KLANKBORD en Twintig jongetjes -dol op tante Eleanor op het showvak KRANT MELDT SCHIETPARTIJ AAN DE CHINEES-RUSSISCHE GRENS Eindhoven is dank zij „Plumbicon".... Eerste sector laboratorium Philips gereed POLITIE „ARRESTEERT" 8 KATTEN VAN MINDERVALIDE VROUW (56) rond eenzame kleuters Voor krotopruiming 300 miljoen per jaar nodig Rijschoolhouders in Limburg heffen boycot op ATOOMEXPERT SLAAT ALARM enaren doen beroep op regering Musical Oliver al ver overeind DRIEMANSCHAP VOLGT JUAN BOSCH OP OVER 3 TOT 5 JAAR IN WERKING Binnen paar jaar AFSCHEID PROFPOMPE leer klein KLEIN DRAMA IN GELEEN DIERENVRIENDEN SPRINGEN OP HET NIPPERTJE IN DE BRES Lastgeving Overdreven Pleeggezinnen WESTERSCHELDE EEUW TOLVRIJ VLUCHTELINGEN AANGEVALLEN Peking dwingt grensbewoners te verhuizen Arrestaties na verkeersongeval in Nijmegen Het Wereldgebeuren Geert „speelgoed" voor Mao Plaat Bij Wim Kan Kleuterklas VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S KLAAR VOOR KLEUREN-T.V. (Van een onzer verslaggevers) „Plumbicon" is in Eindhoven het codewoord voor kleurentelevisie, die iook in Europa, ook in Nederland, in de lucht zit. Letterlijk al technici van Philips kijken thuis naar het stationaire kleuren- beeldje dat af en toe tijdens proefuitzendingen op het scherm van hun experimentele toestellen komt. En in begin oktober komen de Euro pese samenwerkende omroepverenigingen in Rome bijeen om te kie zen uit drie voorhanden zijnde kleurensystemenhet Amerikaanse N.T.S.C., het Duitse „Pal" en het Franse „Secam". Intussen is zo heeft men ons verzekerd Philips klaar voor de slag. Niet alleen heeft men de kleurenontvan- ger technisch wel onder de knie, maar bovendien is het laboratorium er klaar gekomen met een splinternieuwe opna mebuis, het „plumbicon" en met meer: een driekleuren-video-bandrecorder, die Instantelijk tot terugspelen in staat is. Dit is het nieuwste nieuws uit het ver nieuwde Philips natuurkundig labora torium, dat hoewel reeds in gebruik -gisteren door de koningin officieel is geopend en waar tegelijkertijd voor een honderdtal geleerden uit binnen- en buitenland een symposium werd gehou den om enkele wetenschappelijk bereikte resultaten te „showen". Het „Nat. Lab." bestaat thans vijftig jaar. Uit zijn te krappe behuizing gegroeid, is het thans ondergebracht in een acht verdiepingen hoge researchflat in Waalre, omringd door werkplaatsen en gebouwen voor speciale onderzoekingen. Tegen de Dom mel ligt hier een terrein van honderd hectare, waar de onderneming rekent tot het jaar 2000 voldoende armslag te hebben voor uitbreiding van de accom modatie voor wetenschappelijk onder zoek. Zes percent van de totale bedrijfs- omzet komt ten goede aan ontwikkeling en research. Welke toekomst kleurentelevisie in Nederland had, was tot voor kort moeilijk te zeggen. Momenteel echter rekent ir. F. J. Philips er mee dat van nu af gerekend over drie tot vijf jaar kleuren t.v. ook hier van de hel ling zal gaan. De ontwikkeling zal geleidelijk zijn. Een kleurenontvan- ger is immers ook straks nog 2% tot 3 maal zo duur als een zwart- wittoestel omdat er nu eenmaal drie systemen in verwerkt zijn in plaats van één. Ook het kleuren opnameprogramma is duurder dan het zwartwit-camerabeeld. Men moet er voorts rekening mee hou den, dat al is er dan Meuren-t.v., toch altijd nog een zeer aanmerkelijk deel van het gebodene uit zwartwit zal be staan. Met name dit laatste brengt con sequenties mee bij de constructies van ontvangers. Ir. Philips maakt er geen geheim van, dat in de Verenigde Sta ten het kleurenbeeld langzamerhand tot zeer acceptabele kwaliteit is gekomen, maar daar staat altijd nog tegenover dat dan het zwart-wit vermogen tekort dreigt te schieten. Niet voor niets is het marktaandeel van kleurentoestellen in Amerika momenteel nog slechts acht tot tien procent van de hele verkoop. Het „plumbicon" is een opnamebuis, die volledig in Eindhoven is ontwikkeld. Een buis van ongewoon kleine afmetin gen, vergeleken bij andere typen: drie centimeter in doorsnede, twintig cen timeter lang. Het meest opvallend aan dit camera-onderdeel is zijn inderdaad verbluffend grote lichtgevoeligheid. Van opnamen bij schemer-zwak-huiskamer- licht toonde men ons in Eindhoven scherpe en heldere schermbeelden met uitstekend contrast. Door toepassing i neergedampt loodoxide of anti- moonsulfide is de buis voor zwart-wit t.v. gelijkwaardig aan de gevoeligste conventionele opneembuizen. De grote aantrekkelijkheid ligt echter hierin, dat volgens het laboratorium de kleur- gevoeiligheid enige malen groter is. De buis heeft thans het laboratorium- stadium verlaten en is gereed voor in dustriële ontwikkeling. Op tijd voor di dingen die stellig binnen vijf jaar in Europa aan de gang zijn: de start en de opmars van de kleuren-t.v. Prof. mr. W. P- J. Pompe heeft gister middag in de Utrechtse Domkerk zijn afscheidscollege gehouden. Vele autori teiten uit binnen- en buitenland waren naar Utrecht gekomen om het afscheid dat prof. Pompe nam van de rijksuni versiteit bij te wonen. Prof. dr. G. Th. Kempe bood de scheidende hoogleraar als afscheidsgeschenk een portretkop in brons aan, vervaardigd door Mari An- driessen. Tot degenen, die het woord voerden, be hoorde prof. mr. Ch. J. Enschedé hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Hij bood namens de collega's een speciaal nummer aan van het tijdschrift voor strafrecht. JJN/TED PRESS, een van de grootste persbureaus ter we reld, trekt zich ook de zorgen van kleine mannetjes aan. Daarom maak ik, met dankbaarheid aan deze aarde-omspannende-nieuws- inrichting, gewag van een bericht dat U misschien ontgaan is en dat U een even weldoend rustig gevoel zal schenken als het mij heeft ge daan: „Romy Schneider, die haar geluk is gaan beproeven in Holly wood heeft ontkend dat haar ver loving met de Franse acteur Alain Delon uit is. „Sinds ik in Holly wood ben" zei ze „hebben we met elkaar contact gehouden door middel van brieven en tele grammen". Dit is een hele geruststelling. Ik zat er danig over in. Ik heb her haaldelijk gedacht: zou het met Romy en Alain nog an zijnIk hoorde er zo weinig van. In de damesbladen die bij mij in huis komen werd er geen letter over gepubliceerd. Het leek er zelfs op, dat zij Romy gewoon negeerden. Maar nu is dat dan gelukkig in orde. Voor ongerustheid is, dank zij United Press geen reden meer. Overigens ben ik van mijn kant) in staat mee te delen, dat Fien Pieters (de dochter van onze lood gieter) zich verloofd heeft met Bob Verhulst van de banketbak ker en dat die twee heel gelukkig zijn. „Zodra Bob zeshonderd pro cent salarisverhoging heeft gekre gen, zodat wij een Jaguar kunnen kopen gaan wij trouwen" heeft zij verteld. Tussen Karei Kalis en Miep Ooi tjes is het uit. Een trieste geschie denis. Karei is verliefd geworden op Bep van der Heiden van de drogist) en U weet hoe de jeugd is; daar behoef ik U niets over te zeggen. Overigens gaat het ge rucht door onze straat dat Miep gezien is met Hans, de bediende in de bakkerswinkel; ze zeggen dat ze hand in hand zaten. Maar ze zeggen zo veel en ik durf er mijn hand niet voor in het vuur te steken en te houden, Freek Hazemeijer en Doortje van Dugteren onderhouden nog steeds contact per brief en telefoon. En dat kind van Van Nugteren (de kolenboer) gaat trouwen met die employé-op-hoog-niveau op wiens naam ik op dit ogenblik zo gauw niet komen kan. „Gadt trouwen" is wel een beetje optimistisch ge zegd. als U begrijpt wat ik bedoel. Laten wij allemaal duimen dat het goed zal gaan met alles. Wat mijzelf betreft: het praatje dat ik iedere dag telegrafeer met Mariene Dietrich is geheel uit de lucht gegrepen. Wij zijn goede vrienden maar daar houdt het mee op. De mensen zoeken altijd aller lei kattekwaad achter de nobelste en zuiverste bedoelingen. Maar wat Romy betreft en dat wilde ik even aan U doorgeven is alles met Alain dus in orde. Gelukkig maar dat United Press er is. ELIAS. (Van een onzer redacteuren) Het Phïlipsconcern heeft momen teel over heel de wereld 233.000 man in dienst. In Nederland alleen al 81.000. In de sector van de re search werken van hen te Eindho ven, Salford (Engeland), Parijs, Aken, Hamburg en Brussel 3336 personen. In Eindhoven alleen 1836 man, die thans de beschik king hebben over een nieuw uni verseel laboratoriumgebouw van acht verdiepingen te Waalre. Op het 100 ha grote terrein is ruim te voor uitbreiding met nog zes van dergelijke complexen. Wan neer in totaal vier ervan rond 1970 klaar zijn, zullen drieduizend we tenschappelijke werkers er een plaats kunnen vinden. Het Philips Natuurkundig Labo ratorium binnen het bedrijf aangeduid met de titel ,Natlab" vond zijn ontstaan bij de in diensttreding van dr. G. Holst in 191Jf. Het bestaat dus bijna vijftig jaar nu. De gloeilamp was er het eerste researchobject. In de loop der decennia echter is het weten schappelijk onderzoek zich gaan uitstrekken over een menigte van terreinen: gasontlading, röntgen- effecten, radio, televisie, maar ook via ultraviolette bestraling - de bereiding van vitaminen. Licht, geluid, magnetisme en elektronen- gedragingen vormen onderwerp van studie. De dierenbescherming kreeg van de di recteur van het slachthuis de medede ling, dat de katten tot gistermiddag één uur opgeborgen zouden blijven. Zou den ze dan niet behoorlijk elders kun nen worden ondergebracht, dan zouden ze worden afgemaakt. De acht katten van de alleen wo nende, mindervalide mejuffrouw E. S. (56 jaar) in Geleen zijn gis teren niet afgemaakt in het ge meentelijk slachthuis. Op het laat ste moment hebben zich pleegge zinnen gemeld om de dieren te ver zorgen. Rond deze katten heeft zich een klein menselijk drama afgespeeld, dat in en buiten Geleen heel wat reacties heeft uitgelokt. Op last van b. en w. zijn deze acht katten met de sterke arm uit de woning van mejuffrouw S. gehaald, om dat ze volgens het gemeentebestuur „de lucht nabij de woning op hinderlijke wijze verontreinigden". Via een raam verschafte de politie zich toegang tot de woning, waarna gemeentearbeiders in aanwezigheid van burgemeester dr. J. van Banning de katten vingen, ze in zakken deden en overbrachten naar het slachthuis. Uit vele delen van Limburg meldden zich echter gistermorgen pleeggezinnen, die bereid waren de katten zo lang op te nemen totdat voor mejuffrouw S. een geschikte plaats zou worden gevonden, waar ze haar katten ongestoord kan houden. Nadat de voorzitter van de dieren bescherming zich in een schriftelijke verklaring persoonlijk verantwoordelijk had moeten stellen, werden de katten vrij gegeven om elders te worden on dergebracht. Op 23 juli van dit jaar ontving me> juffrouw S. een lastgeving van b. en w. om binnen veertien dagen haar katten op te ruimen. Ze wilde daar aan geen gevolg geven, omdat de katten voor deze alleenwonende, on gehuwde dame alles betekenden. De voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren verzocht b. en w. om uitstel om alsnog te trachten een andere oplossing te vin den. Dit verzoek werd door b. en w. afgewezen. Op 19 september jl. stuurden b. en w. opnieuw een schriftelijke lastgeving. Als mejuffrouw S. vóór 25 september haar katten niet zou hebben opgeruimd, zou den ze op haar kosten worden wegge haald en afgemaakt. Aan de vooravond van 25 september kreeg mej. S. een zenuwtoeval en de ontboden arts acht te overbrenging naar een ziekenhuis wenselijk. Mejuffrouw S. wilde daarvan echter niets weten, omdat dan de alleen achterblijvende katten gemakkelijk door de gemeente zouden kunnen worden weggehaald. Dierenbescherming ver zocht opnieuw bij b. en w. om uitstel, gezien de toestand van mejuffrouw S. Volgens de voorzitter van de plaatselij ke dierenbescherming werden de katten goed verzorgd en was het verwijt van b. en w.: overlast doof hinderlijke reuk, beslist overdreven. Ook dit laatste ver zoek om uitstel werd echter door b. en w. van de hand gewezen. De katten werden weggehaald. Een merkwaardig misverstand rond twee gevonden kleuters heeft de Utrecht se politie parten gespeeld. Dinsdagavond trof een surveillerend agent in de buurt van het centraal station een kleuter aan. Men nam aan dat het kind door zijn ouders moedwillig was achtergelaten. De nacht ervoor was de politie namelijk op de hoogte gesteld van een geval, waarbij een driejarig knaapje, Erwin van der W. door zijn moeder, die van haar man gescheiden leefde, op de stoep was gezet van een huis, waarin de va der verbleef. De moeder had aangebeld en geroepen, maar de deur bleef geslo ten. De vader was in een diepe slaap ge dompeld. Zonder zich verder om haar kind te bekommeren, verdween de vrouw toen, het jochie huilend achterlatend. Buren ontfermden zich over de kleuter en via deze mensen bereikte het kind de politie, die het bij zijn grootouders on derbracht. Toen men 's avonds laat we derom een eenzame kleuter aantrof, meende men te doen te hebben met het zelfde knaapje. Men trommelde de ver meende vader op, maar deze kwam tot de ontdekking dat het niet zijn kind was. Later bleek dat dit kind, de 5-jarige Hansje van C. was. De kleuter die ook al een kind van gescheiden ouders 's avonds door zijn oma op de stadsbus was gezet, zou door zijn moeder worden afgehaald. Deze was het jongetje echter misgelopen. Hansje woont nu weer bij zijn oma. Op een vergadering, die gisteren In Hil versum is gehouden over de krotoprui- ming in Nederland, heeft de oud-minis ter van volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld berekend, dat er tot en met 1980 in ons land rond 300.000 krotten moeten worden vervangen. Dat betekent z.i. voor de komende vijf tien jaar een geweldig programma van 20.000 krotopruimingen per jaar. Hierbij is in ieder geval een cartotheek onmis baar. De opruiming van 20.000 krotten zal volgens de berekeningen van de oud minister 300 miljoen gulden per jaar vergen. Dit betekent, dat de post op de nieuwe begroting van 28 miljoen voor dit doel op zijn minst vertienvoudigd zou moeten worden, als men althans het krottenvraagstuk in de komende vijftien jaren afdoende wil bestrijden. (Van onze correspondent) Het bestuur van de Vereniging van Rij schoolhouders in Noord-Limburg heeft gisteren het besluit genomen, de boy cot tegen de rij-examinator F. T. op te heffen. De rij-examens zijn ook voor de tot dusverre geboycotte rij-examinator normaal hervat. Van dit besluit heeft het bestuur tele grafisch kennis gegeven aan de direc teur van het Centraal Bureau Rijvaar digheid en daarbij verzocht om op kor te termijn, uiterlijk voor 1 oktober a.s. met de bespreking omtrent de gerezen moeilijkheden te beginnen. Het besluit tot opheffing van de boycot werd geno men naar aanleiding van een van de di recteuren van het Centraal Bureau Rij vaardigheid ontvangen schrijven, als antwoord op de brief die het bestuur aan genoemde directeur had gericht en waarin om en bespreking over de gere zen moeilijkheden was gevraagd. Als voorwaarde voor de bespreking die on der leiding van de commissie overleg autorijscholen zal plaatsvinden, werd echter gesteld dat eerst de boycot tegen de bepaalde examinator diende te wor den opgeheven. Hieraan heeft het be stuur nu voldaan. In aanwezigheid van koning Bou- dewijn wordt donderdag in Ant werpen het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de aan Nederland te betalen tol werd afgekocht. Tot 1863 moest volgens het ver drag, dat na de Belgische af scheiding met Nederland tot stand was gekomen, elk schip op weg naar Antwerpen, 1,50 gulden tol aan Nederland betalen en elk terugkerend schip 38 cent. De Belgische regering betaalde overi gens deze kosten aan de reders terug. In 1863 werd een definitieve rege ling bereikt en de Nederlandse re gering verklaarde zich bereid de tol op te heffen voor een schade vergoeding van 17.141.640 gulden. België betaalde eenderde van dit bedrag en een aantal andere zee varende landen, met Engeland als belangrijkste met een bijdrage van 9 miljoen Belgische frank, na men op zich de rest te betalen. Met deze regeling werd het ver keer op de Schelde, dat door de geschiedenis heen herhaaldelijk aan banden werd gelegd, defini tief vrij. „Als de Europese industrie niet bijzonder waakzaam blijft en gro te haast maakt met de ontwikke ling van nucleaire technieken dan lopen wij de kans alleen maar op licentiebasis te mogen produceren wat andere werelddelen hebben ontworpen op het zo belangrijke vlak van de energievoorziening". Dit alarm sloeg de Nederlandse Eura- tomdeskundige E. R. von Geldern gis termiddag bij de opening van een twee daagse rondetafelconferentie van indus triële leiders uit zes landen, welke wordt gehouden in het Amsterdamse Hilton Hotel. De heer Von Geldern legde de vinger op twee lacunes bij onze industrie. „In Eu ropa mankeert het aan mogelijkheden om te komen tot het construeren van de eigenlijke kernen voor de reactoren en we missen een fabriek voor splijtstofele menten". „Tot nu toe moeten bestraalde splijtstof elementen voor het opnieuw geschikt maken voor hun taak telkens worden opgestuurd naar Amerika. Dat is niet alleen kostbaar maar het ontneemt ons ook de mogelijkheden hierbij de nodige kennis en ervaring op te doen". VON GELDERN Von Geldern pleitte voor het opstellen van een programma dat voorziet in eèn ketting van enkele zeer grote kern energiecentrales volgens het nu nog in ontwikkeling zijnde principe van kweek- -reactoren: zogenaamde breeders", met capaciteiten tussen 400 en 500 m.w. Aan de Nieuwendijk in Amsterdam is donderdagochtend de schutting langs de afbraak van het C. en A.- gebouw omgewaaid. Twee voorbij gangers raakten hierbij gewond. ivvvvvvwvvvwvwtfvvvvvvwvvvvvvvvtfvvvvvvvvvv Volgens het Centraalaziatische Sowjet-blad Kazachstanskaja Prawda hebben Chinese grens wachten geschoten op mensen die naar de Sowjet-Unie vluchtten. Dit is voorzover bekend het eerste Sowjet-bericht waarin melding wordt gemaakt van schieten aan de grens. In het bericht wordt niet gezegd waar en wanneer er werd geschoten. De cor respondent van het blad schrijft dat in het bewuste grensgebied in het afgelo pen jaar alleen al tientallen gezinnen die deel uitmaakten van nationale min derheden, naar de Sowjet-Unie waren gevlucht, uitgehongerd en in lompen ge huld. Zij werden door Chinese grens wachten beschoten maar lieten zich des ondanks niet weerhouden de grens over te gaan. In het artikel wordt een plaatselijke Russische boer aangehaald die zei dat de Chinese autoriteiten alle Ka- zachs en Oeighoers (stammen die aan beide zijden van de grens leven) naar het binnenland hadden wegge voerd. Gisteren is een driemanschap aan gewezen om de Dominicaanse Re- pubhek te regeren na de val van president Bosch op woensdag. Het zijn dr. Ramon, minister van buiten landse zaken van de voorlopige regering die voorafging aan de regering van pre sident Bosch, dr. Emilio de los Santos, voormalig president van de commissie voor controle bij de laatste verkiezingen en ingenieur dr. Manuel Tavarez, ex-di recteur van de industriële ontwikke lingsmaatschappij. Dr. Milagros Ortix Bosch, een neef van de afgezette presi dent, heeft gisteren een boodschap gepu bliceerd, die naar hij zegt afkomstig is van ex-president Bosch. Deze doet daar in een beroep op het volk „de democratie niet de rug toe te keren" en verklaart zich bereid zich bij de wensen van het volk neer te leggen". De Amerikaanse plaatsvervangende minister van buiten landse zaken voor Latijnsamerikaanse zaken, Carrion, heeft in San Juan v Por to Rico) geruchten als zouden de V.S. ex-president Bosch een visum onthouden „ongegrond" genoemd. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren in Den Haag heeft in een telegram aan de ministerraad ge pleit voor opneming van het huurvraag- stuk, „als zijnde een dringend en uiterst belangrijk gegeven", in het complex van overwegingen en eventueel te treffen maatregelen, voor het doen vervallen bij een volgende wijziging van de huurwet van de zogenaamde voorsortering, „op dat de volgende huurverhoging in waar heid een algemene zal zijn" en voor vast houden, zo enigszins mogelijk aan het tijdschema voor hurverhogingen, als des tijds door het vorige kabinet is opge steld. Het telegram is verzonden, zo wordt daarin gezegd, in verband met de recen te looneisen van de vakbewegingen, „die aanzienlijk verder gaan dan waarin aan vankelijk voor 1964 was voorzien, ter wijl bovendien verbeteringen in de se cundaire arbeidsvoorwaarden worden verlangd". Verwerkelijking van deze ver langens zonder daarbij tevens het huur- vraagstuk te betrekken zou ertoe leiden, aldus het telegram, dat de reeds ongun stige verhouding tusen de indices van de huren van de vooroorlogse woningen en die van regelingslonen nog aanzienlijk zou verslechteren. De Nijmeegse politie heeft twee arresta ties verricht in verband met het ern stige verkeersongeluk, dat zaterdag op de Nieuwe Markt in Nijmegen gebeur de. Daar belandde 's avonds laat een 24- jarige beroepschauffeur met zijn per sonenauto zo hard tegen een boom, dat een naast hem zittende, 52-jarige zwer ver aan de verwondingen overleed. Aan dit ongeluk waren onverkwikkelij ke tonelen voorafgegaan. De chauffeur had langdurig staan claxoneren voor het huis van zijn vroegere meisje. Toen haar moeder naar buiten kwam, pro beerde hij op haar in te rijden. Nog twee keer was hij daarna luid toeterend voor bij het huis gereden. Naar thans uit het onderzoek is ge bleken, heeft bij de tweede „ronde" een van de buurtgenoten een hamer naar de auto geworpen die afketste op de carosserie. Toen de auto daarna nog maals passeerde, gooide een zeventien jarige houtbewerker deze hamer met kracht door de voorruit van de auto. De chauffeur kreeg het stuk ijzer tegen het hoofd en raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de fatale botsing ontstond. De politie heeft de chauffeur, die zelf ook ernstig gewond is, thans ge arresteerd wegens poging tot doodslag op de moeder van zijn vroegere meisje. Hij is naar het gevangemsziekenhuis in Arnhem overgebracht. Ook de hout bewerker is in arrest gesteld. De naijver tussen Rusland en commu nistisch China is thans zo groot, dat een herstel van de vriendschap onmoge lijk lijkt. Zodra Peking met een beschul diging komt, proberen de Russen een nog ernstiger beschuldiging te vinden. Zo schreef een Russische krant gisteren, dat Peking bezig is volksstammen van Turkse afkomst weg te voeren uit de grensprovincie Sinkiang, die dan wordt herbevolkt met Chinezen uit het midden en het oosten van het land. De mededelingen over deze gedwongen volksverhuizing op grote schaal zouden afkomstig zijn van de dichter Boekhara Tyshkanbayev, die onlangs ontvluchtte uit een Chinees kamp voor dwangarbei ders. Dergelijke vluchtelingen worden in Rusland als helden ingehaald. De dichter vertelde, dat Russische literatuur verbo den was in China en dat portretten van Poesjkin uit de openbare gebouwen wa ren verwijderd. Dit soort verhalen over de onmenselijke praktijken der Chinezen doen het uitstekend in Rusland en ze worden zelfs tegenover westerlingen graag verteld. Henry Shapiro, de cor respondent van United Press in Moskou bracht onlangs een gesprek met een Rus over China woordelijk over: Wat hebben we er goed aan gedaan het speelgoed niet aan de Chine- "zen te geven. We zouden nu allemaal dood als een pier geweest zijn", zei Fe- dor Vasiljewitsj. Hij gebruikte het Russische eufemisme speelgoed" voor de atoombom. „Het zou geweest zijn als het laten spelen van kinderen met lucifers in een gasfa briek", zei hij. Op Fedors tafel lag de Prawda, de krant van de Russische communisten. Op de voorpagina stond de krachtigste be schuldiging die de Russische regering tot de gewezen kameraden in Peking had gericht. Namelijk, dat ze geloofden in oorlog als instrument van de commu nistische politiek, en dat ze bereid wa ren de helft van het mensdom uit te roeien omwille van „een nieuwe glorie rijke beschaving". Nou kijk hier eens, zei Fedor Vasilje witsj, wijzend op een citaat uit Mao Tse- Toengs geheime rede op de topconferen tie van communistische partijen in Mos kou in 1957 dat luidde: „Ik heb Nehroe gezegd dat als de helft van het mens dom wordt uitgeroeid de andere helft blijft. Het imperialisme wordt geheel vernietigd. Alleen het socialisme zal blij ven en binnen een halve eeuw of een hele zal de bevolking de oude sterkte teruggewonnen hebben. Laat ons onze krachten beproeven en daarna bouwen." Wie gaf Mao het recht, aldus Fedor, „om zo te spelen met mensen en. landen?" en hij wees op een tweede ci taat in het verslag, een uitlating van de Italiaanse partijleider Palmiro Togliat- ti, die grote bezorgdheid had geuit dat Italië in een atoomoorlog zou worden weggevaagd. De Chinese regeringsfunc tionaris tot wie hij had gesproken had geantwoord: „Zeker, maar andere lan den zullen blijven en het imperialisme zal worden vernietigd." „Dit is nog erger", zei Fedor en hij liet het verslag zien van een Tsjechische journalist, die in een interview met een Chinese communist van het centrale co mité had gezegd, dat alle dertien miljoen Tsjechen in een kernoorlog zouden om komen. In geval van oorlog, aldus de Chinees, „moeten de kleine landen in het socialistische kamp hun belangen opofferen aan de gemeenschappelijke belangen van het kamp als geheel." De verontwaardiging van Fedor steeg, terwijl hij zich door de vijftienduizend woorden van de beschuldiging in de Prawda worstelde. Zijn zij dwaas genoeg om te denken dat zij alleen een kernoor log zullen overleven, vroeg hij. En hij herinnerde zich een annecdote die popu lair was ten tijde van de Chinees-Japan se oorlog in de jaren dertig. Een Chinese winkelier vertelde opgeto gen aan zijn klant dat radio Sjang hai had meegedeeld dat 500 Japanners waren gedood. Hoeveel Chinezen? vroeg de klant. Vijfduizend, was het antwoord. Op de volgende dagen vertelde de win kelier nog steeds opgetogen dat 1000 Japanners tegen 10.000 Chinezen en 15.000 Japanners tegen 40.000 Chinezen gedood waren. „Maar ik begrijp het niet", zei de klant, „waarom bent U zo blij Er worden zo weinig Japanners en zoveel Chinezen gedood." U begrijpt het inderdaad niet, antwoord de de winkelier, „als dit zo doorgaat zul len er gauw geen Japanners meer zijn." Fedor Vasiljewitsj kreeg er zin in en hij vertelde een grapje ten koste van de Chinezen dat in Moskou opgeld doet. Het is over hoe de Chinezen hun eerste raket lanceerden. Alle zevenhon derd miljoen Chinezen waren op last van Mao Tse-Toeng op één plaats bij eengebracht en ze moesten allemaal te gelijk en met volle kracht blazen. De energie die zo vrij kwam, werd gebruikt om de raket in de ruimte te stuwen en in een baan te brengen. Ik vroeg aan Fedor of er kans was dat de betrekkingen tussen Rusland en China beter zouden worden. Ja, ant woordde hij, wederom met een in Mos kou circulerend mopje, „zo gauw er een Mao-soleum in Peking is." En nu we toch grapjes aan het vertellen zijn, aldus Fedor Vasiljewitsj, „weet U dat „Hotel Peking" is gedoopt „Hotel Washington"? Hij bedoelde een toeris tenhotel in het centrum van Moskou dat in het begin van de jaren vijftig is ge bouwd toen met de Chinezen nog alles goed was. En Fedor, goed thuis in de klassieken, herinnerde zich met een grijnslach de uitspraak uit het Latijn: „er zij recht, ook al vergaat de wereld". Hij parafra seerde: „Er zij communisme, ook al vergaat de wereld". Maar, voegde hij er ernstig aan toe: „Wij willen leven en zullen leven." weeshuis, waarover mr. Bumble de scpeter zwaait. Ze krijgen nauwelijks te eten van hem. Vandaar hun lof lied op rijkere maaltijden. (Van een onzer verslaggevers) 20 jongetjes van om en nabij de vijftien zitten, gewapend met een flesje cola, op het buffet in de foyer van het Luxor-theater in Rotterdam en zingen met de schrille sopraanklanken, die jon getjes van deze leeftijd eigen zijn: Veel, feestelijk veel. Ham met cervelaatworst. Veel, ieder zijn deel. Taart met chocolakorst. Het is het klaterende refrein van de eerste song van de musical „Oliver", welke volgende week vrijdag in pre mière gaat en waarvan de producers hopen dat hij evenveel succes zal heb ben als hun vorige produktie „My Fair Lady". De musical „Oliver" loopt in het Londense New Theatre sinds 30 juni 1960 met jaarlijks een opbrengst aan verkochte plaatsbewij zen van een miljoen gulden, dus wie weet. „Oliver" is een musical van Lionel Bart. Voor het verhaal gebruikte hij Dickens beroemde boek „Oliver Twist". De muziek is van hemzelf. De jongetjes, die „veel, feestelijk veel" zingen, zitten opgesloten in het Deze week is een langspeelplaat op de Nederlandse markt gebracht met de twintig songs, zoals die in Londen worden gezongen. Van de Nederland se produktie wordt binnenkort even eens een langspeelplaat uitgebracht, omdat er van de Nederlandse plaat van „My Fair Lady" 52.000 exem plaren zijn verkocht. Een ongekend hoog cijfer. Op de hoes van de Oliver-plaat staat dat de weesjongetjes er bleek en hon gerig uitzien, als het doek opgaat. Er zal volgende week vrijdag niet veel schmink nodig zijn om die bleekheid te suggereren. De twintig jongens artiesten repeteren nu vier weken en het is ze aan te zien. Ze hebben im mers ook nog hun school en hun huis werk. Maar drs. W. Hofman, tn ge wone doen directeur van de semi-ge- meentelijke Rotterdamse kunststich ting, zegt in zijn functie van directie lid van de N.V. Revilo, de maatschap pij welke „Oliver" uitbrengt, „de jon gens kunnen er tegen. En we hebben een onderwijzeres in dienst, die er op toeziet dat hun schoolwerk niet ach terop raakt". Pietje is het enige jongetje van de twintig, die overdag niet meer op school is. „Ik vind het showvak hard- stikke fijn". „Ik ook" zegt zijn colle ga, bij nader inzien. „Ik ook. Ik ook" volgen de achttien anderen. heeft, roept de jongens weer tot de orde. „Is de kleuterklas klaar?" Ze repeteren nu het lied, dat als laatste voor de pauze wordt gezongen, „kom gauw terug". De jongens scharen zich om Johnny Kraaykamp. Johnny speelt en zingt de rol van Fagin, de man die de jongens er op uitstuurt om zakken te rollen. Wat voor advie zen hij zjjn bendeleden meegeeft op hun strooptocht en wat de reactie van de jongens is, is niet te verstaan, want de woordvorming gaat onder in de luidheid van de stemmen. Dit doet een cynische toeschouwer opmerken: „ik begrijp niet waarom Seth Gaaikema de musical vertaald heeft als er toch niets van te ver staan is". Drs. Hofman, die overal bij is, meent: „het is maar een door- zingrepetitie. Volgende week op de première is alles te verstaan". De meest nerveuze van alle mede werkers is Nelly Frijda. Ze speelt de rol van Nancy, het lichte meisje dat voor de arme weesjongens een eerlijk en groot hart over heeft. Het is geen gemakkelijke rol. Ze opent het twee de bedrijf met een solo-act, als ze in een kroeg van inbrekers en bedelaars met canailleuse „oom-pah-pah" zingt, een knallend lied over een provincie meisje dat in de grote stadVol gende week zullen we weten hoe Seth Gaaikema dit alleszins scabreuse vers heeft verdietst en wat Nelly Frijda er van maakt. Dolf van der Linden, die ook van deze musical de muzikale leiding Nelly Fijjda heeft een paar jaar bij Wim Kan gezeten. Kleine rolletjes dus. Margriet de Groot, destijds even eens een onbekende uit het gezel schap van Wim Kan, heeft naam ge kregen door haar Elsa Doolittle in „My Fair Lady". Het is duidelijk dat Nelly Frijda de bedoeling heeft een soortgelijke sprong naar de algemene bekendheid te maken. Het heeft haar, na vier weken repeti tie, tot een opgewonden standje ge maakt. „Let er maar niet op hoe ik er uit zie in die repetitiekleren. En zweterige handjes heb ik ook. En ik woon in Amsterdam en nu willen ze me de hele laatste week in Rotterdam houden. Maar dat zal ik tot het laat ste moment bevechten. Ik heb kinde ren thuis. Twee. Mannen. De een is drie en een half, de andere twee. Ik zei ze alleen 's ochtends om zeven uur als ik de deur uitga en 's avonds als ik thuiskom streel ik ze over hun slapende bolletjes". Dat alles rolt er uit in een draf. Eleanor Fazan, de Engelse regisseu- ze, lijkt de minst nerveuze en ver moeide. Maar dat kan zijn doordat een grote zonnebril haar ogen camou fleert. „Een schat van een vrouw" zegt Nelly. „Ze is pas 34. maar intel ligent voor twee. Bij „My Fair Lady" hebben ze de Zweed Larsen als regis seur gehad. Die heeft de musical in elkaar geschreeuwd. Eleanor doet het allemaal over de boeg van de kalme overreding. Heel knap". De jongens zijn dol op tante Eleanor. Alle twintig. Vier weken geleden spraken de meesten van hen geen woord Engels. Nu spreken ze alle maal een woordje Engels. Gebrekkig Engels. Maar dat is die vier weken ook het Engels geworden van tante Eleanor, want ze heeft urenlang met de jongens gepraat om hun de karak ters van hun rollen uit te leggen en het soort tweelandentaaltje dat zij daarbij gebruikte, heeft met de taal, waarmee ze uit Londen is gekomen, niets meer te maken. inuinniiiUHninnuuinmuimnmimniuiuiuiiuiinmiiiiumuuiuiiu MAO TSE TOENG ..onderwerp van wrange grapjes... Tengevolge van een reeks ontploffingen in een suikerfabriek te Moses Lake in de staat Washington zijn vijf personen om het leven gekomen. Drie worden verm.st en zeven moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Vier silo's stortten in Een rechtbank in Haifa heeft een 18- jarige Duitse zeeman tot een geldboete van 500 Israëlische ponden veroordeeld wegens belediging van het joodse volk. Tijdens een ruzie met een havenwaeht In Haifa had hg gezegd: „Hitier had alle Joden moeten ver moorden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3