ZELZATE half gesloopt om straks moderne industriestad te worden Sport en wedstrijden Ruim 32.000 auto' s moesten augustus een boot wachten in Tunnelbouw op het droge Zomer wel teleurstellend maar beter dan 3 voorgaande ZWARE STRIJD VOOR TJ0BA KORFBAL Kort seizoen met tweede juli-helft als top iMSÊÈÊÊi Dubbel „pech" op de veerdienst Zierikzee-Kats Enorme miljoenenwerken in uitvoering Hoogoven Bemaling LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Stadsplannen Strandbalans 1963 M.M.H.C. naar de Baroniestad OP AANLEGPLAATSEN ZEEUWSE VEERDIENSTEN Vlissingen-Breskens bereikte voor het eerst twee miljoen passagiers 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 Het vlak bij de Nederlandse grens liggende stadje Zelzate wordt wel bijzonder zwaar getroffen door de verruimingswerkzaamheden aan het kanaal Terneuzen-Gent. Circa 400 woon- en winkelpanden en een fabriek worden opgeofferd aan dit werk. In de Groenstraat lijkt het alsof een eskader bommenwerpers een spoor van vernieling door het stadje heeft getrokken. (Foto P.Z.C.J (WUWWWWWIWWWWWWWIWIMIWW kanaalverbredingswerken in beslag worden genomen. Daar zal over on geveer drie jaar een begin worden gemaakt met de bouw van flats met 1232 woongelegenheden. lil Zelzate, op nauwelijks een steenworp afstand van de Neder lands-Belgische grens zijn een Nederlands en twee Belgische aan nemingsbedrijven bezig met de bouw van een moderne, ruime tun nel onder een kanaal dat er nog niet is. Uiteraard behoeft dit enige uitleg. Zoals bekend zal het kanaal van Terneuzen naar Gent een nieuw tracé gaan volgen, dwars door het stadje Zelzate. Juist ten zuiden van Zelzate zal dit nieuwe kanaalgedeelte in de toekomst worden gekruist door de in aanleg zijnde autosnelweg van Antwer pen naar de kust. Een weg, die vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen van groot belang wordt, omdat diverse aftakkingen een snelle aan sluiting naar en van dit deel van Zeeland zullen waarborgen. Er moet dus een passage komen waarvoor men drie mogelijkheden had, namelijk een lage brug met veel oponthoud voor het wegver keer, een hoge brug die door de lange opritten en de zeer hoge kosten niet te verwezenlijken was en ten slotte een tunnel. Men heeft in België de laatste mogelijkheid gekozen. En aangezien het nieuwe kanaal door Zelzate nog gegraven moet worden, is men daar begonnen met de tunnelaanleg. ving - de wijk van de kleine land eigendommen hebben mensen door middel van leningen op lange termijn, circa 200 woningen van het type bungalow opgetrokken. Bijzon der fraaie woningen, geheel los van elkaar en met aardige tuintjes voor en achter. De wijk is ruim voorzien van groenbeplanting, men heeft er eigen scholen en winkels gebouwd en zelfs speeltuinen aangelegd. Bin nen drie maanden wordt de eerste steen gelegd voor een bouwplan in zuidwest waarin niet minder dan 1100 woningen zijn geprojecteerd. Tot slot is er nog een grootscheeps plan in voorbereiding in de buurt van de terreinen, die nu nog door de „Het lijkt allemaal wel wat groots opgezet maar U moet niet vergeten dat op 15 oktober aanstaande het Sidemarconcern gaat beginnen met de bouw van een hoogoven", aldus burgemeester Danschutter. „Een be drijf dat in 1966 wil beginnen met 5000 werknemers. Een tweede sta dium voorziet van 10.000 en in vol bedrijf 15.000 werkkrachten nodig zal hebben. Natuurlijk gaan die men sen niet allemaal in Zelzate wonen, maar als een kwart dat wél doet, betekent dat een aanwas van onge veer 1000 gezinnen. Zelzate verwacht ook vestigingen van toeleveringsbedrijven. Daarvoor is een perceel grond van 80 ha ge reserveerd in het noorden van de stad, vlak tegen de Nederlandse grens. De plannen voor een tweede industriezone met een oppervlakte van 40 ha zijn in voorbereiding. „Binnen tien jaar", zegt burgemees ter Danschutter, „kan dit een bloei ende industriestad zijn met een woon- en leefaccommodatie, die men in ge heel België niet aantreft. Maar op het ogenblik staat deze gemeente van 10.600 zielen voor zware opga ven. Afbraak, zoeken naar vervan gende woonruimte, enorme aanko pen voor woningbouw en industrie doeleinden, de aanleg van nieuwe gas-, water- en elektriciteitsleidingen ten gevolge van het nieuwe kanaal dwars door de stad. Veel van die uitgaven drukken op het gemeente lijk budget maar wij ondervonden van de verschillende ministeries in Brussel zeer groot begrip voor onze moeilijkheden", zo voegt Zelzates' burgemeester en onmiddellijk aan De timnel krijgt een lengte van 1800 meter, waarvan 480 meter overdekt. De rest is bestemd voor aanlopen en afritten naar en van de tunnel. Het diepste punt van de tunnel komt op 24 meter onder het maaiveld te lig gen. De tunnel krijgt twee verkeers- kokers, elk met twee rijbanen. Con trole op het verkeer zal geschieden door middel van televisieschermen, terwijl autobestuurders over bepaal de verkeerssituaties (opstoppingen en dergelijke) zullen worden inge licht met luidsprekerinstallaties. Het werk wordt uitgevoerd door de tijde lijke aannemerscombinatie De Meijer uit Zelzate, in samenwerking met de Amsterdamse Ballast Maatschappij en de „Saterco" uit Brussel. Studie en ontwerp voor de tunnel zijn even eens van De Meijer uit Zelzate. Eén van de ingenieurs van deze aan nemerscombinatie vertelde ons dat deze wijze van tunnelbouw de goed koopste is die er bestaat, juist omdat die tunnel kan worden aangelegd onder een kanaal dat er nog niet is. Dat schept de mogelijkheid een bouwput te graven, daarin een tun nel te bouwen en als die klaar is, de zaak gewoon af te dekken met grond. Door de grote diepte waarin moet worden gewerkt, is het uiteraard noodzakelijk bemaling toe te passen. Daartoe zal een cirkel om de bouw put met damwanden theoretisch wa terdicht worden afgesloten. De tun nelbouwers hebben namelijk ook ge hoord van de bemalingsmoeilijkheden bij de bouwput voor de binnenvaart- sluis te Terneuzen. Zouden zij deze klassieke methode van bemaling toe passen bij de tunnelbouw, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat te veel water van onder de bebouwde kom van Zelzate wordt weggezogen met alle onaangename consequenties daaraan verbonden. Het werk aan de tunnel wordt in twee fasen uitgevoerd. Men is begon nen vlak tegen de westelijke oever van het huidige kanaal. Vandaar graaft men geleidelijk tot 24 meter diepte, waarna de in- en uitrit aan de zijde van Eekloo geheel kan wor den afgewerkt. Voor dit karwei zijn 400 werkdagen uitgetrokken. Zodra deze fase gereed is, wordt door an dere instanties de nieuwe kanaalarm door Zelzate en over de tunnel heen geleid. Hiervoor denkt men 150 werk dagen nodig te hebben, gedurende welke tijd de tunnelbouw volledig stil ligt. Als de scheepvaart Zelzate kan passeren door de nieuwe kanaal- arm, kan de oude vaarweg gedempt en de tunnel verder afgewerkt wor den in oostelijke richting. Dat is de tweede fase, waarvoor men eveneens 150 werkdagen nodig denkt te heb ben. In totaal vergt de tunnelbouw dus 700 werkbare dagen, hetgeen in de praktijk neerkomt op bijna drie jaar. Momenteel is men nog volop bezig met de voorbereidende werkzaamhe den, zoals met name het egaliseren van het bouwterrein. Met dit werk belast zich een dragline met een trekbak van 6 m3. Deze moderne grondmachine ziet kans om vier van (Advertentie} die bakken binnen een paar minuten over te hevelen naar gereedstaande scrapers met een laadvermogen van 24 m3 en een eigen gewicht van ruim 40 ton. Tussen de scrapers door wordt ook wel eens een gewone zes- tons vrachtauto geladen, maar die zitten met één bak grond gelijk aan hun maximum laadvermogen. De bouw van de tunnel schept overi gens nogal wat problemen omdat de scheepvaart en het weg- en spoor wegverkeer ongestoord doorgang moet kunnen vinden. Zo zal op een bepaald moment door de bouwput een dam gehandhaafd moeten wor den voor het treinverkeer. Later kun nen de spoorrails eerst tijdelijk en daarna definitief worden verlegd. Een ander probleem is de tijdelijke grondberging. Uit het tunneltracé komt 114 miljoen m3 grond, waarvan later weer 800.000 m3 gebruikt moet worden voor het opvullen en afdek ken van de tunnel. De oplossing is gevonden door de grond te bergen op het tracé voor het nieuwe ka naal. De 450.000 m3 grond, die niet meer wordt gebruikt, zal met het graven van het kanaal worden mee gezogen. „Overigens brengt ook de tunnel bouw weer de nodige zorgen voor onze toch al zo zwaar getroffen ge meente", zo vertelde ons Zelzates' burgemeester L. Danschutter. Aan de kanaalwerken moeten ongeveer 400 woon- en zakenpanden worden geofferd, terwijl nu weer een aantal huizen de tunnelbouw in de weg staat. De kanaalverbredingswerken, tunnelbouw, aanleg van nieuwe we gen en de vestiging van een hoog- ovenbedrijf, vergen in totaal 200 ha grond en dat in een gemeente die een oppervlakte heeft van slechts 1300 ha. Uiteraard wist men in Zelzate al ja ren dat dit allemaal zou gaan ge beuren zodat men onmiddellijk is begonnen met het ontwerpen van plannen. Dat het niet bij ontwerpen is gebleven, bewijst een ritje door de nieuwe stadsdelen. In het zuidoosten van Zelzate is een geheel nieuwe stadswijk opgebouwd met 700 privé- en huurwoningen. In dezelfde omge- (Van onze weerkundige medewerker). Aan de hand van cijfers betreffende re genval, temperatuur en zonneschijn plus de dagelijkse aantekeningen van het strand- en vakantieweer (resp. aan de kust en in het binnenland) kan een vrij nauwkeurige analyse worden gegeven van het strand- en vakantieweer in de afgelopen zomer, berekend over een pe riode van 100 dagen (1 juni t.m. 8 sep tember jl.). Uit deze gegevens blijkt dat de zomer van 1963, zowel aan het strand en in mindere mate ook in het binnenland, wel betr is geweest dan de vorige drie zomers maar toch meer matige tot slechte dan fraaie tot mooie strand- en vakantiedagen heeft gebracht. Aan het strand verkregen wij de vol gende cijfers (totaal 100 dagen). Dagen met fraai tot goed/matig tot slecht/regenval Terschelling 47 53 205 mm Zandvoort 36 63 234 mm Vlissingen 39 61 306 mm Zowel wat regenval als wat uren zon betreft was het dit jaar op de Wadden en langs het Noordhollandse strand be ter dan aan het Zeeuwse strand. In Zee land viel vooral in juni en ook in augus tus zeer veel regen. Dit blijkt ook uit de 14 regencijfers: Renesse (Schouwen) ^WAAAA/WWWWWWWWWWWWWWWWWWU Een combinatie van Belgische en Nederlandse aannemingsbedrijven is kort geleden in Zelzate begon nen met de bouw van een vier baanstunnel onder het kanaal Ter neuzen-Gent. Het karwei wordt fors aangepakt. Op de foto een tweetal scrapers met een laadver mogen van bijna 25 ton, die con tinu enorme hoeveelheden grond naar elders transporteren. De tun nelbouw zal ongeveer drie jaar in beslag nemen. (Foto P.Z.C.) 371 mm, Cadzand 315, Vlissingen 306, Texel 289, Scheveningen 287, Ameland 266, Katwijk 259, Schiermonnikoog 258, Den Helder 240, Zandvoort 234, Vlieland 222, IJmuiden 216, Terschelling 205, Schoorl 200 mm. Normaal valt er langs ons strand in deze periode 180-190 mm. Een bijzondere meevaller was dat het weer juist in de topvakantieperiode waarin ook de bouwvak viel (half juli- tot 8 augustus) tot het hoogtepunt van de zomer behoorde met weinig regen en veel zon. Uit aantekeningen dagelijks verricht te Paterswolde (voor het noorden)Arn hem (voor het oosten en de Veluwe) en te Heerlen (voor Zuid-Limburg) blijkt dat het midden en oosten van ons land deze zomer het meeste aantal dagen met fraai tot goed vakantieweer kreeg, namelijk 55 van de 100 tegen 45 met matig tot slecht vakantieweer. In het noorden viel juli iets tegen, al thans de hele eerste helft, in Zuid-Lim burg bracht juni te veel regen. Maas tricht was in juni deze eeuw niet zo nat geweest. Dagen met fraai tot goed/matig tot slecht/regenval Paterswolde 41 59 287 mm Arnhem 55 45 224 mm Zuid-Limburg 49 51 202 mm Globaal genomen kwamen er in het binnenland deze zomer 10 tot 13 meer mooie dagen voor dan aan de kust. Per maand waren deze cijfers: juni binnen land 17 goed, 13 matig tot slecht; strand 10 goed, 20 matig tot slecht. Juli bin nenland 20 goed, 11 matig tot slecht; strand 14 goed, 17 matig tot slecht. Augustus binnenland 9 goed, 25 matig tot slecht; strand 9 goed, 25 matig tot slecht. Eindconclusie: een zomer die nog wel teleurstellend maar beter was dan de drie voorgangers. Een belangrijke voor uitgang van de julimaand en een totaal verregende augustus waardoor het sei zoen te kort werd. Volgend jaar ook augustus er nog bij met zomerweer zo dat wij dan eindelijk na vier jaar eens weer een zomerse balans van de zomer krijgen. Beide herenelftallen van de Middelburg se Mixed Hockey Club zijn zondag te gast bij Push (Breda). Het eerste heren team dat de eerste twee wedstrijden heeft verloren, komt in het veld tegen het derde elfal van Push. Dit team heeft één wedstrijd verloren en één gelijk ge speeld nl. tegen Hoco (Oisterwijk) en Zwart Wit (Breda). Wil MMHC een overwinning behalen dan zullen zij toch alle zeilen moeten bijzetten daar Push terreinvoordeel heeft. Verder spelen in de 2e klas A Weri Di-Warande, Tilburg II-Hoco en Forward li-Zwart Wit II. Were Di, Tilburg en Zwart Wit zullen waarschijnlijk met een zege uit de bus komen. Middelburg II moet tegen Push V aantreden. De opstelling van dit Zeeuwse team dat iets gewijzigd is, moet in staat zijn beide punten mee te rug te nemen naar de hoofdplaats. Ver dere wedstrijden in deze 4e klas zijn: Tempo li-Warande II en Forward III- Waalwijk II. Tempo en Waalwijk zullen de zege wel behalen. In de tweede klas K.N.K.B. zal Tjoba in Den Haag aan HKV III geen gemak kelijke tegenstander hebben. De „drie lingen" verloren met het kleinste ver schil van het sterke Eureka, waarschijn lijk één der kampioenskandidaten, ter wijl ze zondag 1.1. het snelle Gymnasias ten in een doelpuntrijke wedstrijd met 8-12 klopten. Indien de groen-witten er zonder kleer scheuren afkomen, mogen ze uiterst te vreden zijn. Een gelijk spel behoort ze ker niet tot de onmogelijkheden. Bij het Zuiden II-Gymnasiasten voorspellen we winst voor de laatsten. HSV-Eureka is een strijd tussen twee ploegen, die elkaar niet veel zullen ontlopen. We houden het op een kleine Eureka-zege. Verder kan Achilles hier van Charlois winnen. In 3B voorzien we een Souburgse zege, nu de gestreepte Animoploeg bezoek krijgt van Schiedam. Blauw Wit '51 is zeker sterker dan de Spartaan. HPV, tot nu toe ongeslagen, ontmoet'in een uit wedstrijd Kwiek en ook nu zullen ze wel als overwinnaar uit het strijdperk tre den. Hoogvliet doet het tot op heden zeer goed, doch tegen WION zullen ze alle zeilen bij moeten zetten om tot volle winst te komen. Een gelijk spel is zeer goed mogelijk. In 3C zal leider Trekvogels weinig moei te hebben met de Raven, doch TOGO kan op de voet blijven volgen door Velox in een uitwedstrijd te kloppen, hetgeen mogelijk moet zijn. PAMS, dat iets ach terop is geraakt, moet van Succes kun nen winnen, terwijl bij Hou Stand-TOV de gelukkigste ploeg zal winnen. Prognose: 2A: Aehilles-Charlois 1; HSV- Eureka 2; Het Zuiden II-Gymnasiasten 2; HKV ni-Tjoba 3; 3B: Kwiek-HPV 2; WION-Hoogvliet 3; Spartaan-Blauw Wit '51 2; Animo-Schiedam 1; 3C: Ra ven-Trekvogels 2; PAMS-Succes 1; Ve- lox-TOGO 2; Hou Stand-TOV 3. (Advertentie) In de eerste klas zien we in Tjoba II één der ernstigte kampioenskandidaten. Dit weekend zulen de groenwitten dan ook zeker van Animo II winnen. Zuidwesters I treedt voor het eerst binnen de lijnen en we zien de Souburgers met de volle winst uit Goes, na een bezoek aan TOGO II, naar huis terugkeren. Bij Ondo I- Volharding I kan het zeer spannend worden. Een gelijk spel is zeker niet onmogelijk, daar beide ploegen elkaar niet veel zullen ontlopen. Elto I zal na de nederlaag tegen Tjoba II zich trach ten te herstellen, doch of ze tegen het bezoekende Swift II de volle winst zul len halen, valt nog te bezien. In 2A ontmoeten twee oude rivalen elk aar, n.l. Swift III en Vedo I. We zijn ge neigd de laatsten iets beter te veronder stellen, doch het terreinvoordeel kan wel eens doorslaggevend zijn. KVL-TOP is een strijd tussen twee ploegen, die nog niet veel lieten zien. Toch geven we de roodbroeken de beste kansen. Animo III zal thuis wel aan het kortste eind trekken nu Blauw Wit op bezoek komt, vooral daar de laatsten zullen trachten aansluitng te houden bij de kopgroep. In 2B zien we Olympia van het bezoe kende VLOS winnen, dat aan sterkte veel heeft ingeboet. Zeelandia, alhoe wel ook heel wat verzwakt, achten we toch wel in staat van Swift IV te win nen. In 3A kan Animo V een kleine zege behalen op het bezoekende Swift V, ter wijl BKC de winst ongetwijfeld gaat weghalen bij het thuisspelende Ondo II. In 3B is TOGO IV-Tjoba IV zeer zeker voor de eersten; zo zal het bij CW- Blauw Wit III eveneens wel op een zege uitdraaien voor eerstgenoemde combi- natieploeg. Elto II en Luctor II kunnen een paar plaatsen op de ranglijst stij gen door van Volharding II, resp. Olym pia II te winnen. Bij adsp. A kan Atlas haar positie ver beteren door van Swift B te winnen, ter wijl Zuidwester A wel sterker zal blijken te zijn dan Swift Snel. PROGNOSES I: Tjoba II-Animo II 2; Togo II-Zuidw. I 2; Ondo I-Volh. I 3; Elto I-Swift II 3. IIASwift III-Vedo I 3; KVL-TOP 2; Animo III-Blauw Wit I 2; IIB: Olym- pia-Vios 1; Zeel. I-Swift IV 1; HIA Ani mo V-Swift V 1; Ondo II-BKC 2; IIIB: Togo IV-Tjoba IV 1; CVV-Blauw Wit III 1; Volh. II-Elto n 2; Luctor H-Olym- pia H 1. Adspiranten: A: Swift B-Atlas 2; Zuid- w. A-Swift Snel 1; B: Dos 55-Animo B 1; KVL-Vedo 1; BKC-Ondo B 1; C: Swift Vlug-Animo C 1; D: Togo-Luctor 1; Tjoba A-Blauw Wit A 2; E: Elto B- Swift Lenig 2; Volh.-Olympia 2; Tjoba B-Blauw Wit B 2. Pupillen: A: Zuidw. A-Atlas 1; B: Dos 55 B-Animo 2; Swift B-Vedo 1; C: Togo A-Togo B 1; Olympia A-Blauw Wit A 2; D: Elto-Volharding 3. Geleerden zijn er enige malen In geslaagd met behulp van de „staande" kunstmaan Syncom twee televisiebeelden over te bren gen. Deze kunstmaan is hiervoor niet ont worpen en de teruggezonden signalen zijn zo zwak dat zij slechts met de gevoeligste ontvangers kunnen worden opgenomen. i Uit het vervoersoverzicht van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland tot en met eind augustus blijkt, dat in de afgelopen maand ruim 32.000 voertuigen op de verschillende aanlegplaatsen één of meerdere boten moesten wachten, waarvan alleen al in Breskens bijna 10.000. In totaal moesten er rond 25.600 personenauto's en lichte vracht auto's in augustus achterblijven tegen ruim 15.000 in juli. Voorts moesten ruim 3000 zware vrachtauto's (in juli ruim 1400) en ruim 3700 vrachtauto's met aanhanger (in juli bijna 1800) wachten op een volgende boot. Voor de diverse aanlegplaatsen luiden deze wacht- cijfersBreskensbijna 10.000 personenauto's en lichte vrachtauto's, 350 zware vrachtauto's en 735 vrachtauto's met aanhanger, in Vlis singen: respectievelijk bijna 6000, 132 en 768; in Kruiningen: bijna 3000, ruim 1000 en ruim 1200, in Perkpolder ruim 5000, bijna 1500 en bijna 1000 en in Kats: ruim 1100 personenauto's. In juli jl. moesten er in totaal ruim 18.500 voertuigen op een volgende boot wach ten. Uit het vervoersoverzicht, dat tot en met augustus is samengesteld, blijkt voorts, dat het veer VlissingenBreskens voor het eerst in één jaar (dat dus nog niet ten einde is) meer dan 2 miljoen passagiers vervoerde. In totaal werden er op de Zeeuwse veren tot nu toe in 1963 ruim 3.3 miljoen passagiers overgezet tegen 3.2 miljoen het vorige jaar. In dezelfde periode wer den respectievelijk ruim 800.000 en 750.000 auto's vervoerd. In augustus kregen de Zeeuwse veerboten een vervoersaanbod van ruim 800.000 passagiers te ver werken tegenover ruim 760.000 het vorige jaar, terwijl er in dezelfde maand ruim 165.000 auto's (vorig jaar 146.000 ruim) overgezet werden. Zowel op de lijn VlissingenBreskens, als op KruiningenPerkpolder en ZierikzeeKats is het vervoer toegenomen, terwijl op TerneuzenHoede- kenskerke deze cijfers lager waren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de langdu rige vorstperiode in het begin van het jaar, waardoor deze dienst werd ge staakt. Hierbij de statistieken over het vervoer met de Provinciale Stoombootdiensten per eind augustus 1963. Ter vergelijking volgen de voornaamste gegevens van enkele voorgaande jaren en het vooroorlogse jaar 1938. PASSAGIERS. VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 1938 266.216 59.206 58.476 29.957 1959 1.548.289 197.764 639.502 146.438 1961 1.852.199 213.046 783.481 188.622 1962 1.921.371 205.662 870.463 212.667 1963 2.004.864 192.794 891.452 224.151 413.855 2.531.993 3.037.348 3.210.163 3.313.261 VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 35.387 4.431 10.450 2.959 279.436 20.827 220.980 31.516 348.830 21.953 280.611 44.213 370.067 21.041 312.787 '52.731 AUTO'S. 406.063 20.661 323.144 54.458 53.227 552.759 695.607 756.626 804.326 PASSAGIERS. Hieronder volgt nog een overzicht over de maand augustus alleen: VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 84.290 10.761 10.283 5.153 393.235 40.366 117.223 33.546 476.699 42.448 138.986 46.173 509.411 40.808 160.786 49.731 529.398 41.567 171.368 61.400 110.487 586.370 704.306 760.736 803.733 Vlissingen-Breskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPearkpolder ZierikzeeKats 8.596 642 1.409 403 60.151 3.200 32.142 5.226 77.458 3.541 42.091 8.771 84.031 3.553 48.968 9.938 AUTO'S. 93.853 3.850 54.610 13.178 11.050 100.719 131.861 146.490 165.491 Veel wind en twee mankementen hebben de veerdienst Zierikzee Kats vrijdagmorgen parten ge speeld. De pont van de normale dienst, het m.s. „Koningin Emma", kreeg te kampen met een euvel aan de machines. En de „inval lers" het m.s. „Noord-Beveland" kwam in moeilijkheden toen de roerketting brak en het schip stuurloos tegen de havendam van „De Val" kwam te zitten. Ten slot te viel het allemaal nog mee. Om elf uur 's morgens was alles weer normaal in bedrijf. Het begon al vroeg met de „pech" bij de mannen van de P.S.D. op de lijn Zierikzee-Kats. De eerste overtocht van kwart over vijf in de morgen kon nor maal worden gemaakt, maar toen de „Koningin Emma" aan de terugtocht naar Zierikzee wilde beginnen, bleek dat niet mogelijk. Er was een mankement ontstaan aan een van de machines. De afvaart om zes uur uit de veerhaven Kats g'ng dus niet door. De kapitein riep assistentie in van Vlissingen en monteurs werden daar afgezonden om het euvel te verheipen. Inmiddels had men het walkantoor aan „De Val" bij Zierikzee gewaarschuwd. Daar begon men de bemanning van de reserveboot „Noord-Beveland" op te trommelen om de dienst over te nemen. Motoren werden aangeslagen en de reservepont begaf zich van haar lig plaats naar de steiger om te laden. Maar daarbij ontstonden nieuwe moeilijkheden. De roerketting brak en plotseling was de „Noord-Beveland" stuurloos. De ster ke wind dreef de reservepont naar de overkant van de veerhaven „De Val" tegen de binnenkant van de dijk. Op de slikken kwam het platte vaartuig daar vast te zitten. De roerketting werd ge repareerd en toen het vloed was, pres teerde de „Noord-Beveland" het om op eigen kracht vlot te komen. Om negen uur kon toen de volgende reis van Zie rikzee uit worden gemaakt. Vijf kwartier later was ook het manke ment aan de machine van de veerboot „Koningin Emma" verholpen. Om kwart over tien vertrok de boot van Kats-veer- haven en om elf uur was er geen vuiltje meer aan de lucht Met de reactor Br 2, die te Mol gezamen lijk door het studiecentrum voor kernenergie (S.C.K.) en door de Europese gemeenschap voor atoomenergie wordt geëxploiteerd, is met succes een reeks proeven verricht waar bij het specifieke vermogen werd gebracht op 1,5 maal de waarde waarvoor de reactor ontworpen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 26