Thoolse broers mogen zonder toestemming niet meer in café Situatie bij botsing bleek verwarrend WERKNEMERS N.V. DE HOOP TERNEUZEN PHILIPS-TERNEUZEN MANNEN MEISJES B.B. -weigeraar tot 3 maanden veroordeeld VERKOPER DANSEN HEROPENEN. Van Kolk's vishandel Wilt II iedere dag het laatste nieuws Neem dan de Prov. Zeenwse Courant PHILIPS f TERNEUZEN I ASSISTENT ASSISTENTE I VOOR DE BOEKHOUDING. deze 3 letters betekenen gedegen "voorlichting op velerlei gebied! Politierechter Middelburg besloot: Na mishandeling van politieman Kantongerecht Oostburg Omstandigheden werkten tegen e (ploegendienst) van 15 jaar en ouder 7,5 JAAR Baldadigheid kerknieuws Orthodoxe kerken in beraad over theologisch Nieuwe reglementen voor het concilie KerMHfee mutaties TECHNISCHE APPARATEN KERMIS TE DRAAIBRUG DINSDAG, 11 ÜUR wij onze gemoderniseerde zaak te E E E Gevraagd voor onze betonfabriek a) voor de vervaardiging van diverse soorten betonartikelen. b) voor de vervaardiging van een nieuw soort betonelementen. c) voor opleiding tot vakman in sierbeton-elementen. Wij bieden prima loon en sociale voorzieningen 9 5-daagse werkweek (geen continu-dienst) vakantietoeslag winstdelingsspaarregeling opname in het premievrije pensioenfonds moderne kantine en wasgelegenheid 9 hulp bij huisvesting 9 gratis 2 x per jaar bedrijfskleding Komt U eens met ons praten? Wij geven U graag alle gewenste inlichtingen. Stationsweg 4 Tel. (O 1150) 2744 zaterdag 28 september 1963 Wissel Zeeuws -Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Zes maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden onvoorwaar delijk met aftrek, en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, onder toezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholismezonder toestem ming van dit bureau geen café bezoek. Tot deze gecombineerde straf ver oordeelde de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda, gister middag de 18-jarige timmerman Frans den E. en zijn 19-jarige broer en trekker-chauffeur Mari- nus den E. uit Sint-Annaland we gens verzet tegen en mishandeling van opperwachtmeester J. Slot, de postcommandant van deze Thoolse gemeente. Daarmee gaf mr. Sieperda de beide jongelieden de door hun raadsman ge vraagde en door de directeur van net Z.C.v.A. geboden kans om zich niet meer aan drankmisbruik schuldig te maken in eigen hand. Want wanneer de politierechter was meegegaan met de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andrea, zouden ze voor zes maanden de gevangenis zijn inge gaan. De officier vond namelijk, dat Frans en Marinus den E. zich op schandalige wijze tegen de politieman, na de burgemeester de hoogste autoriteit op dit gebied, had den misdragen. Na cafébezoek, waarbij ze nogal wat gedronken hadden, had Frans den E. op straat een bierfles la ten stukvallen. Op het verzoek van op per Slot de rommel op te ruimen ant woordde de jongeman: „Dat doe ik niet". De politieman wilde een proces verbaal opmaken, maar toen ontstond een woordenwisseling, gevolgd door een vechtpartij, waarbij de heer Slot lelijk en bloedend werd toegetakeld. Frans den E. wilde hem zelfs toen nog met een fles op het hoofd slaan. De politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, heeft de Terneuzenaar A. V. gisteren veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, omdat hij geweigerd had zich te laten inlijven als noodwacht bij de Bescherming Bevolking. De heer A. Rottier, het kringhoofd van de B.B. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, verklaarde als getuige, dat verdachte herhaaldelijk gewaarschuwd is voor de gevolgen, nadat hij begonnen was te weigeren een aangetekende brief af te halen, waarin hij opgeroepen was. On danks het feit, dat V. verschillende ma len beloofde de cursus te zullen bezoe ken, bleef hij weg. Mr. J. L. Andreae, de officier van justitie, nam het ver dachte hoogst kwalijk, dat hij zijn halsstarrige weigering voorzette door ook niet voor de rechtbank te verschij nen. De monteur E. van W. uit Terneuzen werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 week onvoor waardelijk met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden, met af trek, omdat hij op 18 mei jl. in Terneu zen zijn auto onder invloed van sterke drank had bestuurd en daarbij tevens een botsing veroorzaakt had. De officier stond er verbaasd over, dat er toch nog mensen, die sterke drank gebruikt heb ben, achter het stuur van hun auto kruipen, terwijl „de kranten dagelijks zwart staan van ongelukken en straf fen". De bedrijfsleider H. K. uit Sas van Gent zou volgens de dagvaarding op 23 mei met zijn auto doorgereden zijn zonder zich bekend te maken nadat hij langs een hek geschampt was. K. vertelde gisteren gemeend te hebben, dat hij langs een boomstronk geschampt was. Hij verzekerde met klem, dat er geen opzet in het spel geweest is. Mr. An drea wilde de goede trouw van K. aan nemen en vroeg vrijspraak. Uitspraak conform. H. van B. uit Sas van Gent werd even eens vrijgesproken van het ten laste gelegde: mishandeling, hoewel de poli tierechter dit aarzelend deed. Het han delde hier om een familieruzie en de verdachte verklaarde zich uit noodweer verdedigd te hebben tegen zijn aan staande schoonzoon en misschien daarbij met zijn elleboog diens schouder ge raakt te hebben. Mr. Andreae had een boete geëist van 20. Voor Marinus den E. was het niet de eerste maal, dat hij met de politie rechter in aanraking kwam; nog geen drie weken geleden werd hij tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld, nadat hij eveneens te veel gedronken had. „Weten jullie wel, dat op dit bijzon der ernstige feit een maximum straf staat van 7% jaar?", wees mr. Sie perda de beide jongens terecht Een erger verzet tegen de politie is nauwelijks denkbaar, verklaarde de of ficier van justitie, die het symptoom van deze drankmisbruik in Sint-Annaland bijzonder ernstig noemde. De officier wees er voorts op, dat in het café, waar de twee jongens een deel van de avond hadden doorgebracht, regelmatig moei lijkheden worden veroorzaakt als gevolg van overtreding van de drankwet verkoop van sterke drank aan minder jarigen en van de sluitingsverorde ning. „Kortom", aldus mr. Andreae, „nat ls een heel bedenkelijke sfeer en kenne lijk voelen de Den E.'s zich daarin goed thuis". Hij was van oordeel dat een dergelijk optreden, dat de bevolking evenmin neemt, met kracht de kop in gedrukt moet worden en eiste tegen ieder 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Het was voor de jonge Middelburgse advocaat mr. A. J. Peeck, die deze middag zijn „maidentrip" maakte op de woelige strafzakenreis, een wei nig gemakkelijke tocht. Mr. Peeck had ernstig gezocht naar beweeg redenen, die een dergelijk delict mo gelijk konden maken en hij had in het eilandelijke klimaat, waar de be woners lange tijd geïsoleerd geleefd hebben en waarin drinken een nor male ontspanning is, een verklaring voor het gedrag van zijn cliënten gezocht. Mr. Peeck achtte in deze omstandig heden een helpende in plaats van een straffende hand wenselijker, te meer omdat met name bij Frans den E. geen criminele inslag aanwezig is. Hij ver zocht de politierechter daarom een be hoorlijke reclassering mogelijk te ma ken. Met klem wees de raadsman er ten slotte op, dat de houding van enkele caféhouders wat de sluitingstijden be treft dergelijke drankmisstanden in de hand werkt. „Ondanks de ongunstige omstan digheden blijft het een ernstige overtreding", zei plaatsvervan gend kantonrechter mr. G. Tichel man donderdagmorgen te Oost burg in de zaak tegen de landbou wer I. J. B. uit Aardenburg, die 3 mei op de rijksweg 58 linksaf wilde slaan zonder voldoende op het achter hem komende verkeer te letten. Mr. W. Ie Mair uit Sluis, die voor de afwezige verdachte de zaak bepleitte wees erop, dat de achteropkomende auto sneller reed dan de landbouwer vermoedde. Ook scheen de zon fel in de rich tingaanwijzer van de tractor, zo dat de automobilist niet zag, dat de tractor links af wilde. „Alle maal omstandigheden, die hebben meegewerkt", zei mr. Le Mair. De officier, mr. K. Doedens eiste 60 subs 12 dagen. Het vonnis luidde f 50 subs. 10 dagen. De zaak tegen de automobilist, die de tractor aanreed, de Belg R. G. J. S. was wat moeilijker. „De automobilist had de tractor niet mogen passeren", zei de of ficier. „Ten eerste, omdat er een weg- kruising is en ten tweede omdat er een ononderbroken streep is". Mr. H. J. Ortt die de Belg verdedigde zei dit nogal vreemd te vinden. „De tractor mag niet linksaf, dus die moet wachten om de auto te laten passeren en de auto mag niet passeren, dus die moet ook nog wachten. Als dat doorgevoerd zou wor den, zouden ze er nu nog staan". Mr. Tichelman begreep de moeilijke si tuatie en vonnnisfe 10.subs. 2 da gen. De eis was 20.subs. 4 dager. In de zaak tegen de Bredase jongeman M. J. V. was de kantonrechter strenger dan de officier. De jongen had op 4 juni uit baldadigheid voor 9,45 vernield aan het plaatskaartenloket van de Pro vinciale Stoombootdiensten te Breskens. De officier eiste tegen de jongeman, die verstek had laten gaan, 15.subs. 3 dagen, maar de kantonrechter gaf het maximum 30.subs. 6 dagen. „Die baldadigheid moet maar eens uit we zen", aldus mr. Tichelman. M. C. uit Mariakerke (België) was op 5 augustus zonder identiteitspapieren de bewakingsgebieden onder IJzendijke bin nengekomen. „Ik had ze in de auto laten liggen", zei de Belg. De eis was 4. subs. 1 dag. De kantonrechter vonniste conform. F. C. v .d. H., eveneens uit België had 7 augustus op de Markt te Oostburg zijn auto geparkeerd binnen 10 meter van het kruispunt. Zijn vrouw kwam om de zaak uit te leggen. „We waren alleen maar even gestopt om een boodschap te doen. Toen was de motor afgeslagen en we kwamen niet meer weg", zei ze. Het vonnis luidde conform de eis 1.subs. 1 dag. De landbouwer J. J. D. uit Cadzand had 19 april te snel gereden met zijn motor. Daardoor kon hij op de Zuidzandsestraat te Cadzand niet tijdig genoeg remmen voor een bestelauto, die voor hem reed en die ging stoppen voor een verkeers licht. J. J. D. kreeg een boete van 30. subs. 6 dagen. De eis luidde 40.— subs. 8 dagen. A. F. B. uit Enkhuizen was zwaarder gestraft voor zijn onvoorzich tigheid. Hij heeft vijf weken in een zie kenhuis gelegen voor een ongeluk op 27 april op de kruising van de weg Water landkerkjeIJzendijke en de weg IJzen dijkeSchoondijke. „Ik had niet gezien dat de weg WaterlandkerkjeIJzendij ke een voorrangsweg was", zei de Enk- huizenaar. Hij had een hersenschudding opgelopen. De schade aan de auto's was aanzienlijk. „Ik volsta met een boete van 40.subs. 8 dagen", zei mr. Tichel man, omdat ik zie, dat dit de eerste ver oordeling is en dat U spijt heeft van uw onvoorzichtigheid. De eis luidde 50. subs. 10 dagen. De zaak tegen de Mid delburger J. de N. was vrijwel identiek aan een vorige. J. de N. passeerde 29 mei op de Provinciale weg HoekBier vliet een bestelauto zonder er op te let ten, dat hij een kruising naderde. De vrachtwagen sloeg linksaf en De N. raakte hem van achteren. De schade was gering. „Ik had de kruising echt niet gezien", zei J. de N. De kantonrechter beaamde, dat de situatie daar niet dui delijk is aangegeven en ging met de eis van de officier, 15.subs. 3 dagen, mee. Op Rhodos is donderdagavond de confe rentie van Oosterse Orthodoxe Kerken geopend om te beraadslagen over de vraag of een „theologisch gesprek" met het Vaticaan zal worden aangeknoopt, terwille van bevordering der christelijke eenheid. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door twintig prelaten van elf Oosterse Orthodoxe Kerken. Een laatste poging om de primaat van de Griekse Orthodoxe Kerk, aartsbis schop Csrysostomos, alsnog te bewegen zijn afwijzende houding tegenover deze conferentie te laten varen, heeft geen resultaat opgeleverd. De heilige synode van deze kerken heeft opnieuw laten weten niet op de conferentie vertegen woordigd te zullen zijn. De conferentie werd door aartsbisschop Athenogeras, de oecumenische patriarch van Istanbul, bijeengeroepen na een uit nodiging van het Vaticaan om een inter kerkelijke delegatie naar de tweede zit ting van het algemene concilie in Ro me te zenden. Dit zou dan het begin zijn van een „theologisch gesprek" over be paalde punten, die eenheid tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Oosterse Orthodoxe Kerk in de weg staan. Het Vaticaan heeft donderdag nieuwe reglementen bekendgemaakt die paus Paulus heeft opgesteld, om het werk van het oecumenisch concilie, dat zondag wordt hervat, te bespoedigen. Eén van de bepalingen houdt in, dat een eenvoudige meerderheid van de concilie vaders voldoende is om de bespreking van een onderwerp te staken aanvan kelijk was een tweederde meerderheid vereist. Een tweederde meerderheid is nog vereist om een onderwerp goed te keuren. Verder heeft paus Paulus bepaald dat een concilievader kan worden gemach tigd de gedachten van andere deelne mers aan het concilie die hun standpun ten op schrift hebben gesteld, tot uit drukking te brengen. Voorts is bepaald, dat indien niet min der dan 50 concilievaders het niet eens zijn met de wijze waarop een voorstel is ingekleed, zij, nadat het voorstel is ingediend en besproken, een alterna tief voorstel bij de vier moderators kunnen indienen. Het moderamert zal dan beslissen of het voorstel al dan niet naar de betrokken commissie moet worden terug verwezen. In commissie-vergaderingen mogen drie vaders de commissievoorzitter verzoeken een niet op de lijst van deskundigen voorkomende deskundige te kiezen wan neer zij hem van nut achten en tevens mogen concilievaders verzoeken in com missies te spreken waarvan zij geen deel uitmaken. De leden van een com missie wier mening door de meerderheid is afgewezen, kunnen hun argumenten alsnog aan de plenaire vergadering voorleggen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld J. W. Cirkel te Huizen N.-H. Aan genomen naar De Kaag toez. C. B. Roos, kandidaat te Dordrecht die bedankte voor Voorhout. Bedankt voor Middel- harnis J. Vos te Rijssen. GEREF. KERKEN Examens: De classis Amsterdam heeft préparatoir geëxamineerd en beroep- maar verklaard de heren H. Dijk te Am sterdam en H. R. Stroes, Amsterdam- West. Beiden kandidaat aan de V.U. CHR. GEREF. KERKEN De kerkeraad te Werkendam heeft het tweetal bestaande uit ds. J. v. Doorn te Tholen en ds. G. de Vries uit 's-Graven- deel teruggenomen, aangezien eerstge noemde een beroep aannam naar Doorn spijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk: P. Blok te Dirksland, A. Hofman te Zeist, waarin eerstgenoemde is beroepen. BRESKENS Voet bekneld tussen balken Bij de opruimingswerkzaamheden aan de handelshaven te Breskens is de heer F. K. met zijn voet bekneld ge raakt tussen enkele balken. Dr Osse- waarde uit Breskens verleende de eerste hulp. Hij liet hem per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg overbren gen. SINT-KRUIS Begin van brand In de graandrogerij van de fa. Duteijn te St.-Kruis ontstond een begin van brand. De gealarmeerde brandweer van Aar denburg kon direct na uitrukken reeds worden medegedeeld, dat personeel en omwonenden met een brandblusappa- raat en emmers water de brand in de kiem hadden gesmoord. Gevraagd voor Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bezit van rijbewijs voor auto. Hoog loon plus provisie. Brieven letter E 18, bur. P.Z.C., Vlissingen. (gem. Aardenbuig) Op zondag en maandag 29 en 30 september in hotel-café-restaurant „TRAMZICHT", groot Belgisch mortier-orgel aanwezig. Entree 1,25. Heden, 28 september proefdraaien van 19-21 uur. Prima consumpties, billijke prijs. Aanbevelend, J. Fait. Uw belangstelling op deze dag zullen wij zeer S op prijs stellen. Axelsestraat 61, Terneuzen, tel. 2527. 5 Maandag zijn wij de gehele dag S GESLOTEN. S üminniniiiHiiiinggMgfliHnsBasBinnnineniiBBgiiiniiiniSiEBgeniiinEniiHBiitiuj E vraagt een E ■■■■■■■■■li ■UUIIHIUMUIUB voor de loonadministrateur. Vereist diploma mulo. E Enige kennis van de sociale wetgeving strekt tot aanbeveling. Leeftijd 18 tot 25 jaar. mm Opleiding mulo. B Schriftelijke sollicitaties aan onze afdeling personeelszaken, mr. mm E F. J. Haarmanweg 25, Terneuzen. ïIggggggggggggggigggggigigagaggggiaiggagiggggggggainigigigiggigiagianiii»»»in»»»im«Mnin P.Z.C In onze nieuwe moderne fabriek hebben wij plaatsingsmogelijkheid voor Vast werk. Goed loon. Goede sociale voorzieningen. Busvervoer of afstandsvergoeding. Inlichtingen op onze zittingsavonden te AARDENBURG: dinsdag 1 oktober a.s. in café „Centraal", M. Lekens, Markt 25, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur; AXEL: maandag 30 september a.s. in café „De La Paix", R. Dieleman, Noordstr 1, 's avonds van 7.30 tot 8.00 uur; CADZAND: dinsdag 1 oktober a.s. in hotel-café-restaurant „Du Commerce", A. Jansens, Mariastraat M 50, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur; HOOFDPLAAT: maandag 30 september a.s. in café „De Vriendschap" J. Martens, Kerselaan 7, 's avonds van 7.30 uur tot 8.00 uur. HULSTdonderdag 3 oktober a.s. in café-restaurant De Bruyn, Achter de Kerk, K. Nieuwstraat 13, 's avonds van 7.30 tot 9.00 uur. KLOOSTERZANDEdonderdag 3 oktober a.s. in café-restau rant „De Reizende Man", J. de Waal-Baart, Hof te Zan- deplein 24, 's avonds van 8.00-9.00 uur. OOSTBURG: maandag 30 september a.s. in café „l'Ambassa- deur" Eenhoornplantsoen 2, 's avonds van 8.15 tot 9.00 u. SLUIS: dinsdag 1 oktober a.s. in café „Lamminsvliet", W. Groosman-Scheepers, Kade 3, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. TERNEUZENmaandag 30 september a.s. in lunchroom v. d. Assche, Noordstraat 5, 's avonds van 8.15 tot 9.00 uur. Dagelijks van 9 0012.00 en van 2.005.00 uur op onze afde ling personeelzaken - Nieuwbouw. (Ingang tijdelijk Rijksweg naar Sluiskil)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 27