Top" Raad van Arbeid Middelburg maandag met pensioen v:%&m mum Belgische problemen rond kanaalwerken Nieuw Deltacentrum „groeit" in stille strandkom bij Scharendijke ALMANAK Aanzienlijk bedrag bij Rilland in trein verloren PERSPECTIEF VOOR GESPREK ROME EN DE REFORMATIE Oesterverorde ningen worden ingetrokken Woonwagen door brand verwoest iOSRAM HULDIGING JUBILARISSEN „STIJFSELFABRIEK" BELGISCH JACHT IN MOEILIJKHEDEN BIJ DE „NOORDHINDER" Werkterrein Zeeuwse gereformeerde vrouwen houden toogdag in „Vrederust" NA RUIM 44-JARIGE LOOPBAAN Chef-de-bureau Chr. de Bruin en adjunct J. Louwerse vertrekken mmP Op naar de top van de Euromast Zeeuwse Luchtkastelen Verkeersongeluk te 's-H.-Arendskerke eist 5 gewonden Herbenoeming INLEIDING VOOR CLASSIS MIDDELBURG Bossche Kringverricht het voorwerk voor toenadering Vlettenhaven bij West-Repart Vijf en zeventig jonge Zeeuwen op O.J.R.-congres Duintoppen geëgaliseerd Verloren doosje met tabletten terecht Geert haast lampen HET WEER IH EUROPA 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 OVER ENKELE dagen verdwijnt de „top" van de Zeeuwse Raad van Arbeid te Middelburg. Overigens zal het uitwendige van het raadsge bouw in de Spanjaardstraat op geen enkele manier geschonden wor den, daar de verandering zich uitsluitend binnenskamers voltrekt nu chef-de-bureau Chr. de Bruin en plaatsvervangend chef-de-bureau J. J. Louwerse de onverbiddelijke leeftijd voor het pensioenschap be reikt hebben. Ruim 44 jaar hebben de beide scheidende ambtenaren zich bij de Raad van Arbeid in de Zeeuwse hoofdstad bezig gehouden met sociale verzekeringen, verleenden zij hulp in deze vaak niet ge makkelijke materie aan duizenden Zeeuwen, die zij persoonlijk of „op papier" kenden. Aanstaande maandag sluiten zij hun veelomvattende en langdurige taak af: dan wordt er in het Citytheater afscheid van hen genomen. Chef-de-bureau De Bruin: een rustig verteller, maar achter die kalmte huist een dynamische geest. Onverzettelijk is deze bureauehef, wanneer hij iets be reiken wil, maar hij gaat ook niets uit de weg, wanneer het gaat om de be langen van het personeel van de Raad van Arbeid of om d e van de verzeker den. Hij is de „spil" geweest, waarom het werk van de Zeeuwse raad jarenlang draaide. In augustus 1919 stapte de heer De Bruin als klerk 2e klas het Middelburg se bureau binnen en op het eind van het jaar trok hij de buitendienst in. Die ambtenaren van de buitendienst vormen de bemiddelingspersonen tussen verze kerden, werkgevers en bureau-admini stratie; zij zoeken de mensen op, die met ziekte- en ongevallen en andere moeilijke kwesties geconfronteerd wor den, die niet zo maar met een briefje afgedaan kunnen worden. De heer De Bruin heeft dat buitendienstwerk graag gedaan: het was voor hem een genoe gen besprekingen en contacten te heb ben met de Zeeuwse bevolking. Aanvan kelijk was hij in een deel van de pro vincie werkzaam omdat ook in Goes een Raad van Arbeid gevestigd was na 1936 vormde Zeeland één gebied, waarover de heer De Bruin als chef buitendienst aangesteld werd. „OPPASSEN" Gedurende de oorlogsjaren heeft men eens van de heer De Bruin gezegd: „Daar moet je voor oppassen"... Hij werd wel eens gewantrouwd omdat hij naast de Zeeuwse ook in enkele Duitse bureaus verscheen. Maar dat was noodzakelijk: hij moest er im mers voor zorgen, dat de 20.000, meest onvrijwillige, TODT-arbeiders, die op een gegeven moment op Wal cheren werkzaam waren, hun rente zegels ontvingen. In tegenstelling tot de normale gang van zaken hadden CHR. DE BRUIN Advertentie) Willempje was opgegroeid tot een handig kereltje, dat bij ontstente nis van zijn vader, een Walchers aannemer, een nieuwe roeping vervulde. Hij bediende de telefoon en kon- zelfs, zij het lichtvaardig, infor maties verschaffen over bestek ken en bouwmaterialen. Bovendien bracht hij aan het eind van de dag rapport uit, mentale notities, die hij onder het avond eten losjes overdroeg. Zoals Cop- poolse heeft nog gebeld over z'n schuurtje, 't komt niet best van de grond of: je mag Besuijen wel eens bellen, want die zeur mekkert al dagen over z'n plaatjes hard board. Invloed van de t.v., dat is duide lijk. Stiekum naar een grotemen- senstuk gekeken en dan kri]g je die harde, stoere aanpak. De t.v. liet zich ook gelden in z'n jongste mededeling: „de KRO heeft noo gebeld." „Wat. de KRO, dat kan niet. weet je 't wel zeker?" ,jNou, ik dacht dat het de KRO was, maar 't kan ook de VARA of de AVRO wel geweest zijn daar wil ik van afwezen." En om het vooral niet te eenvou dig te maken lichtte hij verder toe dat hij een uurtje geleden de NCRV en de VPRO ook niet hele maal wilde buitensluiten, maar dat hij op dit moment toch weer het meest overhelde naar de KRO. Een lichte onrust maakte zich van de aannemer meester. De man piekerde zich suf en bouwde in tussen luchtkastelen rond een on derhandse affaire met een studio, misschien ging het wel om een opnamecentrum, ergens op een rustig plaatsje in Zeeland. Een nieuw telefoontje bracht de oplossing. 't Was meneer De Kroo, een col lega uit Koudekerke. het hoofd van de buitendienst en zijn ambtenaren er toen plezier in om de simulatie onder de arbeiders te be vorderen; ieder die gevaar liep werd in de ongevallenwet ondergebracht... Sinds 1 april 1947 is de heer De Bruin chef binnen- en buitendienst en secreta ris van het raadscollege. In datzelfde jaar kreeg hij te maken met de uitvoe ring van de noodwet ouderdomsvoorzie ning, hetgeen gebeurde in nauw con tact met de administraties van de ge meentebesturen, in 1953 volgde een re organisatie in verband met de oprich ting van de bedrijfsverenigingen, die 20 personeelsleden van de raad overcom pleet maakte. De nieuwe regeling voor de algemene kinderbijslag, die vorig jaar is ingevoerd, gaf echter zoveel werk er bij, dat er weer 20 werknemers van de bedrijfsverenigingen overgenomen kon den worden. BIJDRAGEN In de tussentijd werd de noodwet ou derdomsvoorziening vervangen door de A.O.W., de eerste volksverzeke ring, die de Raad van Arbeid uit voerde; de tweede was de A.W.W. De volgende belangrijke wijziging, waar bij de invaliditeits- en ongevallenwet vervangen worden door de arbeids- ongesch'ktheidsverzekering, zal de heer De Bruin echter niet meer mee maken. Aan de ontwikkeling ervan, evenals van de andere wetten, heeft hij echter belangrijk kunnen bijdra gen in zijn functie van hoofdbestuur der van de chr'stelijke bond van over heidspersoneel. De thans scheidende bureauchef paste geheel in de dynamiek, die de uitvoering van de sociale verzekering kenmerkt, want deze past zich namelijk steeds aan bij de zich veelvuldig wijzigende maat schappelijke toestanden. Ook na zijn Raad-vari-Arbeidloopbaan zal de heer De Bruin overigens weinig moeite heb ben zich aan té passen aan zijn gewij zigde status: er zijn nog bezigheden vol doende, waaraan hij nu zijn werkkracht kan wijden, o.a. de technische school, het militair tehuis, de C.F.A., terwijl er nog andere bestuursfuncties en het ker- keraadlidmaatschap van de Geref. Kerk zijn. Van het afscheid maakt de heer De Bruin bepaald geen drama; hij laat, zo verzekerde hij, met plezier het werk aan zijn opvolger over. DE LAATSTE De heer Louwerse, de plaatsvervangend bureauchef, is de laatste van het eerste bataljon, die thans vertrekt... Die opmer king van de heer Louwerse eist wel enige verduidelijking. Vlot causseur als hij is vertelt hij dan, dat hij in juni 1919 als oud-reserve artillerieofficier via een bemiddelingsbureau met nog een aan tal reserveofficieren het eerste personeel vormde van de Middelburgse Raad van Arbeid, die eveneens in juni was opge richt. Hij is de laatste van deze groep, die nu afscheid neemt. Na 44 jaar. De heer Louwerse is altijd in de binnen dienst werkzaam geweest; vier jaar na zijn benoeming werd hij chef secretarie, vervolgens chef van de afdeling invali diteitswet en vrijwillige ouderdomsver- zekering en daarna plaatsvervangend bureauchef, welke functie hij tot nu toe met die van chef afdeling invaliditeits wet vervuld heeft. Over de samenwer king met zijn eerste chef en met de an dere ambtenaren van de Raad van Ar beid heeft de heer Louwerse niets dan lof; „er is nooit één verkeerd woord gevallen. Er was een heel goede ver houding", verzekerde hij. Vóór zijn diensttijd zag het er overigens naar uit, dat de heer Louwerse een heel andere richting zou opgaan; in 1917 slaagde hij namelijk voor onderwijzer aan de Middelburgse chr. kweekschool. Maar na zijn artilleriecarrière heeft hij de school de rug toegekeerd; nog een- Advertentie) INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS De vakbeurs voor het gezin 324 attractieve en Interessante stands „Wat vrouwenhanden maken" Europa's grootste minia- tuur spoorweg-emplacement Dagelijks 4 MODESHOWS „Mode uit de Lijnbaan" Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten. AHOY'-GEBOUW - Rotterdam l/m 3 Okl. J. J. LOUWERSE maal, toen hij het M.O. Staatsinrichting behaalde, heeft de heer Louwerse er aan gedacht om leraar te worden, maar ook dat idee heeft hij ten slotte laten varen. CURSUSLEIDER Niettemin heeft hij veel plezier ge had van zijn vroegere opleiding. Ruim twintig jaar lang heeft de heer Louwerse namelijk de cursus voor het diploma sociale verzekering ge leid. Het vormt voor hem één van de prettigste herinneringen aan zijn Raad-van-Arbeidperiode: hij wijdde met nog andere functionarissen zijn collega's in de geheimen van deze moeilijke materie in. Deze Vlissinger van geboorte is in het sociale verzekeringswerk het meest ge frappeerd door de hulp, die hij en de an dere ambtenaren de mensen konden ver lenen. Het helpen van de medemens is de heer Louwerse overigens niet vreemd; na zijn pensionering kan hij zich daarom ten volle wijden aan zijn charitatieve taak, die hij steeds welgemoed heeft vervuld. Om die reden ook zal de heer Louwerse evenals de heer De Bruin zijn werk zonder tranen neerleggen. Daarvoor is hij bovendien teveel realist. De N.V. Stijfsel- en Glueosefabriek „Sas ran Gent" zal op zaterdag 5 oktober in het sociaal gebouw van de fabriek te Sas van Gent een aantal personen huldi gen die 40 of 25 jaar bij het bedrijf in dienst zijn. Voor een 40-jarig dienstver band worden gehuldigd de heren E. de Smidt, Den Haag; A. K. Raes, Zelzate en A. M. de Jonghe, Zelzate. De heren L. van den Broeke te Assenede en R. Oudenaerd ,te Westdorpe worden gehul digd vanwege hum -25*jarig dienstver band. De gehele bemanning van het jacht „Thor", thuishaven Duinkerken, dat gis termorgen bij het lichtschip „Noordhin- der" door de storm in moeilijkheden was geraakt, is aan boord genomen van het Engelse motorschip „Fallowfield". Deze coaster heeft de „Thor", die ave rij aan de tuigage kreeg, op sleeptouw genomen naar Hoek van Holland. De „Fallowfield" zelf was op weg naar Vlaardingen. Donderdagmorgen omstreeks acht uur is de momenteel in Breskens gestation- neerde reddingboot „Hoek van Holland" uitgevaren onder reserveschipper C. Erasmus. De reddingboot werd halver wege teruggeroepen, omdat de opvaren den van de „Thor' reeds veilig waren. Toen werd ook een eerder door het kust- station van Oostende uitgezonden ver zoek om naar de „Thor" uit te kijken ingetrokken. In dit bericht werd gespro ken van vijf opvarenden, onder wie drie kinderen. Het Belgische jacht was op weg van Zeebrugge naar Brest. Vijf gewonden, van wie zeker één erns tig, waren het gevolg van een verkeers ongeluk, dat zich donderdagavond om streeks zes uur voordeed op de split sing Rijksweg-Oude Rijksweg te 's-Heer- Arendskerke. Het ongeluk gebeurde, toen een scholier uit Heinkenszand met zijn fiets de rijksweg wilde oversteken. Öp dat ogenblik naderde namelijk uit de richting Goes een personenauto, die de fietser niet meer helemaal kon ont wijken. Het rijwiel werd gegrepen. De jongeman liep lichte verwondingen op; hij kon naar huis worden vervoerd. Uit de richting Middelburg kwam op het zelfde moment een personenauto. Ver moedelijk door de manoeuvre, die de uit Goes komende wagen maakte om de fietser te ontwijken kwamen beide au to's met elkaar in botsing. De gevolgen waren vrij ernstig: niet alleen werd de auto uit de richting Goes zwaar bescha digd en kwam de wagen die naar de Ganzestad reed op zijn rechterzijde op de weg te liggen, ook de inzittenden werden gewond. Twee van de drie slachtoffers uit de naar Goes rijdende auto, W. L. K. en C. H. W., beiden uit Goes, werden op last van dokter A. J. Zonnevylle uit 's-Heer-Arendskerke per ambulance naar ,,St. Joanna" vervoerd. De heer G. T. V. uit Vlissingen die een ernstige hersenschudding opliep naar „Bethesda" in Vlissingen. Mei. G. de J. uit Souburg, die in de naar Mid delburg rijdende auto zat, werd naar het ziekenhuis in de Zeeuwse hoofdstad ver voerd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 23 augustus wederom als voorzitter van de xaj&d'. yoó't. de kinderbescherming aan gewezen mr. B. S. Sieperda te Middel burg. si Mevrouw Hagenaars uit Rilland-Bath is aan het begin van deze week een aanzienlijk bedrag kwijtgeraakt. Toen zij per trein in haar woon plaats arriveerde en een taxi wilde gaan bellen ontdekte zij, dat zij een tas in de trein had laten liggen. In middels was de trein echter weer vertrokken.... Uiteraard stelde zij zich onmiddellijk in verbinding met de stationschef en met de rijkspolitie in haar woonplaats. Later bleek de tas echter verdwenen te zijn. Een dag later brachten twee jongens mevrouw Hagenaars de tas terug. Maar het geldbedrag bleek verdwenen. De jongens vertelden de tas te hebben gevonden naast de spoorlijn tussen het veilingterrein en Oostdijk. Mevrouw Hagenaars gaf beide 'knapen een beloning, maar verzuimde naar de namen van de jongens te vragen. Spoorwegrecherche en rijkspolitie ver moeden nu, dat een treinpassagier zich over het geldbedrag ontfermd heeft en dat de tas daarna uit de trein geworpen is. De groepscom mandant van de rijkspolitie in Krui- ningen verzoekt de beide jongens of anderen, die inlichtingen kunnen geven zich met hem in verbinding te stellen. Hiertoe kan gebeld wor den met de nummers 01130275 of 01135—275. Slot van pagina 1 kortgeleden een eskader zware bommen werpers een spoor van vernieling door het stadje heeft getrokken. De puinho pen en de geheel of gedeeltelijke afge broken woon- en zakenpanden, bieden een aanblik als van een stad in oorlogs- Burgemeester L. Danschutter ....Ook Zelzate heeft veel zorgen.... (Foto P.Z.C.) Over „Perspectief voor het gesprek tus sen Rome en Reformatie" sprak de her vormde predikant drs. N. K. van den Akker uit Den Bosch woensdagmiddag in de vergadering van de classis Mid delburg der Ned. Herv. Kerk. Uitgangs punt voor deze lezing in het Ned. Kof fiehuis te Middelburg was de briefwis seling, gepubliceerd in het orgaan „Woord en Dienst" tussen de Generale Synode der Hervormde Kerk en de „Bos sche gesprekskring". Deze kring, die ruim tien jaar geleden is opgericht, heeft tot doel het gesprek Rome-Refor matie gaande te houden. Zowel protestantse als rooms-katholie- ke theologen maken deel van de kring uit. Dit gezelschap theologen zo ver klaarde ds. Van den Akker spreekt haar positieve waardering uit over de wijze, waarop in* de richtlijnen van de synode: „de reformatorische houding jegens de Vijfenzeventig jongeren uit de Zeeuw se kerken zullen morgen zaterdag naar Utrecht reizen voor het oecu menisch jongerencongres. Het totaal aantal deelnemers voor dit landelijke congres is de vijfduizend al gepasseerd. De Zeeuwse jongeren zijn afkomstig uit de Ned. Hervormde Kerk (30), uit de Gereformeerde Kerken (13) en uit de R.-K. Kerk (23). Voorts gaat onder meer mee een oud-katholiek, een doops gezinde en twee belangstellenden van buitenkerkelijke zijde. Zij zijn afkomstig uit Middelburg (18), Goes en Kloetinge (28), Oostburg (9), Kapelle (3), uit Brouwershaven, Vlis singen, Schoondijke en 's-Heerenhoek, ieder 2, alsmede uit Wissenkerke, Ril land-Bath, Kruiningen en Breskens. Verschillende kerkelijke gemeenten en parochies hebben zelf jongeren afge vaardigd naar het congres. Dit gebeur de mede naar aanleiding van een brief, die door een gereformeerde, een her vormde en een rooms-katholiek onderte kend, onlangs werd verzonden naar kerkeraden en kerkbesturen en waar in aandacht werd gevraagd voor het congres. De r.-k. h.b.s.'en in Goes en Oostburg namen het initiatief om zelf elk twee leerlingen naar het congres af te vaardigen. Verder bevinden zich onder de Zeeuwse deelnemers jongeren, die gaan namens de hervormde ge- gemeenten in Brouwershaven, Rilland- Bath, Kruiningen, Kapelle, Kloetinge, Goes, Middelburg, Vlissingen en Schoon dijke, namens de Gereformeerde Ker ken in Wissenkerke, Goes, Middelburg en afgevaardigden van de r.-k. pa rochies in Goes, Middelburg en Schoon dijke. Het oecumenisch jongerencongres vanavond vrijdag om half acht onderwerp van een t.v.-uitzending van de K.R.O. Acht jongeren, twee rooms- katholieken, twee hervormden, een ge reformeerde, een oud-katholiek, een Is raëliet en een buitenkerkelijke, zullen een gesprek in discussievorm over het congres voeren. IN DE anders zo stille strand kom achter het „Koepeltje" bij Scharendijke is het plotseling niet langer rustig meer. In de branding ligt een cutterzuiger te grommen. Pijpen spuwen een grauw mengsel van water en zand binnen damwanden van klei. Bulldozers trekken diepe sporen door de mulle duinvoet. Er is met deze gele machines over en langs de duintoppen ge veegd. Het steile talud van de duinen heeft een flauwere hel ling gekregen. En dat alles is het werk van rijkswaterstaats Deltadienst. Die is hier enkele weken geleden begonnen met de aanleg van een haventje voor vletten en dienstvaartuigen, straks in gebruik bij de aanleg van de primaire Deltadam door het Brouwershavense Gat. Meer dan de helft van de strandkom wordt hiervoor in beslag geno men. De rest zal voor de badgas ten blijven gereserveerd Sinds deze recreanten een week of drie geleden in het drijfnatte augus- tusweer zijn vertrokken is daar bij Scharendijke al heel wat werk ver zet. Gaven anders alleen smalle duin overgangen gelegenheid in de be schutte strandkom te komen nu loopt er van de Kampweg een royale oprit naar de duintop. Het fundament ervan is al praktisch gereed. Waar nu nog rijplaten een provisorische toegang geven zal straks een bestra ting liggen. De duintoppen, die men aan het eind van die oprit zou verwachten, zijn inmiddels gladgestreken. Op een niveau van 10 meter N.A.P. is hier een flink stuk geëgaliseerd. Daarop zullen straks de directiegebouwen van rijkswaterstaat voor de aanleg van de Brouwershavense-Gatdam verrijzen. Met de bureaus van de aan nemerscombinaties ernaast komt hier dus een nieuw centrum van de Delta werken te staan. Vlak voor de deur krijgen de „bewoners" van deze ge bouwen, de ingenieurs, hun medewer kers, de opzichters en de administra tieve staf dan een haventje met twee steigers. Een houten aanlegplaats voor vletten en andere kleine bootjes en,een stalen steiger met ponton. Het korte haventje dat hier thans in aan- In de duinkom bij de „koepel" te Scharendijke wordt op het ogenblik gewerkt aan de aanleg van een ha ven voor vletten, die straks zullen worden gebruikt bij het Deltawerk 'm het Brouwershavense Gat. (Foto P.Z.C.) leg is wordt veertig meter breed en loopt met een bocht naar het Brou wershavense Gat. Westelijk van de havenkom spuit de zuiger thans een flinke oppervlakte werkterrein op, dat een niveau krijg! van vijf meter N.A.P. Het plateau met de directiegebouwen krijgt via een weg verbinding met dit terrein. Asfaltblokken, betonzuilen en basalt- zuilen zullen worden gebruikt om het talud van het nieuwe persoonshaven tje te versterken. Aan de noordkant van de havenkom wordt een massieve aansluiting gemaakt op de bestaande nol van West-Repart. Een stevige ha- vendam, opgebouwd uit zand, dat wordt afgedekt met asfaltbeton, be tonblokken en basalt. West-Repart is ook het punt, waar van Schouwse kant af de dam door het Brouwershavense Gat het water zal insteken. Richting Goeree. Het nieuwe haventje achter de beboste duinen bij Scharendijke krijgt de ko mende vijf jaar een belangrijke func tie. R.-K. Kerk en haar leden" (uitgegeven in 1962) de vragen aan de orde komen. Desondanks is voortzetting van het ge sprek noodzakelijk. Aanvullingen op dit geschrift zullen er, aldus de kring, moeten komen. De Bos sche kring is, zo vertelde drs. Van den Akker, van oordeel, dat men té ge makkelijk omspringt met de vraag „wat is de Kerk?". Ook andere geestelijke punten zullen aan de orde moeten, ko men, zoals de verhouding van Woord en Sacrament. De Bossche predikant besloot met te zeggen, dat wat de Bossche kring doet niets anders is dan „voorwerk" teneinde een toenadering te bewerkstelligen in het luisteren naar elkaar. EREDIENST. In de avondvergadering besprak ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder enkele vra gen rondom de eredienst. In een prak tisch gerichte inleiding behandelde hij inhoud en vorm van de eredienst. Er is een groot gevaar, zo meende ds. De Boer, dat de gemeente door allerlei ac tiviteiten van haar eigen zaak ver vreemdt. „De schreeuw om activiteit wordt géhoord, maar hoe lang nog', al dus ds. De Boer. Zijn we niet vaak met van alles bezig, maar té weinig met de dienst van God? Het gaat erom, dat de mens het leven zoekt in de aanbidding van God in zijn Huis, zo zei deze presi dent. Op beide referaten volgde een goe de discussie. In deze vergadering werd in de plaats van ds. J. van Vliet, die naar Rotterdam Charlois vertrekt, ds. J. G. Nennie van Ritthem tot scriba gekozen. Tot eerste afgevaardigde naar de Generale Synode werd gekozen ds. M. Enker uit Middel burg. Zonder veel woorden heeft het bestuur van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten gistermiddag twee droeve, maar door de omstandigheden geboden besluiten genomen: het trok de verorde ning tot regeling van het oesterbedrijf en de verordening minimum-exportrege lingen voor oesters in. Die regelingen hebben geen zin meer, nu de oestercul tuur door de afgelopen strenge winter zo sterk in betekenis is verminderd. Het oesteraankoopfonds verdwijnt. De oesteradviescommissie blijft nog be staan, om het produktschapbestuur te adviseren over de afwikkeling van dit fonds. Met de mosselen gaat het nog wel goed, zo bleek uit mededelingen, die de voorzitter in deze vergadering deed. Dit seizoen heeft de aanvoer tot nu toe 273.000 ton van honderd kg bedragen, tegen 221.000 ton vorig jaar. De export is ook groter dan vorig jaar en de kwa liteit is goed. De gereformeerde vrouwen uit Zeeland hebben volgende week dinsdag 1 ok tober weer de provinciale dag van haar bond. Ditmaal is de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom het verzamelpunt voor de Zeeuwse leden van de Bond van Gereformeerde Vrou wenverenigingen in Nederland. De presidente, mevrouw M. A. Elshout- van der Ros, zal de dames aan het be gin van de morgen verwelkomen. De gereformeerde predikant van Haam stede, ds. C. M. Boerma, zal daarna spreken over het onderwerp „Wat doet de kerk op het strand?". Zoals men weet werkt in de Schouwse Westhoek al enige jaren met succes een strand- pastoraat van interkerkelijke signatuur. De declamatie in het ochtendprogramma zal worden verzorgd door mevrouw M. Berrevoets-Duine uit Zierikzee 's Middags zal mej. Mia van Oostveen optreden met voordracht over „Dit is 't verhaal van mensenhart'. Het doosje met gevaarlijke tabletten, dat woensdagmiddag in Goes is zoekge raakt, is terecht. Een meisje had de bij een apotheker gehaalde tabletten verlo ren. De patrouillewagen van de Goese gemeentepolitie werd ingeschakeld om dit feit in de Ganzestad bekend te ma ken en er met name op te wijzen, dat de tabletten vooral voor kinderen gevaar opleveren. Dank zij deze oproep werden de tabletten donderdagmorgen op het politiebureau bezorgd. tjjd. Een gelatinefabriek, die plaats bood aan 150 werknemers, is men aan het af breken. Het bedrijf heeft zich geasso cieerd met een fabriek te Gent en is voor Zelzate verloren. „Ik heb het grootste respect voor de wij ze waarop men dit alles hier accepteert als een algemeen belang", aldus burge meester Danschutter. Men weet net zo goed als ik dat de gehele omgeving van Zelzate sinds het begin van de dertiger jaren met chronische werkloosheid had te kampen. Dat is nu voorbij. Het nieu we kanaal biedt ons nieuwe perspectie ven". „Momenteel is Zelzate het grote slacht offer van de enorme ontwikkelingen maar na een jaar of tien zal dit stadje het modernste zijn van geheel België, zo vervolgde de heer Danschutter. Zelza te zelf heeft altijd gestreefd naar een scheepvaartroute ten oosten van de stad maar hoewel het veel begrip ondervindt van de staat voor de tijdelijke moeilijk heden, is dat nooit gelukt. Het graven van de nieuwe scheepvaartweg dwars door Zelzate, houdt zeer nauw verband met de tunnelbouw. Zodra de tunnel ter plaatse op diepte is gebracht en geheel is overdekt wordt het nieuwe kanaal er overheen gegraven tot op een voorlopi ge diepte van 8 meter. Dan wordt het oude kanaal voor de scheepvaart buiten bedrijf gesteld en kunnen de tunnelbou wers ook weer doorwerken. Ten zuiden van Zelzate sluit het nieuwe kanaalge deelte weer aan op de huidige en reeds verbrede vaarweg. In zuidelijke richting is het tracé Zelzate-Zuid tot aan Ter- donek reeds op 200 meter breedte ge bracht maar dit moet nog ongeveer 5 meter dieper worden gemaakt. Dit kar wei zal dus worden uitgevoerd tussen be gin 1965 en eind 1966. Het werk aan het kanaal zelf, ligt mo menteel vrijwel stil. Aan de twee knel punten (Terdonck en Zelzate) kan nog niet worden begonnen en dus behoeft men ook geen haast te maken met het verder uitdiepen van het stuk dat daar tussen ligt. Trouwens, het streefjaar van de algehele voltooiing van het kanaal Terneuzen-Gent is 1968 en dan kunnen ook alle onderdelen kort na elkaar of vrijwel gelijk gereed zijn. „Waarom wordt het kanaal op Bel gisch grondgebied 200 meter breed en 13% meter diep en in Nederland respectievelijk 150 en 12% meter", vroegen wij Zelzates burgemeester. „Het spijt me dat ik U daarop geen antwoord kan geven, omdat wij dat zelf ook nooit hebben begrepen", al dus de heer Danschutter. Het enige gedeelte van het kanaal tussen Zel- zate-Zuid en de haven van Gent dat nog niet op de gewenste breedte is ge bracht is de bijna 1 kilometer lange traverse door het plaatsje Terdonck. Daar is men al jaren bezig met de ont eigening van een scheepswerf en enkele tientallen woningen. Voorts bevinden zich daar de restanten van een brug over het kanaal die tijdens de laatste oorlog werd verwoest. Inmiddels is de scheepswerf overgebracht naar Zelzate, de woningen zijn onteigend en worden momenteel afgebroken, terwijl men voorts een begin heeft gemaakt met het opruimen van de brugpijlers en dukdal ven in dit nog smalle kanaalgedeelte. Verwacht wordt dat de Terdonck-belem- meringen binnen anderhalf jaar geheel zijn opgeruimd. Als burgemeester van Zelzate en uiteraard als volksvertegen woordiger bleek de heer Danschutter ook goed op de hoogte van de geruchten, uitspraken en berichten als zou de nieu we zeesluis te Ternéuzen op verzoek van het staalbedrijf „Sidemar" nog groter worden gemaakt. De sluis kan nu sche pen tot 50.000 ton bevatten. Burgemees ter Danschutter zei er niets van te gelo ven. In de eerste plaats omdat dit hoogovenbe drijf niet afhankelijk is van schepen die nog tien a twintigduizend ton groter zijn en in de tweede plaats omdat hij nauti sche moeilijkheden verwacht, als super tankers en ertsschepen van 60 a 70.000 ton door dit kanaal moeten manoeuvre ren. Het blijft ten slotte op Nederlands gebied maar een kanaal van 150 meter breed en 12 meter diep. „En dan wil een schip van die afmetingen nog wel eens uit de hand lopen", aldus Zelzates burgemeester. Donderdagmiddag is de woonwagen van de heer C. de L. op het woonwagenkamp te Vlissingen voor een groot gedeelte door brand verwoest. Omstreeks vier uur werden de bewoners van het kamp opgeschrikt door brandalarm. Onmid dellijk duwden zij de wagen, die temid den van andere wagens stond, naar een open plaats. Het marinepersoneel van de dicht bij het woonwagenkamp gelegen centraal marinemagazijn rukte toen on middellijk uit met blusmateriaal. Door de hoog oplaaiende vlammen en de har de wind was het niet denkbeeldig, dat er gevaar bestond voor dit magazijn. Met één straal hebben deze de brand toen binnen enkele minuten geblust. De direct gealarmeerde brandweer van Vlissingen, die zeer snel ter plaatse was, verrichtte het nablussingswerk. De heer De L. en zijn gezin, vrouw en een kind, zijn ondergebracht bij familieleden in Middelburg. (Advertentie) Brussel, regen 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Nice, zwaar bewolkt 24 gr. Milnehen, regen 14 gr. Ztlrich, zwaar bewolkt 14 gr. Locarno, onbewolkt 21 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 14 gr. Rome, licht bewolkt 25 gr. Madrid, onbewolkt 28 gr. Mallorca, half bewolkt 25 gr. NU EN DAN ZON Nu en dan zon, maar later ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige maar aan de kust aanhan kelijk nog harde of stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren ZON EN MAAN 28 september Zon op 6.34 onder 18.27 Zon op 06.39 onder 18.20 Maan op 16.41 onder 0.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2