Thoolse broers mogen zonder toestemming niet meer in café Politierechter Middelburg besloot: Na mishandeling van politieman B.B. -weigeraar tot 3 maanden veroordeeld ZENDING EN MISSIE VRAGEN STEUN VAN DE OVERHEID 7,5 JAAR In brief aan minister-president Voorstel tot stichting nationale adviesraad Nieuwe reglementen voor het concilie Orthodoxe kerken in beraad over theologisch Kerkelijke mutaties ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Zes maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden onvoorwaar delijk met aftrek, en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, onder toezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholismezonder toestem ming van dit bureau geen café bezoek. Tot deze gecombineerde straf ver oordeelde de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda, gister middag de 18-jarige timmerman Frans den E. en zijn 19-jarige broer en trekker-chauffeur Mari- nus den E. uit Sint-Annaland we gens verzet tegen en mishandeling van opperwachtmeester J. Slot, de postcommandant van deze Thoolse gemeente. vechtpartij, waarbij de heer Slot lelijk en bloedend werd toegetakeld. Frans den E. wilde hem zelfs toen nog met een fles op het hoofd slaan. Voor Marinus den E. was het niet de eerste maal, dat hij met de politie rechter in aanraking kwam; nog geen drie weken geleden werd hij tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld, nadat hij eveneens te veel gedronken had. „Weten jullie wel, dat op dit bijzon der ernstige feit een maximum straf staat van 7y2 jaar?", wees mr. Sie perda de beide jongens terecht Een erger verzet tegen de politie is nauwelijks denkbaar, verklaarde de of ficier van justitie, die het symptoom van deze drankmisbruik in Sint-Annaland bijzonder ernstig noemde. De officier wees er voorts op, dat in het café, waar de twee jongens een deel van de avond hadden doorgebracht, regelmatig moei lijkheden worden veroorzaakt als gevolg van overtreding van de drankwet verkoop van sterke drank aan minder jarigen en van de sluitingsverorde ning. „Kortom", aldus mr. Andreae, „net Is een heel bedenkelijke sfeer en kenne lijk voelen de Den E.'s zich daarin goed thuis". Hij was van oordeel dat een dergelijk optreden, dat de bevolking evenmin neemt, met kracht de kop in gedrukt moet worden en eiste tegen ieder 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Het was voor de jonge Middelburgse advocaat mr. A. J- Peeck, die deze middag zijn „maidentrip" maakte op de woelige strafzakenreis, een wei nig gemakkelijke tocht. Mr. Peeck had ernstig gezocht naar beweeg redenen, die een dergelijk delict mo gelijk konden maken en hij had in het eilandelijke klimaat, waar de be woners lange tijd geïsoleerd geleefd hebben en waarin drinken een nor male ontspanning is, een verklaring voor het gedrag van zijn cliënten gezocht. Mr. Peeck achtte in deze omstandig heden een helpende in plaats van een straffende hand wenselijker, te meer omdat met name bij Frans den E. geen criminele inslag aanwezig is. Hij ver zocht de politierechter daarom een be hoorlijke reclassering mogelijk te ma ken. Met klem wees de raadsman er ten slotte op, dat de houding van enkele caféhouders wat de sluitingstijden be treft dergelijke drankmisstanden in de hand werkt. BOVEN MIDDELBURGS STROMENWUK J De bovenste luchtfoto geeft een overzicht m van Middelburgs stromen wijk, het Zuid- M westelijk uitbreidingsplan, waar in slechts M luttele jaren bijna 600 huizen, alsmede een I aantal scholen en een nieuwe kerk gebouwd 1 zijn. In deze wijk kan men drie hoofdver keersaders onderscheiden, n.l. na het kanaal door Walcheren en de Nieuwe Vlis- singse weg aan de bovenzijde van de foto - de Westerscheldestraat (waaraan de flati gebouwd zijn), de Oosterscheldestraat (midden in het plan) en de Arnelaan aan de rechterzijde. Links staan de flatgebou wen, rechts de bungalows en daartussen- in en in het zuidelijkste gedeelte van de wijk de ééngezinswoningen. Ongeveer mid den in het plan is de nieuwe christelijke kweekschool voor Zeeland gebouwd en links onder van het midden de nieuwe ont- moetingskerk van de hervormde gemeente van 't Zand. Onder: Zierikzee is verlost van de proble men, die het doorgaande verkeer in di smalle, middeleeuwse straten schiep. Sinds het voorjaar kunnen de automobilisten al? zij dat willen, het oude centrum van de stad letterlijk en figuurlijk „links laten, liggen" Dank zij de rondweg, die de verbindingei van oost naar west en van deze beide rich tingen naar het noorden over het eilan buitenom Zierikzee aan elkaar heeft „ge knoopt". Een rotonde tussen het station van de R.T.M. en de oude Nobelpoort is van deze nieuwe verkeerssituatie een be langrijk onderdeel. Hier een blik van bo ven af: de meest overzichtelijke indruk, die men zich denken kan. Naast de Nobelpoort een stuk van de grachten, die de oude stad bijna in een cirkel omsluiten. Geheel bo ven het station van de R.T.M. het „nieuwe gezicht" van Zierikzee: het uitbreidings plan „Malta" met op de achtergrond de ge meentelijke gasfabriek en de witte silo van le Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni •:v,g ..Schouwen-Duiveland". (Luchtfoto's S^gboom en Peetersj Daarmee gaf mr. Sieperda de beide jongelieden de door hun raadsman ge vraagde en door de directeur van het Z.C.v.A. geboden kans om zich niet meer aan drankmisbruik schuldig te maken in eigen hand. Want wanneer de politierechter was meegegaan met de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andrea, zouden ze voor zes maanden de gevangenis zijn inge gaan. De officier vond namelijk, dat Frans en Marinus den E. zich op schandalige wijze tegen de politieman, na de burgemeester de hoogste autoriteit op dit gebied, had den misdragen. Na cafébezoek, waarbij ze nogal wat gedronken hadden, had Frans den E. op straat een bierfles la ten stuk vallen. Op het verzoek van op per Slot de rommel op te ruimen ant woordde de jongeman; „Dat doe ik niet". De politieman wilde een proces verbaal opmaken, maar toen ontstond een woordenwisseling, gevolgd door een De politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, heeft de Terneuzenaar A. V. gisteren veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, omdat hij geweigerd had zich te laten inlijven als noodwacht bij de Bescherming Bevolking. De heer A. Rottier, het kringhoofd van de B.B. in Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen, verklaarde als getuige, dat verdachte herhaaldelijk gewaarschuwd is voor de gevolgen, nadat hij begonnen was te weigeren een aangetekende brief af te halen, waarin hij opgeroepen was. On danks het feit, dat V. verschillende ma len beloofde de cursus te zullen bezoe ken. bleef hij weg. Mr. J. L. Andreae, de officier van justitie, nam het ver dachte hoogst kwalijk, dat hij zijn halsstarrige weigering voorzette door ook niet voor de rechtbank te verschij nen. De monteur E. van W. uit Terneuzen werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 week onvoor waardelijk met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden, met af trek, omdat hij op 18 mei jl. in Terneu zen zijn auto onder invloed van sterke drank had bestuurd en daarbij tevens een botsing veroorzaakt had. De officier stond er verbaasd over, dat er toch nog mensen, die sterke drank gebruikt heb ben, achter het stuur van hun auto kruipen, terwijl „de kranten dagelijks zwart staan van ongelukken en straf fen". De bedrijfsleider H. K. uit Sas van Gent zou volgens de dagvaarding op 23 mei met zijn auto doorgereden zijn zonder zich bekend te maken nadat hij langs een hek geschampt was. K. vertelde gisteren gemeend te hebben, dat hij langs een boomstronk geschampt was. Hij verzekerde met klem, dat er geen opzet in het spel geweest is. Mr. An drea wilde de goede trouw van K. aan nemen en vroeg vrijspraak. Uitspraak conform H. van B. uit Sas van Gent werd even eens vrijgesproken van het ten laste gelegde;'mishandeling, hoewel de poli tierechter dit aarzelend deed. Het han delde hier om een familieruzie en de verdachte verklaarde zich uit noodweer verdedigd te hebben tegen zijn aan staande schoonzoon en misschien daarbij met zijn elleboog diens schouder ge raakt te hebben. Mr. Andreae had een boete geëist van 20. Op k oktober gaat in Rotterdam de nieuwe musical „Oliver" in pre mière. Hier een scène uit het spel: een straatscène, waarin Oliver ge arresteerd wordt wegens het ste len van een zakdoek. De regie van de musical is in handen van Elea nor Fazan; tekst, muziek en songs zijn van Lionel Bart. (Van onze Haagse redactie.) De organisaties van de missie en de Nederlandse Zendingsraad hebben in een brief aan de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, hun teleurstelling ge uit, dat de regering vooralsnog niet voornemens blijkt om de overheidsuit gaven ten behoeve van de ontwikke lingslanden te verhogen. Zending en mis sie dringen in hun brief niet alleen aan op een aanmerkelijke verhoging van de overheidsgelden voor de ontwikkelings hulp, maar zij vragen tevens of de overheid zich wil beraden over een on dersteuning van de ontwikkelingsar beid van particuliere organisaties als zending en missie. Voorts stellen zen ding en missie de regering voor over te gaan tot de stichting van een natio nale adviesraad voor ontwikkelingshulp, waarin ook vertegenwoordigers van zending en missie zitting dienen te heb ben. Een verzoek om hulp voor algemene ontwikkelingsarbeid in het kader van zending en missie zal, behoudens uitzon deringsgevallen, steeds dienen uit te gaan van de in de ontwikkelingslanden zelf bestaande kerkelijke organen of stichtingen en niet van Instellingen van zending of missie in Nederland. In de regel behoren dergelijke verzoeken uit de ontwikkelingslanden vooraf de goedkeu ring van de betrokken nationale over heid te verwerven. Voor subsidie door de Nederlandse overheid behoren in beginsel slechts in aanmerking te komen uitgaven voor ka pitaalsgoederen. Bij de indiening van een verzoek om steun moet het verantwoor delijke kerkelijke orgaan (c.q. de ver antwoordelijke stichting of vereniging) aannemelijk maken, dat exploitatie en personeelsbezetting verzekerd zijn. Het zal de taak van de nationale advies raad voor ontwikkelingshulp zijn, aldus gaat de brief verder, om elke aanvraag voor een overheidsbijdrage ten behoeve van een ontwikkelingsproject op haar gegrondheid te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen aan de rege ring. Als op een aanvraag uit de krin gen gelieerd met zending of missie guns tig wordt beschikt, waren de ter be schikking te stellen overheidsgelden eventueel in beheer te geven aan een namens zending en/of missie optredend, in Nederland gevestigd beheersbureau. De brief is voor de missie ondertekend door pater J. B. van Croonenburg, de di recteur van het centraal commissie com missariaat en door mr. S. C. graaf van Randwijck en dr. J. Verkuyl. resp. voor zitter en algemeen secretaris van de Ne derlandse Zendingsraad. Eerste maal Op een persconferentie ter toelichting van de brief verklaarde pater Van Croo nenburg, dat dit de eerste maal in de geschiedenis is, dat zending en missie aan één tafel zitten. Onderstreept werd, dat er geen geld wordt gevraagd voor het rechtstreekse werk van zending en missie, dus niet voor de verbreiding van het evangelie en de zielzorg. Maar wel gaat het om het werk van zending en missie in hun hospitalen, om hun vor mingswerk en voor de arbeid op agra risch terrein. Dr. Verkuyl zette uiteen, dat de hulp, die wordt verleend via de orga nisaties van de Ver. Naties dikwijls veel „te duur" en door „kostbare jongens" wordt gegeven. Er wordt te weinig doel treffend hulp verleend. Dat was ook de mening van pater dr. G. J. R. van Rijsbergen, die in dit verband nog wees op een duur malaria-sanatorium, dat door de Ver. Naties in Zuid-Sumatra is opgericht, maar dat niet wordt gebruikt, omdat daaraan in die streek geen be hoefte bestaat. Daarentegen heeft het ziekenhuis van de missie wel behoefte aan ruimte. Een verzoek om enkele lo kalen van dit malaria-sanatorium te mo gen huren, werd van de hand gewezen. Het is thans nog moeilijk bedragen te noemen, waarover zending en missie graag zouden beschikken. Wel wordt gedacht aan drie a vier ton. Het Vaticaan heeft donderdag nieuwe reglementen bekendgemaakt die paus Paulus heeft opgesteld, om het werk van het oecumenisch concilie, dat zondag wordt hervat, te bespoedigen. Eén van de bepalingen houdt in, dat een eenvoudige meerderheid van de concilie vaders voldoende is om de bespreking van een onderwerp te staken aanvan kelijk was een tweederde meerderheid vereist. Een tweederde meerderheid is nog vereist om een onderwerp goed te keuren. Verder heeft paus Paulus bepaald dat een concilievader kan worden gemach tigd de gedachten van andere deelne mers aan het concilie die hun standpun ten op schrift hebben gesteld, tot uit drukking te brengen. Voorts is bepaald, dat indien niet min der dan 50 concilievaders het niet eens zijn met de wijze waarop een voorstel is ingekleed, zij, nadat het voorstel is ingediend en besproken, een alterna tief voorstel bij de vier moderators kunnen indienen. Het moderamen zal dan beslissen of het voorstel al dan niet naar de betrokken commissie moet worden terug verwezen. In commissie-vergaderingen mogen drie vaders de commissievoorzitter verzoeken een niet op de lijst van deskundigen voorkomende deskundige te kiezen wan neer zij hem van nut achten en tevens mogen concilievaders verzoeken in com missies te spreken waarvan zij geen deel uitmaken. De leden van een com missie wier mening door de meerderheid is afgewezen, kunnen hun argumenten alsnog aan de plenaire vergadering voorleggen. Op Rhodos is donderdagavond de confe rentie van Oosterse Orthodoxe Kerken geopend om te beraadslagen over de vraag of een „theologisch gesprek" met het Vaticaan zal worden aangeknoopt, terwille van bevordering der christelijke eenheid. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door twintig prelaten van elf Oosterse Orthodoxe Kerken. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld J. W. Cirkel te Huizen N.-H. Aan genomen naar De Kaag toez. C. B. Roos, kandidaat te Dordrecht die bedankte voor Voorhout. Bedankt voor Middel- harnis J. Vos te Rijssen. GEREF. KERKEN Examens: De classis Amsterdam heeft préparatoir geëxamineerd en beroep- oaar verklaard de heren H. Dijk te Am sterdam en H. R. Stroes, Amsterdam- West. Beiden kandidaat aan de V.U. CHR. GEREF. KERKEN De kerkeraad te Werkendam heeft het tweetal bestaande uit ds. J. v. Doorn te Tholen en ds. G. de Vries uit 's-Graven- deel teruggenomen, aangezien eerstge noemde een beroep aannam naar Doorn spijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk; P. Blok te Dirksland, A. Hofman te Zeist, waarin eerstgenoemde is beroepen. HET E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7