MINISTER BOGAERS ZAL EEN EXPANSIEF BOUWBELEID GAAN VOEREN Binnenkort nota aan de Staten-Generaal KLANKBORD RITMEESTER Tekort op de begroting bedraagt 1628 miljoen BIJZONDERE AANDACHT VOOR OPVANGEN BEVOLKINGSAANWAS Start van nieuw parlementair jaar Herman Ilmer geeft filmplannen op ONDERZOEK NAAR ANTECEDENTEN PERSATTACHÉ" IN BARCELONA Kustvaarder na aanvaring gezonken bemanning veilig TOTALE PRODUKTIE BOUWNIJVERHEID IN 1964: 4700 MILJOEN Totale produktie Bouwprogramma Talrijke artsen houden op met roken. Voorschotten Subsidies Garanties MINISTER BOGAERS Verschuivingen T oonkunstenaars vragen minister spoedaudiëntie „American Charger in Rotterdam Eerste Kamer f V Belasting >r Begeleider prinses Irene had oorlogsverleden Van foto herkend Verder onderzoek Landbouw Voorstel van Nederland in V.N .•vergadering Vier nieuwe leden in Tweede Kamer Rusland en China „storen" elkaar niet meer „De Oude" en „de Dikke WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, zal in de naaste toekomst een expansief bouw beleid gaan voeren. In de begroting voor 1964 van zijn departe ment kondigt de minister aan, dat hij op korte termijn aan de Staten-Generaal een nota zal overleggen» waarin de gedachten over dit bouwbeleid zullen worden uiteengezet. In deze nota zal onder meer worden ingegaan op de volgende onderwerpen: 0 De omvang en aard van de reële wo ningbehoefte; opvoering van de bouwproduktie (meerjarige bouwprogramma's, con tinuïteit in de woningbouw, benut ten van alle bouwcapaciteit, re search) aandeel van de woningbouw in het algemeen bouwprogramma; verdeling van de woningbouw over de onderscheidene sectoren (woning wetwoningen, premiewoningen, wo ningen in de ongesubsidieerde sec tor) subsidiebeleid voor de woningbouw (huurwoningen, eigen woningen) beleid ten aanzien van huren en bouwprijzen; kwaliteit van de woningbouw; 0 krotopruiming en sanering. Verwerkelijking van het te voeren bouw beleid zal naar te verwachten valt tot hogere uitgaven leiden dan in de nu ontworpen begroting zijn geraamd. In dat geval zal de minister niet aarzelen aanvullende begrotingsvoorstellen te doen. Het bouwprogramma voor 1964 ver meldt voor de gebouwensector een bedrag van 3550 miljoen gulden; dat is 450 miljoen meer dan de raming voor 1963. Deze verruiming zal in hoofdzaak ten goede komen aan de woningbouw en aan gebouwen voor de nijverheid. Voor de woningbouw is ruim de helft van het bouwpro gramma gereserveerd, hetgeen de bouw van 90.000 woningen mogelijk maakt. In de begroting is rekening gehouden met de bouw van 45.000 woningwetwo ningen en 25.000 premiewoningen. Van laatstgenoemd aantal zullen 5000 wo ningen door woningbouwcorporaties met gemeentelijke garantie kunnen worden gebouwd. Advertentie New York. Het „Anti-Tobacco Cen ter" deelt mede: 28.683 verstokte rokers (waaronder tal rijke artsen) hebben het roken volledig en definitief gelaten, zonder inspanning dank zij een nieuwe methode (Nico- cortyl) die geleidelijk de behoefte aan nicotine, en bijgevolg de drang naar het roken doet verdwijnen. De verstokte rokers, die op hun beurt het roken willen laten, kunnen gratis een documentatie bekomen bij het Anti- Tabak Propaganda Centrum (Afd. 2091) Brugstraat 44, Postbus no. 1, Roosen daal. Het volstaat een gefrankeerde omslag met naam en adres te sturen. EEN KEER heb ik een pocket boek dat ik reeds bezat ge trokken op vijftig loten ad f 1 in een weldadigheidsloterij en één keer bij een tombola een zakje toffees en éénmaal een (plastic portefeuille. De toffees heb ik weggeschonken aan een buurmeis je vanwege mijn lijn en haar aan minnigheid en de portefeuille is, dank zij mijn veelvuldige bewij zen van dienst-aan-de-medemens, in gebruik bij de melkboer. Maar dat is dan ook alles, behou dens een eigengeldje voor mijn permanente pogingen de aandacht van Vadertje Staat en de grillen- van-de-kans op mijn bescheiden nooddruft te vestigen, dat mij ooit ten deel is gevallen. Vele ma len heb ik ganse familievermo gens, mij bij erflating ten deel en in de schoot gevallen, op de rou lettetafels van Las Vegas tot Spa, door een klein, wit knikkertje tot gruis zien vermalen. Vele malen heb ik miljoenen ontwrongen aan de gulzige muil van het Onheilige Toeval heersend over de baccarat- tafels van 's werelds weelderigste Casino's, om die, slechts enige mi nuten later in de groezelige, dikke vingers van een speel- en disge noot te zien verdwijnen. Nu wéér. Wéér heb ik in deze krant gelezen van Staatstonnen op andermans domme lot gevallen. En wéér niet in mijn richting gerold; wéér niet in veilige haven geraakt door mij ten deel te vallen. Hoevele jaren reeds koop ik een heel lot dat over mijn lot zou kun nen beslissen, als het lot mij maar eens één keer toelachte. Doch, als de vrouw van Lot, blijft de wijzer van het grote wiel stokstijf staan voor lieden die ik er sterk van verdenk dat zij anders dan ik, in hun geval, zou doen de ganse poet voor zichzelf zullen vergaren zonder er wat ik zou doen slechts met aftrek van een gering percentage voor eigenbaat hu manitaire werken mede te steu nen. Zij zullen het ongetwijfeld aan bier en brommers verbrassen; zij zullen zich het vet der vetste kippen langs de slecht-geschoren kin doen druipen, er zinloze auto's voor kopenof het verslingeren aan dames van lichte zinnen, 't Is jammer. Niet slechts voor mij, die er ande ren goed voor zou willen doen, doch ook voor de samenleving, die er ernstig door wordt ondermijnd. Ik stel U voor, mijnheer de voor zitter, mijne dames en heren leden der Staten-Generaal de Staatslote rij op te heffen. Aan dit immoreel gedoe dient eens en voor altijd een eind te worden gemaakt. ELIAS In het bouwprogramma voor 1964 wordt uitgegaan van een totale produk tie in de bouwnijverheid van 4700 miljoen. In de gebouwensector zal dus 3550 miljoen kunnen worden ver werkt; voor weg- en waterbouwkundige werken is 1150 miljoen in het pro gramma opgenomen. Het bedrag van 3550 miljoen in de gebouwensector is gebaseerd op de ge realiseerde produktie in 1962 ad 2908 miljoen. Naar verwachting zal in 1964 de pro duktie 21,9 procent hoger zijn dan in 1962. Hierbij is er van uitgegaan, dat in vergelijking met laatstge noemd jaar dat de arbeidersbezet ting op de bouwwerken met 7,5 pro cent zal toenemen, alsook dat bij nor male weersomstandigheden een pro- duktiewinst van 5,7 procent wordt bereikt (de weersomstandigheden in 1962 veroorzaakten een produktie- verlies ter grootte van dit percen tage), voorts hoopt men, dat de produktiviteit met 1,5 procent zal toenemen en dat het produktieprijs- peil met 7,2 procent zal stijgen. Op een deel van het hogere produktie- volume zal beslag worden gelegd door de overloop op 1 januari 1964, die in bijna alle sectoren hoger zal zijn dan op 1 januari 1963. Daarnaast is evenwel ook nog een ruimer goedkeuringsvolume in vele sectoren mogelijk. Voor jaarlijkse bijdragen voor reeds be staande en in 1964 op te leveren woning wetwoningen is een bedrag van 142 mil joen gulden uitgetrokken. Het bedrag aan voorschotten, dat in 1964 vanwege het rijk ter financiering van woningwet woningen ter beschikking zal worden gesteld, wordt geschat op totaal 1021 miljoen gulden. Hierin is 30 miljoen begrepen ten behoeve van de uitvoering van achterstallig onderhoud en ter ver betering van het woongerief van vóór 1945 tot stand gekomen woningwetwo ningen. De uitkeringen, die in 1964 zullen moe ten worden gedaan ingevolge de sub sidieregelingen voor de particuliere bouw, worden geraamd op totaal 73 miljoen gulden. Het maximum van de in 1964 aan te gane verplichtingen voor subsidiëring van de particuliere nieuw bouw wordt gesteld op 6 miljoen gulden. Voor woningwetwoningen te bouwen volgens de zogenaamde „keuzeplannen" zal voor een aantal van 10.000 een extra toeslag van gemiddeld 2 gulden per week worden toegekend. Rekening is gehouden met een toe neming van activiteiten op het gebied van stedebouwkundige reconstructie en krotopruiming. Hiervoor is in de be groting voor 1964 een bedrag van 28,8 miljoen gulden opgenomen. Voor 1963 was dit 15 miljoen. De minister acht het ongewenst, dat bij de werknemers in de bouwnijver heid ongerustheid ontstaat ten aan zien van de zekerheid van toekom stige verletuitkeringen. In verband hiermee is in de begroting de moge lijkheid geopend van rijkswege ga rantie te verstrekken voor het nako men van verplichtingen. Voort vloeiende uit leningen, die de fondsen zouden moeten opnemen ter veilig stelling van de verletuitkeringen. Minister Bogaers stelt in de memo rie van toelichting bij de begroting van volkshuisvesting en bouwnij verheid vast, dat bij de spreiding van de bevolking de gunstige ge volgen van de gevoerde decentrali- satiepolitiek blijken te hebben doorgewerkt. Dit openbaart zich bijv. in een voortge zette afneming van de vertreksaldi uit het noorden. Niettemin zijn de vooruit zichten voor dé toekomstige bevolkings ontwikkeling zodanig, dat in vrijwel aUe delen van het land bijzondere aandacht aan het opvangen van de verwachte aan was dient te worden gegeven. Aangenomen kan worden, aldus de mi nister, dat in 1980 op een totale bevol king van rond 15 miljoen inwoners on geveer 10 miljoen zullen wonen in ge meenten met meer dan 20.000 inwoners. Blijft de industriespreiding zich gunstig ontwikkelen, dan zullen de verschuivin gen uit de agrarische sector naar de niet-agrarische bestaansbronnen zich meer dan vroeger in ons eigen land kun nen afspelen. Het gevolg zal echter zijn, dat ons land ook buiten het reeds sterk verstedelijkte westen op den duur meer en meer in de stedelijke sfeer zal wor den gebracht. Dit geldt in het bijzonder voor grote delen van het zuiden en het oosten, die industrieel reeds krachtig tot ont wikkeling zijn gekomen. Voor het zui- De Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Th. H. Bot, tele grafisch om een spoedaudiëntie verzocht in verband met de beslissing van de be windsman inzake de salariëring van de orkestmusici. De minister heeft op dit punt de conclu sies van het vierde rapport-Witteman gevolgd. Zijn beslissing heeft, zoals ge meld, betrekking op de musici in dienst van de Nederlandse Radio Unie, de Ne derlandse Opera, het Kunstmaandorkest en het Nederlands Kamerorkest. den komt hier nog bij, dat dit lands deel door zijn ligging tussen de grote stedelijke concentratie in de Rijn delta enerzijds en die in het Rijn- Ruhrgebied en de Belgisch-Noord franse agglomeraties anderzijds voor bestemd schijnt om sterk bij de toe komstige verdere verstedelijking te worden betrokken. Het regeringsbeleid is er op gericht, zo gaat minister Bogaers verder, dat het aanpassingsproces in de landbouw zich in nauwe wisselwerking met de voort gang van de regionale industrialisatie kan blijven voltrekken. De minister hecht grote waarde aan het in het vorige jaar geopende periodieke overleg met de provinciale besturen van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht over de randstad Holland. Dit overleg zal worden voortgezet. De snelste vrachtvaarder ter wereld, de 13.100 ton metende „American Charger" van de United States Lines is gister morgen voor de eerste keer de haven van Rotterdam binnengelopen een gebeurtenis, waarmee de nieuwe, weke lijkse lijndienst van de Amerikaanse re derij tussen New York en de Maasstad een feit werd. Het schip, onder commando van kapi tein Owen Clancy, kwam van Antwer pen, dat eveneens in de snelle „Challen- ger-class"-dienst (vaartijd: 6% dag) is opgenomen. Ter gelegenheid van deze eerste aankomst blijft het enkele dagen in Rotterdam. In het normale vaar- schema, dat voor vijf zusterschepen wordt onderhouden, is er elke vrijdag een afvaart, zowel in Rotterdam als in New York. De ,,Challenger"-schepen hebben de re putatie de snelste vrachtvaarders ter wereld te zijn. Hun dienstsnelheid is 21 tot 22 mijl per uur, de „commerciële" top 26,6 mijl per uur en de feitelijke top snelheid zelfs omstreeks de 30 mijl per uur. Maar dat laatste gegeven wordt om maritieme redenen geheim gehou den. In oorlogstijd namelijk kunnen de schepen worden ingezet als een soort hulpkruiser. Een moment tijdens het voorlezen van de troonrede door H.M. de Koningin. V.l.n.r.: H.K.H. Prinses Irene, Z.K.H. Prins Bernhard, H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Mar griet. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren het nieu we parlementaire jaar begonnen. Her dacht werden eerst het overleden lid der Kamer dr. ir. Van Meel van de K.V.P. en het op 9 september jl. begraven oud-lid der Kamer, dr. Schouten. Daarna bood de minister van financiën, prof. Witteveen, de rijksbegroting aan. Hij deed het met een speechje, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat de voorbereiding van de begroting al vele maanden geleden door het vorige kabi net was begonnen. Hij bracht dank aan het kabinet-De Quay voor de arbeid die het eraan heeft verricht. Het kabinet- Marijnen heeft zich uiteraard nog niet diep op alle posten kunnen beraden, zei hij. Het handhaaft een structureel be leid, waarbij de stijging van de staats uitgaven gehouden wordt binnen de stij ging van het nationale inkomen. Op deze regel is alleen een uitzondering gemaakt voor de landbouw. Toen ging het befaamde koffertje met het opschrift „Derde Dinsdag in Sep tember" open en overhandigde prof. Witteveen de met een oranjelint samen gebonden rijksbegroting aan de kamer bewaarder, die het pakket op de tafel van de voorzitter deponeerde. Bij de opmaking van de nominatie voor het voorzitterschap van de Tweede Ka mer plaatsten de afgevaardigden mr. Van Thiel (k.v.p.) met 108 van de 113 stemmen nummer één, de heer Bommer (p.v.d.a.) met 105 van de 113 stemmen numer twee en mevrouw Stoffels-Van Haaften (v.v.d.) met 98 van de 112 stemmen nummer drie. De koningin zal uit deze voordracht de voorzitter benoe men. Aan het begin van de gistermiddag ge houden vergadering van de Eerste Ka mer is de heer Sidney J. van den Bergh (v.v.d.) uit Wassenaar als lid van de Kamer beëdigd. De heer Van den Bergh, die korte tijd minister van defensie is geweest in het kabinet-De Quay, volgt mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen op, die in verband met haar benoeming tot minister van maatschappelijk werk als lid van de Kamer moest bedanken. (Van onze Haagse redactie) De grote speelfilm in cinemascope en kleuren, welke de vroegere directeur van het Cinerama-theater in Rotterdam, Herman Ilmer, zou gaan maken, gaat niet door. Na de terugverkoop van het alleenverto ningsrecht in Nederland van Cinerama- films aan de Amerikaanse licentiehou der, nu ongeveer een jaar geleden, is Herman Ilmer met de 1,1 miljoen gul den, welke hij voor het afstaan van zijn rechten had gekregen, druk aan het reizen gegaan naar o.a. Zweden, Rome en Engeland om een cast van beroemde namen voor zijn grootse filmplannen bijeen te krijgen. Hij sprak erover dat hij Trevor Howard wilde hebben en Eva Bartok en, uit Zweden, Roni Zeander. Van Nederlandse zijde zou Hans Kaart meedoen. Godfried Bomans zou het scenario van de film schrijven en Herman van der Horst, de grote filmer van documen taires, zou zich aan zijn eerste speel film wagen. Aanvankelijk zou de film een epos worden over de wereldzeeën en over de rol van de Nederlandse zeesle pers op die zeeën, maar later zou het een film worden onder de titel „Vijf kruisen voor de eeuwigheid" en hande lende over de ondergang van vijf zende lingen in de rimboe van Brazilië, een op ware feiten gebaseerde historie. De plannen zijn van de baan. Gezegd wordt omdat Hans Kaart niet meer be schikbaar is. Maar in de omgeving van Herman Ilmer, die een bewogen carriè re achter de rug heeft, gelooft men dat een goed deel van de in het Cinerama- theater vergaarde rijkdommen is inge teerd. (Advertentie) RITMEESTER PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR VOOR 22 CENT kenners steken er de loftrompet over Slot van pagina 1 zoals reeds in de regeringsverkla ring van 31 juli jl. is gezegd, de hoogste prioriteit aan de oplossing van de woningnood. Binnenkort zal aan de Staten-Generaal een nota worden gestuurd, waarin de regering uitgebreide beschouwingen wijdt aan een groot aantal onderwerpen, die het woningbouwbeleid betreffen. Voor .1964 zullen de hoopgevende plannen van de regering tot bevor dering van de woningbouw nog wei nig invloed op de begroting hebben, aangezien de ramingen van de uit gaven in de ontwerp-begroting 1964 voornamelijk betrekking hebben op de reeds voor 1964 in uitvoering zijn de woningen. Er komt in 1964 niets van belastingver laging. Ook al zal de externe positie van Nederland voor zover deze zich weerspiegelt in het saldo van de lopende rekening van de betalingsbalans waar schijnlijk gezond blijven, zo zegt de mi nister van financiën, het zal niettemin noodzakelijk zijn om met het oog op de gespannen arbeidsmarkt van de over heidsfinanciën eerder een remmende dan een stimulerende invloed op het econo- NEDERLANDERS HERKENDEN HEM (Van onze Haagse redactie) Naar wij uit goede bron vernemen is een onderzoek ingesteld naar de antecedenten van de heer T. S., die zich „persattaché" noemt bij de Nederlandse honorair-consul te Barcelona en die in deze functie is opgetreden als gids van prinses Irene toen deze vóór haar vakantie in Italië enkele weken te Barcelona verbleef. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is bereids gebleken, dat de heer S., die Nederlander is, na de oorlog door de Belgische justitie tot een. geld boete en gevangenisstraf werd veroor deeld wegens economische collaboratie tijdens de Duitse bezetting van België. De zaak kwam aan het rollen toen leden van de Nederlandse kolonie te Barcelona Nederlandse en Spaanse dagbladen onder ogen kregen met een foto van de prinses, terwijl zij bij haar bezoek aan het openluchtmu seum „Pueblo Espanol" op de Mont Juich bij Barcelona begeleid werd door de heer S. De foto verwekte groot opzien. Berichten daarvan drongen door bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, waar wel bekend was dat de hono raire consul-generaal, de zakenman A. A. S. Rademakers voor perscon tacten een Nederlander in halve dag dienst heeft, die 's middags een eigen persbureau exploiteert, maar waar men verder van de antecedenten van deze medewerker geen weet had, naar men zegt. De functie van „persattaché" bestaat overigens niet bij het consulaat-generaal in Barcelona. De heer S. tooit zich met een fantasietitel. Naar wij vernemen heeft een inder haast ingesteld onderzoek aanleiding ge geven tot het verzenden van een brief aan de honoraire vertegenwoordiger van Nederland in Barcelona waarin hem de onwenselijkheid onder het oog wordt gebracht 'an een medewerking die -- zoals gezegd wordt „boter op het hoofd heeft". In ieder geval mag een dergelijke medewerker niet worden be last met het begeleiden van een lid van het koninklijk huis en soortgelijke re presentatieve werkzaamheden. De zaak is nog niet afgesloten. Een ver dere reorganisatie te Barcelona wordt niet onmogelijk geacht. mische leven te laten uitgaan. Daarom is de regering voornemens de extra stij ging van de belastingopbrengst ten ge volge van het progressie-effect de Nederlanders gaan meer verdienen en derhalve moeten zij ook meer belasting betalen in 1964 te laten doorwerken. Het Wereldgebeuren De regering meent dat ook aan de uitvoering van het landbouwbeleid een hoge prioriteit dient te worden toegekend. Voorts acht zij van grote betekenis, dat voldoende middelen ter beschikking worden gesteld voor de uitvoering van een doeltreffend beleid ten aanzien van de ontwikke lingslanden, die sociale zorg en an dere staatszaken, waaronder onder wijs en waterstaat een kwantitatief belangrijke plaats innemen. Als men uitgaat van een structurele groei van het nationale inkomen met 4 pet., dan kan de toelaatbare stijging van de rijksuitgaven voor de jaren 1964 tot en met 1967 gesteld worden op ongeveer 425 miljoen per jaar. Die norm is in de begroting voor 1964 overschreden. De minister van financiën komt er eerlijk voor uit, dat hij dit betreurt, De oor zaak is gelegen in het treffen van voor zieningen ten behoeve van de landbouw, zo voert hij aan. In de komenle jaren zal de overschrijding moeten worden in gehaald. De Nederlandse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schür mann, zal in de loop van de achttiende bijeenkomst van de algemene vergade ring, die gisteren is begonnen, een voor stel indienen dat, naar verwacht wordt, in ernstige overweging genomen zal wor den. Het voorstel behelst het oprichten van een permanent Internationaal li chaam dat de geschillen tussen de lan den moet onderzoeken. Het is door mr. Schürmann op schrift gesteld en de ge drukte exemplaren zijn voor de afge vaardigden ter bestudering beschikbaar. Mr. Schürmann is in deze zitting voor zitter van de politieke commissie. Hij zal het voorstel In de loop van de zitting zelf indienen. Hij stelt dat, wanneer er een geschil is gerezen, de partijen soms niet alleen elkaar, maar ook derden wantrouwen. Als oplossing hiervoor zou het internationale lichaam kunnen wor den ingesteld, gevormd en goedgekeurd door de Verenigde Naties, of mogelijk verbonden aan het internationaal ge rechtshof. Het internationaal prestige van dit lichaam „zou zodanig zijn dat geen enkele partij vooringenomenheid behoeft te vrezen". Tijdens de eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe parlemen taire jaar zijn vier nieuwe "leden be ëdigd. Het waren de heren G. A. A. Horsman (k.v.p.), Th. B. M. van Eupen (k.v.p.), J. C. Wilmans (p.v.d.a.) en P. J. Lardinois (k.v.p.). China en de Sowjet-Unie hebben besloten hun radio-uitzendingen voorlopig niet meer te storen, zo is gisteren in Londen vernomen. Welingelichte kringen zeiden- dat Rus land bezig is China te helpen met het storen van Britse en mogelijke Ameri kaanse uitzendingen naar China. Lustig, maar tegelijk ondanks de laatste loodjes nog steeds een beetje lastig, is dr. Konrad Adenauer (87) aan zijn grote afscheidstournee be gonnen. Volgende maand zal hij zijn zetel in het Palais Schaumburg ontrui men ten behoeve van de nieuwe bonds kanselier prof. Ludwig Erhard. Maar voor het zover is, laat hij de wereld nog even van zich spreken en gaat hij han denschuddend zijn relaties af. Eerste halteplaats op deze tocht was Rome, waar hij gisteren ontvangen werd door paus Paulus VI. Mochten de pauselijke hofdignitarissen misschien gedacht hebben, dat het hoge bezoek uit Bonn als een normale audiën tie kon worden beschouwd, dan werden zij door de aftredende bondskanselier snel uit de droom geholpen. De regels van het Vaticaan willen, dat iemand die door de puas wordt toegesproken zelf het zwijgen er toe doet, maar de regels van Konrad Audenauer willen het an ders. Adenauer brak rustig het protocol en joeg menige functionaris het zweet op het voorhoofd, door de paus onmid dellijk heel hartelijk te bedanken voor de „hoge eer" welke hem, Konrad Aden auer, te beurt was gevallen. Audenauer, het bejaarde „enfant terrible" bracht gisteren overigens niet voor het eerst het Vaticaan in verlegenheid. Destijds, bij zijn ontvangst door paus Joannes XXIII, veroorzaakte hij er ook al con sternatie, toen hij verklaarde, dat naar zijn mening „God het Duitse volk een speciale rol had toebedeeld in deze woelige tijden en het had aangewe zen als de wachtpost van het westen tegen de machtige invloeden uit het oosten". Adenauer zelf was de enige, die toen niet van deze woorden schrok. In Bonn zal daarentegen wel flink zijn gezucht. In Italië heeft Adenauers komst dit keer niet alleen beroering gewekt in het Vaticaan, maar ook binnen het bastion van de zo machtige communis tische partij. De bondskanselier had na melijk niet alleen zijn dochter en trouwe metgezellin, mevrouw Werhahn, meege nomen, maar ook zijn persoonlijke raad gever, staatssecretaris dr. Hans Globke, de man van de Neurenberger wetscom- mentaren en de zondebok van óe Oost duitsers, die best een rookgordijn over de muur der schande kunnen gebruiken. Woedend waren de commentaren in de communistische bladen in Italië en una niem waren deze kranten van mening, dat de aanwezigheid van de „ex-nazi" Globke een groot schandaal betekende. Behalve Globke telde Adenauers gevolg dan nog twaalf minder in het oog lopen de figuren, zodat gerust van een grootse entourage kon worden gesproken Maar dat was dan ook Adenauers bedoeling. Hij voelt zeer goed, dat na dit afscheid geen come-back meer mogelijk zal zijn. Vandaar dit heengaan met vliegende vaandels en slaande trom. Per slot van rekening wordt thans een tijdperk in Duitsland afgesloten, een tijdperk, waar op „der Alte" als leider van de democra tische wederopbouw als geen ander zijn stempel heeft gedrukt. Echter, waar een afscheid is, is ook een welkom: „der Alte" gaat en „der Dicke" komt. En met „der Dicke" een bijnaam, die prof. Erhard zeer zicht baar verdient; waarschijnlijk ook wel door zijn voorliefde voor Beiers bier - komt een nieuw regeringsprogramma. Aan dit programma heeft prof. Erhard enkele weken noest gewerkt in zijn va kantie-oord in Beieren. Ver van het ru moer der politieke bijen in Bonn, beraad slaagde Erhard met slechts enkele van zijn vertrouwensmannen in de besloten heid van zijn bungalow aan het Tegern- meer, een kwartiertje wandelen van Gmund. In deze landelijke omgeving - „we zijn zo dol op worstjes en van tijd tot tijd rollen we een vaatje aan", aldus me vrouw Luise Erhard heeft de nieuwe bondskanselier veel geluisterd en geno ten, maar weinig gezegd. Hij heeft de rapporten van zijn medewerkers door genomen en alles rustig laten bezinken, wat soms een inspannende bezigheid kan zijn. Beslissingen zijn echter niet geno men, daar in die wit-ommuurde bunga low Am Ackerberg 12; „eerst kijken wat haalbaar is en dan later pas denken aan de bezetting van de ministerszetels", zo heeft Erhard gezegd. En contemplatief aan zijn sigaar zuigend heeft hij zich iedere avond bij een worst en een bier tje laten inspireren door het uitricht op het Beierse bergland, terwijl de toeris ten trachtten de muur te nemen in de hoop de vader van het Wirtschaftswun- der een ogenblikje te kunnen zien. Wat niet gelukte. Straks zal dus Erhard het roer in Bonn overnemen. Veel veranderen zal er volgens hem daarbij niet. Schroder blijft minister van buitenlandse zaken. En zelfs de buitenlandse koers van dr Aden auer zal volgens Erhard niet gewijzigd worden. Tóch heeft Amerika hoop, dat de nieuwe Duitse chef wat soepeler zal zijn op handelsgebied, een hoop welke wordt ingegeven door Erhards liberale ideeën. Erhard is trouwens ook van plan zich beter te laten voorlichten door de leidinggevende intellectuelen, zonder deze groep officieel bij het regeren te be trekken. De eerste contacten zijn reeds gelegd. Ook anderszijds bereidt Erhard zich op de commandowisseling voor. De Italiaanse schilder Annigoni heeft op dracht ontvangen om het portret van de nieuwe bondskanselier te schilderen, dat in oktober in Palais Schaumburg zal worden opgehangen, op de dag dat het tijdperk Erhard begint. De beeltenis van Adenauer zal dan allengs verbleken. „Old soldiers fade away". 1 iiPMiiiW WW; to!®®»;??? 4* vss PROF. ERHARD ...Vrouw Luise rolt de vaatjes aan... Alle elf opvarenden van de 499 ton me tende Groningse kustvaarder „Van guard" zijn gisterochtend veilig en wel aan booru van het 7039 ton metende Britse stoomschip „Mary K." genomen, nadat de „Vanguard" onder de Engelse oostkust nabij Cromer Norfolk, met het Britse vrachtschip in aanvaring was ge komen en gezonken. De „Vanguard", die pas vorig jaar in de vaart kwam, was met een lading stuk goed op weg van Antwerpen naar Huil. Het Britse vrachtschip waarmee de kustvaarder in aanvaring kwam, was op weg van Huil naar Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3