Rij-examinator beledigd door rijschoolhouder B. en w. Kortgene gaan zelf woningen toewijzen Verdachte: Jk ging over de schreef" AGENDA WALCHEREN Zeeland Sport had een goed jaar Jammer dat ontslag werd genomen" Meer subsidie voor kruisverenigingen MARKTBERICHTEN STOFFENCORSO in het Stoffenoaleis POLITIERECHTER MIDDELBURG ONGEVAL IN BRESKENS BIJ VEERHAVEN JONGENSKOOR KATHOLIEKE ZEEUWSE KOORSCHOOL VOOR „JEUGD EN MUZIEK" ZEELANDIA HIELD JAARVERGADERING Vereniging Schoolmuseum Middelburg belegt een algemene vergadering CHEFS RAAD VAN ARBEID GAAN MET PENSIOEN WINTERPROGRAMMA VAN DE CEFA Provinciale tentoonstelling van pluimvee, konijnen en sierduiven te Middelburg Raad komt bijeen Bietencampagne begin oktober BALDADIGE BUI OVER DE KOP KLUTS KWIJT Ingebruikneming van nieuw stuk botenhuis door roeivereniging Lezing voor leden van N.C.V.B.-af deling Auto botste tegen bromfiets Raad akkoord met opheffing commissie Waterleiding Rondvraag Leger des Heils begint zaterdag viering 75-jarig bestaan Goed Wonen" in modelwoning plan Paauwenburg het (ttcffeh/iafei? Dokter H. P. Veening aanvaardt benoeming te Amsterdam Contactavonden P.Z.E.M.-personeel in Middelburg VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 De wrevel die er bij een aantal autorïjschoolhouders zou bestaan over een vermeend onjuiste wijze van optreden van sommige rij- examinatoren, kwam donderdag middag naar voren, toen de Vlis- singse autorijsclioolhouder M. B. de B. voor de politierechter te Mid delburg, mr. A. W. Thöne moest verschijnen, omdat hij een exami nator opzettelijk had beledigd. Dat gebeurde in een brief, waarin de woorden laf, vergeetachtigheid, verstrooid, lange tenen en genie pig voorkwamen. Verdachte gaf onmiddellijk toe, dat hij over de schreef was gegaan. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh vond dat voor het schrijven van een „uiter mate beledigende brief" een geldboete moest worden gevorderd. Hij eiste een geldboete van 100. De politierechter vonniste conform. „Een vrij royale blauwe plek rond het oog was er volgens de politierechter ontstaan, toen een meisje, dat bij Sluis op een fietspad reed, een vuistslag kreeg te verwerken. De uitdeler van de klap was de landarbeider F. J. B. uit Zuid- zande, die nogal kwaad was geworden, omdat twee voor hem fietsende meisjes, niet achter elkaar gingen rijden, waar door de vrouw van B. van het fietspad afraakte. Op verzoek van de officier werd de zaak aangehouden om de land arbeider in staat te stellen om de schade, ontstaan door het stukslaan van een bril verder te regelen. sturen. Door het drinken van de glazen genever moet de Pool een moment vol komen de kluts zijn kwijtgeraakt. Voor de onvoorzichtige en onoordeelkundige wijze van rijden meende de officier, dat een boete van 150 op zijn plaats was. De raadsman van S. verklaarde, dat een ongelukkige samenloop van omstandig heden een situatie hadden gecreëerd, waaraan een vreemdeling niets kan doen. Hij meende dan ook. dat er vrij spraak zou moeten volgen. Mr. Thöne stipte aan, dat de verkeers obstakels op een behoorlijke manier wa ren aangegeven. „Verdachte heeft wel hoogst onvoorzichtig gereden", was zijn conclusie. De politierechter legde S. een boete van 75 op. In de tweede week van oktober zullen de meeste Nederlandse bietsuikerfabrie ken hun campagne beginnen. De Cen trale Suiker Maatschappij streeft er naar, omstreeks de twaalfde in haar zes fabrieken (o.m. Sas van Gent), de eer ste bieten te verwerken. De leveringen aan de drie Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken in Zevenbergen, Stampers gat en Roosendaal zullen op 8 oktober beginnen, de leveringen van Zeeuwsch- Vlaanderen uit al wat eerder: 3 oktober De Coöperatieve Suikerfabriek in Put- tershoek zal 8 oktober gaan draaien. Tijdens onderhoudswerkzaamheden bij de nieuwe veerhaven te Breskens, is de heer C. v. d. B. uit Hansweert van een steiger gevallen en via een vlot in het water terecht gekomen. Toen hij door zijn collega's weer op het droge getrok ken was, bleef hij verdoofd liggen. We genwachter C. Dieleman verleende eer ste hulp. De even later arriverende ge neesheer, dr Ossewaarde uit Breskens, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. In een even dronken als baldadige bui had de matroos J. M. uit Vlissin- gen op 11 juli te Vlissingen een da mesrijwiel over de kademuur heen gesmeten. Toevallig lag er op die plaats een bootje, zodat het vervoer middel alleen werd beschadigd door de klap van de val in het vaartuigje. „Ik heb nog geprobeerd om het te be letten", voerde de getuige H. P. de W. aan uit Middelburg. Deze daad kwam de matroos te staan op een geldboete van 60. De officier was tot eenzelfde eis gekomen. Ook tijdens de zitting van de politie rechter werden gisteren weer enkele gevallen van het rijden „onder invloed" behandeld. Na het drinken van ongeveer tien glazen bier was de Middelburgse chauffeur A. N. de B. achter het stuur van een auto gekropen. Op de Loskade had hij daarna een aanrijding met een stilstaande auto veroorzaakt er, was ver volgens door gereden. Voor deze feiten werd hij in een verstekzaak veroordeeld tot 2 weken celstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. Onder Aardenburg had de in Gent woon achtige Pool S. S. toen hij op 31 maart met zijn auto langs een opgebroken weggedeelte reed, een paaltje en ver volgens een vat geraakt waarna de wa gen in de afgegraven berm terecht kwam, over de kop ging en kantelde. Verdachte zei dat hij deze manoeuvre een gevolg was van het uitwijken naar rechts toen hij een tegenligger zag nade ren. Uit de „stukken" bleek dat S. kort te voren vier borrels had gedronken ter wijl hij, volgens familieleden, er hele maal niet tegen kon. De als getuige ge hoorde Aardenburgse winkelier M. A. C. M„ die uit de tegenovergestelde rich ting kwam, wist te vertellen, dat hij geen rijdende maar wel een rollende auto had gezien. Mr. Rosingh zette uit een, dat de wegsituatie ter plaatse niet bepaald iedaal moet zijn geweest. Ook betwijfelde hij het of verdachte vol doende capabel was om een auto te be- Advertentie) VANDAAG Middelburg City: 55 dagen in Peking, 20 uur, 14 jaar. Electro: Zweedse meisjes in Parijs, 19.30 uur 18 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren 917 uur. Vlissingen Alhambra: 55 dagen in Peking, 8 uur, 14 jaar. Luxor: Liefde in de arena, 8 uur, 14 jaar. Goes Grand: De deugd en de ondeugd. 20 uur, 18 jaar. Museum: Expositie Beve- landse voorwerpen, 1012, 1417, 19.30 22 uur. Grote Kerk: Expositie „Zie Gods Schepping". 15—17, 19—21.30 uur. Grote Markt: Koopavond met als attracties op treden „Dansende Vingers" en Bredase Jongens Drumband. Terneuzen Luxor. Gekken trekken de kaart, 8 uur, a.l. Sas van Gent Olympia: Caterina en de ze ven dwazen, 8 uur, a.l. Axel Opening chr. openbare bibliotheek, 7 uur Oostburg Ledeltheater: Gekken trekken de kaart, 8 uur, a.l. Westdorpe Kunsthandel „Troutzaerte": expositie G. Lataster, 9-21 uur. Zierikzee Prof. Zeemanlyceum: Film avond N.J.N.-afdeling, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: West side story, 8 uur, 14 jaar. Luxor: Zorro en de 3 mus ketiers, 8 uur, 14 jaar. (Advertentie) MIDDELBURG Woensdagavond opende de Middelburgse afdeling van Jeugd en Muziek het nieu we werkseizoen met een avond die ge wijd was aan de menselijke -tem. Het bestuur had zich daartoe de medewer king verzekerd van het jongenskoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool. Directeur E. Heyblok vertelde ir, korte trekken over de nog jonge geschiedenis van zijn koor (De Katholieke Zeeuwse Koorschool is één van de drie koorscholen in ons land: Haarlem, Utrecht, Goes). Uitvoerig stond hij stil bij de zangtechnische vor ming van zijn jonge zangers, hetgeen gedemonstreerd werd met een aantal solfège-oefeningen. Het was voor de jeugdige aanwezigen een verrassing om te horen tot welke resultaten een dage lijkse, systematische oefening van de stem kan leiden. In grote werken van Purcell, Mozart (Missa Brevis), Gabriël Fauré (Messe Basse), alsmede in volks liederen uit Nederland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Israël lieten de veertig jongens horen waartoe zij met bun ge schoolde stemmen in staat zijn. Verdiend applaus ontvingen enkele solozangers in Mozarts Laudate Dominum en Alle luia. Directeur Heyblok had dc geluk kige gedachte om een der JM-principes de zelfactiviteit te onderstrepen. In een aantal canons betrok hij de aanwezigen in de zaal in de zangkunst. Een grote teleurstelling moet het voor de organisatoren geweest zijn dat slechts een vijftigtal jongeren, in hoofdzaak leerlingen van de rijks h.b.s., de avond bijwoonden Jeugdvoorzitster Connie Al- berti leidde de avond in. In haar toe spraakje wees zij op een aantal te ver wachten evenementen in het nieuwe sei zoen, onder meer enkele films (Bolsjoi- balletten, de pianist Glenn Gould), een optreden van het Nationaal Jeugdorkest op 9 november in Middelburg, een be zoek aan het Concertgebouworkest, een „doe"-groep rond het thema Bert Brecht en een provinciale landdag in Hulst op 29 september, waar ook honderden Bel gische bezoekers komen. De Middelburgse voetbalvereniging „Zeelandia" hield woensdag, onder ma tige belangstelling, in het clubgebouw café Rijn te Middelburg, zijn jaarver gadering. In zijn openingswoord gaf voorzitter C. v. d. Heide een overzicht van de activiteiten in het afgelopen ver enigingsjaar waarbij hij onder meer aan dacht schonk aan de training en het spe lersverloop. Desondanks kon van een goed jaar worden gesproken. Het leden tal bleek ongewijzigd 232 te zijn ge bleven, terwijl blijkens het goedgekeur de verslag van de penningmeester ook de financiële toestand dank zij de toto kerngezond mag worden ge noemd. De jaarverslagen van secretaris, juniorencommissie, elftalcommissie en Doolcommissie werden onveranderd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter, zonder tegenkandidaten, bij acclamatie herko zen. Ook de aftredende bestuursleden de heren J. Geers, A. Poortvliet en B. Buijs zagen hun mandaat eveneens bij acclamatie verlengd. Aangezien de heer C. v. d. Weel zich niet meer herkiesbaar stelde als t.c.-Iid moest in deze vacature worden voor zien. Naast de heer J. v. d. Berge, die werd herkozen deed de heer C. Brood man zijn intrede in deze commissie, zulks na stemming tussen hem en de heer B. Meeuse. Een bestuursvoorstel om de heer S. Gil lissen, ex-clubgebouwhouder, wegens zijn vele verdiensten als zodanig, tot erelid te benoemen, werd onder bijval van de vergadering goedgekeurd. Tijdens de geanimeerde rondvraag bleek dat door het bestuur de stichting van een afdeling honkbal wordt overwogen. Op zaterdag 5 oktober aanstaande te 2 uur zal een nieuw gedeelte van het bo tenhuis van de roeivereniging „Honte" te Middelburg aan de Havendijk officieel in gebruik worden gesteld, waarna een met financiële hulp van belangstellen den aangekochte giek ten doop wordt gehouden. Vervolgens zal een vlootschouw het pro gramma van deze middag completeren. Óp zaterdag 12 oktober zullen, eveneens om 2 uur, onderlinge wedstrijden wor den gehouden. De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling 't Zand te Middelburg, hield woensdag haar eerste ledenvergadering van dit seizoen. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mej. C. J. Augustijn. Spreker van deze avond was ds. W. Kats uit Goes, met het on derwerp: „Het gezin in de branding". De volgende vergadering is vastgesteld op 16 oktober. De vereniging Schoolmuseum Middel burg houdt op woensdag 9 oktober in het Scheldekwartier te Vlissingen een algemene vergadering. De afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de agenda heeft betrekking op de agenda punten begroting 1963-1964, enkele jaar verslagen en de wijziging van de statu ten en het huishoudelijk reglement. Ook staat er een bestuursverkiezing op de agenda. Na een korte pauze zal drs. J. M. Ren ders, hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de le hoofdinspectie te Eind hoven een lezing houden over het on derwerp: „Als ons moedertaalonderwijs nog ooit gezond wil worden". De mid dagbijeenkomst bevat een inleiding door dr. P. F. J. A. Julien te Wassenaar over het onderwerp: „Onder' de Kung-Bos- jesmannen van Zuid-Angola". De lezing zal worden toegelicht met films en licht beelden. Aan deze jaarlijkse bijeenkomst is een uitgebreide tentoonstelling van leermiddelen verbonden. Bejaarden maken een rijtoer De rijtoer voor bejaarden uit de kring van Vrijzinnige Hervormden te Middel burg zal dit jaar worden gehouden op zaterdagmiddag 28 september. De Vlissingse sportvereniging Zeeland Sport hield woensdagavond een jaarver gadering in het clubhuis. De voorzitter, de heer Ventevogel, kon mededelen, dat het afgelopen jaar spor tief en ook financieel goed is geweest. Ook teleurstellingen bleven ons niet be spaard, aldus de voorzitter. Twee leden verlieten de vereniging, terwijl daarte genover stond een ruime winst van nieu we leden. Een bijzonder woord van lof werd toege zwaaid aan de heer K. F. v. d. Bulck, voor de instandhouding van de afdeling handbal. Ook de afdeling atletiek is op de goede weg. De jaarlijks georganiseerde 5- en 10- kamp zijn een groot succes. Verder werd aan de jeugdcommissie voetbal een bij zonder woord van dank gebracht voor het vele en goede werk wat is verricht. Twee jeugdleiders, de heren M. Schef- fers en J. van Maris, werd dank ge bracht, omdat zij 1 week van hun va kantie opofferden om een 15-tal A en B- junioren een onvergetelijke week te be zorgen in het K.N.V.B. jeugdkamp te Baarn. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Na verkiezing zien het bestuur en diverse commissies er als volgt uit: Bestuur: voorzitter P. Ventevogel, se cretaris J. de Bruijne, penningmeester M. J. v. d. Kerkhof, vice-voorzitter P. Loekemeijer, 2e secretaris J. Klooster man, 2e penningmeester K. de Bree, J. Poerstamper handbalcommissie, E. v. d. Velde jeugdcommissie voetbal en eind redacteur clublad spurt, G. de Pagter atletiekcommisie T.c. voetbal: J. Fregeres, voorzitter, J. Kloosterman, secretaris, A. Geelhoed 2e voorzitter, A. Millenaar, A. Koppejan, H. v. d. Sande en A. Vreke leden. T.c. handbal: J. Poerstamper voorzitter, K. F. v. d. Bulck, secretaris, H. Dik- Nieuwpoort en D. Maalcke leden. T.c. atletiek: G. de Pagter voorzitter, J. Broere secretaris, L. Zijta lid. T.c. jeugdvoetbal: A. H. v. d. Bulck voorzitter, E. v. d. Velde secretaris, M. Scheffer 2e voorzitter; J. van Maris, H. Dijkstra, J. Florusse en H. A. v. d. Bulck leden. T.c. zaterdagvoetbalJ. Dommissie voor zitter, I. Bogte secretaris, K. de Best en J. Zuidgeest leden. Voetbalcommissie: A. H. van den Bulck voorzitter, K. de Bree secretaris-pen ningmeester, K. F. v. d. Bulck, H. Geluk, J. Zuidgeest vaste medewerkers. Commissie clubhuis beheer: P. Ventevo gel voorzitter, J. Poerstamper secreta ris-penningmeester en A. H. v. d. Bulck. In de kascontrole hebben zitting: J. Broere, K. F. v. d. Bulck en J. Laport. Na een geanimeerde rondvraag sloot voorzitter Ventevogel de vergadering. Het aantal leden bedraagt per 1 juli 1963: voetbal 285 leden, 62 junioren en 43 pupillen. Andere sport 37 leden, 24 junioren, 103 donateurs. Totaal 554 le den. Vorig jaar waren er 460 lieden. Aan de supportersvereniging van Zee land Sport werd door de voorzitter dank gebracht voor de prettige samenwer king. In de Bloemenlaan te Vlissingen heeft zich donderdagavond omstreeks zeven uur een botsing voorgedaan tussen een personenauto en een bromfiets. Hierbij werden beide voertuigen licht bescha digd. De bromfiets, bestuurd door ae heer J. L. P. uit Vlissingen, reed voor de perso nenauto in de richting van de Paul Kru- gerstraat Plotseling sloeg P. linksaf, waardoor de auto, bestuur door F J. de M. uit Vlissingen, tegen de bromfiets botste. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Burgemeester en wethouders van Kort gene zullen voorlopig op eigen initiatief de woningen in de kern Kortgene toe wijzen zonder advies van de com missie Woonruimtewet 1947. De gemeen teraad aanvaardde in zijn vergadering van donderdagmiddag met algemene stemmen de suggestie van b. en w. om de commissie op te heffen. Dat gebeurde als gevolg van het ontslag dat de com missieleden hadden ingediend, omdat zij over het bouwbeleid met b. en w. van mening verschilden. Het „op de meest eervolle wijze" verleende ontslag en de opheffing van de commissie leverde don derdagmiddag echter wel stof voor en kele opmerkingen uit de raad. Zoals bekend: b. en w. zijn bezig de woningpolitiek in Kortgene te „libe raliseren". Volgens de menmg van het college is er in deze '<err. geen noodsituatie, die vordering van te verkopen woningen zou rechtvaardi gen. Vandaar ook het feit, dat b. en w. er geen bezwaren tegen hebben dat er woningen worden verkocht met het oog op de recreatie wonin gen, die slechts enkele maanden per jaar ingebruik zijn, maar ook voor permanente bewoning geschikt zijn. Het P.v.d.A.-raadslid A. Welleman vond het jammer dat de commissie entslag had genomen. Verschillende andere raadsleden sloten zich daarbij aan. „De commissie is in 1947 onder moeilijke omstandigheden begonnen", zo zei hij. Dit raadslid vroeg zich af of de woning situatie plotseling veranderd is „Vorig jaar werden er nog leden in de commis sie benoemd, dus toen werd zij nodig geacht", voerde hij aan. De heer A Mar- kusse (c.h.) wilde weten of er woningen waren uitgegeven, zonder dat 'de com missie daarvan op de hoogte «as ge weest. Burgemeester A. A. Schuit ver klaarde, dat dit nooit het geval is ge weest. De voorzitter merkte ook op, dat b. en w „nooit en te nimmer" van een advies van de commissie zijn afge weken. Verder benadrukte nij, dat de commissie een adviescollege is en b. en w. het beleid uitstippelen. Bovendien is er geen woningnood meer in Kortgene. De heer M. van der Weele, vatte de si tuatie en ce mogelijkheden voor de toe komst samen, toen hij opmerkte: „Als b. en w. de verdeling van de woningen niet tot genoeger uitvoeren „tot wiens genoegen?" werd er uit de raad gevraagd kunnen wij altijd nog een nieuwe commissie van advies benoe men". De leden van de commissie Woon ruimtewet 1947 in Colijnsplaat en Kats werden herbenoemd. De gemeente Kortgene gaat volledig meedoen met de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland", die ook Noord-Beveland van water voor ziet. „Tot nu toe namen wij wel wa ter af, maar we hingen er 'maar zo'n beetje bij", verduidelijkte burgemees ter Schuit. Met drie andere gemeen ten in West-Brabant zal Kortgene aandeelhouder van de N.V. worden. De raad oesloot daarom 111 aandelen van 1000 te kopen, waarvoor de ge meente een geldlening sluit. Kortgene zal drie stemmen in de vergadering van aandeelhouders kunnen uitbrengen. Een ander voorstel, dat de raad donderdag middag voorgelegd kreeg, gold ook de waterleidingmaatschappij: het aanleg gen van een hoofdleiding naar d- jacht haven en het bungalowterrein, vanaf de bestaande hoofdbuis bij Café Do Looff, over een totale afstand van ongeveer 1130 meter. De kosten, die dit werk met zich meebrengt belopen ongeveer 22.000. De raad besloot in dat verband gedurende 10 jaar een opbrengst aan watergelden per jaar van 12 procent van de werkelijke investeringskosten te ga randeren, per jaar dus een garantie van ongeveer 2640. De openbare uloschool kreeg medewer king bij de aanschaf van lesmateriaal voor het verplicht gestelde verkeerson- derwijs, een subsidie van een halve cent per inwoner werd verleend aan het mu seum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes, verschillende verkopen van bouw grond in Colijnsplaat en Kortgene gin gen vlot onder de hamer van ourgemees- ter Schuit door en ook ging de raad ak koord met het voorstel om van bet rijk ongeveer 6335 m2 grond en water tegen 40 per jaar in erfpacht te nemen voor de aanleg van een zwembad. Geen be zwaar °°k ontmoette de suggestie om voor de verdere restauratie van de mo len te Colijnsplaat een subsidie te ge ven. Op verzoek van de heer A. Welle man (p.v.d.a.) werd de uurvergoeding aan de brandweerlieden bij het blussen van een brand door b. én w. voorge steld op 2,50 verhoogd tot r 3, „Hoe staat het met de uitgifte van grond op het bungalowterrein" infor meerde mevrouw Y. Janssen-Sijtema (v. v.d.) tijdens de rondvraag. Burgemees ter Schuit deelde mee, dat definitieve uitgifte nog niet heeft plaatsgehad, maar dat er een lijst met 125 namen van gegadigden ter inzage ligt. Hij ver wachtte, dat de prijs per vierkante me ter op 1 ianuari 1964 f 26 zal bedragen. De heer Welleman wilde onder meer weten waarom de datum van Kortgenes kermis dit jaar was verzet. De voorzit ter maakte hem duidelijk, dat dit was gebeurd in verband met de kermis in Goes. „In het vervolg wordt de traditio nele datum echter gehandhaafd" zo ver zekerde hij Zouden we de kermis maar niet afschaffen?" vroeg wethouder Joh. Bruerze (s.g.p.), in de eerste plaats om principiële redenen, maar ook omdat er, naar zijn mening, „niet veel meer van over is' Zijn suggestie /ono wei nig weerklank. Burgemeester Schuit maakte tijaens de ze vergadering bekend, dat de grond voor de aanleg van de zuiveringsinstal latie is aangekocht, dat er een begin is gemaakt met het herstel van zoutschade als gevolg van de ramp in 1953 aan gemeentelijke eigendommen en dat het college bezig is aan de voorberei dingen voor een herziening van het uit breidingsplan in Colijnsplaat, om de ge meente van de voor de toekomst nodige bouwgrond te verzekeren. De heren Chr. de Bruin, bureauchef, en J. J. Louwerse, chef inv. wet en plv. bureauchef, zullen per 1 oktober a.s. de Raad van Arbeid te Middelburg met pensioen gaan verlaten. In verband hier mee zal op maandag 30 september om 3 uur in een buitengewone raadsverga dering, te houden in de foyer van het Citytheater, waarbij het gehele perso neel tegenwoordig zal zijn, afscheid van hen worden genomen. Des avonds om 8 uur organiseert de per soneelsvereniging een cabaretavond met het gezelschap Wim de Graaf, welke avond tevens in het teken van dit af scheid zal staan. VLISSINGEN Aan de Vlissingse raad wórdt voorge steld de subsidies aan de verenigingen Het Groene Kruis, Het Oranje-Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis te verho gen van 1,25 tot 2,00 per lid per jaar. Dit tot een maximum van het exploita tietekort. Er is een voorwaarde: per lid (gezin) moet ten minste ƒ6,00 per jaar wegens contributie worden betaald. Voorts stellen b. en w. voor afwijzend te beschikken op verzoeken om subsidie verhoging door de Stichting Zeeuws Studiefonds, de commissie van beheer van het Vlissings Studiefonds en de commissie voor de hygiène'van het Kind in Zeeland. Onder voorzitterschap van de heer F. Ovaa vergaderde dezer dagen het be stuur van de afdeling Vlissingen van de Christelijke Film Actie (Cefa) ter vast stelling van het winterprogramma. De secretaris deelde mede, dat het hoofdbestuur een filmshow zal houden op 26 oktober a.s. in Vlissingen, waarbij bestuursleden van diverse organisaties en afdelingen op cultureel gebied zullen worden uitgenodigd. Besloten werd om evenals vorig winterseizoen, een cyclus van vier filmvoorstellingen te geven. Hiervoor zijn gezinskaarten te verkrij gen, die recht geven aan twee personen deze vier avonden te bezoeken. Ook voor alleenstaanden zijn dergelijke kaar ten te verkrijgen. De filmavonden wor den gehouden in de maanden november januari, februari en maart in „Het An ker" te Vlissingen. Medegedeeld werd voorts, dat in ver schillende plaatsen op Walcheren ge tracht wordt een afdeling van de Cefa op te richten of voorlopig filmavonden te organiseren. Het hoofdbestuur heeft een tiental nieuwe films aangekocht, die ook hier vertoond zullen worden. Zaterdag begint de jubileumviering van het Leger des Heilskorps in Vlissingen dat 75 jaar bestaat. Het eerste weekend brengt het muziek korps van het Leger des Heils uit Vlaar- dingen een bezoek aan Souburg. Het ar riveert zaterdag om 14.15 uur op het Oranjeplein en marcheert vandaar naar het Souburgse gemeentehuis, waar een officiële ontvangst plaatsvindt. Na deze ontvangst concerteert het muziekkorps een half uur voor het gemeentehuis. Na Souburg gaat het Vlaardingse mu ziekkorps naar Vlissingen, waar het zal deelnemen aan de openingsmanifestatie van de jubileumviering in Vlissingen. Voor deze manifestatie vertrekken drie muziekkorpsen van de kruisingen van de President Rooseveltlaan hoek Iris laan, Bloemenlaan en Bonedijkestraat. De korpsen starten om vier uur en later vertrekt ook het Leger des Heilsmu- ziekkorps van de lergerzaal aan de Dr. Stavermanstraat. Alle korpsen begeven zich naar het Bellamypark waar om streeks half vijf een gezamenlijk concert wordt gegeven door het Leger des Heils, „St. Caecilia", „Ons Genoegen", beide uit Vlissingen, „Vlijt en Volharding", Sou burg en de drumband van de Kon. Mari ne te Vlissingen. Om acht uur 's avonds is de jubileumsa menkomst in de Scheldehal. Aan deze samenkomst werken o.m. mee het Leger des Heilsmuziekkorps, Vlaardingen, een gemengd koor (ruim 200 zangers) sa mengesteld uit zes koren uit Vlissingen en Souburg en de voordrachtskunste naar Louis Bakker uit Amsterdam. In deze samenkomst zullen spreken de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, en de leider van alle evangelisa tiewerk van het Leger des Heils in Ne derland, lt.-kolonel Ph. D. van Dalen. Ook op zondag zijn er diverse activitei ten. Om 10 uur v.m. is er een openbare samenkomst in het gebouw aan de Dr. Stavermanstraat. Om 4 uur speelt het Leger des Heilsmuziekkorps uit Vlaar dingen in de muziektent in het Bellamy park. Om 8 uur 's avonds is er een grote evangelisatiesamenkomst in het Con certgebouw, waaraan medewerken mu ziekkorps, mannenkoor, solist en glory- songsters. Op maandag reist het Leger des Heils muziekkorps via Middelburg en Yerseke terug naar Vlaardingen. In Middelburg worden uitvoeringen gegeven in het Huis van Bewaring en bij het ziekenhuis, terwijl men ook nog Yerseke aandoet. ARNEMUIDEN WIJZIGING KERKDIENST Wegens werkzaamheden in de Ned. herv. kerk te Arnemuiden is de gerefor meerde kerk beschikbaar gestéld voor het houden van diensten. De dienst, die zondags anders in de gereformeerde kerk om 10 uur begint, vangt thans een half uur vroeger aan. Van onze adverteerders Hoe een modelwoning er van binnen uit hoort te zien kan men enige weken be kijken in de Van Bossestraat in plan Paauwenburg te Vlissingen. In één der 196 woningen van de woningbouwvere niging „Goed Wonen", waarvan nu eni ge blokken bijna gereed zijn, heeft een Vlissingse firma voor woninginrichting zo'n modelwoning ingericht. Dit ging in samenwerking met een ver lichtingsinstallateur en met midden standszaken op het gebied van keuken inrichting en verwarming. Een fabriek uit Baarn zorgde voor een nieuwtje in de douchecel: een lavet met ingebouwde wasmachine en centrifuge, wat een op lossing betekent voor het ruimtepro bleem. Er is een zitkamer te zien met een aantrekkelijk bankstel van staal en met houten wandcombinatiemeubel, dat zich goed laat combineren. Ook de eet kamer heeft een stalen ameublement. De „modelwoning" is ingericht voor een gezin van vier personen. De jeugd be schikt daarbij over een kleurig ingerich te kamer met onder meer een eigen uit klapbaar metalen bureautje en boeken- rek. De verlichting is functioneel aan gebracht. De oliehaard past goed in het interieur. Met deze inrichting en vele fleurige planten in de verschillende ruimten is het „goed wonen" in deze mo delwoning, die men 's morgens tussen tien en half een en 's middags tussen twee en zes uur kan bezoeken. VEILING ST.-MAARTENSDIJK Uien bonken 15.94, middel 40-70 14.6014.08, drielingen 17.20, picklers 24.68. Aanvoer 105 ton. Bintje 9.408.-, bonken 13,40. Eigenhei mers 12.1010.80, Doré 16.10. Aanvoer 62 ton VEILING STAVENISSE Bintjes gew. 8.408.80. bonken 13.40, drie lingen 6 70. Eigenheimers gew. 9.8011.80. Doré gew. 15.70. Aanvoer 2100 ton VEILING ST.-ANNALAND. 19 september. Doré gew. 16.50. Eigenheimers gew. 13.20, bonken 9.60. Bintjes gew. 9.20, aanvoer 110 ton. Uien gew. 13.1713.32, bon ken 15.70, drielingen 16.72, picklers 23.49. Aanvoer 91 ton. (Advertentie) Fruitcorso in Goes Permanente expositie van de stoffenmode 1963-1964 Nieuwe mantel- en japonstoffen Nieuwe modetinten Nieuwe Burda- en Vogue knippatronen MIDDEN IN DE MODE '63-'64 met •GOES, LANGE KERKSTRAAT 44 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 6-8 De heer H. P. Veening, internist te Vlis singen, heeft per 1 oktober zijn ontslag ingediend bij de gemeente Vlissingen als waarnemend gemeentegeneeskundige in vaste dienst. De heer Veening is met in gang van die datum benoemd tot be stuurslid belast met de dagelijkse dienst van de Vereeniging voor Ziekenverple ging te Amsterdam. Deze vereniging is gevestigd aan de Prinsengracht. De heer Veening bekleedt een groot aantal functies op uiteenlopende gebie den: bestuurslid van de afdeling Vlis singen van het Nederlandsche Roode Kruis, medisch leider van de bloedtrans fusiedienst, lid van het bureau voor me dische sportkeuring, lid van het comité voor de Scheldebeker Zwemwedstrijd, gecommitteerde bij de examens zieken verpleging, bestuurslid van de vereni ging voor Ziekenhuisverpleging op Wal cheren, bestuurslid van het Zeeuws Op- leidings Instituut voor Heilgymnastiek, Massage en Physiotechniek en commis saries van het Nutsdepartement Vlis singen. Voordien heeft dokter Veening nog de volgende functies bekleed: se cretaris Provinciale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose, secretaris van de Federatieve Commissie van de Gezondheidszorg, voorzitter van de afdeling Walcheren van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen, lid van het di rectorium van Bethesda en voorzitter van de Rotary Club te Middelburg. De pluin ee-, konijnen- en sierduiven- fokkersvereniging „Middelburg en Om streken" heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum een grote provinciale tentoonstel ling te houden in de Tuinzaal van het Schuttershof in de Zeeuwse hoofdstad. Deze tentoonstelling zal worden gehou den op 29 en 30 november en 1 decem ber van dit jaar. Men heeft voor het keuren van de in zendingen reeds een vijftal keurmeesters benoemd. Voor de prijswinnaars liggen er onder meer medailles van koningin Juliana en prins Bernhard, van Zeelands commissaris der koningin en van de bur gemeesters van Middelburg, Vlissingen en Souburg te wachten. Ook andere be drijven stelden prijzen beschikbaar. De jaarlijkse contactavonden voor het P.Z.E.M.-personeel uit de provincie zullen worden gehouden op dinsdag 15 en woensdag 16 oktober aanstaande in het City-theater te Middelburg. Een be roepsgezelschap zal de revue „Het is carnaval" voor het voetlicht brengen. BIGGEKERKE Vrijdag 27 september 's middags om vier uur komt de raad van Biggekerke in een openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voor stel tot verkoop van de oude brandweer- garage aan de heer M. van Helleman voor een bedrag van f 1400. Officiële publikatie VLISSINGEN. Saneringsplan Nieuwe Markt en omgeving. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat van 23 september 1963 af voor een ieder ter gemeentesecretarie, commissiekamer (kamer 4) ter inzage zijn nedergelegd: gedurende een termijn van vier weken een ontwerp tot vaststelling van de Kom verordening Nieuwe Markt en omgeving met de daarbij behorende kaarten W 652 bladen 15 en 15A; gedurende een termijn van dertig dagen een ontwerp tot vaststelling van de Ver ordening bijzondere rooilijnen Nieuwe Markt en omgeving met de daarbij be horende kaart W 652 blad 28. Gedurende de bovengenoemde termijnen kunnen belanghebbenden bij de gemeente raad bezwaren indienen. Vlissingen, 17 september 1963. B. KOLFF. ScheeOvaartberichten Vlissingen aangekomen 13 sept.: Honte- stroom van Amsterdam. Bro van Terneu zen. Actuality van Gent. Albireo van Gent. 19 sept.: Diana V van Antwerpen. North Empress van Santos. Vlissingen vertrokken 18 Sept.: Bro naar Immingham. Hontestroom naar Shoreham. Lea naar IJmuiden. Elation naar St. Valery sur Somme. 19 sept.: Actuality naar Silloth. Albireo naar zee. Diana V naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen 18 sept.: Virgo van Londen. Fambo van Vigo. Europa van Par. Walcheren van Par. Seabreeze van Lon den. Luctor van zee. Diemerdijk van Rot terdam. Colette van Rotterdam. Plancius van Orehoved. Leuvehaven van Rotterdam. 19 sept.: Batavier van Vaasa. Prins Willem III van Rotterdam. Tyeha van Londen. Myra van Londen. Pegasus van Maassluis. MARKTBERICHT BARNEVELD Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Weekaan- voer ca 1.200.000 stuks, waarvan 616.594 in veiling werden gebracht. Handel in kleine redelijk, in grote kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 45 tot 50 gram 8.309.92, 50-55 10.24—12.56, 55-58 12.81—13.61, 62-68 14.10 —14.23. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 505.89 stuks, han del in kleine redelijk, in grote kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 36-43 5.538.17, 52-62 i2.62—14.07. Eendeëieren: 61-66 9.71— 10.82, 66-70 10.97—11.69. Eiermarkt. Aanvoer plusminus 2.400.000 stuks, handel kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: 60-65 14.0014.50, alg. prijs 14.30. kiloprijs 2.29, op basis 62Va gram. Henneëieren van 45- 57 8.50—13.75, kiloprijs 1.892.41. VEILING KRABBENDIJKE. 19 september Peren: Br. Hard 1 85-90 72, 80-85 76, 75-80 80, 70-75 82. 65-70 67. 50-65 60, 2 75-80 67 70-75 71, 65-70 63. 60-65 53, 2 D 55-60 41, 2 D 50-55 28, 3 gr. 50, 3 f. 31, kroet 13. B. d' Avranche 1 70-75 61, 65-70 62, 60-65 60, 55-60 51. 3 gr. 41, kroet 3—12. William Duch. 2 85-90 34, 30-75 39, 75-80 44, 70-75 42 Conference 1 70-75 51, 65-70 49, 60-65 42. 55-60 35, 2 55-60 33, 3 gr. 32. Tr. de Vienne 1 85-90 57, 80-85 58, 75-80 62, 2 85-90 58, 80-85 60. Appels: Cox's O. Pippin 1 80-85 54. 75-80 56—58, 70-75 57, 65-70 49—50, 60-65 45. 2 85-90 46, 80-85 50. 75-80 51, 70-75 50, 65-70 43. 60-65 28, 3 gr. 31, kroet 5. Ellisons Or. 1 85-90 26. 80-85 27. 75-80 29, 70-75 32, 65-70 25, 2 80-85 27, 75-80 27, 70-75 29, 65-70 28, 3 gr. 20, 3 f. 14, kroet 8. James Grieve 1 85-90 27, 80-85 26—28, 75-80 28—32, 70-75 30—33, 65-70 27—29, 2 85-90 27, 80-85 29. 75-80 30, 70-75 31, 65-70 28, 2 D 16—19, 3 gr. 22, 3 f. 17. kroet 7. Rode James Grieve 1 85-90 26, 80-85 32, 75-80 31—33, 70-75 30—33, 65-70 27— 28, 2 85-90 26, 80-85 27, 3 gr. 16, 3 f. 15. Manks Codlin 3 gr. 14 VEILING KAPELLE. 19 september Br. Hardy 1 75 80, 1 70 74— 75, 1 65 66, 1 60 63, 2 75 68, 2 70 71, 2 65 61, 2 60 52. 2 d 55 41—43, 2 d 50 30, grof 35—18, Tij n 1920. Bonne Louise d' Avranehes 1 65 60—63, 1 60 58—61, 1 55 50.50—51.20, 2 60 56, 2 55 40, grof 46. James Grieve 1 85 22, 1 80 26—28, 1 73 29—30, 1 70 29—32, 1 65 29. 2 80 24—25. 2 75 26—28, 2 70 26—29, 2 65 25—26, 2 d 60 21, 2 d 44 14—16, d 55-60 13, grof 17—23, fijn 12—16, Zigeunerin 1 80 11, 1 75 12. 1 70 13, 1 65 12, 2 80 13. 2 75 13, 2 70 14, 2 65 13, 2 d 13, grof 13. Jacq. Lebel 1 85 22, 1 75 24, 1 65 15, 2 85 15. 2 75 16, 2 65 15, 2 d 14, fijn 14. Manks Codlin 1 70 17, 1 65 16, 1 60 14, 2 75 14, 2 70 16. 2 65 14, 2 60 13, 2 d 14, grof 13. fijn 13. Transparant de Cronsels 1 80 22, 1 75 20, 1 70 13, 1 65 15, 2 80 16, 2 75 16. 2 70 15, 2 65 14. 2 d 14, grof 14. Ellisons Orange 1 75 21—27, 1 70 2428, 1 65 23, grof 15, 1 80 25. Bramley Seedling 1 90 24, 1 80 28, 1 70 22, 2 80 19, 2 70 17, 2 d 14, grof 15. fijn 14. Conference 1 70 51. 1 65 49, 1 60 43.7044, 1 55 37.40, 2 65 42, 2 60 37, 2 55 30, grof 31, fijn 20 Tr. de Vienne 2 80 57, 2 75 57, 2 70 56, 2 65 55. 2 60 51, 2 d 33, grof 47. fijn 32. Br. Lebrun 1 65 38, 1 55 38, 2 55 39, fijn 18. Pitmaston Duchesse 2 75 39. 2 70 39, 2 65 23, grof 17, fijn 13. Cox's Or. Pippin 1 80 55—56, 1 75 50—58, 1 70 50.6556.10, 1 65 46.6048.80, 1 60 40— 46, 2 75 45—50, 2 70 4348, 2 65 35—38, 2 60 2931, grof 23 Marg. Marrilat 1 70 34, 1 65 27, geplukte kroetappels 10, val kroetappels 5 Pruimen: Warwick Droper 1 6294. Reine Claude d' Althan grof 57, fabr. 28, Bramen per doos 1 3943. VEILING GOES. 19 september. James Grieve 1 90-95 29, 85-90 27—33, 80-85 30—35, 75-80 32—38. 70-75 32— 35. 65-70 30—31, 2 D 24, 2 90-95 27, 85-90 28, 80-85 28. 75-80 30, 70-75 31—32, 65-70 27—28, grof 15—22, fijn 14—17. Manks Codlin 1 75-80 19, 70-75 19, 65-70 17, 60-65 14, 2 70-75 16, 65-70 15, 60-65 14. 2 D 14, grof 14—15, fijn 1315. Cox's Orange Pippin 1 85-90 57. 80-85 59. 75-80 57—58, 70-75 54—57, 65-70 46.40 48.30, 60-65 44—47, grof 23—29. Jacq. Lebel 1 85-95 22, 75-85 24, 65-75 17, 2 D 15. Onge sorteerd 15.10. Bramley Seedling ongesort. 18.4020.50. Transp. de Cronsels ongesort. 15.4018. Transp. de Cronsels 1 85-90 1920, 80-85 20—21, 75-80 20—21, 70-75 20—22. 65-70 18—20. 2 80-85 16, 75-80 18. 2 D 16. grof 15. fijn 13. Ellisons Orange 1 80-85 26. 75-80 26, 70-75 26, 65-70 20. Br. Hardy 1 80-85 76, 75-80 80. 70-75 76.10—77.10, 65-70 67.20—67.90. 60-65 61. 2 80-85 71, 75-80 73, 70-75 72. 65-70 64, 60-65 57. 2 D 55-60. 41—42, D 50-55 30—31, grof 4052, fijn 1935.Bonne Louise d' Avr. 1 70-75 58, 65-70 60, 60-65 58—59. 55-60 51—53, 2 65-70 58. 60-65 57, 55-60 50. Pitmaston Du chesse 1 85-90 42, 80-85 44, 75-80 48, 70-75 48, 65-70 42, 2 D 17, grof 19, fijn 16. Conference 1 70-75 51. 65-70 51, 60-65 43.20—43.40, 55-60 38 2 65-70 46, 60-65 42, 55-60 33. Triomphe de Vienne 1 80-85 61. 75-80 64, 70-75 65—66, 65-70 62—63. 60-65 58—59, 2 D 4447, 2 85-90 64. 80-85 58—62, 75-80 58—63, 70-75 64, grof 51 59, fijn 3644. Totale aanvoer hard fruit 13.700 kisten. Bramen per doos 2 3650. Jefferson 1 100— 102, 2 3840. grof 50, fabr. 25. Burbank Giant 1 52—62. 2 26—27. grof 33—45, fabr. 13—18. Abrikoospruimen grof 6367, fabriek 624. Warwick Dropper 1 93—110, 2 32—36. grof 6280, rijp 54—68, fabriek 22. Monarch 1 107, grof 106, fabr. 68. VEILING THOLEN. 18 september. Doré gewone 14.8016. Koop- mans blauwe 9.20. Bintjes, bonken 13.90, gewone 89 10. Witte eigenheimers 8.10, gewone 10—13 50. Aanvoer 1300 kisten. 19 september. Doré gewone 15.20. Koopmans blauwe 9.20. Bintjes bonken 13.80, gewone 8.209. Witte eigenheimers 12.2013.10. Aanvoer 800 kisten. VISMIJN BRESKENS. Week van 8 t.m. 14 september 1963. 261 kg bot, 338 kg schar, 633 kg schol, 457 kg tang, 144 kg kabeljauw, 237 kg wijting, 14 kg tarbot, 39 kg makreel, 406 kg wulken, 24.497 kg exportgarnalen, 1920 kg binnenl. garnalen. 630 kg doorgedr. garnalen, 186 kg doorgedr. bot, 380230 kg haring, 112.186 kg haring doorgedr. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. 19 september. Eiernotering van de coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom. Prijsklas 0 20 et., id. 1 19 ct., id. 2 18 ct„ id 3 17 et., id. 4 15 ct.. id. 5 13 ct. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 19 sept. Exportgarnalen, aanvoer 3972 kg, 77250. Bot 71 kg Schol 24 kg. Tong 26 kg. Paling 22 kg. Tarbot 7 kg. Kabeljauw 5 kg. Ongesorteerde vis 15 kg. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: maandag 23 sept. 1963: Ellisons Orange, alle maten, voldoende gekleurd, op 5 mm sorteren, 18 kg per kist; Cox's Orange Pippin, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Bonne Louise, alle maten, op 5 mm sorteren; Beurré Durondeau, alle ma ten, op 5 mm sorteren; Maagdepeer, alle maten, op 5 mm sorteren; Herzogin Elsa, alle maten, op 5 mm sorteren; Spaanse Wijnpeer, alle ma ten, op 5 mm sorteren; Conference, alle maten, op 5 mm sorteren; Légipont, alle maten, op 5 mm sorteren; donderdag 26 sept. 1963: Notarisappel, alle maten, met gele tint, op 5 mm sor teren, 20 kg per kist; Ingrid Marie, alle maten, mits voldoende rood ge kleurd, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Glorie van Holland, 75 mm en op, met gele tint, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Laxton's Superb, 70 mm en op, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; President Loutreuil, alle maten, op 5 mm sorteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5