Rij-examinator beledigd door rijschoolhouder B. en w. Kortgene gaan zelf woningen toewijzen AGENDA ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN STOFFENCORSO in hef Stoffenoaleis MOET GOES EEN STUK PLANTSOEN OPOFFEREN VOOR KANTOOR GRONDPRIJS VASTGESTELD VOOR INDUSTRIETERREINEN VerdachteJk ging over de schreef' Jammer dat ontslag werd genomen POLITIERECHTER MIDDELBURG BALDADIGE BUI OVER DE KOP Raad akkoord met opheffing commissie Raad vroeg zich af Bietencampagne begin oktober ONGEVAL IN BRESKENS BIJ VEERHAVEN Kampioenen 1963 van „De Zeeuw" KLUTS KWIJT Kanaalvissers uit Kapelle vieren eerste lustrum WALCHEREN JONGENSKOOR KATHOLIEKE ZEEUWSE KOORSCHOOL VOOR „JEUGD EN MUZIEK" CHEFS RAAD VAN ARBEID GAAN MET PENSIOEN Ingebruikneming van nieuw stuk botenhuis door roeivereniging Provinciale tentoonstelling van pluimvee, konijnen en sierduiven te Middelburg Contactavonden P.Z.E.M.-personeel in Middelburg Vereniging Schoolmuseum Middelburg belegt een algemene vergadering Auto botste tegen bromfiets Benoeming leraren Dokter H. P. Veening aanvaardt benoeming te Amsterdam het tffotffehfutêeis „Kapitale som voor spoorlijnadviezen" Raad 's-Heer-Arendskerke: Kasgeldlening voor realisering project Hoek afsnijden Waterleiding Rondvraag VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 WISSEL BEVE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De wrevel die er bij een aantal autorijschoolhouders zou bestaan over een vermeend onjuiste wijze van optreden van sommige rij- examinatoren, kwam donderdag middag naar voren, toen de Vlis- singse autorijschoolhouder M. B. de B. voor de politierechter te Mid delburg, mr. A. W. Thöne moest verschijnen, omdat hij een exami nator opzettelijk had beledigd. Dat gebeurde in een brief, waarin de woorden laf, vergeetachtigheid, verstrooid, lange tenen en genie pig voorkwamen. Verdachte gaf onmiddellijk toe, dat hij over de schreef was gegaan. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh vond dat voor het schrijven van een „uiter mate beledigende brief" een geldboete moest worden gevorderd. Hij eiste een geldboete van 100. De politierechter vonniste conform. „Een vrij royale blauwe plek rond het oog was er volgens de politierechter ontstaan, toen een meisje, dat bij Sluis op een fietspad reed, een vuistslag kreeg te verwerken. De uitdeler van de klap was de landarbeider F. J. B. uit Zuid- zande, die nogal kwaad was geworden, omdat twee voor hem fietsende meisjes, niet achter elkaar gingen rijden, waar door de vrouw van B. van het fietspad afraakte. Op verzoek van de officier werd de zaak aangehouden om de land arbeider in staat te stellen om de schade, ontstaan door het stukslaan van een bril verder te regelen. In een even dronken als baldadige bui had de matroos J. M. uit Vlissin- gen op 11 juli te Vlissingen een da mesrijwiel over de kademuur heen gesmeten. Toevallig lag er op die plaats een bootje, zodat het vervoer middel alleen werd beschadigd door de klap van de val in het vaartuigje. „Ik heb nog geprobeerd om het te be letten", voerde de getuige H. P. de W. aan uit Middelburg. Deze daad kwam de matroos te staan op een geldboete van 60. De officier was tot eenzelfde eis gekomen. Ook tijdens de zitting van de politie rechter werden gisteren weer enkele gevallen van het rijden „onder invloed" behandeld. Na het drinken van ongeveer tien glazen bier was de Middelburgse chauffeur A. N. de B. achter het stuur van een auto gekropen. Op de Loskade had hij daarna een aanrijding met een stilstaande auto veroorzaakt en was ver volgens door gereden. Voor deze feiten werd hij in een verstekzaak veroordeeld tot 2 weken celstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. sturen. Door het drinken van de glazen genever moet de Pool een moment vol komen de kluts zijn kwijtgeraakt. Voor de onvoorzichtige en onoordeelkundige wijze van rijden meende de officier, dat een boete van 150 op zijn plaats was. De raadsman van S. verklaarde, dat een ongelukkige samenloop van omstandig heden een situatie hadden gecreëerd, waaraan een vreemdeling niets kan doen. Hij meende dan ook, dat er vrij spraak zou moeten volgen. Mr. Thöne stipte aan, dat de verkeers obstakels op een behoorlijke manier wa ren aangegeven. „Verdachte heeft wel hoogst onvoorzichtig gereden", was zijn conclusie. De politierechter legde S. een boete van 75 op. In de tweede week van oktober zullen de meeste Nederlandse bietsuikerfabrie ken hun campagne beginnen. De Cen trale Suiker Maatschappij streeft er naar, omstreeks de twaalfde in haar zes fabrieken (o.m. Sas van Gent), de eer ste bieten te verwerken. De leveringen aan de drie Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken in Zevenbergen, Stampers gat en Roosendaal zullen op 8 oktober beginnen, de leveringen van Zeeuwsch- Vlaanderen uit al wat eerder: 3 oktober. De Coöperatieve Suikerfabriek in Put- tershoek zal 8 oktober gaan draaien. Tijdens onderhoudswerkzaamheden bij de nieuwe veerhaven te Breskens, is de heer C. v. d. B. uit Hansweert van een steiger gevallen en via een vlot in het water terecht gekomen. Toen hij door zijn collega's weer op het droge getrok ken was, bleef hij verdoofd liggen. We genwachter C. Dieleman verleende eer ste hulp. De even later arriverende ge neesheer, dr Ossewaarde uit Breskens, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Advertentie) GOES Onder Aardenburg had de in Gent woon achtige Pool S. S. toen hij op 31 maart met zijn auto langs een opgebroken weggedeelte reed, een paaltje en ver volgens een vat geraakt waarna de wa gen in de afgegraven berm terecht kwam, over de kop ging en kantelde. Verdachte zei dat hij deze manoeuvre een gevolg was van het uitwijken naar rechts toen hij een tegenligger zag nade ren. Uit de „stukken" bleek dat S. kort te voren vier borrels had gedronken ter wijl hij, volgens familieleden, er hele maal niet tegen kon. De als getuige ge hoorde Aardenburgse winkelier M. A. C. M„ die uit de tegenovergestelde rich ting kwam, wist te vertellen, dat hij geen rijdende maar wel een rollende auto had gezien. Mr Rosingh zette uit een, dat de wegsituatie ter plaatse niet bepaald iedaal moet zijn geweest. Ook betwijfelde hij het of verdachte vol doende capabel was om een auto te be- Advertentie) VANDAAG Middelburg City: 55 dagen in Peking, 20 uur, 14 laar. Electro: Zweedse meisjes in Parijs, 19.30 uur 18 laar. Molenwater: Miniatuur Walcheren 917 uur. Vlissingen Alhambra: 55 dagen in Peking. 8 uur, 14 laar. Luxor: Liefde in de arena, 8 uur. 14 jaar. Goes Grand: De deugd en de ondeugd, 20 uur, 18 jaar. Museum: Expositie Beve- landse voorwerpen, 1012, 1417, 19.30 22 uur. Grote Kerk: Expositie „Zie Gods Schepping". 1517, 19—21.30 uur. Grote Markt: Koopavond met als attracties op treden „Dansende Vingers" en Bredase Jongens Drumband. Terneuzen Luxor: Gekken trekken de kaart, 8 uur, a.l. Sas van Gent Olympia: Caterina en de ze ven dwazen, 8 uur, a.l. Axel Opening chr. openbare bibliotheek, 7 uur Oostburg Ledeltheater: Gekken trekken de kaart, 8 uur, a.l. Westdorpe Kunsthandel „Troutzaerte": expositie G. Lataster, 921 uur. Zierikzee Prof. Zeemanlyceum: Film avond N.J.N.-afdeling, 20 uur. Bergen op Zoom - Roxy: West side story. 8 uur, 14 jaar. Luxor: Zorro en de 3 mus ketiers, 8 uur, 14 jaar. Bij de Goese postduivenhoudersvereni- ging „De Zeeuw" zijn voor 1963 de vol gende kampioenschappen tevoorschijn gekomen: kampioenduif Vitesse 1. A. Sorber, 2. L. Baert, 3. C. J. Kuzee; kampioenduif getekend Vitesse 1. A. Sorber, 2. G. Koks, 3. L. Baert; kampioenduif Mid denfond 1„ 2. en 3. Amperse van Hek ken; kampioenduif getekend Middenfond 1. Amperse van Hekken, 2. A. Sorber, 3. Fr. Voois; kampioenduif getekend fond: 1. Jac. Bal, 2. De Witte-Balvers, 3. gebr. Capello; kampioen jonge duif: 1, Amperse van Hekken, 2. P. Schrijver, 3. G. Maas; kampioen getekende jonge duif: 1. L. Schmid, 2. G. Koks, 3. G. Maas. Generaal 1963 duif Amperse van Hekken. „De Zeeuw" hield van St. Ghislain uit nog een wedvlucht met in concours 91 duiven. De uitslag: 1. en 8. Fr. Voois, 2. en 7. L. Baert, 3. en 5. A. Sorber, 4. en 6. G. de Hond, 9. P. C. Kerkhove, 10. A. Kimmel. ïgelsportvereniging „De Kapelse vissers" te Kapelle zal zaterdag MIDDELBURG Woensdagavond opende de Middelburgse afdeling van Jeugd en Muziek het nieu we werkseizoen met een avond die ge wijd was aan de menselijke stem. Het bestuur had zich daartoe de medewer king verzekerd van het jongenskoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool. Directeur E. Heyblok vertelde in korte trekken over de nog jonge geschiedenis van zijn koor (De Katholieke Zeeuwse Koorschool is één van de drie koorscholen in ons land: Haarlem, Utrecht, Goes). Uitvoerig stond hij stil bij de zangtechnische vor ming van zijn jonge zangers, hetgeen gedemonstreerd werd met een aantal solfège-oefeningen. Het was voor de jeugdige aanwezigen een verrassing om te horen tot welke resultaten een dage lijkse, systematische oefening van de stem kan leiden. In grote werken van Purcell, Mozart (Missa Brevis), Gabriël Fauré (Messe Basse), alsmede in volks liederen uit Nederland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Israël lieten de veertig jongens horen waartoe zij met bun ge schoolde stemmen in staat zijn. Verdiend applaus ontvingen enkele solozangers in Mozarts Laudate Dominum en Alle luia. Directeur Heyblok had dc geluk kige gedachte om een der JM-principes: de zelfactiviteit te onderstrepen. In een aantal canons betrok hij de aanwezigen in de zaal in de zangkunst. Een grote teleurstelling moet het voor de organisatoren geweest zijn dat slechts een vijftigtal jongeren, in hoofdzaak leerlingen van de rijks h.b.s., de avond bijwoonden Jeugdvoorzitster Connie Al- bèrti leidde de avond in. In haar toe spraakje wees zij op een aantal te ver wachten evenementen in het nieuwe sei zoen, onder meer enkele films (Bolsjoi- balletten, de pianist Glenn Gould), een optreden van het Nationaal Jeugdorkest op 9 november in Middelburg, een be zoek aan het Concertgebouworkest, een „doe"-groep rond het thema Bert Brecht en een provinciale landdag in Hulst op 29 september, waar ook honderden Bel gische bezoekers komen. De heren Chr. de Bruin, bureauchef, en J. J. Louwerse, chef inv. wet en plv. bureauchef, zullen per 1 oktober a.s. de Raad van Arbeid te Middelburg met pensioen gaan verlaten. In verband hier mee zal op maandag 30 september om 3 uur in een buitengewone raadsverga dering, te houden in de foyer van het Citytheater, waarbij het gehele perso neel tegenwoordig zal zijn, afscheid van hen worden genomen. Des avonds om 8 uur organiseert de per soneelsvereniging een cabaretavond met het gezelschap Wim de Graaf, welke avond tevens in het teken van dit af scheid zal staan. Op zaterdag 5 oktober aanstaande te 2 uur zal een nieuw gedeelte van het bo tenhuis van de roeivereniging „Honte" te Middelburg aan de Havendijk officieel in gebruik worden gesteld, waarna een niet financiële hulp van belangstellen den aangekochte giek ten doop wordt gehouden. Vervolgens zal een vlootschouw het pro- gramma van deze middag completeren, p zaterdag 12 oktober zullen, eveneens om 2 uur, onderlinge wedstrijden wor den gehouden. De hen Kanaal 5 oktober het eerste lustrum vieren met het organiseren van internationale hen- gelwedstrijden. Op bescheiden wijze werd vijf jaar geleden de eerste wed strijd op internationaal niveau in het Kanaal door Zuid-Beveland gehouden. Ruim tweehonderd hengelaars wierpen er toen hun lijntje uit. Sindsdien is het met het deelnemersaantal steeds cresen- do gegaan. Vorig jaar namen er niet minder dan ruim zeshonderd vissers deel en ook dit jaar verwacht men voor de wedstrijd, die weer in het Kanaal door Zuid-Beveland zal worden gehou den, grote belangstelling. Reeds nu is de vereniging al verzekerd van enkele Belgische groepen, terwijl er ook uit diverse windstreken var eigen land aanmeldingen zijn ontvangen. De wedstrijd zal ook dit jaar weer een spe ciaal karakter dragen doordat ze als laatste zal beslissen wie zich het komen de jaar Oosterscheldekampioen mag noemen. Vooral om de Oosterscheldetro- fee mag een spannende strijd verwacht worden. De wedstrijd die om één uur begint, zal drie uur in beslag nemen. Ook dit jaar zal er slechts met één hengel, waaraan zich ten hoogste vier haken mogen be vinden, gevist worden. Het voeren, zo wel voor als tijdens de wedstrijd zal niet zijn toegestaan. Ook nu zal er weer ge vist worden om het hoogste aantal pun ten. Er zal ook nu gelegenheid zijn voor korpsvissen, waarvoor aparte prijzen beschikbaar zijn. Ter gelegenheid van het eerste lustrum zal elke deelnemer een leuke verrassing krijgen. Voor de besturen van zusterverenigingen zal de jubilerende vereniging om half zes in hotel „De Zwaan" recipiëren. Na we ging der vis, zal burgemeester H. G. van Suijlekom aldaar ook de prijzen uitrei ken, alsmede de winnaar bekend maken van het Oosterscheldekampioenschap. Leger des Heils-muziekkorps bezoekt Yerseke Het muziekkorps van het Leger des Heils uit Vlaardingen zal maandag 23 september een bezoek brengen aan Yer seke. Het zal 's namiddags om 5 uur voor het gemeentehuis door burgemees ter A. C. Willemsen worden ontvangen, waarbij enkele nummers ten gehore zul len worden gebracht. Om 7 uur zal van af de legerzaal aan de Dominicusstraat een mars worden gemaakt naar de ge reformeerde kerk aan de Damstraat waar om half acht een muziekuitvoering wordt gegeven onder leiding van kolonel Van Dalen. Het kerkgebouw is hiervoor welwillend beschikbaar gesteld. Raad Wemeldinge komt bijeen Vrijdagavond om 8 uur komt de raad van Wemeldinge in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot benoeming van vijf leden der commissie van advies, ingevol ge de Woonruimtewet; voorstel tot wij ziging van de verordening op de destruc tie, geldende voor de gemeente Wemel dinge, Yerseke, Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bathvoorstel tot verpachting van een stuk weiland; voorstel tot het aangaan van een geldle ning ter financiering van diverse kapi taaluitgaven bij de N.V. Bank voor Ne- derlandsche gemeenten groot 170.000; voorstel tot wijziging van de gemeente begroting voor 1963 en aanbieding van de gemeentebegroting voor 1964. De pluirr. ee-, konijnen- en sïerduiven- fokkersvereniging „Middelburg en Om streken" heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum een grote provinciale tentoonstel ling te houden in de Tuinzaal van het Schuttershof in de Zeeuwse hoofdstad. Deze tentoonstelling zal worden gehou den op 29 en 30 november en 1 decem ber van dit jaar. Men heeft voor het keuren van de in zendingen reeds een vijftal keurmeesters benoemd. Voor de prijswinnaars liggen er onder meer medailles van koningin Juliana en prins Bernhard, van Zeelands commissaris der koningin en van de bur gemeesters van Middelburg, Vlissingen en Souburg te wachten. Ook andere be drijven stelden prijzen beschikbaar. De jaarlijkse contactavonden voor het P.Z.E.M.-personeel uit de provincie zullen worden gehouden op dinsdag 15 en woensdag 16 oktober aanstaande in het City-theater te Middelburg. Een be roepsgezelschap zal de revue „Het is carnaval" voor het voetlicht brengen. De vereniging Schoolmuseum Middel burg houdt op woensdag 9 oktober in het Scheldekwartier te Vlissingen een algemene vergadering. De afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de agenda heeft betrekking op de agenda punten begroting 1963-1964, enkele jaar verslagen en de wijziging van de statu ten en het huishoudelijk reglement. Ook staat er een bestuursverkiezing op de agenda. Na een korte pauze zal drs. J. M. Ren ders, hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de le hoofdinspectie te Eind hoven een lezing houden over het on derwerp: „Als ons moedertaalonderwijs nog ooit gezond wil worden". De mid dagbijeenkomst bevat een inleiding door dr. P. F. J. A. Julien te Wassenaar over het onderwerp: „Onder de Kung-Bos- jesmannen van Zuid-Angola". De lezing zal worden toegelicht met films en licht beelden. Aan deze jaarlijkse bijeenkomst is een uitgebreide tentoonstelling van leermiddelen verbonden. In de Bloemenlaan te Vlissingen heeft zich donderdagavond omstreeks zeven uur een botsing voorgedaan tussen een personenauto en een bromfiets. Hierbij werden beide voertuigen licht bescha digd. De bromfiets, bestuurd door de heer J. L. P. uit Vlissingen, reed voor de perso nenauto in de richting van de Paul Kru- gerstraat. Plotseling sloeg P. linksaf, waardoor de auto, bestuur door F. J. de M. uit Vlissingen, tegen de bromfiets botste. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Met ingang van 1 september 1963 is aan de afdeling rijks h.b.s. van het Petrus Hondius lyceum te Terneuzen in vaste dienst benoemd de heer F. Brunnekreeft, voorheen tijdelijk aan dezelfde school verbonden. Aan de rijks h.b.s. en de rijks m.s.v.m. van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg is voor het tijdvak 1 sep tember 196331 augustus 1964 in vas te dienst benoemd, de heer I. P. Ris- seeuw. De heer H. P. Veening, internist te Vlis singen, heeft per 1 oktober zijn ontslag ingediend bij de gemeente Vlissingen als waarnemend gemeentegeneeskundige in vaste dienst. De heer Veening is met in gang van die datum benoemd tot be stuurslid belast met de dagelijkse dienst van de Vereeniging voor Ziekenverple ging te Amsterdam. Deze vereniging is gevestigd aan de Prinsengracht. De heer Veening bekleedt een groot aantal functies op uiteenlopende gebie den: bestuurslid van de afdeling Vlis singen van het Nederlandsehe Roode Kruis, medisch leider van de bloedtrans fusiedienst, lid van het bureau voor me dische sportkeuring, lid van het comité voor de Scheldebeker Zwemwedstrijd, gecommitteerde bij de examens zieken verpleging, bestuurslid van de vereni ging voor Ziekenhuisverpleging op Wal cheren, bestuurslid van het Zeeuws Op- leidings Instituut voor Heilgymnastiek, Massage en Physiotechniek en commis saries van het Nutsdepartement Vlis singen. Voordien heeft dokter Veening nog de volgende functies bekleed: se cretaris Provinciale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose, secretaris van de Federatieve Commissie van de Gezondheidszorg, voorzitter van de afdeling Walcheren van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen, lid van het di rectorium van Bethesda en voorzitter van de Rotary Club te Middelburg. Collecte De te Hoofdplaat gehouden collecte voor het organiseren van de wielerwedstrijd voor nieuwelingen ter gelegenheid van de najaarskermis heeft 255,35 opge bracht. VEILING ST.-MAARTENSDIJK Uien bonken 15.94, middel 40-70 14.6014.08, drielingen 17.20, picklers 24.68. Aanvoer 105 ton. Bintje 9.40-8.-, bonken 13,40. Eigenhei mers 12.1010.80, Doré 16.10. Aanvoer 62 ton VEILING STAVENISSE Bintjes gew. 8.408.80. bonken 13.40, drie lingen 6 70. Eigenheimers gew. 9.8011.80. Doré gew. 15.70. Aanvoer 2100 ton VEILING ST.-ANNALAND. 19 september. Doré gew. 16.50. Eigenheimers gew. 13.20, bonken 9.60. Bintjes gew. 9.20, aanvoer 110 ton. Uien gew. 13.1713.32, bon ken 15.70, drielingen 16.72, picklers 23.49. Aanvoer 91 ton. (Advertentie) Fruitcorso in Goes Permanente expositie van de stoffenmode 1963-1964 Nieuwe mantel- en japonstoffen Nieuwe modetinten Nieuwe Burda- en Vogue knippatronen MIDDEN IN DE MODE '63-'64 met .GOES, LANGE KERKSTRAAT 44 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT6-8 Burgemeester en wethouders van Kort gene zuilen voorlopig op eigen initiatief de woningen in de kern Kortgene toe wijzen zonder advies van de com missie Woonruimtewet 1947. De gemeen teraad aanvaardde in zijn vergadering van donderdagmiddag met algemene stemmen de suggestie van b. en w. om de commissie op te heffen. Dat gebeurde als gevolg van het ontslag dat de com missieleden hadden ingediend, omdat zij over het bouwbeleid met b. en w. van mening verschilden. Het „op de meest eervolle wijze" verleende ontslag en de opheffing van de commissie leverde don derdagmiddag echter wel stof voor en kele opmerkingen uit de raad. Zoals bekend: b. en w. zijn bezig de woningpolitiek in Kortgene te „libe raliseren". Volgens de mening van het college is er in deze kern geen noodsituatie, die vordering van te verkopen woningen zou rechtvaardi gen. Vandaar ook het feit, dat b. en w. er geen bezwaren tegen hebben Collecte De kinderbuscollecte voor Kinderzorg bracht te Borssele op 56,35. MOET Goes een stuk van zijn toch al zo schaarse plantsoenen opofferen voor de bouw van een particulier kantoor?" Die vraag werd woensdagavond in de raad van Goes gesteld, toen het voorstel aan de orde kwam om ongeveer 300 vierkante meter, gelegen op de hoek Westwaï-Ravelijn de Groene Jager naast het rijkskantorengebouw te verkopen aan de heer M. Loeve. Op deze grond staat thans nog een schoolbarak, die eerstdaags zal worden afgebroken omdat de r.k.-h.b.s. de nieuwe school aan de Fruitlaan inmiddels heeft be trokken. B. en w. wilden in hun voorstel wel de nodige medewerking verlenen aan de transactie, maar zij stelden na drukkelijk dat voorwaarden dienen te worden gesteld om te voorkomen dat het aanzicht van het gemeentelijk plant soen ter plaatse wordt geschaad. Dit achten b. en w. mogelijk door op het niet bebouwde gedeelte van de verkochte grond een bouwverbod te leggen in de vorm van een erfdienst baarheid. Het was met name de heer J. H. Roose (k.v.p.), die hiertegen De raad van 's-Heer-Arendskerke heeft in zijn woensdagavond gehouden ver gadering de grondprijs van het indus trieterrein te 's-Heer-Arendskerke vast gesteld op 12,50 per m2. De kosten van dit terrein, inclusief het bouwijp maken, bedragen 1 '4 miljoen gulden. De heer A. C. de Kooning (k.v.p.) wees op de slechte toestand van de bestaande toegangsweg tot dit industrieterrein. Bugemeester D. M. Vermet antwoordde dat deze weg zal worden afgesloten of een éénrichtingsweg zal worden, omdat de nieuwe weg naar het industrieterrein zal aansluiten op de Kerkweg- Te Nieuwdorp werd van de gebr. Wis- kerke een stuk grond, groot 10.936 m2, aangekocht ten behoeve van het uit breidingsplan aldaar. Besloten werd al le schoolkinderen ter gelegenheid van de herdenking van de onafhankelijk heid een herinneringsbeker aan te bie den. Eveneens besloot men een bijdrage van 1000 te verlenen ten behoeve van de elektrificatie van het pand Schen- gedijk 1. In verband met de realisering van het industrieterrein, werd b. en w. gemach tigd een kasgeldlening naar behoefte te sluiten, eventueel later om te zetten in een vaste lening. Een verzoek van de bijzondere lagere school te 's-Heer- Hendrikskinderen, om een bijdrage voor de aanschaf van drie oliekachels, werd ingewilligd, voorts een verzoek van de chr. kleuterschool te 's-Heer-Arendsker- ke om gelden voor verbouw en aanleg van een centrale verwarming, echter met de restrictie, dat geen medewerking zal worden verleend aan de aanleg van de verwarmingsinstallatie. Aan de chr. kleuterschool te 's-Heer- Hendrikskinderen verleende men een voorschot op de vergoeding voor het tijdvak 1 sept. 1963-31 december 1963, voor een bedrag van 346,66. In verband met de uitbreiding van de riolering besloot men over te gaan tot aanschaf van een kolkenzuiger. De heer De Kooning informeerde of b. en w. op de hoogte zijn van de onhoudbare toestand van de riolering aan de Sloe- straat te Lewedorp. De voorzitter zei dat de bewoners hierover ook reeds ge klaagd hadden, en dat hier spoedig voorzieningen zullen worden getroffen. bedenkingen aanvoerde. Hij vroeg zich af of het wel juist is dat Goes hiervoor in zijn centrum een stuk plantsoen beschikbaar stelt. Daar om wilde dit raadslid alleen zijn stem aan het voorstel geven, wanneer het college hem kon verzekeren, dat vol gende aanvragers een soortgelijke soepele medewerking kunnen ver wachten. „Die garantie geef ik U niet", luidde het antwoord van burgemeester mr. F. G. A. Huber. Ook bij een aantal andere raadsleden stuitte het voorstel om tot de verkoop over te gaan op bezwaren. De schoolbarak beschouwden de heren al als een ontsiering en men was alleen maar blij, dat deze nu eindelijk kan verdwijnen. Het slot van het liedje was, dat b. en w. de hele zaak nog eens na der wilden bekijken en haar aanhielden. Hetzelfde gebeurde met het voorstel tot het vaststellen van een zogenaamde „bevriezings- of conserveringsverorde- ning" voor praktisch de gehele bebouw de kom van Goes, waar geen uitbrei dingsplannen van kracht zijn. Op grond van een dergelijke verordening is het zonder vergunning van b. en w. verbo den wijziging aan te brengen in de hui dige aard van de bebouwing en het ge bruik van de gronden. Het was een voorstel, dat een uitput tende behandeling vergt. Dat bleek al direct, toen zich een rijtje sprekers voor deelname aan het debat aanmeldde. Vooral ook omdat de wijzers van de klok al aardig naar middernacht liepen wilden b. en w. het voorstel voorlopig nog even terugnemen. Tevoren had de heer J. T. Andringa (k.v.p.) protest aangetekend tegen de plaats van het voorstel op de raads- agenda. Juist omdat eerder een grond- verkoop aan de orde kwam van een per ceel op de hoek van Voorstad-Rimme- landstraat, ten einde daarop een woon winkelhuis te laten bouwen. De heer Andringa vond, dat het kruispunt daar door wel weer extra gevaarlijk wordt en hij had de „bevriezingsverordening" in dit geval nu juist als een uitstekende „stok achter de deur" gezien. Ook de heer B. G. C. Kegge (c.h.u.) had over wegende bezwaren: „de hoekafsnijding wordt te klein". Hij had een ander voor stel: „Maak er parkeerruimte van. Die is in de binnenstad toch al zo krap". Burgemeester Huber deelde mee dat de situatie in de ogen van de inspecteur van politie geen nieuwe moeilijkheden schept. Daarop ging de raad akkoord met de verkoop. Bij de 24ste wijziging van de begroting werd bezwaar gemaakt tegen de „kapi tale som" van 187.000 voor kosten we gens het uitbrengen van adviezen voor de aanleg van de westelijke ontsluitings- weg en de spoorlijn naar het havenin- dustrieterreiri. De heer Kegge wilde het wel voor de helft van de prijs doen, bood hij aan Bij de rondvraag attendeerde de heren Kegge en Roose nog op de „gebrekki ge accommodatie" van industrieën, wan neer het gaat om vervoer per spoor. dat er woningen worden verkocht met het oog op de recreatie wonin gen, die slechts enkele maanden per jaar ingebruik zijn, maar ook voor permanente bewoning geschikt zijn. Het P.v.d.A.-raadslid A. Welleman vond het jammer dat de commissie entslag had genomen. Verschillende andere raadsleden sloten zich daarbij aan. „De commissie is in 1947 onder moeilijke omstandigheden begonnen", zo zei hij. Dit raadslid vroeg zich af of de woning situatie plotseling veranderd is „Vorig jaar werden er nog leden in de commis sie benoemd, dus toen werd zij nodig geacht", voerde hij aan. De heer A. Mar- kusse (c.h.) wilde weten of er weningen waren uitgegeven, zonder dat de com missie daarvan op de hoogte was ge weest. Burgemeester A. A. Schuit ver klaarde, dat dit nooit het geval is ge weest. De voorzitter merkte ook op, dat b. en w „nooit en te nimmer" van een advies van de commissie zijn afge weken. Verder benadrukte hij, dat de commissie een adviescollege is en b. en w. het beleid uitstippelen. Bovendien is er geen woningnood meer in Kortgene. De heer M. van der Weele, vatte de si tuatie en de mogelijkheden voor de toe komst samen, toen hij opmerkte: „Als b. en w. de verdeling van de woningen niet tot genoegen uitvoeren „tot wiens genoegen?" werd er uit de raad gevraagd kunnen wij altijd nog een nieuwe commissie van advies benoe men". De leden van de commissie Woon ruimtewet 1947 in Colijnsplaat en Kats werden herbenoemd. De gemeente Kortgene gaat volledig meedoen met de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland", die ook Noord-Beveland van water voor ziet. „Tot nu toe namen wij wel wa ter af, maar we hingen er maar zo'n beetje bij" verduidelijkte burgemees ter Schuit. Met drie andere gemeen ten in West-Brabant zal Kortgene aandeelhouder van de N.V. worden. De raad besloot daarom 111 aandelen van 1000 te kopen, waarvoor de ge meente een geldlening sluit. Kortgene zal drie stemmen in de vergadering van aandeelhouders kunnen uitbrengen. Een ander voorstel, dat de raad donderdag middag voorgelegd kreeg, gold ook de waterleidingmaatschappijhet aanleg gen van een hoofdleiding naar dt jacht haven en het bungalowterrein, vanaf de bestaande hoofdbuis bij Café Do Looff, over een totale afstand van ongeveer 1130 meter. De kosten, die dit werk met zich meebrengt belopen ongeveer 22.000. De raad besloot in dat verband gedurende 10 jaar een opbrengst aan watergelden per jaar van 12 procent van de werkelijke investeringskosten te ga randeren, per jaar dus een garantie van ongeveer 2640. De openbare uloschool kreeg medewer king bij de aanschaf van lesmateriaal voor het verplicht gestelde verkeerson- derwijs, een subsidie van een halve cent per inwoner werd verleend aan het mu seum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes, verschillende verkopen van bouw grond in Colijnsplaat en Kortgene gin gen vlot onder de hamer van ourgemees- ter Schuit door en ook ging de raad ak koord met het voorstel om van het rijk ongeveer 6335 m2 grond en water tegen 40 per jaar in erfpacht te neinen voor de aanleg van een zwembad. Geen be zwaar ook ontmoette de suggestie om voor de verdere restauratie van de mo len te Colijnsplaat een subsidie te ge ven. Op verzoek van de heer A. Welle man (p.v.d.a.) werd de uurvergoeding aan de brandweerlieden bij het blussen van een brand door b. en w. voorge steld op 2,50 verhoogd tot t 3, „Hoe staat het met de uitgifte van grond op het bungalowterrein" infor meerde mevrouw Y. Janssen-Sijtema (v. v.d.) tijdens de rondvraag. Burgemees ter Schuit deelde mee, dat definitieve uitgifte nog niet heeft plaatsgehad, maar dat er een lijst met 125 aainen van gegadigden ter inzage ligt. Hij ver wachtte, dat de prijs per vierkante me ter op 1 januari 1964 f 26 zal bedragen. De heer Welleman wilde onder meer weten waarom de datum van Kortgenes kermis dit jaar was verzet. De voorzit ter maakte hem duidelijk, dat dit was gebeurd in verband met de kermis in Goes. „In het vervolg wordt de traditio nele datum echter gehandhaafd" zo ver zekerde hij Zouden we de kermis maar niet afschaffen?" vroeg wethouder Joh. Bruerze (s.g.p.), in de eerste plaats om principiële redenen, maar ook omdat er, naar zijn mening, „niet veel meer van over is' Zijn suggestie vono wei nig weerklank. Burgemeester Schuit maakte tijcens de ze vergadering bekend, dat de grond voor db aanleg van de zuiveringsinstal latie is aangekocht, dat er een begin is gemaakt met het herstel van zoutschade als gevolg van de ramp in 1953 aan gemeentelijke eigendommen en dat het college bezig is aan de voorberei dingen voor een herziening van het uit breidingsplan in Colijnsplaat, om de ge meente van de voor de toekomst nodige bouwgrond te verzekeren. MARKTBERICHT BARNEVELD Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Weel:aan voer ca 1.200.000 stuks, waarvan 616.594 in veiling werden gebracht. Handel in kleine redelijk, in grote kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 45 tot 50 gram 8.309.92, 50-55 10.24—12.56, 55-58 12.81—13.61, 62-68 14.10 —14.23. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 505.89 stuks, han del in kleine redelijk, in grote kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: van 36-43 5.538.17, 52-62 i2.6214.07. Eendeëieren: 61-66 9.71 10.82, 66-70 10.97—11.69. Eiermarkt. Aanvoer plusminus 2.400.000 stuks, handel kalm. Prijzen (per 100 stuks) eieren: 60-65 14.0014.50, alg. prijs 14.30. kiloprijs 2.29, op basis 62Va gram. Henneëieren van 45- 57 8.50—13.75, kiloprijs 1.89—2.41. VEILING KRABBENDIJKE. 19 september Peren: Br. Hard 1 85-90 72, 80-85 76, 75-80 80, 70-75 82, 65-70 67, 50-65 60, 2 75-80 67 70-75 71. 65-70 63. 60-65 53, 2 D 55-60 41, 2 D 50-55 28. 3 gr. 50, 3 f. 31, kroet 13. B. d' Avranehe 1 70-75 61, 65-70 62, 60-65 60. 55-60 51, 3 gr. 41, kroet 3—12. William Duch. 2 85-90 34, 80-75 39, 75-80 44. 70-75 42. Conference 1 70-75 51. 65-70 49. 60-65 42. 55-60 35. 2 55-60 33. 3 gr. 32. Tr. de Vienne 1 85-90 57. 80-85 58, 75-80 62. 2 85i90 58, 80-35 60. Appels: Cox's O. Pippin 1 80-85 54, 75-80 5658. 70-75 57, 65-70 4950, 60-65 45, 2 85-90 46, 80-35 50, 75-80 51, 70-75 50, 65-70 43. 60-65 28, 3 gr. 31, kroet 5. Ellisons Or. 1 85-90 26, 80-35 27, 75-80 29, 70-75 32, 65-70 25, 2 80-85 27. 75-80 27, 70-75 29, 65-70 28. 3 gr. 20. 3 f. 14, kroet 8. James Grieve 1 85-90 27, 80-85 26—28, 75-80 28—32, 70-75 30—33, 65-70 27—29, 2 85-90 27, 80-85 29, 75-80 30, 70-75 31. 65-70 28, 2 D 16—19, 3 gr. 22, 3 f. 17, kroet 7. Rode James Grieve 1 85-90 26, 30-85 32, 75-80 31—33, 70-75 30—33, 65-70 27— 28, 2 85-90 26, 80-85 27, 3 gr. 16, 3 f. 15. Manks Codlin 3 gr. 14. VEILING KAPELLE. 19 september Br. Hardy 1 75 80, 1 70 74 75, 1 65 66, 1 60 63, 2 75 68, 2 70 71, 2 65 61, 2 60 52, 2 d 55 41-43. 2 d 50 30, grof 35—48. fijn 1920. Bonne Louise d' Avranches 1 65 60—63, 1 60 58—61, 1 55 50.50—51.20, 2 60 56. 2 55 40, grof 46. James Grieve 1 85 22, 1 80 26—28, 1 75 29—30, 1 70 29—32, 1 65 29, 2 80 24—25. 2 75 26—23, 2 70 26—29, 2 65 25—26, 2 d 60 21. 2 d 44 14—16, d 55-60 13, grof 1723. fijn 1216. Zigeunerin 1 80 11, 1 75 12, 1 70 13, 1 65 12, 2 80 13. 2 75 13. 2 70 14. 2 65 13. 2 d 13, grof 13. Jacq. Lebel 1 85 22, 1 75 24, 1 65 15, 2 85 15. 2 75 16, 2 65 15, 2 d 14, fijn 14. Manks Codlin 1 70 17, 1 65 16, 1 60 14, 2 75 14, 2 70 16. 2 65 14, 2 60 13, 2 d 14, grof 13, fijn 13. Transparant de Cronsels 1 80 22, 1 75 20, 1 70 18, 1 65 15, 2 80 16, 2 75 16. 2 70 15, 2 65 14, 2 d 14, grof 14. Ellisons Orange 1 75 21—27, 1 70 24—28, 1 65 23, grof 15, 1 80 25. Bramley Seedling 1 90 24, 1 80 28, 1 70 22, 2 80 19, 2 70 17, 2 d 14, grof 15. fijn 14. Conference 1 70 51, 1 65 49, 1 60 43.70—44, 1 55 37.40, 2 65 42, 2 60 37, 2 55 30. grof 31, fijn 20. Tr. de Vienne 2 80 57, 2 75 57, 2 70 56, 2 65 55, 2 60 51, 2 d 38, grof 47, fijn 32. Br. Lebrun 1 65 33, 1 55 38, 2 55 39, fijn 18. Pitmaston Duchesse 2 75 39, 2 70 39. 2 65 23, grof 17, fijn 13. Cox's Or. Pippin 1 80 5556. 1 75 5058, 1 70 50.65—56.10, 1 65 46.60—48.80, 1 60 40— 46, 2 75 4550, 2 70 4348, 2 65 35—38, 2 60 2931, grof 28 Marg. Marrilat 1 70 34, 1 65 27, geplukte kroetappels 10. va) kroetappels 5 Pruimen: Warwick Droper 1 62—94. Reine Claude d' Althan grof 57, fabr. 28, Bramen per doos 1 3943. VEILING GOES. 19 september. James Grieve 1 90-95 29, 85-90 27—33, 80-85 30—35, 75-80 32—38. 70-75 32— 35, 65-70 30—31, 2 D 24, 2 90-95 27, 85-90 23, 80-85 28, 75-80 30, 70-75 31—32, 65-70 27—23, grof 1522, fijn 1417. Manks Codlin 1 75-80 19, 70-75 19, 65-70 17, 60-65 14, 2 70-75 16, 65-70 15, 60-65 14, 2 D 14, grof 14—15, fijn 1315. Cox's Orange Pippin 1 85-90 57, 80-85 59, 75-80 57—58, 70-75 54—57, 65-70 46.40 —48.30, 60-65 44—47, grof 23—29. Jacq. Lebel 1 85-95 22, 75-85 24, 65-75 17, 2 D 15. Onge sorteerd 15.10. Bramley Seedling ongesort. 18.4020.50. Transp. de Cronsels ongesort. 15.4018. Transp. de Cronsels 1 85-90 1920, 80-85 20—21. 75-80 20—21, 70-75 20—22, 65-70 18—20. 2 80-35 16, 75-80 18, 2 D 16. grof 15, fijn 13. Ellisons Orange 1 80-85 26. 75-80 26. 70-75 26, 65-70 20. Br. Hardy 1 80-85 76, 75-80 80, 70-75 76.10—77.10, 65-70 67.20—67.90, 60-65 61. 2 80-85 71, 75-80 73, 70-75 72, 65-70 64, 60-65 57. 2 D 55-60, 4142, D 50-55 30—31, grof 4052, fijn 1935.Bonne Louise d' Avr. 1 70-75 58. 65-70 60, 60-65 53—59, 55-60 51—53, 2 65-70 58, 60-65 57, 55-60 50. Pitmaston Du chesse I 85-90 42, 80-85 44, 75-80 48, 70-75 48, 65-70 42, 2 D 17, grof 19, fijn 16. Conference 1 70-75 51, 65-70 51. 60-65 4.3.2043.40. 55-60 38 2 65-70 46, 60-65 42, 55-60 33. Triomphe de Vienne I 80-85 61, 75-80 64, 70-75 6566. 65-70 62—63, 60-65 58—59, 2 D 4447, 2 85-90 64, 80-85 58—62, 75-80 5863, 70-75 64, grof 51 —59, fijn 3644. Totale aanvoer hard fruit 13.700 kisten. Bramen per doos 2 3650. Jefferson l 100— 102, 2 3840, grof 50. fabr. 25. Burbank Giant 1 52—62. 2 26—27, grof 33—45, fabr. 13—18. Abrikoospruimen grof 6367. fabriek 6—24. Warwick Dropper 1 93110, 2 3236. grof 6280, rijp 54—68, fabriek 22. Monarch 1 107, grof 106, fabr. 68. VEILING THOLEN. 18 september. Doré gewone 14.8016. Koop- mans blauwe 9.20. Bintjes, bonken 13.90, gewone 89.10. Witte eigenheimers 8.10. gewone 10—13 50. Aanvoer 1300 kisten 19 september Doré gewone 15.20. Koopmans blauwe 9.20. Bintjes bonken 13.80, gewone 8.209. Witte eigenheimers 12.2013.10. Aanvoer 800 kisten. VISMIJN BRESKENS. Week van 8 t.m. 14 september 1963. 261 kg bot, 338 kg schaf, 633 kg schol, 457 kg tang. 144 kg kabeljauw, 237 kg wijting, 14 kg tarbot, 39 kg makreel, 406 kg wulken, 24.497 kg exportgarnalen, 1920 kg binnenl. garnalen. 630 kg doorgedr. garnalen, 186 kg doorgedr. bot, 380230 kg haring, 112.186 kg haring doorgedr. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. 19 september. Eiernotering van de coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom. Prijsklas 0 20 et., id. I 19 ct„ ld. 2 18 ct., id. 3 17 et., id. 4 15 et., id. 5 13 et. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 19 sept. Exportgarnalen, aanvoer 3972 kg, 77250. Bot 71 kg. Schol 24 kg. Tong 26 kg. Paling 22 kg. Tarbot 7 kg. Kabeljauw 5 kg. Ongesorteerde vis 15 kg. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: maandag 23 sept. 1963: Ellisons Orange, alle maten, voldoende gekleurd, op 5 mm sorteren, 18 kg per kist; Cox's Orange Pippin, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Bonne Louise, alle maten, op 5 mm sorteren; Beurré Durondeau, alle ma ten, op 5 mm sorteren; Maagdepeer, alle maten, op 5 mm sorteren; Herzogin Elsa, alle maten, op 5 mm sorteren; Spaanse Wijnpeer, alle ma ten, op 5 mm sorteren: Conference, alle maten, op 5 mm sorteren; Légipont, alle maten, op 5 mm sorteren; donderdag 26 sept. 1963: Notarisappel, alle maten, met gele tint, op 5 mm sor teren, 20 kg per kist; Ingrid Marie, alle maten, mits voldoende rood ge kleurd, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Glorie van Holland, 75 mm en op, met gele tint, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Laxton's Superb, 70 mm en op, op 5 mm sorteren. 20 kg per kist; President Loutreuil, alle maten, op 5 mm sorteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15