Wijziging incassosysteem bespaart Middelburg jaarlijks 14.800.- AGENDA 3SP* Zonder klemmen lijmt u snel met SNELFIX "SSg? I 7Ite Tlïifflm Dansiemonstraties op Goese markt Verbeteringen rond Berkenlaan WALCHEREN Peking-epos werd geprolongeerd Jaarvergadering en gongwedstrijd van schaakvereniging AMBTSWONING BURGEMEESTER TER BESCHIKKING HOUDEN B. en w. Goes niet voor verplaatsing chr. huishoudschool MARKTBERICHTEN Voorstel tot girering in de gemeenteraad van 23 september mmm... I dat is lekker... Benelux-studiedag over grensgebieden Omschakeling Concert in Middelburgs Huis van Bewaring N.V.V.H, ZETTE SEIZOEN IN MET INTERESSANTE LEZINGEN OVER HANDWERK Geldlening voor afvoer rioolwater in het uitbreidingsplan Zuid Restauratiekosten Kloveniersdoelen Krediet voor aanleg van speelveld in Stromenwijk Uitrusting werkeenheid elektriciteitsbedrijf Materiële schade bij twee aanrijdingen Apparaat: ieder op zijn beurt FILMS IN ZEELAND Cursus huisverpleging in Vlissingen Sportvereniging vergaderde Meerderheid raad Grijps\erke Voorzitter: „troef bij het aanwijzen van plaats tot centrumgemeente" Gemeenterekening Bouw nieuw loodsvaartuig voor Vlissingen overwogen Zeemansvrouwen bezochten Vlissingen Opnieuw vraag naar financierinsrsschema voor spoorli jn Goes Kleuter Brak heen Officiële publikatie WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Voor vergoedingen gas, water en elektriciteit In een voorstel aan de raad vragen b. en w. van Middelburg in prin cipe te besluiten tot invoering van een nieuw incasso-systeem bij de dienst gemeentebedrijven voor gas, water en elektriciteit. De voorge stelde wijziging bestaat hierin, dat het bestaande geldophaalsysteem wordt vervangen door het systeem van girostortingen. Van de 9000 verbruikers betalen er 3000 per giro en van de 6000 gebruikers worden de verbruiksnota's aan huis aangeboden. Ongeveer 78 pro cent betaalt direct en 22 procent betaalt per kas of per giro. (Advertentie) Na het jeugdmuziekfeest dinsdagavond het dansfeest op de Goese Grote Markt. Deze bijdrage van de Goese Mitsen standcentrale aan de fruit- week bood de honderden bezoekers het neusje van de zalm: een gracieu ze demonstratie van Nederlands kampioendanspaar Jeanne Assman en Wim Voeten met een voortreffe lijke begeleiding van het Goese dans en showorkest „The Orpheans". Sierlijk en stijlvol demonstreerden zij de rumba, de samba, de eha-cha-eha, na de pauze, de slow-fox, de tango, de Engelse wals en de quickstep. De bezoekers wisten hun prestaties naar waarde te waarderen, zo viel uit het telkens opklaterend applaus te con stateren. En fruitfee Kitty Claeys, die met haar hofdames en de be stuursleden van het „Zeeuws Fruit- corso" de demonstratie bijwoonden, toonde haar geestdrift even spontaan als innemend: na het eerste optreden van het kampioensdanspaar bood zij Jeanne Assman zonder te bedenken haar eigen boeket bloemen aan Het optreden van Jeanne Assman en Wim Voeten vormde niet de enige attractie tijdens dit openluchtdans feest. Er was ook de Middelburgse dansgroep „Medioburgum", die het publiek vergastte op enkele folklo ristische dansen, onder meer de Zeeuwse rei, de bruiloftsdans, „Ont moeting op het dorpsplein, Na het ringrijden en „Hei, 't was in de mei". En ook deze demonstratie kreeg de nodige bijval van de toeschouwers langs de lijn. Die toeschouwers kon den zelf eveneens aan hun trekken komen. Op de muziek van „The Orpheans" konden zij op de Grote Markt een dansje maken. Wat dan ook gebeurde. Rest te vermelden, dat de heer J. van Stee de verschillende attracties intro duceerde, dat er voor Jeanne Assman en Wim Voeten, behalve bloemen, ook een fruitmandie was en dat de Jeden van „Medioburgum" als blijk van waardering voor hun de monstraties een zakje fruit ontvin gen. In het kader van de Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen, zal op vrij dag 27 september in Gent een Benelux- studiedag worden gehouden. Het thema van deze studiedag is „Het grensgebied Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. De minister van maatschappelijk werk van Nederland, dra. J. F. Schouwenaar- Franssen zal spreken over de „Socio- culturele aspecten van de regionale ont wikkeling in de grensgebieden". Drs. v. der Made zal „de problemen van de so ciale zekerheid bij de grensarbeiders" behandelen. Voorts zullen dr. M. Anselin en prof. Kuyler de conclusies van het werk van Belgische en Nederlandse stu denten over de ontwikkelingsproblema tiek en de mogelijke samenwerking in het zuidelijke Deltagebied (West-Vlaan- deren, Oost-Vlaanderen en Zeeland) pre senteren. Verder zullen spreken prof. dr. A. J. Vlerick, drs. A. Buyst en prof. dr. E. Collin. Aan het einde van de dag zal er een algemene discussie zijn. Middelburg Electro: woensdagcyclus: Be minen heers, 19.30 uur. 14 jaar City: 55 dagen in Peking. 20 uur. 14 jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9-17 uur Vlissingen Alhambra: 55 dagen in Pe king, 8 uur, 14 )aar. Luxor: De gemas kerde ruiter. 8 uur, 14 iaar. Britannia. Rob van Reijn voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 8 uur. Goes Grand: 55 dagen in Peking. 20 uur, 14 jaar. Schouwburg „Juliana"' Exposi tie „RECRON", 10-22 uur. Prins van Oranje: Goese Middenstandsvrouwenver. met „Zakenrevue 1963", 19.30 uur. Grote Markt: -Judodemonstraties m.m.v. Anton Geesink, 20 uur. Grote Kerk: Foto expositie „Zie Gods Schepping", 15-17 en 19-21 uur. Museum Turfkade: Expositie Bevelandse voorwerpen, 10-12 en 14-17 uur. Temeuzen Luxor: De man die te veel wist, 8 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Les liaisons dan- gereuses. 8 uur, 18 Jaar. Zierikzee Huis van Nassau: Najaarsver gadering afd. Schouwen van de Ned. Bond Plattelandsvrouwen, 14.15 uur. Bergen op Zoom Roxy: West side story. 8 uur, 14 jaar. Luxor: Bloedwraak. 8 uur, 14 jaar. De voorgestelde regelingen biedt voor de verbruikers het nadeel dat zij die voorheen elke twee maanden de thuis aangeboden kwitantie betaalden voortaan aan het postkantoor moeten storten. Een voordeel is echter weer de besparing van de kwitantiezegel van 0,15 op ongeveer 70 procent der kwi tanties. In het voorgestelde inningssysteem ligt het in de bedoeling de girostortingskos- ten voor rekening van deze bedrijven te nemen. De nieuwe methode betekent voor de bedrijven een onmiddellijke kos tenbesparing van ƒ8200 en van ƒ6600 die per 1 oktober 1964 realiseerbaar is. Dit komt dus neer op een besparing van 14.800 per jaar. Hierin zijn de bezorg kosten van de nota's - die eveneens door het vervallen der incasso bespaard worden verwerkt. Wel zal bij invoer van het nieuwe systeem moeten worden overgegaan tot de aanschaf van een grotere wagen met een nieuw comman doliniaal voor de boekhoudmachine. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ4000. Het college van b. en w. is van mening dat men thans beter kan overgaan tot de aanschaf van een vol automatische boekhoudmachine, die geheel ingericht naar de eisen van de gemeentebedrijven op een prijs van ƒ29.789 komt. De inruil- waarde van de oude machine be draagt ƒ10.500. In het preadvies tekenen b. en w. aan dat ofschoon gesteld kan worden dat de besparing van het bedrijf ten koste gaat van de service aan de verbruikers de omschakeling van haalschuld op brengschuld niet steeds een extra gang naar het postkantoor voor de verbrui kers behoeft te betekenen. Met verwacht dat het aantal girobeta lers zal toenemen en dat de betaling van de nota dikwijls gecombineerd zal wor den met andere bezoeken aan de stad. Gunstige ervaringen in Maastricht en Roermond met de tijdige betaling der nota's volgens het voorgestelde systeem geven volgens b. en w. geen aanleiding tot ongerustheid over het ontstaan van de achterstand in de betaling. Daarom wordt de raad niet alleen voor gesteld in principe tot invoering van het nieuwe systeem te besluiten, maar even eens akkoord te gaan met de aankoop van een volautomatische boekhoudma chine en voor deze aanschaf een krediet van 19.289 te verlenen. MIDDELBURG Zoals ieder jaar gebruikelijk zal het Middelburgs Muziekkorps vrijdagavond weer een concert verzorgen in het huis van bewaring te Middelburg. Dit concert begint om 8 uur en staat onder leiding van de heer Piet Wisse. Voor verbeteringen nabij de Berkenlaan te Middelburg verzoekt het college van b. en w. aan de gemeenteraad een be drag van 96.890 te voteren. In het uit breidingsplan Griffioen II is een hoofd weg ontworpen in het verlengde van de in de bestaande woonwijk Griffioen I ge legen Berkenlaan. Deze huidige Berken laan is destijds niet ontworpen en aan gelegd als ontsluiting van een nieuw uit breidingsplan. Omdat deze laan voor de verwerking van het verkeer van en naar de stad uit de Griffioen II te smal is, is het nood zakelijk om de rijbreedte van 4.50 meter op 7 meter te brengen. Voorts is nodig de aanleg van een voetpad aan de Berkenlaan tussen het Middelburgsch- wegje en de Olmenlaan. Ook dienen er volgens b. en w. maatregelen uit ver keerstechnisch oogpunt te worden ge troffen. Zo moet om een beter uitzicht op de hoek Kornoeljelaan-Berkenlaan te verkrijgen, de Kornoeljelaan gedeel telijk worden verlegd. Ook zal de para- lelweg van de Olmenlaan tussen Es doornlaan en Eikenlaan moeten worden opgeheven. De voorzieningen hebben tevens betrek king op de aanleg van een haakse aan sluiting van de Kastanjelaan op de Ol menlaan. Als gevolg van de verandering van het karakter van de Berkenlaan zal ook de openbare verlichting ter plaatse een verbetering moeten ondergaan. Voor deze werkzaamheden vraagt het college van b. en w. aan de raad een krediet van 15.800 te verstrekken. De afdeling Middelburg en omstreken van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen heeft het nieuwe seizoen dins dagmiddag ingezet met een interessante bijeenkomst die werd verzorgd door twee dames van de stichting „Goed handwerk". Presidente mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst sprak in een kort welkomstwoord haar teleurstelling uit over de gang van zaken met betrek king tot het officieel bezoek dat de afde ling Leiden eind deze week aan Middel burg zou brengen en waarbij onder meer een ontvangst door de burgemees ter op het programma stond. Dit bezoek is nu uitgesteld tot het voor jaar 1964. Mevrouw H. Mos-Lubbi zette in haar inleiding het werk van de stich ting „Goed handwerk" uiteen. Zij bor duurde allereerst voort op de geschiede nis van het handwerk, dat zij een van de oudste vormen van kunstnijverheid noemde. In grote lijnen gaf mevrouw Mos aan, aan welke normen handwerk moet beantwoorden. Zij wees in dit ver band onder meer op de praktische bruik baarheid, het deugdelijk en passend ma teriaal en de kunstzinnige uitvoering. Tijdens de pauze werden de dames, die op de eerste bijeenkomst in de bovenzaal van hotel „Suisse" waren samengeko men, in de gelegenheid gesteld verschil lende werkstukken te bekijken. Daarna vertelde mevrouw C. Boomgaard-Lüc- kens het een en ander over oude merk lappen, waarbij zij speciaal de aandacht van de dames vestigde op het kruis- steekwerk. Het programma van de Mid delburgse N.V.V.H.-afdeling vermeldt voor 24 oktober een wijnvoorlichtings- middag, voor 28 november een lezing over „oude gebruiken rondom St.-Nico- laas" en voor 19 december een kerst avond. B. en w. van Middelburg stellen de raad Gemeente te 's-Gravenhage een geldle- van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeente te 's-Gravenhage voor, een geldlening van 750.000 te aanvaarden. Hiermee hoopt men onder meer de af voer van het rioolwater in het uitbrei dingsplan-Zuid te kunnen financieren. Voorts wil men voor dit bedrag de ver nieuwing van de openbare verlichting in de omgeving van de Schouwburg, het bouwrijpmaken van een gedeelte van het klein-industrieterrein, de bouw en in richting van een reinigingsgarage en de aanleg van een half Verhard sportveld mogelijk maken. De gemeenteraad van Middelburg wordt voorgesteld voor de le fase van de res tauratie van de Kloveniersdoelen een krediet te verstrekken van 319.920, Dit zijn de restauratiekosten le fase ten bedrage van 333.920 verminderd met het reeds door de raad verleende krediet van 14.000 voor het ontpleisteren van de Kloveniersdoelen. B. en w. van Middelburg verzoeken de raad ten behoeve van de aanleg van een speelveld voor de kinderen in de Stro menwijk een krediet van 13.100 te ver lenen. Op de hoek van de Westerschelde- straat-Zandkreekstraat is hiervoor een terrein gereserveerd. Het college geeft er de voorkeur aan dit terrein te asfal teren zodat het plateau geschikt wordt voor het rolschaatsen. Van de gedachten om op dit terrein ook speelwerktuigen te plaatsen heeft het college afgezien, omdat men in de nabije omgeving reeds over een uitstekend ingerichte speeltuin van de buurtvereniging ,,'t Zand" kan beschikken. Door de steeds toenemende werkzaam heden bij de gemeentebedrijven voor gas, water en elektriciteit door stadsuitbrei ding e.d. is het onvermijdelijk voor het elektriciteitsbedrijf te Middelburg een nieuwe werkeenheid te vormen bestaan de uit een monteur, een werkman in al gemene dienst en een leerling-monteur. Voor de aanschaf van uitrusting voor de werkzaamheden van deze werkeenheid verzoeken burgemeester en wethouders van Middelburg aan de raad een krediet van 8500 te verlenen. Bij twee aanrijdingen te Middelburg viel dinsdag materiële schade te noteren. De eerste botsing deed zich gistermiddag omstreeks kwart over vijf op de Lon- dense Kaai voor. De bestuurder van een personenauto, F. W. H. K., die in de richting Turfkaai reed, reed toen hij te veel op het ander weggedeelte kwam, een uit de tegenovergestelde richting ko mende bromfietser, N. M. G. uit Middel burg aan. Bij het inhalen van een trek ker door de automobilist M. W. B. uit Middelburg bleef gisteravond rond half zeven op de Kanaalweg weinig ruimte meer over voor een motorrijder, H. T. v. E. uit 's-Heer-Hendrikskinderen, die uit de tegenovergestelde richting nader de. Zijn uitwijkpoging resulteerde in een botsing met een paaltje langs de weg. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en ontstond er .slechts materiële schade. Uit het zakenleven Bij slagerij Imanse in de Bonedijkestraat in Vlissingen behoeven de klanten voort aan niet meer bang te zijn dat iemand die na hen binnengekomen is, eerder be diend zal worden. Hiervoor zorgt een klein Zweeds apparaatje, waaruit de klant bij binnenkomst een bon met een nummer trekt. Boven de toonbank is een apparaat aangebracht, dat steeds het nummer van de klant vertoont, die aan de beurt is. De heer Imanse heeft hier mee een primeurtje voor Zeeland. „Voor al voor kinderen is het ideaal, die wor den maar al te dikwijls over het hoofd gezien", was zijn commentaar. In Zwe den wordt dit systeem al jarenlang op grote schaal toegepast. Zijn klanten zijn al even tevreden. Ze kunnen nu tenmin ste rustig rondkijken, zonder bezorgd te zijn dat hun beurt voorbijgaat. ALHAMBRA (Vlissingen), GRAND (Goes) en CITY (Middelburg) vertonen ook deze week nog het epos van de Boxeropstand, de film „55 dagen in Pe king" spectaculair stuk vuurwerk onder de avonturenfilms, geregisseerd door Ni cholas Ray en met Charlton Heston, Ava Gardner en David Niven in de voor naamste rollen. We bespraken deze film vorige week, zodat thans overblijft een drietal rol prenten van iets mindere allure, maar niettemin de moeite waard. In de eerste plaats „Het zwarte schaap", een detec tivefilm van Helmut Ashley, waarin Heinz Rühmann de vreemde combinatie van een pastoor en een speurder uit beeldt. Pastoor-speurder Rühmann is een natuurtalent, dat voor de recherche is verloren gegaan. Of hij wil of niet, hij raakt onvermijdelijk betrokken bij iede re misdaad, in zijn buurt gepleegd. En zelfs verbanning naar de meest een zame plekjes ter wereld, waar menselij kerwijs nooit iets zou kunnen gebeuren, weerhouden de pastoor er niet van lau weren te oogsten als meester-detective. Een zeer genoeglijke film, die te zien is in ELECTRO (Middelburg). Dezelfde bioscoop vertoont voorts een spannende rolprent, waarin Nadja Til ler de hoofdrol speelt. Ditmaal zien we haar als een succesvol buitenlands cor respondente van een Amerikaanse kran tenconcern, die via een ambassadeurs- post in een spionagekomplot verwikkeld raakt. Ook in deze film van Nadja Tiller spelen de liefde en het naoorlogse Duitsland weer een grote rol. Dan in LUXOR (Vlissingen) zo'n heer lijke pure western: „De gemaskerde rui ter". In de hoofdrol Clayton Moore als The Lone Ranger oftewel „De Gemas kerde Ruiter" in eigen persoon. Uiterst spannend. VLISSINGEN Maandag 23 september a.s. komt de Vlissingse Schaakvereniging in jaarver gadering .bijeen. Deze vergadering be gint om half acht en wordt gehouden in café Kievit. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: bestuursver kiezing, verslagen van wedstrijdleiders, bespreking te volgen systeem voor win tercompetitie, bekendmaking tientallen. Na afloop van de huishoudelijke verga dering zal er een gongwedstrijd worden gehouden, die voor iedereen toegankelijk is. Er zijn verschillende prijsjes beschik baar gesteld. Onder leiding van zuster S. Werner, wijkverpleegster bij het Vlissingse Groe ne Kruis, begint op dinsdag 1 oktober een cursus huisverpleging voor vrouwen en meisjes. Het is de bedoeling van deze cursus, die uitgaat van het Vlissingse Groene Kruis, vrouwen en meisjes de eerste beginselen van de ziekenverple ging bij te brengen, zodat als er iemand thuis ziek ligt een verantwoorde ver zorging gegeven kan worden. Zuster Werner, van wie dit idee is, zal zes avonden lesgeven in het Medisch Cen trum. Ten hoogste twintig vrouwen en meisjes kunnen aan deze cursus deel nemen. SEROOSKERKE (W.) Dezer dagen hield de sportvereniging „Serooskerke" te Serooskerke (W.) haar jaarvergadering onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer M. Jobse. Uit het verslag van de secretaris, de heer M. de Pagter, bleek dat het le dental constant was gebleven nl. 169 in de afdeling gymnastiek en 72 in de afde ling voetbal. De afdeling gymnastiek be haalde enkele mooie successen door twee eerste en een derde prijs te behalen op verenigingswedstrijden te Goes. De jeugd behaalde op de aspirantendag te Domburg twee eerste prijzen en een tweede prijs. De jaarlijkse uitvoeringen in eigen dorp waren een groot succes. Ook de voetballers leverden over het al gemeen bevredigende prestaties, zowel het eerste als de beide juniorenelftallen namen op de ranglijst een goede plaats in; alleen 't tweede elftal bleef wat ach ter. De penningmeester, de heer F. Boo ne kon melding maken van een klein batig saldo. De begroting voor het ko mende jaar vertoont echter een aanzien lijk tekort, mede in verband met de nieuwe competitieindeling van het eerste elftal, waardoor de reiskosten belangrijk hoger zijn dan in voorgaande jaren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende secretaris en penningmeester her kozen. In de plaats van de heer H. Sturm, die aftrad als lid van de elftal commissie werd gekozen de heer C. Gel dof. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake 'het niet beschikbaar zijn van het verenigingsgebouw, waardoor de gym- nastiekafdeling thans aangewezen is op de voormalige kantine van net woon oord, welke echter niet aan de eisen voldoet. (Advertentie) De gemeenteraad van Grijspkerke heeft dinsdagmorgen tijdens een openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. Francke afwijzend beschikt op het ver zoek'van de heer R. W. Swerus te Tho- len om de ambtswoning voor de burge meester die voor korte tijd verhuurd was, te huren zodra de woning leegkomt. Het college van b. en w. had voorgesteld aan dit verzoek niet te voldoen omdat het tijdstip, waarop de woning weer ter beschikking van de gemeente komt, te onzeker is. De heer J. Francke Mzn. (g.b.) zei er huiverig van te zijn om de woning voor een lange termijn te verhuren. De heren W. Coppoolse Wzn. (s.g.p.) en A. Poppe (a.r.) zagen geen bezwaren in verhuur voor korte tijd. Het A.R.-raadslid A. Ge- schiere A. Pz. vroeg zich af of het wel van belang is om deze woning steeds be schikbaar te houden. Rekening houdend met een mogelijke samenvoeging van gemeenten meende hij, dat Gnjpskerke heel ongunstig is gelegen als centrum gemeente. „Het is onlogisch met de ge dachten te blijven rondlopen, dat de wo ning steeds vrij moet blijven om als het nodig is, meteen dienst te doen als ambtswoning voor de burgemeester". De voorzitter maakte de heer Ge- schiere er op attent, dat geen van de andere gemeenten uit de combinatie over een ambtswoning beschikt. „Wij beschouwen het als een troef die in vloed kan hebben op het bepalen van een plaats tot centrum-gemeente", aldus de heer A. Francke. Tijdens de openbare raadsvergadering van gistermorgen vond de overlegging van de gemeenterekening over het dienstjaar 1962 plaats. De kapitaaldienst sluit met een batig saldo van 2242,58. De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1964, die eveneens werd aangebo den, heeft als totaal op de gewone dienst een bedrag van 266.985,80 staan met een post onvoorzien van 3852,55. In de begroting zijn weinig kapitaalswerken opgenomen. De kapitaaldienst vermeldt aan inkomsten een bedrag van 492.592,39 en aan uitgaven een bedrag van 486.415,90. Er is een batig slot van 6176,49. Goedgekeurd werd 'n voorstel om te voldoen aan de verzoeken van de heren A. Geschiere JHz. en J. J. Engel vaart om het restantbedrag van de in 1943 aangegane geldleningen ten behoe ve van de nieuwe begraafplaats res pectievelijk bedragende 2800.en 1200.per 1 januari 1964 766,95 en 328,70. Voorts ging de raad akkoord met het voorstel tot verhoging van de gemeentelijke subsidie voor de vereni ging Het Groene Kruis te Grijpskerke. Dit met ingang van 1963. Het plan van de Zeeuwse C.B.T.B. om de christelijke landbouwhuis- houdschool te 's-Heer-Arendskerke mt ingang van 1 september 1964 over te plaatsen naar Goes vindt bij de meerderheid van b. en w in deze gemeente geen bijval. Die is dan ook niet bereid om een zoge naamde noodzakelijkheidsverkla ring af te geven en stelt daarom de raad voor het verzoek af te wijzen. Dit op grond van de over weging, dat, zolang er een christe lijke Iandbouwhuishoudschool met voldoende levensvatbaarheid in 's-Heer-Arendskerke bestaat, er te Goes geen behoefte is aan een zo danige school. De minderheid van het college is van mening, dat de gevraagde verklaring wel behoort te worden afgegeven. Het bestuur van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond is bang, dat in verband met de verdergaande ontvolking van het platteland de leerlingenbezet ting van de huidige school te 's-Heer- Arendskerke een dalende tendens zal gaan vertonen. En dat terwijl een deel van Zuid-Beveland, met inbegrip van Goes, thans niet behoort tot het „voe- dingsgebied" van de school en zodoende van christelijk landbouwhüishoudonder- wijs verstoken blijft. Staat een dergelijke school in Goes, dan rekent men geheel Zuid-Beveland met uitzondering van het gedeelte ten oosten van het kanaal door Zuid-Beveland tot het toeleveringsgebied van leerlingen. Met dien verstande, dat in verband met het bestaan van een vakschool voor meisjes te Goes slechts gerekend zal kunnen worden op die meisjes, wier ouders de voorkeur geven aan christe lijk onderwijs. Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. is er derhalve van overtuigd dat, gezien de centrale ligging en de goede busverbindingen met Goes een christelijke Iandbouwhuishoudschool daar aanmerkelijk betere toekomstmo gelijkheden en heeft dan een in 's-Heer- Arendskerke. Het voornemen tot verplaatsing van de christelijke Iandbouwhuishoudschool van 's-Heer-Arendskerke naar Goes wordt gesteund door verschillende organisa ties, waarvan b. en w. adhesiebetuigin gen zijn overgelegd. In verband met de toeneming van de scheepvaart wordt de bouw van een tweede loodsvaartuig voor Vlissingen overwogen, zo wordt in de memorie van toelichting op de defensiebegroting mee gedeeld. Honderdentwintig zeemansvrouwen uit Rotterdam en Vlaardingen hebben dins dag een bezoek gebracht aan Vlissingen. Deze vrouwen, allen leden van de Neder landse hervormde zeemanscentrale, kwamen op uitnodiging van de afdeling Vlissingen van „Gezinscontact zeeva renden". De dames uit Rotterdam en Vlaardingen stonden onder leiding van de predikant voor de zeevarende gemeente te Rotter dam, ds. J. W. Schokking. Zij werden 's ochtends ontvangen met een koffie maaltijd in het hervormd verenigings gebouw 't Anker. Daarna maakten de dames onder leiding van ds. Y. van der Schoot uit Vlissingen een vaartocht met de provinciale hoot van Vlissingen naar Breskens en terug. Ds. F. S. Kloos terman leidde de dames rond door de St.-Jacobskerk. Ds. Schokking en Van der Schoot verzorgden ten slotte in 't Anker de dagsluiting. „Zonder financieringsschema doet de Goese gemeenteraad bij elk besluit tot aankoop van grond voor de aanleg van de westelijke ontsluitingsweg en de spoorlijn naar het havenindustrieterrein een sprong in het duister". Daarom ver zoekt een van de leden van de com missie voor de financiën en het grond bedrijf b. en w. opnieuw nu de raad in d't verband weer enige voorstellen zijn aangeboden voor de hedenavond (woensdag) te houden vergadering. Er wordt aan herinnerd, dat b. en w. een dergelijk schema hebben toegezegd. „Desnoods kan hierbij worden uitgegaan van de verantwoorde schattingen ten aanzien van de kosten en de subsidies, terwijl de nodige voorbehouden worden gemaakt inzake onzekere factoren". Het lid van de commissie heeft nota genomen van de aan G.S. gerichte brief met nieuwe ramingscijfers, maar hij is van mening dat de raad over een uit gewerkte uiteenzetting moet beschikken van de begrote kosten. En dit onder vermelding van de wijze, waarop de naar raming ten laste van de gemeen te blijvende uitgaven gedekt moeten worden. Twee andere leden van de commissie wensen ingelicht te worden over de ver schillen tussen de thans voorgestelde koopsommen, c.q. schadeloosstellingen en de ter zake in de begroting opge nomen bedragen". Het vierjarig zoontje van de heer Siere- veld te Arnemuiden kwam dinsdag zo ongelukkig te vallen, dat hii met een ge broken onderbeen naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Dr. N. L. van der Moer verleende de eerste hulp. Raad St.-Laurens komt hijeen Vrijdagmiddag half vijf komt de raad van St.-Laurens bijeen voor de afwer king van een korte agenda, met als voornaamste punt het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2729 stuks. Weekaanvoer 4463. Vette koeien en ossen 250. Gebruiksvee 620. Vette kalveren 450. Graskalveren 255. Nuch tere kalveren 538. Varkens 20. Lopers 74. Biggen 58. Paarden 49. Veulens 39. Schapen of lammeren 305. Bokken of geiten 15. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg). Vette koeien 300—335 265—295 249—265 Vette kalveren 309—320 270—290 250—270 Slachtpaarden 290 260 250 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit), (in per stuk) Graskalveren 370 300 250 Nuchtere kalveren 185 170 150 Lopers 130 100 80 Biggen 70 65 55 Schapen 115 100 90 Lammeren 120 100 90 Kalf- en melkkoeien 1120 1000 820 Vare koeien 820 720 600 Vaarzen 850 750 625 Pinken 525 400 350 Veulens 550 450 350 Vette koeien: aanvoer kleiner, handel rede- Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen gaat heden, woensdag 18 sept. niet door. lijk, aanvoer prijshoudend. Vette balveren: aanvoer even groter, handel tamelijk, prij' zen iets gedrukt, prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer iets minder, handel stil, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalve ren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Lopers en biggen: aan voer tamelijk, handel lui, prijzen constant Slachtpaarden: aanvoer matig, handel kalm. prijzen vooral niet hoger. Schapen en lam meren: aanvoer even minder, handel rede lijk, prijzen vooral niet hoger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel kalm, prijzen stabiel. Vare koeien: aanvoer korter, handel slepend, prijzen goed prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel lui, prijzen als vorige week. Veulens: aan voer iets ruimer, handel goed. prijzen prijs houdend. VEILING GOES. 17 september. Zigeunerin 1 85-90 13. 80-85 12. 75-30 13, 70-75 12—13, 65-70 11, 2 80-85 11. 75-80 11, 70-75 10, 65-70 10, grof 9. fijn 68. James Grieve 1 90-95 28, 85-90 2930, 80-85 29—35, 75-80 29—33.60, 70-75 29—33.60. 65-70 28—29,90, 2 D 20—25. 2 90-95 25, 85-90 27, 8-85 28—29 75-80 29—31, 70-75 30—31, 65-70 27—28, grof 15—24, fijn 13—21. Benoni 1 80-85 60, 75-80 66—72, 70-75 72—73, 65-70 63, 60-65 48. Manks Codlin 1 80-85 17, 75-80 20, 70-75 20, 65-70 20, 60-65 14, 2 80-85 16, 75-80 18, 70-75 17, 65-70 14—16, 60-65 14. 2 D 13, grof 13, fijn 1213. Cox's Orange Pippin 1 85-90 49, 80-85 55, 75-80 59, 70-75 59—63, 65-70 52—53, 60-65 47, grof 2529. Eli. Orange 1 75-80 30—39, 70-75 31—41. 65-70 40. Jac. Lebel ongesort. 18. Transp. de Cron- cels ongesort. 15.1018.30. Triomphe de Vienne 1 90-95 61—62, 85-90 61—62, 80-85 67, 75-80 73, 70-75 77, 65-70 69, 60-65 65, 2 D 49, 2 85-90 52, 80-85 56, 75-80 61. 70-75 66, 65-70 6—263. 60-65 56, grof 45—59, fijn 37—53. Br. d' Amanlis 2 75-80 37. 70-75 41, 65-70 39, 60-65 38, D 32. Pitmaston Duchesse 1 85-90 38, 80-85 42, 75-30 47. 70-75 47. 65-70 41, 2 D 25, grof 19—23, fijn 10—18. Br. Lebrun 2 75-85 35. 65-75 46. 55-65 42. 2 D 21. Bonne Louise d' Avr. 1 65-70 68. 60-65 55 60, 57—58. Br. Hardy 1 80-85 77. 75-80 85. 70-75 83. 65-70 70—72. 60-65 54—55. D 55-60 48, D 50-55 36. 2 75-80 68, 70-75 72, 65-70 60-65 51, grof 43—54, fijn 2337. Franse Wijnpeer 2 60-70 40, 50-60 37. 2 D 23. Div. appels kroet 9.50, val 5. Diverse peren kroet 14. Bramen 1 en 2 161—163. 3 113. Totale aanvoer hard fruit 10.600 kisten. Bramen per doos 1 52, 2 3640, 3 20. Jef ferson 1 6986, 2 2642, grof 5080, fabriek 625. Reine Victoria 2 123. grof 3598, fabr. 1115. Abrikoosriruim grof 5373, fa briek 2046. Warwick Droppers 1 91111, 2 51. grof 6479, fabriek 634. Rademakers 1 110—116. grof 67—91. Monarch 1 105—118, grof 6870. fabriek 6. Frankenthaler 1 160 —180, 2 150—170. Black Alicante 1 160—170. VEILING KAPELLE. 17 september, Br. Hardy 1 75 83, 1 70 84, 1 65 74, 1 60 64, 2 75 74. 2 70 74. 2 65 63. 2 60 55. 2 d 55 48. 2 d 50 31. grof 44, fiin 28. Bonne Louise 1 65 66, 1 60 62—64, 1 55 55 56. 2 60 58. 2 55 50. grof 48. Br. Lebrun 1 65 47, 1 55 41, 2 65 42. 2 55 39. 2 d 25. grof 28, fijn 19 James Grieve 1 85 28. 1 80 29—30. 1 75 31—33. 1 70 32.10—34.20. 1 65 29—33. 2 80 27, 2 75 27. 2 70 29. 2 65 28. 2 d 23—26, 2 d 55 18, grof 17—23. frin 13. Cox's Orange P. 1 85 43. 1 80 53, 1 75 58. 1 70 60—60.60. 1 65 51.20—52.30. 1 60 42-^(4, grof 28, fijn 10. Manks Codlin 1 75 18, 1 70 17—18. 1 65 14—15. 1 60 13. 2 70 15. 2 65 13. 2 60 12. 2 d 13, grof 12. fijn 12. Zigeunerin 1 80 11, 1 75 12. 1 70 11, 1 65 10, 2 80 10. 75 11, 2 70 11. 2 ë5 10, 2 d 7.50. grof 10. frin 10, fijn 7.50. Keswick. 2 70 18, 2 60 14. grof 12.fiin 8.50. Early Victoria 2 60 17. Jac. Lebel 1 65 18, grof 13. Transp. de Cronsels 1 85 20, 1 80 20—21. 1 75 21. 1 70 19. 1 65 14. 2 75 17, 2 70 14, grof 14. Crimson Cox's 1 80, 49. 1 75 52, 1 70 52, 1 65 43. 1 60 32. Br. de Merode 1 70 43. 1 65 41, 1 60 36. 2 d 25. grof 27. Pitmaston Duch. 2 80 31. 2 75 36, 2 70 40, 2 65 38, 2 d 27, grof 23. fijn 17. Triomphe de Vienne 2 80, 62 2 75 63, 2 70 64, 2 65 63. 2 60 56. 2 d 44. grof 53, fijn 46. Bonne Louise rijp: 1 65 69, 1 60 66. 1 55 56, 1 50 43. Kroetappelen val 5. geplukt 8.50. Bramen Industrie 1 en 2 161163. 3 13. Tomaten p. krat 1 A 342, 1 B 402.50. 1 BB 340, 1 C 284, 2 a 280. 2 B 251. Dubb. prins, bonen 1 95. 3 68. Bramen p doos 2 42. VEILING KRABBENDIJKE. 17 september. Appels: James Grieve 1 85-90 33, 80-85 29, 75-80 32—33, 70-75 34, 65-70 31. 2 85-90 27—30, 80-85 28—32, 75-80 30—33, 70-75 31—33. 65-70 30, 2 D 24—25, 3 gr. 18— 23, 3 f. 1219, kroet 8. Cox Orange Pippin 1 85-90 48. 80-85 54. 75-80 59, 70-75 60—62, 65-70 48—52, 60-65 43—45. 2 85-90 46—50, 80-85 50—53, 75-80 52—57, 70-75 50—56, 65-70 4042, 60-65 2931, 3 gr. 38, kroet 6. Manks Codlin 2 80-85 17, 75-80 17, 70-75 16. 65-70 14, 60-65 13. 2 D 11. 3 gr. 12. 3 f. 10. kroet 8. Tydemann E. W. 2 85-90 51—53. 80-85 5659. 75-80 56—64, 70-75 51—62, 65-70 46—57. 60-65 31-41, 2 D 15, 3 gr. 37—51, 3 f. 14—22. kroet 11. Zigeunerin 2 80 13, 75-80 14, 70-75 10. 65-70 6, 2 D 5, 3 gr. 5, 3 d 5 Benoni 1 65-70 58, 60-65 47, 55-60 25, 2 D 15. kroet 7. Peren: Br. Hardy 1 80-85 70, 75-80 79. 70-75 82, 65-70 66, 60-65 54, 2 80-85 59. 75-80 66, 70-75 65, 65-70 59, 60-65 48. 2 D 55-60 38— 46, 2 D 50-55 26, 3 gr. 49, 3 f. 33, kroet 9. Tr. de Vienne 1 85-90 64. 30-85 72. 75-80 75. 70-75 75. 65-70 72, 2 85-90 58. 80-85 64. 70-75 64, 65-70 60. 60-65 52. 2 D 45, 3gr. 54. 3 f. 30, kroet 31. William Duch. 2 90-95 32. 85-90 37, 80-85 40. 75-80 43. 70-75 42. 65-70 37, 2 D 25. 3 gr. 25, 3 f. 17. kroet 10. B. L. d' Avranch esl 65-70 68, 60-65 66. 55-60 57, 3 gr. 47, kroet 22. S. d' Esperen 1 65-70 67, 60-6562, 55-60 48, 50-55 34. VEILING STAVENISSE. 17 september. Bintjes gew. 900930. bonken 1440. Doré gewoon 1710, bonken 880. Eigen heimers gew. 10501190. Aanvoer 2400 kis ten. VEILING THOLEN. 17 september. Koopmans blauw 9.30. Bintjes bonken 14.00, gewoon 8.009.70 Witte eigen heimers 124013.70. Aanvoer 900 kisten. BEURSBERICHT MARKT GOES. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij f 22f 29,50, per 100 kg. Tarwe, basis 17 v«, id. f 27—f 32,25. Groene erwten, id. f 35f 43. Schokkers, id„ f 40—f 62.50. Voor erwten en schokkers van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen. Bintjes, 35 mm opw. binnenl. sort, f 8f 10 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor reke ning koper. Naar Bintjes voor export be staat weinig vraag. Uien. Afgestaart aan de sorteerinrichting geleverd 1012 ct. per kg. HooL Luzernehooi 115f 125: weidehooi f 90f 120; dijkhooi 70f 90; veldbeemd f 50—f 65: Engels raai f 50—f 60, alles per 1000 kg geperst. Voor extra kwaliteiten worden Iets hogere prijzen betaald Voor tweede soort hooi be staat geen belangstelling. Stro. Tarwestro f 45f 50 per 1000 kg, ge perst. Winterprijs f 62,50. Gerstestro f 45 f 52.50, per 1000 kg geperst. Winterprijs f 62,50. Erwtenstro (kl. groen) f 65f 80 per 1000 kg, geperst. Voor extra kwaliteit worden Iets hogere prijzen betaald. Vlas. Ongerepeld 728 cent per kg. Gere peld 1836 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2,22 per kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 17 september. Exportgarnalen, aanvoer 4920 kg. 72264. Schar 24 kg. Bot 110 kg. Schol 30 kg. Tong 15 kg. Paling 29 kg. Zalm 2 kg. Tarbot 10 kg. Visiever 3 kg. Ongesorteerde vis 31 kg. VEILING ST.-ANNALAND. Doré, gewone 18.50. Eigenheimers, gewone 14.30. Bintjes gewone 10.20, bonken 14, drie lingen 6 50. Aanvoer 45 ton. Uien: middel 16.24, bonken 17.83, drielingen 17.14, picklers 26.08. Aanvoer 85 ton. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 15 ct. Poelieëieren 8 cent. Nagekomen advertenties Heden ontsliep in zijn Heer en Heiland, na een langdurig en ge duldig gedragen lijden, onze geliefde man, va der, zoon, zwager, oom en neef PEETER VAN VELZEN, op de leeftijd van 38 jaar. Uit aller naam, P. J. van Velzen- Röber Breskens, 17 september 1963, Egelantierstraat 15. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 20 september a.s. des nam. om 2.30 uur. Heden overleed in de ouderdom van 75 jaar onze lieve zuster, be huwdzuster, tante en oud-tante GEERTRUIDA CORNELIA BAKKER, weduwe van C. van der Reest. Uit aller naam, Apeldoorn: P. P. Sonke Bilthoven, 17 september 1963. Cond.adres: Bosweg 83, Apeldoorn. De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 20 september om 15 uur op de begraaf plaats „Den en Rust". Frans Halslaan te Bilt hoven. De uitvaart dienst zal gehouden worden om 14.15 uur in huize „Het Oosten" te Bilthoven door de weleerwaarde heer ds. J. H. Hanneman. Heden overleed, na een langdurig en smarte lijk lijden, onze lieve man, vader en groot vader JANNIS PIER OOSTERLING, in de ouderdom van bijna 69 jaar. C. Oosterling- Schrier Augusta (U.S.A.): J. D. Oosterling- G. Oosterling- Torbijn Goes: L. A. Visser- Oosterling C. Visser Krabbendijke: A. L. v. d. Plassche- Oosterling 1. Ph. F. v. d. Plassche Goes: C. J. Oosterling En kleinkinderen. Goes, 17 sept. '63. Voorstad 64. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 20 sept. a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Ver trek Voorstad 64 om 14.00 uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Heden overleed op 81-jarige leeftijd onze lieve vader, schoonvader, groot- er overgrootvader BAST1AAN WILLEM SCHIPPER, weduwnaar van Annigje Lodder, geboren 3 augustus 1881. Uit aller naam: Schipper. Kloetinge, 17 september 1963. Lewestraat 48. De overledene ligt opgebaard in Huize „Maria- oord", Hansweertsestraatweg 28 te Hansweert- Oost. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 21 september a.s. op de Degraafplaats te Kruiningen. Vertrek van „Maria-oord" te 12 uur. Geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5