Middelburgs raad verheugd over start herstel Kloveniersdoelen Schouwse waterleiding problemen bij verhoogd voorziet verbruik nieuw Eerste paal voor kantoor G.A.K. in Goes Schotse Hoek onder slopershamer Onmogelijk totale kosten te ramen Ambtswoning Wissenkerke duurder dan was geraamd Exploitatie leverde een verhoogd voordelig saldo op: 30.000 ALMANAK Groenen op Schouwen Directeur achter de heimachine BERKENLAAN WORDT BREDER EN KRIJGT NIEUWE VERLICHTING ONMOGELIJK BERKENLAAN NIET WACHTEN AFGEKEURD WÏTfEiKRUIS SECRETARIS VOGELWAARDE GAAT MET PENSIOEN NIJVERHEID EN HANDEL: LEZING OVER INDONESIË Twee gewonde komfieters op fietspad aangetroffen Monteur verdacht van diefstal WITTE KRUIS Jaarverslag over 1962 Primo 20 ct-Vooraan 22 et Leeuwse Box Rijksweg N. 97 in W. -Z- Vlaanderen Gunstiger OPENING CHR. KWEEKSCHOOL MIDDELBURG Botsing te Kloetinge eist twee gewonden Bouwplannen van 1963 af VROEG UITGESLAPEN AANNEMER „ROLDE" TUIN OP VOOR WEG... Dynamische dienst vergat te waarschuwen BET WEER IN EUROPA Man knoeide met kilometerteller s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 De gemeenteraad van Middelburg, die gisteren onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber vergaderde (een deel van de vergade ring werd geleid door wethouder drs. Th. J. Westerhout, toen de bur gemeester een vergadering moest bijwonen) heeft er zijn verheuging over uitgesproken, dat thans eindelijk begonnen kan worden met de restauratie van de Kloveniersdoelen. Voor de eerste fase van dit werk werd een krediet beschikbaar gesteld van 333,920, waarvan de raad reeds eerder een bedrag van 14.000 voteerde voor het ontpleiste- ringswerk. Het rijk zal van dit bedrag voor de eerste fase een subsidie verlenen van 65 procent, terwijl de provincie een subsidie toegezegd heeft van 10 procent van het totale restauratiebedrag, dat geraamd is op rond zes ton- Voor rekening van de gemeente blijft dan een bedrag van ruim 83.000. De staatssecretaris van' o. k. en w. heeft Middel burgs gemeentebestuur verzekerd, dat het ook voor de tweede fase op een subsidie van het rijk mag rekenen. De papieren over de restauratie van de Kloveniersdoelen zullen nu wel tot een dik dossier gebundeld zijn, nadat de raad in 1958 akkoord ging met de plannen, veronderstelde de heer M. A. Hubregtse (p.v.d.a.). Ten aanzien van de restauratiekosten merkte hjj op, dat de raad meestal meende het bedrag daarvan te kennen. „Thans gaan we echter uit van een vast be drag zonder dat we weten hoever we er mee zullen komen". De heer Hu bregtse vroeg daarom naar de bete kenis van de eerste fase en wilde voorts weten of na de restauratie het gebouw nog als Deltacentrum zal fungeren. De heer B. A. Hesselink (v.v.d.) zei zeer verheugd te zijn, dat b. en w. dit moeilij ke project nu eindelijk aanpakken. „Het aanzicht van Middelburg is zonder een gerestaureerde Kloveniersdoelen niet aanvaardbaar", merkte de heer Hesse link op. Hoe onaangenaam de financiële consequenties ook mogen zijn, het be lang van een nieuw gebouw stond bij het V.V.D.-raadslid voorop. Burgemeester Drijber verzekerde, dat b. en w. er naar gestreefd hebben om te weten te komen waar het college in fi nancieel opzicht aan toe zou zijn; het bleek echter onmogelijk het totale res tauratiebedrag afdoende te beoordelen. „We hopen alleen maar, dat het niet te ver afwijkt van de. geraamde 600.000", verklaarde mr. Drijber. De verklaring van de staatssecretaris, dat Middelburg ook voor een tweede fase mag rekenen op rijkssubsidie, is voor het college aan leiding geweest het werk in twee fasen uit te voeren. Wethouder drs. Westerhout (p.v.d.a.) voegde aan het betoog van de voorzit ter nog toe, dat Middelburg samen met de provinciebesturen van Zee land, Zuid-Holland en Noord-Brabant blijft streven naar de inrichting van het Deltacentrum in het gerestaureer de gebouw. „Thans is er zeker aiie aanleiding om weer eens druk achter de plannen te zetten", verzekerde de wethouder. In twee voorstellen werd de Berkenlaan deze middag in een nieuw pak gestoken. In het eerste voorstel trok de raad een krediet van bijna 97.000 uit voor de verbreding van de laan tot zeven meter, alsmede voor nog enkele, bijkomende werken, waarna in een tweede voorstel 15.800 werd uitgetrokken voor de ver betering van de straatverlichting in de Berkenlaan. Nu de gemeente sinds korte tijd ervaring heeft met de „zeeën van licht" op het Molenwater en in de Sport- laan de Berkenlaan krijgt dezelfde frequentie maanden enkele raadsleden dat Middelburg de intensiteit van de nieuwe verlichting wat te hoog optrekt. De heren Hesselink en J. A. van Benne- kom (a.r.) zouden daarom graag zien, dat deze verlichtingszaak nog eens beke ken wordt, ook voor Molenwater en Sportlaan. De heer Hubregtse was echter van mening, dat de Berkenlaan als nieu we toegangsweg naar het plan-Grif fioen II een goede verlichting moet hebben. Hij zei geen financiële bezwa ren te hebben, te meer omdat het plan in het grondexploitatieplan is opge nomen. Wethouder Westerhout gaf toe, dat er vrij grote bedragen met het verlichtings plan gemoeid zijn, maar dat daarmee de straatverlichting op een peil gebracht wordt, dat de toets der kritiek kan door staan. „Als we in het verleden kans had den gezien de verlichting aan te passen, zou de overgang veel minder groot en kostbaar geweest zijn", merkte de heer Westerhout op, die er bovendien nog op wees, dat de contrasten tussen oude en nieuwe verlichting dermate groot is, dat men onmiddellijk aan een te hoge fre quentie kan denken". Op een vraag van de heer Geers ant woordde wethouder Baars, dat b. en w. niet wilden wachten met de aanleg van deze weg noodzakelijk voor een betere toegang voor de woningen en om de toe neming van het verkeer op te vangen tot de eerste huizen in het Griffioenplan II omstreeks het eerste kwartaal van 1964 van de grond komen. Voor de invoering van een giraal incas sosysteem voor gemeentebedrijven (gas, water en elektriciteit) voteerde de raad een krediet van ruim 19.000. Verschil lende raadsleden lieten zich bij hun be slissing niet zozeer leiden door het voor deel voor de gebruikers, dat zij fictief achten, dan wel door de voordelen voor de bedrijven zelf. Met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten besloot de raad een geldlening aan te gaan van 750.000 voor de financiering van nieuwe verlich ting bij de Schouwburg, de afvoer van het rioolwater in het uitbreidingsplan- Zuid, voor het bouwrijpmaken van een gedeelte klein industrieterrein, voor de bouw en inrichting van de reinigingsga rage en voor het aanleggen van een half- verhard sportveld. Op deze laatste zaak kwam de heer H. Gillissen (p.v.d.a.) in de rond vraag nog nader terug. Volgens dit raadslid zouden de sintels voor het veld afgekeurd zijn, zodat hij veron derstelde, dat de werkzaamheden pas in november gereed zijn. Ook zou de Heidemij pas een toplaag willen aan brengen als de afzetting van het ter rein gebouwd is. Daar wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) voor sportza ken niet aanwezig was, verzekerde wethouder Baars, dat deze kwestie direct onderzocht zal worden. Rest nog te vermelden, dat nadat eni ge tijd geëxperimenteerd is gisteren een nieuwe geluidsinstallatie in gebruik genomen is. Tijdens een spoedeisende vergadering, die de gemeenteraad van Wissenkerke maandagavond hield, kwam als enig agendapunt aan de orde een bespreking over de verhoging van de aannemings som voor de ambtswoning van de burge meester met daaraan gekoppeld het voorstel om de bouw ervan onderhands aan te besteden aan de aannemer M. A. van Gorp uit Wemeldinge. Voorzitter, burgemeester P. Wisse, deel de mee, dat in december 1962 een glo bale raming van f 41.000 is opgemaakt. De bouwkosten zijn in die mate geste gen, dat de definitieve begroting thans f 55.900 bedraagt. Twee van de plaatselijke aannemers hadden ingeschreven: R. Slotema te Wissenkerke voor f 67.187 en A. C. van Hee te Kamperland voor f 65.042, terwijl de inschrijving van aannemer Van Gorp f 58.000 bedroeg. Nadat overleg was ge pleegd en enkele bezuinigingen waren toegepast werd met de heer Van Gorp overeenstemming bereikt om de woning voor f 54.115 te bouwen. De heer A. Sandee (a.r.) vond de ambts woning te duur en gezien de hoge kosten voor de gemeente sociaal niet verant woord. Wethouder G. P. Leendertse (c.h.) meende evenwel, dat aannemer en architect op verantwoorde wijze de kos ten hebben geraamd. De heer P. G A. de Lange (c.h.) informeerde naar de wijze, waarop met f 3085 is bezuinigd, waarop burgemeester Wisse antwoordde, dat dit volstrekt geen afbreuk doet aan de deugdelijkheid van de woning. Na enige aarzeling ging de raad ten slotte ak koord met het voorstel; de heer Sandee wenste aantekening te hebben tegenge stemd. De raad gaf vervolgens nog zijn fiat aan een begrotingswijziging en besloot bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kasgeldlening op te nemen van f 150.000. De rijkspolitie te Hansweert heeft de 21- jarige monteur J. G. uit Hansweert in verzekerde bewaring gesteld op het groepsbureau te Kruiningen. J. G. wordt er van verdacht scheepsbenodigdheden te hebben gestolen bij de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij te Hansweert. Bij huiszoeking heeft men enkele van de ontvreemde voorwerpen aangetroffen. Advertentie DE €Ckte PIJNSTILLER Hebt u griep die .zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. (Advertentie) DE N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" voorziet in de toekomst moeilijkheden bij het opvangen van het toenemend waterverbruik, wanneer dit moet worden betrokken uit het thans beschikbare wingebied. „Onbegrijpelijk" noemen de raad van beheer en de directeur, ir. J. L. van Sloten het in hun jaarverslag over 1962, dat in het ontwerp-streekplan van de provincie voor Schouwen-Duive land aan de verlangens van de maatschappij tot bestemming van een groter terrein tot waterwingebied niet werd tegemoet gekomen. Ze vinden het te betreuren, dat de maatschappij slechts de beschikking heeft over vier ha grond. „Praktisch alle andere duinwaterleiding bedrijven beheren uitgestrekte terreinen. Een of andere vorm van medezeggenschap over de omringende terreinen ware toch op zijn minst gewenst. Hiertoe worden reeds geruime tijd pogingen in het werk gesteld". Duidelijk argumenteert het jaarver slag de voorgenomen maatregelen, die nodig zijn om de nieuwe ontwik kelingen op het eiland bjj te hou den. In 1962 steeg de waterproduktie met 2,4 pet. tot 908.297 kubieke me ter. In de komende jaren verwacht het bedrjjf een gemiddelde toename van het verbruik, die groter zal zijn dan in de afgelopen jaren. Fiappant was bijvoorbeeld de stijging gedu rende de 12 zomerweken van 1962, die een piek van rond een derde extra verbruik veroorzaakte. De vraag om verdere aansluitingen voor kampeerterreinen is gestegen. 's Zomers is de bevolking van Schou wen-Duiveland haast verdubbeld. Daar tegenover is het aangewezen duinter rein te klein. En er komen nog verschil lende factoren bij. De duinen zijn ge- Zaterdag was dit hoekje gereser veerd voor het citeren van enkele boeiende fragmenten uit. adver tenties; voor een klein dramadat zich enige tijd geleden in onze ru briek Onze kleintjes" ontrolde, was helaas geen plaats meer. Zodoende. Wie deze rubriek van tijd tot tijd volgt en wie doet dat niet zal het opvallen dat ondanks ru bricering als „Te koop" en „Te koop gevraagd" deze inleidende woordjes in ieder kleintje worden herhaald. Nodig, omdat men bij de opmaak van de rubriek direct moet kunnen zien, waar zo'n klein tje thuishoort. Nu hadden wij in onze kennissen kring een wat berekenend man, die bij het aanbieden van een box had becijferd, dat hij door het weglaten van „Te koop" 't kfvam immers toch onder dat hoofd een paar stuivers op zak hield. Zijn kleintje verschijnt dus onder „Te koop gevraagd" en al gauw ontstaat er voor zijn pand een op- 'oop van met boxen sjouwende mannen. Fraaie, in naturel gehou den exemplaren voeren zij aan, maar ook bontgeschilderde, som mige keurig in de lak, andere al wat verveloos, maar in iedei geval een keur van boxen, in alle afme tingen, vormen en prijzen. Goed, we proberen het nog een keer en de volgende dag staat het er weer. „Een box. Na zes uur" en dan het adres. Onder „Te huur". Van de stemming in het pand we ten we weinig we zijn wat uit de kennis geraakt. Wel weten we, dat het kleintje nog enige tijd onder diversen heeft meegelopen en het ten slotte de rubriek vermist sierde. Maar die box heeft hij nóg. heel door zout water omringd en vor men hydrologisch een eenheid. Of tij dig verzoeting van de af te dammen zee armen optreedt om de duinen te kunnen infiltreren, acht de waterleidingmaat schappij nog dubieus. Benutting hiervoor van het in regenrijke periodes langs de oppervlakte afstromende water wordt, afgezien van hygiënische bezwaren, on economisch genoemd. Een ander bezwaar voelt men in het geheel ontbreken in het ontwerp-streekplan van voorschriften ter bescherming van het wingebied. Met name wordt daarbij gedacht aan olie gevaar. De gemeentesecretaris van Vogelwaar de de heer R. G. A. Hermans, gaat met ingang van 1 oktober met pensioen. Op woensdag 30 september zal afscheid van hem worden genomen tijdens een spe ciale zitting van de gemeenteraad. In die vergadering zal de nieuwbenoemde secretaris, de heer B. A. de Schepper, worden beëdigd. Na de vergadering be staat gelegenheid tot het nemen van afscheid van de heer Hermans en ken nismaking met de nieuwe secretaris. De rijksweg van Breskens naar Sluis, die in Vlissingen aansluit op de route naar Bergen op Zoom heeft nu ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een num mering gekregen, die aanpast aan de internationale voorschriften en het doorgaand verkeer vanuit België. Dezer dagen werd, op de bekende blauwe bor den langs de weg het nummer N. 97 aangebracht. Het departement Zeeland van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel belegt vrijdag 11 oktober om 12 uur een lunchbijeenkomst in hotel „De Burg" te Middelburg. Spreker is mr. J. J. Oyevaar, lid van de raad van be heer van Phs. van Ommeren N.V. en voorzitter van de missie uit het bedrijfs leven, die onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Indonesië. Hij zal spreken over „Hervatting van de economische betrekkingen met Indonesië". Intussen zijn de uitkomsten van de wa terleidingmaatschappij „Schouwen-Dui veland" over 1962 gunstiger geweest dan het voorgaande jaar. Het verlies daalde met bijna 30.000. De exploitatie leverde een verhoogd voordelig saldo op. maar dit viel geheel weg tegen de rente en afschrijving van de oude geactiveerde verliezen, die het gevolg zijn van de watersnood in 1953. Nu, meer dan tien jaar later, is nog steeds geen defini tieve beslissing vernomen van het rijk over een bijdrage in de geleden verlie zen. Vermoedelijk zal een renteloos voor schot uit 's rijks kas ten behoeve van de maatschappij worden beschikbaar ge steld. Ook de groei van het bedrijf gaat steeds door. Buiten het beperkte pompstation werd begonnen met de eerste boring van een serie van acht nieuwe putten. Langs de nieuwe rijksweg benoorden Zierikzee (de rondweg) werd een trans portleiding gelegd voor een betere druk- verdeling naar het oosten van her eiland. Er kwamen 174 nieuwe aansluitingen tot stand waaronder vele voor nieuwe woningen. De bemetering van de aan sluitingen schreed voort tot 95 pet. De controle van de huisinstallaties in ver band met het nieuwe tarief vroeg meer aandacht. Het hoofdleidingnet is in 1962 uitgebreid met 8981 meter. Twee kilometer van het oude, gecorrodeerde leidingnet werd ver nieuwd. Dit omvatte aan het eind van het verslagjaar zodoende nog 44% ki lometer gietijzer en 18 kilometer staal, het laatste grotendeels in het duingebied gelegen. Het afgelopen weekeinde hebben honderdvijftig „groenen van de Leidse Universiteit een bezoek aan Schouwen gebracht. Op Schouwen, zo heette het, zouden de ontgroenings-ceremonieën ver der worden voortgezet, maar het bleek allemaal nog al mee te val len: de studenten maakten met drie autobussen een rijtoer over het eiland. De trip naar Schou wen gisteren zijn de studen ten naar Leiden teruggekeerd kon beschouwd worden als een korte vakantie, een onderbreking van de ontgroeningsriten. Op 1 november aanstaande zal Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Middelburg het nieuwe schoolgebouw van de chr. kweek school voor Zeeland officieel openstel len. In de Ontmoetingskerk zal daar nog een feestelijke bijeenkomst aan vooraf gaan. In de avonduren zal voor geno digden, leraren en oud-leerlingen in het Scheldekwartier te Vlissingen een to neelavond worden gegeven. Zaterdagavond werden op de provinciale weg tussen Spui en Driewegen twee bromfietsers naast hun voertuigen op het fietspad aangetroffen. Daar beiden verwondingen hadden opgelopen werden ze overgebracht naar het Julianazieken- huis te Terneuzen. Daar bleek, dat P. B. uit Axel een shok, een gebroken knieschijf en schaafwon den had opgelopen, terwijl de ander, J. G. M. W, uit Hulst, een hersenschudding en hoofd- en beenwonden opliep. De bei de bromfietsen werden zwaar bescha digd. De twee gewonden konden nog niet worden gehoord. De bromfietsers zijn vermoedelijk frontaal met elkaar in botsing gekomen. Bij een aanrijding tussen een vracht auto en een motorfiets, maandagmiddag op de rijksweg te Kloetinge, werden twee personen gewond. De uit de rich ting Goes komende motorrijder A B. M, uit 's-Heeienhoek botste tegen de ach terzijde van een voor hem rijdende vrachtauto, bestuurd door G. F. C. Z. uit Goes, toen deze naar links de over weg Buys Ballotstraat wilde indraaien. De bestuurder van de motor en zijn duo passagier F. M. C. F. uit Lewedorp werden tegen de weg geslingerd. Zij moesten met een hersenschudding wor den opgenomen in het ziekenhuis St,- Joanna te Goes. De motor werd ernstig beschadigd, de auto liep lichte schade op. DE eerste paal voor het nieuwe Gemeenschappelijk Administratie kantoor te Goes is de grond in: maandagmorgen hanteerde de di recteur van het G.A.K. in Zeeland, de heer M. A. van Liere, de handel van de heimachine van aannemer D. van der Poel uit Oudelande. Met deze daad markeerde de heer Van Liere een belangrijk ogenblik voor het G.A.K., de inzet van een bouw periode, die in het begin van 1965 aan de L. P. van der Spieghel- straat tot een modern kantoor moet leiden. Het personeel van het Goese G.A.K. had het werk een uurtje in de steek gelaten om dit moment, samen met onder meer de adjunct-directeur van het G.A.K. in Amsterdam, de heer M. J. van der "Wee- Ie en het hoofd van de landelijke tech nische afdeling, de heer W. Kalff en ar- Gemeentewerken Middelburg wordt al gemeen beschouwd als een zeer ac tieve dienst, vooral wanneer het gaat De zogenaamde „Schotse Hoek" op de kruising van de Noordstraat en Arse naalstraat te Terneuzen zal eindelijk worden gesaneerd. Maandagmorgen zijn slopers begonnen met de afbraak van het boerenbedrijf je van de erven Diele- man, dat sinds mensenheugenis deel heeft uitgemaakt van de Schotse hoek. Het is nog niet eens zo heel lang gele den, dat daar op de hoek van Terneu- zens voornaamste winkelstraat een ge mengd agrarisch bedrijf in stand werd gehouden met melkkoeien en aanver wante zaken. De dieren verdwenen in de loop der jaren, maar de twee bouwval lige woningen, de boerenschuur en bijge bouwen, bleven staan tot groot ongenoe gen van de omwonenden en de eigenaren van moderne zakenpanden, die om het gedoetje heen werden gebouwd Er is veel gesproken en geschreven om het hele geval, dat spotte met de eisen, die men tegenwoordig aan een winkelstraat stelt, op te ruimen, maar telkens waren er belemmeringen die het slopen In de weg stonden. Geruime tijd geleden is heel „de Hoek" met opstallen aange kocht door een benzinemaatschappij, die daar een pomp wilde plaatsen. Het ge meentebestuur stond dit niet toe. omdat dit niet de geëigende plaats is voor een benzinestation. Het ligt thans in de be doeling van de gemeente Terneuzen de gronden te kopen en bij doorverkoop te bestemmen voor winkelbouw. Gedacht wordt aan een verdiepingspand, aange past aan de omgeving. (Foto P.Z.C.) om de uitbreidingsplannen van de Zeeuwse hoofdstad. Hetgeen uiter aard zeer tot genoegen van de raad en de inwoners is. De heer P. H. M. Adriaansens van de K.V.P. waar schuwde er tijdens de rondvraag van de gisteren gehouden raadsvergade ring echter voor, dat gemeentewer ken niet té dynamisch moet zijn, om dat anders de verhouding met de bur gers wel eens geschaad zou kunnen worden. Die al te grote dynamiek maakte de heer Adriaansens duidelijk met een verhaal over een tuinder in één der uitbreidingsplannen, die -toen hij op een morgen wakker werd ont dekte, dat hij helemaal geen tuin meer bezat. Bulldozers hadden de grond met alles wat er in en op stond weggeveegd omdat er een weg aangelegd moest worden. De heer Adriaansens wist te vertellen, dat de tuinder heel erg boos was en daar van kon wethouder W. P. J. Baars van gemeentewerken meepraten... De wethouder vertelde de raad gisteren hoe de vork in de steel zat. Aanvan kelijk had de gemeente voor de aan leg van de weg geen medewerking kunnen verkrijgen van de grondei genaar, van wie de tuinder het per ceel pachtte. De gemeente wilde ech ter niet in een dwangpositie gebracht worden en besloot de weg met een boogje om de tuin heen te leggen. Ter elfder ure bedacht de grondeige naar zich en gaf toch toestemming om de weg door de tuin aan te leg gen. De tuinder werd nog dezelfde dag gewaarschuwd en daarna op zijn verzoek een dag uitstel verleend om de gewassen uit de grond te halen. Maar gemeentewerken had geen reke ning gehouden met de op Schouwen woonachtige aannemer, die de weg zou aanleggen en die elke dag een paar uurtjes vroeger naar huis ging, maar 's morgens in alle vroegte aan het werk toog. De avond tevoren was de man niet meer gewaarschuwd, dat hij nog een dag moest wachten met de wegaanleg, zodat hij op de betref fende dag reeds om 5 uur met zijn bulldozer in de weer was. Met het gevolg, dat de tuin omgeploegd was, toen de tuinder enkele uren later uit bed sprong... Wethouder Baars verzekerde de raads leden, dat de zaak uitgelegd is en dat de vergoeding op de normale wijze geregeld is. Op het bouwterrein aan de Goese 5 L. P. v. d. Spieghelstraat is maan- 5 dag de eerste paal de grond inge- J slagen voor de bouw van het nieu- 5 we Gemeenschappelijk Administra- 5 tiekantoor. (Foto P.Z.C.) s 5 chitect J. A. de Bruijne uit Goes, mee te maken. Toen de werklieden de hei machine weer hadden overgenomen en de eerste 11 meter lange paal in de grond verdwenen was, hield de heer Van Liere een toespraakje. Daarin legde hij de nadruk op de lange „aanlooptijd", die aan dit ogen blik voorafging: „De eerste tekenin gen dateren van 1953. We konden niet bevroeden, dat het zo lang zou duren, voor alle goedkeuringen bin- ne waren en de bouw zou beginnen", zei hij. „We hopen, dat we binnen af zienbare tijd een waardig huis kun nen betrekken". Tussen de hopen grint en zand op het open terrein naast de Keuringsdienst van Waren en de met planken „afge paalde" bouwruimte, luidde het slaan van deze eerste paal de bouwperiode in. Vijftig van deze buizen die in de grond worden gebetonneerd vormen de basis, waarop het bouwwerk in de loop van de eerste vijftien maanden wordt opgetrokken. Vier verdiepingen en een souterrain zal het gebouw krij gen. Een souterrain met een archief, de garderobes en de centrale verwar ming. Op de begane grond komen de afdelingen voor het onderzoek, met een laboratorium voor de doktoren en enkele kantoorruimten. De andere kan toorruimten zijn op de overige verdie pingen gesitueerd. Vertrekken voor de directeur en de adjunct-directeur zijn op de eerste verdieping te vinden. Een riante kantine ongeveer 11 bij 11 meter mét een terras naar de buiten zijde is op de vierde verdieping ontwor pen. Voor het gebouw* wordt een par- keerstrook aangelegd en op papier staat ook een rand met groen. Het gehele kantoorcomplex zal een forse, strakke indruk maken. De bouw- en inrichtings kosten zijn globaal op een miljoen gul den geschat. De motieven voor de bouw zijn duide lijk: de zeventig man sterke personeels- staf werkt op het ogenblik op een ge meenschappelijk administratiekantoor, dat her en der in de Ganzestad verspreid ligt: er is een afdeling boven de Bank voor Zeeland op de Grote Markt, er wordt gewerkt in het C.J.M.V.-gebouw aan de Wijngaardstraat en een deel van het personeel vindt onderdak in een barak aan de Wijngaardstraat. Een si tuatie, die aan efficiency te wensen overlaat Nadat in 1953 de eerste tekeningen voor de bouw het licht zagen, kwam drie jaar later de bouwvergunning af. Maar de verbouw van de school, waarin men het G.A.K. wilde onderbrengen, werd te kostbaaf. Het gevolg; 5 jaar duurde het voor de vergunning voor een groter gebouw afkwam, onder meer omdat er in Goes meer grote bouwprojecten op het programma stonden. Maar sinds maandag krijgen de mensen van het G.A.K. voor Zeeland gestalte: het begin is er Brussel, licht bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt MÜnchen, licht bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome, half bewolkt Madrid, onweer Mallorca, geheel bewolkt 23 gr, 23 gr. 23 gr. 22 gr. 21 gr. 24 gr. 26 gr. 27 gr. 24 gr. 27 gr. VRIJ WARM Vrij warm weer met veranderlijke be- P. v. G. uit Bergen op Zoom huurde wolking en plaatselijk enkele regen- of met zijn broer in Tholen een auto voor onweersbuien. In de ochtend plaatselijk een reis naar Italië en Zwitserland. Bij mist. Zwakke tot matige wind in hoofd terugkomst bleek, dat hij aan de meter zaak uit zuidelijke richtingen. had geknoeid om zodoende minder kilo meters te hoeven betalen. Van G. is in ZON EN MAAN hechtenis genomen. Hij zal voorgeleid 25 september worden bij de officier van justitie te Zon op 6.29 onder 18.34 Bergen op Zoom. I Maan op 14.13 onder 22.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2