i PUZZEL- rubriek zaterdagnumme GOES, PAPEGAAI STRAAT EN LANGE VORSTSTRAAT LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 13 Zaterdag 21 sept. 1963 VASTGELEGD Zó kori het alleen maar in die goeie oude tijd, pakweg een halve eeuw geleden: een fotograaf verschijnt in de straat, richt om standig zijn camera-op-statief, de mensen in de straat leveranciers, passanten en omwonenden bevriezen één moment en het resultaat is bijgaande oude prent. Een voorbijgaand moment in de Lange Vorststraat in Goes anno 1910, misschien 1911 of mogelijk 1912, voor „eeuwig" vastgelegd. Het was een halve eeuw geleden een hele gebeurtenis een foto maken. Met een beetje fantasie ziet men het tafereeltje voor zich: een rustige door-de-weekse-dag. Mensen op de fiets rijden haast kende men toen nog niet naar hun werk, een winkelier is de straat op gekomen om een praatje te maken met een passerende kennis en drie melkventers, van wie twee met hondekar, zijn druk bezig. Op dat moment verschijnt de fotograaf in de straat, jawel compleet met statief en zwarte doek. Omstandig zet hij het statief met camera neer om vervolgens zorgvuldig de zwarte doek rond zijn hoofd te draperen. Dat is het moment, waarop allen in de straat hebben gewacht. Nauwelijks is de lens gericht of zij nemen de houding aan van filmsterren- in-spé. Minutenlang blijven ze als standbeelden staan, want de vakman tegenover hen neemt er de tijd voor. Een korte klik en de cameraman trekt zijn hoofd uit de plooien van zijn zwarte kap terug en monter richt hij zijn schreden naar elders. Langzaam hervat het straatleven zich weer. Zelfs de hond op de voorgrond, die nieuwsgierig de manipulaties van de fotograaf heeft gadegeslagen, moet zijn weg al spoedig hebben vervolgd. Tijftig jaar lang is dit beeld vastgehouden. De V prent van een halve eeuw geleden lijkt tn niets op die van vandaag. Het straatbeeld is volkomen veranderd, de gevels tonen een geheel nieuwe straat. Niettemin: beide foto's zijn van de Lange Vorst straat te Goes, van het gedeelte tussen de Witte- paardstraat en de Ganzepoortstraat. Maar wie ziet nog ooit een hondekar door de straat rijden? En waar zijn ze gebleven, de mannen met de strakke pantalons en stevige boezeroens, gecompleteerd met pet? Op dezelfde plaats, waar vroeger de hondekar ren stonden, ziet men nu gestroomlijnde automobie len. Waar vijftig jaar geleden een handjevol Goese- naren even stilstond om te worden vereeuwigd, fla neren nu jonge meisjes in fleurige zomerjurken. Maar de pijpen van de pantalons, die de jongeman nen anno 1963 dragen, zijn bijna even smal als die van vijftig jaar geleden. „Dat was me een tijd", verzucht de Goese secreta rie-ambtenaar J. M. Meijler, 63 jaar geleden in Goes geboren en reeds vijftig jaar in gemeentelijke dienst. Met een stille glimlach beschouwt hij de foto van een halve eeuw geleden. Het grieft hem bijna, dat de naam van de in het zwart geklede man op de voor- grond niet in zijn gedachten wil komen. „Wie is dat nou ook weer?" Maar de bestuurder van de met paard bespannen wagen is een oude bekende van de heer Meijler. „Dat is Kees uit de Polder", weet hij zeer beslist. Zijn naam voor de burgerlijke stand was Cornelis Schipper. Iedereen in Goes kende de joviale, goed lachse melkventer uit de Wilhehninapolder echter als „Kees uit de Polder." De heer Meijler herinnert het zich als de dag van vandaag: „Verschillende keren met Kees uit de Polder meegereden. We mochten dan op het opstapje van zijn wagen staan. Sjonge, dat was een attractie. Te vergelijken met een vlieg- tochtje van nu!" Enthousiast wijdt hij uit over „die goeie oude tijd. „Je liep toen altijd warm en dik gekleed. Dat was gewoonte, je wist niet beter. Hoe goed staat de heer Meijler nog de dag voor de geest, waarop hij voor het eerst een boord droeg. De herinnering daar aan kan nu nog knellen... En iedereen droeg een pet,-een handjevol vooraan staande mannen in Goes uitgezonderd. Zoals bij voorbeeld het markante raadslid J. F. van der Leeuw, eigenaar van de Haagse Winkel in het Pa pegaaistraatje. Hij was de man, die de raadsvergade ring onderbrak om goocheltrucs te vertonen. Dat kon in die dagen. Kom daar nu eens mee aandragen in een gemeenteraadsvergadering van Goes! Om de gedachten nog even te bepalen bij de Lange Vorststraat. „In 1910 een vrij onbelangrijke straat", zegt de heer Meijler. „Goed, er was natuurlijk altijd wel volk, want er waren winkels. Maar de straat was niet opgenomen in de route van de op zaterdagen en zondagen flanerende jeugd." Niet, omdat voor de Lange Vorststraat een flaneerverbod gold. Bepaald niet, maar de jeugd van 1910 vond het blijkbaar geen aantrekkelijke straat. „Nu is de Lange Vorst straat één der belangrijke winkelstraten van Goes", meent de heer Meijler. De jeugd is er nu in groten getale te vinden tijdens de weekends. En wat is er in die halve eeuw niet veranderd. De Lange Vorststraat heeft een geheel nieuw gezicht gekregen. Op een enkele uitzondering na zijn de ge vels van de huizen veranderd. De middenstand in deze straat heeft de laatste jaren bepaald niet stil gezeten. Bestaande panden werden soms tot de grond toe afgebroken om plaats te maken voor nieuwe, ruime gebouwen. De gehele rechterzijde van dit ge deelte van de Lange Vorststraat bestaat uit nieuwe en vernieuwde winkels met andere gevels en met andere zaken. Zo heeft het pittoreske viswinkeltje van Marie Hoogerwerf op de hoek Lange Vorst- straat-Wittepaardstraat plaats moeten maken voor een glazen (stoffen)paleis. Het bordje „Hier man gelt men" op de gevel van het huisje was al eerder verdwenen. Dat mangelen was ook iets sspecifieks uit de jaren rond de eeuwwisseling en de eerste de cennia daarna. Op tal van gevels van huizen in Goes kon men vroeger een bordje aantreffen met de woor den: „Hier mangelt men." Een aardige bijverdienste in een tijd, dat iedere halve cent tweemaal werd omgedraaid alvorens hij werd uitgegeven! Geheel rechts in het beeld de winkel van Lieven Snoep. Deze winkel is er nu nog, compleet met een deel van de luifel, zoals op de foto anno 1963 is te zien. In het pand vóór de gaslantaarn links op de oude foto is nu een modezaak gevestigd. Oos- terbaan en le Cointre zetelen nog steeds in het ge bouw daarnaast, dat weinig is veranderd in de loop van vijftig jaar. Haast een unicum in deze straat, waar enkele jaren geleden de tientallen ongelijk lig gende particuliere stoepen zijn vervangen door uni forme trottoirs. Alweer een teken van verandering. Zo zijn er tientallen in de Goese Lange Vorststraat, de straat, waar de komst van een fotograaf vijftig jaar geleden een kleine sensatie was. Te oordelen naar de foto anno 1963 is dat nu de gewoonste zaak van de wereld. Links boven in de pagina een foto van de Lange Vorststraat anno 1910, rechts boven de zelfde straat tivee dagen geleden. Geheel links een foto van de Papegaaistraat, zoals die er thans uitziet, daarnaast de Papegaaistraat ruim 50 jaar geleden. Vandaag starten wij weer met onze wekelijkse puzzel-rubriek. De regels zijn hetzelfde gebleven, dus: Oplossingen voor don derdag aan de redactie P.Z.C., Walstraat 58-60 Vlissingen. In de linkerbovenhoek van enveloppe of briefkaart vermeldt U„Puz zelrubriek". De prijzen zijn weer: een waardebon van 5.en 3 waarde bonnen van 2.50, te besteden bij elke winkelier die in de P.Z.C. adverteert. Hier volgt dan de eerste puzzel: HORIZONTAAL: 1. bep. metaal 6. gedachteloos gevolgd gebruik 11. Spaans schiereiland 12. gedurende de tijd dat 14. elem. Stannum, afk. 15. overgebleven deel 16. bevlieging (v. velen) 17. in loco, afk. 19. tante Pos, afk. 21. gewas m. paarse bloemetjes 22. uit Ierland afkomstig 23. godsdienstig symbool 25. roeibank 26. eer, hulde 28. niet harde klap 30. gem. o. d. Veluwe 31. slagvaardig 33. landmaat, H.A. 34. warmte-eenh., afk. 35. schildvl. insekt 36. beschermgeest 40. gebouw v. eredienst 44. hert 45. platvis 47. Engels bier 48. delen v. h. hoofd 49. bewaarplaats 50. larf 51. sprookjeswezen 54. hond (mannel.) 55. getijde 56. traag, zonder energie 58. overzetboot, overzetplaats 61. rijksweg, afk. 62. gebogen lijn 64. op een andere manier 66. hijstuig v. zware lasten 67. stad in Engeland VERTICAAL: 1. Kon. Besluit, afk. 2. ijzerhoudende grond (Advertentie) 3. soepgroente 4. vordering 5. kolfglas 6. plant 7. plant 8. dus 9. de-van U 10. reeks 11. inwonend 13. genegenheid, hartstocht 14. steekwapen 18. inh. maat 20. deel v. e. trap 21. hoofddeksel 24. nachtvogel 27. kamerplant 29. gebruiken tegen vergoeding 32. luchtvormig lichaam 33. stomp, niet scherp 36. begroeting 37. rechtschapen 38. bloedverwant 39. sluiting v. e. tube 41. stel 42. op een andere plaats 43. koning der dieren 45. instemmen met 46. aanval van vallende ziekte 52. algehele bewusteloosheid 53. plechtig verzoek 56. vod 57. bloedverwante 59. (de) enige 60. redactie, afk. 63. geloofsovert., afk. 65. Portug. munteenheid, afk. (Advertentie) ALKMAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15