Wijziging incassosysteem bespaart Middelburg jaarlijks 14.800,- AGENDA Zonder klemmen lijmt u snel met g& SNELFIX Dansdemonstraties op Goese markt ZUID-BEVELAND Peking-epos werd geprolongeerd Juhileumexposiiie FloralidKapelle „HELP U ZELVEN" WIL IN GOES 40 EENGEZINSWONINGEN BOUWEN B. en w. Goes niet voor verplaatsing chr. huishoudschool MARKTBERICHTEN mnim... Voorstel tot girering in de gemeenteraad van 23 september Benelux-studiedag over grensgebieden Omschakeling Bouwrijp maken twee terreinen in Goes Wielrijdster tegen wagen met ladders Demonstraties van aardappeltransport Dreischor I won voetbal van Kruiningen Nog dit jaar beplanting recreatiegebied „Oude Dijk" Laatste zomerconcert FILMS IN ZEELAND Feestavond in „Maria-oord" Kampioensrit van „Zingende Bougie" Garantieverzoek aan gemeente N etto-bou wkosten ruim 856.000 Bouw nieuw loodsvaartuig voor Vlissingen overwogen Zeemansvrouwen bezochten Vlissingen Opnieuw vraag naar financierinsrsschema voor spoorlijn Goes Vrachtwagen in sloot bii Krahbendiike Collecte WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Voor vergoedingen gas, water en elektriciteit In een voorstel aan de raad vragen b. en w. van Middelburg in prin cipe te besluiten tot invoering van een nieuw incasso-systeem bij de dienst gemeentebedrijven voor gas, water en elektriciteit. De voorge stelde wijziging bestaat hierin, dat het bestaande geldophaalsysteem wordt vervangen door het systeem van girostortingen. Van de 9000 verbruikers betalen er 3000 per giro en van de 6000 gebruikers worden de verbruiksnota's aan huis aangeboden. Ongeveer 78 pro cent betaalt direct en 22 procent betaalt per kas of per giro. (Advertentie) Na het jeugdmuziekfeest dinsdagavond het dansfeest op de Goese Grote Markt. Deze bijdrage van de Goese MicMenstandeentrale aan de fruit- week bood de honderden bezoekers het neusje van de zalm: een gracieu ze demonstratie van Nederlands kampioendanspaar Jeanne Assman en Wim Voeten met een voortreffe lijke begeleiding van het Goese dans en showorkest „The Orpheans". Sierlijk en stijlvol demonstreerden zij de rumba, de samba, de cha-cha-cha, na de pauze, de slow-fox, de tango, de Engelse wals en de quickstep. De bezoekers wisten hun prestaties naar waarde te waarderen, zo viel uit het telkens opklaterend applaus te con stateren. En fruitfee Kitty Claeys, die met haar hofdames en de be stuursleden van het „Zeeuws Fruit- eorso" de demonstratie bijwoonden, toonde haar geestdrift even spontaan als innemend: na het eerste optreden van het kampioensdanspaar bood zij Jeanne Assman zonder te bedenken haar eigen boeket bloemen aan Het optreden van Jeanne Assman en Wim Voeten vormde niet de enige attractie tijdens dit openluchtdans feest. Er was ook de Middelburgse dansgroep „Medioburgum", die het publiek vergastte op enkele folklo ristische dansen, onder meer de Zeeuwse rei, de bruiloftsdans, „Ont moeting op het dorpsplein, Na het ringrijden en „Hei, 't was in de mei". En ook deze demonstratie kreeg de nodige bijval van de toeschouwers langs de lijn. Die toeschouwers kon den zelf eveneens aan hun trekken komen. Op de muziek van „The Orpheans" konden zij op de Grote Markt een dansje maken. Wat dan ook gebeurde. Rest te vermelden, dat de heer J. van Stee de verschillende attracties intro duceerde, dat er voor Jeanne Assman en Wim Voeten, behalve bloemen, ook een fruitmandje was en dat de leden van „Medioburgum" als blijk van waardering voor hun de monstraties een zakje fruit ontvin gen. In het kader van de Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen, zal op vrij dag 27 september in Gent een Benelux- studiedag worden gehouden. Het thema van deze studiedag is „Het grensgebied Oost- en West-Vlaanderen én Zeeland. De minister van maatschappelijk werk van Nederland, dra. J. F. Schouwenaar- Franssen zal spreken over de „Socio- culturele aspecten van de regionale ont wikkeling in de grensgebieden". Drs. v. der Made zal „de problemen van de so ciale zekerheid bij de grensarbeiders" behandelen. Voorts zullen dr. M. Anselin en prof. Kuyler de conclusies van het werk van Belgische en Nederlandse stu denten over de ontwikkelingsproblema tiek en de mogelijke samenwerking in het zuidelijke Deltagebied (West-Vlaan- deren, Oost-Vlaanderen en Zeeland) pre senteren. Verder zullen spreken prof. dr. A. J. Vlerick, drs. A. Buyst en prof. dr. E. Collin. Aan het einde van de dag zal er een algemene discussie zijn. De voorgestelde regelingen biedt voor de verbruikers het nadeel dat zij die voorheen elke twee maanden de thuis aangeboden kwitantie betaalden voortaan aan het postkantoor moeten storten. Een voordeel is echter weer de besparing van de kwitantïezegel van 0,15 op ongeveer 70 procent der kwi tanties. In het voorgestelde inningssysteem ligt het in de bedoeling de girostortingskos- ten voor rekening van deze bedrijven te nemen. De nieuwe methode betekent voor de bedrijven een onmiddellijke kos tenbesparing van 8200 en van 6600 die per 1 oktober 1964 realiseerbaar is. Dit komt dus neer op een besparing van 14.800 per jaar. Hierin zijn de bezorg kosten van de nota's die eveneens door het vervallen der incasso bespaard worden verwerkt. Wel zal bij invoer van het nieuwe systeem moeten worden overgegaan tot de aanschaf van een grotere wagen met een nieuw comman doliniaal voor de boekhoudmachine. De kosten hiervan worden geraamd op 4000. Het college van b. en w. is van mening dat men thans beter kan overgaan tot de aanschaf van een vol automatische boekhoudmachine, uie geheel ingericht naar de eisen van de gemeentebedrijven op een prijs van 29.789 komt. De inruil- waarde van de oude machine be draagt 10.500. In het preadvies tekenen b. en w. aan dat ofschoon gesteld kan worden dat de besparing van het bedrijf ten koste gaat van de service aan de verbruikers de omschakeling van haalschuld op brengschuld niet steeds een extra gang naar het postkantoor voor de verbrui kers behoeft te betekenen. Met verwacht dat het aantal girobeta lers zal toenemen en dat de betaling van de nota dikwijls gecombineerd zal wor den met andere bezoeken aan de stad. Gunstige ervaringen in Maastricht en Roermond met de tijdige betaling der nota's volgens het voorgestelde systeem geven volgens b. en w. geen aanleiding tot ongerustheid over het ontstaan van de achterstand in de betaling. Daarom wordt de raad niet alleen voor gesteld in principe tot invoering van het nieuwe systeem te besluiten, maar even eens akkoord te gaan met de aankoop van een volautomatische boekhoudma chine en voor deze aanschaf een krediet van 19.289 te verlenen. GOES Het is noodzakelijk, dat de gemeente Goes overgaat tot het bouwrijp maken van een stuk grond in bouwplan Zuid- Oost, ten zuiden van de Kloetingseweg en het gedeelte van bouwplan-Zuid, dat gelegen is ten westen van het terrein van de r.-k. h.b.s. B.en w. van Goes stellen de raad voor om het bouwrijp- maken van deze terreinen te laten uit voeren door de fa. Boone Besuyen, die juist is gereed gekomen met het bouw- rijpmaken van het westelijke gedeelte van het bouwplan-Zuid. Het college heeft deze firma een onderhandse prijs- aanbieding gevraagd. Uit de toelichting, die de raad op het voorstel krijgt, blijkt, dat de firma het werk aan de Kloeting seweg wil uitvoeren voor 98.758 en in het bouwplan-Zuid voor 123.067,25. B. en w. adviseren de raad de beide werken voor deze bedragen onderhands aan te besteden aan de firma Boone Besuyen. Een Goese wielrijdster, mej. W. P. C. van A. is dinsdagmiddag gewond ge raakt, toen zij in de Van Dusseldorp- straat te Goes tegen een daar gepar keerde wagen met ladders reed. Zij moest met verschillende verwondingen in het gezicht naar het ziekenhuis „St.- Joanna" worden vervoerd. De verenigingen voor bedrijfsvoorlich ting Oost- en West-Zuid-Beveland orga niseren in samenwerking met de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Goes een demonstratie met transportmiddelen voor aardappelen in losgestorte vorm. Dat gebeurt donderdag aanstaande op het bedrijf „Middenhof" te Rilland. Het lossen en transporteren van aardappelen in losgestorte vorm staat op het ogen blik in het middelpunt van de belangstel ling. De demonstratie zal de bezoekers gelegenhied bieden om enkele systemen met elkaar te vergelijken. Zij begint 's middags om twee uur. KAPELLE Middelburg Electro: woensdagcyclus: Be minen heers, 19.30 uur, 14 jaar City: 55 dagen in Peking, 20 uur, 14 jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9-17 uur. Vlissingen Alhambra: 55 dagen in Pe king, 8 uur, 14 jaar. Luxor: De gemas kerde ruiter, 8 uur, 14 jaar. Britannia: Rob van Reijn voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 8 uur. Goes Grand: 55 dagen in Peking, 20 uur, 14 jaar. Schouwburg „Juliana": Exposi tie ..RECRON", 10-22 uur. Prins van Oranje: Goese Middenstandsvrouwenver. met „Zakenrevue 1963", 19.30 uur. Grote Markt: Judodemonstraties m.m.v. Anton Geesink, 20 uur. Grote Kerk: Foto expositie „Zie Gods Schepping", 15-17 en 19-21 uur. Museum Turfkade: Expositie Bevelandse voorwerpen, 10-12 en 14-17 uur. Térneuzen Luxor: De man die te veel wist, 8 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Les liaisons dan- gereuses, 8 uur, 18 jaar. Zierikzee Huis van Nassau: Najaarsver gadering afd. Schouwen van de Ned. Bond Plattelandsvrouwen, 14.15 uur. Bergen op Zoom Roxy: West side story, 8 uur, 14 jaar. Luxor: Bloedwraak, 8 uur, 14 jaar. Wolphaartsdijk-Krahbendijke II 5-1 Zaterdagmiddag behaalde de sterk ver jongde Wolphaartsdijkploeg in zijn eer ste thuiswedstrijd een verdiende 51- overwinning op Krabbendijke II. De wedstrijd begon met wederzijdse verken ningen, waarbij al gauw bleek dat Wol- phaartsdijk, door uit de verdediging op gebouwde combinaties, het gevaarlijkst was. Na een half uur liep rechtsbuiten Kopmels goed door op een dieptepass en passeerde de keeper met een harde schui ver (1—0). Kort daarop had dezelfde speler weer succes toen hij een uittrap opving en ineens van ver inschoot (20). Nadat de Wolphaartsdijk-links- binnen Huisson een strafschop wegens hands had naast geschoten, kwam de rust. Kort na de hervatting kon midvoor De Ruijter op gemakkelijke wijze de stand tot 3—0 opvoeren toen de Krab- bendijkekeeper de bal uit een voorzet losliet. Hoewel Wolphaartsdijk sterker bleef, kon Krabbendijke voorlopig meer doelpunten voorkomen door veelvuldig een handig gebruik te maken van de buitenspelval. Ten slotte maakte Huis son hieraan een einde toen hij met een hoog schot de stand op 40 bracht. Krabbendijke kwam nu wat meer in de aanval en uit een hoekschop kon de rechtshalf de bal hard inschieten (41). Kort voor het einde bracht ren slotte Kopmels de eindstand met een hard vleugelschot op 51. Na de opgeiopen zware nederlaag in Hansweert heeft Dreischor zondagmid dag kans gezien om uit Kruiningen de volle buit mee over de Oosterschelde te brengen. De blauw-witten wonnen met 15. De thuisclub nam kort na het be gin de leiding dank zij een aarzeling in de blauw-witte defensie (10). Hier na werd het spel meer en meer naar de Kruiningen-helft verplaatst en al leen door stug verdedigen wist de thuis club de gelijkmaker lange tijd te voor komen. Toch liet deze niet meer al te lang op zich wachten, want toen een handsgevai dicht bij de 16-meterlijn een penalty voor Dreischor opleverde, scoor de Kor van der Werve de gelijkmaker (11). Na de thee legde Dreischor een sterk overwicht aan de dag en vooral de beide kanthalfs Boogaart en Jan van den Bos toonden zich bedreven. Een fraaie kopbal van Kees Lodewijk zorgde ervoor dat Dreischor met 12 de lei ding nam. Even later werd het door Simon de Vlieger 1—3. Via net hoofd van de Kruiningen-doelman joeg De Vlieger daarna nummer vier in de tou wen (14). Met wat meer geluk had Dreischor zeker een korfbaluitslag be reikt, maar de keeper verdedigde zijn doel op frappante wijze en wist vele schijnbare doelpunten te voorkomen. Tien minuten voor tijd speelde Van den Bos de bal keurig naar De Vlieger, die op zijn beurt goed doorspeelde naar Hans Klompe en deze laatste schoot raak (15). Nu met het afgraven van de Oude Dijk te Biezelinge langzamerhand het eind stadium is bereikt, heeft de gemeente raad te Kapelle maandagavond enkele besluiten genomen tot verdere uitvoe ring van het destijds genomen besluit op dit stuk een recreatiegebied aan te bren gen. Het is de bedoeling nog dit jaar te beginnen met de beplanting. Deze zal worden uitgevoerd door de Nederlandse Heide Maatschappij. De kosten hiervoor worden geraamd op f 6195,40. Staatsbos beheer zal een subsidie verlenen van zestig procent tot een bedrag van f 3370,80. Op de plantkosten zal boven dien nog een subsidie verleend worden van f 742,Met de opzet van de plan nen van staatsbosbeheer kon de raad akkoord gaan, evenals met het voorstel om aan de heer C. Paauwe het recht van uitweg voor zijn transportbedrijf te ver lenen. Hiertoe zullen enkele voorzienin gen uitgevoerd moeten worden, als ver breding van de aan de op de Oude Dijk aan te leggen weg. Hiermede zal een bedrag gemoeid zijn van f 2250. De heer Paauwe zal hierin voor de helft bijdra gen. De woningwetwoningen Molenwater 1 en Waardekensstraat 9 werden verhuurd aan respectievelijk J. Rottier en J. Zuid- weg, beiden te Biezelinge. Tot leden van de adviescommissie woon- ruimtewet werden de heren F. van Hoorn, J. de Jager Jozzn, A. de Neef, D. Poortvliet en Chr. Rijn herkozen. De plaatsvervangende leden, de heren J. M. Zuidweg, C. Eversdijk Nzn, D. Sandee, L. de Koeyer en I. J. Drever werden eveneens herbenoemd. De raad besloot voorts, dat de kapperszaken inplaats van dinsdagmiddag op maandagmiddag gesloten zullen zijn. De heer J. Zuijdweg te Schore kreeg een premie voor wo ningverbetering. Op de vraag van de heer L. de Koeyer hoe het staat met de woningaanvrage, deelde de voorzitter mede, dat er momenteel honderddertig aanvragen zijn ingeschreven. Daarnaast zijn er 93 bouwaanvragen ingediend. Wat de rioleringswerken in de gemeente betreft, deelde burgemeester Van Suijle- kom mede, dat deze een slecht verloop hebben gehad als gevolg van het slechte weer. Een zelfde geluid liet hij horen over de woningwetwoningbouw Ook deze verloopt uiterst moeizaam. Bij de rondvraag vroeg de heer A. N. Lamper naar het aantal gegadigden voor het kopen van een woningwetwo ning. Dit aantal is tot onze verwonde ring zeer gering, aldus de voorzitter. Op de vraag van raadslid J. M. Zuidweg, wie de gemeente heeft aangetrokken als onderhoudsfunctionaris van net sport complex, deelde de burgemeester mede, dat. hiervoor de heer J. W. van Dalen uit Biezelinge is aangesteld. WAARDE Begunstigd door mooi zomerweer ver zorgde de muziekvereniging „Vooruit" te Waarde zaterdagavond het laatste zomerconcert in dit seizoen. Er waren vele belangstellenden voor het concert en het gebodene werd zeer gewaardeerd. WOLPHAARTSDIJK E.H.B.O.-propaganda-avond Dezer dagen gaf de afdeling Wol phaartsdijk van de Nederlandse vereni ging voor E.H.B.O., een propaganda- avond in het dorpshuis, die vrij goed was bezocht. De plaatselijke voorzitter, de heer L. C. Zweedijk, opende de bijeen komst. Hierna werd een tweetal medi sche filmpjes vertoond. De neer Van Roon, Ë.H.B.O.-propagandist, sprak daarna een propagandistisch woord, waarbij hij de nadruk legde op het grote belang dat ieder in een voorkomend ge val in staat is zijn medemensen te hel pen. Het resultaat van deze avond was, dat een cursus zal worden gehouden waarvoor zich 15 deelnemers opgaven. ALHAMBRA (Vlissingen), GRAND (Goes) en CITY (Middelburg) vertonen ook deze week nog het epos van de Boxeropstand, de film „55 dagen in Pe king" spectaculair stuk vuurwerk onder de avonturenfilms, geregisseerd door Ni cholas Ray en met Charlton Heston, Ava Gardner en David Niven in de voor naamste rollen. We bespraken deze film vorige week, zodat thans overblijft een drietal rol prenten van iets mindere allure, maar niettemin de moeite waard. In de eerste plaats „Het zwarte schaap", een detec tivefilm van Helmut Ashley, waarin Heinz Rühmann de vreemde combinatie van een pastoor en een speurder uit beeldt. Pastoor-speurder Rühmann is een natuurtalent, dat voor de recherche is verloren gegaan. Of hij wil of niet, hij raakt onvermijdelijk betrokken bij iede re misdaad, in zijn buurt gepleegd. En zelfs verbanning naar de meest een zame plekjes ter wereld, waar menselij kerwijs nooit iets zou kunnen gebeuren, weerhouden de pastoor er niet van lau weren te oogsten als meester-detective. Een zeer genoeglijke film, die te zien is in ELECTRO (Middelburg). Dezelfde bioscoop vertoont voorts een spannende rolprent, waarin Nadja Til ler de hoofdrol speelt. Ditmaal zien we haar als een succesvol buitenlands cor respondente van een Amerikaanse kran tenconcern, die via een ambassadeurs- post in een spionagekomplot verwikkeld raakt. Ook in deze film van Nadja Tiller spelen de liefde en het naoorlogse Duitsland weer een grote rol. Dan in LUXOR (Vlissingen) zo'n heer lijke pure western: „De gemaskerde rui ter". In de hoofdrol Clayton Moore als The Lone Ranger oftewel „De Gemas kerde Ruiter" in eigen persoon. Uiterst spannend. Op vrijdag 27 en zaterdag 28 september zal de vereniging „Floralia" te Kapelle haar jaarlijkse bloemententoonstelling houden. Ze zal dit jaar een wat spe ciaal karakter krijgen omdat het de vijfentwintigste maal zal zijn dat „Flo ralia" een bloemententoonstelling orga niseert. De tentoonstelling die in de veilingge bouwen wordt gehouden, zal ondanks de slechte zomer toch een goede belang stelling genieten. Niet alleen zullen er weer de inzendingen van de kinderen van de lagere scholen zijn, ook van par ticuliere zijde zijn er weer talrijke toe zeggingen gedaan in de categorieën snij bloemen, kamerplanten, bloemenschalen en bloemenmanden. Een aparte plaats zal ook dit jaar op de tentoonstelling weer krijgen de groep dahlia- en chry santenkwekers. Ook zij zullen evenals de schoolkinderen dingen naar een wis selbeker. Naast de flora zal ook de fau na vertegenwoordigd zijn. De vogelhoudersvereniging „Zang en kleur" te Kapelle zal aan de expositie haar medewerking verlenen door het geheel met inzendingen van zangvogels op te luisteren. Ook zullen enkele par ticulieren met een grote inzending deel nemen. HANSWEERT In de recreatiezaal van het pension voor bejaarden „Mariaoord" te Hansweert werd dezer dagen ter gelegenheid van het zilveren feest voor de gezamenlijke feestcomités en de pensiongasten een feestavond gehouden. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot en er heerste dan ook een geani meerde stemming. Het programma werd geopend met de vertoning van dia's van het zilveren feest. Na de pauze volgde er wederom een diaprogramma, ditmaal over het da gelijks leven op Mariaoord. Het geheel was samengesteld door de heer H. de Glas. De moeder-overste van Maria oord, moeder Machtilde, sprak hierna een dankwoord. DRIEWEGEN Vorige week hield de M.A.B.C. „De Zingende Bougie" te Driewegen haar 4e kampioensrit 1963. De start van deze rit vond plaats te Biezelinge nabij „De Caisson". Spoedig bleek, dat deze rit, die volgens het nieuwe K.N.M.V.-reglement 1963 werd ven-eden, geen peuleschille tje was. Vooral Goes leverde vele rijders moeilijkheden op. 15 auto's haalden de finish te Driewegen niet. De uitslag luidt ten slotte als volgt: Bromfietsklasse: 1. J. Lalkens te Drie wegen met 59 strafpunten; 2. M. P. Mol te Driewegen met 94 strafpnt.; 3. L. Gaakeer te Goes met 97 strafpnt.; 4. J. Heerenthals te Nisse met 115 straf pnt.; 5. J. Spruijt te Driewegen met 180 strafpnt.; 2. rijders zijn niet aangeko men. Autoklasse: 1. M. C. Duijnhouwer te Ka pelle met 147 strafpnt.; 2. M. J. Groen- leer te Kapelle met 154 strafpnt; 3 H. Dekker te Driewegen met 283 strafpnt.; 4. P. Vermare e Ovezande met 287 strafpnt.; 5. J. Wirtz te Oudelande met 303 strafpnt.; 6. C. Nieuwenhuise te Nisse met 337 strafpnt.; 7. H. Rijk te Ovezande met 341 strafpnt.; 8. H. A. Schipper te Oostkapelle met 394 straf pnt.; 9. C. Kramer te Nisse 421 straf pnt-; 10. J. Visser te Middelburg met 441 strafpnt.; 11. P. Kuzee te Heinkens- zand met 483 strafpnt. 15 rijders zijn niet aangekomen en 2 rijders werden niet geklasseerd. (Advertentie) De Goese bouwvereniging voor arbei ders „Help U Zeiven" wil in de Ganze- stad veertig eengezinswoningen bouwen. Het is de bedoeling, dat deze huizen woongelegenheid bieden aan grotere ge zinnen, tot negen personen. De netto bouwkosten van deze woningen worden geraamd op 856.087,67. „Help U Zeiven" heeft zich tot de ge meenteraad van Goes gewend met een verzoek om financiële garantie van de gemeente. „Het initiatief is toe te jui chen", schrijven b. en w. de raad. Het college wijst erop, dat het rijk sedert 1960 geen premie meer geeft voor de bouw of de exploitatie van huurwonin gen, waarbij de gemeente direct of in direct is betrokken. Wel wordt subsidie verleend als deze woningen gebouwd worden met een zekere garantie van de gemeente. „Deze woningen, die onder di rectie van de heer J. Dekker, architect te Hazerswoude in samenwerking met de Stichting Technisch Bureau van de Nationale Woningraad gebouwd zullen worden, voorzien in een grote behoefte", aldus het college tot de raad. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is in beginsel bereid voor de te bouwen woningen subsidie te ver lenen, onder voorwaarde, dat de vereni ging voor tien procent van de financie ring zorgt en de gemeente een garantie voor rente en aflossing geeft van een door „Help U Zeiven" opgenomen lening, tot ten hoogste negentig procent van de netto stiohtingskosten. De bouwvereni ging „Help U Zeiven" wil de bouw fi nancieren door een lening van 770.000 90 pet van de netto-stichtingskosten aan te gaan met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten en voor 't res tant een lening te sluiten in de vorm van een hypotheek op het oude woningbezit van de vereniging. De Bank voor Nederlandse Gemeenten verlangt als zekerheid voor de te verle nen geldlening onder meer de garantie van de gemeente voor de betaling van rente en aflossing door de bouwvereni ging. Omdat b. en w. de financiering van dezè woningen en de betaling van rente en aflossing door de bouwvereniging op deze wijze alleszins verzekerd vinden, stellen zij de raad voor de betaling van rente en aflossing van de 770.000 grote geldlening te garanderen. Het plan van de Zeeuwse C.B.T.B. om de christelijke landbouwhuis- houdschool te 's-Heer-Arendskerke mt ingang van 1 september 1964 over te plaatsen naar Goes vindt bij de meerderheid van b. en w. in deze gemeente geen bijval. Die is dan ook niet bereid om een zoge naamde noodzakelijkheidsverkla ring af te geven en stelt daarom de raad voor het verzoek af te wijzen. Dit op grond van de over weging, dat, zolang er een christe lijke landbouwhuishoudschool met voldoende levensvatbaarheid in 's-Heer-Arendskerke bestaat, er te Goes geen behoefte is aan een zo danige school. De minderheid van het college is van mening, dat de gevraagde verklaring wel behoort te worden afgegeven. Het bestuur van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond is bang, dat in verband met de verdergaande ontvolking van het platteland de leerlingenbezet ting van de huidige school te 's-Heer- Arendskerke een dalende tendens zal gaan vertonen. En dat terwijl een deel van Zuid-Beveland, met inbegrip van Goes, thans niet behoort tot het „voe- dingsgebied" van de school en zodoende van christelijk landbouwhuishoudonder- wijs verstoken blijft. Staat een dergelijke school in Goes, dan rekent men geheel Zuid-Beveland met uitzondering van het gedeelte ten oosten van het kanaal door Zuid-Beveland tot het toeleveringsgebied van leerlingen. Met dien verstande, dat in verband met het bestaan van een vakschool voor meisjes te Goes slechts gerekend zal kunnen worden op die meisjes, wier ouders de voorkeur geven aan christe lijk onderwijs. Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. is er derhalve van overtuigd dat, gezien de centrale ligging en de goede busverbindingen met Goes een christelijke landbouwhuishoudschool daar aanmerkelijk betere toekomstmo gelijkheden en heeft dan een in 's-Heer- Arendskerke. Het voornemen tot verplaatsing van de christelijke landbouwhuishoudschool van 's-Heer-Arendskerke naar Goes wordt gesteund door verschillende organisa ties, waarvan b. en w. adhesiebetuigin gen zijn overgelegd. In verband met de toeneming van de scheepvaart wordt de bouw van een tweede loodsvaartuig voor Vlissingen overwogen, zo wordt in de memorie van toelichting op de defensiebegroting mee gedeeld. Honderdentwintig zeemansvrouwen uit Rotterdam en Vlaardingen hebben dins dag een bezoek gebracht aan Vlissingen. Deze vrouwen, allen leden van de Neder landse hervormde zeemanscentrale, kwamen op uitnodiging van de afdeling Vlissingen van „Gezinscontact zeeva renden". De dames uit Rotterdam en Vlaardingen stonden onder leiding van de predikant voor de zeevarende gemeente te Rotter dam, ds. J. W. Schokking. Zij werden 's ochtends ontvangen met een koffie maaltijd in het hervormd verenigings gebouw 't Anker. Daarna maakten de dames onder leiding van ds. Y. van der Schoot uit Vlissingen een vaartocht met de provinciale boot van Vlissingen naar Breskens en terug. Ds. F. S. Kloos terman leidde de dames rond door de St.-Jacobskerk. Ds. Schokking en Van der Schoot verzorgden ten slotte in 't Anker de dagsluiting. „Zonder financieringsschema doet de Goese gemeenteraad bij elk besluit tot aankoop van grond voor de aanleg van de westelijke ontsluitingsweg en de spoorlijn naar het havenindustrieterrein een sprong in het duister". Daarom ver zoekt een van de leden van de com missie voor de financiën en het grond bedrijf b. en w. opnieuw nu de raad in d't verband weer enige voorstellen zijn aangeboden voor de hedenavond (woensdag) te honden vergadering. Er wordt aan herinnerd, dat b. en w. een dergelijk schema hebben toegezegd. „Desnoods kan hierbij worden uitgegaan van de verantwoorde schattingen ten aanzien van de kosten en de subsidies, terwijl de nodige voorbehouden worden gemaakt inzake onzekere factoren". Het lid van de commissie heeft nota genomen van de aan G.S. gerichte brief met nieuwe ramingscijfers, maar hij is van mening dat de raad over een uit gewerkte uiteenzetting moet beschikken van de begrote kosten. En dit onder vermelding van de wijze, waarop de naar raming ten laste van de gemeen te blilvende uitgaven gedekt moeten worden. Twee andere leden van de commissie wensen ingelicht te worden over de ver schillen tussen de thans voorgestelde koopsommen, c.q. schadeloosstellingen en de ter zake in de begroting opge nomen bedragen". Dinsdagmiddag om ongeveer kwart voor vijf raakte ter hoogte van de boerderij „Welgelegen" te Krabbendijke een vrachtauto met aanhangwagen in de sloot. Een zandauto die voor de wagen een zijweg wilde inslaan werd evenens geraakt, doch bleef op de weg. De vrachtauto, eigendom van de firma gebr. Mol uit 's-Gravenpolder, die ge laden was met uien, kwam doordat de aanhanger de auto zelf omhoogdrukte, recht vereind te staan. De combinatie trekker-aanhanger werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De te Oudelande gehouden collecte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding heeft 301,10 opge bracht. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2729 stuks. Weekaanvoer 4463. Vette koeien en ossen 250. Gebruiksvee 620. Vette kalveren 450. Graskalveren 255. Nuch tere kalveren 538. Varkens 20. Lopers 74. Biggen 58. Paarden 49. Veulens 39. Schapen of lammeren 305. Bokken of geiten 15. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg). Vette koeien 300—335 265—295 240—265 Vette kalveren 300—320 270—290 250—270 S lach tpaar den 290 260 250 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in per stuk) Graskalveren 370 300 250 Nuchtere kalveren 185 170 150 Lopers 130 100 80 Biggen 70 65 55 Schapen 115 100 90 Lammeren 120 100 90 Kalf- en melkkoeien 1120 1000 820 Vare koeien 820 720 600 Vaarzen 850 750 625 Pinken 525 400 350 Veulens 550 450 350 Vette koeien: aanvoer kleiner, handel rede lijk, aanvoer prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer even groter, handel tamelijk, prij zen iets gedrukt, prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer iets minder, handel stil, prijzen prijshoudend. Nuchtere kalve ren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Lopers en biggen: aan voer tamelijk, handel lui, prijzen constant. Slachtpaarden: aanvoer matig, handel kalm, prijzen vooral niet hoger. Schapen en lam meren: aanvoer even minder, handel rede lijk, prijzen vooral niet hoger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel kalm, prijzen stabiel. Vare koeien: aanvoer korter, handel slepend, prijzen goed prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel lui, prijzen als vorige week. Veulens: aan voer iets ruimer, handel goed, prijzen prijs houdend. VEELING GOES. 17 september. Zigeunerin 1 85-90 13, 80-85 12, 75-80 13, 70-75 12—13, 65-70 11, 2 80-85 11, 75-80 11, 70-75 10, 65-70 10, grof 9, fijn 68. James Grieve 1 90-95 28, 85-90 2930, 80-85 29—35, 75-80 29—33.60, 70-75 29—33.60, 65-70 28—29,90, 2 D 20—25. 2 90-95 25, 85-90 27, 8-85 28—29, 75-80 29—31, 70-75 30—31, 65-70 27—28, grof 15—24, fijn 13—21. Benoni 1 80-85 60, 75-80 66—72, 70-75 72—73, 65-70 63, 60-65 48. Manks Codlin 1 80-85 17, 75-80 20, 70-75 20, 65-70 20, 60-65 14, 2 80-85 16, 75-80 18, 70-75 17, 65-70 14—16, 60-65 14, 2 D 13, grof 13, fijn 1213. Cox's Orange Pippin 1 85-90 49, 80-85 55, 75-80 59, 70-75 59—63, 65-70 52—53, 60-65 47, grof 2529. Ell. Orange 1 75-80 30—39, 70-75 31—41, 65-70 40. Jac. Lebel ongesort. 18. Transp. de Cron- cels ongesort. 15.1018.30. Triomphe de Vienne 1 90-95 61—62, 85-90 61—62, 80-85 67, 75-80 73, 70-75 77, 65-70 69, 60-65 65, 2 D 49, 2 85-90 52, 80-85 56, 75-80 61, 70-75 66, 65-70 6—263, 60-65 56, grof 45—59, fijn 37—53. Br. d' Amanlis 2 75-80 37, 70-75 41, 65-70 39, 60-65 38, D 32. Pitmaston Duchesse 1 85-90 38, 80-85 42, 75-80 47, 70-75 47, 65-70 41. 2 D 25, grof 19—23, fijn 10—18. Br. Lebrun 2 75-85 35. 65-75 46, 55-65 42, 2 D 21. Bonne Louise d' Avr. 1 65-70 68. 60-65 55 60, 57—58. Br. Hardy 1 80-85 77. 75-80 85. 0-75 83, 65-70 70—72, 60-65 54—55. D 55-60 48, D 50-55 36. 2 75-80 68, 70-75 72, 65-70 60, 60-65 51, grof 4554, fijn 2337. Franse Wijnpeer 2 60-70 40, 50-60 37, 2 D 23. Div. appels kroet 9.50, val 5. Diverse peren kroet 14. Bramen 1 en 2 161—163. 3 113. Totale aanvoer hard fruit 10.600 kisten. Bramen per doos 1 52, 2 3640, 3 20. Jef ferson 1 69S6, 2 2642, grof 5080, fabriek 625. Reine Victoria 2 723. grof 3598, fabr. 1115. Abrikoospruim grof 5373. fa briek 2046. Warwick Droppers 1 91111, 2 51, grof 6479. fabriek 634. Rademakers 1 110—116, grof 67—91. Monarch 1 105—118. grof 6870. fabriek 6. Frankenthaler 1 160 —180, 2 150—170. Black Alicante 1 160—170. VEILING KAPELLE. 17 september. Br. Hardy 1 75 83, 1 70 84. 1 65 74, 1 60 64, 2 75 74. 2 70 74, 2 65 63. 2 60 55, 2 d 55 48. 2 d 50 31, grof 44, fijn 28. Bonne Louise 1 65 66. 1 60 62—64, 1 55 55 56. 2 60 58. 2 55 50. grof 48. Br. Lebrun 1 65 47. 1 55 41. 2 65 42. 2 55 39. 2 d 25. ?rof 28. frin 19 James Grieve 1 85 28. 1 80 29—30, 1 75 31—33. 1 70 32.10—34.20. 1 65 29—33. 2 80 27. 2 75 27. 2 70' 29. 2 65 28. 2 d 23—26. 2 d 55 18, grof 17—23. fijn 13. Cox's Orange P. 1 85 43. 1 80 53. 1 75 58. 1 70 60—60.60, 1 65 51.20—52.30, 1 60 42—44. grof 28, fijn 10. Manks Codlin 1 75 18, 1 70 17—18. 1 65 14—15, 1 60 13. 2 70 15. 2 65 13. 2 60 12, 2 d 13. grof 12, fijn 12. Zigeunerin 1 80 11, 1 75 12. 1 70 11, 1 65 10. 2 80 10. 2 75 11. 2 70 11, 2 ë5 10, 2 d 7.50, grof 10. fijn 10, fijn 7.50. Keswick. 2 70 18. 2 60 14. grof 12,fijn 8.50. Early Victoria 2 60 17. Jac. Lebel 1 65 18. grof 13. Transp. de Cronsels 1 85 20. 1 80 20—21. 1 75 21, 1 70 19. 1 65 14. 2 75 17, 2 70 14. grof 14. Crimson Cox's 1 80, 49. 1 75 52, 1 70 52. 1 65 43, 1 60 32. Br. de Merode 1 70 43. 1 65 41. 1 60 36. 2 d 25. grof 27. Pitmaston Duoh. 2 80 31. 2 75 36. 2 70 40. 2 65 38. 2 d 27, grof 23. fijn 17. Triomphe de Vienne 2 80. 62 2 75 63. 2 70 64, 2 65 63, 2 60 56. 2 d 44, grof 53. fijn 46. Bonne Louise rijp: 1 65 69. 1 60 66, 1 55 56. 1 50 43. Kroetappelen val 5. geplukt 8.50 Bramen industrie 1 en 2 161163, 3 13 Tomaten p. krat 1 A 342, 1 B 402.50. 1 BB 340, 1 C 284, 2 a 280. 2 B 251. Dubb. prins, bonen 2 95. 3 68. Bramen p. doos 2 42. VEILING KRABBENDIJKE. 17 september. Appels: James Grieve 1 85-90 33, 80-85 29. 75-80 32—33, 70-75 34. 65-70 31, 2 85-90 27—30, 80-85 28—32, 75-80 30—33, 70-75 31—33, 65-70 30, 2 D 24—25, 3 gr. 18— 23, 3 f. 1219, kroet 8. Cox Orange Pippin 1 85-90 48, 80-85 54, 75-80 59. 70-75 60—62, 65-70 48—52, 60-65 43—45, 2 85-90 46—50, 80-85 50—53, 75-80 52—57, 70-75 50—56. 65-70 4042, 60-65 2931, 3 gr. 38, kroet 6. Manks Codlin 2 80-85 17. 75-80 17. 70-75 16. 65-70 14. 60-65 13, 2 D 11. 3 gr. 12. 3 f. 10. kroet 8. Tydemann E. W. 2 85-90 51—53, 80-85 5659. 75-80 56—64, 70-75 51—62. 65-70 46—57. 60-65 31—41. 2 D 15. 3 gr. 37—51. 3 f. 14—22, kroet 11. Zigeunerin 2 80 13. 75-80 14. 70-75 10. 65-70 6, 2 D 5. 3 gr. 5, 3 d 5 Benoni 1 65-70 58, 60-65 47, 55-60 25. 2 D 15. kroet 7. Peren: Br. Hardy 1 80-85 70, 75-80 79. 70-75 82, 65-70 66. 60-65 54, 2 80-85 59. 75-80 66, 70-75 65, 65-70 59, 60-65 48, 2 D 55-60 38— 46. 2 D 50-55 26. 3 gr. 49. 3 f. 33. kroet 9. Tr. de Vienne 1 85-90 64. 80-85 72. 75-80 75. 70-75 75. 65-70 72. 2 85-90 58. 80-85 64. 70-75 64. 65-70 60. 60-65 52. 2 D 45. 3gr. 54. 3 f. 30. kroet 31. William Duch. 2 90-95 32. 85-90 37, 80-85 40. 75-80 43. 70-75 42. 65-70 37. 2 D 25. 3 gr. 25. 3 f. 17. kroet 10. B. L. d' Avranch esl 65-70 68. 60-65 66. 55-60 57. 3 gr. 47, kroet. 22. S. d' Esperen 1 65-70 67. 60-6562, 55-60 48, 50-55 34. VEILING STAVENISSE. 17 september. Bintjes gew. 900980. bonken 1440. Doré gewoon 1710, bonken 880. Eigen heimers gew. 10501190. Aanvoer 2400 kia- ten. VEILING THOLEN 17 september. Koopmans blauw 9.30. Bintjes bonken 14.00. gewoon 8.009 70 Witte eigen heimers 12.4013.70. Aanvoer 900 kisten. BEURSBERICHT MARKT GOES. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 Vor boerenschoon af boerderij f 22f 29,50, per 100 kg. Tarwe, basis 17 °7<>, id. f 27f 32,25. Groene erwten, id. f 35f 43. Schokkers, id., t 40—f 62.50. Voor erwten en schokkers van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen. Bintjes, 35 mm opw. binnenl. sort, f 8f 10 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor reke ning koper. Naar Bintjes voor export be staat weinig vraag. Uien. Afgestaart aan de sorteerinrichting geleverd 1012 ct. per kg. Hooi. Luzernehooi 115f 125; weidehooi f 90f 120: dijkhooi 70f 90; veldbeemd f 50f 65: Engels raai f 50f 60, alles per 1000 kg geperst. Voor extra kwaliteiten worden iets hogere prijzen betaald Voor tweede soort hooi be staat geen belangstelling. Stro. Tarwestro f 45f 50 per 1000 kg, ge perst. Winterprijs f 62,50. Gerstestro f 45 f 52.50, per 1000 kg geperst. Winterprijs f 62,50. Erwtenstro (kl. groen) f 65f 80 per 1000 kg, geperst. Voor* extra kwaliteit worden iets hogere prijzen betaald. Vlas. Ongerepeld 728 cent per kg. Gere peld 1836 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2,22 per kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 17 september. Exportgarnalen, aanvoer 4920 kg, 72264. Schar 24 kg. Bot 110 kg. Schol 30 kg. Tong 15 kg. Paling 29 kg. Zalm 2 kg. Tarbot 10 kg. Visiever 3 kg. Ongesorteerde vis 31 kg. VEILING ST.-ANNALAND. Doré, gewone 18.50. Eigenheimers, gewone 14.30. Bintjes gewone 10.20, bonken 14, drie lingen 6 50. Aanvoer 45 ton. Uien: middel 16.24, bonken 17.83, drielingen 17.14, picklers 26.08. Aanvoer 85 ton. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëïeren 15 ct. Poeljeëieren 8 cent. Nagekomen advertenties Heden ontsliep in zijn Heer en Heiland, na een langdurig en ge duldig gedragen lijden, onze geliefde man, va der, zoon, zwager, oom en neef PIETER VAN VELZEN, op de leeftijd van 38 jaar. Uit aller naam, P. J. van Velzen- Röber Breskens, 17 september 1963, Egelantierstraat 15. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 20 september a.s. des nam. om 2.30 uur. Heden overleed in de ouderdom van 75 jaar onze lieve zuster, be huwdzuster, tante en oud-tante GEERTRUIDA CORNELIA BAKKER, weduwe van C. van der Reest. Uit aller naam, Apeldoorn: P. P. Sonke Bilthoven, 17 september 1963. Cond.adres: Bosweg 83, Apeldoorn. De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 20 september om 15 uur op de begraaf plaats „Den en Rust". Frans Halslaan te Bilt hoven. De uitvaart dienst zal gehouden worden om 14.15 uur in huize „Het Oosten" te Bilthoven door de weleerwaarde heer ds. J. H. Hanneman. Heden overleed, na een langdurig en smarte lijk lijden, onze lieve man, vader en groot vader JANNIS PIER OOSTERLING, in de ouderdom van bijna 69 jaar. C. Oosterling- Schrier Augusta (U.S.A.): J. D. Oosterling- G. Oosterling- Torbijn Goes: L. A. Visser- Oosterling C. Visser Krabbendijke: A. L. v. d. Plassche- Oosterline 1. Ph. F. v. d Plassche Goes: C. J. Oosterling En kleinkinderen. Goes, 17 sept. '63. Voorstad 64. De begrafenis zal plaatshebber, op vrij dag 20 sept. a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Ver trek Voorstad 64 om 14.00 uur. Liever geen bezoek Geen bloemen. Heden overleed op 81-jarige leeftijd onze lieve vader, schoonvader, groot.- er overgrootvader BAST1AAN WILLEM SCHIPPER, weduwnaar van Annigje Lodder, geboren 3 augustus 1881. Uit aller naam: D. Schipper. Kloetinge, 17 september 1963 Lewestraat 48. De overledene ligt opgebaard in Huize „Maria oord", Hansweertsestraatweg 28 te Hansweert- Oost. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 21 september a.s. op de begraafplaats te Kruiningen Vertrek van „Maria-oord" te 12 uur. Geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15