DJAKARTA ONDER MILITAIR BESTUUR Britse ambassade door betogers in as gelegd ,0ok werkgevers 4 proeent niet Defensie Maleisië in paraatheid staat van LANDBOUWHAVEN VOOR „N00RD-SL0E" ACTIE TEGEN ZUÏD-AFRIKA BEPLEIT Onspreekbaar proza Suatiegeul bij gemaal ,De Piet' wordt kanaal' ACHESON BEZORGD OVER NIEUWE NATIONALISME IN WEST-EUROPA Standpunten in Stichting Arbeid niet ver uiteen Vandaag... Troepen naar Noord-Borneo Indonesië brengt kwestie-Maleisië voor de V.N. Ongevallen bij ontgroenen in Utrecht TWEE ZUSJES ZWAAR GEWOND NA ONGEVAL WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Domburg herbergt Engelandvaarder LEGER NEEMT GEZAG OVER NA ERNSTIGE ANTI-ENGELSE OPSTOOTJES Europa en Amerika De kunnen niet zonder elkaar N.V.V.-bestuurder Kloos Kinderen weg Politiebscherming Geen zorgen Kern van de zaak Belachelijk Echtpaar gedood door kolendamp K Prinses Beatrix opent fabriek in Noord-Ierland Aanbesteding op 29 oktober in Den Haag Goed winterpeil 206e jaargang - no. 220 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie f »an fle Velde f. B den Boei en W de Pa eter HooldredactieW Leertouwer en Q A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; rraneo per post J 8,25 p. kW. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vllssingen: Walstiaat 58-60 tel 2355 (b.g.g red 3508. adv 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel 3841 Ib.gg red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g g. red 7853. adv. 5213); Oostburg; tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2911. Zierikzee- red tel 2425 adm tel 2094 0 Adv pr. 30 ct. o. mm. Min. o. adv. f 4,50. [ngez. med 3 x tarief Kleine adv. (max 8 regels) 30 et. D. regel (min. 1,50) .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 19 sept. 1963 Pagina 2 Een menigte van meer dan dui zend betogers heeft in Djakarta de Britse ambassade geplunderd en in brand gestoken. Dansend om de brandende limou sine van de Britse ambassadeur, Andrew Gilchrist, schreeuwt de massa anti-Engelse en anti-Ma leisische leuzen. Twee meisjes uit Rijswijk zijn gister middag zwaar gewond, toen zij op de Van Vredenburchweg in deze plaats door een achteropkomende zandauto werden aangereden. De 13-jarige Yvonne Olgers, die haar zevenjarig zusje Ingrid achterop had, slipte met haar fiets in los zand op de weg. Beiden kwamen onder de auto te recht. Het oudste meisje werd levens gevaarlijk gewond naar de Ursulakliniek te Wassenaar overgebracht. Haar zusje, dat waarschijnlijk 't linkerbeen zal moe ten missen, is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht. „BETOVERING DOOR STATUSSYMBOLEN" De voormalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Dean Acheson heeft gister avond in Den Haag een redevoe ring gehouden waarin hij het herlevend Europese nationalis me in scherpe bewoordingen veroordeelt. De heer Acheson die evenals de Neder landse vice-voorzitter van de Euro pese commissie, dr. S. L. Mansholt, In de Indonesische hoofdstad Djakarta is gisteravond de staat van beleg afgekondigd, naar aanleiding van ernstige ongeregeldheden door losgeslagen menigten die het gebouw van de Britse am bassade in brand staken. De staat van beleg werd van kracht om half negen gisteravond plaat selijke tijd, twee uur gistermiddag middeleuropese tijd, op verzoek van het stadsbestuur. Het gezag berust nu bij het commando van het militaire garnizoen. ken. Een zal er blijven, de twee ande ren gaan door naar Londen. De pas poorten van de kinderen waren ver brand, en ze hadden niets bij zich dan hun bagage. De demonstranten in Djakarta staken ook meer dan twaalf ambassadeauto's in brand, die tegen het vallen van de avond verwrongen waren tot massa's verwrongen metaal. Boven het gebied hing een dichte rookwolk. Het gebouw van de Britse cricketclub, dat in een voorstad van Djakarta is gelegen, werd vernield. De meubels werden naar bui ten gesleept en in brand gestoken. /wvwwwwvwwwwwwwwvwwwwvw De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft in tussen verklaard dat er geen plan be staat om de Britse handelsondernemin gen in Indonesië te nationaliseren. De minister zei dit in Bangkok tijdens een kort oponthoud op zijn reis naar New York, waar hij de zitting van de alge mene vergadering der V.N. zal bijwonen. (Van onze Haagse redactie) „Er is een groeiend begrip te con stateren voor het standpunt van de vakcentrales". Dit verklaarde drs. D. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., na afloop van de gis termiddag te Den Hkag gehouden Protestbetogingen tegen de vor ming van de nieuwe Zuidoostazia- tische natie Maleisië, leidden tot heftige anti-Britse betogingen. En kele personeelsleden van de Britse ambassade werden gewond, zij het niet ernstig, toen het gebouw werd aangevallen. De meeste leden vluchtten onder bescherming door de politie. De jeugdige demonstranten verschaften zich toegang tot het ambassadegebouw en gooiden meubilair, boeken en alle an dere dingen die ze van hun plaats kon den krijgen, naar buiten. Het interieur van het gebouw brandde uit. De Britse ambassadeur, Andrew Gil christ, keek toe, omringd door be wakers, totdat hij en personeelsleden van de ambassade in jeeps en onder bescherming werden afgevoerd. Het nabijgelegen huis van Gilchrist werd door een andere menigte belegerd. Maar zijn vrouw genoot bescherming van politie en militairen. De drie kin deren van het echtpaar Gilchrist zijn gisteravond naar Singapore vertrok- De speciale commissie van de V.N. inza ke apartheid heeft gisteren een beroep op de algemene vergadering en de Vei ligheidsraad gedaan om de uitstoting van Zuid-Afrika uit de volkerenorgani satie te overwegen. Ook zou de moge lijkheid moeten worden overwogen om onder auspiciën van de V.N. een verbod in te stellen op de levering van wapens en olie aan dat land. De commissie waarin elf landen zijn vertegenwoordigd, pleit voorts voor stopzetting van de emigratie naar Zuid- Afrika en voor beëindiging van buiten landse beleggingen in en het niet meer vertrekken "van leningen aan dal land. De commissie inzake apartheid weid vo rig jaar november ingesteld om voort durend het oog te houden op de Zuid- afrikaanse rassenpolitiek. Zij is van oor deel dat de „buitengewone ernst van de toestand in de republiek nieuwe maat regelen overeenkomstig het handvest vereist". Het handvest van de V.N voor ziet in „opschorting van de rechten en privileges als lid-staat en uitstoting uit de V.N. en de gespecialiseerde organen", aldus de speciale commissie. Volgens haar stoort Zuid-Afrika zich niet aan de resolutie waarin de Veiligheidsraad vorige maana opnieuw pleitte voor be ëindiging van de apartheidspolitiek. ...komt de uit negenenveertig ol ficieren bestaande Hoge Raaó van het Leger des Heils (ondei wie de luitenant-commissioner W F. Palstra, territoriaal leider vai het Leger des Heils in Nederland te Londen bijeen voor de verkie zing van een nieuwe generaal tei vervanging van generaal Wiltred Kitching, die in november a.s. de actieve dienst van het Leger des Heils zal verlaten. Motorpolitie haalde leden van Britse gezinnen uit hun huizen in Djakarta en het aangrenzende Kemajoran op. Ongeveer vijftig Britse mannen, vrouwen en kinderen, onder wie de Britse ambassadeur Gilchrist, zijn samengebracht in het hoofdkwartier van de motorpolitie in Djakarta, waar zij onder bescherming staan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, die, gisterochtend de Indonesische ambassadeur te Londen had ontboden in verband met de aanval van Indonesische relletjesmakers op de Britse ambassade te Djakarta, heeft Diah gistermiddag opnieuw laten komen. VwWWVX/VX/X/WV/WWWVWWWWWWWWWA/WV Premier Abdoel Rahman van Ma leisië heeft gisteren meegedeeld, dat zijn kabinet de verdediging van het land in staat van paraat heid heeft gebracht. Het verbreken van de diplomatieke be trekkingen met Indonesië en de Philip- pijnen, zo vertelde hij op een persconfe rentie, dwingt de regering op alles voor bereid te zijn. Engeland heeft Maleisië al eerder laten weten, dat het bereid is de nieuwe staat te helpen zijn onafhan kelijkheid te verdedigen. Op de vraag wat de reactie van Soe- karno wel zou zijn op de Maleisische maatregelen, zei Abdoel Rahman, dat hij zich daar geen zorgen overmaakt. „Ik heb al het mogelijke gedaan om de vrede te verzekeren. Ik kan niet meer doen". De regering heeft in overleg met de mi litaire leiders besloten een verdedigings- raad in te stellen. Er zijn maatregelen genomen tot oproeping van reservisten en om op andere wijze de sterkte van het leger te vergroten. Ook de politie zal worden versterkt. Aan de civiele diensten ter bescherming van de bevol king wordt eveneens gewerkt. Maatre gelen worden voorts genomen om troe pen over te brengen naar Serawak en Sabah op Borneo. Dr. Soebandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, heeft giste ren verklaard, dat Indonesië de kwestie Maleisië bij de V.N. aanhangig zal ma ken. Boze betogers in Koeala Loem- poer, de hoofstad van de nieuwe federatie Maleisië, hebben dinsdag danig huisgehouden in de Indo nesische ambassade in hun stad. Foto: met geheven vuisten mar cheert de menigte met spandoeken op naar de ambassade. Op de voorgrond wordt een omgekeerd portret van president Soekarno meegedragen. VWVWWWWWWWWWVWVWWVWWWWWVVli In Kiel is de eerste kielplaat gelegd voor de eerste Westduitse vrachtboot met kern- aandrijving, waarvan de bouw 50 miljoen mark (ongeveer 45 miljoen gulden) gaat kosten. Het 16.000 ton metende schip moet in 1967 in de vaart komen. Eerst zal de vrachtboot enkele korte reizen maken voor onderzoekingen. vergadering van de Stichting van den Arbeid, die zich uitvoerig had beraden over de huidige gespannen loonpolitieke situatie. De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, zei, dat ook de werk gevers de 4 procent, waarmee de lonen volgens het rapport van het Centraal Planbureau in 1964 verhoogd kunnen worden, „niet reëel" vonden. Van werk geverszijde werd opgemerkt, dat „men niet gek ver meer van elkaar stond, hoewel er nog van alles kan gebeuren". op een buitengewoon congres van de Europese Beweging in de Ridderzaal sprak over een Atlantisch deelge nootschap en Europese eenheid, stel de de lotsverbondenheid van de Ver enigde Naties en Europa centraal in een betoog over de onodzaak van niet alleen gemeenschappelijke de fensie maar ook van een gemeen schappelijke aanpak van econobische en financiële problemen. Voor de Verenigde Staten is het zeer ver ontrustend, zo zei de Amerikaanse oud-minister, dat in Europa weer na tionalistische stemmen opgaan. De vorderingen in de richting van ge zamenlijk handelen in gemeenschap pelijk belang schijnen tot stilstand te zijn gekomen en in deze beginnende politieke contrarevolutie zien wij een aanval op de beweging naar een heid binnen Europa en een ondermij nen van het bondgenootschap tussen Europa en Amerika. De kern van de zaak is dat zowel Euro pa als Noord-Amerika geen afzon derlijke strategie meer kan voeren. Sommigen in de Europese Beweging Drs. Roemers noemde het percentage van 4 procent „belachelijk", omdat hiermede in de huidige omstandig heden niet kan worden gewerkt. Overigens was het rapport van het planbureau gisteren in de vergade ring van de Stichting van den Ar beid nog niet aan de orde geweest. Ook was er geen enkel percentage genoemd, waarmee dan wel de lonen zouden moeten worden verhoogd. Het rapport van het Centraal Planbu reau is in het huidige stadium in de eerste plaats een zaak van de commis sie ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. Naar alle waarschijnlijkheid zal volgende week het reeds aange kondigde gesprek van de Stichting van den Arbeid met de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, plaats hebben. De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer C. J. van Mas- trigt, zei eveneens, dat de werkgevers het standpunt van de vakcentrales met begrip hadden benaderd. Zoals bekend hebben de vakcentrales zich uitgespro ken voor een aanpassing van het Neder landse loon- en prijspeil aan 't Europees niveau. In het officiële communiqué, dat na af loop van de vergadering van gisteren werd uitgegeven, wordt gezegd, dat het stichtingsbestuur aandacht heeft besteed aan de vraag, welke maatregelen, die tot vermindering van de- spanningen zouden kunnen leiden, in overweging kunnen worden genomen. De uitgangspunten van deze maatrege len zouden echter moeten zijn de grond slagen van het huidige loonbeleid als mede de verantwoordelijkheid, die het georganiseerde bedrijfsleven draagt voor de sociaal-economische ontwikkeling van ons land. Het communiqué meldt verder, dat deze maand in de commissie ontwik keling nationaal economie van de S.E.R. deze vragen eveneens onder ogen zullen worden gezien. Het echtpaar A. Roeifszema en M. Roelszema-Smit, beiden 68 jaar, is dood aangetroffen in hun woning aan de Ubbo Emmiussingel 12 te Groningen. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat het echtpaar maandagmiddag tijdens een middagslaapje door kolendampver giftiging om het leven is gekomen. De man zat in een leunstoel in de kamer en de vrouw lag gekleed op de divan. AKtliiK Dean Acheson zien het herlevend nationalisme in Europa als het natuurlijk gevolg van een fenomenaal economisch herstel, als Europa's nieuwe gevoel van eigenwaarde dat doet streven naar de allures van een grote mogendheid, naar het vermogen en de macht om een eigen strategie te voeren. Dit standpunt vernietigt echter dat wat van essentieel belang is om tot Euro pese en tot Atlantische eenheid te komen, nl. het vermogen om de vraagstukken te zien als gemeen schappelijke vraagstukken, waarvoor gezamenlijk handelen in gemeen schappelijk belang vereist is. Dit standpunt concentreert zich niet op gemeenschappelijke belangen maar op statussymbolen. De betovering door statussymbolen heeft de Europese Beweging en het At lantisch bondgenootschap reeds in moeilijkheden gebracht. Het denken over de Europese defensie is gefrus treerd doordat men zich bijna alleen maar bezighoudt met de problemen van de kernwapens, zoals eigendom, beheer en gebruik. De Verenigde Staten zijn er mede schul dig aan dat men weer aanspraak denkt te kunnen maken op eigen posities en een eigen beleid, terwijl de defensieproblemen gemeenschappe lijke vraagstukken zijn die een ge zamenlijke en gemeenschappelijke defensiestrategie en defensiemacht eisen. Aanstaande maandag opent prinses Beatrix een Enkalonfabrïek te Antrim, bij Belfast. Tevens zal de prinses een muurschildering van Nederlandse kun stenaars onthullen, die de nieuwe indu striële banden tussen Nederland en Noord-Ierland voorstelt. De prinses zal per vliegtuig in Noord- Ierland aankomen en begroet worden door de gouverneur van Noord-Ierland, Lord Wakehurst, en de Nei rlandse zaakgelastigde Baron Boetzelaer van Asperen. e kritiek, die wij vandaag in deze kolom neerschrijven, is niet nieuw. Zij is in het verleden in vele kranten en tijdschriften geuit, maar helaas blijft zij actueel. Zij geldt namelijk het ge bruik van onze taal in de troonrede. Aanleiding voor ons daarop opnieuw kri tiek uit te oefenen was het luisteren naar het uitspreken van dit gewichtige staatsstuk. Wij hebben ons toen afge vraagd: hoe ter wereld is het mogelijk, dat een regering van de koningin ver langt een dergelijk stuk voor te dragen Het Nederlands is niet zozeer slecht in de zin van verkeerd taalgebruik, maar gaat heel duidelijk mank aan één kardi nale fout: hier is schrijftaal gebruikt in stede van spreektaal. Wie het verschil wil nagaan, moet dit stuk maar eens leggen naast een redevoering, die door de koningin zelf is geschreven, een kerstboodschap bijvoorbeeld. Een ver schil ais van de dag en de nacht. Spreektaal is van een andere orde dan het geschreven woord. Niemand die dat beter wist dan bijvoorbeeld Church ill, die beide vormen tot in de finesses beheerste. Het is boeiend te lezen in de memoires van zijn secretaresse hoe hij een rede voor het Lagerhuis voorbereid de: de toespraak werd op een speciale manier voor hem uitgetikt „speech- form" genoemd waardoor het geheel meer op een gedicht dan op een stuk proza leek. Zelfs in geschreven vorm hebben deze redevoeringen nog een sug gestieve werking: het is alsof men het ritme herkent in de levende taal van een geboren redenaar. Niet alzo echter bij de Nederlandse troon rede: dit stuk proza ademt de sfeer van ambtelijke kabinetten, de sfeer van de amb tenaar, die nauwge zet maar dor het programma der re gering vastlegt. Een toneelspeler zou zeggen: „Die tekst bekt niet, daar kan ik niets mee doen". Men moet be wondering voor de koningin hebben, dat zij dit onmogelijke proza nog zo wellui dend weet voor te dragen. Dat is geen geringe verdienste. Wie daaraan twij felt, moet de troonrede 1963 zelf maar eens hardop lezen. Vermoedelijk is hij na de tweede of derde zin al een keer gestruikeld. Men zal ons tegenwerpen, dat het hier om een belangrijk staatsstuk gaat, waarin het meer op de exactheid van de formulering aankomt dan op welluidend gebruik van het Nederlands. Ons ver weer: het één sluit het ander geenszins uit. Met een enkel voorbeeld willen we dit aantonen. In de eerste plaats met de zin over het kernstopakkoord. Dit staat er in de troonrede: „Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag dat tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden zal U weldra bereiken". Dat is uit een oogpunt van spreektaal een vervelende zin. Het deel namelijk dat wij tussen aandachtstreep jes hebben gezet, bevat een nieuw ele ment dat de frase als geheel nodeloos lang maakt en de moeilijkheid voor de spreekster aanzienlijk vergroot. De sa menstelling is bovendien onlogisch: er worden in één zin twee verschillende dingen gezegd, die elk een afzonderlijke mededeling waard zijn. Bijvoorbeeld ais volgt: „Het voorstel om het verdrag goed te keuren zal U weldra bereiken. De regering meent, dat dit akkoord tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden". Deze indeling is makkelijker uit te spreken, is ook voor de luisteraar begrijpelijker en sluit tevens nog beter aan de volgende zin aan, die begint met: „Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning Er zijn nogal wat zinnen in deze troon rede, waarop deze hak-procedure zou moeten worden toegepast. Een fraai voorbeeld troffen we nog in het slot van de rede aan, namelijk de volgende (let terlijk) adembenemende zin: „De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begrotingsbe handeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden genomen, kan met tertijd het overleg over deze keuze ver beteren". Wij vragen onze lezers het nog maar eens hardop te proberen. Met ons zullen zij zich dan afvragen waarom de ze onmogelijke constructie is toegepast. Het kan immers óók zo: „De verande ring, die de Tweede Kamer wil aanbren gen in de procedure van de begrotings behandeling, kan mettertijd het overleg over deze keus verbeteren. Ook dit jaar zal daarmee een proef worden geno men". Er zijn aldus vrijwel dezelfde woorden gebruikt, maar het klinkt veel beter. We laten nu maar buiten be schouwing, dat de aankondiging van de ze procedureproef eigenlijk helemaal taboe behoort te zijn in de troonrede: die proef is immers een aangelegenheid, die geheel en al behoort tot de orde van de werkzaamheden der Tweede Kamer. De regering staat daar formeel helemaal buiten. Maar we zullen het niet hebben over de materiële inhoud van de troon rede: het taalgebruik geeft al genoeg stof tot overpeinzing. Het is te hopen, dat diegenen die volgend jaar geroepen zullen zijn dit gewichtige staatsstuk samen te stellen, zich bewust zullen zijn van de eisen, die de spreektaal stelt. Als zij daar naar handelen maken zij tevens een hoffelijk, maar noodzakelijk gebaar jegens de koningin: zij dwingen haar niet meer ten aanhore en aanschouwe van geheel Nederland een onspreekbaar proza voor te dragen. HET NU nog ongerepte, stille AAIWIAAA/VMAAAAAAAAAAMWWWWWAAAA/UUMIV en afgelegen Noord-Sloe, het nieuwe landbouwgebied op de drooggevallen gronden in het Veer se Meer tussen Wolphaarts- dijk en Arnemuiden, krijgt vol gend jaar een eigen haven. Daar zullen schepen tot 1300 ton kun nen afmeren om landbouwpro- dukten te laden. Een transport centrum, dat - inclusief de los wal - bijna 4000 vierkante me ter zal beslaan. Het haventje komt te liggen aan het eind van :le zogenaamde suatiegeul, die van het gemaal „De Piet" bij Lewedorp naar het Veer se Meer loopt. Over anderhalve maand, op 29 oktober aanstaande, zal het object in Den Haag worden aanbesteed. Het is een onderdeel van een bestek, dat ongeveer 2,5 miljoen zal vergen. Een werk, in eerste instantie bedoeld om de afwateringsgeul van het oude land met zijn kronkelig beloop te verruimen en te normaliseren. Als gevolg van het afsluiten van het Veerse Gat is er een ander „regime" in de waterhuishouding gekomen. Dat heeft ook zijn invloed doen gel den op de suatiegeul, die het gemaal „De Piet" verbindt met het Veerse Meer. Het profiel moet danig veranderd worden om ervoor te zorgen, dat de stroomsnelheden zo klein mogelijk blijven. Het bestek van wat nu wel ongeveer een „afwateringskanaal" zal worden, krijgt, nat een oppervlak te van 40 meter, waardoor de stroom snelheid blijft beperkt tot 0,25 metei per seconde. Het buitenste deel van de geul bestaat uit zuiver zand en dit zal worden gebruikt voor de vor ming van een zanddepot, waarmee in de toekomst de wegenbouw in het Noord-Sloe gediend zal zijn. Ongeveer op dezelfde plaats, waar de grond voor dit zanddepot wordt weg gehaald komt de toegang naar de landbouwhaven. Een rechthoekige haven zal het worden, 125 meter lang en 25 meter breed. Analoog aan de landbouwhaven van Wolphaartsdijk Bij het ontwerpen van de Wolphaarts- dijkse haven is destijds rekening ge houden met de omstandigheid, dat het areaal landbouwprodukten uit het Noord-Sloe zich rondom een eigen haven zal concentreren. Welnu, zover is het dus op het ogenblik. Er is bijvoorbeeld een ra ming gemaakt, dat 10.000 ton bieten per jaar via de nieuwe landbouwha ven zullen wo «"en verscheept. De haven krijgt een diepte van 3.70 m. N.A.P.: het winterpeil zal dus altijd nog 3 meter water leveren. Dat geeft schepen tot 1300 ton gelegenheid om de kade te bereiken. Ruime mogelijkheden dus, vooral ook omdat in de binnenscheepvaart steeds meer grotere schepen in gebruik ko men. De loswal met een oppervlakte van ongeveer 600 vierkante meter zal onmiddellijk aansluiten op de aar te leggen hoofdweg door het Noord Sloegebied, zodat de landbouwer/ hun punt van aflevering gemakkelii' zullen kunnen bereiken. De land bouwhaven zal volledig worden inge richt met meerstoelen en ander geleirlewerken. In hetzelfde bestek, dat volgendi maand in Den Haag wordt aanbe steed, is nog een tweede zanddepot opgenomen. Bij Arnemuiden, waai een geul zal worden genormaliseerd (Zie slot pag. 2 kol. 3) Bij de ontgroening in Utrecht hebben zich enkele onregelmatigheden voorge daan. Dit werd geconstateerd door de senaat van het Utrechtse studenten corps en door het bestuur van de r.-k. studentenvereniging „Veritas". Zij rapporteerden dit aan de rector magnificus prof. dr. H. Freudenthal die gisterochtend op een persconferentie meedeelde dat van excessen geen sprake was. Er hebben zich enkele ongevallen voorgedaan onder meer liep een der groenen een hersenschudding op. In drie gevallen werden klappen uitgedeeld. De studenten die zich hieraan schuldig hebben gemaakt zijn voor enkele weken geschorst. Prof. Freudenthal zei een te genstander van de ontgroening te zijn. Ook de kritiek die men buiten de uni versiteit op het ontgroenen heeft, be wijst, aldus prof. Freudenthal, dat dit nint meer in onze maatschappij past. Het kaalscheren van de studenten noemde hij eveneens een ergerlijke ver toning. Zowel de senaat van het Utrechtse stu dentencorps als de besturen van de ver schillende studentenverenigingen zien toe dat zich bij de ontgroening geen moeilijkheden voordoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1