PUZZEL- rubriek AVI A Philippine: fruit in het mosseldorp zaterdagnummer J~\e wijsvinger van de oude man priemt haast beschuldigend voor zich uit. „Daar lagen ze meneer, onze vissers schepen en soms ook binnenvaartuigen van wel duizend ton. Ik zie ze nóg voor me. En wat zie je nu Een schoolHaast verachtelijk klinken die twee woorden „een school" uit de mond van de thans 84-jarige A. Wiskerke, ex-visser en ex- kanaal- en havenmeester te Philippine. Tegenover ons zit hij aan een tafeltje van het gerenommeerde mosselhotel Au Port in dit dorp op de scheiding van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen beter bekend als hotel Wiskerke. Tus sen ons in ligt een drie en zestig jaar oude foto van de haven van Philippine van 14 juni 1900. Dat was een feestelijke dag voor dit vroegere mosseldorp, want met een groots feest ,,'t was gewel dig meneer," zegt de bejaarde Wisker ke, terwijl een olijke trek over zijn ge zicht glijdt werd de opening van het nieuwe 1700 meter lange havenkanaal gevierd. Zaterdag 28 september 1963 SCHOOL IN DE HAVEN HORIZONTAAL 1. aflopen v. h. water na de vloed 5. nekharen van diverse dieren 10. eer, hulde 11. houten klepper 13. soort van kaas 15. betrekking; rang i.d. maatschappij 18. alvorens 19. Mattheüs, afk. N. Test.) 21. luitenant, afk. 22. toestel om snelh. te minderen 23. vlek 25. behoeftig 26. Eng. afk. van N.A.V.O. 27. stel 30. deel van een boom 31. voorvoegsel met verschillende bet. 32. bloem 35. met name, afk. 36. bloembed 37. berggeit 39. -day: „Victory in Europe" day 4J.. zeer vol 43. delfstof in dunne lagen 45. deel v. h. blad 48. (tweemaal) soort v. gelatine 50. slaginstrument 51. deel v. e. huis 52. loswal 53. het ik 54. Binnenl. Strijdkrachten, afk. 56. Zuidzijde, afk. 58. gedaan als boven (actum ut supra), afk. 59. knaagdier (n. Europa) 62. met wolken overdekt 64. watervogel 65. mannel. schaap 66. men kookt er water in! 67. bouwland VERTICAAL 2. Turks heerser 3. plant met gele bloemen 4. vereert 5. omslag, brieventas 6. koraaleilandje 7. dierenwoning 8. hogepriester (o. Test.) 9. schedelboor 12. rijwiel 13. sluiting v. riem of ceintuur 14. uranium 16. langzaam 17. gemoedsbeweging 20. plezier 24. schop 26. nota bene, afk. 28. golven 29. teer. broos (van figuur) 33. sneeuwschaats 34. zie 53 horizontaal 35. kledingstuk 38. week dier 39. overbrugging van een weg 40. wat i. 1. slaap v. d. geest komt 42. grondstof voor linnen'. 44. gelijk 46. ernstiger, heviger 47. frequentie modulatie, afk. 49. overgebleven deel 54. beetwortel 55. snede 56. grafsteen 57. teer, niet sterk 60. madame, afk. 61. vrijgevig 63. oom (in spreektaal) Wie op de hoogte is van de trieste gang van zaken rondom de oestercultuur en thans weer van het touwtrekken rond de mosselcul tuur, zal begrijpen welk een grote betekenis het Philippine van 1900 aan de opening van het kanaal de toegang tot een goed beleg de boterham voor menigeen toekende Im mers, de mosselcultuur bleef behouden voor Philippine. Maar het was slechts uitstel van executie. Ruim vijftig jaar na dit feestelijke moment kondigden gillende scheepssirenes de dichting van de Braakman aan en met één fa tale klap was Philippine uitgerangeerd als mosselcentrum van Zeeland. Wiskerke was in 1900 getuige van de „wedergeboorte" van Philippine, vijftig jaar later maakte hij de on dergang mee. Gedurende en na de oorlog reeds verzand, werd de haven in 1952 voorgoed van de zee afgegrendeld door de aanleg van een stevige dijk. Met vreugde en met weemoed denkt de hoogbejaarde Wiskerke terug aan de ja ren rond de eeuwwiseling. De foto tussen ons in wekt bij hem al lang geen storm van her inneringen meer op. Daarvoor hangen er teveel van dit soort in hotel Wiskerke, waar mét mossels en mét foto's een groots verleden le vendig wordt gehouden. Wat een verschil, de feestvierende menigte op het havenplateau en de rijk gapavoiseerde schepen, zoals de foto uit 1900 laat zien, en het beeld van thans: bomen, groen, een school en huizen! Zelfs de molen is verdwenen en de kerktoren heeft een ander silhouet gekregen. Waar eens de schepen met bolle zeilen voeren en het gelach en gepraat van stoere visserslui weerklonk, waar werkzame vissersvrouwen de manden met verse mosselen sjouwden en waar 63 jaar geleden het feestgedruis weerklonk, daar waant men zich nu in een agrarische om geving, vooral de fruitteelt neemt een belang rijke plaats in. Zelfs vroegere vissers zijn fruit telers geworden. Niets herinnert meer aan de oude tijd. Of het moet zijn de naam van hotel Wiskerke „Au Port", gelegen aan de Vissers laan en de oude mannen op de drie bankjes voor het nieuwe bosrijke deel, waar eens het uiterste puntje van de haven lag. Hier mijme ren de bejaarde vissers over die goeie, oude tijd. „Er komt er ook nogal eens eentje hier binnenvallen', zegt de heer A. Wiskerke „En altijd maar pralen over vroeger". Hij doet dat ook in ons bijzijn. Zijn gedachten gaan ruim zestig jaar terug, naar die vertien- de juni van het jaar 1900, toen geheel Philip pine feest vierde. „Nog nooit zoveel volk op de haven gezien", herinnert hij zich. Van heinde en verre waren ze gekomen om het mosselfeest van St.-Philipsland te vieren, zoals anderen na hen zijn getogen naar Yerseke om daar de opening van het oester- en mosselseizoen mee te maken. De ministers van waterstaat en financiën vonden dat havenkanaal zo belangrijk, dat ze persoonlijk de opening kwamen verrichten. Dat was me wat in 1900. Het was al een hele bijzonderheid als je in de gelegenheid was één minister te zien en daar kwamen er notabene liefst twee naar Philippine De neringdoenden hadden dan ook ernstig rekening gehouden met een grote toevloed van volk. Maar hun prognoses waren veel te laag, want 's middags om vijf uur was er geen korstje brood meer te krijgen. „Ja, ja, 't was een schóón feest", mijmert Wis kerke, terwijl hij peinzend van zijn bier drinkt. Vol respect denkt hij aan meester Willem Brock, de toenmalige hoofdonderwijzer van de dorpsschool, die als enige inwoner van Philip pine waardig was bevonden de beide ministers toe te spreken. „N'un schónen speech meneer", weet Wiskerke. „En al die hoogwaardigheids bekleders maar luisteren: de ministers, de commisaris der koningin, kamerleden, staten leden, burgemeesters, ingenieurs van water staat en wie al niet meer". Tot zover de tekst bij de prent. Zij laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Er is in zestig jaar niet zo heel veel veranderd of het moet zijn, dat inpolderen geen rendabele zaak- meer is, omdat het zoveel geld kostMaar voor de rest: de vissers zitten nog altijd in het hoekje waar de klappen vallen. Men hoeft er slechts de memorie van antwoord bij de begro ting van verkeer en waterstaat voor 1964 op na te slaan. Wat daar gezegd wordt over de schadeuitkeringen aan de getroffen Zeeuwse vissers is de moeite van het aanhalen niet waard. Philippine heeft het dan toch maar beter ge schoten rond de eeuwwisseling. Dank zi, het havenkanaal kon daar de mosselcultuur nog enkele tientallen jaren worden behouden. Hoe belangrijk de mosselen voor deze gemeente waren kan de heer Wiskerke vertellen. „Prak tisch iedereen zat in de mosselen. De mannen visten, de vrouwen van de vissers konden dank zij de mossels een centje bijverdienen. De han del voora. op België en Frankrijk flo reerde, de middenstand had het goed. Ja, 't was een beste tijd", verklaart de heer Wisker ke. „Bijna 150 vissersschepen liepen de haven in en uit. Het was één en al bedrijvigheid rond de haven. Na de tweede wereldoorlog hebben we dit beeld nooit meet teruggezien". Er klinkt een ondertoon van spijt in zijn stem als hij dat zegt. Er is zoveel veranderd de laatste jaren. Enfin, men hoeft slechts beide foto's te bekijken. Ze zouden in twee volkomen verschil lende plaatsen genomen kunnen zijn. Want zelfs de kerk vaak een oriën tatiepunt is anders. De oude kerk is namelijk door de terugtrekkende Duitsers in 1944 opgeblazen en in een puinhoop veranderd. Na de oorlog is een nieuw bedehuis gebouwd, de molen een tweede baken op het land vindt men evenmin terug op de foto van 1963. Wat is er eigenlijk wel gelijk gebleven? De prijzen voor de eerste wekelijkse puzzel van dit najaar zijn als volgt toegekend: eerste prijs mevrouw J. de Smit-Köhler, Weststraat 21, Bier vliet; zij krijgt een waardebon van 5,De tweede prijs gaat naar Corrie Pijpelink, Prinses Irenestraat 12 in Bruinisse. De heer L. Jansens, Noordweg 94 in Sint-Laurens ont vangt de derde prijs, terwijl de vierde en laatste naar de heer W. van 't Hof, Schoolstraat 21 te Kruiningen gaat. Deze laatste prijswinnaars ontvan- Advertentie J gen een waardebon van 2,50. De waardebonnen zijn „betaalmiddel" bij winkeliers, die in de P.Z.C. adverte ren. Hieronder de oplossing van de puzzel van vorige week. Links de nieuwe puzzel. Bij inzending in de linkerbovenhoek van brief of brief kaart vermelden: „Puzzelrubriek". Oplossingen adresseren aan: redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen. Vergeven en vergeten waren de vele moeilijk heden, die overwonnen moesten worden al vorens Philippine het havenkanaal a raison van 98.000.Wiskerke weet het bedrag precies kreeg. Hard is er voor gevochten: niet in de laatste plaats door de streek zelf. Bekend waren in die dagen de pleidooien van het Aardenburgse Tweede Kamerlid mr. P. Ch. J. Hennequin. Waar hij ook kwam, stond hij op de bres voor Philippine. Niets liet hij na te bevorderen, dat de mosselcultuur voor Phi lippine behouden bleef. Zestig jaar later is het opnieuw een Aardenburgs Kamerlid, de heer J. M. A. C. van Dongen, die met mede-Zeeuwse Kamerleden, op de bres staat voor een andere categorie van Zeeuwse vissers: de oesterkwe kers uit Yerseke. Maar het succes van 1900 heeft zich niet herhaald. Iedereen in Zeeland weet van de oesterproef die niet doorgaat en van het verlies van de oestercultuur voor Zee land en dus ook voor Nederland. Het heeft er overigens vaak naar uitgezien, dat het havenkanaal van de Braakman naar Philippine nooit zou worden aangelegd In 1896 wordt in een bijvoegsel van de Middel burgse krant in een politieke spotprent de aandacht op de kwestie-Philippine gevestigd. Op de tekening ziet men twee welgedane mi nisters (van waterstaat en financiën) op een dijk bij Philippine met op de achtergrond de schorren en het verzande haventje. Zij zijn in gesprek met twee vissers. De mosselcultuur was toen een sterk teruglopende zaak. Soelaas zou alleen een nieuwe verbinding met de Braakman kunnen bieden. Bij de politieke prent fraai ingelijst in de eetzaal van hotel Wiskerke stond de volgende tekst afge drukt: Oude Visscher: Is dat voor een kanaal, dat ze ginder in 't schorre aan 't meten zijn, Heeren Minister van Financiën: Neen man, die schor- gronden moeten binnenkort ingedijkt worden. Dat zal weer een mooi buitenkansje voor de schatkist zijn, na al die tonnen die we er reeds aan verdiend hebben. Oude Visscher: Nu schiet er zeker ook wel een goede ton over voor een kanaaltje? Minister van Waterstaat: Zou jullie niet kun nen verhuizen? Oude Visscher: Verhuizen? Ik geloof niet, dat de Heeren goed op de hoogte zijn van den toestand hier, anders zouden zij zoo niet spre ken. Jonge Visscher: Zwijg maar grootvader, ik zal mijn kost wel vinden. Als het binnenkort niet verandert, ga ik naar Amerika. Oude Visscher: Helpt ons toch Heeren of het is gedaan met den visscherij in Philippine. Minister van Financiën: Dat zou mij spijten. Dan zullen mijn mosselbanken voor een appel en een ei verpacht worden". g"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15