Kamerleden keken met ontzag naar bouw Oosterscheldebrug en Sloe „Monster-veiling" landbouwgrond in Goes noteerde forse prijzen Nieuwe industrie voor Sloe: wolkammen] JUFFROUW L. VERHAGE VEERTIG JAAR ONDERWIJZERES IN VEERE Tolgelden Niemand zeeziek Weinig kans Veel kooplust voor bezit van wijlen jonkvrouw S. van Citters, Heinkenszand Oplossing OPBRENGST VERKOPING 800.000,- Mooie meisjes Geheimzinnig Oh héf de lucht valt naar henee Zeeuwse ALMANAK HET mil OP BIJZONDER GOED GEKOZEN MOMENT: Schip zonk op Westerschelde Steigerende veerboot maakte niemand zeeziek bij windkracht acht SAWEMA Tiv Knabbelen Tas met 2300,- nog niet terecht EXAMENS MEER DAN DRIEHONDERD BEZOEKERS Uitverkocht Uitslag KUNST PROVINCIALE ZEEUWSE C O U.R A .N. T ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Het 117 ton metende Hollandse schip Pema", geladen met aluminiumerts, op weg van België naar Zwijndrecht, raak te vrijdagmiddag op de Westerschelde in moeilijkheden, doordat water oversloeg en het schip begon te zinken. De schip per P. Goessen en zijn vrouw stapten in de sloep, maar die sloeg om. Het Franse schip „Chateau Bovy" pikte hen op en bracht ze naar Hansweert. De „Pema" is gezonken. De RP 10 pikte later de omgeslagen sloep op. „OP EEN bijzonder goed gekozen moment" zoals jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland, het noemde hebben 36 leden van de Tweede Kamer gisteren een bezoek aan Zee land gebracht. In het bijzonder ging daarbij de belangstelling van de kamerleden uit naar de spectaculaire bouw van de vijf kilometer lange Oosterscheldebrug en de industrievestigingen in het Zuid-Sloe. Het moment van dit werkbezoek is daarom zo goed gekozen zo legde de heer De Casembroot uit omdat binnenkort in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen op de verschillende rijksbegrotingen worden gehouden. Dat was juist gezien, want er waren leden van vaste commissies aan wezig, die veel met Zeeuwse zaken te maken krijgen. Daar waren de vaste commissies voor verkeer en waterstaat, economische zaken, bin nenlandse zaken, volkshuisvesting en bouwnijverheid, landbouw en visserij alsmede maatschappelijk werk. Zeeuwse problemen als scha deregeling (ex artikel 8 van de Deltawet), oester- en mosselteelt, Del tawerken, havenaccommodaties, Deltawerken, grenswijzigingen, Sloe- plan en infrastructuur komen onder de aandacht van deze kamer commissie. Op een soms stampende en steigeren de veerboot „Oosterschelde" die de kamerleden bij tijd en wijle met zee ziekte bedreigde maakte het ge zelschap dan ook een vaartocht tus sen Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland om het begin van de wer ken aan de Oosterscheldebrug de langste van Europa te zien. De reusachtige bok, die speciaal voor dit project vervaardigd is de ir. Snip- bok maakte vooral indruk op de parlementariërs. Maar ook in het Zuid-Sloe werd met ontzag gekeken: hier naar de gigantische droogdok ken van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", waarin zo werd met trots van Zeeuwse kant verteld het hele Feijenoordstadion kan verdwijnen... Overigens kwamen er tussen deze (twee) bedrijven door ook nog andere zaken aan de orde. Zo werd tijdens een lunch in „De Korenbeurs" te Goes, tij dens de bustochten en later tijdens een ontvangst in de Statenzaal te Middel burg gesproken over concentratie van gemeenten (grenswijzigingen), over de kansen van een brug of tunnel over of onder de Westerschelde, over meer wo ningbouw in Zeeland, over oesterkwe kers, die nu champignons gaan telen, Advertentie Centrale v e r w arming Meerstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Het hondje moest weg. Ze plaat sten een kleintje. Maar veel ver wachtingen had het Goese echt paar er niet van. „Komt niks op", voorspelde zij. „We blijven er mee zitten", con formeerde hij somber. Nou, dat pakte anders uit. Een massa telefoontjes, stromen lief hebbers aan de deur en een stapel correspondentie, voldoende om alle lange avonden van het ko mende stookseizoen mee te vullen. Aanvankelijk lichtte ze alles vriendelijk toe. Hoe het gegaan was, waar ie naar toe was, wie het eerst komt wie het eerst maalt en zo, jammer, ja erg jammer, ze hadden er zelfs een riem en een mand bij cadeau gedaan. Da's nog iets vertrouwds, daar heeft zo'n beestje wat aan. Maar allengs werd ze stroever. Na het zoveelste telefoontje volstond ze eenvoudig met „ie's al weg". Belt dus de werkgever van me neer. „Al weg." De werkgever, gewend aan een andere toon: „Wat zegt U?ff" „Ja, ie's al weg en ie heeft z n botje, z'n speelgoedjes en z'n mandje meegenomen. De hele soe- sah. En nog een paar mopjes. Heeft ie onderweg wat te knabbe len." De kamerleden, die gisteren Zee land bezochten, hadden niet het minste last van zeeziekte. Op een stampend en steigerend schip voe ren zij bij windkracht acht over de Oosterschelde. Hier verlaten zij welgemoed en welgemutst de veer boot. (Foto P.Z.C over het havenschap voor het Zuid-Sloe, over het voor- en nadeel van tolgelden voor de Oosterscheldebrug, over de werkgelegenheid in Zeeland en over een dammenspoorlijn. Vanzelfsprekend was gedurende de ge hele dag het voltallige college van Gede puteerde Staten paraat om nieuwsgieri ge kamerleden uiteenzettingen te geven. Én het college van G.S. werd op zijn beurt weer terzijde gestaan door ver schillende hoofden van provinciale dien sten. Zo stond er in de kantine bij de werk- haven voor de Oosterscheldebrug al di rect een deskundige klaar om een hel dere uiteenzetting te geven over deze opzienbarende brug: ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur van de provin ciale waterstaat. „Het Deltaplan heeft in beginsel mogelijkheden geschapen voor betere verbindingen", zo zei hij on der meer, „in beginsel, omdat het vooral ook investeringen uit de streek zelf vergt". En hij wees er op dat deze brug geheel door de provincie Zeeland wordt gefinancierd. Natuurlijk verhaalde hij óver vele tech nische bijzonderheden van de brug: over de 60 meter lange pijlers, over de 52 overspanningen (ieder van 95 meter lang), over het 40 meter lange beweeg bare gedeelte om zeeschepen, baggermo lens enzovoort door te laten, over de se- riebouw van onderdelen. En de kamer leden, die nog meer wilden weten, kon den tijdens de vaartocht over de Ooster schelde te rade gaan bij vele Zeeuwse deskundigen: ir. J. van der Linden, waarnemend directeur van de Provinci ale Planologische Dienst, drs. KI. Laans- ma, directeur van de Stichting Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de provinciale stoombootdiensten en ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat. Ook burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, op wiens territoir de „aan loop" van de brug wordt gebouwd, was natuurlijk tijdens de vaartocht present. En inmiddels werd on danks windkracht acht niemand zeeziek, omdat de provincie in de vorm van enkele aperitiefs voor af leiding had gezorgd.... mimwvmwvHVWiVVvwwwvvHWWuvwuwwwv beeld passen wij op alle fronten", zo riep hij met stemverheffing. „Met een gepast dirigisme" komt er industrie, hotel accommodatie, permanente bebouwing, betere verbindingen. Hij maakte het Zeeuws Economisch Technisch Instituut nog een compliment, omdat voor een za kenman die naar Amerika vertrok in drie dagen tijds een Sloe-brochure in het Engels gemaakt is. Vragen stellen mocht daarna. Het liep uit op een geanimeerde, soms wat on overzichtelijke discussie, waaraan onder meer werd deelgenomen door jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.u.) en de heren W. P. G. Assmann (k.v.p.), ir. S. A. Posthumus (p.v.d.a.) en verschillende leden van Gedeputeerde Staten. Er waren tijdens de tocht door het Zuid- Sloe opnieuw veel deskundigen om tekst en uitleg te geven. De indruk wekkende bouwputten van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" trokken de aandacht, maar ook het nog vlakke veld, waar straks de nieuwe wol industrie (zie elders in dit nummer) zich zal vestigen, werden met aandacht be keken. Inmiddels krêgen de kamerleden op de tocht naar het Zuid-Sloe en later tijdens de rit naar Middelburg alle gelegenheid om te constateren, dat de nieuwe Sloeweg er inderdaad op kor te termijn moet komen. Ten slotte was er nog een geanimeerd samenzijn in de Statenzaal te Middel burg. Opnieuw werden vele vragen ge steld. De commissaris liet daarbij we ten, dat een dammenspoorlijn weinig kans op realisering heeft („Op de Af sluitdijk is een spoorweg ook niet renda bel"), dat een brug of tunnel voor de Westerschelde geen eenvoudige zaak is, omdat dit een internationaal vaarwater is en dat ei hard gewerkt wordt aan de gemeentelijke concentratie in Zeeland. Vele indrukken rijker vertrokken de ka merleden daarna weer naar huis en haard nadat dr. ir. W. J. Droesen (k.v. p.), als oudste commissielid uitvoerig had bedankt namens alle kamerleden voor deze ontvangst in Zeeland. Deze Zeeuwse trip van de kamerleden werd ook meegemaakt door mr. A. J. van der Weel en K. van Everdingen, beiden ge delegeerd commissaris van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, door ir. C. van Leeuwen en jhr. dr. R. J. Stratenus, beiden voor de directie van de N.V. Van Hattum en Blankevoort. Het „Havenschap Vlissingen i.o." werd onder meer vertegenwoordigd door mr. B. Kolff en de heer F. G. de Smit. Ir. J. H. Mulock Houwer was aanwezig voor de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". De inhoud van de tas, die mevrouw Ha genaars uit Rilland-Bath in het begin van deze week in de trein had verloren is nog niet terecht. De jongens, die de tas zonder inhoud hadden terugbezorgd, hebben zich niet gemeld. De tas blijkt 2300,bevat te hebben. De politie en de spoorwegrecherche zetten het onder zoek voort. Collecte De collecte ten bate van de dierenbe scherming heeft te Yerseke opgebracht 233,83. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het kandidaatsexamen tandheelkunde de heer P. H. A. Smet uit Nieuw-Namen. Voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid slaagde aan de rijksuniversi teit te Utrecht de heer J. A. Blok uit Kruiningen. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexa men landhuishoudkunde, de heer H. de Nood te Veere. De heer A. J. van Bennekom te Am sterdam (voorheen te Middelburg) slaagde aan de vrije universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen scheikunde. EEN volle dag heeft de grootste veiling van landbouwgrond in Zee land sedert de tweede wereldoorlog gisteren in Goes in beslag ge nomen. De grote zaal van de „Prins van Oranje" was tot aan de laatste plaats bezet, toen daar 78 hectare bouw- en weiland op de Bevelanden in veiling kwam. Het Zeeuwse bezit van wijlen jonkvrou we S. van Citters was de inzet van deze grootscheepse verkoop. En er zijn, zoals te doen gebruikelijk de laatste maanden „dikke" prij zen gemaakt. Een combinatie van kavels ter grootte van ruim 11 hectare bijvoorbeeld haalde bij opbod een prijs van 145.331,40. Het ging om percelen „beste landbouwgrond" in de Noordzakpol- der te Heinkenszand. Ook de prijzen van het weiland schoten in deze monsterveil'ng omhoog. Een stuk van nauwelijks driekwart hectare grasland in de Oude-Kamerpolder aan de Dorps straat in Heinkenszand haalde een waarde van 10.834 bij de nieuwe eigenaar. Hét was af en toe een spannende „voorstelling", deze veiling. Twee notarissen, de heren C. H. S. Ascherman uit Den Haag en M. E. J. F. van Dissel uit Goes, hadden met hun staf van perso neel het podium in de „Prins van Oranje" bezet. En tegenover zich vonden zij wel dr'ehonderd aspi rantkopers en belangstellenden. Pachters en landbouwers, die graag nog een stukje grond wilden bemach tigen. Maar ook burgemeesters, een burgerlijk armbestuur, makelaars, functionarissen uit de landbouwwe- reld, mannen, die wel eens met eigen ogen wilden zien hoe groot de spron gen in de prijzen van landbouwgrond zijn geworden en dan natuurlijk de kijkers-zonder-enige-pretentie. De be zittingen van de erven van jonkvrou- we Van Citters, die hier in hun geheel werden gevedd, lagen verspreid in vier gemeenten Heinkenszand, 's-Heer-Abtskerke, 's-Heer-Arends- kerke en Nisse. In totaal ging het om precies te zijn om 78.61.73 hec tare. Maar dat was verdeeld in maar liefst 45 kavels. Iedere kavel kwam eerst bij inschrij ving „in behandeling". En daarna verhief de roeper, oud-gemeentebode I). Kakebeéke uit Kruiningen, zijn stem om de zaal een kans te geven een bod te doen. Soms was dit snel bekeken. Dan kwam het opbod nau welijks enkele honderden guldens bo ven de inschrijving. Een ogenblik la ter ging het weer hard tegen elkaar op. Uit verschillende hoeken van de zaal, waar de rook op de duur te snij den viel, klonk dan snel achter elkaar Ten naaste bij 800.000. Dat is de opbrengst van de grote openbare veiling van landbouwgTond, die zich vrijdag in de „Prins van Oranje" te Goes heeft afgespeeld. Het Zeeuwse grondbezit van de erven jonkvrouw S. van Sitters te Heinkenszand ruim 78 ha heeft dus een gemiddelde prijs ge haald van 10.000 per ha. Dat ni veau was bij de inschrijvingen en het opbod vrijdag ook wel bepa lend. Zoals de gehele monstervei ling voor velen wel een soort richtlijn zal worden. Notaris M. E. J. F. van Dissel is van mening, dat deze verkoping „zoiets maak je maar eens in je leven mee" in het bijzonder voor de grondkamer wel een waardevol stuk documentatie zal zijn. Hij had de indruk, dat iedereen wel te vreden naar huis is gegaan. Met name is wel gebleken dat de pachters alle percelen waren verpacht een goede kans heb ben gekregen. En passant werd tijdens de bustocht naar Goes veel verteld over de toe komstmogelijkheden van het Veerse Meer. „We zitten alleen nog in onze maag met 160 hectare, die bestemd was voor het oesterproefbassin. Mis schien weet U er een oplossing voor", zo stelde drs. M. C. Verburg, direc teur van het E.T.I., hoopvol. De ka merleden keken nadenkend, wellicht peinzend over de discussies vorig jaar in de Tweede Kamer toen de oesterproef van de baan ging! In een gloedvolle speech vertelde jhr. mr. De Casembroot tijdens de lunch in „De Korenbeurs" over het Zeeuwse stre ven. Hij wees er op, dat Zeeland inder daad lange tijd een typisch probleemge bied is geweest: er waren te veel ar beidskrachten, waardoor er een ruime pendel is. Als het gebied door betere verbindingen ontsloten wordt, zal echter het evenwicht tussen werkgelegenheid en arbeidskrachten wellicht hersteld worden. Zeeland kan dan spreidingsge- bied zijn, aldus de commissaris. „U kent een Zeeland met de mooie meisjes in klederdracht en met de stoere mannen op paarden", zo zei de commis saris nog, „maar voor dat toeristische Slot van pagina 1 drijfsleiding een grote belangstelling voor aardgas getoond. Hoewel de wol ook gewassen moet worden, is het bedrijf toch niet zo opvallend „waterintensief" en hier verwacht men dus zeker geen probleem. De totstandkoming van dit Vlissingse bedrijf betekent in feite de samen werking tussen twee wereldconcerns: de Amsterdamse wolmaatschappij Hart en het Britse bedrijf „Wöol- combers Bradford". De Amsterdam se maatschappij deed tot nu toe niets anders dan handelen in wol: deze maatschappij, waarin ook Ameri kaanse belangen vertegenwoordigd zijn, kocht ruwe wol op, liet het ver volgens bij verschillende Europese wolkambedrijven behandelen en ver kocht het vervolgens weer door aan spinnerijen. Een eigen wolkambedrit bezat dit concern echter n:et. Deze Amsterdams - Amerikaanse maatschappij wil dus nu samen met „Woolcombers Bradford" in het Zuid-Sloe een bedrijf stichten. Daarmee is ook tegelijkertijd duide lijk, waarom in Zeeland zo lang een geheimzinnig waas rond deze vesti ging hing. Noch in de zittingen van de provinc'ale staten, noch in de ge meenteraad van Vlissingen konden concrete mededelingen verstrekt wor den. Tot nu toe moest de maatschappij Hart zijn aangekochte ruwe wol la ten behandelen bij „vreemde" bedrij ven. Als het vroegtijdig bekend zou zijn, dat deze maatschappij een eigen wolkammerij in oprichting had, zou dit misschien remmend on de handel gewerkt hebben. De contacten met deze combinatie zijn onder meer tot stand gekomen dank zij het E.T.I. voor Zeeland. Ver schillende problemen moesten wor den opgelost. Zo is er een volkomen gesloten gebouw nodig voor de be handeling van de wolvezel, die zeer gevoelig is voor vocht. Overleg met de arbeidsinspectie was hiervoor no dig. Ook vreesde men aanvankelijk, dat het vrijkomend wolvet de Wal- cherse stra'nden zou verontreinigen. Ten slotte bleek echter, dat dank zij een vrij eenwvdige zuiveringsmetho de dit gevaar "iet reëel is. Hier was er overleg met het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater. Inmiddels is er reeds een goede sa menwerking tussen dit nieuwe bedrijf en „De Schelde". Zo wordt gedacht aan samenwerking bij de E.H.B.O.- dienst en de brandweer. een afgebeten „ja" of een bedrag dat er weer een schepje bovenop deed. De boekjes met de veilingcondities en de kavelomschrijvingen waren al voor het begin van de veiling uitver kocht. Men wilde weten wat er om ging. De bezoekers van deze publieke veiling hielden het nauwkeurig bij. Hun aantekeningen hebben voor de toekomst „waarde". Want nu eens zag men de Bevelandse hoeden heftig heen en weer gaan op de hoofden van de mannen in de zaal. Dan weer was daar die instemmende lach om de mond. Deze grote veiling was een duidelijke oriëntatie voor ieder, die landbouwgrond binnen zijn belang stellingssfeer heeft getrokken. De middag liep al ten einde, toen de beide notarissen ten slotte de zaak konden afsluiten. Een enkele keer kwam er een pro test uit de zaal, maar notaris Van Dissel had de verkoop goed in de hand. „Grappige" bedragen met vier achten of een dito aantal negens bij de inschrijving rondde de roeper af. Die waren op deze publieke veiling geen criterium. Voor de in de Veren'gde Staten woonachtige 17 erfgenamen van wij len jonkvrouwe Van Citters zal deze velling ongetwijfeld tot tevredenheid stemmen. En tegelijk hebben zij een nieuwe periode ingeluid in Zeeland: die van de grote publieke verkopen van grond met „ondubbelzinnige prij zen". De kavels werden per hectare voor inschrijving en bij opbod verkocht. Uitgezonderd enkele kle'ne percelen, die slechts enkele ares besloegen. De uitslag van deze veiling kavels- gewijs is als volgt: In de gemeente Heinkenszand: 1. Perceel weiland in Zuiderlandpol- der, groot 1.41.30 ha, bij inschrijving 6100 per hectare, verkocht voor 9369,30 aan pachters A. en J. v. d. Dorpel. Heinkenszand. 2. Perceel bouwland in Zuiderlandpol- der, groot 1.62.10 ha, bij inschrijving 9000 per hectare, verkocht voor 14.589 aan M. Mol te Nisse. 3. Perceel bouwland in Zuiderland- polder, groot 1.53.70 ha, bij inschrij ving 8Ó91 per hectare, verkocht voor 12.435,87 aan B. Markusse en A. D. Filius te 's-Heer-Abtskerke/Wissen- kerke. 4. Perceel bouwland in Zuiderland- polder, groot 00.23.20 ha, bij inschrij ving 5555 per hectare, verkocht voor 1311,96 aan J. Nijsse te 's-Gra- venpolder In combinatie: twee percelen bouw land aan het Kousenweegje, groot 00.31.35 ha, verkocht aan C. Rijk te Heinkenszand voor 500. In combinatie: acht percelen bouw land in de Noordzakpolder, groot 11.09.40 ha. Bij inschrijving een ge middelde prijs per hectare van 8561,22. Verkocht voor 145.331,40 of een prijs per hectare van 13.100 aan C. Ch. Cappon te Heinkenszand. In combinatie: twee percelen (wei land en moesgrond) aan Het Diikie en in de Plaatepolder, groot 2.23.95 ha, bij inschrijving gemiddelde prijs per ha van 12.150. Verkocht voor 27.321,90 aan de gemeente Hein kenszand. 5. Perceel weiland in de Oude-Kamer polder aan de Dorpsstraat, groot 0.72.10 ha, bij inschrijving 9000 per hectare. Verkocht voor 14.000 per hectare aa n C. Paauwe te Goes. 6. Perceel bouwland in de Oosterland- polder aan de Westdijk, groot 2.87.40 ha, bij inschrijv'ng 9160 per hecta re, verkocht voor 9200 per ha aan 1. van Damme te Heinkenszand. 7. Perceel bouwland, idem gelegen, groot 2.87.40 ha, bij inschrijving 10.100 per hectare, verkocht voor 10.300 per ha aan J. Nieuwenhuize te Heinkenszand. 8. Perceel boomgaard, idem gelegen, groot 3.05.90 ha, bij inschrijving 11.700 per ha, verkocht voor ƒ11.800 per ha aan Gebr. De Leeuw te Heinkenszand. 9. Perceel bouwland, idem gelegen, groot 01.38.65 ha, bij inschrijving 10.500 per ha. Verkocht voor 10.600 per ha aan C. Paauwe te Goes. Combinatie van twee kavels bouw land in de Oude-Kamerpolder, groot 4.25.50 ha, gemiddelde prijs per hec tare bij inschrijving 9462,50. Ver kocht voor 10.100 per ha aan C. Paauwe te Goes. Combinatie van twee kavels bouw land in de Oude-Kamerpolder, groot 4.22.66 ha, bij inschrijving gemiddel de prijs 8340 per ha. Verkocht voor 8400 per ha aan A. en B. Lange- beeke te Heinkenszand. 10. Perceel bouwland in de Oude-Ka merpolder, groot 0.76.80 ha. Bij in schrijving ƒ9500 per hectare. Ver kocht voor 10.100 per ha aan M. Boogaard, Goes. Combinatie van twee percelen bouw land in de Oude-Kamerpolder (Lams- hoek), groot 4.89.09 ha. Bij inschrij ving gemiddelde prijs p. ha 9322,50. Verkocht voor 9400 per ha aan C. Paauwe te Goes. 11. Perceel bouwland in de Oude-Ka merpolder aan de Kromme Weg, groot 4.44.30 ha, bij inschrijving 8850 per ha, verkocht voor 11.300 per ha aan C. Paauwe te Goes. 12. Perceel bouwland in de Oude-Ka merpolder aan de Zanddijk, groot 1.08.60 ha, bij inschrijving 10.050 per ha. Verkocht voor 13.000 aan G. S. v. d. Made, Rotterdam. Combinatie van twee kavels bouw land, gelegen idem, groot 2.28.20 ha, bij inschrijving gemiddelde prijs 10.100 per ha. Verkocht voor 10.200 per hectare aan B. van Dam me, Heinkenszand. Juffrouw L. Verhage, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Veere Vierde vrijdagmiddag haar 40-jarig ambtsjubileum. Het gemeentebestuur van Veere bood haar in het stadhuis een receptie aan. Burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael hield een korte toespraak, waarin hij juffrouw Verha ge dankte voor het werk door haar ver richt. Hij speldde haar de Orde van Oranje Nassau in goud op. Voorts bood hij haar een koffie- en ontbijtservies aan Het hoofd van de school, de heer L. J. van Boven bood haar namens het schoolpersoneel, de leerlingen, oud-leer lingen, ouders van de leerlingen en de leden van het volksonderwijs een glas servies aan. Voorts spraken nog mevr. N. Franke-de Buck, namens de ouder commissie, de heer J. Glerum namens de Nederlandse Onderwijzers Federatie en het hoofd van de christelijke school te Veere, de heer R. J. Helmholt. Hierna bleef men nog- enige tijd gezellig bijeen. Op de foto zien we hoe burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael juffrouw Verhage de Koninklijke onderscheiding opspelt. Toneelgroep Theater, Z.V.U. en Nutsdepartement, Vlissingen. Met een blijspel is het soms een opval lende zaak: de ernstige toneelliefhebbers zitten er met afkeurende gelaten naar te kijken: zo'n blijspel is immers geen echt toneel, al die fratsen, daarin wor den de roerselen van de menselijke ziel niet onthuld. Maar driekwart van het publiek en meer kijkt met plezier, heeft maling aan de roerselen en geniet volop van een prettige avond. Wij hebben ons gisteravond zonder voorbehoud ge schaard onder diegenen, die de roerselen aan de kant hadden geschoven en daar door overmatig plezier beleefd aan het blijspel „Oh hé, de lucht valt naar be- nee". waarmee de toneelgroep Theater het Zeeuwse seizoen opende. Maar tege lijkertijd realiseerden we ons, dat dit stuk een zodanig virtuoos toneelwerk eist, dat het zou duikelen wanneer het geen honderd procent opvoering zou krijgen. Het was een gelukkige omstan digheid, dat deze honderd procent gis teravond gaaf en zonder mankeren aan wezig was. Het werd dus gisteravond een toneel voorstelling, die ot> twee manieren voor ontspanning zorgde: door het stuk en door de vertolking. Wil men een aandui ding van het stuk, dan zou het als volgt kunnen: de belevenissen van een gezin, waarin een dochter gaat trouwen en plotseling aarzelt of zij wel de ware Jo zef heeft gekozen. Dat is alles. Maar de schrijver heeft kans gezien rond dit alledaagse thema een serie fraaie figu ren te groeperen en „Theater" slaagde erin deze figuren tot leven te brengen. Alles draait om moeder in dit spel en Ennv Mols-de Leeuwe zette haar op de planken. En hoe! Voortreffelijk zoals zii deze rol „creëerde". Zij werd terzijde gestaan door een groep even virtuoze collega's, van wie wii in de eerste plaats Elly Ruimschotel willen noemen. Ook zij liet werk zi-en van de bovenste plank. Ferd Sterneberg maakte van de bedaar de, maar soms toch wel zeer geladen nana, een mooi tvne. evenals Carla de Raet van haar Mildred Feldman. Bé Schenk, Hettv Beck en Annie Langena- ken zorgden voor drie vriendinnen, die iedere man od de vlucht zouden jagen als hii ze hii zijn vrouw od bezoek aan trof. Eli Blom was een verdienstePike psychiater en Eric van der Donk een geloofwaardige schoonzoon. De andere rollen werden vertolkt door Anita, Wil lem Grelinger en Willem Nijholt. Theater heeft met d;t blijspel gisteren in Britannia de Vlissingse schouwburg bezoekers een plezierige avond bezorgd, toegegeven, geen al te diepzinnig stuk, maar wel héél soits gesneeld en alles bij een kosteliik amusement. Veel applaus aan het slot. de K. 13. Perceel bouwland, gelegen idem, groot 1.39.10 ha, bij inschrijving 10.000 per ha, verkocht voor 10.100 per ha aan C. Paauwe te Goes. 14. Eigendom van 0.31.15 ha aan de Baalsweg, bij inschrijving 1900, verkocht voor 2600 aan M. Schrij ver te Heinkenszand. 15. Eigendom van 0.03.55 ha in het Oude Land, bii inschrijving 25 de massa, verkocht voor 50 aan F. Bouwdewijn te Heinkenszand. In de gemeente 's-Heer-Abtskerke: 16. Perceel bouwland aan het Nie- mandsdijkje, groot 2.91.70 ha, bij in schrijving 10.200 per ha, verkocht voor 11.500 per ha aan P. Hoondert te 's-Heer-Abtskerke. 17. Perceel weiland aan Thijshoekse- weg, groot 3.21.86 ha, bij inschrijving 8000 per ha. Verkocht voor 8200 per ha aan M. Goense te 's-Heeren- hoek. 18. Perceel weiland aan de Noordweg, groot 2.46.20 ha, bij inschrijving 8300 per ha. Verkocht voor 9900 per ha aan J. en M. Otte te 's-Heer- Arendskerke. 19. Perceel bouwland aan de Poelweg Sinoutskerke, groot 1.79.70 ha. Bij inschrijving 8800 per hectare. Ver kocht voor 8900 per hectare aan burgerlijk armbestuur, 's-Heer- Arendskerke. 20. Perceel weiland en watergang aan de Groten Dijk, groot 3.57.42 ha. Bij inschrijving 9900 per hectare. Ver kocht voor 11.900 aan C. M. Rijk te Goes. 21. Perceel weiland aan de Bemels- weg, groot 3.43.90 ha. Bij inschrijving en opbod 10.100 per hectare. Ver kocht aan D. Minnaard te Kruinin gen. In de gemeente 's-Heer-Arendskerke: 22. Perceel bouwland in de Noord- Daniëlspolder, groot 0.93.60 ha. Bij inschrijving 9800 per ha. Verkocht voor 10.300 aan A. en B. Lange- beeke te Heinkenszand. 23. Perceel weiland aan de Oude Rijksweg, in de Windhoek, groot 1.14.50 ha. Bij inschrijving 9010 per hectare. Verkocht voor 9100 per ha aan C. M. Rijk te Goes. In de gemeente Nisse: 24. Perceel bouwland aan de Oude Stelscheweg, groot 1.39.10 ha. Bij in schrijving 12.500 de massa. Ver kocht voor 12.600 aan M. de Win ter te Nisse. Advertentie Brussel, licht bewolkt Parijs, onbewolkt Nice, half bewolkt Milnchen, zwaar bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, onbewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt Madrid, onbewolkt Mallorea, licht bewolkt 15 gr. 17 gr. 22 gr. 18 gr. 18 gr. 2H gr. 17 gr. 26 gr. 30 gr. 28 gr. MINDER WIND Flinke zonnige perioden en nog maar enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Middagtemperaturen van om streeks 15 graden. ZON EN MAAN 29 september Zon op 6.35 onder 18.25 Maan op 17.15 onder 1.14 30 september Zon op 6.37 Maan op 17.45 onder 18.22 onder 2.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2