„Loon- en prijsstijgingen in andere landen voor Nederland onjuist uitgangspunt" Juan Bosch afgezet Peli wrijfwas voor de Beurspubliek vlucht in paniek voor hom AMERIKA bevriest hulp aan Indonesië DE GAULLE IS BEREID TWEEDE AMBTSTERMIJN TE AANVAARDEN Minister Andriessen in toelichting op begroting: Minister Schouwenaar „verdeelt" kinderpostzegel-miljoenen KRO-radio en televisie bij opening concilie ONDERGEDOKEN DUITSE AGENT MELDT ZICH Lonen Investeringen Kleinbedrijf Toerisme V.S. schorten hulp en betrekkingen op ROTTERDAMSE POLITIE HEEFT SPOOR VAN MOORDENAAR UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS (kleur naar keuze) VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN TERRORISME IN OOSTENRIJK Brief bleek loos alarm Jk heb er de kracht toe Boycot Uitgifte bedrijven O.-Flevoland vertraagd Eigen karakter Hongaarse toeristen in Londen ondergedoken Psychose Rijschoolhouders in Venlo wilden niet examen-rijden Net op tijd BRITSE POLITIE VINDT VOOR 2.5 MILJOEN GULDEN AAN NARCOTICA P.T.T.-giro-zending was een week zoek Het Wereldgebeuren LONDEN ROEPT ADMIRAAL TERUG Keurtroepen Militair overleg Zegels voor 1963 VRAGEN OVER ACTIES GROOTWINKELBEDRIJVEN „Don Juan" Kinderen kozen Kenia's volkslied DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IN DE MEMORIE VAN TOELICHTING op de begroting van econo mische zaken '64 merkt minister Andriessen op, dat het bepaald niet juist zou zijn de loon- en prijsstijgingen, die in vele landen optreden, zonder meer »ls uitgangspunt voor het sociaal-economisch beleid in ei gen land te nemen. Daarnaast echter is door de toeneming van het aantal internationale organen, het samen spreken en samen handelen na de tweede wereldoorlog allengs meer op gang gekomen. Voor Ne derland betekent dit, dat via de Europese organen zal worden geijverd voor het gezamenlijk realiseren van de vijf doelstellingen van ons so ciaal-economisch beleid te weten volledige werkgelegenheid, voldoen de groei, een aanvaardbare inkomensverdeling, prijsstabiliteit en een evenwichtige betalingsbalans. Internationaal zal ons land bij het bepleiten van de collectieve reali sering van deze doelstellingen ster ker staan, wanneer het zelf op deze punten de toets der kritiek kan doorstaan. De minister acht de belangrijkste rem voor een bevredigende toeneming van de industriële investeringen gelegen bij de bouwmarkt. Daarom heeft de rege ring het bouwvolume voor de industrie in het bouwprogramma verhoogd van 470 miljoen in 1963 tot 570 miljoen in 1964. Deze verhoging betekent, dat bijna 25% van de toeneming van het to tale bouwprogramma in de gebouwen sector voor industriële objecten zal wor den aangewend. Desondanks zal het klemmende probleem van de grote om vang van het bedrag aan aangehouden aanvragen en de lange wachttijden Advertentie) ZIJNE EXCELLENTIE Andrew Graham Gilchrist is een heer lijke man. Ofschoon hij 53 jaar iseen ros sige korte baard om een peervor mig gelaat draagt, en een Schot is, geeft hij niet de indruk een goedzak te zijn. Hij is Brits ambassadeur in Dja karta en ook vóór ze daar naar later is gebleken tot leedwezen, om niet te zeggen: tot bitter ver driet van de heer Soekarno z'n boeltje in brand hebben gesto ken en kort en klein hebben ge slagen, hebben zij hem dat niet uit het veld gedaan. De New York Times heeft zijn levensverhaal verteld en daar uit blijkt dat Andrew Graham Gilchrist op dit gebied nogal het een en ander gewend is. U hebt wel gelezen dat een kapi tein van Gilchrists ambassade vóór het gebouw doedelzak heeft staan spelen tot verbazing van de opge wonden menigte. 'Misschien was dat wel een ideetje van de baas, want, toen hij ambassadeur in IJsland was, hebben om een conflict over visserij - IJ slanders stenen door de ruiten van zijn am bassade gesmeten en toen heeft zijne excellentie een grammofoon voor een van die kapotte vensters gezet en plaatjes van Chopin ge draaid. De „woedende menigte" was daar zó onthutst door dat zij het strijdtoneel verliet. Mr. G. was in zijn jonge jaren een vooraanstaand rugbyspeler. Hij heeft allerlei consulaire posten bezet. Hij zat gedurende de oorlog in een Japans gevangenkamp, iverd uitgewisseld, werd even later door een vliegtuig afgeworpen boven Siamdat onder Japanse bezetting stond, en organiseerde daar een verzetsbeweging. Hij heeft eens in zijn functie van Brits consul-generaal in Chicago een ingezonden stuk in de Chi cago Tribune geschreven, toen dat blad de Britten een al te zacht aardige politiek ten aanzien van de Berlijnse crisis verweet. Hij schreef daarin dat de goede oude tijd voorbij was dat niemand zich bemoeide met de Britse diploma tie: „Ik kan begrijpen dat U naar die tijd terugverlangt toen alles door de Britten alléén keurig werd opgeknapt. Zij zouden dit natuur lijk nóg doen, als anderen zich er niet mee zouden bemoeien. Die da gen „w hen decisions could comfortably be left to the British" (zo schreef meneer de consul-generaal letterlijk) „zijn voorbij en ik be treur dat, maar de Chicago Tri bune kan dat natuurlijk niet be treuren Tegen dit soort optreden, zowel wat Chopin als wat koude caque betreft, kan de tegenstander moeilijk of in het geheel niet op. Daarom vind ik Andrew Graham Gilchrist een heerlijke man en ik vraag mij af, of het niet alleen de Britten zijn, die zulke verrukke lijke figuren produceren. Hebben wij dit soort mensen óók, in onze diplomatieke dienst? Eerlijk gezegd zou ik het mij best kunnen voorstellen dat de heer Luns tot zulke dingen in staat is, maar ik vermoed, dat zijn onder zaten, hoe verdienstelijke diplo maten wellicht ook, dit niet zijn. Allemaal keurige heren en wel licht ook zeer ter zake kundig, maar voor Chopin onder 't stenen gooien zie ik hen toch niet in staat. Jammer. ELIAS. voorshands nog niet tot een oplossing zijn gebracht. Onder het nieuwe loonbeleid vindt mi nister Andriessen het prematuur thans reeds een looncijfer voor 1964 te noemen. De in de „macro-econo mische ramingen voor 1963 en 1964 opgenomen stijging van de loonvoet in 1964, nl. van 6 procent, moet daar om gezien worden als een werkhypo these. Onder de genoemde veronderstellingen kan de produktie met 5.5 pet toenemen, hetgeen een volledige opneming van de normale aanwas van de beroepsbevol king mogelijk maakt. Het reële gezinsverbruik zal in 1964 on geveer in hetzelfde tempo toenemen als in de afgelopen jaren, nl. met 4 a 5 pro cent. Voor 1964 wordt een prijsstijging verwacht van 2 procent. Daarbij is dan verondersteld, dat een effectief prijssta- bilisatiebeleid wordt gevoerd, omdat ook in 1964 de krachtige opwaartse druk op het prijspeil blijft aanhouden, zulks niet alleen wegens de snelle stijging van de arbeidskosten in het recente verleden, maar ook omdat in 1964, bij een gemid delde loonstijging die uitgaat boven de macro-economische produktiviteitsstrj- ging van ruim 4 procent, nog een ver dere stijging van de arbeidskosten op treedt. Ten slotte wordt er een stijging van de bedrijfsinvesteringen in vaste acti va met 7 procent verwacht. Dit be wijst op een herleving van de investe ringsactiviteit, waarbij evenwel dient te worden bedacht dat het cijfer in 1963 in negatieve zin beïnvloed werd door de strenge winter. Gemiddeld over de jaren 1963 en '64 bedraagt het stijgingstempo 4.5 procent. Dit is iets minder dan het in de industriali satienota voor de periode 1960-'70 genoemde gemiddelde jaarlijkse stjj- gingsp ercentage De minister stelt zich voor tegen het einde van dit jaar overleg te plegen met het bedrijfsleven over de uitwerking van het prijsbeleid in een aantal spelregels voor 1964. Het in de afgelopen vier jaar gevoerde prijsbeleid heeft naar het oordeel van de minister, de aanhoudende conjuncturele spahningen tijdens die periode in aan merking nemend, bevredigende resulta ten te zien gegeven. Het indexcijfer van het levensonderhoud (1959/'60 100) bedroeg in de eerste zeven maanden van 1963 gemiddeld 109. Het blijkt, dat over een wat langere pe riode de structurele ontwikkelingen en verschuivingen in de verschillende secto ren van het midden- en kleinbedrijf van ingrijpende aard zijn Het ligt voor de hand, dat aanpassing aan de zich sterk wijzigende omstandigheden in de eerste plaats een taak is van de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf. Daarnaast zal het overheidsbeleid moeten bijdra gen tot een voldoende aanpassing van het midden- en kleinbedrijf aan de so ciaal-economische ontwikkeling. Dit be leid heeft de laatste jaren goede resul taten afgeworpen en dient in de nabije toekomst in grote lijnen te worden voort gezet. De minister is van oordeel dat een uit breiding van het toeristische onderzoek gewenst moet worden geacht. Hij stelt daarom voor voor 1964 een bedrag van 120.000 uit te trekken voor uitgaven ten behoeve van dergelijke onderzoekin gen. De minister stelt voor de subsidie mogelijkheden ten behoeve van de toe ristische infrastructuurprojecten in 1964 tot vijf miljoen gulden te verhogen. President Juan Bosch van de Do minicaanse Republiek is gisteren na een staatsgreep, waarbij geen bloed werd vergoten, afgezet, ge arresteerd en vervolgens in balling schap gegaan. Een militaire junta heeft het bewind in handen geno men. De president, die inmiddels is aangeko men op de Portoricaanse luchtmachtba sis Ramey, gaat naar San Juan waar hij met officieel eerbetoon zal worden ont vangen. De militaire junta heeft een ma nifest uitgegeven waarin zij de regering- Bosch beschuldigt van „minachting van de grondwet en de persoonlijke rechten". De grondwet is buiten werking gesteld en de oude grondwet van december 1962 is weer van kracht verklaard. Het parle ment is ontbonden en de junta heeft ver klaard aan het bewind te blijven tot een voorlopige regering is gevormd. Voorts is het communisme verboden. De leiders van de zes oppositiepartijen tegen het bewind van Bosch hebben er op verzoek van de junta mee ingestemd een nieuwe regering te vormen, „die het vertrouwen van het volk zal hebben en het land tot verwerkelijking van een ware democra tische revolutie zal kunnen leiden". De Verenigde Staten hebben inmiddels de diplomatieke betrekkingen en de eco nomische en militaire hulp aan de repu bliek opgeschort. Ook Venezuela heeft de betrekkingen verbroken. De Rotterdamse politie meent een vaag spoor te hebben gevonden van de dader van de moord die in de avond van 6 mei in een rijwielstalling in de Van den Hoo naardstraat in Rotterdam is gepleegd. Op de avond of misschien in de vroege ochtend van 7 mei werd de ruim 50-jari- ge mej. J. Th. Ludwigs, toen zij haar fiets in de rijwielstalling plaatste, over vallen, aangerand en gewurgd. De poli tie had aanvankelijk geen enkel houvast maar dank zij uitgebreide verhoren staat nu wel vast dat op die maandagavond een donkere man gedurende uren ach tereen in de omgeving van de rijwielstal ling heeft rondgelopen. Of deze man mej. Ludwigs heeft opgewacht, of dat hij met iemand anders een afspraak had is de politie niet bekend. 907 jé (Advertentie) 'igjEIIBHEIlEllBHailBIfBirBIIBirBIIBIrgJIBIlBIrBlIBIrBHBIlBlIBJlBIfBlrallBJiBjijl'EIrBlrBlElfglfiglÉltBilBlrBiléi tweede doos halve prijs President de Gaulle van Frankrijk heeft gisteren gewaarschuwd dat hij vastbesloten is door te gaan met het nemen van kernproeven en Frankrijk te maken tot een grote atoommogendheid, veeleer dan zich neer te leggen bij, wat de Gaulle noemde, „hegemonie van Amerika en Rusland". De Gaulle gaf te verstaan dat hij bereid is een tweede ambtstermijn te aanvaar den, „aangezien ik de kracht daartoe heb". De Franse president hield vijf re devoeringen op de eerste dag van zijn vijfdaagse reis daar de Rhonevallei in Zuid-Frankrijk. Hij brengt in Avignon de nacht door. In dit gebied stemde bij het grondwetsreferendum van oktober 1962, 65 procent van de kiezers tegen hem. Vijfentwintig vakbonden hebben aan de bevolking gevraagd de bezoeken van de president te boycotten. Vijan delijke manifestaties vonden evenwel niet plaats, en er waren veel mensen op de been, hoewel politici en vak bondsleiders schitterden door afwe zigheid. De president hield zijn voornaamste re devoeringen in Orange, Carpentras, Apt, Cavaillon en Avignon. Hij ging in alle vijf Door een ernstige vertraging in de bouwkundige voorzieningen is het de minister van financiën, prof. Witteveen, als beheerder van de dienst der domei nen, tot zijn leedwezen niet mogelijk dit jaar in Oostelijk Flevoland 200 landbouw bedrijven, samen ongeveer 7000 ha groot, uit te geven. .Het uitgifteplan is verkleind tot 127 landbouwbedrijven, samen ruim 4800 ha. Een en einder wordt meegedeeld in de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van financiën voor 1964. Het ligt in de bedoeling volgend jaar, met inbegrip van de dit jaar niet uitge geven bedrijven, totaal 104 bedrijven, sa men ruim 3400 ha uit te geven. Een ge deelte van de bedrijven wordt in erf pacht uitgegeven. uit van de gedachte dat Frankrijk moet blijven volharden in zijn atoompolitiek, ondanks het kemstopakkoord van Mos kou. Frankrjjk, aldus de Gaulle in zijn rede voeringen, zou lid blijven van V.N., N.A.V.O., Euromarkt en andere interna tionale organisaties, zonder nochtans daarin op te gaan en eigen karakter prijs te geven. Vijf leden uit een reisgezelschap van 34 Hongaren die een week geleden naar Londen kwamen, hebben blijkbaar ver kozen in het westen te blijven. Zjj ver schenen dinsdag niet, toen het uur van vertrek gekomen was. Een van hen was een 25-jarig meisje, Magda Pacius, dat volgens Britse pers berichten van deze gelegenheid gebruik gemaakt heeft om te trouwen met een jongen die ze zeven jaar geleden tij dens de Hongaarse opstand met lede ogen naar het westen zag vluchten. De Daily Express schreef dat het paar deze ontvluchting al sinds jaren voor bereid heeft. Het meisje spaarde in Hongarije elke cent om dit uitstapje naar Londen te kunnen maken. Volgens het blad gaat het jonge paar nu zo spoedig mogelijk naar Los Angeles. GISTERMIDDAG SCHALDE een onheilspellende boodschap over de hoofden van de bezoekers op de najaarsbeurs in Innsbruck. „At tentie, attentie, alle bezoekers wor- ien verzocht het tentoonstellings terrein onmiddellijk te verlaten". Duizenden bezoekers en standhou ders verdrongen zich bij de uitgan gen en er ontstond een begin van paniek. De politie kon de dringen de mensenmenigte nauwelijks baas. De reden voor de ontruiming van het tentoonstellingsterrein lag in de ont vangst van een anonieme brief. De po litie van Innsbruck, die deze brief ont ving, kreeg de mededeling dat er gister middag een bom zou exploderen op het terrein van de najaarsbeurs. Men be sloot om kwart over vier, kort nadat de anonieme brief was binnengekomen op het hoofdbureau van politie, het terrein van de beurs onmiddellijk te ontruimen. Een speurtocht naar de bom leverde geen enkel resultaat op, maar het onheil was al geschied. Door de sen satie, welke door het ontruimingsbe vel ontstond, kreeg het publiek de schrik te pakken. In de huidige Zes kandidaten voor het rijbewijs, die dinsdag examen moesten doen in Venlo, hebben alleen het theoretisch gedeelte afgelegd omdat hun instructeur, de rij- schooiholder T. W. uit Venlo niet bereid was zijn leswagen voor de rijproef be schikbaar te stellen. Ook de rijschoolhouder H. uit Sevenum, die twee kandidaten had opgeleid, heeft zich gehouden aan de tussen de Noord limburgse rijschoolhouders gemaakte af spraak, hun wagens niet voor rijproeven beschikbaar te stellen zolang er geen verandering komt in de naar hun me ning exorbitante eisen die de examina toren in Venlo aan de adspirant-auto- mobilisten stellen. Inmiddels heeft het bestuur van de rij schoolhoudersvereniging zich gewend tot het Centraal Bureau voor Rijvaar digheidsbewijzen en om een onderhoud verzocht. Tevens is gevraagd om niet meer op zaterdag rijexamens af te ne men, omdat de drukte in het centrum van Venlo door de vele winkelende Duit sers die per auto komen, het zelfs erva ren chauffeurs nog moeilijk maakt om foutloos door het verkeer te komen. „bommenpsychose" is elk bericht over een bomaanslag een nieuwe re den voor ernstige ongerustheid. Men vermoedt dan ook dat de najaars beurs niet veel belangstelling meer zal trekken. Bij een brug in de autobahn van Salz burg naar München is gistermiddag een echte bom aangetroffen. Aan een der stalen pijlers was een pakket springstof bevestigd, compleet met slaghoedjes en lonten. In de nabijheid van de brug vond de politie pamfletten in het Italiaans, en mouwinsignes van de „Giovanni Italia", de jeugd van Italië. Een voorbijganger had een donkere man in een auto bij de brug gezien. De man hield zich verdacht op en de voorbij ganger sloeg alarm. Zonder deze op merkzaamheid zou de brug wellicht ernstig beschadigd zijn door de explosie van de krachtige bom. De Britse politie heeft in Waithampton een voorstad van Londen, bij een huis zoeking twee koffers met een grote hoe veelheid verdovende middelen, waaron der morfine, ter waarde van 250.000 pond 2,5 miljoen) in beslag genomen. In verband hiermee werden vier mannen en een vrouw gearresteerd. a Een zak met 4000 girostortings- s kaarten, bestemd voor het giro- J coderingscentrum in Breda, is S een week zoek geweest. Pas dins- S dagavond laat is deze zending, S S afkomstig van veertien postkan- S toren in Rotterdam, teruggevon- S 3 den in het districtspostkantoor in S 5 Rotterdam, tussen lege zakken. S S Het is nog niet bekend, hoe de S 5 zak, die tegelijk met een andere, i S waarin de stortingskaarten van 3 25 Rotterdamse kantoren zaten, S en die op 18 september naar de trein is gebracht in Rotterdam is 5 gebleven dan wel daarheen is te ruggekeerd. Ook een tweede zak is enige tijd zoek geweest, maar deze werd al eerder in 's-Herto- genbosch teruggevonden. IN AFWACHTING van mededelingen over de plannen van Indonesië ten opzichte van de nieuwe federatie van Maleisië en van Groot-Brit- tannië is nieuwe Amerikaanse economische hulp voor Indonesië „be vroren", zo is van regeringsfunctionarissen in Washington vernomen. Het internationale monetaire fonds heeft de Indonesische regering er van op de hoogte gesteld dat de kredietverlening voor 50 miljoen dollar, die in juli jl, werd getroffen, tijdelijk is opgeschort. In geheel Indonesië hebben de haven meesters opdracht gekregen, geen toe stemming te geven voor vaarten op Ma leisische havens. Indonesië heeft voorts alle telegraaf - en telefoonverbindingen met Maleisië verbroken. Het hoofd van de leger- voorlichtingsdienst in Djakarta, ko lonel Soebroto, heeft meegedeeld dat Indonesische keurtroepen aan de grens met Serawak en Saban (Noord- Bomeo) staan. In Koeala Loempoer is meegedeeld dat Maleisië spoedig 2000 soldaten op Borneo zal hebben als onderdeel van zijn paraatheidspolitiek. De Britse regering heeft onlangs de op perbevelhebber van de Britse strijd- DE MINISTER van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwe- naar-Franssen, heeft gistermiddag in het districtspostkantoor in Rotter dam de opbrengst van de kinderpostzegelactie 1962, een bedrag van f 3.025.000,— „uitgedeeld". De Nationale Federatie voor Kinderbescherming en de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne kregen elk een cheque, goed voor f 1.352.500,Cheques voor respectievelijk f 120.000 en f 100.000 overhandigde de minister aan de vertegenwoordigers van het Steunfonds Nederlandse Kinderbescherming en de Nederlandse Jeugdgemeenschap. De resterende ton is bestemd voor het P.T.T.-kinderfonds en voor het verlenen van hulp bij de organisatie van een kinderpostzegelactie in Suriname. Op alle postinrichtingen in Nederland zullen van 12 november 1963 t/m 11 januari 1964 de kinderzegels 1963 verkrijgbaar zijn. De ontwerpster van de serie van dit jaar is mevrouw A. Horodisch- Garman te Amsterdam. De zegels zullen kinderrijmpjes weergeven en wel: 4 4 ct Tante Hans zat op een gans, kleuren: lichtblauw en donkerblauw. 6 4 ct In Den Haag daar woont een graaf, kleuren: steenrood en don kergroen. 8 4 ct Ik kwam laatst in een poppenkraam, kleuren: lichtgroen en bruin. 12 9 ct Ooievaar, lepelaar, takkendief, kleuren: geel en paars. 30 9 ct Rije, rije, rije in een wagentje, kleuren: rose en blauw. krachten in het Verre Oosten, admiraal Sir Varyl Begg, naar Londen ontboden voor overleg, naar aanleiding van toene mende spanningen tussen Indonesië en Maleisië. Admiraal Begg is inmiddels besprekingen begonnen met Lord Mount- batten van Birma, chef van de Britse de fensiestaf, en andere hooggeplaatste mi litaire autoriteiten. De opening van de tweede zittingsperio de van het concilie zal op zondag 29 september door de Eurovisie ook in Ne derland worden uitgezonden en wel van 9.50 tot 11.45 uur. Voor de KRO-radio zal weer Dick de Vree 's middags van 13.10 tot 14.00 een verslag hiervan uit Rome doorgeven. Het commentaar bij de Eurovisieuitzen ding wordl verzorgd door het hoofd van de godsdienstige uitzendingen van de KRO, drs. M. van Buren, pr., en Jan Dijkgraaf. Het Tweede-Kamerlid dr. N. H. L. van den Heuvel (k.v.p.) heeft de staats secretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, schriftelijk vijf vragen gesteld in verband met reclameacties van enkele grootwinkelbedrijven in de levensmiddelensector. De senator informeert of de staats secretaris wellicht een standpunt heeft ingenomen of tot bepaalde conclusies is gekomen, nu het hoofdbedrijfschap detailhandel hem heeft geadviseerd. Dr. Van den Heuvel haakt in op de verklaring van de vorige staatssecre taris van economische zaken, dat aan dergelijke reclameacties (het beschik baar stellen van duurzame branche vreemde gebruiksgoederen als koelkas ten, speelgoed, mixers, centrifuges etc. tegen een equivalent van een belangrijk lagere prijs, dan ervoor gevraagd wordt door de branche-eigen detaillist) een gevaar kan zijn verbonden voor een ordelijk economisch verkeer als de acties blijvend en in grote omvang zouden worden toegepast. De bewindsman van toen heeft het hoofdbedrijfschap detail handel gevraagd aan de recente ont wikkeling van de reclameacties aan dacht te besteden en hierover een ad vies uit te brengen. Op 3 juli van dit jaar is het advies uitgebracht. Als dit advies drs Bakker nog niet tot conclusies of een standpunt heeft ge bracht, vraagt dr. Van den Heuvel of de bewindsman dan niet van oordeel is, dat het gesignaleerde gevaar toe neemt en moeilijker te keren zal zijn naar gelang de tijd voortschrijdt. Tot slot informeert dr. Van den Heuvel naar het tijdstip, waarop de regering het be leidsstandpunt in deze kwestie denkt bekend te kunnen maken. Zuid- en Midden-Amerika zijn een ge bied, waar politieke glorie, die toch al zo vergankelijk is, wel bijzonder snel vergaat. President Juan Bosch (54) van de Dominicaanse Republiek heeft dat gisteren aan de lijve ondervonden. Dreigde hij dinsdag nog zijn buurman Duvalier van Haïti met een bombarde ment van diens paleis, nauwelijk vier entwintig uur later zat hij zelf gevan gen, gearresteerd door 27 militaire lei ders, die op het Dominicaanse deel van Hispaniola het heft in handen hebben genomen. Al enige tijd was de bevolking van de Dominicaanse Republiek niet helemaal tevreden met haar lot en met haar pre sident. Nadat Juan Bosch in het begin van dit jaar met vrij veel enthousiasme tot staatshoofd was gekozen, was de geestdrift allengs verminderd naarmate de economische toestand slechter werd. Bosch, die zijn best deed een vooruit strevend beleid te voeren, slaagde er niet in de welvaart op korte termijn te ver groten. Integendeel, de bedrijvigheid liep tijdens zijn bewind hard terug en een mislukking van de suikeroogst was de druppel die de emmer deed overlo pen. Daarbij had Bosch te kampen met een politiek zeer verdeeld volk. Niet minder dan twintig partijen en partijtjes hadden kandidaten aangewezen voor de presidentsverkiezingen vorig jaar en dat op een bevolking van slechts enkele mil joenen. De tegenstand die hij ondervond kwam dan ook zowel van rechts als van links. Aanhangers van de verdreven dic tatorsfamilie Trujillo bestookten de re gering even hard als de bewonderaars van Fidel Castro. Beide groeperingen maakten misbruik van de slechte econo mische toestand. De communisten orga niseerden stakingen en strooiden laster rond over de regering, die corrupt zou zijn en die een slecht beheer zou voeren over de financiën van het land. Steeds meer mensen begonnen die lasterpraat jes te geloven en er begon een gevaar lijke situatie te ontstaan. Militaire lei ders zagen verontrust, hoe de commu nisten aan steun wonnen en grepen uit eindelijk in. Hoewel het nieuwe militaire bewind zich anti-communistisch noemt en toont, is Washington teleurgesteld. Amerika deelt namelijk bepaald niet de mening van de militaire junta, dat het bewind-Bosch pro-communistisch en pro-Russisch was. Bosch was een gema tigde linkse politicus, die een socialisme voorstond, dat met het communisme niets te maken had. Dat de communis ten de laatste maanden steeds meer macht kregen was niet de bedoeling van Bosch en ook niet zijn wens. Wel sympathiseerde Juan Bosch in zijn jeugd met het communisme. En in 1943 stichtte hij op Cuba een Revolutio naire Dominicaanse Partij, die nogal communistisch georiënteerd was. In die jaren was Bosch bovendien bevriend met een Cubaan, een zekere Fidel Cas tro, maar later heeft Bosch die vriend schapsbanden verbroken. Bosch trouw de wel met een Cubaanse, maar contac ten met Cuba heeft hij al lang niet meer. Fidel Castro en hij zijn tegenstan ders, zoals ook president Betancourt van Venezuela en Fidel Castro eikaars vijanden zijn geworden, terwijl zij vroe ger toch vrij voor hun geestverwant schap uitkwamen. Betancourt en Bosch hebben trouwens veel gemeen. Zij zijn beiden van radicaal-links omgezwaaid naar gematigd links. De Venezolaanse president van communistische sympa thieën beschuldigen zou een belachelijke zaak zijn en met Bosch is het feitelijk precies zo gesteld. In Santo Domingo, het vroegere Ciudad Trujillo wordt echter nog een an dere reden genoemd voor de arrestatie van president Bosch. Men zegt er dat Bosch, die vijfentwintig jaar in balling schap doorbracht en die door revoluties in Midden-Amerika voortdurend werd opgejaagd, een moeilijke persoonlijkheid is. Hij zou vaak in conflict zijn geko men met zijn ministers en mét de le gerleiding. Vandaar, dat een aantal mi nisters zich met de staatsgreep akkoord zou hebben verklaard. In hoeverre deze verklaring klopt is moeilijk na te gaan. Een feit is dat Bosch niet bij machte was de eenheid in zijn e'gen partij te bewaren. Zolang hij in ballingschap streed tegen de dic tatuur van de Trujillo's en zolang er dus iets was om voor te vechten, bleef hij onbetwist de chef der Dominicaanse vluchtelingen. Maar toen de strijd was gestreden en het doel bereikt, braken de politieke intriges los. De eenheid was zoek en de mensen d'e in „Don Juan" een bevrijder en weldoener hadden ge zien, lieten hem in de steek, zodra aan hun welvaartsverwachtingen niet snel genoeg werd beantwoord. Amerika, dat al enkele maanden geleden zijn bezorgdheid had uitgesproken over de ontwikkelingen in de Dominicaanse Republiek, betreurt het heengaan van Bosch, omdat daarmee het democrati sche experiment is mislukt. Ook al beloven de militaire machtheb bers, dat zij zich aan alle internationale regelingen en afspraken zullen houden en dat zij het communisme geen kans zullen geven, dan is in feite toch een stap teruggezet. Blijkbaar is Santo Do mingo nog niet aan vrijheid toe. Een strop voor Washington, dat weer een de mocratische proeftuin verloren ziet gaan. EX-PRESIDENT BOSCH moeilijke persoonlijkheid. Hans Paetsch, de ambtenaar van het Federale Bureau voor de Bescherming van de Grondwet die sinds 19 september wordt vermist, zal zich vandaag bij het federale parket in Bad Godesberg mel den. Kenia heeft een volkslied. Het is een moeilijke zaak geweest. Een muziekkorps van de politie heeft de leden van het kabinet drie com posities voorgespeeld, maar de bewindslieden konden niet beslui ten. Ten slotte kwam er iemand met het voorstel de drie liederen aan 600 schoolkinderen te laten horen. Een ervan sloeg geweldig in. Het is een liedje dat de vrou wen van de Pokomo-stam voor hun kindere plegen te zingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3