieuwe gezichten zullen daarbij op het scherm te zien zijn. In Engeland bijvoorbeeld, zo heeft een recent onderzoek aangetoond, gaan op het ogenblik acht van de tien t.v-toestel- len die de fabrikant verlaten, in de ver huur. Het huren van een t.v.-toestel komt er met de dag meer in trek. Ein de 1960 waren er een 2,5 miljoen Engel se gezinnen die een gehuurd toestel in de kamer hadden staan, maar in het voorjaar van 1963 waren het er al ruim vier miljoen. Een bewijs dat het huren bevalt. Een bewijs dat het huren vele voordelen moet hebben boven het kopen van een t.v.-toestel. Aan Novak-t.v. komt de eer toe een werkelijk uniek huursysteem te hebben ontworpen, dat zo is gebleken een enorm succes blijkt te zijn. Wat biedt Novak? Bij aflevering van de gloednieuwe No- vak Capri betaalt men 34,05, dat is de huur voor de eerste maand. Maar ge durende de tweede, derde en vierde maand betaalt men helemaal niets. Het toestel staat dan in de kamer, men zal er elke dag van genieten, maar het kost niets. Pas in de vijfde maand begint men weer te betalen en dan opnieuw 'n bedrag van slechts 34,05. Novak doet dit royale aanbod, omdat de laatste maanden van het jaar voor iedereen du re maanden zijn. Het wordt winter, er zijn nieuwe winterkleren en misschien nieuwe dekens nodig. Straks is het sin terklaas, Kerstmis, oud en nieuw. Alle maal heel gezellige dagen, maar duur! Het is goed denkbaar dat er in die maanden niet veel geld overblijft om betalingen te doen op een televisietoe stel. Gratis kijken dus tot het nieuwe jaar. Maar met dat financiële meevallertje zijn nog lang niet alle voordelen van 't unieke Novak-verhuursysteem opge somd. Er is méér. Bij dit systeem bestaat beslist geen koopPLICHT, wel een koopRECHT. Een Novak-t.v. kan men zo lang huren als men wil. Maar iets anders is dat er waarschijnlijk mensen zullen zijn die na bijvoorbeeld een half jaar zeggen: ik heb het nu wel gezien, televisie wil ik voor geen geld meer missen, ik wil dat toestel kópen. Welnu, dat kan. De huur van een Novak-t.v. kan elk ogenblik worden omgezet in een koop, ook al loopt de huur al enkele jaren. En het geld dat in die jaren aan huur is be taald, is niet weg. Bij koop ontvangt men tweederde van de huur van Novak terug. Als men zo'n driehonderd gulden aan huur heeft betaald, krijgt men het toestel dus tweehonderd gulden goedkoper. Alle kosten van verzekering en service zijn bij de huurprijs van een Novak-t.v. inbegrepen. Mocht er iets gebeuren men belt de handelaar en het euvel wordt snel en gratis verholpen. Als het nodig blijkt, krijgt men zelfs een heel nieuw toestel. Er is altijd kans dat het toestel eens van een tafeltje valt, omdat bijvoor beeld kinderen er tegen aan lopen. In zo'n geval heeft men geen stuiver scha de; de Novak-verzekering zorgt ervoor, dat binnen de kortst mogelijke tijd weer een nieuw apparaat in de huiskamer staat. Men betaalt ook geen borgstor- ting, men betaalt niet meer dan de eer ste huurtermijn van 34,05 en na de eerste maand kan men de portemonnee drie maanden gesloten houden en hoe lang die huur ook voortduurt in al die jaren heeft men nooit zorgen. Geen angst voor schade aan het toe stel, geen angst voor onverwacht dure reparaties. En dat allemaal voor iets meer dan een gulden per dag. Een heel gezin kijkt voor minder dan de prijs van één bioscoopkaartje. Mocht U meer willen weten, uw Novak- handelaar heeft steeds tijd voor U. The Beverley Hillbillies is een nieuwe Amerikaanse filmserie door de NCRV- televisie aangekocht, die in het ko mend winterseizoen een plaats krijgt in het dinsdagavondprogramma van deze omroep. Het zijn de komische lotgevallen van een gezin bestaande uit vader, dochter, neef en grootmoe der, afkomstig van het Amerikaanse platteland. Steenrijk geworden door de op hun farm in Tennessee gevon den olie, trekken zij naar Hollywood, waar ze de boel flink op stelten zet ten. Van uitstel komt géén afstel zegt men bij de KRO, waar men enkele maan den geleden aankondigde in augustus een nieuwe serie voor de jeugd op het scherm te brengen: „De schat van de 13 huizen". Deze Franse detectiveserie - waarin de hoofdrollen worden ge speeld door een meisje, een jongen en een oude zwerver zal nu waar schijnlijk eind september zijn eerste uitzending beleven. (Mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 8