„Verhoging loon- en prijspijl bedrijfsleven kan nadelen voor geven Bruidspaar beroofd bruiloftsgeld van wa Nationale expositie van geslaagde stunts Werkgeversbonden reageren op looneisen BOEKJE OPEN OVER AMERIKAANSE GANGSTERBENDE „COSA NOSTRA Verschillen in reële lonen in Europa niet zo heel groot" gg Nachtelijke overval op boerderij Waar is het witte buulke MULLER LEEFT NOG, MEENT WIESENTHAL VOORZITTER WONINGRAAD WIL VERVANGING BIJDRAGERELING NKB0W] Grappen mogen niet worden gestraft Vrachtauto belandde in de woonkamer Exportbelangen Europees peil Loonbeleid noodzaak - - Revolver en mes Lichte wagen Geen grap M. MIERAS OPVOLGER D. KODDE IN KAMER „Kus des doods" symbool van „doodvonnis" ,0ns gezin' CAREL BRIELS WIL VOOR RECHTBARK KOMEN yy Jus des doods' VOORZITTER SIM.: ZEVEN CENT VOOR AARDGAS IS TE VEEL" Nieuwe „vriend" EDO VAN TETTERODE - „we worden te serieus" - LANCEERT PLAN Minister: „huren moeten vooral betaalbaar blijven" De Paape Paasbeeld Goed gespeeld Hoog genoteerd Ingewijde Perry Como ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 V Aan werkgeverszijde heeft men er alle begrip voor, dat de vakbewe ging, die zich evenals de werkgevers voor de moeilijkheden en exces sen ziet gesteld waartoe de gespannen arbeidsmarkt kan leiden, aan de c.a.o.'s weer reële inhoud wil geven en het organisatorisch overleg beoogt te herstellen. Men is aan werkgeverszijde bereid aan dit stre ven ten volle steun te verlenen, maar het is de mening van de werkge vers, dat de feiten, die zich voordoen, goed dienen te worden onder zocht alvorens belangrijke besluiten in dit verband worden genomen. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond zegt dit in zijn orgaan „De Onderneming" naar aanleiding van de ernstige moeilijkheden, die op loongebied zijn ontstaan, en van het streven de lonen in Nederland op Europees peil te brengen. Wat dit laatste betreft, het met een for se loonkostenverhoging omhoog brengen van ons loon- en prijspeil tot een „verondersteld Europees niveau", verklaart het C.S.W.V., dat dit het beoogde doel het te weeg brengen van een duidelijke ontspanning op de arbeidsmarkt in onvoldoende mate kan verwe zenlijken, terwijl het bovendien op een wat langere termijn ernstige nadelen voor ons bedrijfsleven kan meebrengen. Het C.S.W.V. tekent in dit verband aan, dat in veel Europese landen in deze ja ren de loonkostenstijgingen met prijsstij ging gepaard gaan. Een dergelijke infla- tionistische ontwikkeling pleegt met een krappe arbeidsmarkt gepaard te gaan. Ook de Duitse bondsrepubliek, welk land thans de hoogste loonkosten per uur (nominaal) kent van de zes E. E.G.-landen, heeft nog een groot tekort aan arbeidskrachten. In Nederland zijn in de tienjarige periode 1953/1963 de ver diende weeklonen (tot juli 1963) met 10% gestegen. De reële stijging van de verdiende weeklonen bedroeg 53 procent hetgeen gepaard ging met een stijging van de arbeidsproductiviteit in de indus trie van 40%. De kosten van levenson derhoud stegen in deze periode met 31% en de waardevermindering van de gul den dientengevolge bedroeg 24%. De reële loonverbetering in Nederland heeft dus in deze periode in grote trekken ge lijke tred gehouden met de stijging van de arbeidsproduktiviteit. In het verschil manifesteerde zich de vergroting van de loonquote in de verdeling van het natio nale inkomen. Ons land moet meer zorg dan andere landen besteden aan de bewaking van zijn loon- en prijspeil, daar dé structuur van ons bedrijfsleven mee brengt, dat van onze totale produktie aan goederen en diensten ongeveer de helft dient te worden geëxpor teerd. Om dezelfde reden moeten on ze bedrijven er bij voortduring op be dacht zijn een zo groot mogelijke pro- duktiviteit en efficiency in de be drijfsvoering na te streven. Bij een ongelijk nominaal loonpeil in twee landen kunnen door een verschil in prijsniveau de reële lonen toch gelijk zijn De reële toonverschillen zijn veelal ge ringer dan de nominale, hetgeen geldt voor Nederland ten opzichte van zijn nabuurstaten. De structuur van onze bevolking (waar in tot uitdrukking komt onze voor Eu ropa relatief hoge jaarlijkse bevolkings aanwas) brengt mee, dat wij in doorsnee een iets lagere levensstandaard kunnen berekenen dan andere landen. In 1961 was volgens een E.E.G.-overzicht in Ne derland het economisch actieve deel van de bevolking het laagste van de zes E. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Lomm is donderdagavond omstreeks half elf een zwaar beladen truck met oplegger, afkomstig uit Rotterdam ver moedelijk bij een uitwijkmanoeuvre van de weg geraakt en met volle kracht te gen een woning gereden. De botsing was zo hevig dat de vrachtwagen de voor- en zijgevel van het huis vernielde en zich een meter diep in de woning boor de. De beide gevels en de voorkamer werden geheel vernield. Het echtpaar Kessels dat zich enkele minuten tevoren naar de slaapkamer had begeven kreeg de schrik van zijn leven doch liwam er heelhuids af. De beide inzittenden van de vrachtauto raakten wel bekneld doch liepen geen noemenswaardig letsel op. De schade is echter zeer groot. E.G.-landen (37,2% vergeleken met bijv. Frankrijk 41,3% en West-Duitsland 47,2 procent) De vraag, of Nederland zich kan veroor loven een goedkoopte-eiland te blijven in dien de lonen en prijzen in het overige Europa sterker stijgen dan bij ons, zal pas kunnen worden beantwoord nadat de beide in deze vraag opgesloten ver onderstellingen goed zijn onderzocht. Van „een Europees loonniveau" kan op zichzelf bezwaarlijk worden ge sproken wanneer, hetgeen naar de in druk van het C.S.W.V. thans het ge val is, Nederland, België en Italië voor wat betreft de totale industriële loonkosten per uur (sociale lasten in begrepen) gemiddeld onderling be trekkelijk weinig verschillen, maar daarentegen de Duitse bondsrepu bliek misschien 25% en Frankrijk (sinds kort weer) ca 15% boven het Nederlandse peil gelegen is. Wanneer binnenkort de uitkomsten van het loonoverleg in Nederland zouden lei den tot loonsverhogingen in 1964, die met enige procenten de 6 procent over schrijden, lijkt het het C.S.W.V. een eer ste voorwaarde, die daaraan verbonden moet worden, dat dit gepaard zou dienen te gaan met een huurverhoging in 1964. Het officieel orgaan „De Werkgever" van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers schrijft in een beschouwing getiteld „Onrust aan het loonfront" o.m. dat het argu ment der vakcentrales dat ons land een goedkoopte-eiland is en dat via een optrekking van de lonen een ont spanning op de arbeidsmarkt bereikt kan worden, niets anders inhoudt dan een invitatie aan de inflatie". „Het is duidelijk dat een en ander een belangrijke wijziging in ons economisch beleid betekent. Met name ons prijspeil dat toch al aan een krachtige opwaart se druk blootstaat tengevolge van de loonkostenstijgingen in de laatste jaren, ondervindt er de eerste gevolgen van. In feite komt het allemaal neer op een ster ke verzwakking van het in de laatste jaren met zoveel hardnekkigheid gevoer de anti-inflatiebeleid". Dit zou om ver schillende overwegingen ten zeerste moeten worden betreurd. „Handhaving van een voor een belang rijk deel papieren loonbeleid is weinig zinvol en houdt bovendien grote gevaren in. Voorkomen moet worden dat het zichzelf zou overleven. Trots de bestaan de moeilijkheden blijft immers de nood zaak van een loonbeleid onverzwakt gelden". De verbondsraad van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland komt dinsdag 8 oktober in besloten jaarlijkse vergadering bijeen. Er zal worden gesproken over „het in 1964 te voeren loon- en prijsbeleid". V (Van onze correspondent). Het rustige, landelijke Weerselo (Overrijsel) gronst van de geruch ten: rechercheurs uit Almelo en agenten van de rijkspolitie zoeken naarstig naar de daders, die tijdens de eerste huwelijksnacht van het echtpaar Mini-Hassink de boerde rij binnendrongen en met de woor den: „en nu het witte buulke" (buulke is zakje) met ongeveer duizend gulden bruiloftsgeld in de duisternis van de weilanden ver dwenen. Tot nu toe hebben de poli tiemensen nog geen enkel houvast kunnen vinden. Aan een misplaat ste grap wordt niet meer gedacht. Terwijl de herfstwind angstaanjagend door de dorpsstraten van Weerselo huilt, vergrendelen de boeren de deuren van hun hofsteden met extra balken. Wie zal zeggen of de daders, die op zo'n brute wijze het jonge echtpaar kwamen beroven, niet zullen terugkeren? De politie tast in het duister en de dorps bewoners nemen, zolang de recherche geen arrestaties heeft verricht, geen enkel risico. Bij de roofoverval waren ten minste twee mannen betrokken. Een van hen drong tegen twee uur 's nachts gewa pend met een pistool of revolver, dat weet boer Hassink niet zo goed, de slaapkamer binnen. „Geld", snauwde hij. „Ik moet het geld van de bruiloft hebben". De hevig onstelde boer Has sink knipte het licht aan. „Blijf in bed liggen", zei de overvaller, ,.U wilde na tuurlijk dit mes grijpen, hé" en wees op een mes dat toevallig in de slaapkamer lag. Hij pakte het mes van de tafel en gaf het aan iemand die op de gang was blijven staan. Aangemoedigd door het lugubere geluid van een mes dat ge slepen werd, wees boer Hassink een kistje aan, waarin een groot gedeelte van het geld zich bevond. Ogenblikkelijk daarop verdwenen de overvallers met geld en mes. Via de weilanden renden zij, beschermd door de duisternis, naar een gereedstaan de auto, en reden weg. „Dat was ongeveer om half drie", weten de buren te vertellen, die de auto hebben horen wegrijden. „Het was een lichte wagen", zegt een late voorbijganger. Het opvallende van dit misdrijf is, dat de dader naar het „witte buulke" heeft gevraagd. Hoe wist hij de kleur van dit geldzakje, vraagt men zich af. Is hij misschien een van de bruiloftsgangers geweest De andere man, die bij de overval was betrokken en zich angst vallig in de donkere gang ophield, wijst ook in die richting. Was hij bang voor herkenning? Op al deze vragen zal de districtsrecherche uit Almelo, die op het ogenblik een onderzoek ter plaatse uit voert, een antwoord trachten te geven. Tot zolang blijven de deuren in Weer selo vergrendeld. Aan een grap geloven de rechercheurs allang niet meer. Daar voor hebben de overvallers, die zich toen de boerderij leeg heeft gestaan op de hoogte van de ligging van de kamers hebben gesteld, de zaak te ernstig voor bereid. De heer M. Mieras uit Krimpen aan de IJsel heeft een benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor de Staatkundig Gereformeerde Partij aanvaard. De heer Mieras, die door de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard werd, volgt de heer D. Kodde uit Zoutelande op. De heer Kodde nam onlangs wegens zijn gezondheidstoe stand ontslag als kamerlid. 109 concilievaders uit de Verenigde Staten en Canada zijn vrijdagmid dag op doorreis naar Rome gedu rende enkele uren op Schiphol ge weest. Zij zullen in Rome het Vati caans concilie bijwonen, dat a.s. zondag hervat wordt. Op de foto de geestelijken bij het verlaten van het vliegtuig; in hun midden loopt mej. Eileen O'Loughlin, de secreta resse van alle Amerikaanse bis schoppen. mymufvuMViiwwMUMMU'MMMwiiwwwwmniwwwiiwwymi»» Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 De bekende speurder naar Nazi- oorlogsmisdadigers, Simon Wie- senthal, die indertijd ook heeft ge holpen Adolf Eichmann te vinden, heeft gisteren als zijn overtuiging uitgesproken dat de voormalige SS-generaal Heinrich Müller nog in leven is. Donderdag heeft men op last van een Westduitse rechtbank, in Berlijn het stoffelijk overschot opgegraven van een man van wie men tot dusver heeft aan genomen dat het Müller was. De stoffe lijke resten zullen nu worden onderzocht om vast te stellen of het Müller of ie mand anders was die op de betreffende plaats in de laatste dagen van de oorlog werd begraven. Wiesenthal, die directeur is van het Joodse Documentatie Centrum in We nen, verklaarde ervan overtuigd te zijn dat Müller elders onder een valse naam leeft. Een voormalig kolonel van de SS, die in de Nazi-tijd werkzaam is geweest op af deling 6 (buitenlandse spionage) van het SS-hoofdkwartier (Reichssicher- heitshauptamt) in Berlijn sprak dezelf de mening uit. Dq kolonel die onder het pseudoniem Walter Hagen na de oorlog een boek schreef „Het geheime front", zei dat Müller contacten onderhield met de Russen. De ex-kolonel, die thans hoofd is van een middelbare school, zei dat er twee versies waren met betrek king tot Müllers verdwijning. Een daar van zegt dat hij zich in het oosten be vindt en de andere dat hij de oceaan is overgestoken. „In ieder geval heeft Müller de oorlog overleefd en ik geloof niet dat de stoffelijke resten die zijn op gegraven van hem afkomstig zijii", zei hij. Hoewel Müller strikte orders had in Hitiers ondergrondse hoofdkwartier Berlijn te blijven, verdween hij op april 1945, enkele dagen voordat „führer" zelfmoord pleegde, aldus voormalige SS-er. Een gevangene vertelt. Een sub-commissie van de Amerikaanse senaat, die zich bezighoudt met een on derzoek naar de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten, heeft zich de af gelopen twee dagen bezighouden met het verhoor van een notoir lid van het Amerikaanse bendewezen, dat zich kort geleden bereid heeft verklaard het boek je daarover volledig open te doen. Deze getuige is de 60-jarige Joseph Va- lachi, zoon van een Italiaans immigran tenechtpaar, die op het ogenblik twee gevangenisstraffen van resp. vijftien en twintig jaar uitzit wegens handel in ver dovende middelen, doch bovendien ge durende zijn gevangenschap nog tot le venslang werd veroordeeld wegens moord op een medegevangene. Hij is, zo als hij zelf ronduit toegaf, niet meer dan één jaar op een eerlijke manier aan de kost gekomen. Zijn voornaamste bezig heden lagen in het gangsterbedrijf, met als bijbaantje het exploiteren van gok apparaten en speelgelegenheden. Ir. zijn schilderachtige en vaak moei lijk te volgen onderwereldtaaltje, dat onder de senaatsleden herhaaldelijk grote vrolijkheid veroorzaakte, legde Valachi de geheimen bloot van „Cosa Nostra", „Onze zaak" of „Ons ge zin" het Amerikaanse equivalent van de Italiaanse Mafia, waarvan hij zelf in 1930 lid was geworden. De leider van dit syndicaat der misdaad is volgens Valachi, Vito Genovese, een Carel Briels wil zich voor de meervoudi ge kamer van de Arnhemse rechtbank en niet voor de politierechter verant woorden voor de kaakslag die hij tijdens het recente feestgedruis in Nijmegen aan de Nijmeegse arts W. H. J. Nuver heeft toegediend. De Amsterdamse advocaat R. Benno Stokvis, die in deze strafzaak als raads man van Briels zal optreden, heeft de officier van justitie hierom gevraagd. Het staat nu wel vast dat de zaak zal worden vervolgd, doch het tijdstip van I behandeling is nog niet bekend. bekende onderwereldfiguur, die op het ogenblik ook gevangenisstraf ondergaat wegens handel in narcotica. Onder deze „baas van alle bazen", zoals Valachi hem noemde, en een soort com missie van bestuur staan de bazen of hoofden van afzonderlijke „gezinnen" of afdelingen. Dan volgen onderbazen, lui tenants en vervolgens bendeleden die rechtstreeks onder het gezag van deze luitenant staan en ten slotte de „solda ten", zoals hij er zelf één was. Valachi verhaalde hoe hij in de gevan genis van Genovese de „kus des doods" had gekregen. Het teken dat Genovese hem had uitverkoren om te worden ver moord, nadat hij eens iets had gehoord over wat Valachi had gedaan toen zij op een karweitje uit waren. Valachi hai echter deze kus met een van zijn kant beantwoord, om de bendeleider te laten zien dat hij hem door had. „We waren in de gevangenis en in de gevangenis is het nu eenmaal man tegen man". (Van een onzer verslaggevers) „Dat voorstel van zeven procent is heel prettig voor de betrokken ge meenten in het noorden en oosten, maar er is geen sprake van dat de ze prijs zou gelden straks voor de hele aardgaslevering: Dat cijfer ligt daarvoor veel te hoog". Aldus de reactie van de voorzitter van S.R.O.G., burgemeester mr. dr. K. F O. James van Gouda. Deze vergaderde gis teravond met het regionale gas voorzie ningsorgaan van Zuid-Holland in het stadhuis van "Rotterdam. Daar arriveer de toen ook een telegram van de Gas unie waarin werd meegedeeld dat het aanbod van zeven cent per kubieke me ter eveneens zou gelden voor de enige gemeente in deze provincie waar al puur aardgas wordt geleverd, te weten Leer dam. „Een mooie meevaller", zei burgemees ter James. Hij legde er in zijn commen taar overigens de nadruk op dat de voorgestelde prijs alleen geldt voor de gemeenten die een contract hadden lo pen voor aardgaslevering met het thans in de Gasunie opgegane staatsgasbe- drijf. Deze gemeenten hebben destijds een tegemoetkoming gekregen in zoge naamde ombouwkosten. De Gasunie wil een dergelijke vergoeding niet geven bij levering op grote schaal naar de rest van Nederland. Vandaar dat zeven cent een te hoge prijs wordt geacht nationaal gezien. Het Wereldgebeuren De toenadering tussen Spanje en het democratische westen ging tot voor kort schoorvoetend, maar gisteren is plotseling een grote stap gezet, een stap, die wellicht reacties zal teweeg brengen in West-Europa, waarop Fran co niet gesteld is. Amerika heeft name lijk een nieuw verdrag gesloten over de militaire bases in Spanje en daarbij heeft Spanje een belangrijk voordeel in de wacht gesleept. Volgens de overeen komst zal voortaan nauw overleg ge pleegd worden tussen Madrid en Wash ington over de defensie in het zuidelijke deel van West-Europa. Dat betekent, dat Spanje voortaan mee zal spreken over militaire zaken, die anders alleen de N.A.V.O. aangingen. Blijkbaar heeft Washington toe moeten geven aan de eisen van Franco. Het was bekend, dat Spanje de oude en af gelopen overeenkomst niet voor niets zou vernieuwen. Amerika daarentegen voelde er weinig; voor om Spanje zon der meer als gelijke te aanvaarden. Per slot van rekening is een groot deel van West-Europa niet erg op het Franco regime gesteld. Niet voor niets wordt steeds weer aan het fascistische ver leden van Spanje herinnerd en het zijn niet alleen de socialisten, die Spanje nog steeds als een dictatuur beschouwen. Maar Madrid hield in de onderhandelin gen met Washington blijkbaar voet bij stuk. In ieder geval heeft Amerika toe gegeven. Al lange tijd deed Franco moeite om met de wereld op goede voet te komen, niet alleen met het westen, maar ook met de neutralistische landen en zelfs met Rusland. Vorige maand stemde de Spaanse regering dan ook graag toe in een verzoek van de Rus sische regering om krachtens een uit wisselingsprogramma van de U.N.E.S.- C.O. een groep van acht Russische functionarissen uit de textiel- en mijn industrie een bezoek aan Spanje te la ten brengen. De bedoeling van deze excursie zou zijn een bestudering van het Spaanse vakbondswezen. Dat de Russen daarvoor juist in Spanje moes ten zijn, was wat eigenaardig. Temeer omdat Spanje en Rusland sedert de Spaanse burgeroorlog geen betrekkin gen meer hebben onderhouden. Er is thans echter duidelijk sprake van een streven naar toenadering. Ook van Spaanse zijde, want in juli van dit jaar gaf Madrid voor het eerst sinds de burgerkrijg ook toestemming aan een Spaanse basketbalploeg om deel te ne men aan de wedstrijden om de Europa beker in Moskou. Daarvóór hadden sportontmoetingen tussen ploegen van beide landen altijd plaatsgehad op neu traal terrein. Tijdens die sportwedstrijden versloeg de directeur van het Spaanse Nationale Persbureau, Carlos Sentis, persoonlijk de ondertekening van het kernstop- verdrag in Moskou. Ook dat was een teken van verzoening, want sedert de breuk tussen Moskou en Madrid had nog nooit een Spaans correspondent Russisch nieuws naar zijn land geseind. Aan het begin van dit jaar werd boven dien in een publikatie van de Falangis- tische beweging gevraagd, waarom Spanje eigenlijk geen diplomatieke ver tegenwoordiging had in Moskou, waar alle westerse landen die wel hadden. BOUWCORPORATIES BEZORGD In zijn kort sluitingswoord van het gou den jubileumcongres van de Nationale Woningraad gisteren in liet RAI-ge- bouw te Amsterdam gehouden heeft de nieuwe voorzitter, mr. E. van Haer- sma Buma, gepleit voor vervanging van de bijdrageregeling vvoningwetbouw 1950 door een nieuw stelsel. De regeling heeft haar tijd overleefd en is fossiel geworden, aldus spreker. (Vol gens deze regeling wordt voor iedere nieuwe woningwetwoning een vaste jaar lijkse bijdrage per bed gegeven). Om de bouwproduktie op te voeren zal men de krachten moeten samenbundelen Wij BEKERING. Dit zei Felix Houphouet de president van een der Middenafri- kaanse negerrepublieken: „Stuur je zoon naar Moskou en hij komt terug als een anti-communist; stuur je zoon naar de Sorbonne in Parijs en hij komt terug als een communist". zullen, aldus de voorzitter, een stukje van onze zelfstandigheid moeten prijsge ven. Indien er een loonsverhoging van 8 en 10 procent zou komen, maken wij ons ernstig bezorgd, zo vervolgde spreker, hoe het moet gaan met de normen voor de woningbouwvereni gingen (de vergoeding voor de on- derhouds- en beheerkosten). Deze zullen dan niet meer met hun exploi tatiekosten kunnen uitkomen. Dit zal dan volgens de voorzitter, misschien kunnen betekenen dat er een huur verhoging zal moeten komen. Minister Bogaers zei in de rede, die hij uitsprak niets te voelen voor 'n monopo liepositie voor de woningbouwvereniging op het gebied van de volkswoningbouw maar al evenmin iets voor de stelling dat onder normale omstandigheden de woningbouwverenigingen zich zouden moeten beperken tot bouw voor ex-krot bewoners en andere financieel of maat schappelijk zwakke groepen. Hij zag voor de woningbouwcorporaties een rui me werkingssfeer waarvan de precieze inhoud in de tijd evolueert en dit zal moeten blijven doen. Er moet zeer veel, snel, goed, maar ook goedkoop gebouwd worden, want de hu ren moeten betaalbaar blijven, zo meen de hij. Men zal voorts actief moeten zijn in het vinden van samenwerking met an deren om tot bundeling van opdrachten te komen. (Van onze Amsterdamse redacteur) „We worden te serieus", dat zegt Edo van Tettenrode die er dan ook voortdurend op uit is onze ernst te bekogelen met goed doorbakken poetsen. Deze hoofdstedelijke steenhouwers patroon heeft ons onthuld op het idee te zijn gekomen zijn stunts maar vooral ook die van anderen, te etaleren op een na tionale tentoonstelling. Vanavond zullen Hieromtrent nadere mededelingen worden gedaan in de Doofpot van Max Tailleur aan het Amterdamse Rembrandtsplein. Daar wordt dan een kostelijk attribuut voor de toekomstige expositie bij op bod verkocht onder voorwaarde dat het daarvoor weer ter beschikking zal worden gesteld. De opbrengst van deze veiling komt ten goede aan de reuma-bestrijding. Het gaat daarbij om een beroemd geworden aardstra- lenkastje van de naturopaat J. Bron uit Ede. Onze nationale topper num mer 1, ir. C. Doyer uit Naarden had tegen de vervaardiger een aanklacht wegens oplichting ingediend bij de justitie. Maar er kwam geen rechts vervolging van. aan de ook al door hem ontwor pen bekroning van de beste grap die elk jaar in het openbaar wordt uitgehaald dit dan naar liet oor deel van een uiterst deskundige jury. Behalve Max Tailleur zit daarin on der meer de ook niet bepaald onbe kende expert Toon Hermans. De datum voor dit feest ligt uiter aard gefixeerd aan de vooravond van de internationale fopdag 1 april. Zandvoort werd uitverkoren als plaats van handeling, want daar ligt ook de geschiedkundige oorsprong van wat een mooie traditie gaat wor den: het uitreiken van de prix de joke. Dit jaar gebeurde dat voor net eerst door een groep van vier studenten uit Nijmegen. Zij waren beloond voor hun prestatie tijdens de vierdaagse. Als Turkse officieren vermomd ston den zij tenjidden van vele echte auto riteiten het défilé van de tippelaars af te nemen. Hen werden daarbij aile verschuldigde eerbewijzen gebracht. Overigens heeft het heel lang ge duurd voor deze bekroonden zelf ge loofden dat er met hen geen grap werd uitgehaald. Ze waren uitgeno digd te verschijnen in hotel Bouwens. Edo van Tettenrode zag ze uren te voren al spiedend rondrijden medemens schade uit ontstaan, op welke wijze dan ook. Ik vind net jam mer dat de Engelse treinroof bijvoor beeld geen mens tot iets geks heeft geïnspireerd. En dat monster in het Veluwemeer is ook niets geworden. De berichten daarover waren op dit punt nog niet zo lang geleden veelbe lovend" Men herinnert zich wellicht het „aan spoelen" op onze kust van een kolos saal en tevens hoogst wonderlijk beeld dat qua vorm deed denken aan de gigantische koppen die worden aangetroffen op het mysterieuze Paaseiland. Vrijwel alle kranten brachten indertijd een foto van die merkwaardige vondst bij Zandvoort. Volgens het bijschrift had een profes sor de miraculeuze steenklomp on derzocht. Zijn verklaring: een Hol landse schoener had dit gevaarte in de 17e eeuw als ballast meegenomen. Maar met de thuishaven praktisch in zicht zou het schip toen zijn vergaan en pas nu had de zee dit monument prijsgegeven. De hoogleraar ver scheen 's avonds zelfs voor de televi sie om dit alles nog eens te bevesti gen aan de hand ook van tekeningen en monumentale handboeken. Nie mand herkende in hem Edo van Tet tenrode. Edo van Tettenrode zelf staat overi gens hoog genoteerd als bieder op dit attribuut. Hij staat bekend om zijn zwak voor „practical jokes", maar het is hem ernst wat betreft de ex positie daarover. Dit evenement zal volgens zijn zeggen luister bijzetten Zandvoorts burgemeester H. M. van Fenema was ingewijde bij dit kom- plot. Hjj gaf later dan ook toestem ming om het beeld een blijvende plaats te geven in zijn gemeente. Elk jaar op 1 april zal de prijswin naar van de prix de joke er een krans bij moeten leggen. H« vertelt: „en toch hebben we die jongens nog bij de neus gehad". Aan de prijs was verbonden een nacht lo gies voor de winnaars en hun intro ducés. Toen de studenten de morgen na de nachtelijke prijsuitreiking be neden kwamen om terug te keren naar huis, werd hen goed gespeeld een hoge rekening gepresenteerd. Het debat hierover heeft een vol kwartier geduurd. Toen pas kregen ze door wat er aan de hand was. Volgend jaar wil Edo van Tetten rode van deze prijsuitreiking een ge weldige gebeurtenis maken. Hij denkt zelfs in de richting van een televisie-show om de bekroning heen. Met als toepasselijke titel: „In naam van Oranje doe open de poort". Intussen is hij druk bezig met het verzamelen van grappen die in aan merking komen voor de prijs van 1963-1964. „Ik heb er een stuk of dertig kunnen achterhalen. Nee daar vertel ik niet over, want dan wordt er bijvoorbeeld al een tot win naar gedoodverfd en dat moeten we voorkomen. Wel wil ik zeggen dat naar mijn mening veel meer mensen mee moeten doen. Het mooie van grappen maken is dat iedereen er aan kan deelnemen. Elke bakker kan de boel bij de neus nemen, als hij een leuk idee heeft. Laten we trouwens meteen even afspreken dat geen en kele grap ooit ten koste van iemand anders gaat. Er mag voor geen enkel I I ""«hhmhmjwwh^ Edo van Tettenrode is intussen druk bezig met het verzamelen van mate riaal voor zijn expositie. „Het paard van Troje kan ik niet vinden maar wel schijnt er nog een stuk roer te zijn van het turfschip van Breda. En misschien lukt het ook wel de hand te leggen op de boekenkist van Hugo de Groot. Recenter is het per petuum mobile van ir. Doyer. Niet Nederlands en dus buiten mededin ging blijft de fraaie stunt van een Belgische reder de Paape. Deze ging onder de Engelse kust uit vissen omdat een oud certificaat nooit officieel was ingetrokken. Zijn schip werd nota bene officieel opgebracht door de marine. Verslagen hiervan zullen niet ontbreken op de tentoon stelling. Edo van Tettenrode denkt ook aan het exposeren van door dag bladen gelanceerde aprilmoppen. Misschien is er voor de ontwerpers daarvan een speciale prijs te beden ken. Overigens blijven heel wat prac tical jokes voor eeuwig anoniem. Dat verdriet uiteraard Edo van Tetten rode. „Neem die grap van dit jaar op 1 april op de televisie. U weet wei: de weerman draaide zijn bord en toen stond er geen kaart op maar een pin up girl. De bedenker daarvan durft zijn identiteit niet te onthullen. Evenmin is bekend wie de A.V.R.O. beet nam door te vertellen dat Perry Como aan zou komen op Schiphol. Een heel reportageteam heeft er uren staan wachten. En zo zijn er vele gevallen. We moeten daar iets op vinden. Een goede grap mag niet strafbaar worden gesteld. aarnemers maakten uit bovenver melde feiten op, dat Spanje naar een betere verstandhouding met de com munistische landen streelde, opdat het een hechtere band met het westen zou Kunnen aangaan. De eerste stap daartoe is dus thans ge zet. Amerika heeft Franco de hand ge reikt, die hem uit zijn politieke isole ment zal moeten verlossen. De nieuwe rangorde van Spanje komt tot uitdrukking in de gemeenschappelij ke verklaring, die de ministers van bui tenlandse zaken der twee landen, Dean Rusk en Fernando Maria Castiella Y Mainz, ondertekenden en die nu aan het automatisch verlengde verdrag is toe gevoegd. Daarin staat, dat een bilaterale adviescommissie éénmaal per maand zal bijeenkomen ter bespreking van ge meenschappelijke defensievraagstuk ken in het gebied van de Atlantische Oceaan en Middellandse Zee. Daaraan wordt toegevoegd, dat de twee landen „het noodzakelijk en gepast ach ten, dat de overeenkomst een onderdeel vormt van de veiligheidsmaatregelen voor de Atlantische Oceaan en Middel landse Zee". Amerika, zo wordt verder gezegd, „bevestigt zijn erkenning en de ontwikkeling van Spanje voor de veiligheid, de welvaart en de ontwik keling van Atlantische Oceaan en Mid dellandse Zee". Zeer bondgenootschappelijk is ook de volgende paragraaf: „De twee re geringen erkennen dat de veiligheid en soevereiniteit van Spanje zowel als Amerika noodzakelijk zijn voor de ge meenschappelijke veiligheid. Een bedrei ging van een dezer landen en van de met elkaar verbonden faciliteiten die elk land voor de gemeenschappelijke verdediging bijdraagt, zou voor beide landen een zaak van gemeenschappelijke bezorgdheid zijn Aan het verdrag is verder de briefwis seling van Rusk en Castiella toege voegd. Rusk schreef twee brieven, een over de bases en een over de economi sche hulpverlening van Amerika aan Spanje. In de brief betreffende de bases stelt hij een „voortzetting van een nau we technische en wetenschappelijke be trekking" in het vooruitzicht, gericht op een „snelle en doelmatige moderni sering van de Spaanse strijdkrachten en oorlogsindustrie". Dit duidt erop, dat Spanje nu behalve reserveonderdelen voor oude wapens ook modern mate riaal zal ontvangen. Wat betreft de economische hulpverle ning geeft Rusk te verstaan, dat Ame rika, zoals verwacht werd, gezien de stand van de Amerikaanse betalingsba lans. zijn directe hulp zal beëindigen en in plaats daarvan als bemiddelaar zal optreden als Spanje bij de export-im- portbank om kredieten aanklopt. Hoe de reactie in Europa op dit alles zal zijn. wacht wellicht ook Madrid met spannig af. GENERAAL FRANCO ...lonkt naar alle kanten...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3