Z.L.M.-bestuur wil gevolgen voor landbouw van loonstijgingen weten Schooltelevisie-proef start volgende week Goede resultaten op rundveefokdag Axel Financiële berichten Raad Kloetinge akkoord met begroting 1984 Maatregelen van regering mogen voor de landbouw niet schriel uitvallen Tweehonderdvijftig scholen nemen aan experiment deel SENSATIONELE PRIJSVERLAGING Indonesische grond op Pasar Malam in Den Haag Veel deining bij rederij Houtvaart Ir. M. A. Geuze: Zorgen bij versneld tempo"..., De Sporttoto Uitzendingen op dinsdag en vrijdag Proefperiode Volleybal Vier groepen ^sasisi I -M Stoffelijke resten van nazileider opgegraven Lof voor Willem II in Engelse pers Voor zevende keer na oorlog Keuringen met tal van pluspunten De kampioenen BESTUURSCONFLICT IN N.V. VAN WYK-HERINGA Kritiek op plan voor autoboxen Raadscommissie: in moestuin geen kleuterschool: maar „Raadhuistuin' WIJZIGING WET OP ZIEKENHUISTARIEVEN RAPPORT VAN LORD DENNING WORDT „ZWART" RANKEN BODEN DOLLARS AAN NA GERUCHT OVER REVALUATIE Unitas overweegt verkoop kolenmijn VERSLAG ZUSTERTRAMMEN OP JAVA OVER 1962 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, heeft deze week in de vergadering van het dagelijks bestuur te Goes zijn bezorgdheid uitgesproken ten aanzien van de landbouwsector, wanneer lonen en salarissen in de komende jaren werkelijk versneld omhoog zouden gaan. Hij noemde het in dit verband dringend noodzakelijk, dat aan de economische afdeling van het landbouwschap wordt opgedragen te onderzoeken, wat de ge volgen van loonsverhogingen van byvoorbeeld 6, 8 of 10 zijn voor de prijzen van de Iandbouvvprodukten en voor het inkomen van de agrarische bedrijven. „Daarna zal ook de georganiseerde landbouw met haar wensen en eisen moeten komen. De regering zal er zich dan terdege van bewust moeten zpn, dat de voor de landbouw te treffen maatregelen niet schriel mogen uitvallen, daar nu reeds een achterstand bestaat in de inkomenspositie en mededelen in de gestegen welvaart". Voorzitter Geuze en de leden van het da gelijks bestuur van de Z.L.M. kwamen reeds met enkele punten naar voren, waaraan dan naast de prysvaststelling van de gegarandeerde produkten, bij zondere aandacht besteed dient te wor den: betere afschrijvingspolitiek voor werktuigen en machines; betere afschrijvingspolitiek voor de bedrijfsgebouwen mogelijkheden voor goedkope kre dieten, eventueel via het ontwikke- lings- en saneringsfonds; bijzondere aandacht voor samen werking tussen bedryven op het ge bied van de arbeid en de afzet. Tevoren had ir. Geuze een uiteenzetting gegeven van de huidige situatie in de loon- en prijssector, speciaal voor wat betreft de landbouw. De vergadering besprak vervolgens het beleid, dat de minister van landbouw volgens de memorie van toelichting op zijn begroting denkt te gaan voeren. Op gemerkt dient hier te worden, dat be groting en toelichting door zijn voor ganger waren opgesteld en er slechts enige veranderingen in konden worden aangebracht. „Er komt meer geld beschikbaar voor de melksector, maar dit is ook zonder gro te loonsverhoging te weinig om aan de gerechtvaardigde verlangens van de vee houderij tegemoet te komen. Er is een post van f 4 miljoen uitgetrokken voor het rundvlees. De verhoging voor de cul tuurtechnische sector is op zichzelf ver heugend, als zij maar niet door de te verwachten loonstijgingen wordt opge slokt. Er zal binnenkort een onderhoud plaatsvinden tussen de minister en het bestuur van het landbouwschap over de akkerbouwprijzen 1964." Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. wees in dit verband nogmaals op zijn in de vorige vergadering ingenomen stand punt ten aanzien van de suikerbieten- prijs. Deze zal een forse verhoging die nen te ondergaan, wil de teelt niet aan zienlijk teruglopen. Het bestuur vroeg zich af, of de gevolgen voor de consu ment niet verlicht kunnen worden door een verlaging van de accijns. In E.E.G.- verband zou dit ook goed passen daar Nederland, op Italië na, de hoogste ac cijns op suiker heeft. Akkerbouw De heer J. B. Becu deed enkele mede delingen over de akkerbouw. Een moeilijk oogstjaar loopt ten einde. Ofschoon in geheel West-Europa de gewassen door het slechte weer gele den hebben, vormt zuidwest Neder land wel een van de slechtste gebie den. Er is overal veel schot in de tar we. Regelingen hiervoor werden eer der bekendgemaakt. Er ging ook veel gerst verloren voor de brouw sector. De markt voor de voergranen is niet best door de grote aanvoer van partijen van mindere kwaliteit. De afzetsituatie van aardappelen blijft zorgelijk. Nadat alle kringvoorzitters een overzicht van hun gebied hadden gegeven, kwam de voorzitter tot de con clusie, dat er slechts 60 tot 80 van een normale opbrengst beschikbaar zal ko men (de vroege aardappelen uitgezon derd). De heer P. J. J. Dekker deelde mee, dat de afzet van tomaten vrij voorspoedig is. Onder andere doordat er een matige oogst is in gebieden met riatuurtomaten. In de fruitteelt is men volop aan het plukken. De goede rassen brengen nog behoorlijke prijzen op. Met ingang van 21 september 1963 heeft West-Duitsland de invoer van klas I van een aantal rassen stopgezet, waaronder James Grieve en Manks Codlin. Voor klas II is alle invoer van appels verbo den. Onder het verbod van klas I vallen niet: Coxs Orange Pippin, Goudrenette, Gol den en Red Delicious, Jonathan, ïngrid Marie, Stayman/Winesap. Het dagelijks bestuur besloot bij de af deling verzekering der Z.L.M. de moge lijkheid te openen om bloembollen tegen hagel te verzekeren. Over de ontwikkelingen van de contract teelt worden mededelingen gedaan. De slechte resultaten met stambonen zijn veroorzaakt door weinig spreiding in de aanvoer. Alle bonen waren vrijwel in eens plukrijp en de industrie kon niet alles ineens verwerken. Een spreiding in de tijd van zaaien zal gewenst zijn. Een proef met het koelen van stambonen le verde nog geen resultaat op. De vergadering aanvaardde een regle ment voor de veehouderijcommissie. Zij benoemde de heer W. C. Sinke tot secre taris van deze commissie. In oktober zal zij bijeen komen. De sporttoto wijst in verband met de zondag te spelen bekerwedstrijden na drukkelijk op de bepaling in artikel 6 van het totoreglement, dat verlengingen geen invloed hebben op de uitslag. Voor het bepalen van de toto-uitslag geldt derhalve de stand die na 2 x 45 minuten is verkregen, zodat gelijke spe len dus mogelijk zijn. Doelpunten in een eventuele verlenging gescoord, zijn niet bepalend voor de toto-uitslag. Vogeltuberculose Het bestuur besloot zijn volle medewer king te verlenen aan een actie tot vrij willige bestrijding van vogeltuberculose, welke door de directie van de Gezond heidsdienst voor Dieren in samenwer king met de standorganisaties deze win ter gevoerd zal worden. Het bestuur beraadde zich uitvoerig over de opzet en werkwijze van de eco- nimisch-sociale voorlichting. Dit gedeel te van de voorlichtingstaak zal in de toekomst met rijkssubsidie door de land bouworganisaties dienen te worden uit gevoerd. Gezocht zal worden naar een feschikte functionaris, die dit werk voor e Z.L.M. in de provincie kan gaan be ginnen. Het bestuur besloot te benoemen tot voorzitter en vice-voorzitter van de com missie van toezicht op de lagere land en tuinbouwschool te Goes, de heren F. de Groene te Wilhelminadorp en M. Steyn te Kwadendamme. Tot lid van de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C., de heer J. A. Vogelaar te Krabbendijke. Tot leden van de commissie van toezicht op de landbouwhuishoudscholen te Kort- gene en te Zierikzee de dames: J. J. Wisse-Lammers te Wissenkerke; Koop man-de Roo te Capelle; D. Delst-Gast te Zonnemaire; Romeyn-Lula te Ouwer- kerk. Dinsdagmiddag 22 oktober om twee uur zal het eerste televisieprogramma (van 25 minuten) voor de Nederland se scholen worden uitgezonden. Dit is het begin van regelmatige t.v.- uitzendingen voor het lager en voort gezet onderwijs. Nederland is het twintigste in de reeks landen dat se dert Frankrijk in 1951 daarmee be gon de onderwijstelevisie gaat toe passen. De programma's zullen tot stand komen in nauwe samenwerking tussen de in 1962 - door vertegenwoordigende instanties van drie levensbeschouwe lijke groeperingen in het onderwijs opgerichte Stichting Nederlandse Onderwijstelevisie en de N.T.S. De uitzendingen zullen op het normale kanaal dinsdags en vrijdags om 11.00 of 14.00 uur geschieden. Zij kunnen naar hun aard in twee groepen wor den onderscheiden: die van levens beschouwelijke aard, welke door de drie samenwerkende onderwijsinstan- ties worden ingebracht en algemene uitzendingen. Op een gistermiddag in Amsterdam ge houden persconferentie waar deze „start van de schooltelevisie" werd bekendgemaakt, is voorts medege deeld dat de eerste twee jaar het ka rakter zullen hebben van een proef periode. Het eerste jaar dat 29 mei 1964 eindigt zullen 20 pro gramma's worden uitgezonden be stemd voor vier verschillende groe pen leerlingen. De begeleidende research zal geschieden door het Centraal Bureau voor de Statistiek op een landelijk represen tatieve groep scholen. Het onderzoek op de ongeveer 250 voor dit experiment aan te wijzen seno- len, beoogt door schriftelijke'onder vraging van leerlingen en docenten gegevens te verschaffen die voor de „feed-back" van de programmasa menstellers noodzakelijk en waarde vol zijn. Elk van die scholen zal langs de bëstaande wettelijke weg zich in het bezit moeten stellen van een ontvangtoestel. Naast het on derzoek op de scholen zelf zullen een of meer kijkgroepen van onderwijs In de hoofdklas zuid van de Nederlandse volleybalbond wordt de wedstrijd tus sen de dames van E.V.V.C. uit Vlissin- gen en P.S.V. uit Eindhoven uitgesteld in verband met de centrale training van het Nederlands team, waaraan en kele P.S.V .-dames deelnemen. Het programma voor zaterdag luidt: SartoV.C.T. (1), OrganonRapid E (2), V.C. den BoschHevok (2) en Ra pid MM.O.C. (1). In St.-Georges-de-Didonne in Zuid west-Frankrijk is de traditionele race over 2500 meter voor kruiers en dragers gehouden. De deelne mers moesten een baal van 50 kg meetorsen. Tot aller verbazing kwam mevrouw Becassite als eer ste over de eindstreep. deskundigen en van autoriteiten wor den samengesteld. Door middel van groepsinterviews zal hun beoorde ling van de uitzendingen worden ge vraagd. De programma's die het eerste jaar worden uitgezonden zijn in zeven ru brieken onder te brengen, n.l. maat schappelijke informatie, natuurwe tenschappelijke ontwikkelingen, aardrijkskunde-uitzendingen, ver- keersopvoeding, moderne talen (En gels), Nederlands, toneel en (drie) levensbeschouwelijke uitzendingen. Het geringe aantal uitzendingen sluit de mogelijkheid uit programma's te verzorgen voor alle schooltypen af zonderlijk. De oplossing meent men te hebben gevonden in de richting van royaal genomen leeftijdsgroepen en van groepen van schooltypen. De ze indeling is: groep I 11 a 12 jaar, 5e en 6e klas g.l.o.; groep II 1216 jaar, lager beroepsonderwijs en v.g, l.o.; groep III 1216 jaar, eerste drie klassen ulo en eerste drie klas sen v.h.m.o.; groep IV 1520 jaar, 4e klas ulo. Tweede helft v.h.m.o. en beroepsgericht onderwijs boven ulo niveau. (Advertentie) SKODA •v geheel compleet NU v.a. i - In ongewijzigde uitvoering dus oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes, binnen- èn buitenspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) DE NIEUWE PRIJZEN Skoda. Octavia (43 pk) Octavia Super (47 pk) Octavia TS (53 pk) Octavia Combi 1202 Combi 4990,— 5250,— 5555,— 6395,— 6795,— :-V.; :i; H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN m S mjm ov' - TEL. 01717-2010 fc>'. DEALERS:Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Garage C M G CAPPENDIJK Axelsestraat 174 Terneuzen tel 2030 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk tel. 482 De hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Djakarta, de heer A. Mörzer-Bruijn, zal mevrouw Ma ry Bruckel-Beiter, organisatrice van de Pasar Malam (Indische avondmarkt) „Uit en thuis", die 4, 5 en 6 oktober in de dierentuin in Den Haag wordt gehouden, op vrijdagmiddag 4 oktober om 12 uur geboortegrond uit Indonesië overhandigen. Op de Pasar Malam is daarvoor een soort zandbak ingericht, zodat iedere Indische Nederlander op zijn geboortegrond zal kunnen staan. Mevrouw Bruckel heeft voor de verwezenlijking van dit plan veel medewerking ondervon den van de Indonesische ambas sade, de heer Wijarto, ambassade raad voor de voorlichting, zal bij de opening aanwezig zijn. k> Gisteren is op de garnizoensbegraaf plaats in de Amerikaanse sector van West-Berlijn een graf met de aandui ding „onze geliefde vader, Heinrich Muller, geboren 28-4-1900, gesneuveld in Berlijn, mei 1945", geopend. Er is al enige tijd een onderzoek aan de gang naar de rol van Müller in de moord op joden en bij andere acties van de Gestapo in Duitsland en bezette lan den. De beenderen uit het graf zullen op een laboratorium worden onderzocht. In verband met het onderzoek wil men vaststellen of het graf inderdaad dat van Müller was. Met hun bekende „Gründlichkeit" hielden de veiligheids diensten van de nazi's van al hun men sen een dossier bij waarin zelfs bijvoor beeld beenbreuken werden genoteerd. Er zijn geruchten in de pers dat Mül ler nog in leven is en dat hij voor de Russen werkt. Het bureau van de open bare aanklager wenst geen commen taar te geven op deze geruchten. De Engelse sportpers had vandaag veel lof voor Willem H, maar kraakte D.O.S. af. „Willem H, het onbekende ploegje uit de textielstad Tilburg, was minder kans gegeven dan een aardnoot onder n stoomwals", schreef Ronald Crow- ther in de Daily Mail, „toch was dit een wedstrijd waarin tien Nederlandse semi- profs van 5 pond per week, plus een Hongaar, bijna de 280.000 pond sterllng- ploeg van United voor schandaal zet ten". Terence Elliott van de Daily Express noemde het een teleurstellende wedstrijd. Volgens hem ging de Willem H-doelman niet vrij uit bij het doelpunt tegen. Hij kwam te vroeg uit zijn doel. Bill Foul- kes maakte een fout die Louer gelegen heid gaf tot scoren. Volgens Elliott voel de de verdediging van Manchester Uni ted zich niet op haar gemak. Derek Wallis van de Daily Mirror had lof voor Louer. Diens doelpunt was een schitterend schot. United deed Wallis denken aan die armzalige periode in het vorig seizoen toen deze club maar juist aan degradatie ontsnapte. De Engelse verslaggevers, die in Utrecht waren, zeiden dat D.O.S. werd „afge maakt". Howard Booth constateerde in de Daily Mirror, dat D.O.S. moeite zou hebben zich in de Engelse derde divisie te handhaven. Frank Clough van de Daily Herald schreef, dat deze wedstrijd Sheffield Wednesday geen druppeltje zweet heeft gekost. Het werden vier doelpunten, maar het hadden er veertien kunen zijn. De returnwedstrijd volgende maand wordt volgens Clóugh voor D.O.S. een afslachting. (Advertentie) ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIDSEGRACHT 6 - AMSTERDAM HET puikje van de rundveestapel in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen stond donderdagmiddag opgesteld voor het stadhuis van Axel. Veer tig koeien waren het en één stier, de dieren, die tijdens de laatste van de Zeeuwse kringfokveedagen met de eerste prijzen naar huis gingen. Deze zevende streekfok- veedag na de oorlog van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen liet bij de organisatoren en de rijksveeteelt- consulent voor Zeeland, ir. W. L. Harmsen, een tevreden gevoel ach ter: de manifestatie gaf diverse positieve punten te zien. Ir. W. L. Harmsen gaf aan het slot van dit jaarlijkse hoogtepunt in de fokveehouderij een indruk van de re sultaten. „De kwaliteit van het aan gevoerde materiaal is ruim zo goed als vorige maal", zo meende de rijks- veeteeltconsulent. Hij zag ook bij ver schillende rubrieken pluspunten. Daarbij dacht hij met name aan het jongvee, dat op de keuring zijn „de buut" maakte: er werden uitsteken de vaarzen aangevoerd. Een opvallend goede kwaliteit consta teerde de rijksveeteelteonsulent, als voorzitter van de jury, ook bij de groep afstammelingen van de K.I. stier van de K.I.-vereniging in de streek, Rudolf Sic- cama. Ir. W. L. Harmsen vestigde de aandacht verder nog op een ander ver heugend aspect van deze keuring. „De resultaten op deze fokveedag hebben aangetoond dat ook de fokkers op de „zandbedrijven" hun partijtje best meeblazen", zo stelde hij. Wat de totaal indruk betreft merkte ir. Harmsen nog op, dat de kwalificatie „ruim zo goed als vorige maal" van kracht is, ondanks het feit, dat verschillende bekende stal len niet aanwezig waren. Naast deze positieve punten constateer den de juryleden ook enkele punten, die Oost-Zeeuws-Vlaamse rundveefokkers nog kunnen verbeteren. „Let op de stier keuze", zo hield de juryvoorzitter zijn gehoor voor. „Gebruik meer dan tot nu toe de K.I.-stier". Als dit in de toekomst gebeurt, voorzag ir. Harmsen ook een verbetering van de uniformiteit van het vee, iets dat op het ogenblik niet sterkste punt is. het De keuring leverde als kampioen bij de stieren op Spuidijker Gerard Wou ter van de heer J. Goossen uit Axel. Een kampioensstier, die er zijn mag, zo was het oordeel van de jury. De ti tel kampioene melkkoe ging naar Kuyk Dirkje 126 van de heer W. L. den Hamer uit Axel. En ook de reser ve-kampioene bleef „in eigen huis": Coba van de heer A. L. Seheele uit Axel. Nadat burgemeester M. K. van Dijke de fokveedag 's morgens had geopend, ver schenen de dieren de aanvoer lag iets beneden de verwachting als gevolg van 't slechte weer in de ring om door de jury gekeurd te worden. De dieren met een eerste prijs mochten na afloop een ererondje" lopen. Behalve door de jury werden de koeien met kennersblikken bekeken door de liefhebbers, die ondanks de weersom standigheden ook ditmaal het Axelse marktplein omzoomden. Zij konden bo vendien de stier „Amarilla Gretha's A.K A. van het Centraal Stierenstation Zee land bezichtigen, die ter opluistering aanwezig was. Rest nog te vermelden, dat ir. Harmsen het gemeentebestuur van Axel dank bracht voor de prettige samenwerking met de organiserende Vereniging tot Verbetering van de Rund veestapel in Zeeland, afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en dat er na af loop van de fokveedag een keuring was op de exterieur-vererving van een groep van 35 niet-geselecteerde afstammelin gen van de stier Rudolf Siccama, het ei gendom van de Oost-Zeeuws-Vlaamse K.I.-vereniging. De jaarlijkse algemene aandeelhouders vergadering van de N.V. van Wijk en Heringa, te Leiden had een ongewoon emotioneel verloop. Commissarissen stelden voor over 1962 nog geen divi dend uit te keren, ondanks de voor het eerst sinds vele jaren matige bruto winst van ongeveer drie ton. Van de zij de van de aandeelhouders werd, on danks ernstige waarschuwing van de zijde van commissarissen, voorgesteld toch drie procent over 1962 uit te keren. Na schorsing van de vergadering en in tern beraad accepteerde de raad van commissarissen met tegenzin dit voor stel. Nadien barstte als een bom een blijk baar al jarenlang sluimerend conflict tussen commissarissen en directie van het bedrijf in de vergadering los. De di recteur, de heer J. W. Heringa, die te vens de grootste ter vergadering aan wezige aandeelhouder was en de meer derheid der stemmen kon uitbrengen, wilde de herbenoeming van de heer H. A. Zeven, de voorzitter van het college van commissarissen aanhouden. Er werden daarna door commissarissen felle verklaringen afgelegd over jaren lang slepende conflicten. Commissaris sen spraken als hun oordeel uit, dat de directeur niet capabel zou zijn voor de leiding van het bedrijf. De heer Heringa behield zich zijn oor deel voor, doch ging evenals de raad van commissarissen ermede akkoord, dat een commissie van aandeelhouders deze zaak zal onderzoeken en advies zal uitbrengen in een in oktober te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders. De verhitte debat ten duurden 3% uur! Zonder enige discussie en door een korte hamertik van burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye heeft de gemeenteraad van Kloetinge woensdagavond de gemeentebegroting voor 1964 vastgesteld. De begroting is sluitend met een post onvoorzien van 10.500. De gewone dienst vertoont op inkomsten en uitgaven 928.491,66. De kapitaalrekening geeft een nadelig sal do van 81.386,80 met aan inkomsten 2.761.185,84 en aan uitgaven een be drag van 2.842.572,64. Er werd, in tegenstelling tot voorgaande jaren, aan kapitaalslasten voor in 1964 uit te voe ren onrendabele kapitaalwerken 5182 geraamd. De raming voor investeringen voor 1964 bedraagt 179.785,00. In deze begroting werd, in tegenstelling tot voorgaande begrotingen, een raming gemaakt voor uit te voeren kapitaals- werken. De heer H. J. Colljn (a.r.) sprak als lid van de financiële commissie zijn voldoening uit over het feit, dat de be groting sluitend kon worden gemaakt. Dat nu ook de kapitaalswerken in de begroting werden opgenomen stemde de commissie eveneens tot grote voldoe- De minister van sociale zaken en volks gezondheid bereidt in overleg met de minister van economische zaken een wij ziging voor van het in augustus 1962 ingediende ontwerp van wet, houdende regelen op het gebied van de totstand koming van ziekenhuistarieven. Hier door zal naar hij vertrouwt aan de in zichten van de kamer terzake worden tegemoet gekomen. Hij vertrouwt erop dat de wet zieken huistarieven in werking zal kunnen zijn getreden, voordat op 31 mei 1964 de prijzenbeschikking ziekenhuizen, sa natoria en revalidatiecentra buiten werking zal treden. Een wetsontwerp tot instelling van een college van advies voor de ziekenhuis- bouw verkeert in een gevorderd stadi um van voorbereiding. Dit college zal de werkzaamheden moeten gaan vervul len, die nu door de ministeriële zieken huiscommissie worden verricht. De minister heeft dit meegedeeld in de memorie van toelichting op de begro ting 1964 van zijn ministerie. W ielerkermiskoers Op 5 oktober zal in Groede ter gelegen heid van de kermis een wielerkoers gehouden worden. De favoriet is Wim du Bois. Hoewel de persen van de Britse Koninklijke Drukkerij zonder onderbreking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van Lord Denning te voldoen, is er een zwarte handel in exemplaren van dit rapport ont staan. Er waren bij het begin van de verkoop 60.000 exemplaren beschik baar. Een uur later bracht een exemplaar in sommige gevallen al een pond sterling op. Gemiddeld wordt er driemaal de oorspronkelijke prijs, 7% shilling voor betaald. ning. Meer ruimte werd gevonden voor de kapitaalslasten, die nu 22.000 meer bedragen dan voorgaand jaar. Ernstig verontrust was de commissie over de steeds groter wordende lasten van de gemeente van het badhuis. Nu werd een exploitatietekort geraamd van 1750, dat is 0,45 per bad. Het voor nemen om het gemeentelijk badhuis te sluiten en 47 woningwet- en premie woningen te voorzien van een douche- gelegenheid juichte de commissie toe. Op de begroting is hiervoor geraamd 25.000. Deze kosten zullen op de huur ders worden verhaald door een huurver hoging van gemiddeld 60 cent per week. Wel deed de commissie de suggestie ook andere bewoners, dan die van de ge meentewoningen een bijdrage te geven voor het aanbrengen van douchegelegen heid. KRITIEK Over de voorgenomen verhoging van de reinigingsrechten heerste in de commis sie geen eenstemmigheid. Deze dienst be hoefde naar het oordeel van een gedeel te van deze commissie niet geheel slui tend te zijn. Men zag hierin ook wel een stuk servicewerk van de gemeente. Een belangrijk beleidspunt zag de commissie in raming van een bedrag van 48.500 voor de bouw van 14 autoboxen op het terrein tussen de Prinses Irenestraat en de Lewestraat. Over dit plan werd men niet erg enthousiast en men vroeg zich dan ook af of dit wel tot de taak van de gemeente behoorde. De commissie twijfelde aan de bittere noodzaak van deze bouw en zag deze liever uitgaan van particulier initiatief. Het plan van b. en w. om in de moes tuin van de voormalige pastorie een openbare kleuterschool te bouwen achtte de commissie niet verheugend. Men achtte dit terrein hiervoor minder ge schikt. Evenmin zag men op deze plaats graag een kinderspeelplaats. Deze tuin was, meende men, uitstekend geschikt als gemeentewandeltuin, waarin onder meer concerten e.d. zouden kunnen wor den gegeven. Ook had men hiervoor reeds een naam bedacht: „De Raadhuis- tuin". Als terrein voor het plaatsen van een kinderspeelplaats had men gedacht hiervoor het terrein te gebruiken, waar b. en w. de autoboxen hadden gedacht. UITBREIDING Het V.V.D.-raadslid, de heer H. G. Jung, vroeg aandacht voor de openbare ge bouwen, die vrij zullen komen, zoals het gemeentehuis, het badhuis en de kleuter school. Ook zag deze spreker gaarne, dat nu reeds stappen werden onderno men om te komen tot een zesklassige openbare lagere school. Aandacht vroeg de heer Jung voorts voor het uitbrei dingsplan achter de Stelleweg. Ten einde de belangstellenden in de gelegenheid te kunnen stellen hun rijksgoedkeuring voor de bouw aan te vragen diende men spoedig de grond uit te geven, zo zei hij. De raadsvoorzitter antwoordde dat voor de idee van de commissie betreffende de bestemming van de moestuin wel iets was te zeggen. De verplaatsing van het speelterrein achtte hij minder ge lukkig, omdat de mensen, die daar des tijds op grond van het oude uitbreidings plan hadden gebouwd, worden gedu peerd. De autoboxen moeten er komen, aldus de burgemeester, omdat de par keergelegenheid en de doorstroming in de naaste toekomst moeilijkheden zullen veroorzaken. Wanneer hiervoor van par ticuliere zijde belangstelling bestaat is het college gaarne bereid deze de voor keur te geven. Tot op heden bleef ech ter een beslissing van die zijde achter wege. De raadsvoorzitter vond het ook onbegrijpelijk, dat niet meer gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid van premies voor woningverbetering. Hij deed de toezegging, dat hieraan extra bekendheid zal worden gegeven. Als gevolg van woensdag circulerende en inmiddels door liet ministerie van fi nanciën tegengesproken geruchten over een mogelijke revaluatie van de gulden, werden woensdag flinke posten dollars door de banken bij de Nederlandsche Bank aangeboden. Hierdoor zou de centrale bank, naar het A.N.P. uit geldmarktkringen .ver neemt, volgens taxatie voor circa 50 miljoen dollar hebben moeten opnemen, overeenkomende met een bedrag van on geveer 180 miljoen gulden, dat het sal do van de banken ten goede is geko men. Mede in verband met de zwarte ul timo die de banken tegemoet gaan, wordt dit bedrag voor hen een goede ruggesteun geacht. De tegenstellingen binnen de Rotter damse rederij „Houtvaart", die alle ken merken heeft van een ware machtsstrijd, zijn gisteren opnieuw duidelijk tot uiting gekomen in de buitengewone algemene vergadering, welke noodzakelijk was ge worden door het afstemmen van de jaar stukken in de jaarvergadering van 2 september. Ook ditmaal werd geen overeenstem ming bereikt over het meest essentiële punt, de wijze van boeking van de winst post van 234.000 gulden, die onder kritiek van de grootste aandeelhoudster, het onlangs opgerichte administratie kantoor „De Tafelberg" het meren deel van het bestuur terwille van de liquiditeit graag ondergebracht zag bij de crediteuren. De gemachtigde van het administratie kantoor mr. dr. F. B. Jonker, die 594 van de 595 voor deze vergadering gede poneerde aandelen vertegenwoordigde, verlangde evenwel boeking bij een der reserves, wat naar de mening van de president-commissaris mr. N. J. Bink, staande de vergadering juridisch biet mogelijk was en wat trouwens ook het merendeel van de directie, die gevoerd wordt door de firma Vinke èn Zonen, op dat moment trouwens ook niet wilde. Na een schorsing voor een (tevergeefs) beraad binnen de directie besloot mr. Bink ten slotte de vergadering te verda gen tot begin november, opdat de aan deelhouders zich kunnen bezinnen over een voorstel van de enige „outsider" in de vergadering, de heer M. H. Bottel- berghe uit Soestdijk, die met de sugges tie kwam met een schone lei te beginnen en de post van 234.000 gulden te verde len over aandeelhouders en tantiemisten, wat een extra dividenduitkering kan in houden van rond de tien procent. De directie van de beleggingsmaatschap pij „Unitas" in Rotterdam deelt mede dat op verzoek van een geïnteresseerde onderhandelingen zijn begonnen over eventuele verkoop van de kolenmijn Sophia-Jacoba, die behoort tot het Uni- tasconcern. Over het resultaat van deze onderhandelingen kan in dit stadium niets worden voorspeld. De kolenvelden, waarop later de mijn Sophia-Jacoba is gebouwd, werden in 1917 door Unitas aangekocht. Zij liggen bij de Duitse plaats Huckelhoven, iets ten oosten van Roermond. Afnemer is de S.H.V. Een klein deel van het gebied, de zgn. Vlodropvelden, ging tien jaar ge leden in eigendom over van de staats mijn Beatrix, die vorig jaar de ontgin ning staakte wegens gebrek aan arbei ders. Verslag is uitgebracht over 1962 van de vier zogenaamde Zustertrammen op Java. Alle vier hebben in 1962 een ver lies geleden, waardoor het totale verlies verder is opgelopen. Alle vier verwach ten dat hun schadeclaim uit hoofde van de nationalisatie van hun bedrijf spoe dig kan worden ingediend. Door het her stel van het contact met Indonesië heb ben zij opgave ontvangen van de muta ties welke sedert het verbreken van dat contact in de roepiah-vermogensbe- standdelen hebben plaatsgehad. De Semarang-Cheribon Stoomtram maatschappij N-V. heeft over 1962 een verlies geleden van f 1.03 miljoen, waar door het totale verlies is gestegen tot f 27.1 miljoen. Voor dë Oost-Java Stoomtram Maatschappij N.V. was het verlies over 1962 groot f 64.851. Het to tale verlies nam toe tot f 7.11 miljoen. De Samarang-Joana Stoomtrammaat schappij N.V. leed een verlies van f 86.452. Haar totale verlies steeg tot f 4.78 miljoen. Voor de Serajoedal Stoomtram Maatschappij N.V. waren deze cijfers resp. f 162.818 en f 4.29 mil joen. Officiële pub'ikatie Bekendmaking van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken: BUREAU SCHADECLAIMS INDONESIË. SLUITINGSDATUM INDIENING SCHADECLAIMS. De gelegenheid om bij het Bureau Schade claims Indonesië. Hooftskade 1 te 's-Graven- hage (telefoon 185240), de schaden te doen registreren, veroorzaakt door de op 3 de cember 1957 en daarna door de Republiek Indonesië genomen maatregelen tegen Ne derlandse eigendommen en belangen, zal op 31 december 1963 gesloten worden. Bij over deze aangelegenheid eventueel te openen besprekingen met de Republiek In donesië zal met na die datum ingediende claims geen rekening kunnen worden ge houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7