MILJOEN VOOR VERRE VISSERIJ Hoge prioriteit voor beleidsmaatregelen [klankbord 1 Koetsiers van calèche treft geen blaam" PROEVEN OVER AANEENGESLOTEN PERIODE VAN DRIE JAAR Schip dag voor plechtigheid uit zichzelf te water Tweede Kamer akkoord j Regering optimistisch Voor landbouw en visserij in totaal f725 miljoen HOEST? Tweede Kamer wil begroting vóór 1964 afwerken Steun voor het georganiseerd overleg gevraagd VLIEGTUIG KWAM BIJ LANDING OP SCHIPHOL IN WEI TERECHT Wolkbreuk boven Alicante - 1 dode „SPOED MET INTEGRATIE VISSERIJ IN E.E.G" a Afzet verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Kosten Landbouwbegroting 1964 NIET GERECHTVAARDIGDE TOENEMING BEPAALDE PRODUKTIES VOORKOMEN Onbehagen Prioriteit 'n vondst... en 25 voor 1 gulden! Het Wereldgebeuren Brandweer kwam op de koffie „STRANDING" OP LUCHTHAVEN Passagiers met de schrik vrij Te hoog REGERING SUBSIDIEERT AARDAPPELEXPORT Soldaat met zorgen Ma Eerste stalmeester, luit.-kol. Bischoff van Heemskerck Paarden waren al zenuwachtig en geschrokkenv Geen zekerheid DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de toekenning uit 's rijks schatkist van een bedrag van één miljoen gulden aan de Coöperatieve Vereniging voor de Verre Visserij U.A. Het bedrag is bestemd voor de proef met de verre visserij. Bij de opzet van de coöperatie is ervan uitgegaan dat er tien rede rijen zijn, die over trawlers be schikken, die op grond van tech nische overwegingen voor deelne ming aan het project in aanmer king komen. Ten slotte hebben echter zeven reders met acht sche pen van de geboden gelegenheid tot een proef met de verre visserij gebruik gemaakt. Ieder schip moet gedurende de proefneming vijf rei zen maken, waarvan drie reizen aaneengesloten dienen te worden ondernomen. Hierbij is uitgegaan van een gemiddelde reisduur van twintig zeedagen. De duur van de proefneming is bepaald op drie jaren. Aangezien men een meer jarige exploratie van de noordelijke wa teren voor de vissers noodzakelijk acht om voldoende ervaring in de voor hen onbekende viswateren op te doen. Ook voor de afzet van de vangsten is een meer-jarige proefperiode gewenst, ten einde een oordeel te kunnen vormen met het opnemingsvermogen van de binnen landse markt. De begroting 1964 van landbouw en vis serij geeft een totaalbedrag aan uit gaven te zien van ruim 725 miljoen, 148 miljoen méér dan vorig jaar, waarvan bijna 678 miljoen (v.j. 533 miljoen) voor de gewone dienst en ruim 47 miljoen (v.j. 44 miljoen) voor de buitengewone dienst. Hierbij is inbegre pen de bijdrage tot dekking van het te kort van het landbouw-egalisatiefonds 1964 van bijna 317 miljoen (v.j. 215 miljoen). In totaal is voor cultuurtechnische voorzieningen in 1964 164,6 miljoen uitgetrokken (v.j. 141,4 miljoen). Daarnaast worden de uitgaven voor het landbouwonderwijs verhoogd met een bedrag van 700.000 tot 60,9 miljoen, die voor het landbouwkundig onderzoek met 2,7 miljoen tot 46,4 miljoen en die voor de landbouwvoorlichting met 2,3 miljoen tot 34,3 miljoen. Met de verhoging van de bedragen die beschikbaar zijn gesteld voor de uit voering van ruilverkavelingen 73,5 miljoen, v.j. 58,5 miljoen) en voor de waterschaps-, en gemeentewerken 35 miljor v.j. 28 miljoen), met betere voorunzichten voor de wegenaanleg, de waterbeheersing en de verdere ont sluiting, accentueert de regering het belang van een structurele verbetering van het platteland. Nu de ruilverkavelingen vooral in de vorm van flexibele plannen worden voorbereid, waarbij de werken tot de hoofdzaken worden beperkt en waarbij ruimte wordt geschapen voor het op vangen van nieuwe ontwikkelingen, kon de achterstand, die bij het afslui ten van ruilverkavelingen bestond, be langrijk worden ingelopen door de be moeiingen ter bevordering van deze afsluiting ter intensivering en door de ruilverkavelingsrente sneller te bere kenen. Als logisch uitvloeisel van de gedach te van volledige integratie zal in het vervolg bij het verlenen van rijksbij dragen voor het uitvoeren van cultuur technische werken geen aparte subsidie meer worden toegezegd voor de kosten van de noodzakelijke landschappelijke verzorging. De renteloze voorschotten aan de stich ting beheer landbouwgronden voor de aankoop van gronden en opstallen zijn voorshands ongewijzigd bepaald op 6 miljoen. Met de integratie van de visserij in het verband van de E.E.G. is nog steeds geen vordering gemaakt sinds de be sprekingen, die voor het begin van 1963 waren geprojecteerd, door verschil van inzicht tussen de partners over pro cedure-aangelegenheden werden uitge steld. Het is echter duidelijk aldus minister Biesheuvel in zijn toelichting op de vis serijparagraaf van de landbouwbegro ting 1964 dat met het vorderen van de integratie op andere gebieden het achterblijven van de ontwikkeling van de visserij in dit opzicht steeds minder toelaatbaar wordt. Mede in verband met de nog steeds door Nederland voorge stane integratie in grote Europees ver band is de minister van oordeel, dat het van groot belang is dat de integratie van de visserij in de E.E.G. spoedig tot stand komt. (Advertentie) helpen probaat en smaken heerIi/.c Voor het opbouwen van de afzet is mede van groot belang, dat de aan voer zo regelmatig mogelijk wordt gespreid. Daarom zal hierop bij de goedkeuring van het reisschema van de deelnemende schepen worden ge let. De minister van landbouw en vis serij heeft evenwel voor wat het eer ste jaar betreft, rekening houdend met de grote risico's in de aanloop periode, genoegen genomen met een vaarschema, waarin de deelnemende schepen de verre visserij voorname lijk beoefenen in de periode, waarin de trawlvisserij in de meer nabij ge legen traditionele visgronden het minst rendabel is. Aan extra uitrusting zal per schip een eenmalig bedrag van ongeveer 55.000 noodzakelijk zijn: de kosten van vis- loodsen en marconisten kunnen voor vijf reizen op 10.000 worden geschat. Bo vendien wordt, hoewel dit uiteraard slechts een benadering kan zijn, het bij zondere vangst- en marktrisico gewaar deerd op 500 per zeedag. De stroomversnelling, waarin de landbouw zich bevindt, raakt niet slechts het agrarisch bedrijf, maar grijpt ook diep in het bestaan van vele boeren- en landarbeidersge zinnen. Aldus minister Biesheuvel in zijn memorie van toelichting bij de landbouwbegroting 1964. Niet alleen materiële zaken zijn in het geding. Het welhaast revolutionaire om wentelingsproces in de landbouw is meer dan een economische aangelegenheid. Een rechtvaardig landbouwbeleid dient dan ook economisch en sociaal verant woord te zijn. In brede kringen wordt nog onvoldoende beseft, dat een groot deel van de agrarische bevolking onder zware geestelijke spanningen staat. Een moeilijke economische situatie, het niet delen in de algemene welvaarts stijging, de stormachtige veranderingen op het platteland, waarmede de indivi duele boer dikwijls geen raad weet, ver oorzaken in de landbouw een gevoel van onbehagen en onzekerheid. Zowel de overheid als de georganiseerde land bouw dienen in het landbouwbeleid blijk te geven dit alles te begrijpen. De te nemen maatregelen zullen vooral in de huidige bijzondere situatie moeten ge tuigen van een inzicht in hetgeen er onder de agrarische bevolking leeft. De minister vertrouwt, dat een land bouwbeleid, waarin een actief markt en prijsbeleid en een actief structuur beleid harmonisch samengaan en dat gedragen wordt door een goede sa menwerking tussen overheid en be drijfsleven het mogelijk zal maken de sociaal-economische en structure le ontwikkelingen van de land- en tuinbouw in verantwoorde banen te leiden. Het landbouwbeleid zal vooral dienen te worden gericht op het in juiste banen leiden, het stimuleren en het begelei den van het structurele ontwikkelings proces, waarin de land- en tuinbouw verkeert. De regering heeft besloten hoge priori teit toe te kennen aan de beleidsmaat regelen, welke noodzakelijk moeten wor den geacht. Daarbij kan dankbaar ge bruik worden gemaakt van de inhoud van de „nota inzake het landbouwbe leid". In de begroting 1964 is budgettair de mogelijkheid geschapen om de nood zakelijke beleidsmaatregelen te nemen. Door een actief markt- en prijsbeleid zal er naar worden gestreefd een rede lijk bestaansmogelijkheid aan sociaal- economisch verantwoorde landbouwbe drijven te verschaffen en tevens een bij drage te leveren voor een snel en onge stoord verloop van het ontwikkelings proces, dat zich in de landbouw in deze overgangssituatie voltrekt. Daarbij zal in het bijzonder aandacht geschonken worden aan de mogelijkheden om via de markt te realiseren opbrengstprijzen voor de verschillende agrarische produk- ten op een redelijk niveau te brengen, respectievelijk te handhaven. Het markt- en prijsbeleid zal gepaard moeten gaan en in toenemende mate verbonden dienen te worden met een actief structuurbeleid. Dit komt in de eerste plaats tot uitdrukking in de ver hoging van de bedragen, die beschik baar zijn gesteld voor de uitvoering van ruilverkavelingen en voor de verbete ring van wegen en waterlopen buiten ruilverkavelingsverband. De begroting voorziet niet in het toekennen van na dere bijdragen aan het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Naast al datgene, wat noodzakelijk is voor de verbetering van de externe pro- duktieomstandigheden waartoe de ontsluiting, de waterbeheersing, de ver kaveling e.d. gerekend dienen te wor den zal ook de verbetering van de interne produktieomstandigheden verder worden bevorderd. Mr. Biesheuvel wijst met nadruk op het gevaar, dat het beleid wordt ondergra ven door een in verhouding tot de afzet mogelijkheden niet gerechtvaardigde toeneming van bepaalde produkties. Slechts indien dit gevaar voldoende wordt onderkend en waar nodig be streden, biedt het door hem voorgeno men beleid ook op langere termijn uit zicht. (Advertentie) mokum (Van onze parlementaire redacteur) De koningin heeft uit de haar door de Tweede Kamer aangeboden voordracht voor het voorzitter schap dezer Kamer mr. Van Thiel benoemd. Hij was ook reeds voor zitter in de vorige zitting. In de vergadering van gisteren heeft mr. Van Thiel deze functie aanvaard met de redevoering, waarin hij er geen twijfel aan liet bestaan, dat de afgevaar digden in de komende maanden hard zullen moeten werken. Hij deelde mee, dat de algemene politieke beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1964 zonder schriftelijke voorbereiding be ginnen op dinsdag 1 oktober a.i In openbare commissievergaderingen, waarmee verleden jaar voor het eerst een proef genomen is, zullen nu vier begrotingen worden besproken en wel die van binnenlandse zaken, buitenland se zaken, sociale zaken en volksgezond heid en volkshuisvesting en bouwnijver heid. Mr. Van Thiel wil de gehele rijksbegro ting in elk geval afdoen vóór 1 februari 1964, maar zo mogelijk vóór Kerstmis 1963. Hij verwacht dat de financiële beschouwingen op dinsdag 5 november kunnen beginnen en dat op dinsdag 12 november een aanvang kan worden ge maakt met de plenaire behandeling van de afzonderlijke begrotingshoofdstukken. Van deze laatste datum af tot Kerstmis is de voorzitter van plan de vergaderin gen van dinsdag en woensdag om des middags één uur en die van donderdag om elf uur 's morgens bijeen te roepen. Gedurende de gehele begrotingsbehande ling zal ook op dinsdag, woensdag- en donderdagavond vergaderd worden. Voorts is hij voornemens ook op vrijdag 13 en vrijdag 20 december te vergade ren. In het zeer vroege morgenuur loeide de brandweersirene over Akkrum. De brandweercomman dant en zijn helpers sprongen uit de veren en haastten zich naar de brandweergarage. Waar is de brand? Niemand kon antwoord geven. Totdat de sirene bedienaar (caféhouder) zich bij de garage vervoegde en meldde, dat er loosalarm was geslagen. Zijn vrouw en een vriendin maak ten zich op om naar Den Haag af te reizen om prinsjesdag te gaan zien. Voor de vroege afreis zou een kopje koffie nog goed smaken. Bij de elektrische café koffiepot werd echter het verkeer de handeltje overgehaald De brandweer lag spoedig weer onder de wol. IrfVWWVWWWWWWWMWWWWWWWWWWWWI/WWWWWWWV SOESA OM SOUSA. Toen dirigent Jack Henley uit Calne in Engeland zich aan de piano zette om de toon aan te ge geven voor een mars van Sousa voor het 20 leden tellende promenadeorkest, kwam er geen geluid uit- De stemmer bleek het binnenste van de piano ter reparatie verwijderd te hebben. ALLESETER. Een 37-jarige Ier uit Cork is tweemaal geopereerd ten einde een groot aantal voorwerpen die hij had ingeslikt, te verwijderen. Daaronder be vonden zich eetlepels, geldstukken, elektriciteitsdraad, 126 halve bedspira- len, een stuk overhemd en een rozen krans, zo meldde het Britse medische tijdschrift „Medical Journal". De werkgeversbonden hebben de werk gevers in Nederland opgewekt hun steun te blijven geven aan het georgani seerd overleg. In een perscommuniqué van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, samenwer kende in de Raad van Nederlandsche Werkgeversverbonden wordt het volgen de opgemerkt: „De verschillende actuele vragen van loon- en prijsbeleid, alsmede enkele an dere vraagstukken die belangrijke on derdelen van het regeringsbeleid ra ken, vormen ook in de kring van de in de Raad van Nederlandsche Werkge versbonden samenwerkende centrale organisaties een onderwerp van inten sief beraad. Hun streven is erop gericht in het kader van het overleg in de S.E.R. en de Stichting van den Arbeid zo spoedig mogelijk te komen tot een uitspraak over het loonbeleid voor 1964. Hierbij zullen de ernstige moeilijkheden, die zich de laatste maanden wederom voordoen op de arbeidsmarkt, de bijzon dere aandacht hebben. Met bezorgdheid moet worden geconstateerd dat deze moeilijkheden reeds in verscheidene be drijfstakken hebben geleid tot een aan tasting van het georganiseerde overleg. Hoewel de verbonden erkennen, dat de huidige situatie de individuele onderne mingen voor grote problemen stelt, zijn zij van mening, dat dit georganiseerde overleg in zijn verschillende vormen de basis dient te blijven van het loonbe leid. In het belang van het bedrijfsleven zelf wekken de verbonden de werk gevers op hieraan hun steun te blijven geven". Om twee uur gistermiddag is een DC-8 lijntoestel van Pan American World Airways, dat met 20 passa giers uit Hamburg kwam, bij de landing op baan 05-23 van Schip hol met zoveel vaart neergekomen, dat de machine niet tijdig tot stil stand kon komen. Het toestel schoot aan het einde van de baan het natte grasland in en groef met de wielen een spoor van circa 250 meter lengte voor het ten slotte stil hield. Daarbij raakte de gondel van de linker- buitenmotor een aan het eind van de landingsbaan opgestelde monitorpaal en werd daarbij licht beschadigd Niemand in het toestel liep ernstig let sel op. De passagiers zaten zoals gebrui kelijk bij iedere landing met veiligheids riemen in hun stoelen vastgegespt. Wel voelden zij dat de machine abnormaal stootte bij het uitrollen, doch er ontstond zelfs geen spoor van paniek. De gezagvoerder nam zijn toevlucht tot de luchtremmen, die alleen in noodgeval len worden gebruikt, aldus de heer L. L. Johnson, directeur voor Nederland van Pan American. Het gevolg was, dat de 8 wielen van het hoofdlandingsgestel blokkeerden en dat snel na elkaar alle 8 banden sprongen. Terwijl het vuur uit het staal van de geblokkeerde wielen sloeg en de aan flarden gescheurde banden een lucht van verbrand rubber verspreidden, zeul de de zware DC-8 over het laatste deel van de baan en gleed vervolgens nog circa 250 meter over het glibberige gras land door. Het toestel was op weg naar New York. De gestrande passagiers werden overgeboekt op een K.L.M.-ma- chine, die later in de middag naar New York vertrok. De verklaring van deze ongelukkige landing ligt in het feit, dat de ma chine iets te hoog binnenkwam. Er hing een lichte mist, doch al was het zicht dan geen 100 procent, het was toch boven het minimum. Het hoge binnenkomen had tot gevolg dat de machine het begin van de baan miste en pas een eind verderop de wielen op het beton plaatste. Voor een nor male uitloop was het resterende stuk van de 2150 meter lange baan onvoldoen de. Tijdens haar bezoek van woensdag aan de tentoonstelling „Frisiana" in de grote nieuwe Frieslandhal te Leeuwarden, toonde H.M. Koningin Juliana levendige belangstelling voor een grote maquette van de provincie Fries land. De koningin liet zich uitvoerig over allerlei bijzonderheden vertellen. AlWWWnAAftlWWWtfUI/WWWWWWWWMVWWWUVWVWVWWWWWMVWWVWWWWWWWWWWWA/WWWVWftlWWWW Hoewel de Nederlandse regering van mening is en dat ook in de raad van ministers, de Europese Economische Ge meenschap zal laten blijken dat de exportsubsidies van E.E.G.-landen op consumptieaardappelen dienen te worden afgeschaft, zal de minister van land bouw en visserij noodgedwongen een toeslag verlenen op Nederlandse con sumptieaardappelen bij export naar niet- E.E.G.-Ianden, zo is van de zijde van het ministerie meegedeeld. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van het produktschap voor aardappelen en van het landbouwschap heeft de minister zich bereid verklaard voor vijftig procent een rijksbijdrage uit gelden van het Landbouw Egalisatie fonds te verlenen in een toeslag van 3,70 per 100 kilogram consumptie aardappelen bij export naar niet-E.E.G.- landen. Minister Biesheuvel heeft ge meend aan het verstrekken van een der gelijke toeslag te moeten medewerken, teneinde de exporteurs van Nederlandse consumptieaardappelen in staat te stel len op voet van gelijkheid met andere landen Frankrijk en België zijn eer der tot het verstrekken van toeslag overgegaan te concurreren in het be lang van het behoud van onze traditio nele afzetmarkten. De Spaanse stad Alicante en om geving zijn gistermorgen vroeg door een wolkbreuk getroffen. Een vierjarig meisje is hierbij om het leven gekomen. Door de wolkbreuk, de ergste sinds mensenheugenis, zijn de lager gelegen straten van de stad in woeste stromen herschapen. In het nabijgelegen Albufera werden van een kampeerterrein verscheidene auto's en caravans in zee gespoeld. Toen het door de wolkbreuk wassende water het kampeerterrein bereikte, vluchtten de kampeerders en het personeel naar nabijgelegen flatgebouwen. De civiele gouverneur van Alicante nam in badkostuum gekleed deel aan het redden van mensen en van auto's. >MwiAiMwiiwvwiiwimviAn/vwwvwvwi#vwimwviiw< De 55-jarige president van Pakistan, Mohammed Ayoeb Khan, heeft kort geleden een beroep gedaan op de jeugd van zijn land. „Verdedigt uw land tegen de gevaren die het zowel van binnenuit als van buitenaf bedreigen, overdenkt mijn woorden en mijn daden en wanneer U denkt dat zij oprecht zijn volgt dan mijn beraad", zo sprak Pakistans ster ke man, die zich momenteel naar het schijnt niet zo sterk meer voelt staan als vijf jaar geleden, toen hij de macht van president Mirza overnam. Onheilsprofeten voorspelden in dat jaar van de machtsovername, dat het regime- Ayoeb Khan geen lang leven beschoren zou zijn. De plannen van de nieuwe lei der leken te idealistisch om voor ver wezenlijking vatbaar te zijn. Allereerst wilde Ayoeb Khan namelijk de corrup tie uitbannen. Dit kwaad tierde zo welig in Pakistan, dat zelfs ministers zich er aan schuldig maakten. Leiders van de partementen waren betrokken bij sme rige zaakjes zoals klandestiene graan- importen, de dollars van de buitenland se hulp, die het volk ten goede hadden moeten komen, vloeiden in de zakken van degenen, die er het eerst mee in aanraking kwamen en zelfs werd de naam van een minister genoemd in ver band met een grote goudsmokkelaffaire. Zo lag de situatie toen Ayoeb Khan be sloot het mes in het corruptiegezwel te zetten. Zijn vrienden wensten hem sterk te toe. maar geloofden niet in zijn suc ces. Zijn vijanden beloofden hem in kor te tijd klein te zullen krijgen. Zo wijd- verbreed was de corruptie, dat de meest goedwillende medewerkers van Ayoeb Khan van mening waren, dat het min stens een generatie zou duren vóór de zuiveringsactie enig resultaat zou heb ben. Maar Ayoeb Khan heeft de pessimisten versteld doen staan en zijn optreden is zijn vijanden lelijk tegengevallen. Op soldateske wijze pakte hij het probleem aan en in nog geen vijf jaar heerste een geest van discipline, die men eerder niet voor mogelijk had gehouden. aar de corruptie was slechts één van de vele vraagstukken, waar mee de regering van Pakistan te wor stelen had. Nog steeds niet opgelost is bijvoorbeeld de kwestie-Kasjmir en van even groot belang is de scheiding van het land in een oostelijk en een weste lijk deel. Deze verscheurdheid heeft een sterke oppositie gesticht, vooral in Oost-Pa- kistan, dat zich achtergesteld voelt ten opzichte van West-Pakistan, waar het regeringsapparaat is gevestigd. In Oost- Pakistan is een afscheidingsbeweging aan het werk en het feit dat in dit ge deelte van het land ook de drie groot ste oppositiepartijen zetelen, spreekt boekdelen over de verhoudingen in Pa kistan. De eenheid te bewaren is een van de moeilijkste opdrachten, waarvoor Ayoeb Khan zich thans geplaatst ziet. Van grote invloed op de moeilijkheden is daarbij het mislukken der onderhan delingen met India over Kasjmir. De strijd om Kasjmir heeft Pakistan tot dusver nog enigszins bijeengehouden, want de partijen mogen het dan onder ling over niets eens zijn, zodra Kasjmir ter sprake wordt gebracht, vormen zij één gesloten front. Dat Kasjmir de Pa kistani zwaar op de maag ligt, blijkt ook uit het feit, dat er een speciaal mi nisterie voor het Kasjmir-vraagstuk be staat, dat door Ayoeb Khan in eigen persoon wordt geleid. Door het mislukken van de besprekin gen met India is de verstandhouding tussen de twee landen zeer slecht. Pre sident Ayoeb Khan ondervindt daar per soonlijk groot nadeel van, want nu India door Engeland en Amerika in ijltempo wordt bewapend om China te kunnen weerstaan, dringt de oppositie in Paki stan des te heviger aan op een links georiënteerde politiek. Ayoeb Khans verbond met het westen (de Zuid-Oost- Aziatische Verdragsorganisatie) wordt op die manier direct bedreigd. Het wordt steeds moeilijker voor de militante pre sident om de voorstanders van neutra liteit of vriendschap met de Chinese communisten met een kluitje in het riet te sturen. Het is in dit licht ook be grijpelijk, dat hij weinig voelt voor di recte algemene verkiezingen. Het bij de Dordtse scheepswerf „De Biesbosch" voor Zweedse re kening in aanbouw zijnde koel- schip „Frigion", dat vanmiddag om zes uur officieel te water ge laten en met het gebruikelijke ri tueel getoond zou worden, heeft dat plechtige moment niet afge wacht, maar is op eigen gelegen heid de helling afgegleden. Het kreeg daartoe de kans door een breuk in de klink, waardoor het schip ging glijden en spotte met alle hellingmateriaal dat het nog tegen wilde houden. Groot was uiteraard de consternatie bij het werf personeel. Er ontstond echter geen ramp. Aan de helling werd alleen enige schade aange richt en een employé werd getrof fen door een stuk hout. waardoor hij een lichte verwonding opliep. Een aan de andere kant van de Merwede passerend sleepschip liep door rondvliegend materiaal lichte schade op. De „Frigion" deerde dat alles niet; het schip was voor spoedig van stapel gelopen en dreef nu statig op het water. Om dat men het moeilijk weer op de helling kan brengen zal de plech tigheid van donderdag nu beperkt blijven tot het dopen. fWWWWWWtifWWWWWUWVWWWWWWV ff De koetsiers van de calèche, waar in de oudste drie prinsessen dinsdagmiddag naar de Ridder zaal zouden rijden, treft geen enkele blaam over het op hol slaan van de paarden, zo heeft de eerste stalmeester, luit.-kolo- nel W. F. K. Bischoff van Heemskerck gistermorgen op een persconferentie in de ko ninklijke stallen in Den Haag verklaard. „Maar onze paarden moeten alles kun nen. Het mag niet voorkomen. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik elk jaar blij ben als de tocht naar de Ridder zaal heen en terug is afgelopen. Paarden blijven altijd paarden. Wij oefenen intensief hier in de stallen. Wij gebruiken daar muziek bij en wij hebben een geluidsinstallatie met het gejuich van publiek. Maar oefenin gen zijn heel anders dan de werkelijk heid". De eerste stalmeester meent dat de paarden al zenuwachtig en geschrok ken waren voordat de prinsessen in stapten. Een getuige van de tribune bij het paleis heeft hem gezegd dat dat de paarden nog eens geschrok ken zouden zijn van de klap, toen een man van de erewacht flauw viel. De koetsier kon de paarden niet.meer houden toen een teugel brak. Maar de koetsiers kunnen ook niet met zekerheid verklaren wat er nu pre cies is gebeurd. Het is gebleken dat de paarden naar rechts gedrukt zijn, en niet dat de koetsiers ze naar rechts hebben getrokken. ,Als ze naar links geweken waren, zou den ze in de grote tribune gehold zijn. Dat zou vreselijke gevolgen gehad kunnen hebben, omdat paarden in een dergelijke toestand er dwars doorheen gerend zouden zijn". ,Alle paarden waren dinsdag onrustig. Een deskundige heeft verklaard dat dit heel normaal was. Na een koude zomer is opeens een vochtige druk kende warmte gekomen. Zelfs de mensen waren prikkelbaar", aldus de eerste stalmeester. Hij achtte het een succes dat in enkele minuten tijds de paarden, waarvan er een gevallen was, en de calèche van het Lange Voorhout verdwenen waren. Luit.-kolonel Bischoft van Heemskerck deelde mede dat de koninklijke stal len over twintig paarden beschikt, die op prinsjesdag alle meelopen. „Het is de eerste maal dat in staat sierijden een ongeluk is gebeurd. Wij zullen de paarden nog meer oefenen. Volgend jaar laten wij mogelijk men sen naast de calèche lopen". Eén paard liep voor de eerste maal mee. Maar het heeft een jaar lang ge oefend. De sectiekoetsier, de heer C. J. Loman doet thans gewoon dienst. De andere koetsier de heer D. J. H. van Florestein heeft waarschijnlijk een gebroken middenvoetsbeentje. „De prinsessen waren aanvankelijk wel geschrokken, maar de konink lijke familie is zeer „paardenminded". Zij weet dat zoiets kan gebeuren. De koetsiers worden natuurlijk niet ont slagen of gestraft. De heer Loman is al 37 jaar in dienst en de heer Van Florestein werkte hier al voor de oor log", aldus de eerste stalmeester. Ayoeb Khan is persoonlijk een echte vriend van het westen, ook at doet hij wel eens onvriendelijk tegenover En geland en Amerika. Hij heeft veel van de westerse gewoonten overgenomen, nadat hij het belangrijkste deel van zijn opvoeding in Engeland ontving. Ayoeb Khan werd namelijk geboren als de zoon van een hoornblazer in het voor malige Brits-Indische leger. Hij kende het soldatenleven dus al zeer jong en het was dan ook geen wonder, dat hij na een korte studie aan de Islamitische universiteit van Aligarh naar de be faamde militaire academie van Sand hurst ging. In 1928 hij was toen dus twintig jaar oud werd Ayoeb Khan beëdigd en kwam hij als officier bij een Brits regiment— de Koninklijke Fuse liers. Daarna kwam hij in het Punjaab- regiment terecht, dat na de deling van India werd opgenomen in het Pa kistaanse leger. Een voorspoedige carrière kenmerkte Ayoeb Khans verdere soldatenleven. In de tweede wereldoorlog zag men hem aan het hoofd van een bataljon in Bir ma en in 1947 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel en Kreeg hij een rusti ge baan als chef van de personeelsafde ling van het leger. Daarna ging het snel omhoog. In 1948 was hij generaal-majoor en bevelhebber van de Oostpakistaanse divisie en in 1950 kwam zijn benoeming tot adjudant- generaal van het Pakistaanse leger, waarna hij een jaar later de opperbe velhebber van dit leger, sir Douglas Gracey, opvolgde. Ayoeb Khan was in die tijd nogal be vriend met de toenmalige president Is- kander Mirzas en toen deze in 1956 het parlement naar huis stuurde en de par tijen verbood in een poging een eind te maken aan de corruptie, werd Ayoeb Khan regeringschef. Daarvóór "was Ayoeb Khan reeds enkele jaren minister van deferriie geweest, maar de politiek trok hem niet en hij nam ontslag zodra hij de kans schoon zag. Tragisch voor hem, dat hij nu midden in de politieke zorgen zit, die hij altijd heeft trachten te ontwijken. PRESIDENT AYOEB KHAN ..politiek tegen heug en meug.... In Tokio hebben 61 landen een verdrag ondertekend inzake misdaden aan boord van vliegtuigen. Een misdaad bedreven aan boord van een vliegtuig zal voortaan wor den berecht door het land waar het vlieg tuig is ingeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3