MINISTER VELDKAMP BEZORGD OVER DE LOONMOEILIJKHEDEN Beslissing over A.O.W. na advies van S.E.R. Lonen in W est-Duitsland dertig tot vijfendertig procent hoger Premieheffing of financiering uit algemene middelen BEGROTING SOCIALE ZAKEN Ongewenst Kostenstijging Op jaarbasis Minister Veldkamp belooft: Kamerdebat Patiowoningen in Gelderse Vuren ALS „BIG LIFT" SLAAGT Financiering Minder troepen Zes koeien door de bliksem gedood van Amerika in Europa VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOUW OOSTERSCHELDEBRUG AAN (Van onze Haagse redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, zegt in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1964, dat de regering met zorg is vervuld over een aantal met de gespannen arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen, die ernstig inbreuk ma ken op een verantwoorde loonvorming. Hij zal dit vraagstuk in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven onder ogen zien. De minister wijst er verder op. dat het Centraal Planbureau voor de uitvoer in 1964 een grotere stijging raamt dan ge durende 1963 kon worden gerealiseerd. Het is onwaarschijnlijk, dat de spannin gen op de arbeidsmarkt zullen afnemen: de werkloosheid wordt dan ook voor 1964 even gering geraamd als voor 1963 werd verwacht. De minister vertrouwt, ook in dit verband, dat het georgani seerde bedrijfsleven de ontwikkeling van de arbeidskosten nauwlettend zal volgen. Een voortdurende stijging daarvan kan immers niet alleen de internationale concurrentiepositie aantasten, maar ook leiden tot een opwaartse druk op het al gemeen prijsniveau. Over de pendel naar Duitsland zegt de minister, dat deze vrij omvangrijk blijkt te zijn, voornamelijk als gevolg van de hoge lonen daar te lande. Eind 1962 lagen in Duitsland in de bur gerlijke en de utiliteitsbouw de nominaal verdiende uurlonen globaal gemiddeld 35 pet. boven die in Nederland. In de in dustrie was het verschil voor mannen rond 30 pet., voor vrouwen rond 40 pet. De loonvorming is echter, aldus de minister, sedert 1963 primair een zaak van het georganiseerde bedrijfs leven zelf. Hij acht het in strijd met het wezen van het gewijzigde sys teem van loonvorming, van over heidswege in deze procedure ten gun ste van enkele bedrijfstakken in te grijpen. Niet minder dan veertig van de honderd vijftig leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal komen vandaag vrijdag naar Zeeland. Zij zullen o.m. een bezoek brengen aan de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde tussen Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland. De bouw van deze 5 km lange brug komt langzaam op gang. Zowel aan de Bevelandse kant als aan de Schouwse oever is men druk bezig met de uitvoering van dit tientallen mil joenen guldens vergende project. Op de bovenste foto ziet men het werk aan de Bevelandse oever tussen Kats en Coiijnsplaat. Het iandhoofd, waarin een viaduct wordt gebouwd, dat over de weg onderlangs de zeedijk voert, is reeds voor een deel gereed. Tot nu toe zijn voorts twaalf z.g. putten geplaatst, waarvan er op deze luchtfoto enkele zijn te zien, namelijk drie vlak vóór het Iandhoofd en twee tus sen de drijvende kraan op de voorgrond en de drijvende betonfabriek met twee silo's. Deze laatste wordt o.m. gebruikt voor het storten van beton onder water. Geheel links in het beeld de reuzenbok ir. J. G. Snip tij dens het verrichten van een karwei bij de ;erdf> serie putten Momenteel liggen over de putten 3 en 4 van het land af gere kend reeds z.g. caissons, op de foto ech ter niet zichtbaar. Ook aan de Schouwse kant is een begin gemaakt met de aanleg van het Iandhoofd, dat op een paar honderd meter afstand van het zwembad wordt aangelegd. Een grote hoop zand markeert hier de plaats, waar het Iandhoofd komt. Rechts boven op de foto ziet men de veerboot koningin „Em ma" de veerhaven de Val te Zierikzee na- 1, deren. s I (Luchtfoto's Slagboom en Peeters) IHIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllliilllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllH Wat het loonbeleid in het alge meen betreft, spreekt de bewinds man de verwachting uit, dat het georganiseerde bedrijfsleven, dat thans primair de verantwoorde lijkheid draagt voor het loonbe leid, er in zal slagen de loonkosten stijging voor 1964 binnen aan vaardbare grenzen te houden. Zou de vermelde overschrijding van de norm van 2,7 met 0,5 pet. gedu rende het eerste halfjaar van 1963 zich ook in de tweede helft van dit jaar voortzetten, dan zou dit beteke nen, aldus de minister, dat het per centage van de loonkostenstijging op jaarbasis zou oplopen van 1,6 tot 1,9 pot. Dit kan ook de groeimogelijkheden van de Nederlandse economie beperken. In sociaal opzicht betekent een steeds stij gend algemeen prijsniveau een aantas ting van de positie van allen, wier inko men achterblijft bij de prijsontwikkeling en het kan bovendien tot ongewenste verstoring van de inkomstenverhoudin gen leiden. Over 't eerste halfjaar 1963 bedroeg, zo deelt de minister mede, de gemiddelde loonkostenstijging 3,2 pet., dat is 0,5 pet. hoger dan de norm van 2,7 pet. Deze overschrijding wordt voor een deel ver oorzaakt door de verbeteringen tot stand gekomen voor een aantal bijzondere ca tegorieën van werknemers, waaronder de verpleegsters in particuliere inrich tingen de belangrijkste groep vormen. Laat men de bedoelde categorieën buiten beschouwing, dan is de loonkostenstij ging over het eerste halfjaar van 1963 3,05 pet., hetgeen neerkomt op een over schrijding met 0,35 pet. Dit laatste wordt voornamelijk veroorzaakt door de stijging in landbouw, tuinbouw, bak steenindustrie en slagersbedrijf (resp. 5, 3,3, 4,5 en 3 pet.), alsmede de gemid delde loonkostenstijging in enige onder nemingen van 2,9 pet. Een stijging van de totale loonkosten met 2,7 pet. betekent omgerekend op jaarbasis een stijging van 1,6 pet. Minister Veldkamp kan pas ver dere stappen doen ten aanzien van het optrekken van de A.O.W.-uit- keringen tot een sociaal-minimum, wanneer het op 21 november 1961 van de S.E.R. gevraagde advies in zake het pensioenbeleid ten opzich te van de A.O.W. zal zijn uitge bracht. Hij spreekt de hoop uit, dat dit spoedig zal kunnen geschie den. Na ontvangst van het advies zal de re gering zich op korte termijn op de de finitieve vorm van de oudedagsvoorzie ning beraden en het indienen van de no dige wetsontwerpen bevorderen. De consequenties voor het weduwenpensioen zullen te zijner tijd onder ogen worden Advertentie gezien. Aldus deelt de bewindsman mede in de memorie van toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor 1964. Een van de meest centrale problemen van de sociale politiek acht de minister de vraag op welke wijze b.v. de optrek king van de A.O.W.- en A.W.W.-uitke ringen tot een sociaal minimum verwe zenlijkt kan worden. In elk geval moet volgens de bewindsmanworden voorko men, dat de verdeling van de economi sche ruimte over directe loonstijging en sociale verbeteringen enerzijds en het afwegen van prioriteiten in het vlak van de overheidsfinanciën anderzijds ertoe zou leiden, dat de zwakste groepen in de samenleving in een tijd van hoge welvaart niet op voldoende wijze wor den geholpen. Herinnerend aan het debat in de Tweede Kamer in 1961 over het ont werp van de algemene kinderbijslag wet, waarbij van regeringszijde het sociale verzekeringskarakter van de kinderbijslagverzekering staande werd gehouden, verklaart de minis ter 't minder juist te achten, het ge bruik van algemene middelen in de sociale verzekering voor de ene tak wél aanvaardbaar te achten, omdat deze een z.g. „oneigenlijk verzeke ringskarakter" zou hebben en niet aanvaardbaar voor z.g. „echte" (so ciale) verzekeringen. In Vuren aan de Waal (Gelderland), zullen 24 patiowoningen worden ge bouwd, die met uitzondering van de fundering, geheel uit gasbeton zullen bestaan. Gasbeton is voor Nederland nog betrekkelijk nieuw. Het wordt samengesteld uit cement, kalk en kwartsmeel, vermengd met alumi- niumpoeder. De woningen zullen in acht blokjes van drie in een bungalowparkje staan. Zij bevatten een woonkamer, drie slaap kamers, een keuken, een douchecel en een garage. De patio, een bij elke woning behorende binnenplaats, die ook als tuin kan worden ingericht, is 70 vierkante meter groot, de wo ning met garage beslaat 120 vierkan te meter. Buiten- en binnenwanden en daken zijn uitgevoerd met in de fabriek gestorte gasbetonpanelen. Alle elementen wor den onderling met een soort lijmkit aan elkaar verbonden. De kosten per woning bedragen onge veer 33.000 gulden, met inbegrip van de grond. De rijksgoedkeuring op het plan werd gegeven omdat het aantal man-uren op de bouwplaats zeer aanzienlijk la ger ligt, dan bij de traditionele bouw. Na het gereedkomen van de funde ring zijn de patiowoningen in onge veer vijf dagen onder de kap. Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 BEVELANDSE EN SCHOUWSE OEVER Financiering van sociale verzekeringen uit premieheffingen dan wel uit algeme ne middelen behoeft praktisch volgens de minister niet noodzakelijk een afwij kende invloed te hebben op de loop van het economisch proces. Het is naar zijn mening zeer goed mogelijk, dat de last in beide gevallen gelijk is. Beziet men de invloed tegen de achter grond van de economische gevolgen voor de individuele draagkracht, dan is het theoretisch denkbaar, dat b.v. de druk van de premie voor de A.O.W. en de A.W.W. gelijk is aan de druk van een belasting, geheven naar het inkomen, van natuurlijke personen, waarbij (in tegenstelling tot de bestaande inkom stenbelasting) de druk boven het wel standsinkomen steeds verder afneemt. Tijdens een onweer zijn zes koeien van de veehouder J. C. Stroomer te Oter- leek gedood. De dieren waren aangeslo ten op een elektrische melkmachine, toen de bliksem in de leiding sloeg. Amerikaanse militaire kringen in Frankfort hebben meegedeeld dat ze het eens zijn met onofficiële berichten uit Washington, dat een reducering in het aantal Amerikaanse troepen in Europa, het doel op lange termijn is van de oefe ning Big Lift, tijdens welke zestiendui zend Amerikaanse soldaten per vliegtuig van Texas zullen worden overgebracht naar Duitsland, voor oefeningen gedu rende een week. De oefening wordt gehouden om na te gaan in hoeveel tijd een grote troepen macht van Amerika naar Europa kan worden gebracht. Is het resultaat bevre digend, dan zou een aantal Ameri kaanse divisies uit Europa worden te ruggetrokken. Daardoor zouden kosten kunnen worden gedrukt. Intussen zijn Amerikaanse officieren in Duitsland en Frankrijk begonnen met het treffen van voorbereidingen voor de „invasie". De Westduitse overheid is al meegedeeld dat het Amerikaanse leger druk gebruik zal gaan maken van het al zwaar belaste verkeerswegennet in West-Duitsland. De aan te voeren troe pen zullen hun eigen draagbare wapens meebrengen, maar van tanks, vracht wagens e.d. in Duitsland voorzien wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9