Bij de beleggingsmaatschappijen meer profijt en minder risico Amsterdamse Beurs PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Hoe meer hoe liever Klanken uit de ether eguIan Waar zijn onze schepen? DOOR GEVARIEERDE PORTEFEUILLE: Beurswaarde van effecten 1,8 miljard Compensatie Vooral Amerikaanse Vijf scheepvaart groeperingen in Japan Commissarissen voor de N.H.M. Newyorkse beurs Automatisering in verzekeringsbedrijf KASRESERVEPERCENTAGE VERLAAGD TOT NIHIL Nederlandse Rechtsbijstand V erzekering-maatschappij OVERWEGEND VAST CAROL DAY X HOOG EN LAAG WATER - ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Door onze economische medewerker) De beleggingsmaatschappijen zijn weer in het centrum van de be langstelling gekomen: door een studie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, door wettelijke maatregelen waarbij fiscale facili teiten voor effectenbezit van klei ne spaarders worden gegeven en - maar dat is dan een samenloop van omstandigheden - door de publika- tie van verslagen van enkele beleg- gingsmaatschappi jen. De beleggingsmaatschappijen hebben al oude brieven. In de jaren tachtig van de vorige eeuw is de idee van de beleg gingsmaatschappij geboren door de acti viteit van een jeugdige Schot, die met geld van een club vrienden naar Ameri ka trok om die collectieve pot daar te beleggen. De grote stoot zeker in ons land kreeg de beleggingsmaatschappij na de tweede wereldoorlog. De inkomens ste gen geleidelijk aan, de besparingen kon den toenemen, steeds meer mensen zoch ten naar een rustige maar ook veilige belegging. Maar de spaarbanken zorgen toch voor een rustige en veilige belegging? Onge twijfeld. Niet voor niets groeien de be sparingen voortdurend. Maar een gulden die naar een spaarbank wordt gebracht is na een jaar ruwweg 3 minder waard geworden door de stijging der prijzen en dat gaat het ene jaar min der, het andere meer onophoudelijk door. Vandaar dat andere beleggingsmoge lijkheden, die het nadeel van de waar devermindering van de gulden probe ren op te vangen, de aandacht gingen vragen. Zo'n mogelijkheid is belegging in aandelen, omdat de waarde van aan delen tot uiting komende in de beurskoers bij een waardedaling van het geld pleegt te stijgen. Als de prijzen oplopen zullen gemeenlijk ook de geldomzetten van de ondernemin gen naar boven gaan, waarbij de winsten veelal niet achter blijven. Ook de waar de van de machines, goederen en andere bezittingen zal oplopen. Kortom, een da lende waarde van de gulden zal stimule rend op de koersen van de aandelen in werken. Door aandelenbezit zo is dan de opvatting zal men in min of meer belangrijke mate het ongunstige effect van de waardedaling van de gulden kun nen ontgaan. Kleine bezitters moeten echter niet aan aandelenbezit denken. De koersen schommelen behoorlijk en het is daarom niet verantwoord een klein vermogentje louter in aandelen te beleggen. Schom melingen van 10 °£o a 20% naar boven en naar beneden zijn heel gewoon. Om dit nadeel van eenzijdige belegging in enkele aandelen te kunnen omzeilen maar om anderzijds toch te kunnen pro fiteren van de waardestijging van aan delen, gaan steeds meer mensen naar de beleggingsmaatschappijen kijken. Er bestaan verschillende vormen, maar de grondgedachte blijft toch, dat een aantal mensen geld bij elkaar brengt en dat uit die pot een gevarieerd aantal aandelen (soms ook obligaties) wordt gekocht. Een belegger die voor 100. of 1000.— in die pot deelneemt, bezit hierdoor voor zijn geld niet één aandeel van een bepaalde onderneming maar hij bezit een fractie van alle aandelen die uit de pot zijn gekocht. Door die sprei ding is het risico van koersdalingen dus veel geringer geworden: een koersdaling van het ene aandeel wordt gemakkelijk opgevangen door een koersstijging van het andere aandeel. Maar desondanks behoudt hij het voordeel van belegging in aandelen. Dat ook de overheid de voordelen van beleggingsmaatschappijen inziet, blijkt uit de onlangs afgekondigde wetjes waarbij fiscale faciliteiten worden ver leend voor beleggingen door kleine spaarders in beleggingsmaatschappijen en -depots, waarvan de aandelen respec tievelijk deelnemingsbewijzen alieen door kleine spaarders (dat zijn mensen wier inkomen niet meer dan 12.000. bedraagt) verkregen kunnen worden. Een indruk van de betekenis van de beleggingsmaatschappijen krijgen wij uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over tien aan de Amsterdamse beurs genoteerde Nederlandse beleggingsmaatschappij en. Eind van 1962 bedroeg de beurs waarde van de door de 10 beleggings maatschappijen uitgegeven effecten niet minder dan 1844 miljoen. De portefeuilles van de beleggingsmaat schappijen zijn zeer gevarieerd. Wie een verslag van zo'n maatschappij inziet, zal door die spreiding getroffen worden. Er zijn niet alleen Nederlandse aandelen opgenomen. In de gezamenlijke porte feuilles is het aandeel van de buitenland se aandelen eind 1962 tot 56 gestegen. Van het buitenlandse bezit namen de Europese fondsen weer 22 voor hun rekening en de Amerikaanse en Canade se fondsen 72 En om, ter verduidelijking, nog wat be dragen te noemen: eind 1962 bezaten de 10 fondsen gezamenlijk, gerekend naar de beurswaarde, 28 miljoen aan Belgi sche aandelen, 30 miljoen aan Franse, 67 miljoen aan Engelse, 664 miljoen aan Amerikaanse en 102 miljoen aan Duitse aandelen. De voordelen van een beleggingsmaat schappij zitten niet alleen in de spreiding. Deelnemers in een beleggingsmaat schappij zijn ook ontheven van de keuze bij uitbreiding van hun portefeuille, als zij individueel beleggen. Het beheren van een portefeuille, ook al is die klein, valt niet mee. Het veronderstelt een behoor lijke kennis van aandelen en obligaties, iets wat niet zonder studie veroverd kan worden. Om misverstand te voorkomen, beleg gingsmaatschappijen zijn zeker niet het eind van alle wijsheid op beleggingsge- bied. De spaarbanken zijn er beslist niet minder om geworden. De beleggings maatschappijen zijn echter wel een inte ressante beleggingsmogelijkheid, ook voor kleinere spaarders. Het Japanse ministerie van vervoer heeft medegedeeld dat de Japanse scheepvaartmaatschappijen tegen juni 1964 waarschijnlijk in vijf grote groe pen samengebracht worden. Twee van de groepen zullen over ongeveer 2,6 miljoen dwt. aan schepen beschikken en tot de grootste scheepvaartgroepe ringen in de wereld behoren. De vijf groepen zullen volgens het mi nisterie thans gedetailleerde plannen voor hun respectieve samenvoegin gen uitwerken, die tegen 20 december zullen worden ingediend bij de raad voor de reorganisatie van de scheep vaart. De vijf groepen zullen financiële steun van de regering krijgen volgens de be palingen van twee wetten, die in juli van dit jaar van kracht werden, met inbegrip van uitstel voor vijf jaar van de rentebetaling op het resterende deel van leningen, die verstrekt werden door de semi-officiële Japanse ontwikke lingsbank en subsidies voor betalingen van rente op nieuwe leningen. De maat regelen zullen in 5 jaar tijd aan de Ja panse regering 50 miljard yen kosten. Aan een eerlang te houden algemene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. zal worden voorgesteld het aantal commissarisplaatsen te vermeerderen met twee. Ter voorziening in de vaca tures, welke daardoor zullen ontstaan, zullen aan de algemene vergadering van aandeelhouders twee voordrachten worden aangeboden, waarop als no. 1 zijn geplaatst respectievelijk de heer dr. J. Zijlstra en de heer W. J. R. Dreesmann. Winstneming voor het weekeind heeft gisteren op de Newyorkse effectenbeurs tegen sluiting ingehakt op de winsten. Youngstown beleefde een goede dag door nieuws dat deze firma dit jaar haar hoogste winst sedert 1957 verwacht. Bethlehem, Republic en U.S. Steel waren vaster. Chrysler moest haar hoogste dagwaarde loslaten, maar kwam nog met bescheiden winst over de finsh. In siders verwachten dat de winst van Chrysler dit jaar zal neerkomen cp 7.80 a 10 dollar per aandeel, vergeleken met 3.62 dollar vorig jaar. Ook General Mo tors deed het goed. Du Pont ging voor aan in de vaste chemicaliëngroep, waar Allied Chemical en Eastman Kodak wat flauwer waren. IBM bleef dicht bij de slotkoers van donderdag. Electronic As sociates, RCA, Ingersoll-Rand, High Voltage Engineering en National Cash Register kwamen goed voor de dag. Mineapolis-Honeywell moest terrein prijsgeven. Er werden gisteren 5.310.000 aandelen omgezet. In totaal werden 1319 fondsen verhandeld, waarvan 503 hoger en 544 lager. De omzet van de American Ex change was 1.440.000 aandelen. De han del in obligaties kwam neer op 4.440.000 dollar. De assurantie maatschappij „De Zeven Provinciën" N.V. in Den Haag heeft met de National Cash Register een con tract afgesloten voor levering van het informatieverwerkend systeem N.C.R. 315, dat is uitgerust met magazijnen magnetische kaarten, welke naar be hoefte kunnen worden opgeroepen om te worden gelezen en/of bijgewerkt. Dit heeft het grote voordeel dat elk op één der kaarten opgenomen gegeven di rect bereikbaar is. Een onvoorstelbaar groot aantal gegevens kan worden op geborgen in één kaarteenheid, die niet groter is dan een schoenendoos. Ter ver gelijking: in één kaarteenheid kan de zelfde hoeveelheid gegevens worden op geborgen als in 69.000 ponskaarten met 80 kolommen. In verband met de te verwachten krapte op de geldmarkt als gevolg van grote belastingbetalingen heeft de Nederland sche Bank besloten het kasreserveper- centage voor de banken ingaande 23 september 1963 te verlagen met drie punten tot nihil. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen dat de banken voor haar bedrijfsvoering toch een saldo van enige omvang bij de Nederlandsche Bank plegen aan te houden. Te Amsterdam is opgericht de Neder landse Rechtsbijstand Verzekering maatschappij N.V. Van het maatschap pelijk kapitaal, groot 5.000.000, is geplaatst 1.000.000 waarop gestort 200.000. De maatschappij stelt zich tot doel het sluiten van rechtsbijstand verzekeringen. Binnen enkele weken zal de maatschappij met haar werkzaam heden beginnen. De beurs heeft vrijdagmiddag de teleurstel ling dat de Kon.-Shellgroep donderdag naast het onveranderde interim-dividend van f 2.60 geen mededeling heeft gepubliceerd over het verstrekken van gratis aandelen of en split- up, vrij goed verwerkt. De koers van de olie-aandelen stelde zich bij de opening op f 170.40, circa f 2.60 lager ten opzichte van de vorige slotkoers. Zoals bekend had de beurs eerder deze week de oliewaarden tegen oplopende prijzen uit de markt geno men in de hoop op gratis aandelen of een split-up van de aandelen. Lokale vraag deed de prijs later op de middag een paar dub beltjes aantrekken. De handel in deze hoek was kalm. De stemming voor de overige in ternationale waarden mocht zeker vast wor den genoemd. Hierbij was AKU begin beurs actief en favoriet. Dit fonds verbeterde vijf punten tot 518. Donderdagavond was nog 522 voor de stukken betaald. Het was gis teren voor de vierde achtereenvolgende maal dat AKU vast in de markt lag. De vraag kwam van lokale- en Londense zijde. Een verklaring voor de aanhoudende vaste ten dentie voor de AKU-aandelen is niet te ach terhalen. In het laatste beurshalfuur daalde door DAVIC WRIGHT ONMOGELIJK HEM TE VOL GEN. DE VOETSTAPPEN HOUDEN HIER TJA,- EN NU 5IM0N, MOETJE ALLES EENS UITLEGGEN... 2512. De overval was een volkomen verrassing voor de twee wachters bij de schakelborden. Pas toen ae aan vallers zich vlak achter hen bevon den flitste er een waarschuwende im puls van de sonoscopes naar hun actiedistributors. Maar nog voordat zij zich Konden omdraaien, daalden bijna gelijktijdig twee zware steen klompen op hun ijzeren schedels neer. Het was proefondervindelijk bewezen, dat zo'n slag, mits hard genoeg toe gediend, een wonderbaarlijk effect kon opleveren! Ook ditmaal was het resultaat zéér bevredigend, want de ene robot klapte regelrecht tegen de grond, terwijl de andere na een twee de aai ophield met zinloos schok- schudden en naast zijn maat ging liggen. Het was een kwestie van seconden ge weest. „Ik geloof dat we ons veel te vee: zorgen gemaakt hebben over die kerels!' meende Arend tevreden. „Kijk eens wat je met een steen en een paar goedgemikte opdoffers kunt bereiken. En nu de voorzitter van de vereniging nog!" Hij greep een stevig stuk hout en klom de trap op naar het luik van de raket. feuilleton door Diana Chudley 'aaaaaaaaaaaaaaa'aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 12 We waren verrukt van het nieuws over de baby. We hadden wei geen eigen huis, we hadden geen geld, maar zorgen maakten we ons ook niet. We hebben nu zes kinderen ons huis is nog ons eigendom niet en rijk zullen we wel nooit worden, maar piekeren heeft nog nooit een mens verder gebracht. We zijn gelukkig en vinden het heerlijk een groot gezin te hebben. Wij vinden dat mensen die maar sparen en sparen voor dat zij één of meer kinderen willen heb ben, heel veel missen. Ik ging gewoon door met mijn werk zaamheden, voelde me prima, reed iede re dag te paard om mijn leerlingen les te geven, omdat ik toch ook wat moest verdienen, nu Michaels verdiensten niet groot genoeg waren Omstreeks die tijd had ik een heel aar dig meisje, Dinah, die me met de paar den hielp, waardoor we grote vrienden werden. Alles ging opperbest totdat ik op een dag, na een lange rit, vreselijk veel pijn kreeg. Dinah nam me mee naar haar huis, want ze vond dat ik niet goed op mijn zolderkamertje ziek kon liggen. Ik was haar erg dankbaar, want ik voel de me ellendig. Ik werd naar bed ge bracht door Dinah en haar grootmoeder en enige uren later had ik een mis kraam. Ik was ontzettend teleurgesteld. Ik had (jie baby zo graag willen hebben. Ik had het vaste voornemen om tenmin ste zes kinderen te hebben zolang ik nog jong genoeg was om te begrijpen hoe kinderen over de dingen denken en jong genoeg om niet uitgeput te raken door hun onophoudelijk beroep op mijn tijd, mijn energie en mijn geduld. Maar hoe het ook zij, ik had zoveel om me mee bezig te houden dat ik niet lang meer lag te kniezen. Ik herwon mijn krachten heel spoedig en ging hoopvol verder met het zoeken naar een plaats waar wij konden wonen en werken. Mak kelijk was dat niet, want er moesten na tuurlijk ook stallen bij zijn. Terwijl ik mijn dagelijkse ritten maakte, was ik vaak langs een enorm groot huis gekomen, dat Birdhurst heette. Het lag daar omringd door uitgestrekte velden en was overgenomen door de gemeente en verbouwd tot flatjes voor bejaarden. Op een dag reed ik op mijn pony er om heen tot aan de achterkant van het huis en inspecteerde de grote stallen, die leeg en goed onderhouden waren. Ik ging meteen naar het gemeentehuis, bond mijn pony aan een lantaarnpaal en ging naar binnen met een smeekbede om on derdak voor dakloze paarden. Ik werd naar een wachtkamer verwezen en moest een formulier invullen voordat ik kon beginnen te vertellen wat ik wil de. Waar stond FAMILIE vulde ik in ECHTGENOOT EN ZES PAARDEN LEEFTIJD TUSSEN ACHT EN EEN JAAR (DE ECHTGENOOT NIET DE PAARDEN). Ten slotte kwam een magere bebrilde ambtenaar mijn zaak behandelen. „Per slot van rekening" zei ik tegen hem, „vindt U ook huizen voor mensen, kunt U dan ook niet wat doen voor een paar arme kleine pony's die nergens onderdak kunnen vinden Straks wordt het winter en dan moeten mijn arme kleine pony's die in de open vlakte doorbrengen". De man rommelde verlegen tussen wat papieren. Die stallen in Birdhurst staan daar maar leeg kan ik die soms niet hu ren? Weet U niet, dat het heel slecht is voor stallen om leeg te staan ze heb ben het nodig dat ze gelucht worden en dat er in gewoond wordt, net als paar den. Kan ik ze niet voor U luchten?" Hij zei dat hij nog eens zou zien wat hij er aan kon doen, maar veel hoop kon hij me niet geven. Over een paar dagen moest ik maar eens terugkomen. De vol gende dag stond ik al weer op de stoep en bond alle zes de pony's aan de lan taarnpaal buiten. Terwijl ik voor de tweede maal ondervraagd werd en mijn zaak bepleitte, kwam er een politieagent binnen, die me zei dat ik een verkeers opstopping veroorzaakte. De pony's had den zich blijkbaar over het trottoir ver spreid en de rijweg half geblokkeerd. Er wachtte een lange rij auto's om er door te kunnen. Ik ging naar buiten en stelde de pony's weer netjes op gelukkig was het een soepele politieagent, die de zaak niet op de spits wilde drijven. Daarna bracht ik nog tal van visites aan het gemeentehuis en de magere bebrilde ambtenaar kwam zover, dat hij zich in de verste kamer verborg als hij me zag komen. Ik zat dan geduldig op een harde houten stoel te wachten totdat hij weer te voor schijn kwam. Op een goede dag kreeg ik schriftelijk toestemming om de stallen over te ne men. Ik was dolblij en zette 'meteen de pony's op stal, voordat men misschien weer kans kreeg om van mening te ver anderen. Ziezo, het probieem van de pony's was nu tenminste opgelost, maar nu moest ik nog steeds iets voor onszelf vinden, we konden niet eeuwig gebruik maken van de welwillendheid van de ouders van Michaels vriend, vooral niet omdat we hen zo onverwacht op het dak waren ko men vallen. De oude mensen in Birdhurst stelden le vendig belang in onze pony's. Het was voor hen een hele afleiding om het be drijvige goed rond de stallen gade te slaan. Er was altijd wel iets aardigs om naar te kijken soms klom een nieuwe leerlinge zo enthousiast op een paard dat zij er aan de andere kant meteen weer afgleed, soms deed een wat oudere leerlinge moeizame pogingen een pony in draf te krijgen, dan weer waren twee van mijn enthousiaste vrijwillige helpers aan het stoeien bij de waterbak. Tegen dat de winter begon vroeg een van de oude dames mij vaak een kopje thee bij haar te drinken. Dit was altijd een welkome invitatie daai ik meestal al om zeven uur 's morgens begon met het opruimen en uitmesten van de stal len en het optuigen van de paarden. De oude dame was altijd gehuld in ettelijke door de motten half opgegeten wollen vesten en sjaals en tijdens onze thee- drinkerij mopperde ze vaak over de hoge kosten van het levensonderhoud, over haar operaties, en over de huur die ze voor haar flat moest betalen. De huur was veel te hoog, zei ze en de flat was te groot voor haar. Ze had een zitkamer, een slaapkamer, een keuken en een bad kamer. Trouwens, een badkamer vond ze eigenlijk ook niet eens nodig. Dus kwamen we tot een overeenkomst. Ze zei dat wij de zitkamer en de badkamer konden krijgen en dan de helft van de huur moesten betalen. Toen Michael weer verlot had, verhuis den we met inbegrip van onze inboedel, die nu ook als laatste aanwinst een kra kende slaapbank omvatte. Het koken was niet eenvoudig, ik had een elek trisch kookplaatje en Michael legde 'n nogal goede elektrische leiding aan uit gaande van een dubbele schakelaar aan de badkamerlamp. Dit veroorzaakte op een keer bijna een ramp toen ik gehaast thuis kwam en een groot stuk vlees nog in pakpapier op de kookplaat neergooide en zelf een bad ging nemen. Toen ik klaar was met baden vond ik het stuk vlees zowat gaar geroosterd met het ver koolde papier er nog omheen, daar de plaat automatisch was ingeschakeld toen ik de badkamerlamp aandeed. Indien iemand lastige vragen stelde, zei de oude dame dat ik haar eindelijk thuisgekomen dochter was. Ik probeerde haar over te halen er een kleindochter van te maken, daar zijzelf al over de 80 was, maar dat vond ze te moeilijk om te onthouden. (Wordt vervolgd) de koers een paar punten als gevolg van winstnemingen, mede in verband met het naderende weekeinde. Philips verbeterde een gulden tot f 153.30. Unilever gaf een krachtig herstel te zien tot f 142.70, waarna nog f 143.10 werd gedaan. Volgens de beurs is het aanbod in Stocks Unilever vrijwel op gedroogd. Hoogovens zijn de prijsverlaging waardoor dit fonds donderdag zes punten daalde, te boven gekomen. Gisteren werd een koerswinst geboekt van circa twee punten. Na de teleurstellende tendentie van de drie voorgaande beursdagen sloot Wallstreet don derdag vast. Hierdoor kwam het dow-jones- gemiddelde voor de industrie-aandelen op een nieuw ongekend hoogterecord van 743.22 De Nederlandse hoofdfondsen lagen er vast in de markt, behalve Kon. Olie. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU deze beursweek een koers winst van circa zestien punten. Daarentegen verloren Hoogovens tien punten. Philips zakte circa drie, unilevers twee en Kon. Olies anderhalve gulden in. De scheepvaartmarkt had middenkoers aan bod te verwerken waardoor laag werd in gezet. Later op de middag konden de ver liezen 'oij de opening weer geheel worden ingehaald. De leidende cultures werden ver waarloosd. De staatsfondsenhoek was eerder /VWAWAVW\WWWW»A/VSAA Amsterdamse wisselmarkt Londen 10.08^—10.08'/., New York 3.60n3.60Ü, Montreal 3.33H 3.34A, Parijs 73.56—73.61. Brussel 7.22 Vi7.23. Frankfort 90.5914— 90.6414. Stockholm 69.51 'A69.5614, Zilrich 83.53'/j—83.58b:, Milaan 57.9214—57.97)4, Kopenhagen 52.22 —52.27. Oslo 50.3414—50.3914, We nen 13.9614—13.971/2, Lissabon 12.5614—12.58. VWAAVVVVSAWAW/AVWW iets gemakkelijker. Billiton (tweede rubriek) werd nog wel in een open hoek verhan- deld doch gaf weinig verandering te zien ten opzicht van het sterk verhoogde slotniveau van donderdag. In de lokale afdelingen wa ren de orders dun gezaaid. De stemming was er verdeeld. ANP-CBS BEURSINDICES Verklaring: e= gedaan en oieden: gedaan en laten; b bieden; laten; d 18-9 19-9 20-9 Int. conc. 555.9 562.8 553.9 Industrie 353.0 352.9 353.5 Scheepvaart 155.2 158.8 157.5 Banken 250.8 250.6 249.1 Handel enz. 158.1 159.0 159.3 Algemeen 399.0 397.7 398.4 ex dividend; c ex claim Staatslen. Kon. Paketv. 158 158 Schelde N.B 258 262 Curt. Wr. 21% Ned. '59 4*'2 101% 101A St. Mij Ned. 142% 143% Schokbet. 356 366% Du Pont 250 251% Ned. '60 4Va 101% 101-A Niev. Goud. 121 126 Scholten F. Gen. Electr. 81V* 82% Ned '47 3Va 93& 92B v. Ommeren 268 272 Stokvis 188 188 Gen. Mot. IV/* 78 Ned. '51 3Va 97 97% Rott. LI. 143 143 Vergd. Blik 370% Int. Nick. 68% 68% Ned. 48 3V» 88% 88% Schv. Unie 141% 143 Vergd Mach. 226% 226 Kennecott 76% 79% Ned '50 3% 88% 89 Vredest 293 294% Nat Can. 16% 17/8 Ned '55 3V4 93% 93 Industrie enz. Wilton 284% 287 Rep. Steel 42% 42% Ned. '37 3 92% 92%* Aib. Reijn 650 654% Zwanenb. 955 954 Shell Oil 45% 453% boek '46 92 92^ Am. droogd. 210% 210% Interunie 201 200 Stud. Pack. 7H Doll. '47 89% 89Vo Berg. Jurg. 293 2931% Robeco 232 233 Tide Water 25% 25% Inv- eert. 3 98H 98%* Berk. Pat. 265% 270 Valeurop 771 771 U.S. Steel 54H 56% Ned. '62-64 99H 99 H Blaauwh. 455 456 PREMIEL. Ned. Ind: '37 98% 98% Bijenk. 815 830 Banken Alkmaar 84% 84% 6 W.B Len. '57 106% 106% Calvé 950 951 A'd. Bank 392% 390 A'dam '51 93% 93% Centr. Suik. 286 288 N.H. Mij. 372 373% A'dam '56 1 86 86% Aandelen Fokker 356% 355Va R'd. Bank 360 354 A'dam '56 II 92% 91% Amst. rubb. 113V4 114 v. Gelder 253 253% Tw. Bank 324Va 323 Va A'dam '56 III 92% 91% H.V.A. 149 149% Gist 4- sp. 375 370 Breda '54 91% A.K.U. 511% 514%* v. d. Heem 286 285% Obl. Dordr. '56 85% 85 Deli M. 126 126.50 Heineken 463 B. N. Gem (41/4) 99% 993/8 Eindh. '54 86% 86% Hoögov. 600% 601 Internat. 260 260% B. N. Gem. '58 (5) 103% 104 Ensch. '54 87% Philips 152.30 152.90 K.N. Papier 334 334 D. Haag '52 I 96% 97 1 Unilever 140 142.30 K. Zout 800 800 Amerik. aand D. Haag '52 H Kon Olie 172.60 170.70 Muller 324 324 Am. Enka 37% 38 R'dam '52 I Ned. Dok 134% 133-% Am. mot. 19% 20% R'dam '52 11 95% Sch. luchtv Ned. kab. 483 484 Am. Tel. 126 127% R'dam '57 95% 93% H.A.L. 133% 132% Netam 300 297 Anaconda 50% 50% Utrecht '52 104% 104% K.L.M. 48 48 Nijverdal 223 233 Beth. St. 32% 33% Z.-Holl '57 93% 92% K.N.S.M 163% 163% Rott. Dr. Dok 370 369 Cit Serv. 67% 66% Z.-H0II. '59 98% 98% ZATERDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.00 Licht instrumentaal kwartet en zang. .12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: Postduivenbe- richten. 12.34 Sportactualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Mutiplex: pro gramma voor de twintigers. 14.45 Radio- Jazzclub. 15.15 Verbonden in één koers: gesprekken over de troonrede en de miljoenennota. 15.30 De Metropolitan 1940-1950: operafragmenten. In de pau ze: 16.2516.45 Boekbespreking. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Promenade-orkest en zangsolisten: Nederlandse volksklanken. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Religieus Humanisme en Christelijk Ge loof, gesprek. 19.45 Oude kamermuziek (gr.). 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Wild zang en concertzaal: muzikaal klank beeld. 2.2.15 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Als de klok dertien slaat, hoor spel (17). 23.10 Ramblers Hitparade. 23.40 Grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Musicerende dilettanten: koor zang. 13.45 Dansmuziek (gr.). 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Verbonden in één koers, discussie. 15.15 Tierelantijnen Tops, gevarieerd programma. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Jeugdkoor: lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Siciliaans folkloristisch en semble (gr.). 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instrumentaal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Dubbelmannen- kwartet (opn.). 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Popu laire klassieken (gr.). 21.00 Lichte grammofoonmuziek. 21.40 Promenade orkest en zangsolisten: opera-aria's 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Oude en moderne kamermuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 15.00 De avonturen van Cristo bal, Franse t.v.-film. 15.30 De kat en de goudvis, poëtische filmimpressie (herhaling van 5 juli jl.) 15.50 De im migrant, speelfilm. 16.15 Huis, thuis, wonen, programma over verwarmings problemen. 17.0017.45 Voor de kinde ren. 19.30 De avonturen van Ivanhoe t.v.-film. (dl. 23). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Concilie Journaal. 20.25 Brandpunt. 21.00 De Boyd Bachman-Show. 21.45 Dat geeft te denken, een test van algemene ont wikkeling en intelligentie. 22.10 Inspec teur Bollinger van Scotland Yard, t.v.- film. 22.35 Epiloog. NTS: 22.45—22.50 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 10.0011.35 Volksuniversiteit. 17.00 18.00 Voor de jeugd. (In de middag: Eurovisie: atletiekprogramma: recht streekse ontmoeting Frankrijk-Rusland te Parijs. 19.00 Religieus programma. 19.30 Kroniek voor automobilisten. 19.55 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 Een tegen allen, quiz. 21.35 Echo. 22.00 Dick f Advertentie) DEKENS EN PLAIDS Powell-film. 22.50 Nieuws. 23.0024.10 Eurovisie: reportage uit Neurenberg: beroepsdansen om de Europese beker. ZONDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. Vara: 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR: 10.30 Doopsge zinde kerkdienst. 11.30 Vraag en ant woord. VPRO: 11.45 Flitsen, nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Lichte grammo foonmuziek. 13.00 Nieuws, daarna even tueel postduivenberichten. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.15 Waar om reclassering?, toespraak door mr. Y. Scholten, minister van justitie. 13.20 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.25 Klassieke grammofoonmuziek. 13.50 Boekbespreking. 14.00 Militair or kest. 14.30 Liefde, hoorspel (herhaling). 15.00 Nationaal Jeugdorkest: moderne muziek. 15.45 Eigen weg: terugblik op de festiviteiten t.g.v. 10 jaar Minjon. 16.00 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschap pen. 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. 18.30 Salonorkest en zangsolist (stereofoni- sche uitzending). 19.00 Boeketje Roman tiek: liedjes. 19.25 Pianorecital (gr.): klassieke muziek. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Licht ensemble. 20.45 Kolderkeu ken, licht programma. 21.15 Lichte grammofoonmuziek. 21.55 Salzburger Festspiele 1963: moderne liederen voor sopraan en piano. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en mededelingen. 23.00 Een avondje uit: lichte muziek. 23.25 Licht orkest. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 kc/s. NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht. 8.15 Gewijde muziek (gr.) IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Morgengebed. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gitaarmuziek (gr.). 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Fragmenten uit het klassieke en romantische repertoire (gr.). 12.05 Po pulaire grammofoonmuziek. 12.20 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 12.50 Bui tenlands commentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Lichte orkestmu ziek (gr.). 13.35 Muziek uit Zuidelijke sferen (gr.). 14.00 Zangrecital: klassie ke liederen. 14.30 Brabants kamerorkest en solist: Klassieke muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Zon dagmiddagklankenlichte grammofoon muziek, afgewisseld met sportreporta- ges, commentaren en uitslagen. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde Kerkdienst (Vrij gemaakt). NCRV: 18.30 Orgelconcert. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Kin derkoor. 19.30 Gesprekken over de Hei- delberger, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 De wonderlijkste liefdesgeschiede nis te wereld, hoorspel. 20.50 Klassieke kamermuziek. 21.30 Lichte muziek 21.45 Drukte in Haarlem, een quasi historisch zangspel. 22.20 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondge- I S PEGULAN HOLLAND NV-Amsterdam Staalkade 4-tel.020-247666 Advertentie) als vloerbedekking natuurlijk bed. 22.50 Radio Kamerorkest en so list: klassieke en moderne muziek. 23.55 Fluit, viool en cello: moderne muziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. RKK: 11.00 Hoogmis. NTS: 16.10—17.50 Eurovisie: Atletiekwedstrijd Frankrijk- Rusland te Parijs. 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20.30 The Skymasters Show. 21.00 Even voorstel len? Mijn naam is Cox: detectivefilm. 21.40 Adam en Eva, cabaretprogramma. 22.10 Kunstgrepen. NTS: 22.4022.45 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 11.0011.40 Schoolheropeningsdienst. 's Middags: I. Reportage van de atletiek wedstrijden Frankrijk-Rusland te Parijs (Eurovisie). II. Land- en tuinbouwkro- niek. III Eurovisie: Reportage van het 4e Joegoslavische Folkloristisch Festi val te Koper. IV. Voor de kleuters. 18.55 Safari, tv-filmreportage. 19.25 Terg de leeuw niet, tekenfilm. 19.35 Buster in de smidse, speelfilm. 19.55 Sportuitsla gen. 20.00 Journaal. 20.20 De filosoof van 't Sashuis. 21.35 De geschiedenis van een internist, reeks sterke verhalen uit de werkelijkheid. 22.00 Sportactuali teiten. 22.30 journaal. MAANDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoon muziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klas sieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lich te grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 bc/s. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Kamermuziek (gr.) 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Lichte grammofoon muziek. 8.45 Knapenkoor (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmu ziek. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Ka mermuziek (gr.). 10.20 Theologische etherleergang 11.05 Viool en piano: mo derne muziek. 11.25 Lichte grammofoon muziek. AAGTEKERK 20 te Port Elizabeth ABBEKERK 16 v Amsterdam n Shanghai ALGORAB 14 te Santos ALN1TAK 19 t.a. rede Santos ALPHACCA 22 te Port Sudan verwacht AMERSKERK 13 rede Colombo ARENDSKERK 19 v Port Sudan n Safaga BENINKUST pass. 19 Las Palmas n Antwerpen BLITAR 19 te Aden CALTEX ARNHEM 21 te Suez CALTEX MADRID 19 Port Said 2ALTEX ROTTERDAM pass. 20 Ras Fartak n Rotterdam ÏRADLE OF LIBERTY pass. Burlings n Wilhelmshaven DAPHNIS 19 op de Orinoco Ri vier n Ciudad Bolivar DIOGENES pass. 19 SOMBRERO n Le Havre DORESTAD 20 v Aruba n Point Fortin EEMHAVEN 15 v Houston n New Orleans EENHOORN pass. 19 Malta n Piraeus ELIZABETH BROERE LH Z80 m zo Bermuda FRIESLAND 20 te Los Angeles GORREDIJK 18 530 m n v Azoren HERMES 19 te Puerto Plata JACOB VEROLME 16 17.13 a 5.49 w KELLETIA 20 te Curasao KENIA 20 v Point Fortin n Curasao KINDERDIJK 17 v Rotterdam n Miami KOSSMATELLA 19 v Curasao n Rotterdam KREBSIA 19 te Pladja LADON 18 200 m no v St. Miguel MAASKERK 19 v Bremen n Ant werpen MAASLLOYD 15 £e Kobe MINOS poss. 20 Bornholm n Am sterdam NAESS COMMANDER 19 v Ras tanura n Sue2 NAESS TIGER 18 30 m nw Azoren NIEUW AMSTERDAM 20 te Southampton ONDINA 18 300 m zo Suez P. G. THULIN 18 v Baltimore n Amuayabay PHILINE pass. 19 Bougie n Rot terdam PRINS FRED. HENDRIK 20 te Le Hovre PRINSES IRENE 17 v Toronto te Hamlton PYGMALION 19 v Irakiin n Catacolo RADJA 20 te Antwerpen RANDFONTEIN 16 te Durban RONDO 19 v Hamburg s Bremen SENEGALKUST 19 v Dakar n Am sterdam SIMONSKERK 19 v Amsterdam £e Kaapstad SI NON 20 te Laguaira SLAMAT 19 te Mareille STRAAT CLEMENT 20 v Melbourne n Adelaide STRAAT TORRES 20 te Mtwara TJIBODAS 19 v Las Spezia n Mena al Ahmadi WATERLAND 19 t.a. bij Santos WESTERTOREN 18 20 m n Kaap Sint Vincent WONORATO 20 v Bombay n Alleppey ZAFRA 18 dw. v Quoin eil. 22 September nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 4.20 2.19 16.31 2.08 10.43 1.79 23.08 1.95 Terneuzen 4.50 2.33 17.01 2.22 11.13 1.96 23.38 2.11 Hansweert 5.27 2.46 17.37 2.35 11.46 2.09 Zierikzee 6.04 1.52 18.02 1.37 11.24 1.30 23.44 1.44 Wemeldinge 6.21 1.84 18.32 1.68 11.47 1.54 23 september nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 4.52 2.06 17.06 1.98 11.16 1.72 23.41 1.81 Terneuzen 5.21 2.20 17.34 2.13 11.44 1.89 Hansweert 5.55 2.34 18.10 2.28 0.10 2.23 12.16 2.02 Zierikzee 6.33 1.45 18.32 1.37 11.55 1.28 Wemeldinge 6.51 1.74 18.58 1.66 0.09 1.70 12.19 1.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9