Fruitfee verraste bejaarden en zieken in Haair stede en Zierikzee Resten oud kasteel in Axel opgegraven Veiling in Goes van STEEDS MÉÉR MJUiHEI ROKEN en weiland 78 ha bouw- Ooftexpeditie zorgde voor zon in rusthuis en twee ziekenhuizen Zeeuwse ALMANAK Twee jongens stalen auto in Middelburg Grachthoektoren en muur blootgelegd Uit bezit wijlen jkvr. S. v. Citters te Heinkenszand Dubbelstad.... HET WEER IN EUROPA Eerste officiële werkbezoek Stoffelijk overschot waterbouwkundige gevonden Duivenvlucht werd een ramp VERMOEDELIJK GEBOUWD OMSTREEKS 1100 ERFGENAMEN ZIJN AMERIKANEN f 1.- „Japan' zien Op nippertje rijp Zeeuwse Katholieke Jongerendag in Goes Ouder kasteel Vager t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 DRUM Maandagmiddag- heeft een motorboot van de rijkspolitie te water op de Wes- terschelde tussen Terneuzen en de Braakman het stoffelijk overschot op gevist van de sedert 6 september ver miste heer A. Villerius uit Terneuzen. Zoals gemeld werd op die dag de heer Villerius, waterbouwkundig ambtenaar bij rijkswaterstaat, vermist, nadat hij controlewerkzaamheden had verricht aan de Westhaven te Terneuzen. De ver missing werd toen ontdekt, omdat de auto van de waterstaatsambtenaar langs de havenkant was blijven staan. De grote nationale Fondvlucht voor jonge duiven vanuit Angoulême dreigt op een ramp uit te lopen voor de Ne derlandse postduivenhouders. Deze vlucht die georganiseerd is door de postduivenvereniging „De Zwaluw" uit Steenbergen, zou zaterdag gevlogen worden, maar door het slechte weer in Frankrijk konden de duiven pas zondag morgen om 11 uur gelost worden. Dit betekent dat de 2378 duiven die op dinsdag 10 september ingekorfd zijn, zes dagen en zes nachten in de manden doorgebracht hebben. Tot nog toe zijn slechts 26 duiven op hun hokken terug gekeerd. Volgens insiders kunnen nog hooguit honderd duiven terugverwacht worden, zodat deze vlucht als een ramp- vlucht geboekstaafd zal worden. (Advertentie) Q130 FRUITFEE Kitty Claeys heeft maandagmorgen aan Kats haar staatsieauto op de veerboot naar Schouwen laten zetten. Geflan keerd door haar hofdames Marleen de Jongh en Nelleke Koster toog zij op „werkbezoek" naar Haamstede en Zierikzee om daar in het rusthuis „Duinoord" en de ziekenhuizen bejaarden en patiënten te verrassen en een sappig „visitekaartje" uit haar land-van-her- komst achter te laten. Het was een opmonterende, plezierige en zonnige expeditie. Zon vanuit een helderblauwe, hoge Zeeuwse na- zomerlucht en zon op de gezichten van bejaarden en zieken, die daar plotseling oog in oog stonden met het fleurige drietal. Het begon in Haamstede. Daar stond aan het begin van de middag het ge meentebestuur en een deputatie van de enthousiaste fruitkwekers uit de Westhoek voor het raadhuis op het feeërieke gezelschap te wachten. Toen plotseling een horde juichende huishoudschoolmeisjes kwam aan rennen was het wel duidelijk: de fee was in aantocht! Met een galante handdruk leidde loco-burgemeester P. L. Vis zijn sprookjesachtige gaste naar binnen, waar het in de raadzaal even heel officieel toeging. De heer Vis noemde het een bijzonder genoegen de Zeeuwse fruitfee in het Westersehouwse fruitteeltgebied te mogen begroeten. Met haar waren meegekomen een deputatie van het stichtingsbestuur „Zeeuws Fruitcor- so", de waarnemend-rijkstuinbouw- consulent, ir. J. Vellekoop en de di recteur van de onderafdeling van de veiling „Zuid-Hollandse Eilanden", de heer J. van Kampen. Ook de ontwer per van de praalwagen „Japan", waarmee de Schouwse Westhoek aanstaande zaterdag in het corso te Goes verschijnt, de heer J. Evers, was van de partij. Loco-burgemeester Vis bracht aan het begin van de ont vangst nog even het plotseling over lijden van de burgemeester van Wes- terschouwen, jhr. R. J. H. Q. Röell, in herinnering, die het bezoek van de fruitfee aan de bejaarden nog heeft helpen voorbereiden. Charmant beantwoordde fee Kitty de heer Vis. Ze wees op de eclatante successen van de Westhoek bij vroe gere corso's en zei daarop zo neutraal mogelijk: „Met belangstelling zien we uw bijdrage weer tegemoet". Wat die bijdrage gaat worden kreeg het drie tal een half uurtje later te zien in de loods van de heer N. Steur te Burgh. De „ruwe" opbouw van de wagen „Japan" werd even naar buiten ge schoven en de voorzitter van N.F.O.- Westhoek, de heer J. P. C. Boot ver telde wat van de bedoeling van de wagen en de klippen, die de Schouw se kwekers steeds moeten omzeilen om hun praalwagen veilig in Goes te krijgen. Als herinnering kreeg het drietal een tegeltje met het wapen van Haamstede mee. Tevoren waren er in het raadhuis ook al cadeautjes Nee, voetbaluitslagen bulletineren is ook niet alles. Vroeger hadden wij een heimelijke, naar jaloezie uitlopende bewondering voor de man, die 's zondagsmiddags in ons Middelburgse gebouw met een krij tje voorzichtig de prestaties van Griekse namen als Ajax en Sparta in Arabische cijfers omzette. Maar daar zijn we op teruggeko men. Naarmate de competitie vor derde, vermagerde hij en vooral in de zwakke jaren van „Middelburg" en „Zeelandia" daalde s'n gewicht tot een beangstigend minimum, 't Is ook zo definitief: uitslag komt per telefoon binnen en dan moet hij op. Hoe vaak hebben wij hem zo niet gadegeslagen. Die lichte tred naar het bord bij een overwinningeven wichtig nog bij een gelijkspel, zwaar en landerig bij een neder laag. Toch had hij dan de moea wij zouden niet durven, héél lang aar zelen of de zaak maar een beetje stilhouden. Zondag was het weer zover. Bra- bantiaMiddelburg If3. Die stap, die iets droefs heeft, het vreugde loze gekras op het bord. En dan snel wegduiken. Er stijgt een enorm gemurmel op, vette kreten van misnoegen en te leurstelling. Dan komt de uitslag van Vlissingen. Negen-nul voor Helmond. Gejuich, Een enorm gejuich. Waarmee we maar willen zeggen, dat de dubbelstadgedachte bij de voetballerij nog niet erg leeft. gewisseld en dat zou later op de dag nog enkele keren gebeuren. Aan alle halteplaatsen zorgden de heren W. v. d. Linde en A. A. Hopmans namens het stichtingsbestuur voor de zake lijke speeches. Al deze bezoekjes in Westerschouwen waren eigenlijk maar „intermezzi". Hoofdzaak was de komst van de fruitfee bij de bejaarden en zieken. Voor het rusthuis „Duinoord" stond even voordat de auto van de fee de oprijlaan indraaide al een bejaarde mevrouw Westervoort-v. d. Houten met een tuiltje bloemen te wachten. En toen de fruitfee en haar gevolg enkele ogenblikken later de conver satiezaal betraden ging er een ap plausje op. De kisten met appelen, peren en pruimen nog juist op het nippertje door de septemberzon rijp geworden waren er plotseling ook. Dat fruitfee Kitty niet met lege handen behoefde aan te komen had ze op Schouwen te danken aan de ver enigingen N.F.O. en de veiling „Zuid- Hollandse Eilanden". De directrice was bijzonder ingenomen met de Twee negentienjarige jongens uit Bergen op Zoom hebben zater dagavond laat op de Turfkaai in Middelburg de auto van de Nieuwlandse taxichauffeur L. H. gestolen. Maandagmorgen vroeg, omstreeks vier uur, wer den de jongens in hun woon plaats door de politie aangehou den. Zij stonden toen bij de auto. Omstreeks middernacht gaf de heer H. de ontvreemding van zijn auto aan bij de Middelburgse politie. Deze gaf onmiddellijk een bericht door aan de politie in de omliggende plaatsen. Dit had tot gevolg, dat de politie in Ber gen op Zoom Ch. E. H. L. en J. F. J. B., beiden wonende te Bergen op Zoom, kon aanhouden. Op het politiebureau in Bergen op Zoom hebben de jongens een volledige be kentenis afgelegd. Zij werden later overgebracht naar het politiebureau in Middelburg. B., die het hulpje van L. was is in de loop van de dag vrij gelaten. L. werd voorlopig in hechte nis gehouden. Te Goes is zondag de eerste Zeeuwse Katholieke Jongerendag gehouden. De opkomst was al direct in de morgen uren goed te noemen, toen in de „Prins van Oranje" begonnen werd met een H. Mis. Het Knapenkoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool verleende daarbij medewerking. Op deze openingsdienst volgde een bijzonder interessante cause rie over „Humor" van de bekende schrij ver Toon Kortooms. Meer dan anderhalf uur wist hij zijn talrijk gehoor te boei en met het geven van een „definitie" over humor, uitgewerkt in voorbeelden. Een ovationeel applaus was de beloning voor deze boeiende spreker. De middag werd verder gevuld met het optreden van een cabaretgroep van Re- né Frijters Variété uit Tilburg. Deze was in de plaats gekomen van de eerder aangekondigde groep van Bouk Mar tens, die wegens ziekte van de leider verhinderd was. In een vlotte stijl en een goed opgebouwd programma traden nu op het cabaretduo de Lachbrekers, De Gibama Hawaiians en de accordeo nist Cees Mandos. De prettige confe rences werden verzorgd door Ton Eike naar. Deze eerste Zeeuwse Katholieke Jonge rendag werd besloten met een geani meerd bal in schouwburg Juliana, waar bij de muziek werd verzorgd door ..The Goodwill Partners". Het ligt in de bedoeling van de organi satoren ieder jaar een dergelijke dag te organiseren. Brussel onbewolkt, 24 gr. Parijs, onbewolkt, 25 gr. Nice, zwaar bewolkt. 25 gr. München, onbewolkt, 20 gr. Zürich, onbewolkt, 25 gr. Locarno, onbewolkt, 25 gr. Innsbruck, onbewolkt, 30 gr. 1 Langzaam maar zeker neemt het nieuwe bestuurlijke centrum van Vlissingen duidelijker vorm aan. Waar ruim een jaar ge leden nog een hele vlakte lag, verrijst nu het nieuwe stadhuis. Op de Nieuwe Markt wordt al maanden naarstig en nijverig ge bouwd aan dit stadscentrum En ook de omgeving van het raad huis krijgt langzaam maar zeker een nieuw gezicht. Kortom: dit wordt de plaats waar Vlissingen zich vooral bestuurlijk zal representeren aan de buitenwereld. Luchtfoto Slagboom en Peeters) ZONNIG WEER Zonnig weer maar aanvankelijk nog hier en daar mist. Maximumtemperatu ren _van 20 tot 25 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. ZON EN MAAN 18 september Zon op 6.18 onder 18.50 Maan op 6.34 onder 19.31 zand bewoonde de familie tot kort vóór de oorlog het landgoed „Land- lust". Het bezit bestond voorts uit vele tientallen hectare bouw- en wei land. Tijdens haar leven heeft jkvr. S. van Citters het landgoed „Landlust" een riant huis met twee hectare bos geschonken aan de stichting Zeeuwsche landschap. Tot kort voor haar dood bezocht jkvr. Van Citters die de laatste jaren van haar leven in Den Haag woonde, eenmaal per jaar Heinkenszand. Zij verbleef dan op de boerderij behorende bij het voorma lige landgoed. Het gehele grondbezit wordt thans verkocht. De opbrengst zal verdeeld worden onder 17 erfgenamen, allen woonachtig in de Verenigde Staten. Twee notarissen op Zuid-Beveland zijn met deze spectaculaire grond- verkoop belast, namelijk notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes en notaris C. H. S. Aschermann te 's-Graven- polder. De te verkopen oppervlakte bedraagt 78 hectare, 61 are en 73 centiare, te veilen in 45 kavels. De percelen liggen verspreid over de gemeenten Heinkenszand, 's-Heer- Abtskerke, 's-Heer-Arendskerke en Nisse. Alle landerijen zijn verpacht. Het grootste deel is landbouwgrond. Sinds vorige week heeft Axel, dat onlangs zijn „750-jarige stadsrech ten" vierde, niet alleen op papier de bewijzen van zijn ouderdom, maar ook in meer concrete vorm in overblijfselen van het vermoede lijk uit 1100 daterende kasteel van de Heren van Axel. De opgravingen die onder leiding staan van ir. J. A. Trinipe Burger van de rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek, zijn begon nen op aandringen van stadsarchiva ris J. de Jonge en van de heer D. J. Oggel, die zich uit liefhebberij al jarenlang verdiept in de geschiede nis van Axel. De laatste was het die de vermoedelijke plaats van het kasteel, iets ten zuidoosten van de algemene begraafplaats achter het De Goese fruitfee met een van haar hofdamestijdens haar Schouwse tournee in gesprek met burgemeester mr. F. Th Dijck- meèster van Zierikzee, (Foto P.Z.C komst van de fee, vertelde ze. En graag gingen de drie dames daarop in op haar verzoek nog even een ronde langs de bedden te maken. Om kwart over vier arriveerde de „ooft-expeditie" voor het Zweedse Rode Kruisziekenhuis van Zierikzee. De geneesheer-directeur, dr. H. Ezen- dam en de burgemeester van Zierik zee, mr. F. Th. Dijckmeester. stonden in de hal voor een joviaal welkom klaar. En ook hier weer: plotseling waren daar twee rijdende bedden, volgeladen met doosjes fruit. Fee Kitty stapte met haar „secondanten" alle ziekenkamers binnen, waar ze na een flitsend bezoekje verbouwe reerde patiënten met een doosje fruit achterlieten. Het waren leuke momenten, daar in het Zweedse Rode Kruiszieken huis en later in de „Cornelia Stichting" van Zierikzee. Het eer ste officiële werkbezoek van de fruitfee heeft op vele doorgaans zorgelijke gezichten even een dankbare trek of een flauwe glim lach losgemaakt. En dat was juist de bedoeling De grootste verkoop van land bouwgrond in Zeeland sedert de tweede wereldoorlog staat agra risch Zeeland te wachten op vrijdag 27 september a.s. Dan zal 's morgens om tien uur in de „Prins van Oranje" te Goes de publieke verkoop beginnen van niet minder dan ruim 78 hectare bouw- en weiland. Het betreft hier de verkoop van het Zeeuwse bezit van wijlen jonkvrouwe S. van Citters, die twee jaar geleden op 98-jarige leeftijd overleed. Zij was een dochter van wijlen jhr. mr. C. van Citters, van 1859 tot 1882 burgemees ter van Heinkenszand. In Heinkens- geschonken aan de stichting „Het huis van de heer G. G. Ramselaar, aanwees. Bij de opgravingen wordt gebruik ge maakt van een graafmachine die laagje voor laagje de grond afschraapt. De machine kan zo fijn worden afgesteld dat de grond van een laag stenen afge haald kan worden, zonder de stenen zelf te beschadigen of mee te nemen. Voor lopig graaft men drie weken, waarna ir. Trimpe Burger zekerheid hoopt te hebben over de bouwstijl. Tot nog toe is een gedeelte van de gracht, een hoekto ren en een muur van de voorburcht blootgelegd. Van de verdere vondsten zal het afhangen of na drie wekei. het werk zal worden voortgezet, of dat men alles weer zal bedekken. Hoewel de nu gevonden fundamenten uit 1100 dateren, moet er toch nog een ouder kasteel zijn. Dit blijkt uit een kroniek van Jacob de Hont, ka pelaan en organist te Axel, uit het jaar 1521. Volgens deze kroniek werd het oude kasteel omstreeks 1100 tot kerk verbouwd, ten behoeve van bisschop Guido van Utrecht, die weggejaagd was uit zijn bisdom, en zijn toevlucht had gezocht bij zijn broer, de graaf van Vlaanderen. Dit kasteel zou dan gestaan hebben op de plaats waar nu het kerkhof is. Inderdaad herinneren oudere Axel aars zich, dat vroeger bij het aan leggen van grafkelders vaak stenen en muurresten werden gevonden. Zelfs gaat er een niet te controleren verhaal, over een gewelf, waarvan de muren met fresco's zouden zijn versierd. De verbouwing tot kerk van het „oude" kasteel noopte de toenmalige Heer van Axel een nieuw slot te bouwen. Hij deed dit enkele honderden meters verderop: een kloek gebouw met torens, een gracht en een voorburcht. De eerste be woners waren de heren Robrecht en Olivier, die ook verantwoordelijk zijn voor het Axelse stadswapen. Heer Oli vier kwam als overwinnaar te voor schijn bij een steekspel in Engeland, waarvoor hij uit handen van de Engelse koning een schild met een rode keeper ontving. Zijn opvolger heer Robrecht, ondernam in gezelschap van de graaf van Vlaanderen een kruistocht naar het Heilige land, waarbij hij zich zo dapper gedroeg, dat hij onderscheidden werd met drie zwarte getande sleutels op zijn schild. Axel werd aldus een tweevoudi ge heerlijkheid. Na hen werd het kasteel bewoond door diverse heren, onder wie Jan van Mas- seme en Guido van Ghistelle wel de be langrijksten waren. Na 1500 werd de geschiedenis van het kasteel vager. Het werd niet meer bewoond door de Heer van Axel. Een aantekening uit 1578 in de „Cohieren van de 20ste penning" (belastinggegevens), aanwezig in het rijksarchief van Gent vermeldt dat: „Reynier tayaart haut in pachte van her antheunis van iiedekereke thof van Axele mette eypraegie metghaders de visserie ende onderleigde". Deze Antheunis van Liedekercke was de laatste Heer van Axel. Blijkbaar verpachtte hij de woning, of wat daar van over was, en de rechten. Een jaar of tien later viel er niets meer te verpachten, want niet alleen werd er tijdens de gevechtshandelingen enorm veel verwoest, maar ook had de streek veel overlast van het water, blij kend uit bovengenoemde „cohieren", waarin herhaaldelijk de aantekening voorkomt dat een woning door het wa ter „gheruyneert" is. Na de inname van Axel in 1566 liet Prins Maurits nieuwe wallen opwerpen, die precies over de ruïnes van het kasteel liepen. Om alles goed onder de grond te krijgen moest men zelfs hier en daar nog een muurtje omhalen, wat bij de opgraving duide lijk te zien is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2