„FORSE LOONSVERHOGING - UITERLIJK PER 1 JANUARI Opnieuw staking bij Amsterdams dagblad LORD DENNING beschuldigt de Britse schandaalpers Spiegelbeeld „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene" wordt in Krimpen a. d. IJsel gebouwd Zo spoedig mogelijk Verontrustend Oostduitser gered uit mijnenveld Herfstdepressie breekt door Geruchten over ministers ongegrond - veiligheid niet in gevaar gebracht FAMILIE-AANGELEGENHEID IN MIDDELBEERS: MOEDER SLUIT HUWELIJK VAN HAAR DOCHTER Nog dakloos Vandaag... NIEUWE ACTIES IN METAAL KUSTVAARDER RAMT ANTWERPSE SLUISDEUR AFRIKA CONTRA COMMUNISTEN Opperste Sowjet tekent kernstop illSSi Er komt een tehuis voor jeugdige gedetineerden WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DE GAULLE weet niet van ophouden VAKBONDEN DELEN REGERING HUN STANDPUNT MEE: Prijzen omhoog Niet wachten Begrip Niet in doofpot Einar Gerhardsen opnieuw premier Te goeder trouw Verantwoordelijkheid Acht procent Metaalsector Derde grote pont gaat half oktober van de helling 206e jaargang - no. 226 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie; F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Qi Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg; Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min, f 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 26 sept. 1963 Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) NA EEN LANGDURIG kabi netsberaad over de loonsituatie, hebben de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen en Bo- gaers gisteren op het ministerie van sociale zaken in Den Haag „een oriënterend gesprek" ge had met vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorga nisaties. Uit reacties na afloop van het ruim drie uur durende gesprek, is duidelijk gebleken dat de werknemersorganisaties één lijn trekken: zo spoedig mogelijk, uiterlijk per 1 januari, forse loonsverhogingen. Naar verluidt, zouden de voorzitters van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. dit gezamen lijke standpunt hebben bepaald in een onderling gesprek, voorafgaande aan het officiële overleg. Verwacht wordt, dat tijdens de kabinetszitting van morgen het regeringsstandpunt bepaald wordt, dat maandag in de bijeenkomst van de Stichting van den Arbeid ter tafel zal komen. Uit verschillende gesprekken viel gister avond op te maken, dat de werkgevers begrip hebben voor de looneisen van de vakbonden. Dat dan echter de prijzen aangepast dienen te worden, achten zij noodzakelijk. „Maar gaan de lonen om hoog", aldus dr. Boelger van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, „dan kunnen uiteraard ook de huren niet gelijk blijven". De heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B.achtte het dubieus of met loonsverhogingen gewacht kan wor den tot 1 januari. „In ieder geval", zo zei hij, „zullen de bedrijfstakken zelf de percentages moeten vaststellen. Het mag 10 of 12 procent worden maar beslist niet lager. Dat er prijs verhogingen komen, is wel zeker, maar deze zijn reeds ingecalculeerd in de eisen". Drs. Roemers van het N.V-V. meende dat de regering nog steeds geen helder heid had verschaft over haar standpunt. Over de gevaren van inflatie wilde hij niet licht heenstappen. „Als men zegt, dat loonsverhogingen nadelig zijn voor de Om negen uur gistermorgen heb ben de typografen van de Arbei derspers in Amsterdam het werk neergelegd, voorlopig voor 24 uur. Door deze staking konden de vol gende edities van het Vrije Volk gisteren niet verschijnen: Zaan dam, Haarlem, Kennemerland, Het Gooi en Amsterdam. De nachtploeg sloot zich gisteravond bij de staking aan. Daarmee werd het uit komen belet van een groot aantal in de hoofdstad gedrukte ochtendedities van het Vrije Volk, t.w. Alkmaar, Den Haag, Friesland, Overijsel, Brabant en Lim burg. De typografen in de andere vesti gingen van het bedrijf besloten aan het werk te blijven. Het Vrije Volk heeft ei gen drukkerijen in Groningen, Rotter dam en Arnhem. Het kabinet is woensdag in de Haagse Trèveszaal bijeengekomen voor een bespreking over de loon situatie. Links: Minister Andriessen (r.) en staatssecretaris Bakker van econo mische zaken. Rechts: Minister Veldkamp van so ciale zaken bij aankomst. z.g. vergeten groepen, dan geef ik dat toe, maar ik wil daarentegenover zetten, dat het bestaan van zwarte lonen nog onvoordeliger is". Minister Veldkamp noemde als kern van het loonconflict „de schaarste op de arbeidsmarkt en de ziekelijke uitwassen, zoals deze zich uiten op het gebied van de zwarte lonen". Hij handhaafde echter het standpunt, dat de loon vorming primair een zaak is van het georganiseerde bedrijfsleven. Hij had begrip, zo zei hij, voor het feit dat het gezag van de centrale organisaties in gedrang dreigt te komen. De regering zou zich dan ook positief tegenover de proble men opstellen. Een 23-jarige Westduitse douanier heeft gisteren een 29-jarige slager, die in het mijnenveld langs de Oostduitse grens was geraakt en door een exploderende landmijn was gewond, met een touw naar Westduits gebied getrokken. De douanier was met enkele collega's op patrouille langs de grens. Hij hoorde iemand om hulp roepen en zocht het ter rein af. In de „zone des doods" aan de Oostduitse kant zag hij een man liggen. Oostduitse grensbewakers kwamen na derbij. De collega's van de douanier wandelden verder en lokten op die ma nier de Oostduitsers, die het hulpgeroep van slager Erich Kurtz nog niet hadden gehoord, weg van de plaats waar de ge wonde lag. De douanier is toen de man tegemoet gekropen, onder de grensver- sperringen door. Van korte afstand heeft hij hem een touw toegeworpen en de man vervolgens uit het mijnenveld getrokken. In een ziekenhuis te Coburg moest de linkervoet van de slager ge amputeerd worden. AAW ALLE leden van het Britse parlement zijn gisteren meer dan 600 afschriften van het rapport van Lord Denning over het Profumoschandaal verzonden. Verwacht wordt dat het een best-seller zal blijken. De Britse staatsdrukkerij heeft er 30.000 exemplaren van gedrukt. Het voornaamste verkoopkantoor midden in Londen verwacht een enorme toeloop van ko pers. Gisteravond stonden al velen in de rij. Het stuk kost 7 shilling en zes pence. De Britse kranten hebben aangekondigd dat zij veel aandacht aan het rapport zullen besteden. De beide televisiemaatschappijen wijdden afgelopen nacht om half een een extra uitzending aan het rapport. Lord Denning heeft in zijn rapport ken zouden zijn geweest en zegt dat er geen aanwijzingen zijn te geloven dat de nationale veiligheid in gevaar ge weest is of zou kunnen komen. Hij zegt over de zaak-Profumo verklaard dat de geruchten over de andere ministers „ongegrond en onwaar zijn". Na vraaggesprekken met meer dan 150 personen, onder wie de premier zowel als vrouwen van lichte zeden verklaart de 64-jarige jurist dat het morele peil in het openbare leven niet is verlaagd. Het grote verschil met vroeger wordt volgens hem gevormd door het feit, dat mannen op hoge posten kwetsbaarder zijn dan voorheen, omdat schandaal- nieuws over bekende personen handels waar is geworden, die geld opbrengt. Hij is van mening dat tegen de handel in schandaalnieuws moet worden opgetre den. Lord Denning had in het bijzonder op dracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de veiligheidsaspecten van de zaak. Hij somt de geruchten op over zedenschandalen waarbij ministers en andere vooraanstaande personen betrok- (Van onze weerkundige medewerker). De kalenderherfst is nauwelijks drie dagen oud of de eerste herfst depressie met regen en een stormachtige wind bereikt van daag de Noordzee. De afgelopen twee dagen brachten al enkele buien met plaatselijk vrij veel regen. In Axel viel in twee dagen 37 mm. Tijdelijk wordt er iets zachtere lucht aangevoerd, maar tegen de avond bereikt ons het koufront van de depressie, gevolgd door enkele buien. Dit betekent, dat de tweede helft van deze week een sterk onbestendig karakter zal houden met af en toe enige regen en vrij veel wind. de namen van de betrokken niet te zullen noemen. personen Lord Denning haalt een door hem niet met name genoemde Franse krant aan, waarin premier Macmil- lan ervan wordt beschuldigd de af- faire-Keeler in de doofpot te willen stoppen. Deze beschuldiging is „vol ledig ongegrond", zegt hij. Hetzelfde Franse blad had geschreven dat er in het geheel geen twijfel aan bestond dat een andere Engelse minister, „zeer nauwe betrekkingen met Stephen Ward en zijn verzameling meisjes" had onderhouden. Lord Den ning zegt over dit gerucht dat er niet de kleinste aanwijzing bestaat dat het juist zou zijn. Ten aanzien van geruchten omtrent voor aanstaande personen die met de meisjes van Ward te maken gehad zouden hebben, zegt lord Denning dat al deze gevallen tot onschuldige gebeurtenissen te herleiden bleken te zijn zoals bijvoor beeld dat Ward een portret had gemaakt van een vooraanstaande persoon en la ter diens naam had genoemd als van een van zijn „vrienden". Het rapport zegt voorts dat kapitein Ivanov nooit een minnaar van Christine Keeler is ge weest. Einar Gerhardsen heeft om twaalf uur gistermiddag weer het premierschap van een socialistische regering in Noorwegen op zich genomen, waardoor een einde is gekomen aan een niet-socïalistisch be wind in Noorwegen van één maand. Lord Denning verklaart er zeker van te zijn, dat alle ministers overtuigd waren van de waarheid der door Pro- fumo in het parlement afgelegde ver klaring van onschuld, die evenwel la ter een leugen bleek te zijn. Met betrekking tot de rol, die de veilig heidsdienst in deze affaire heeft ge speeld, zegt het rapport dat deze dienst alleen tot taak had te waken tegen acti viteit van of namens Russische agenten, en in het bijzonder tegen die van kapi tein Ivanov. De dienst verdacht Profu- mo er wel van ongeoorloofde betrekkin gen met Keeler te onderhouden, doch be sloot ten slotte dat dit feit niet onder zijn taak viel. De enige kriiek die lord Denning op dit besluit heeft, is dat uit het gedrag van Profumo een karakter trek tot uiting kwam, die hem tot een gevaar voor de veiligheid bestempelde. Toen de veiligheidsdienst achter deze verhouding kwam, was zij echter reeds verbroken en had Ivanov Londen alweer verlaten. Zich afvragend waar de verantwoorde lijkheid voor al het gebeurde ligt, zegt lord Denning dat die in de eerste plaats bij Profumo zelf berust. De Nederlandse kustvaarder „Jong kind" van 499 ton heeft bij het vertrek uit de haven van Antwerpen een onder deur van een van de sluizen geramd. Er werd aanzienlijke schade aangericht, doch de sluis behoefde niet buiten wer king te worden gesteld Oorzaak van deze staking is een weige ring van de directie om gehoor te geven aan een verleden week door 't personeel ingediende eis van 8% loonsverho ging met ingang van 1 oktober. Gister morgen deelde de directie aan de onder nemingsraad mee dat deze eis niet kon worden ingewilligd. Een kwartier later verlieten de 600 typografen, die in de dagploeg wer ken het gebouw. Over de N.Z. Voor burgwal trokken de meesten toen naar de drukkerij van het Algemeen Handelsblad. Zij wilden proberen hun collega's daar ook tot staking over te halen, hetgeen echter niet lukte. Een groot aantal werknemers van Lips' Brandkasten en Slotenfabrie- ken in Dordrecht heeft gistermiddag anderhalf uur gestaakt. Circa 150 employes van de Scheepswerf en Ma chinefabriek „De Biesbosch" in Dor drecht hebben, eveneens een half uur het werk neergelegd als protest te gen de loonsituatie. Bij de Nederlandse Standard Electric- Maatschappij N.V. in Den Haag hebben de helft van de ongeveer 240 leden van het per uur betaalde fabriekspersoneel van de hoofdfabriek en het voltallige fa briekspersoneel (15 man) van het be drijf aan de Melkwegstraat in Den Haag gistermiddag van twee tot drie uur ge staakt. Afrikanen en communisten zijn gisteren met elkaar in conflict gekomen over een besluit van een commissie met spoed aandacht te wijden aan de kwestie van verlenging van het verblijf van de inter nationale politiemacht in Kongo tot na 31 december 1963. De Nigeriaanse minister van buiten landse zaken, Djaja Watsjoekoe, die na mens 32 Afrikaanse staten sprak, be schuldigde de communisten ervan dat zij de internationale politiek in de kwestie wilden betrekken. „Zij die niet bereid zijn bij te dragen (aan de V.N.-operatie in Kongo) dienen zich minder met Kongo te bemoeien", zei Watspoekoe fel tijdens een rede tot de begrotingscommissie van de algeme ne vergadering der Verenigde Naties. Watsjoekoe sprak ter ondersteuning van het Kongolese verzoek dat de commissie prioriteit zou verlenen aan de vraag of de machtiging verleend aan secretaris generaal Thant, om geld uit te geven aan operaties in Kongo, tot na 31 de cember kon worden geprolongeerd. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft gisteren eenstemmig het kernstop- verdrag van Moskou geratificeerd. ftantiijti Gisteren is in Middelbeers het hu welijk voltrokken tussen de heer Oc tave Devos en mej. Marie-Louise Smulders. Het bijzondere van deze plechtigheid was, dat het huwelijk voltrokken werd door de enige vrouwelijke burgemeester van ons land, mevrouw T. Smulders-Belien, die tevens de moeder van de bruid is. De bijgaande foto geeft een beeld weer tijdens de plechtigheid. De heer Devos is dierenarts in Goes en verbonden aan de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren. - x si '-V OP DE SPITSE landpunt, waar Hollandsche IJsel en Maas te zamen vloeien, neemt Zeelands derde grote veerboot langzaam maar zeker zijn definitieve vor men aan. Voor vrijwel iedere Zeeuw zijn de contouren van dit schip niet onbekend: deze derde grote pont voor de lijn Vlissingen-Breskens lijkt als twee druppels water op de „Prinses Beatrix" en de „Prin ses Irene", die al geruime tijd tussen Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen varen. Er is dus ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon. Als twee druppels water... En toch zijn de schepen niet op een en dezelfde werf gebouwd. De eerste, de „Prinses Beatrix", werd bij Smit in Kinderdijk ge fabriceerd en de tweede, de „Prinses Irene", werd door Zeeuwen gebouwd: bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen. En deze derde vanzelfsprekend wordt er gefluisterd, dat dit schip de naam „Prinses Margriet" zal krijgen saat nu op stapel bij Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJsel. Niettemin zijn de schepen praktisch eikaars spiegelbeeld. De verklaring is simpel: niet de werven, maar een scheepsbouwbureau maakte het ont werp voor deze „seriebouw" In op dracht van de provincie Zeeland zet te al jaren geleden het „Bureau voor Scheepsbouw" uit Bloemendaal dit type op papier. Natuurlijk zijn de drie ponten niet tot in de kleinste details identiek Kinderziekten, die aanvan kelijk nog aan de eerste schepen kleefden „maar die heel klein wa ren", aldus een woordvoerder van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland konden in Krimpen aan de IJsel vermeden worden. Op deze werf, die letterlijk vaak on der de rook van Rotterdam ligt, heeft men nog nimmer een pont van een dergelijk kaliber gebouwd. Wel lie pen er wat kleine rivierponten van stapel. Toch is men op deze „sche- penfabriek" (circa 2000 ma.i perso neel) wel aan het grotere werk ge wend. Tankers („Esso Nederland", „Esso Amsterdam" en „Esso Rotter dam") werden er gebouwd, waarbij reuzen van 36.000 ton. Ook werden er passagiersschepen gemaakt: on der andere de „Tji Wangi" en „Tji Luwah" voor de Koninklijke Java China Paket Lijn. En vanzelfsprekend vrachtschepen, waarbij een met een Zeeuwse naam: de „Sinoutsaerk". Bij Van der Giessen-De Nourd wordt al weer ruim een half jaar aan dit schip gewerkt. In de eerste week van april werd de eerste sectie op de hel ling getild, maar daarvoor was men in de werkplaatsen al druk bezig met deze secties. Omstreeks half oktober zal zo verwacht men dit Zeeuw se schip te water gelaten kunnen vorden. Er moet overigens nog wel iets aan het schip gebeuren. De foto laat dui delijk zien dat het rijdek waarop straks tientallen auto's een plaats kunnen vinden nog bijna voor de helft „dakloos" is. Op dit rijdek staat nu nog een witte werkkeet. Vanzelf sprekend zijn ook de vier dieselmo toren (ieder 1165 APK) nog niet op gesteld. Deze motoren wekken de stroom op voor de elektromotoren, die de schroeven van het schip in be weging moeten brengen. Vroeger werden op deze werf alleen casco's gebouwd. Een onderaannemer Stork, Werkspoor, Piet Smit enzovoort) le verde dan de machinekamer (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het Deltaplan is vanaf het eerste be gin begeleid door een interessante discussie. Dit gesprek gaat over de vraag in hoeverre bij de verdere ont wikkeling van het plan ook niet-tech- nische onderwerpen gecoördineerd aan de orde dienden te komen, zoals de ge volgen voor de bewoners in het Deltage bied, de recreatie, natuurbescherming e.d. Bij de behandeling van de Deltawet werd aan dit aspect veel aandacht ge schonken, althans van de zijde der ka mer. Van de regeringstafel was die aan dacht minder en vooral de toenmalige minister van verkeer en waterstaat stel de zich duidelijk op het standpunt, dat bij deze wet in beginsel slechts techni sche vraagstukken aan de orde waren. In de kamer werd toen met name ge pleit voor de instelling van een Dctta- raad, waarin juist die niet-technische aangelegenheden van het plan samen met de technische aspecten in een breed verband bekeken zouden kunnen wor den. Maar de regering voelde daar niets voor en meende, dat bij de jaarlijkse be grotingsbehandeling zeker bij die van verkeer en waterstaat voldoende ruimte zou zijn om nader in te gaan op de niet-technische problematiek van het Deltaplan. De kamer schikte zich toen weliswaar in deze opvatting, maar kwam een paar jaar later weer op deze zaak terug. In mei 1962 herinnerde zij de minister van verkeer en waterstaat er aan, dat negen ministers de Deltawet hadden ondertekend, maar dat andere proble men dan die van de waterstaat tot dus ver in het parlement vrijwel niet uit de verf waren gekomen. En er werden te vens voorbeelden genoemd van onder werpen, waarbij de ene minister zich achter de ander verschuilde en omge keerd. En opnieuw werd om een Delta- raad gevraagd. Men werd het toen voor lopig eens over deze oplossing: in het tot dusver puur-waterstaatkundig- technische) jaarverslag van de Delta dienst zouden in de toekomst ook andere problemen aan de orde komen, waardoor het verslag een breder karakter zou krijgen en kon dienen als een hechte ba sis voor de discussies. Zó stond de zaak er bij in mei 1962. Vier maanden later verscheen de begroting met het jaarverslag van de Deltawerken. Maar ambtelijke molens werken langzaam en niemand verwon derde zich erover, dat de tweede alinea van het verslag reeds de mededeling be vatte: „er was geen voldoende gelegen heid meer tot het plegen van overleg met andere ministers over de mogelijk heid, dat zij een bijdrage tot dit verslag zouden leveren". Het was dus niet ge lukt. Dan weer maar een jaar wachten. Deze maand nu is opnieuw het jaarver slag van de Deltawerken verschenen, doch wie zou menen dat de toezegging van anderhalf jaar geleden nu wel ge realiseerd zou zijn, grijpt er volkomen naast. Het verslag ziet er uit als in de vorige jaren met dien verstande, dat het excuus nu niet meer in de tweede alinea staat, maar in de laatste. Nee, toch niet: er is geen sprake van een ver ontschuldiging, maar van een positieve mededeling. Namelijk de volgende: „Een verslag omtrent de door andere minis teries in samenhang met de Deltawer ken te behartigen belangen zal zo spoe dig mogelijk worden toegezonden". Men ziet: ten departemente is men optimis tisch. Zo spoedig mogelijk: in de ambtelijke wereld is dat een rekbaar begrip. We hebben er eerlijk gezegd niet zo heel veel vertrouwen in dat het ver-, langde stuk binnen een redelijke ter mijn van zeg twee maanden op tafel zal liggen. De bewuste opmerking maakt op ons de indruk alsof bij het samenstel len van het verslag een ambtenaar ge schrokken heeft uitgeroepen: „O ja, da's waar ook, er moeten nog andere ver slagen bij". Waarna hij zijn veelbeloven de zin neerpende. Hopelijk vergissen we ons, maar we geloven het niet erg. Toch behoort het stuk er spoedig te komen, want het moet er mede toe dienen om te kunnen nagaan of inderdaad wel een duidelijk en gecoördineerd Deltabeleid wordt gevoerd. Er zijn in de afgelopen periode teveel momenten geweest, waar op men zich afvroeg of er wel sprake was van enige coördinatie: het oester- proefdrama is er een schoolvoorbeeld van. We zijn derhalve zeer benieuwd naar de inhoud van het (alweer) in uit zicht gestelde stuk. Geheel afgezien van bovenstaande vra gen rond de coördinatie van het Deltabeleid, stellen wij met leedwezen vast, dat hier opnieuw sprake is van toezegging en niet honoreren van de toezegging. Eenzelfde geval signaleer den wij onlangs rond de schadewetge- ving. Blijkbaar is het gehele ambtelijke apparaat al zo gebureaucratiseerd, dat dergelijke verschillen tussen beloften en de praktijk van de uitvoering onvermij delijk zijn. Dat is een verontrustende ontwikkeling. De Tweede Kamer zal er goed aan doen ook ter wille van haar eigen gezag op dit stuk van zaken geen genoegen te nemen met uitvluch ten of matte verontschuldigingen. Daar voor zijn deze zaken te ernstig. Zij ra ken de kern van de verhouding regering en volksvertegenwoordiging, dat is: overheid en volk. (Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen zal de minister van justitie mr. Y. Scholten een speciaal te huis doen inrichten voor de detentie van zeer jeugdige personen. Op het ogenblik zitten in Nederland on geveer tachtig jeugdigen tot 17 jaar in huizen van bewaring. Er is zelfs een meisje bij dat spoedig zeventien jaar wordt en dat al twee-en-een half jaar in een huis van bewaring heeft doorge bracht. ...viert de beroemde Amerikaanse, tot Engelsman genaturaliseerde dichter, essayist, toneelschrijver, uitgever en nobelprijswinnaar dr. Thomas Stearns Eliot, die vele onderscheidingen verwierf en van wiens werken er verschillende (o.a. „Murder in the cathedral" over Thomas a Becket) werden verfilmd, te Londen zijn 75e ver jaardag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1