Drs. Roemers noemt de troonrede .teleurstellend en rammelend" Dit is de Brandy van de Burgemeester: Le Maire. Voor meesterlijke "un grand supérieur!" meest Brandy vieux FEMINA- dit keer ook voor de man interessant van KLANKBORD Vandaag... VOOR VERKEER RUIM f 117 MIU0EN MEER JV Drie vakcentrales zullen een forse loonsverhoging aan de orde stellen wz&* Salarisverhoging voor ambtenaren Mobiloil vraagt concessie voor waddengebied INCIDENT /JV „TOP OF FLOP" In Rotterdamse Ahoyhal tot 30 oktober Droomkeuken van 20 mille Hoger salaris voor rijksbrandweer „Niet of nauwelijks nieuwe punten aan de orde; hoofd- en hijzaken zijn niet te onderscheiden Invloed Soc. verzekeringen Loonpolitiek Forse verhoging Mari van Warmelo overleden VRAAG UW SLIJTER Het Wereldgebeuren GEWONE EN BUITENGEWONE DIENST: 1.2 MILJARD Voor bescherming van middenhermen f 5 miljoen N.S. KLM. Ulbricht vecht tegen de bierkaai Warmte Voorlichting Droomkeuken SEPTEMBER 1963 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT S Als uitgangspunt voor zijn rede over de gositie van de vakbeweging in deze tijd oos de heer Roemers het gezamenlijke actieprogramma dat K.A.B. en N.V.V. in mei van dit jaar hebben gepubliceerd. Deze samenwerking van de twee grote vakcentrales noemde hij voor de maat schappelijke ontwikkeling in Nederland van niet te onderschatten betekenis. Met nadruk wees hij erop dat ten aanzien van de materiële inhoud van de pro- framma's van N.V.V./K.A.B. en C.N.V. e tegenstellingen niet groot zijn. „Ik hoop dat het C.N.V. zich nog eens wil beraden op de vraag of een gezamenlijk optreden op dit terrein niet meer effec tief zou zijn geweest." Hij zei geen enkele behoefte te gevoelen te ontkennen dat de vakcentrales in vloed wilden uitoefenen op het toekom stige regeringsbeleid door de publikatie van het programma vlak na de verkie zingen. „Ik geloof dat ons actieprogram ma wel enige invloed heeft genad op de Inhoud van het regeringsprogramma", aldus de voorzitter van het N.V.V. (Advertentie) DE MATTE Weer een dot van een kans gemist, roepen de teleurgestelde supporters, onze mid- Voor is te traagi Mismoedig verlaat de beroemde midvoor het veld. Hij voelt zich moe en mat. Alles van de kostbare midvoor wordt onderzocht. Ook zijn bed. Wat Hij heeft de verkeerde deken! blijkt? Daarom loopt mijn conditie zo terug, klaagt hij, door slechte slaap. Ik wil een echte, luchtige, warme wollen Van Wijk deken. JU Nu heeft hij weer de hattrick verricht. Ja, onder de warme weelde van een Van Wijk deken vind je geen matte midvoors! Drs. Roemers verklaarde dat men de nieuwe minister van volkshuisves ting, drs. Bogaers als oud-K.A.B.'er met gevoel voor sociale rechtvaardig heid, met vertrouwen tegemoet wil treden. Een verkeerd woningbouwbe leid kan grote groepen van de bevol king ernstig bedreigen. Daarom heeft de minister zijns inziens recht op een maximaal krediet, in de hoop dat hij kredietwaardig zal blijken. Wat de sociale verzekeringen betreft, vragen volgens drs. Roemers vooral een definitieve arbeidsongeschiktheidswet en de verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum de aandacht. Dat de regering in de troonrede een voorname plaats heeft toegekend aan de kwestie van het sociale minimum, stemt zijns inziens tot voldoening, omdat de Kamer hierover in 1061 nog niets wilde horen. Hij wees er echter op dat voor een verhoging van de A.O.W.-uitkering tot een sociaal minimum van f 3250 een bijdrage uit de algemene middelen nood zakelijk is. „Ik moet helaas vaststellen dat de K.V.P. zich daarvan onvoldoende bewust is. Voor ons is niet essentieel of deze bijdrage rechtstreeks geschiedt, dan wel via de Algemene Kinderbijslag wet, zoals in het actieprogramma voor gesteld." bureau zich moeten afvragen welke loonsverhoging wél paste in de huidige gespannen situatie en had het dan moe ten berekenen welke gevolgen dit zou hebben voor prijspeil, werkgelegenheid, exportpositie en betalingsbalans. Grote re vrijheid in het loonpolitieke beleid door een afwijking van de c.a.o.'s naar boven, zal zijns inziens in bepaalde be drijfstakken gevolgen hebben voor het prijspeil. Vooral voor de sector van de dienstverlening zullen prijsverhogingen dan onvermijdelijk zijp. Dat het streven van de vakbeweging een ontwikkeling naar inflatie tot gevolg zou hebben, bestreed drs. Roemers. „Ne derland kan geen loon- en prijsbeleid voeren onafhankelijk van de Europese partners. Het heeft een inflatoire ont wikkeling in het overige deel van de E.E.G. te volgen." Hij merkte voorts op dat de bedoeling van de c.a.o. om rechtszekerheid te verschaffen in vele bedrijfstakken niet langer te realiseren is, omdat de c.a.o. voor de werkelijke arbeidsvoorwaarden van geen enkele betekenis is, waarvoor men z.i. de ogen niet mag sluiten. Dit inzicht is in de Stichting van de Ar beid thans algemeen aanwezig. Als men de loonpolitiek wil gebruiken ais in strument voor de werkgelegenheidspo- litiek dan moet z.i. de kloof tussen theorie en praktijk worden gedicht. Een minimumnorm heeft slechts betekenis als er openheid is in de loonverhoudin- gen en als de werkelijkheid niet wordt verduisterd door tal van zwarte ele menten. Over de „crisis in de loonpolitiek" zei drs. Roemers dat hij reeds vorig jaar in de Kamer had gepleit voor waarachtig heid in de loonpolitiek. Hij zette nog eens het standpunt van het N.V.V. uit een over de loonpolitiek zoals dat is ge steld in de verklaring die net N.V.V. maandag jl. heeft uitgegeven. Hij wees erop dat men echter in de discussies om trent de loonontwikkeling het werkgele- genheidselement niet mag verwaarlozen. Hij betwijfelde of het euvel van de kop pelbazen doeltreffend kan worden be streden 'door de (gewaardeerde) over eenkomst in de metaalindustrie. „Als de regering thans ongerust is over het ver schijnsel van de koppelbazen, dan moet ik vaststellen dat zowel oud-staatssecre taris Roolvink als minister Veldkamp door hun passiviteit ten aanzien van het betreffende S.E.R.-advies hier grote verantwoordelijkheid dragen" zei drs. Roemers. Het N.V.V. staat bepaald niet op het standpunt dat het nieuwe loonpolitie ke systeem de laatste waarheid is, anderzijds kan men dit systeem moei lijk verantwoordelijk stellen voor de spanning van dit moment. „De beste voetballers kunnen zonder bal niet spelen en de beste loonpolitici kunnen zonder voldoende voorraad knikkers geen loonpolitiek beleid voeren. Die voorraad knikkers zal moeten wor den vergroot. Daarom zullen de drie vakcentrales in de Stichting van den Arbeid en in de S.E.R. een forse loonsverhoging aan de orde stellen", zo betoogde de N.V.V.-voorzitter. Hij verklaarde nog eens de 4 pet van het Centraal Planbureau belachelijk te vin den. Volgens drs. Roemers had het plan- LEIDEN De vakkundige verkoper zal het u bevestigen: beter dan 100zuiver scheerwol bestaat er niet. Daarom is het Van Wijk merk op uw deken zo belangrijk. Dan wéét u dat de wol van uw deken regelrecht van het schaap komt. En alle eigenschappen bezit van een onovertrefbaar natuurproduct.Neem Van Wijk! VAN WIJK dekens voor de detailhandel verkrijgbaar bij Textielgroothandel FA. G. STEUTEL ZOON Vlissingsestraat 35 Middelburg Telefoon 01180-4572 MISLUKTE SCHAAKPARTIJ, in de Kaukasische stad Ordzjonikidze zijn de zer dagen vier mannen tot vrijheidsstraf fen, veroordeeld omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan schaking, een wel iswaar oud maar thans verboden ge bruik in de Kaukasus, aldus meldt het Russische blad „Sovietskaja Rossija". De vonnissen betekenden het sluitstuk van een toch al niet zo geslaagd avon tuur. De 29-jarige Zaurbek Kisijev had zijn oog laten vallen op een meisje uit de stad Samen met een neef, die een vrachtauto bezat, en twee sterke vrien den die zouden moeten helpen als men op tegenstand stuitte, trok Zaurbek er op uit om de vrouw van zijn keuze te schaken. Hij ontdekte haar in het cen trum van de stad toen zij uit een tram stapte, pakten het meisje op en wierpen haar in de laadbak Het slachtoffer rea geerde echter on een buitengewoon krachtige wijze. Haar twee belagers die haastig in de auto klommen, gooide zij minstens even snel weer op de straat stenen, waarna zij ook de verbouwereer de organisator van het plan en diens neef uit de cabine sleurde. De vier man nen waren blij, toen de politie hen uit hun netelige positie kwam verlossen. Htm enige angst is nu, dat het „slacht offer" van de schaakpartij hen staat op te wachten als zij op vrije voeten komen. (Van onze Haagse redactie). Op 1 januari a.s. zal voor het betrokken rijkspersoneel, waaronder de militairen, de derde fase van de z.g. gedifferen tieerde salarismaatregelen ten uitvoer worden gebracht. Of er per 1 januari te vens een algemene salarisronde zal ko men is een vraag, welke de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, eerst kan beantwoorden nadat bekend geworden is welke mogelijkheden zich voor het volgend jaar in het kader van het algemene loonbeleid zullen afteke nen. In ieder geval zullen per 1 januari a.s. de eventuele gevolgen van de nacalcu latie der z.g. trendverhoging 1963 in de salarissen dienen te worden verwerkt. Aldus heeft minister Toxopeus de Twee de Kamer meegedeeld in de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken voor 1964. In deze memorie zegt de minister voorts dat het systeem van de gemeenteclas sificatie zijn sympathie niet heeft, maar dat afschaffing ervan 22 miljoen zou vergen. De overheid kan zich echter niet losmaken van de ontwikkeling in het bedrijfsleven, zodat de minister wijzi gingen, waar mogelijk, zal bevorderen. De minister heeft eveneens het vraag stuk in studie van het systeem van ver- dienstebeloning voor de ambtenaren- werklieden. Gezien de aard van de over heidsdienst is het de vraag of het sys teem, anders dan in het bedrijfsleven, wel algemeen reëel toepasbaar is. De besprekingen over een eigen ziekte kostenregeling voor het rijkspersoneel vinden voortgang. Het streven is er op gericht de regeling in de loop van het volgend jaar in werking te doen treden is het 40 jaar geleden, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina als nationaal geschenk werd aangeboden de restauratie van het koor en van de koninklij ke grafkelders in de Nieuwe Kerk te Delft. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat de Franse bacterioloog (van Zwit serse afkomst) dr. Alexandre E. J. Yersin, die tijdens een pestepi demie te Hongkong op 30 juli 1894 de pestbacil ontdekte, te Riou- gemont werd geboren. WWWWIIWUIAWIIIWWWWMIIWWIWUWWWWWWW Te Woubrugge is gistermiddag op bijna 97-jarige leeftijd overleden de oud-ac teur Mari van Warmelo. Hij was de oudste inwoner van Woubrugge. De heer Van Warmelo begon zijn to neelcarrière in 1891 bij het Rotterdams gezelschap Jan C. Vos in theater Tivo- li. Voorts speelde hij samen met Willem van Zuylen, Louis Bouwmeester, Rika Hopper, Louis de Bree, Albert van Dal- sum en andere bekende spelers. Een van zijn glansrollen was die van Clemenceau in het drama „Affaire Dreyfus". In 1906 trad hij op bij de Nederlandsche toneelvereniging in stukken van Heijermans. (Advertentie) Jules Le Maire Fils Amsterdam /Jarnac. Mobiloil N.V. te Rotterdam heeft een concessie-aanvraag ingediend voor de exploitatierechten van het Waddenge bied. Bovendien heeft de maatschappij bij Gedeputeerde Staten van Friesland een bezwaarschrift ingediend tegen de concessieaanvraag van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) voor exclusieve exploitatierechten in geheel Friesland. Mobiloil N.V. maakt deel uit van de internationale Socony Oil orga nisatie. Mobiloil N.V. wijst er in het bezwaar schrift op, dat zij op grond van een door de Nederlandse regering verstrek te vergunning reeds aanzienlijke be dragen heeft geïnvesteerd (en dit thans nog doet) in exploratiewerkzaamheden. Vier mensen zijn door een rechtbank in de republiek Wit-Rusland ter dood veroor deeld omdat zij in de tweede wereldoorlog deel hebben genomen aan massamoorden op joden <*n zigeuners, aldus de Izwestia. (Van een onzer redacteuren) s H In miljoenen Nederlandse huiskamers is gisteravond meegenoten van het incident in het programma „Top of Flop", dat in een rechtstreekse uitzen- H ding uit de Amsterdamse „Firato" werd gegeven. H Een jongeman, wild zwaaiend met een foto van Conny Froboes, wist zich I H een weg te banen door het studiopersoneel en ging recht voor de camera jË staan, waarbij hij uitriep: „Conny Froboes heeft zwart haar. Muziekex- 1 press is een leugenaar". Dit incident veroorzaakte flink wat consternatie en vijf stevige politie- 1 =g agenten moesten er aan te pas komen om de man voor de camera weg te slepen. „Dat heb je nu eenmaal" was het commentaar van de presentator g van „Top en Flop" Herman Stok na afloop van het programma. Verder 5 verliep het programma zonder incidenten. illlllllllllllllllllllllllillllllillllllllllliiiiiillllllllliiillllllllililligiiiiiiiiiiillilliiiiiiiiiiiiilillllllllllllillliilllliiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiHlif Voor Verkeer en Waterstaat in 1964 vraagt minister Van Aartsen ruim 1,2 miljard op gewone en buitengewone dienst samen. Dit is 117,2 miljoen meer, dan voor 1963. De grootste porties hiervan zijn bestemd voor landwegen en oeververbindingen 23 nilii.), waterkeringen en Deltawer ken 13,5 min.), Zuiderzeewerken 23,2 min.) en scheepvaartwegen en havens 10,9 min.). Aan P.T.T. zal 32 min. kapitaal worden verstrekt, aan het staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden acht toil. Aan T.N.O. zal in 1964 bijna 1,5 miljoen worden bijgedragen, aan de wegwijzerdienst van de A.N.W.B. 308.500.ofwel 150.000 meer, dan in 1963. In de memorie van toelichting zegt de minister geen uitbreiding van de N.S.- capaciteit voor het vervoer van reizigers te verwachten. Het aantal zelflossende goederenwagens wordt uitgebreid. Op nieuw zal 70 km spoor voegloos worden ingelegd. De modernisering van de beveiliging De prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdag op het hoofdkwartier van de NAVO door de secretaris generaal mr. D. U. Stikker, ont vangen. Op de foto de heer Stik ker, die binnenkort zijn functie zal neerleggen, met zijn hoge gas ten. met een centrale verkeersleiding der baanvakken UtrechtDen Bosch en SchiedamHoek van Holland wordt in 1964 voltooid. Een dergelijk systeem voor het traject Den Bosch/TilburgEindhovenRoer mond komt in aanleg. Op een deel van de laatste lijn en ook op die van HilversumAmsterdam komt „automatische treinbeïnvloeding". Ten minste 60 onbewaakte overwegen krij gen knipperlichten. Vele overwegen krijgen automatische halve bomen. Tal van vrije kruisin gen komen gereed, aan andere wordt doorgewerkt. Het 800 meter lange viaduct in Delft wordt gedeeltelijk in gebruik genomen. Begonnen wordt met verhogen en verlengen van de spoorwegbruggen over het Amster- dam-Rijn-kanaal bij Utrecht en Weesp. De Maas-spoorbrug bij Venlo komt begin 1964 klaar. Bij Rotterdam komen de verbindingen met het nieuwe emplacement Waalha ven-Zuid gereed. De N.S. hoopt een boogverbinding te maken tussen Zwijn- drecht-Barendrecht en het Rotterdamse havengebied in verband met het komen de rangeerstation „Kijfhoek". Met de bouw van het nieuwe Haagse spoorwegemplacement „Binckhorst" als eerste fase der spoorwegwerken, wordt begonnen. Minister Van Aartsen meent, dat herstel van een redelijke verhouding tussen in komsten en uitgaven van de K.L.M., me de door gebrek aan een grote binnen landse markt, niet op korte termijn ver wezenlijkt kan worden. De ontwikkeling wordt nauwkeurig in het oog gehouden, ook wat de interne zaken betreft. De ge boden financiële steun aan de K.L.M. biedt op het ogenblik nog voldoende ruimte om de tijd tot 1 januari 1965 te overbruggen. Over de rijksluchtvaartschool is nog geen duidelijk beeld gevormd. In het buitenland bestaat belangstelling voor scholing van vliegers in ons land. De vooropleiding van verkeersleiders wordt naar de R.L.S. overgebracht. Voor „Eu rocontrole" wordt 2 min. aangevraagd. Aam onderhoud en verbetering van land wegen en oeververbindingen wordt in 1964 ruim 61 min. besteed, waarvan voor bescherming van middenbermen 5 miljoen. Het Verbond voor Veilig Verkeer krijgt in 1964 820.000 plus een ton voor bij zondere acties. De Ned. Ver. Bescher ming Voetgangers krijgt een subsidie, gelijk aan het exploitatietekort per boekjaar. Voor de havenmond IJmuiden is 22 min. uitgetrokken, voor verdieping en verbreding van het Noordzeekanaal 4 min. Zes min. wordt besteed voor het verdiepen en verbeteren van de Rotter dame Waterweg. Voor de nieuwe Har- telsluis en het Hartelkanaal is 18 min. uitgetrokken plus 7 min. voor de nieu we toegang van Europoort. Reizigers, die bij het befaamde „Check point Charlie" in Berlijn Oost-Duits- land binnenrijden worden onmiddellijk getroffen door de overgang. Hoewel leu zen en motto's van de Oostduitse com munistische partij de bezoekers trachten te doen geloven, dat zij nu het paradijs op aarde betreden, steunt de droefgees tige sfeer in deze contreien, die verkon diging niet. Integendeel, alle schreeu wende leuzen ten spijt wordt het de buitenlander al spoedig duidelijk, dat Oost-Berlijn in alles onderdoet voor het westelijk stadsdeel. Een blik in de win keletalages is daarvoor reeds voldoende. Het is bijna pijnlijk om te zien_ hoe de Oostduitsers hun best doen de Westduit sers uiterlijk bij te houden. Zij zetten enorme gebouwen neer als schijnsym- bolen van een niet-bestaande welvaart en concentreren zich daarbij vooral op die punten in de stad, die door de „toe risten" het meest worden bezocht. De Karl Marx Allee vroeger Stalin Allee bijvoorbeeld wordt met man en macht intact gehouden. Hier demonstreert het regime Ulbricht op schijnheilige wijze haar onmacht. Want direct achter de machtige Allee begint de ellende Grauwe krottenbuurten strekken zich kilometers ver uit. Smerige sloppen met nog steeds de gapende wonden van de tweede wereldoorlog, die in het westelijk stadsdeel al lang en breed zijn opge ruimd. Camouflage en misleiding zijn Ulbrichts voornaamste werktuigen geworden. Re devoeringen, waarin de situatie in Oost- Duitsland zo gunstig mogelijk wordt af geschilderd, moeten thans wel geregeld gehouden worden. Publikaties die de ware toestand zouden onthullen, zijn verboden. Zo vecht Walter Ulbricht te gen de bierkaai. Het gevolg van de slechte economische situatie is dat Oost-Duitsland steeds dieper in de schuld komt te staan bij de Russen. Ideologisch loopt Ulbricht ook daarom trouw in het Russische ga reel, ondanks het feit dat een groot aantal communistenleiders meer zou voelen voor het Chinese standpunt. En zelfs incasseert Ulbricht gedwee de te- rechtwijzigingen van Kroesjtsjew, die West-Duitsland onlangs openlijk ten voorbeeld stelde. Maar de man in de straat laat zich niet zo gemakkelijk lokken. Het oordeel van de arbeider houdt nauwer verband met de inhoud van zijn loonzakje dan met de mooie woorden van aartslijmer Ulbricht en de huisvrouwen kijken naar de stijgende prijzen in de winkels en constateren, dat er 18 jaar na de oorlog nog steeds een enorme schaarste bestaat aan zaken, die misschien luxe zijn, maar die haar zus ters in West-Duitsland dan coeh maar gemakkelijk kunnen krijgen. Zij zien ook weinig uitkomst in de naaste toekomst, want nadat Pankow het vijfjarenplan heeft laten schieten, omdat er toch niets van terechtkwam, is er een nieuw plan opgesteld, dat dit keer zelfs de wer kers niets meer heeft te beloven. Dit ze venjarenplan voorziet namelijk in een opvoering van de produktie en de ex port en een in toom houden van de lo nen en salarissen. Het plan weerspie gelt dus niet de door Ulbricht vermelde vooruitgang, evenmin als de cijfers over de eerste helft van 1963 dat doen. Volgens deze cijfers zijn de prestaties in de woningbouw geleidelijk gedaald sedert de muur werd opgetrokken. De omzet van de detailhandel daalde ook, met niet minder dan vijf procent, met name voor wat betreft de duurzame con sumptiegoederen, zoals bijvoorbeeld tex tiel. De koopkracht van de bevolking is dus sterk verminderd. De lonen, die voor 1961 regelmatig stegen, liggen nu ook slechts één procent hoger dan twee jaar geleden en de levensstandaard van de arbeiders is veel slechter geworden. In de industriële sector daalde de produk tie aanzienlijk en de export liep in 1962 met twee procent terug ten opzichte van het jaar daarvoor, intussen is Oost- Duitsland door de dalende produktie en diverse misoogsten gedwongen meer le vensmiddelen te importeren. Om de ba lans nog enigszins in evenwicht te hou den is "daarom een verhoging van de export gepropageerd. Dit terwijl toch al het grootste deel van de industriële pro duktie naar de overige communistische landen en naar het westen ging. Van de 70.000 personenauto's, die in Oost- Duitsland per jaar worden gemaakt, gaat bijvoorbeeld bijna alles naar het buitenland om de voor de levensmidde lenimport benodigde deviezen te ver krijgen. Hoe Ulbricht er in wil slagen nog meer uit zijn „medewerkers" te krij gen is daarbij een raadsel. Nog grotere druk zonder tegenvergoeding kan de ontevredenheid in Oost-Duitsiand alleen maar groter maken. WALTER ULBRICHT aartslijmer:.... (Van onze medewerkster) De zestiende internationale consu mentenbeurs „Femina" is gis termorgen (20 september) in de Ahoy-gebouwen te Rotterdam geopend door mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, echt genote van Rotterdams burge meester. „Een zinvolle traditie", zo noemde mevrouw Van Wal- sum deze jaarlijks terugkerende beurs. Een „vakbeurs voor het gezin" noemen de organisatoren hun „Femina", want zij streven ernaar, van dit jaarlijks evene ment een aangelegenheid te ma ken die appelleert aan de inte ressen niet alleen van de huis vrouw, maar ook van haar echtgenoot en kinderen. Die echtgenoot en kinderen zullen onge twijfeld hun schreden rechtstreeks richten naar een van de meest spec taculaire stands van Femina-1963: een gigantisch spoorwegemplace- ment-in-miniatuur waar dertig trein tjes overheen snorren. Een „blik vanger" van de eerste orde en een dorado voor iedere modelbouwer. Blikvanger nummer twee is de fraaie tuin die in de glazen zaal onder het motto „herfstimpressies" is ingericht en ook gerust een dorado mag wor den genoemd maar dan voor tuin- 'iefhebbers. Temidden van deze entourage brengt de Femina talrijke interessante huis houdelijke zaken. Als nieuwtje wordt getoond een zogenaamde „wonder- blauwbrander-inbouw", een apparaat waarmee kolenhaarden en -kachels tot oliestookapparaten kunnen wor den omgebouwd. De kosten van een dergelijke „operatie" zouden een goe de tweehonderd gulden bedragen. Nieuw is ook het systeem voor huis- verwarming dat „Airflam" genoemd wordt, maar waarschijnlijk pas over enkele dagen te bezichtigen zal zijn: tengevolge van vertraging was het op de openingsdag nog niet op de tentoonstelling aanwezig. Het gaat hier om een installatie die warme lucht distribueert door de hele wo ning, via kanalen die in muurroos tertjes uitmonden. De installatie zou zowel in kelders van eengezinswo ningen als in kasten van flat- of etagewoningen kunnen worden aan gebracht. De overige nieuwtjes zijn van kleiner formaat- Een speelgoedje dat „Bal- jo" heet en enigszins doet denken aan de vroegere „jo-jo", een pan die een binnenkant van hoogwaardig plastic heeft en waarin men zonder boter en water respectievelijk kan bakken of koken, soepele raamhor- ren die in een aluminiumframe zijn bevestigd en kunnen worden opge haald, respectievelijk neergelaten. Heel instructief is ook een stand waar in voorlichting wordt gegeven over de mogelijkheden van elektriciteit, gas en aardgas in de huishouding. Men kan voorts voorlichting krijgen over voeding, over babyverzorging, over groenten en fruit (de stand van het produktschap groenten en fruit is ook dit jaar weer „om rauw in te bijten"), over de tientallen manieren waarop men vlees kan bereiden. En overal razen de mixers, de was- en vaatwasmachines en alle andere elek trische huishoudelijke apparaten die weliswaar geen revolutionaire nieu wigheden in zich bergen maar vaak met een „verbeterend snufje" zijn uitgerust. Aardig is bij de mixers de „robot- marie", een Frans produkt dat een „keuken-duizendpoot" wordt ge noemd: het kneedt en mengt, perst vruchten en groenten uit, maakt pu ree en stampot, en reinigt en schuurt tenslotte alle potjes en pannetjes die bij deze activiteiten gebruikt zijn. Traditiegetrouw wordt op de Femina veel aandacht aan woninginrich ting en aan keukens geschonken. Men ziet er keukens in allerlei prijs klassen, van zo'n zevenhonderd gul den tot ruim twintigduizend gulden. Voor dat laatste bedrag heeft men werkelijk een „droomkeuken", uit gevoerd in glanzend wit en gestof feerd met de modernste keukenma chines en apparaten Dit alles is nog tot en met 30 oktober in de Ahoygebomven te Rotterdam te zien, opgefleurd door gebeurtenissen als dagelijkse modeshows en de ver kiezing van de Femina-huisvrouw 1963. (Van onze Haagse redactie). Op korte termijn is een verbetering van de salarissen van het rijksbrandweer- personeel te verwachten. Aldus blijkt uit de memorie van toelichting op de bij de Tweede Kamer ingediende ont werpbegroting van het ministerie van binnenlandse zaken voor 1964. Ook is een wijziging in voorbereiding van de regeling van de rechtstoestand en belo- mng van de reserve rijks- en gemeente politie. Ter toelichting van de begrotingsposten betreffende de B.B. schrijft minister Toxopeus dat er gunstige ervaring is opgedaan met de noodwachtplicht. Dit rechtvaardigt het vertrouwen, aldus de minister, dat de B.B.-organisatie in de naaste toekomst zal kunnen beschikken over volledig bemande overheidsdiensten. In de tweede helft van het vorige jaar kon het personeelstekort met elf pro cent worden ingelopen, zodat een lande lijk bezettingspercentage werd bereikt van 65 procent. De met vrijwilligers be mande zelfbescherming (de wijk- en blokorganisatiehad per 1 januari jl. een bezettingspercentage van 55. Minis ter Toxopeus vindt dat dit percentage niet ongunstig afsteekt tegen de bezet ting van de andere besehermingsdien- sten, maar „hij ziet in het verschijnsel dat deze bezetting eerder een neiging tot teruggang dan tot toeneming "ver toont en in bepaalde delen van het land volstrekt onvoldoende is, toch een symp toom dat hem noopt zich in de naaste toekomst over de personeelsvoorziening van dit belangrijke onderdeel van de B.B.-organisatie nader te beraden". De B.B. kost volgend jaar 39,2 mil joen, exclusief het bedrag van 9,2 mil joen voor de mobiele colonnes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3