Denen gingen flitsend van start maar hadden na rust geen „lucht" Willem II bleef naast Manchester United: 1-1 FABLO Hervormde pastorie in Kloetinge als raadhuis P0LLE PELLI EN PING0 ESBJERG LEIDDE AL NA ACHT MINUTEN MET 2-0 MAAR MOREEL STERKE NEDERLANDERS VOCHTEN TERUG Vlammend Geflatteerd REAL MADRID WON MET 0-1 IN GLASGOW KEELPIJN? BRAM APPEL: IK KEN MIJN JONGENS.... Zaterdagelftal tegen Zwitserland D.O.S. verloor van Sheffield W. HOGE RAAD VEROORDEELDE ZAGERSPITTERS Duitse jeugd zoekt nieuwe waarden" Blikseminslag te Baarland en Yerseke KIPVERKOPER OP BORGTOCHT VRIJ BEMCA SPEELDE GELIJK IK KOORD-IERLAKD hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS SNEL DOELPUNT VAN TILBURGERS Engelsman wegens natrappen uit veld gezonden MADISON Raad Kloetinge akkoord met verzoek voor grenswijziging met Goes Verbouw in volle gang Huidige gebouw: te weinig comfort Royaal N a j aarsvergadering plattelandsvrouwen EXAMENS B'NAI B'RITH: DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t CUPZEGE VOOR PSV Advertentie) GEGARANDEERD ZELFSTRIJKEND SHIRT PSV heeft zijn entree in 't toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen woensdag in de Deense vissersplaats Esbjerg gevierd met een overwinning. Het was logisch, de vreugde in het Eindhovense kamp over de 4-3 overwinning op Esbjerg, maar niemand zal kunnen ontkennen dat het geluk de zuiderlingen daarbij heeft toegelachen, want, wat zag het er na tien minuten somber uit. Met twee doelpunten beide gescoord uit op de centimeter gerichte schoten, hadden de Denen zich toen al duidelijk gedistancieerd van onze landgenoten. En zij ble ven doorgaan. Van uit het middenveld, dat Esbjerg sterk bezet hield, flitsten de passes door de Eindhovense defensie en meermalen moest de stormbal in top. Het Eindhovense doel lag onder een spervuur soms en wat P.S.V. hiertegenover wist te stellen mocht geen betekenis hebben. En toch bracht P.S.V. nog in de eerste helft de stand op 21 en na de rust kwam de ploeg zo sterk terug dat de Denen, wier zwakte in de verdediging zich meer en meer openbaarde en wier conditie onvoldoende bleek om het tegenoffensief te beantwoorden, geslagen van de grasmat stapten. De ploeg met de meeste ruggegraat won ten slotte. „Het was een gelukkige zege", zo teken den wij op uit de mond van de Deense aanvoerder Jens Joergen Hansen. Ge heel ongelijk had hij niet, want in de eerste helft demonstreerde Esbjerg zo'n gaaf spelletje voetbal, dat dit met een voorsprong van 21 bepaald onvoldoen de was gehonoreerd. Dit peil kon P.S.V. na de rust, toen het uit een achterstand van 21 op een voorsprong van 34 kwam, zelfs niet benaderen, zo min als de Eindhovenaren een superioriteit aan de dag konden leggen zoals Esbjerg vooral in het eerste half uur had ge daan. Het waren fouten ten slotte in de Deense verdediging met name van de op het laatste moment voor de „ster van Esbjerg" John Madsen ingevallen jonge Christiansen - die P.S.V. op winst brachten. De verdienste van de Eindho venaren school in het bijzonder in het feit, dat zij de morele kracht konden op brengen na de grote tegenslag van een snelle achterstand op de been te blijven. „Ik vreesde voor een tweede Luxem burg", zei Roel Wiersma na afloop. „Fijn dat dit niet is gebeurd en dat wij die 20 te boven zijn gekomen. Dat overweldigende begin, die vlijm scherpe, vlammende schoten, die volledi ge inzet van de Denen in de beginfase. Geen antwoord konden onze landgenoten hierop vinden en toen in de vierde mi nuut rechtsbinnen Carl Emil Christian sen met een laag schot in de uiterste hoek doelman Bals totaal verraste (1 0) kon P.S.V. dit slechts met lede ogen aanzien. Prachtig open spel, tot in de puntjes verzorgd, legden de Denen die bovendien een hechte eenheid vormden, op de grasmat. Het was een lust voor het oog en toen dit in de achtste minuut zijn bekroning kreeg met een tweede doelpunt, ditmaal van de voet van Eigil Frandsen, die de bal in de uiterste bovenhoek schoot, kon ieder daar vrede mee hebben. In elke aanval van Esbjerg school gevaar en steeds weer slaagden de Denen erin de poort naar het doel te forceren. Zelfs Roel Wiersma kon er geen vat op krij gen. Emil Pijs ingevallen voor Van Wissen vooral was het die in vele ge vallen als de laatste redder in nood op trad. In de 16e minuut echter kon nie mand het meer klaren toen Christiansen inschoot. Het was de paal die het derde doelpunt in de weg stond. Maar deze te genslag voor de Denen betekende niet dat de Eindhovense defensie gelegenheid kreeg ruimer te ademen. Geen moment gaf Esbjerg zijn tegenstander de kans zijn eigen spel te ontplooien. Schril stak het teveel in de breedte, te korte en in een te traag tempo uitgevoerde spel der Eindhovenaren af bij de intelligente par tij voetbal die de Denen ten beste gaven. Daarom viel in de 33e minuut het eerste tegenpunt als een volkomen verrassing. Uit een hoekschop van Alleman kopte Kerkhoffs in. Theu- nissen nam de door de doelman te ruggeslagen bal op het hoofd. Het leer stuitte daarna af op de lat. Toen echter Theunissen voor de tweede maal zijn hoofd onder de bal zette, was deze voor de vertwijfeld omhoog springende Denen onbereikbaar: 21. Dit doelpunt, geflatteerd naar de krachtsverhoudingen en stellig niet in aanmerking komend voor de schoon heidsprijs, gaf de Eindhovenaren niette- jfWWIfWmiWIAAWJMUKUWMWMMMUMmmWMUUmmWMUW*' Het moment, waarop P. Kerkhoffs in Esbjerg het eerste Nederlandse doelpunt maakt tijdens de woens dagmiddag gespeelde ooetbalwed- strijd EsbjergP.S.V. S4). Kerkhoffs staat tweede van links, in witte tenue. A .N.P.-tele foto min moed. Zij slaagden er echter niet in op het veld het evenwicht te herstellen en toen in de rust door de 15.000 toe schouwers de eerste helft werd geanaly seerd was de meest geponeerde stelling: P.S.V. mag hiermee alleszins tevreden zijn, 41 zou een beter beeld van de strijd hebben gegeven. In de tweede helft zou P.S.V. het bewijs moeten leveren tot meer in staat te zijn dan het onsamenhangende, steriele voet bal van voor de rust. De gelijkmaker, die Pierre Kerkhoffs al na twee minu ten op het scorebord bracht met een kopstoot tegen de hoog door Brusselers in het doelgebied geplaatste bal (22) was hiervoor nog geen maatstaf. Daar voor hadden de Deense verdedigers hun rivalen te veel ruimte gelaten. Toen kort hierop een schot van Frandsen rakelings over het doel suisde en in de negende minuut Carl Emil Christiansen uit aan- §even van Egon Jensen de stand op 32 racht, geloofde het Eindhovense le gioen er nog niet in. De defensie bleek echter toch beter vat op het aanvalsspel der Denen, dat niet meer dat flitsende van voordien had, te krijgen en hiermee kwam er ook in de opbouw der aanval len meer lijn. Toon Brusselers kon zich meer aan zijn aanvallende taak gaan wijden en gaf de voorhoede de steun die deze in de eerste helft zozeer had moeten ontberen. Ge- ruggesteund bovendien door het derde doelpunt, waarmee Kerkhoffs een solo actie afrondde (33), kwam P.S.V. steeds beter tot Ontplooiing, zonder ech ter tot groot voetbal te komen. Meer en meer kreeg de strijd het karakter van echt bekervoetbal, waarheen ook Esb- Er werden nog een aantal wedstrijden gespeeld voor de Europese beker voor landskampioenen. De resultaten luiden: Jena (O. Did): Motor Jena-Dynamo Boekarest 0-1 (ruststand 0-0). Aange zien Dynamo de eerste wedstrijd met 2-0 gewonnen heeft, gaat deze ploeg naar de tweede ronde. Valkeakoski (Finl.): Valkeakosken-Jeu- nesse Esch (Lux.) 4-1 (2-1). Zürich-FC Dundalk (Ierl.) 1-2. Aange zien FC Zurich de eerste wedstrijd, in Ierland gespeeld, met 3-0 gewonnen heeft gaan de Zwitsers over naar de tweede ronde. Distillery uit Noord-Ierland en Benfica uit Lissabon hebben met 3-3 gelijk ge speeld in hun eerste wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De ruststand was 2-1 in 't voordeel van Distillery, dat thuis speelde. Standard Luik won op eigen veld met 1-0 van IFK Norrkoeping uit Zweden. Glasgow: Glasgow Rangers-Real Ma drid 0-1 (0-0). Pas 4 minuten voor het einde weid het winnende doelpunt ge scoord door Puskas. Ook voor het toernooi om de Europese beker voor nationale cupwinnaars wer den woensdagavond een aantal wedstrij den gespeeld. De uitslagen zijn: Athene: Olympiakos-Zaglebie (Polen) 2-1 (0-0); Hamburg: Hamburger SV- Union Sportive (Lux.) 4-0 (3-0). (Advertentie) helpen probaat en smaken heerlijkI jerg afgleed, omdat toen P.S.V. meer in de aanval kwam de zwakte der Deense verdediging steeds duidelijker aan het licht kwam. Door gebrek aan lucht bij de tegen stander kon P.S.V., dat in Pijs, Hoenen en na de rust Brusselers zijn uitblin kers had, het tempo overnemen en in de 25e minuut zagen de Eindhovena ren hun werk beloond met een vierde en naar later zou blijken winnend doelpunt. De scherp en in geheel vrije positie opgestelde Brusselers kopte de bal in op aangeven van Theunis sen: 34. De strijd was daarmee ge streden. In de laatste twintig minuten was het meer „a struggle for life" dan een stre ven naar beter voetbal. Beide ploegen waren moe gestreden en niet meer in staat een doorbraak te forceren. De ploeg met het sterkste moreel had ge zegevierd. Verdiend? Eens te meer gold in deze wedstrijd: doelpunten beslissen. Opstellingen: Esbjerg: Beck, Hansen en Preben Jen sen; Egon Jensen, Hans Christiansen en Jens Petersen; Knud Petersen, Carl Emil Christiansen, Carl Bertelsen, Frandsen en Kikkenborg. P.S.V.: Bals; Donners en Kemper; Brus selers, Wiersma en Pijs; Allemann, Hoe nen, Kerkhoffs, Theunissen en Ver- donck.. De stemming in de kleedkamer van P.S.V. was 't laat zich niet moeilijk raden opperbest en de reden was duidelijk: uit geslagen positie was de overwinning be reikt. Trainer Bram Appel („Ik heb geen zenuwen gehad, want ik ken mijn jongens toch") wees in de eerste plaats op het sterke mo reel van zijn ploeg, waardoor deze ten slotte toch zegevierend het veld kon verlaten. Daarbij was Appel evenwel niet karig in zijn lof voor het spel der Denen, wier conditie hij echter onvoldoende vond. Tagoer Soerensen, de trainer van Esbjerg, achtte de grootste handi cap het niet meespelen van spil John Madsen (door een de avond tevoren opgelopen bloedvergifti ging) die onvoldoende werd ver vangen door de 19-jarige Hans Christiansen. „Maar ik heb nie mand anders, dat is het verschil met P.S.V., dat over een ruim aan tal goede reserves beschikt, waar door Van Wissen en Giessen min der werden gemist dan bij ons Madsen en doelman Gardhoeje. Niettemin hebben wij in Holland met onze normale ploeg op volle sterkte een kans, al is het natuur lijk jammer dat wij nu verloren hebben. Wij moesten in Esbjerg minnen", aldus Soerensen die P.S.V. overigens de eer gaf die het toekwam. Ruim 20.000 enthousiaste toeschouwers die woensdagavond het Feijenoordsta- dion bevolkten stonden om tien uur als één man op om het moedige Willem H de Nederlandse deelnemer in de Eu ropese beker voor bekerwinnaars een spontane hulde te brengen. De Tilbur- gers waren er immers in geslaagd Man chester United, de befaamd geworden „Busby Babes" een 1-1 gelijk spel af te dwingen. De manier waarop dat gebeur de, was bepaald niet kinderachtig, want gedurende het grootste gedeelte van dit zeer boeiende voetbalduel waren de Til- burgers beslist de meerdere van hun op ponenten geweest. Met zeer verdienste lijk spel, uitgevoerd in een bewonderens waardig hoog tempo, slaagden zij er niet alleen in de Engelse aanvalsmachine te bedwingen, maar ook om door snel uit gevoerde en vaak intelligente combina ties Manchester Uniteds verdedigings- blok onder druk te zetten. Desondanks geeft het 1-1 resultaat wel de juiste ver houding weer. Willem II zette het duel goed in. Via het trio Louer, Timmermans en Koopal kwam het direct al tot verdienstelijke aanvalsacties, waarmee Manchester toch wel enige moeite had. Na negen minuten namen de tricolores verdiend de leiding. Een flitsende actie over rechts werd door het gerenomeerde lin- kerdefensieblok van de Engelsen niet opgevangen. De naar rechts afgezwenk te Tilburgse aanvalsleider Coy Koopal, lanceerde linksbuiten Louer fraai. De vreugde was echter van korte duur. De Engelsen, die in deze vlot combinerende Hollandse aanvalslinie grote gevaren zagen, begonnen de aanvankelijk door hun verwaarloosde dekking te corrigeren. Toen dan ook de Tilburgse achterhoede de eerste steek liet vallen was rechtsbuiten Herd erbij om zijn ploeg op gelijke voet te brengen: 1-1. Willem II werd door deze Engelse ge lijkmaker in het geheel niet aangesla gen. Integendeel. De combinaties vloeiden met de regelmaat van een klok op het heiligdom van Gregg af. Na 23 minuten waren de Tilburgers zowaar dichtbij een tweede doelpunt, toen de briljant spelende Walhout de gevaarlijke en actieve Koopal lan ceerde. Gelukkig voor de Engelsen kon Gregg bet leer voor de voeten van de Tilburgse middenvoor weg grissen. Hoewel Willem II zich zeker niet de mindere toonde, leverde de acties van het Trio Charlton, Sadler en Law genoeg gevaar op. De Willem II defensie onder aanvoering van Walhout stond echter pal. Na de rust begon Willem II al even ver rassend als voor rust. Weer dat snelle en zeer geacheveerd uitgevoerde veld spel, met al direct twee, voor de Engel sen niet ongevaarlijke situaties. Toch zou een doelpunt in die beginfase bijna aan de andere kant gevallen zijn, als Dennis Law niet had verzuimd attent te zijn op een juweel van een kans, die hem door Chariton werd geboden. Het pu bliek bleef genieten van een boeiende partij voetbal, waarbij Willem n de toon bleef aangeven. Een kwartier voor het einde leek het er op, toen opnieuw Koopal van uiterst links, laag en hard op het doel van Gregg vuurde, alsof Willem II de leiding had genomen. Louer en Timmermans liepen al juichend terug, het stadion trilde: 2-1 voor Willem II? Neen, zei scheidsrechter Tricot, Gregg stopte de bal wel voor de doellijn. De teleurstel ling was groot, maar de Tilburgers ble ven doorgaan, aangevuurd door de toe juichingen van het publiek, dat tot slot bereid was de bekende Feijenoordhyme van toepassing te brengen. Manchester United bleef overeind en toonde de grote klasse juist op een mo ment dat rechtsbuiten Herd, die zich tij dens de gehele wedstrijd niet van zijn sportiefste zijde toonde, door de scheids rechter uit het veld werd gezonden. Hij had De Wit geheel onnodig nagetrapt. De laatste vijf minuten van het enerve rende duel waren rommelig. Van goed voetbal was geen sprake meer. De En gelsen, blij met de 1-1 stand, bevroren het spel tot het eindsignaal. De opstellingen: Willem II: Dijckmans, Van Doremalen, Brooymans, Walhout, Vriens, De Wit, Senders, Kerestes, Koopal, Timmermans en Louer. Manchester United: Gregg, Dunne, Ant- well, Crerand, Foulkes, Setters, Herd, Chisnall, Adler, Law en Charlton. Het Nederlandse zaterdagelftal, dat woensdag 2 oktober a.s. te Leeuwarden tegen Zwitserland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (DES); achter: Kor ving (SHS) en Koelewijn (IJselmeervo- gels); midden: Locht (Be Quick 28), Visser (Heerjansdam) en Kerkdijk (Sparta E); voor: Zuiderveen (CVSB), Nieuwstraten (Zwart Wit 28), Kiel (Go Ahead K), Pannen (WVF) en Slag boom (De Zwerver). Reserves zijn Van der Laan (Zwart Wit 28), Van Manen (DOVO), v. d. Heuvel (Kozakken Boys) en Bosma (VVT). DOS heeft in zijn eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup der jaarbeurssteden woens dagavond in Utrecht gespeeld, met 41 van Sheffield Wednesday verloren. De ruststand was 20. Tijdens een kort maar hevig onweer in de nacht van maandag op dinsdag sloeg de bliksem in het woonhuis van de nieu we boerderij van de heer J. Murre aan de Striepse weg te Baarland. Rookont wikkeling deed het ergste vrezen, zodat de brandweer gealarmeerd werd. Deze was zeer snel ter plaatse. Kort nadien kwam ook die van Oudelande in verband met de moeilijke bluswatervoorziening aldaar, doch er behoefde gelukkig geen dienst te worden gedaan. Met name de t.v.-leiding en elektriciteit hadden het moeten ontgelden. Eveneens sloeg de bliksem in net woon huis van de boerderij van wed. I. W. Zeevaart aan de Nieuweweg te Baar land. Hier werd de elektriciteitsleiding grondig vernield, terwijl schade ontstond aan dak en huisraad, zonder dat brand ontstond. Bij de hoeve „Stuyvesant" sloeg de bliksem in een perceel gras- Ook te Yerseke sloeg de bliksem op enkele plaatsen in. Via de antennne sloeg de bliksem in de de woning van de familie C. in de Schotte, waarbij een gat in de muur werd geslagen en alle elektrische stopcontacten werden ver nield. Wonder boven wonder brak geen brand uit. De schade is aanzienlijk. Ook bij de heer B. aan de Damstraat was een blikseminslag. Hierbij kwam de schoorsteen en een groot aantal dak pannen naar beneden. De Hoge Raad heeft het beroep van de gebroeders Theo en Frans de K. uit Goes tegen een arrest van het gerechts hof te Den Haag, waarbij beiden werden veroordeeld tot 14 dagen onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wegens het spitten van wormen op mosselpercelen, verwor pen. De broers hebben hun zaak dus tot in de hoogste instantie laten uitzoeken. En kele maanden geleden werden ze door de Middelburgse politierechter veroor deeld tot onvoorwaardelijke gevange nisstraffen. Theo werd een gevangenis straf van 12 weken opgelegd, waarvan 2 weken onvoorwaardelijk en 10 weken voorwaardelijk, terwijl Frans veroor deeld werd tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 2 onvoorwaardelijk en 2 voorwaardelijk, met een proeftijd voor beiden van 2 jaar. Deze veroorde ling kregen zij opgelegd wegens het spitten van wormen, zogenaamde za gers, op mosselpercelen onder Wemel- dinge. De broers tekenden hoger beroep aan, waarna het gerechtshof hen beiden ver oordeelde tot 2 weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Voor de eerste maal kreeg de Hoge Raad een zaak te behandelen, waarin het cou peren van paardestaarten, het verkor ten dus van de staartwervelkolom, aan de orde was. Hieraan had zich de land bouwer A. J. L. te IJzendijke schuldig gemaakt. De kantonrechter te Oostburg had de landbouwer veroordeeld tot een boete van 100,en in hoger beroep had de rechtbank te Middelburg een zelfde boete opgelegd. De landbouwer ging ook hiertegen in cassatie, maar de Hoge Raad gaf de rechtbank gelijk. De gemeenteraad van Kloetinge heeft woensdagavond zonder hoofdelijke stem ming besloten te trachten de grenswijzi ging tussen Kloetinge en Goes er via een Koninklijk Besluit door te krijgen. Betreffende gemeentebesturen zijn het, zoals bekend, eens geworden over het beloop van de grens tussen beide ge meenten. De voorgestelde grenswijziging komt praktisch neer op het voorstel, dat G.S. van Zeeland op 29 maart 1960 deden. De nieuwe grens zal alleen een wat meer recht beloop krijgen. De raad van Goes besloot reeds tot een dergelijk verzoek aan de Kroon. Burgemeester mr. H. N. baron Schim- melpenninck van der Oye toonde zich namens b. en w. verheugd, dat in het nieuwe plan voor grenswijziging ernstig rekening is gehouden met de wensen van Kloetinge. Het a.r.-raadslid H. J. Colijn, sprak eveneens zijn voldoening uit. Wel zag hij graag, dat het betref fende verzoek op „neutraal" papier zou worden gedaan. Tegen een borgstelling van 50.000 mark is gisteren het arrestatiebevel tegen de 31-jarige Nederlandse zakenman R. K. uit Rotterdam, directeur van Grace Kennedy en Co. (Europa) N.V., opge schort. K. wordt ervan verdacht bij het impor teren in Duitsland van Amerikaans con- sumptiegevogelte invoerrechten te heb ben ontdoken. De arrestatie, die dinsdagmiddag in Keulen door de Duitse douanerecher che op de levensmiddelenbeurs „Anuga" werd uitgevoerd, zou verband houden met de „kippenoorlog" tussen de E.E.G. en de Verenigde Staten. K. zou volgens de beschuldiging door schijntransacties de verhoogde heffing van de E.E.G. voor consumptiegevogelte uit derde landen ontdoken te hebben. De Duitse schijnopkoper zou 150.000 200.000 mark heffing te weinig betaald hebben. K. zou door middel van schijn- rekeningen het gevogelte voor een zo hoge prijs aan zijn Duitse tegenpartij verkocht hebben dat de extra heffing niet van kracht werd. Daarna zou hij het gevogelte op papier tegen gelijke opge dreven prijs naar Nederland terugge kocht hebben en pas dan zou het gevo gelte, dat door de bedreven manoeuvre aan werkelijke heffing was onttrokken, voor een aantrekkelijker lagere prijs naar de werkelijke opkopers in Duits land zijn gegaan. De koopwaar zelf werd per koelwagon rechtstreeks aan de wer kelijke kopers geleverd zonder de in de schijntransacties voorziene omwegen, al dus de beschuldiging van de openbare aanklager. Van pastorie tot gemeentehuis. Deze „ommezwaai" in functie maakt de oude pastorie van de Nederlands hervormde kerk in Kloetinge. Er wordt in opdracht van Kloetinges gemeentebe stuur aan het gebouw al een jaar verbouwd en vertimmerd om dit doel te bereiken. Want het tegenwoordige gemeente huis is te klein, biedt te weinig comfort. De representatieve taak komt er onvoldoende in uit. Factoren, die voor de ge meenteraad de aanleiding vorm den naar een betere mogelijk heid te zoeken. Die kans zag men, toen naast het raadhuis de hervormde pastorie leeg kwam, omdat een nieuw gebouw werd betrokken. B. en w. overlegden met de kerkeraad en het resultaat: voor een bedrag van 32.500 was de pastorie het eigendom van de ge meente. En niet alleen het gebouw. Bij deze som was ook inbegrepen de ongeveer 3500 vierkante meter sier- tuin, die achter de van 1882 dateren de pastorie ligt en erbij hoort. Het gebouw, waarin op hgt ogenblik de gemeentezaken van Kloetinge hun beslag krijgen, schiet op tal van pun ten te kort. Zo is de secretarie te klein. De drie gemeenteambtenaren beschikken, samen met secretaris J. A. Hoste over een vertrek van vijf bij vijf meter: vijfentwintig vierkante meter voor z'n vieren. Een aparte ka mer voor de gemeentesecretaris ont breekt. De betrekkelijk kleine raad zaal fungeert tevens als trouwzaal. Het gemeentehuis bevat wel een bur gemeesterskamer, maar het vertrek voor de gemeenteontvanger is te klein en is tevens de plaats, waar de gemeentearchitect zijn zetel heeft. Op de zolder van het gebouw wordt het archief bijgehouden. Kortom de situatie in het tegenwoordige ge meentehuis is onbevredigend, zo maakte secretaris J. A. Hoste duide lijk. Daar komt bij, dat er in het ge bouw zelf geen mogelijkheden voor uitbreiding zijn. De ambtenaren kunnen de gemeente administratie dan verzorgen in een L-vormige secretarie van ruim ne gentien meter lengte en met een breedte van acht meter: zij hebben er volop de ruimte, bijna vier maal zoveel als op het ogenblik. Naar een plan van architect M. J. Ie Clercq uit Kruiningen hebben de werklieden van aannemer L. Zwartepoorte uit Kloe tinge op de begane grond het werk- gedeelte in het aanstaande gemeen tehuis gemaakt. Behalve de secreta rie bevinden zich hier ook de kamers van de gemeenteontvanger en de se cretaris, de kluis en een garderobe. De bovenverdieping bevat het „re presentatieve gedeelte", zoals de heer Hoste het uitdrukte: de raad zal er de gemeentezaken bespreken in een ruime raadzaal 12% bij 5 meter, de burgemeesterskamer is er gesitueerd, evenals de kamers voor de commissievergaderingen en ver gaderingen van b. en w. en de ge meentearchitect. Het oude archief zal op de zolder een plaatsje vinden. De verbouw van de oude pastorie tot gemeentehuis komt - buiten de aan koopsom van 32.500 om op een totaalbedrag van 120.000. Daarbij is ook ruim 50.000 voor de betim mering van de raadzaal, de burge meesterskamer en de commissieka mer. ,,'t Is een fors bedrag, maar aanmerkelijk goedkoper dan de bouw van een nieuw gemeentehuis", aldus secretaris Hoste. Over een half jaar kan het personeel een gebouw „opschuiven". Dan is Kloetinge, wat de huisvesting van de gemeente betreft, uit de brand.... De toestand verandert voor het Kloetingse gemeentepersonee! ro yaal als zij hun intrek kunnen ne men in de voormalige pastorie. Het ziet er naar uit, dat dit het volgend voorjaar, in maart of april, het geval zal zijn: men is nu aan de betimmering toe. De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op 10 oktober in de „Prins van Oranje" te Goes zijn provinciale najaarsvergade ring. Het gebruikelijke huishoudelijke gedeelte wordt afgewisseld met een causerie van mevrouw W. Racké- Noordijk. De afdeling Noordwelle van de bond heeft het recht een afgevaardigde aan te wijzen naar de algemene najaars vergadering in Zwolle. Mevrouw J. van Willegen-Everse zal verslag uitbrengen van de A.C.W.W.-conferentie te Kroge- rup in Denemarken. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer J. A. Blok te Kruiningen. De joodse wereldorganisatie B'nai B'rith heeft na een studie van Westduitse jeugdproblemen ge rapporteerd dat de Westduitse jeugd „de kiem van de hoop op een waarlijk democratisch Duits land" in zich draagt. In het rapport van de liga, dat werd opgesteld door twaalf des kundigen die ieder drie weken lang het probleem en zijn facetten bestudeerd hebben, merkt Benja min Epstein, directeur van B'nai B'rith op, dat de Duitse jeugd zich heeft afgekeerd van de erfenis van het Hitlertijdperk. „Wij hebben geconstateerd dat de jonge mensen zich afkeren van de erfenis van het Hitlertijdperk. Wij hebben geconstateerd dat de Duit se jeugd antwoorden zoekt, scep tisch van instelling is en bepaald zoekt naar nieuwe waarden", al dus wordt in het rapport vastge steld. Tot de zomer van 1959-'60 was het Duitse onderwijs ontoereikend voor zover het de recente geschie denis betrof. De plotselinge uit barsting van hakenkruiskladderij heeft echter een ommekeer te weeg gebracht. Het verzet, dat toen nog duidelijk aanwijsbaar bestond in de kringen van onder wijzers en leraren, „werd door deze incidenten de nek gebroken." Meer dan het onderwijs hebben radio, pers en televisie echter bij gedragen tot het vergroten van de kennis van \et Derde Rijk en zijn voor- en naspel. ,J)e samenzwe ring der stilte, waarmee de jeugd er zolang van weerhouden was de harde feiten van de Hitlertijd te leren kennen, werd doorbroken. Er is nog altijd een aantal neo- nazistische splintergroepen actief. Hoewel deze groepjes nog niet zijn samengegroeid tot een politieke beweging van betekenis blijven zij echter een gevaar vormen, dat vooral in tijden van economische of politieke crisis de kop zou kun nen opsteken, aldus het rapport van de B'nai B'rith. a. Alsjeblieft, zegt heer Kang, hier staat de wagen, en wat zeg je er nu van Ik vind hem heel bizonder, zegt zijn vrouw, vooral dat touw is inte ressant. b. De moeilijkheid is echter, dat, als heer Kang in de auto zit en zijn zoontje voorop, dan kan er eigenlijk niemand meer bij! c. Het enige is, dat mevrouw Kang op de nek van haar man gaat zitten. Dan zit ze hoog en droog, maar Polle ge looft niet, dat dat lang goed gaat!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7