Zierikzeese raad liet zijn reserve tegenover monumentenlijst varen Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester: „Dankbaar zijn dat last vermindert" AGENDA AUTOMOBILIST VERGISTE ZICH BIJ ZIEN VAN POLITIEMAN TWEEËNTWINTIG KREGEN IN GOES E ZUID-BEVELAND Bakker J. C. Rijk won gouden medaille MARKTBERICHTEN WISSEL BEVEL Schadevergoeding tegenover vrijheidsbeperking WALCHEREN Het aanzien Niet gekeken e Bescherming Buitenlands bezoek bij waterleiding „Zuid-Beveland" Boerenleenbank „Veere" overschrijdt 3 miljoen KERKNIEUWS Theologische hogeschooldag Geref. Kerken Vrijgemaakt Jonge Strijd start met winterwerk „Vogelvrienden" werven leden Algemene vergadering bridgeclub Classisvergadering Ned. Herv. Kerk Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek D.A.F.-CLUB MIDDEN ZEELAND OPGERICHT „Mozart" Yerseke bestaat 73 jaar Personeelsuitbreiding bij Domeinen voor Zuid-Sloe K.N.V.P. houdt wedstrijd voor politiehonden Raad Sint-Laurens Kantongerecht Middelburg „Hij zal wel een teken geven" Van voorzitter Chr. Bakkershond PRESTATIES AANZIENLIJK BOVEN HET GEMIDDELDE Burgerlijke stand DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET EEN glasheldere uiteenzetting heeft de burgemeester van Zierïkzee, mr. F. Th. Dijckmeester, dinsdagavond bij de raad de vrees overwonnen, die daar be stond tegenover de lijst van onroerende monumenten, opgesteld door het minis terie van o., k. en w. Hij hanteerde daarbij deze drie belangrijke troeven: het rijk kent schadevergoeding naar billijkheid toe aan ieder, wie een (ver) bouwvergunning wordt geweigerd of wanneer daaraan voorwaarden zijn verbonden, als gevolg waarvan de betrokkene schade ondervindt; het gemeentebestuur speelt mee in deze zaak, maar het behoeft niet alleen op te draaien voor de financiële gevolgen; de monumenten, die in Zierikzee steeds een belangrijk stuk welvaart hebben gebracht, hebben nu van hogerhand een afdoende bescherming gekregen. Voordat de raadsvoorzitter hierop begon te hameren hadden verschillen de heren duidelijk hun angst voor een vrijheidsbeperking van de bewoners/ eigenaars geëtaleerd. De heer M. C. Doeleman (v.v 1.) wilde bijvoorbeeld dit weten: „Ziet de rijksdienst voor monumentenzorg een monument zo als de toerist dat doet of zoals de be woner? Als we over een gevel spre ken, wordt daarmee dan het hele pand bedoeld?" Als geboren Zierik- zeeënaar '.ou de heer Doeleman niet graag de waarde van monumenten wegcijferen, maar hij was toch wel bang, dat de bewoners „nu niets meer mogen doen". Burgemeester Dijckmeester antwoordde de heer Doeleman, dat vergunningen voor kleine interne verbouwingen nor maal snel worden afgegeven. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer J. G. L. Simmers zag liever, dat b. en w. de stand van zaken met betrek king tot de monumenten „in ügen hand houden" Voor de middenstanders, die monumenten bewonen doemde bij hem het schrikbeeld van hoge kosten op „Zij zijn niet in staat die op te brengen. Wordt het ieder, die een plannetje tot verbouwing heeft nu niet nóg lastiger gemaakt?", vroeg hij. Om deze opmerkingen te weerleggen haalde de burgemeester het facet van de schadevergoeding aan. „De zaken liggen hier heel anders dan bijvoorbeeld bij het streekplan. De monumentenraad komt ons te hulp om de aanblik van Zie rikzee zo gaaf mogelijk te bewaren. Be scherming is het grondbeginsel van de lijst. We moeten juist dankbaar zijn, dat de last, die op de gemeente rust nu ein delijk van onze schouders wordt geno men." De voorzitter staafde zijn opmer kingen met het noemen van voorbeel den: winkelpanden, die met hulp van het De raad van commissarissen van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuid- Beveland" heeft woensdag buitenlands bezoek ontvangen. Een deputatie van de streekwaterleidingmaatschappij in Zuid-Luxemburg kwam naar Zeeland om een kijkje te nemen bij verschillende werken van de Zuidbevelandse maat schappij. Ook stond een bezoek aan en kele waterstaatswerken op het program ma. De waterleidingmij. „Zuid-Beve land" heeft al enige jaren contact met deze Luxemburgse maatschappij; de problemen voor beide instanties zijn analoog. Enkele jaren geleden was men ook gastheer van een deputatie uit Zuid- Luxemburg. Het gezelschap bezocht onder meer het pompstation te Ossendrecht en het pompstation dat te Huijbergen in aan bouw is. Daarnaast namen de gasten ook kennis van diverse plannen, die de waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve land" voor de toekomst heeft. Daarna bezichtigden zes leden van de raad van commissarissen met hun bui tenlandse collega's de Oosterscheldebrug in aanbouw In Kats werd een kijkje ge nomen bij de produktie van de palen en de caissons voor de brugpijlers en bij Colijnsplaat zag het gezelschap de gi- gantenbok „Ir. J. G. Snip" aan het werk. iaarna stak men over naar Schouwen- Duiveland om een stukje van de Delta werken te zien: de bouw van de Greve- lingendam bij Bruinisse Rijkswaterstaat zorgde aan de Oostkophaven voor een toelichting op de afsluitingsmethode met de kabelbaan, 's Avonds was er een gezamenlijk diner in hotel „De Koren beurs" te Goes. Door een inleg van de heer M. Hillebrand uit Goes in de spaarbank van de coöp. boerenleenbank „Veere", oversenreed het inleggerstotaai bij deze bankinstelling de 3 miljoen Ten opzichte van net spaar saldo per 1 januari jl. betekent dit een stijging n 9 maanden van 10,5 pet. In 1950 werd de 1.000 000 overschre den en 10 jaar later bereikte de bank een spaarsaldo van 2.000.000. Aan de gelukige spaarder zal een geschenk on der couvert worden aangeboden. In Kampen is woensdag weer de jaar lijkse theologische hogeschooldag gehou den van de Gereformeerde Kerken (Vrij gemaakt). Meer dan achtduizend perso nen, afkomstig uit het gehele land, woonden deze dag bij. Er werden in zeven kerken en gebouwen bijeenkomsten gehouden. Spreker op deze schooldag was onder meer prof. dr. L. Doekes. Speciale nadruk kreeg bij enkele sprekers de zorg omtrent de ge ringere belangstelling die er bij de jeugd blijkt te bestaan voor de predikantenstu die. Prof. Doekes zei in zijn referaat, dat het kleiner aantal studenten reden geeft tot zorg Ook dr. D. Vreugdenhil (Zwol le) wees op het verschijnsel dat er bij de jeugd minder belangstelling is voor het predikambt. Hij wekte in dit verband de jongeren op tot bezinning met de vraag: „jongens, waar blijven jullie?" Middelburg Electro: De negende cirkel, 19.30 uur, 14 laar. Molenwater: Minia tuur Walcheren, 917 uur. Vlissingen Alhambra: Winden waaien om de rotsen, 20 uur, 14 laar. Britannia: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, modeshow, 2.30 uur. Goes - Museum: Expositie Bevelandse voorwerpen 1012, 1417 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte Ex positie G. Lataster, 921 uur. Bergen op Zoom Roxy: West-side story, 20 uur, 14 laar. rijk in oude trant zijn herbouwd en waarin toch aan alle wensen van de eigenaar is tegemoetgekomen. De sug gestie van de heer L. Th. Fennema (prot. chr.) „de beslissing aanhouden totdat de raadsleden alle panden van de lijst nauwkeurig hebben bekeken" kon niet in overweging worden geno men. Voor de wettelijk gestelde termijn in dit geval 28 september moet de raad van Zierikzee zijn oordeel hebben uitgesproken over de monumentenlijst. Moet zij panden kunnen noemen, die af gevoerd dan wel aangevuld dienen te worden. Het ging om zeven panden. Enkele raadsleden attendeerden nog op straten, die huns inziens ook voor de monumentenlijst waarde bezitten. De heer J. Dankers (p.c.) kwam „aandra gen" met een aantal panden in de Bree- straat en de heer B. Leijdekker (k.v.p.) zag de Schuttershofstraat ook nogal mo numentaal. Op verzoek van de heer Dan kers zullen b. en w. de nieuwe minister van o„ k. en w., mr Bot benaderen om te bewerkstelligen, dat vanuit „Den Haag" aan Zierikzee voor de monumen ten de grootst mogelijke steun ontvangt. „We mogen natuurlijk geen bot van gen..." schertste hij. Met burgemeester Dijckmeester was de raad het ten slotte eens, dat de monumentenraad bij het opstellen van de lijst voorzichtig en met zin voor werkelijkheid is te werk ge gaan. Het zoveelste monumentende bat liep daarmee af. GOES De jeugdafdeling van het N.V.V., „Jon ge Strijd" afdeling Goes opent van avond donderdag het winterwerk. Dit gebeurt met een filmavond in de „Landbouw". Een hoofdbestuurslid van J. S. zal verder iets over het werk van de organisatie vertellen. Tevens neemt de afdeling deze avond officieel afscheid van de heer J. Minnaard, die 7 jaar jeugdleider en voorzitter van J. S. in Goes is geweest. De Goese vereniging van vogelliefheb bers „De Vogelvrienden", gaat een le denwerfactie op touw zetten. De leden zullen dit doen via persoonlijk contact met nog niet georganiseerde vogellief hebbers in Goes. Daartoe werd dins dagavond in De Opril besloten, waar de Vogelvrienden een ledenvergadering hielden onder leiding van secretaris A. Overbeeke. Uit de mededelingen, die hij deed, bleek, dat er in de afgelopen week vijf nieuwe leden werden ingeschreven, zodat het ledental nu tachtig bedraagt. Tijdens de vergadering ging men ak koord met het plan in de loop van de cember een onderlinge tentoonstelling van kanaries, tropische vogels en par kieten te houden. Deze zal in De Opril zijn beslag krijgen. De vereniging brengt in november weer een bezoek aan de Antwerpse vogelmarkt. De heer J. Gar- don zal zich in de toekomst belasten met het onderling ruilen en verkopen van vogels. Dinsdagavond hield de bridgeclub Zuid- Beveland in hotel „Centraal" te Goes haar algemene vergadering. Een be stuurswijziging was noodzakelijk, door dat mr. J. F. G. Schlingemann zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd de heer J. P. van Laar gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. Henderikx. Op dinsdag 10 oktober wordt het bridgeseizoen geopend met een prij- zenwedstrijd. De classis Goes van de Ned. Herv. Kerk heeft woensdag in de „Prins van Oran je" een vergadering gehouden. Er kwa men enkele zakelijke punten aan de or de, waaronder een verkiezing van een ouderlinglid voor de Generale Synode Gekozen werd als primus de heer P. van Kleunen te Goes. Als secundus dokter H. W. ter Haar te Biezelinge en als ter- tius burgemeester D. Lodder te Driewe gen. Besproken werd ook de deze zomer ge houden classisvisitatie. Deze zal in de novembervergadering van de classis in bespreking worden genomen. Aan het eind van de vergadering hield ds. J. H. Teutscher te Goes een inleiding over de Christelijk Evangelische Kerk op Nieuw-Guinea. Hij verduidelijkte de ze lezing met het vertonen van dia's. De openbare leeszaal en bibliotheek te Goes heeft in september het boekenbezit met de volgende werken uitgebreid: ROMANS: Bortolani, Morgen zal de zon weer schij nen; Brandt Ben jij daar, eenzaam heid?; Brusse, De weg naar Suzanna; Carmichael, De moord met de stofdoek; Charteris, De Saint en de grijze pijen; Christie, Met onbekende bestemming; Claus, Omtrent Deedee; Cranford, Mijn stad is bang voor morgen; Daumann, De ondergang van de Dakota's; Eberhart, Mysterie m de Poolse wijk; Edqvist, De zwarte zuster; Faulkner, Uitvaart in Mississippi; Fear, Tot hem en uw be geerte; Havank, Hoofden op hol; Her mans, Ik heb altijd gelijk; Jones, Het pistool; Kortooms, Dit zwarte goud; Löhndorff, Uitima Esperanza; Mautner, Dokter in Bolivia; Metalious, Peyton Place; Mónnich, De vierde plaats; Van Óyen, Bokkesprongen om een ton; Re- nes-Boldingh, Terug naar Milaan; Rus sell, Een engel vangen; Scheepens, Leeu- wekop; Seton, Het duivelswater; Sime- non, Het eerste onderzoek van Maigret; Spark, De vrijgezellen; Stanton, En bo ven ons de sterren...; Stewart, Dal van de stormen; Turnball, De gulden reis; Valentin, De hel van een kind; Veule- mans, Misschien morgen; Wertheim, De laatste Levano; Wöss, Honden wilt ge eeuwig leven? STUDIEBOEKEN: Bauer, Die Stimme; Campbell, Across the water; Frame, Faces in the water; Gast, Die Reise nach Ascona; Geissler, Dame mit Vogel; Michalewsky, Holle auf See; Moore, An answer from Lim bo; Rtiber, Die Zeitinsel; Weidman, Be fore you go; Wilson, Georgie Winthrop; Besselaar en Spoelstra, Rome en de re formatie; Brion, Zo leefden de Weners ten tijde van Mozart en Schubert; Ten Bruggencate en Broers, Engels woorden boek; Bijbel; Dietrich, De recherche aan het werk; Dooley, De bamboe-dokter; Gaussen en Barruel, Het gebergte leeft; Van Gelderen, Duits woordenboek; Herckenrath en Dory, Frans woorden boek; Houtenbos en Wilhelm, Ik kan vogels houden; De Jong, De bezetting. Deel 3; Koenen en Endepols, Verklarend handwoordenboek der Nederlandse taal; Van der Meulen-Nulle, Kant; Oosterwal, Papoea's, mensen zoals wij; Piccard, Zeven mijlen onderzee; Rijgersberg, Be knopte kleurenleer; Sawyer, Wegwijs in de wiskunde; Vollmar, Encyclopedie voor de huisvrouw; De werkende stilte. YERSEKE Oogst- en dankfeest Leger des Heils Zoals bekend houdt het Leger oes Heils in de maand september jaarlijks een landelijk oogst- en dankfeest ten bate van de zendingscollecte. In veroand hier mede zullen zondag 29 september in Yerseke de samenkomsten worden ge leid door Convoy Hoek uit Schiedam. Om half vier 's middags zal hij in een daartoe te beleggen samenkomst voor kinderen 'kleurendia's vertonen over het Leger des Heilswerk in Hongkong In de avondsamenkomst zal hij ook over dit werk spreken. Tevens zal luitenant Ter louw afscheid nemen van het korps Yer seke. Op maandag 30 september zal net inge zamelde fruit, landbouwartikelen enz. bij opbod worden verkocht in de leger- zaal aan de Dominicusstraat. Woensdag 2 en donderdag 3 oktober houdt men de traditionele „oliebollenverkoop" De op brengsten van deze acties komen allen ten goede van het zendingswerk. N1EUWDORP N.C.V.B. weer bijeen Voor de eerste keer in het nieuwe sei zoen kwam de afdeling van de N.C.V.B. te Nieuwdorp dezer dagen bijeen onder leiding van de presidente, mej. J. M. Dikkenberg. De heer Hoetman uit Mid delburg behandelde het onderwerp: Maatschappelijk werk, mode of nood zaak?". De opkomst was goed. HANSWEERT Pastoor gaat naar Brabant Pastoor L. Mabesoone te Hansweert is overgeplaatst naar Klein-Zundert in Noord-Brabant. In zijn plaats komt ka pelaan Dierick, geboren in Koewacht, nu werkzaam op de parochie te Gilze- Rijen. Uit het zakenleven Tijdens een gezelligheidsrit op 27 juli 1963, die door garage „De Groene N.V." te Goes was georganiseerd voor de Daf- personenautobezitters, was reeds de wens te kennen gegeven om te komen tot oprichting van een Daf-club. Dins dagavond jl. werd hiertoe een vergade ring belegd in café „De Landbouw" te Goes. Spontaan besloten de aanwezige dames en heren een club op te richten, die de naam „Daf-club Midden Zeeland" kreeg. Er werd een voorlopig bestuur gekozen, waarin zitting namen de heren W. van Dalen uit Goes, C. J. Huisoon uit Kapelle en P. W. A. Kranendonk uit Wilhelmina- dorp. Op 23 oktober a.s. zal een propaganda- avond worden gehouden met een lezing met lichtbeelden over verkeerswetge- ving. Bij de oprichtingsvergadering wer den 26 leden ingeschreven. De muziekvereniging „Mozart" te Yer seke bestaat op 15 oktober a.s. 75 jaar. Het ngt in de bedoeling van het bestuur dit heuglijk feit op zaterdag 19 oktober op eenvoudige wijze te herdenken door een receptie te houden en een muzikale rondgang door het dorp te maken. De vereniging had dit jubileum gaarne gevierd met een groot muziekfeest, doch dit vraagt zoveel geld, dat men dit, ge zien de financiële positie der vereniging, niet aandurfde. Nu hebben enkele burgers het bestuur benaderd en te kennen gegeven dat ze „Mozart" uit dank en waardering voor wat die vereniging in al die jaren voor de Yersekse dorpsgemeenschap heeft be tekend, een blijvend aandenken willen geven. Gedacht wordt aan een nieuwe vlag of vaandel. Inmiddels is een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de heren A. C. Willemsen, burgemeester: A. M Ampt, arts; J. E. Booy, geref. predikant; R. W. Hendriksen, tandarts; mej. P. E. Hokke, majoor Leger des Heils; D. de Jonge, vrij evang. predikant; A. A. M. Herremans, pastoor; M. C. Polderman, arts en H. R. J. Reijenga, Ned. herv. predikant. De landbouwkundige exploitatie in eigen beheer van de gronden in het Zuid-Sloe maakt het noodzakelijk de personeels bezetting van het rentambt Breda met drie personen uit te breiden, zo wordt in de memorie van toelichting op de be groting van financiën voor 1964 meege deeld. Op maandag 30 september zal de Ko ninklijke Nederlandse politiehondenver eniging, afdeling Zeeland, weer haar jaarlijkse wedstrijd om het afdelings kampioenschap houden. De wedstrijd wordt gehouden in en om de bossen van „Westhove" te Oostka- pelle. Er zijn 5 deelnemende honden. De winnaar van deze wedstrijd wordt vol gend jaar uitgezonden naar de lande lijke wedstrijden voor het kampioen schap van Nederland 1964. De prijsuitreiking vindt plaats In hotel „Centraal". De wedstrijd begint om 10.00 uur. MIDDELBURG De Middelburgse banketbakker J. C. Rijk heeft tijdens de „interprofessionale prijskamp" Cema-Euroba, een bakkers tentoonstelling, die in Brussel gehouden is, een gouden medaille behaald met zijn inzending sierstukken. De hoofdstedelij ke bakker deed te zamen met nog enkele honderden bakkers uit Europese landen mee. Zijn serie bloemstukken in schalen, vazen en borden, gemaakt van chocolade en suiker bleek een hoogste onderschei ding waard te zijn. Reeds eerder werden werkstuken van de heer Rijk op ten toonstellingen binnen en buiten de lands grenzen bekroond. VLISSINGEN Bromfietser reed tegen een boom Dinsdagavond reed de heer J. v d. H. uit Vlissingen in de Wilhelminastraat met zijn bromfiets tegen een houm. Het ongeluk gebeurde, doordat de bril van de bromfietser beslagen werd door de regen. De man is met lichte verwondin gen opgenomen In het Bethesdazieken- huis. De bromfiets werd licht beschadigd. SINT-LAURENS De gemeenteraad van Sint-Laurens komt vrijdag, 27 september, 's middags om 16.45 uur in vergadering bijeen. De raad zal de geloofsbrieven van de heer C. Ton onderzoeken in verband met de benoeming van een nieuwe wethouder. Voorts zal de raad de eventueel ingeko men stukken behandelen. Benoeming Met ingang van 1 oktober aanstaande is de heer P. M. van der Werf JMz., uit Oosterland, benoemd tot technisch ambtenaar bij de afdeling kunstwerken van de Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland. Tot op heden was hij werk zaam als technisch ambtenaar bij de Grontmij, met als standplaats Alkmaar. „Het was een misverstand edelachtbare. Ik zag op het trottoir bij het kruispunt een politieman staan. Daarom schonk ik te Iaat aandacht aan het verkeer van rechts. Ik dacht: Komt er iets aan, dan geeft de politieman wel een teken". Met deze woorden verdedigde de 57- jarige G. van S- uit Wolphaartsdijk zich woensdagmorgen voor de kantonrechter in Middelburg, mr. J. Kolkman. Van S. moest voor de kantonrechter verschijnen, omdat hij op het kruis punt Dorpsstraat-Clara's Pad te Hein- kenszand geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. Een aanrijding kon hij echter vermijden. De verbalisant die als getuige was opge roepen verklaarde nog, dat hij het ver keer bepaald niet stond te regelen. Wel had hij twee auto's het kruispunt zien naderen, maar onmiddellijk daarna was zijn aandacht weer door iets anders opgeëist. De officier van jusitie, mr. K. Doedens, wilde rekening houden met de omstandigheden. Hij eiste een geldboete van 15 of drie dagen. De kantonrech ter vonniste conform. De student A. J. van O. uit 's-Heer- Arendskerke zag zich vrijgesproken van het ten laste gelegde: een radiotoestel in de auto, waarin hij reed, zonder daar voor de noodzakelijke radiokaart te hebben. Ter zitting bleek, dat het een kleine draagbare radio betrof, die vrij wel geen geluid voortbracht als de mo tor draaide. De radio was trouwens niet voorzien van een antenne en volgens verdachte werd het apparaat dan ook niet gebruikt in de auto. Dat het ding speelde, toen een politieman kwam con troleren, kon verdachte niet goed ver klaren. „Misschien heeft een van mijn vrienden de radio aangezet", veronder stelde hij. De officier concludeerde vrij spraak, omdat volgens hem wel was komen vast te staan, dat de radio niet voor de auto werd gebruikt. De kan tonrechter nam deze conclusie over. De 62-jarige Vlissinger W. K. had op Tweeëntwintig bakkers-in-de-dop, die in de ambachtsschool te Goes een oplei ding hebben gevolgd, ontvingen woens dagavond de kroon op hun werk: een vakdiploma. Elf jongelui hadden de pri maire opleiding met goed gevolg door lopen en voor elf andere kandidaten lag het diploma van de voortgezette oplei ding klaar. Zij ontvingen het, in aan wezigheid van hun ouders, uit handen van de voorzitter van de Chr. Bakkers- bond afdeling Zeeland, de heer T. Ovaa uit Vlissingen! De heer Z. Ooms uit Goes, consulent van het leerlingenstelsel benadrukte in zijn openingswoord een verheugend verschijnsel: het resultaat van de leerlingen, die aan de Goese am bachtsschool deze beide „part-time" opleidingen van het leerlingenstelsel voor het Brood- en Banketbakkers bedrijf hadden gevolgd lag aanmer kelijk hoger dan het landelijk gemid delde.. De heer Ooms illustreerde deze consta tering met enkele cijfers. Het landelijke percentage geslaagden voor de primai re opleiding was 59, in Goes 74. Voor de voortgezette opleiding slaagde in Ne derland gemiddeld 58 pet. van de kan didaten, in Goes bedroeg dit percentage 91. Een prestatie, waarmee de heer Ooms met name ook de directeur van de ambachtsschool in Goes, de heer C. J. Buurman, gelukwenste. In een toe spraakje tot de geslaagde jongelui ver klaarde de heer Ooms dat hij het niet eens was met de stelling, dat alleen het grootbakkersbedrijf in de toekomst perspectieven heeft. „Het kleinbedrijf kan voor een fraaiere sortering zor gen', zo stelde hij, „terwijl er ook meer klantenbinding is en er gemakkelijker service te geven Is'. De heer Ovaa bracht zijn felicitaties aan de leerlingen en de ouders over. Hij toonde zich verheugd dat de cursussen „waarvoor we jaren hebben ge werkt" zo goed lopen. Ook hij stelde zich achter de mening van de heer Ooms wat betreft de toekomst van het klein- bakkersbedrijf. Hij bracht de jongelui verder onder de aandacht, dat de bak ker in de eerste plaats een dienende taak heeft. een bromfiets gereden, waarvan de remmen niet goed werkten. Toen hij op het kruispunt Scheldestraat-Glacisstraat in Vlissingen plotseling naar links moest uitwijken voor een overstekende dame, was hij ais gevolg van het weigeren van zijn remmen, op een links van de weg staande personenauto gereden. K., die ruiterlijk zijn overtreding toegaf, werd conform de eis veroordeeld tot 2 maal 15 of 2 maal 3 dagen hechte nis. Dit punt stipte ook de directeur van de ambachtsschool in de Ganzestad, de heer C. J. Buurman aan. Daar naast wees hij op het belang om „voldoening in het vak" te hebben. Maar in het bijzonder brak hij een lans voor het verhogen van „het aanzien" van het beroep. „Ook de vakman moet een behoorlijke alge mene en culturele ontwikkeling be zitten", zo hield de heer Buurman het gezelschap geslaagden voor. Mede namens de Ieraren feliciteerde hij de jongelui. Na deze officiële diploma uitreiking zagen de aanwezigen de film „Wilde dierenvangers". De volgende kandidaten slaagden voor de primaire opleiding (gezel): Examenplaats Goes: J. A. Eckhardt, Nisse; W. N. van Liere, Heinkenszand; J. W. de Waard, Wilhelminadorp; W. J. van Strien, Middelburg; C. P. Wisse, Heinkenszand; K. N. Smit, Lewedorp; H. J. Walraven, Middelburg; P. H Fili- 1] c; Yprcjpl^p "p1 TVf JTMf^rlnos. Midavaine, Middelburg; A. J. Rotte, „Ik heb helemaal niet naar rechts ge keken. Ik wist, dat er éénrichtingsver keer op deze weg was, zodat ik alleen maar naar links keek". Dit verklaarde de 25-jarige Goese vertegenwoordiger L. A. B„ die op 6 juli jl. met zijn per sonenauto uit een oprit te Borssele kwam gereden en tegen een hem tege moetkomende auto botste, waardoor flinke schade ontstond. Ter zitting bleek, dat de tegemoetkomende auto niet in overtreding was, omdat het ver bod niet gold voor de op- en afritten. Verdachte gaf toe dit niet te hebben geweten. „Ik verwachtte geen auto", was zijn verweer. Conform de eis ver oordeelde de kantonrechter hem tot 30 of 6 dagen hechtenis. De 48-jarige H. K. uit Vlissingen werd veroordeeld tot een geldboete van 12,50 of 3 dagen hechtenis (eis 15 of 3 dagen) voor het feit, dat hij zijn auto niet tijdig tot stil stand had kunnen brengen en daar door tegen een voor hem rijdende auto, die plotseling stopte, was ge reden. K. verklaarde geen stoplich ten te hebben zien oplichten. De 31-jarige schilder A. H. uit Sint- Laurens werd voor hetzelfde feit ver oordeeld tot 25 of 5 dagen eis 30 of 6 dagen). Hij was met zijn motor tegen een voor hem rijdende personen auto gereden, die moest stoppen om een bromfietser te laten passeren. Omdat hij te veel naar het midden van de weg was gereden met zijn auto en omdat hij te ver was doorgereden werd de 21-jarige C. G. van G. uit Heinkens zand conform de eis veroordeeld tot 15 of drie dagen. Bij verstek werd tot 60 of 12 dagen veroordeeld de Yersekenaar C. L., die bij het wegrijden met zijn auto een on geluk had veroorzaakt, waardoor M. A. van E. uit Goes een arm brak. J. D. en R. K. R. uit Yerseke, die te hard met hun bromfiets hadden gere den werden conform de eis veroordeeld tot 25 of 5 dagen. De Goese bode J. M. V. had op een donderdag in Middel burg goederen gelost, terwijl ter plaatse een stopverbod gold. Verdachte, die de overtreding zonder meer toegaf, zet er niet van op de hoogte te zijn geweest, dat hij ook achterom had kunnen lossen. Conform werd hjj veroordeeld tot 6 of 1 dag. Mevrouw M. T. S., die tijdens haar va kantie in Domburg 's nachts om kwart over drie geheel onnodig driemaal luid ruchtig had geclaxoneerd, werd bij ver stek tot 25 of 5 dagen eis idem veroordeeld. Een wachtmeester van de Haarlemse gemeentepolitie was speciaal naar de zitting gekomen om te getui gen. Hij verklaarde, dat mevrouw S. wel degelijk had verteld, dat zij de claxon gebruikte voor „de gezelligheid". De officier noemde de vroegere verklarin gen van de vrouw „fantasie". Na de wachtmeester te hebben gehoord, kwam hij tot zijn eis. VISMIJN COLIJNSPLAAT 4196 kg exportgarnalen 71219. 126 kg bot, 20 kg tong, 36 kg paling, 4 kg tarbot, 42 kg ongesorteerde vis. VEILING KAPELLE 25 september. Br. Hardy I 80 74, I 75 8183, I 70 79—80, I 65 74—75, I 60 67—68, II 75 75, II 70 77, H 65 73, H 60 63—64, n 55 43—44, II 50 27—30, grof 46, fijn 24. Bonne Louise I 65 58—61, I 60 57,80—59,30, I 55 50,95—52,10, I 50 37,1040, II 65 56, H 60 54—56, H 55 46— 49, II 50 34—36, nD 26, grof 36, fijn 19—21. Conférence I 70 53, I 65 49,50—50,60, I 60 47— 48,80, I 55 35,70—36,10, II 65 47, II 60 44, II 55 32,10, IID 2^40, grof 29, fijn 19. James Grieve I 80 28, F 75 29—30, I 70 32, I 65 26—28, U 80 25. H 75 24—25. H 70 25—27, II 65 21—24, IID 1418, grof 1519 fijn 15. Cox Orange Pippin I 80 58, I 75 62, I 70 61,60—62,70, I 65 56,50— 57,20, I 60 41—43, I 55 26, IID 14, grof 26—29, fijn 12, II 75 54, II 70 52, II 65 51, H 60 35, II 55 20. Bramleys Seedling I 90 26, I 80 29, I 70 18. II 90 23. II 80 25, II 70 17, IID 14, grof 15, fijn 14. Jac. Lebel H 75 18, II 65 16, grof 14, fijn 14. Manks Codlin I 70 18, I 65 15, I 60 13, II 65 13, II 60 11, grof 10. Zigeunerin I 80 12, n 80 13, n 75 10—13, II 70 10—11, II 65 10, IID 8',2, grof 7, fijn 7. Transparent de Croncels I 85 21, I 80 19, I 75 18, I 70 18, I 65 17, n 80 16, n 75 17, n 70 16. II 65 15, grof 14, fijn 13. Ellisons Orange I 80 28. I 75 27. I 70 26—28, I 65 23—25, IID 14, grof 17, fijn 7. James Grieve Lired 1 80 31, I 75 3034, I 70 29—30, I 65 26. Maagdenpeer I 70 30, I 65 29, I 60 26—27, I 55 23—24, IID 13, grof 9, fijn 3. Herz. Els a I 75 34, I 70 30, I 65 26, I 60 23, IID 16, grof 16, fijn 13. Bonne Louise rijp I 65 60—62, I 60 57—58, 1 55 48—51, I 50 37 39. Sig. d'Esperen n 65 69—73. II 60 63—64, II 55 47—52, grof 26—38. Br. Lebrun I 65 40, I 60 35, II 75 32, II 70 39, II 65 38, II 55 25, fijn 16. Spaanse Wijnpeer I 55 46. I 50 35. Marg. Marillat II 70 34, II 60 25. Kroetappelen val 614, gepl. 10. Zigeunerin val 5. Transp de Croncels onges. 15. Bramen industrie I en n 159, III 116, in doosjes I 46. Blauwe drui ven I 136149, II 127131. Kasperziken 7— 13. Pruimen: Warwick I 3571, II 1526, grof 2851. Burbank I 3443, II 1719, grof 33, fabriek 719. Monarch I 90103, II 41—53. grof 38, fabriek 8. Pruimen gesch. 1926. Aardappelen, bonken 15, I 1011, II 68. Groenten: Bloemkool 1283. Savooiekool 14 22. Andijvie 2528. Pronkbonen 7685. To maten per kg 2545. Dubbele prinsessenbo- nen 60—104. Komkommers 16. VEILING KRABBENDIJKE 25 september. Appelen: Cox Orange Pippin I 85-90 55, 80-85 61, 75-80 62, 70-75 59, 65-70 54, 60-65 39, 55-60 24, IID 14, JÏI grof 32, III fijn 12. Ellisons Orange I 80-85 24, 75-80 26, 70-75 24, 65-70 18, II 80-85 23, 75-80 24—26, 70-75 22, 65-70 18, IID 60-65 14—17, IID 55-60 14. Ill grof 16. ni fijn 13, kroet 7. James Grieve IT 85-90 19—22, 80-85 22—23, 75-80 24—26, 70-75 24—25ij, 65-70 21—23, IID 14—16, ni grof 18— 20, III fijn 14, kroet 6—8. Rode J. Grieve I 85-90 22, 80-85 25. 75-80 27, 70-75 25, 65-70 23. Peren: Bonne Louise I 70-75 64, 65-70 62 ij64, 60-65 59, 55-60 52, 50-55 40, II 65-70 59, 60-65 57, 55-60 50, 50-55 39, IID 24—26, III grof 45, III Eijn 23, kroet 10. Conférence I 65-70 52, 60-65 46. 55-60 36, n 65-70 47, 60-65 44. 55-50 33, IID 24—26, III grof 31, III fijn 20, kroet 613, Br. Hardy I 75-80 79. 70-75 78, 65-70 72, 60-65 62, IID 55-60 43, IID 50-55 20. Legipont I 70-75 40, 65-70 42, 60-65 37. 55- 60 31, IID 15. Ill grof 26, IH fijn 15, kroet 6. VEILING BERGEN OP ZOOM 24 september. Andijvie 722. Spinazie 40— 52. Witte kool 414. Rode kool 512. Sa vooiekool 7—22. Bospeen 12—24. Waspeen 1026. Snijbonen 301,16. Sperziebonen 40 92. Staakprinsessen 601,18. Prei 11—18. Sla 426. Aardappelen 614. Selderij 534. Uien 1218. Meloenen 3082. James Grieve 20 38. Cox 3052. Tomaten 2555. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 25 september 1963. Prijsklasse 0 19 cent, idem 1 18 cent, idem 2 17 cent, idem 3 16 cent, idem 4 14 cent, idem 5 12 cent. VEILING V.V.Z.B. GOES 25 september. James Grieve KL. I 85-90 26, 80-85 28, 75-80 27—32, 70-75 28—34, 65-70 22— 28, IID 15, KL. II 85-90 22, 80-85 23, 75-80 25, 70-75 27, 65-70 23—24, grof 13—21, fijn 11—14. Cox Orange Pippin KL. I 80-85 58, 75-80 61, 70-75 59, 65-70 55. 60-65 39, 55-60 24. grof 2536, fijn 1213. Ellisons Orange KL. I 80- 85 27, 75-80 28—36, 70-75 28—35, 65-70 23—33, KL. II 85-90 24, 80-85 26, 75-80 28—29, 70-75 32, 65-70 30, IID 13, grof 14—22, fijn 12—15. Bramleys Seedling KL. H 80-90 23, 70-80 20, IID 13, grof 511, fijn 5. Transparent de Croncels KL. II 80-85 14, 75-80 1617, 70-75 15—16, 65-70 15, IID 12, grof 14—17, fijn 13— 14. Zigeunerin KL. II 75-80 11, 70-75 10. 65-70 9, IID 11, grof 10, fijn 7. Manks Codlin KL. I 75-80 16, 70-75 16, 65-70 14, 60-65 13, IID 12, KL. II 70-75 13. 65-70 14, 60-65 13, grof 11—13, fijn 12. Bonne Louise d'Avr. KL. I 65-70 62, 60-65 56,3057,30. 55-60 50,50—50.90, 50-55 33,10 40,10, KL. II 65-70 57, 60-65 55, 55-60 48, 50-55 35, D 25, grof 2446, fijn 1324. Con férence KL. I 70-75 54, 65-70 50, 60-65 48,50— 48,80, 55-60 35,40—36,60, IID 23, KL. II 70-75 47. 65-70 44, 60-65 41. 55-60 33, grof 24—37, fijn 18—26. B. Hardy KL. I 80-35 78. 75-80 82, 70-75 81. 65-70 74, 60-65 66, D 55-60 44—45, D 50-55 26, KL. II 75-80 73, 70-75 76, 65-70 69, 60-65 62, grof 39—48, fijn 18—28. Maagdepeer KL. I 65-70 32. 60-65 27. 55-60 23, IID 8,50, KL. II 65-70 31, 60-65 26, 55-60 21. Legipont KL. I 65-70 46, 60-65 44, 55-60 32, grof 22, fijn 14. Sp. Wijnpeer KL. II 65-70 37. 60-65 35, 55-60 3031, 50-55 26, D 10. Tr. de Vienne KL. I 75-80 52, grof 3154, fijn 20. Diverse peren kroet 7. Diverse appelen kroet 11, val 5,50. Bramen I en II 159, III 116. Bramen per doos H 4149. Burbank Giant grof 31—35, fabriek 6. Monarch I 124, II 64. Druiven I 143—156, II 123—150, III 104—115. Totale aanvoer hard fruit 9700 kisten. Groenten, per stuk: Bloemkool AI 65—72, All 5270, BI 5154, Bil 2547. afwijkend 14 —53. Komkommers All 18, BI 10—11. Krop sla Cl 416. Knolselderij I 20. Meloenen I 57133. 11 3679. Per kg: Tomaten A 47—50, B 41—52, C 25—30. Augurken A 6070. B 35, D 18, E 312. Prei AI 3033. Dubbele prin- sessenbonen II 116—138, III 68—80. Snijbonen II 87. afwijkend 75. Pronkbonen 8089. Was peen 1016. Andijvie I 1431, II 7—10 Uien II 6. Gele savooiekool 11—17. Groene savooie kool I 19 27, II 725, BI 1315. Rode kool I 8—9. Spinazie I 9—10. Spruiten Bil 26—49 Aardappelen 310. Collecte Voor de reclassering werd te Driewegen een bedrag van 18,40 opgehaald en voor het Classicale Hulpfonds werd een bedrag van 24,64 bij elkaar ge bracht. GOES. Bevallen: M. A. BuijsroggeFarla, z. E. BreedveldRoessen, z. N. J. Ruissen—West- veer, d. C. S. HofmanValk, d. C. van IwaardenVan den Dorpel, z. M. P. Schoe Willemse, d. J. M. PekaarBurger, z. J. S. KoppeFraanje, d. P. GroolBeeldens, d. J. M. van BenthemVan Willigen, H. C. A. RommersFrelier, z. F. de Klerk- De Koning, z J. de WitteHubregtse, z. C. C. Kegels—Sestig, d. E. BijlVeltrop, z. Ondertrouwd: C. Mol, 26 j. en W. C. Vroom, 20 j. J. Goense, 26 j. en J. T. Smits. 24 j. F. C. Swart, 25 j. en R. P. Baarends, 21 j. M. J. Strijl, 19 j. en M. A. de Leeuw, 17 j Getrouwd: H. Jonkers, 42 J. en A. J. Holle- Voor de voortgezette opleiding (prak-1 man, 24 j. J. B. Rooze, 21 j. en N. P. H. tijk gedeelte patroon), slaagden: W. S. Willemse, 19 j. A. P. Leijnse, 19 j. en E. N. Koole, Oost- en West-Souburg; A. M. van Driel, 20 j. D. Otte, 26 j. en W. G. H. Rijk, 's-Heerenhoek; M. Bauer, Kruinin- gen; M. SteKetee, Ainemmuen, L. iVl. c. Vink, Colijnsplaat; F. A. Thiery, Goes; A. Kamerling, Waarde; J. Fraanje, Le wedorp; A. M. Blok, Rilland-Bath; A. W. Bliek, Veere; P. M. Depondt, Kwa- dendamme. De twee beste leerlingen, P. H. Filius uit Yerseke en P. M. Depondt uit Kwaden- damme, ontvingen uit handen van de heer Ovaa een boekebon. S Wisselink, 21 j. Overleden: C. Sinke, 84 j., e. v. J. de Lange. J. Glerum, 75 j. F. M. Quakkelaar, 4 j. P. van Eenennaam, 84 1.. e.v. C. Rie- mens. C. J. v. d. Steen, 84 j. M. D. Rijk, 42 j. J. P. Oosterling, 68 j., e. v. C. Schrier. F. C. Schog, 58 j., e. v. L. H. Paulusse. B. W Schipper. 82 j, M. T. van Loenhout, 84 j., e. v. J. de Jonge. M. R. Stobbelaar, 87 J., d. v. J. Vette. A. C. van Iwaarden, 8 d. D. J. van Son, 13 mnd VEILING TERNEUZEN Sla C 8,30—9. Bloemkool A 72—89, An 68— 69, B 47—62, BH 4648, CII 23—27, afwij kend 2137. Groene komkommers 1217. Witte komkommers 13. Meloenen 1464. Knolselderij C 12. Selderij 1413. Peen II 20— 24. Peterselie 11. Aardappelen: Bintjes, bon ken 18,20, idem I 10,30—15,10. Andijvie I 2632, idem n 1820. Stoksnjjbonen 74 1,21. Prinsessenbonen H 591,25. Widusa H 61—72. Kroten 4—13. Rode kool 6—22. Sa vooiekool 2941. Witte kool 8—14. Breek- peen 46. Waspeen 1425. Prei 3240. Sprui ten 4868. Spinazie II 3137. Tomaten A 25 33, B 3039, CC 2526. Pronkbonen U 86. Witlof An 1,311.46, afwijkend 1,021,16. Bramen H 35. Druiven, blauw 1,35—1,72. Appelen.: James Grieve I 85 25Tl, I 80 26—36, I 75 27—35. 170 28—36, I 65 23—31. H 85 23—29, II 80 21—30, I 75 22—29, I 70 20—25, I 65 20—22, IID 16—18. III grof 17—35, III fijn 1112. Cocks Orange I 55 2024, n 80 49, II 75 44, II 70 41, II 65 35, II 60 29, n 55 15, IID 1012, ni grof 33, III fijn 1011. Peren: B. Hardy I 75 75—79, I 70 74—80,, I 65 69—71, I 60 6467, IID 21—26, III grof 4248, III fijn 2427. Conférence I 70 4749, IID 16, III grof 28—30, III fijn 17—20. Tr. de Vienne n 75 5455, II 70 p4—56, H 65 53 54, II 60 41—43, IID 32, III grof 39—41, III fijn 2728. Bonne Louise I 65 58, I 60 5456, I 55 49, I 50 40, IID 16. Ill grof 33—37, IH fijn 14—16. Williams II 80 37—39, II 75 38—40, II 70 3941, II 65 36—38, IID 14, III grof 16— 19, III fijn 10—12. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 25 September. Fruit: Tomaten AI 2,20. BI 3.09, CI 1,80, All 1,33, BII 1.70, CII 98. Cox Orange Pippin 65-70 46, 55-60 27. Manks Codlin II 60-65 16. Ill fijn 11. Transparent de Croncels 85 op 22—23, 80-85 21, 75-80 16—23, 70-75 13—19, 65-70 13—16, IID 10. B. Hardy I 75-80 64, I 70-75 60, I 65-70 56—60, I 60-65 53, II 65-70 50, IID 36—50, in grof 37—46, III fijn 3536. Netmeloenen 2647. Ogenme- loenen 1547. Oranje-Ananasmeloenen 26 93. Suikermeloenen 5162. Bramen 2743. Frankenthaler I 164-184. Black Alicante I 162174. Frankenthaler n 157168. James Grieve I 85 op 34, I 80-85 35—39, I 75-80 34— 38, I 70-75 35, I 65-70 34, II 70-75 28—33, II 65- 70 25—27, II 60-65 25—27, IID 16—19, III grof 2230, III fijn 1223. Bonne Louise II 60-65 30, II 55-60 13, II 50-55 21, III grof 32, III fijn 1621. Conférence I 60-65 36, I 55-60 30, H 55-60 24, III grof 23, III fijn 13—25. Triomphe de Vienne II 65-70 5762, UI grof 4250, HI fljn 45. Perziken 513. Groenten: Andijvie I 22. Savooiekool 25. An dijvie II 19. Savooiekool II 19,50. Prei 1526. Spinazie 2152. Postelein 2742. Sla 520. Bloemkool 4 5074, idem 6 3064, idem 8 1246, idem 10 1023. Snijbonen 92129. Boskroten 915. Waspeen 1936. Augurken A 44118, B 4369, C 1144. Komkommers groen 75 op 20—28, 60-75 15—21. 50-60 40—15, 40-50 1015. Komkommers wit 1018. Uien 1618. Pronkbonen 6284. Dubbele prinses senbonen 101140. Witte kodl 712. Rode kool 521. Spruiten ongeschoond 4169. Bos peen 1429. Kroten per kg 1420. Nagekomen advertenties Heden overleed, onver wacht, onze lieve, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader DINGENIS VAN SOELEN, op de leeftijd van 68 jaar. Uit aller naam, F. A. van Soelen- Jansen. O.- en W.-Souburg, 25 september 1963. Vlissingsestraat 42. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 28 september a.s. om 11.30 uur van af Vlissingsestraat 42. Heden overleed onze lieve vader, behuwd- en grootvader ABRAHAM ADR1AAN DE WELDE oud-aannemer in de ouderdom van ruim 92 jaar. Middelburg: I. C. Blaauw- de Wilde. P. Blaauw. A. A. de Wilde. Delft: J. de Wilde. C. de Wilde. Middelburg, 25 september 1963. Oude Vlissingse weg 1. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 28 september op de algemene begraaf plaats te Middelburg om 11 uur. Heden overleed onze beste broeder, zwager en oom A. A. DE WILDE in de ouderdom van 92 jaar. Middelburg: P. J. de Wilde. M. de Wilde— Kasse. Winterswijk: C. P. M. de Bruijn de Wilde. A. de Bruijn. Oostkapelle: P. M. de Wilde. Middelburg, 25 september 1963. Seisbolwerk 6. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een noodlottig ongeval onze dierbare en zorgzame echtgenoot, vader, broeder, behuwdbroeder, oom en neef, OSCAR CHARLES JOHANNES VAN RATTINGEN echtgenoot van Clara Maria Augusta Ducheine geboren te Biervliet 7 oktober 1924 en overleden 23 september 1963. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in uwe godvruchtige gebeden aan. Breskens: Clara Ducheine. Mariette. Lidwina. Camiel. Rudi. Familie Van Rattingen. Familie Ducheine. Greskens, 23 september 1963. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de tei aardebestelling, waartoe Ued. beleefd wordt uit genodigd, zal plaatshebben op zaterdag 28 sep tember a.s. des voormiddags om 10 uur in de parochiekerk van Sint Barbara te Breskens. De rozenkrans zal gebeden worden op vrijdag 27 september des nam. om zeven uur in voornoemde kerk. Zij, die bij vergetelheid geen bericht hebben ont vangen, gelieven dit als zodanig te beschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17