Kippefarm-grandes en holbewoners met t.v. Waddenzee lijkt Perzische Golf PI VI II Ipfp IHf RAAD HULST OVER VAKANTIE VAN GEMEENTEPERSONEEL Slochteren schudde oliewereld wakker ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de wondere wereld van de techniek Alle grote concerns zijn er actief Twee werelden twee eeuwen in Chamartin Zuid-Vietnam Toepassing rijksregeling Gemeente kocht woning: f 33.000 Vuil ophalen Jaarvergadering Schaakclub Hulp VS. voor Veilig Verkeer-tip Olie-spektakel Niet op Ameland Bazaar van het Leger des Heils Oriëntatierit voor wielrijders „De Volièrehoudt lustrum-expositie Ambtenaren legden kaartje DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Eüitie Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 zuiging [scheeps- [bodem stuurstang In .de vlakke bodem van het schip wordt een plaat ingelaten die, aangedreven door de scheepsmotor, rond draait. Rechtstandig op de plaat bevestigd bevinden zich een aantal schroefbla den, die elk voor zich even eens draaibaar zijn. bewegings richting van de schoep geen kracht op de schoep Al naar hun stand drukken deze schoepen het water weg, waardoor ze zelf een voortstuwende kracht on dervinden'in tegengestelde richting. DeVoith-Schneider propeller is een scheepsvoortstuwer waarvan de stuwkracht door een eenvoudige verstelling in elke gewenste rich- ting kon'werken. propeller ingebouwd onder het schip plaatsing voor ingebouwde Voith- Schneider pro peiler stabiiisalorj vooruit bochten smeren Door een stelsel van. stangetjes en hefbomen worden de bladen telkens gedurende één omwen teling van de plaat heen en weer gedraaid, zodat steeds 2 tegen overliggende schoepen een stuw kracht in dezelfde richting onder- vinden. .mtfSS* i f \a' Met de besturing van de schoepen kan het water in alle richtingen gestuwd worden, zodat een schip met een Voith-Schneider propeller bijzonder wendbaar en goed be stuurbaar is. I De plaatsing is bij kleine schepen I normaal aan de achterzijde, maar 'tegenwoordig wordt hij ook.naastl de gewone voortstuwing, bij gro- f tere schepen aan de voorzijde in gebouwd om in betrekkelijk kleine havens snel te kunnen manoeuvre- (Van onze correspondent Werner Schubert) Spanjes ware aard openbaart zich waar lijk niet in Benidorm Torremolinos waar in de zomermaanden alle talen van deze wereld gehoord kunnen worden, waar het de toerist soms moeilijk zal vallen, iemand te vinden, die nog de taal van Cervantes spreekt. Wie het land achter de Py reneeën wil leren kennen moet gaan naar de dorpen ter zijde van de grote verkeerswegen of naar de straten en stegen in de voorsteden van Madrid, waar in villawijken fabrieksschoor stenen roken en tussen loodsjes van lompenverzamelaars luxueuze toren- Mijn buurvrouw te linker zijde is uit heel ander hout gesneden. Zij stamt uit een van die Grandes-families, die het niet kunnen verkroppen, dat de tijd van hun almacht en schittering voor goed voorbij is. Zij heeft een kippe- farm en gros gn en detail en doet re cord zaken. De staatssecretaris b.d., die de „rode generaal" broederlijk een on derkomen bezorgde, is voor haar slechts „een man van de huidige si tuatie". Haar personeelsleden vertel len aan de dienstmeisjes in de omge ving, dat zij geen salaris krijgen, maar dat zij in plaats daarvan „in het testament voorkomen". Dat is een praktische en billijke beloning, die in het Spanje van de goede oude tijd heel gewoon en veel verbreid was. Het verdrietige is alleen, dat zij twee maal zo oud zijn als hun „weldoen ster" en vermoedelijk dus nooit van het testament zullen profiteren Tomaten in blik flats worden gebouwd, waar gezond-Achter het grande-bezit begint een ba- heidszorg een ver sprookje is en nie mand aanstoot neemt aan zwerven de honden, die nooit tegen hondsdol heid werden ingeënt. Hier is nauwelijks riolering en de stra ten zijn niet geplaveid. Naast kloos ters en kapellen, waarin grijze non nen bidden, staan danstenten en obs cure kroegen, die waarschijnlijk in geen enkel register voorkomen. Hier verhuren stokoude markiezinnen hun landhuizen aan Amerikaanse neger soldaten, die getrouwd zijn met Fran- gaises en voor de t.v. voor Spaanse kinderen vrome negerliederen zingen. In dit Madrid, waarin de tijdperken zich vermengen, ligt Chamartin, eens het elegantste, thans het meest ver waarloosde stadsdeel, waar meer dan 150 jaar geleden, toen hij over Spanje heerste, Napoleon zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen. In dit Chamartin nu ligt „mijn straat", die naar Spaan se begrippen „mijn wereld" is. Op een half afgerukt bordje tegen een vervallen tuinmuur, waar achter Spanjes beroemdste zanger, de „Ibe rische Caruso" Senor Fleta, toevlucht zocht kan men nog met moeite „Ar royo" lezen. Dat betekent, dat deze straat „Joaquin Arroyo" moet heten. rakken- en holenwijk, die door arbei ders en kleine beambten zelf is op gebouwd. Aan wie de grond toebe hoort, weet behalve het kadaster nie mand. Maar de bewoners van de ba rakken en holen hebben het daar niet gevraagd. Zij hebben op eigen initia tief gebouwd. Voor hoelang - dat la ten zij aan het lot over. Maar vóór hun holen rankt de wijnstok en in blikken bussen rijpt de tomaat. Hun kinderen trippelen in schone, witte schorten, zoals hier gebruikelijk is, naar school en de pasgetrouwde tramconducteur Gomez heeft boven zijn holwoning een televisie-antenne. Overigens houdt hij niet van amuse mentsmuziek en voetbal-uitzendin gen. Onze kokkin, die alles weet, wat in de omgeving gebeurt, heeft ons verraden, dat hij met t.v.-cursussen Frans en Engels leert en zich voorbe reidt op het „avondeindexamen" zo dat hij kan gaan studeren en techni cus worden. Zijn vrouw werkt als hulp in de huishouding en leert daar naast voor coupeuse. Wanneer ik nu en dan op mijn avondwandeling voor bij kom en hen begroet, dan zit de negersergeant Smith bij hen en ze praten over de Spaanse literatuur. Wie deze Joaquin Arroyo was, weet Over tien, misschien al over vijf jaar zal niemand meer te vertellen. Maar het is ook niet belangrijk. Het enige be langrijke in 'n Spaanse straat zijn de buren. Ik heb niet veel, maar wel zeer illustere en bont door elkaar ge smeten buren, die het wel en wee van de jongste Spaanse geschiedenis weerspiegelen. De „rode" generaal Daar is dan in de eerste plaats de oude lompenverzamelaar, die op een stuk bouwgrond, dat aan een Falangisti- sche staatssecretaris-buiten-dienst toebehoort, zijn hol groef in een rech-i te heuvelwand. De melkman en de ou de tuinders uit de buurt vertellen, dat hij in de burgeroorlog een „rode ge neraal" geweest is. In de bars in de omgeving noemt men hem nog altijd „Senor General". Misschien was hij alleen maar majoor, kapitein of zelfs maar luitenant, maar niemand zoekt dat uit. In elk geval groet hjj steeds met een vriendelijke en toch wat te rughoudende geste, bedelt hij niet, heeft voor de ingang van zijn hol een vlierstruik en zwaardlelies geplant en zorgt er zonder enige betaling voor, dat niet al te veel papier door onze straten waait. De staatssecretaris b.d. heeft hem asyl gegeven en hem op zijn elektrische leiding aangeslo ten, zodat hij in zijn hol kan lezen en naar de radio luisteren. Tegenover hem resideert de tachtigjari ge weduwe van de grote zanger in haar park. Toen zij jaren geleden een deel van haar bezit verkocht, schonk zij de nieuwe eigenaar een paar me ter land, slechts om te vermijden dat de nieuwe grensmuur enkele oude bomen van haar park zou beroeren en dat de bijl in een paar van haar ge liefde populieren zou worden gezet. Van mijn werkkamer uit zie ik haar vaak 's morgens, wanneer zij in haar rolstoel door de tuinpaden rijdt en bij een struik blijft stilstaan om de bloe men te liefkozen. Verder weet en hoort men niets van haar, haar stok oude dienstboden en haar nog oudere hujsmeester. Slechts oude nonnetjes en paters uit de naburige kloosters bezoeken haar dagelijks. Senor Gomez in een van de nieuwe fabrieken, waarvan de stalen geraam ten nu al achter de heuvels te zien zijn, als opzichter werken, zijn seno- ra zal dan haar eigen kleine mode zaakje hebben en voor hun huisdeur staat Spanjes volkswagen. De kip- penhoudende Grandes zullen dan echter nog steeds dromen van de tijd dat zij een dipiomatenpas bezaten en geen politieagent het gewaagd zou hebben, bij hen aan te bellen, omdat hun hond de pantalon van de post- postbode heeft verscheurd. „AU Risk" heet dit warme ensem ble, dat deel uitmaakt van de nieuwste modecollectië voor de herfst van madame Vernier in Lon den. De cloche van rode tweed en de bijpassende wollen cape doen Rocky Wilson, die de creatie in Londen toonde, echt een beetje op een bobby lijken... 0 Algerije heeft de jongste minister van buitenlandse zaken ter wereld. Abbelaziz Boeteflika is pas 28 jaar. Hij maakte deel uit van het bevrijdingsfront, waar hij als of ficier onder kolonel Boemedienne diende. Tijdens de crisis van vorig jaar steunde hij premier Ben Bella. Guinea heeft besloten de invoer van luxe goederen te beperken en maatregelen te treffen tér voorkoming van een tekort aan belangrijke levensmiddelen. Dit is bekendge maakt na afloop van een kabinetsvergade ring onder leiding van president Sekoe Toere. De Verenigde Staten hebben aan Zuid- Vietnam een lening van 9,7 miljoen dol lar voor de aanschaf van spoorwegma- terieel verleend. Het gaat hierbij om 23 diesellocomotieven, 21 personenwagens en 200 goederenwagens, die de komende dertien maanden zullen worden gele verd. Het Zuidvietnamese spoorwegnet is door de oorlogshandelingen ernstig getroffen. Het bestaat nog slechts uit een hoofd lijn, die Saigon verbindt met de 17de breedtegraad en evenwijdig met de kust loopt. Deze lijn is van grote strategi- she betekenis en er zijn de laatste twee jaar geregeld aanslagen op gepleegd door de Vietcongrebellen. Aan boord van het Amerikaanse vracht schip „Beaver State" zijn 6500 ton mais in Saigon aangekomen, waarmee een begin gemaakt is met het Amerikaanse programma „levensmiddelen voor de vrede", dat bestaat uit verdeling van le vensmiddelen ter waarde van 30 mil joen dollar over de strategische dorpen 'in het land. In een maand moet 26.389 ton aan levensmiddelen in Saigon aan komen. Oeljanovsk, de geboorteplaats van Lenin zal worden verbouwd tot toekomststad, al dus het Russische persbureau Tass. De straat waarin de leider van de Russische revolutie werd geboren zal echter in de staat wor den gebracht waarin deze honderd jaar ge leden verkeerde. KRUISING VRIJHOUDEN Auto A pSf: GOED Raise- stopt voor het ÉgHjji krvisfngsvtak - 1 Tijdens de rondvraag van de vorige ge houden raadsvergadering te Hulst bracht de heer H. L. Everaerd (k.a.b.) de kwestie over het aantal vakantieda gen van het gemeentepersoneel ter spra ke. Deze kwestie was in het Georgani seerd Overleg ter sprake geweest en naar de heer B. H. L. Picavet (lijst Pi- cavet) hierover meedeelde waren al le leden van het G.O. het er unaniem over eens, dat ondanks de 5-daagse werkweek het aantal vakantiedagen het zelfde diende te blijven als voorheen, ter wijl b. en w. een besnoeiing voor zou den staan volgens enkele raadsleden. Volgens de heer Picavet heeft het col lege het advies van het G.O. gewoon naast zich neergelegd. Hetzelfde raads lid was er bovendien niet over te spre ken, dat b. en w. ook het aantal vakan tiedagen heeft menen te moeten regelen van zowel de gemeentesecretaris, de ge meenteontvanger als het hoofd van de vleeskeuringsdienst, terwijl dit zijns in ziens tot de competentie van de raad be hoorde. De voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer, was allereerst van mening, dat dit een kwestie was van het G.O. en derhalve niet in de raadsvergadering te pas kwam. Vervolgens deelde hij mee, dat b. en w. in verband met deze zaak de rijksregeling hadden toegepast, het geen naar zijn mening te doen gebrui kelijk is. „Als er voordelen voor ons personeel in zitten, passen wij de rijksre geling ook toe, maar nu het ietwat na deliger uitviel, was dit eveneens ge schied", betoogde hij. Bovendien was deze kwestie thans in een bepaalde fase getreden. Wethouder P. J. Brand (lijst Brand) gaf een uiteenzetting over de rijksregeling. Dit maakte de heer J. H. Stolte (lijst Stolte) zoals hij het uit drukte een „beetje kriegelig'. Hij vroeg zich af, of hij wel in een gemeen teraadsvergadering zat, omdat wethou der Brand maar steeds over de rijksre geling sprak. Wij zijn toch geen filiaal van het rijk", vond hij, „laat ons toch trachten nog een beetje autonomie te be houden". De heer D. J. A. v. d. Walle (lijst Brand), die de vergadering van het G.O. had bijgewoond, vond, dat de ver gaderingen een onprettig karakter droe gen. Daarnaast steldt dit raadslid, dat de voorschriften van de minister slechts „richtlijnen" waren, zodat men er geens zins aan gebonden was. De voorzitter maakte hierna een eind aan de discussies door nogmaals te stel len, dat de zaak opnieuw in een bepaalde fase is gekomen en dat men er goed aan deed nog even af te wachten. De heer C. C. van Arenthals (lijst van Arenthals) zou gaarne zien, dat de verordening op de reinigingsrech ten zoü worden gewijzigd, waardoor er een eind gemaakt kon worden aan wat hij noemde de administra tieve rompslomp. Hij doelde hier op de bewoners van de verste buitenwij ken, waar de reinigingsdienst het vuil nog niet ophaalt. Deze mensen kregen toch prompt elk jaar een aanslag, moesten hiertegen reclame ren en kregen dan uiteindelijk toch geen aanslag. De heer Arenthals zag in dit verband liever, dat geen aan slagen meer verzonden werden, waar door deze mensen van deze romp slomp zouden zijn verlost. De voorzitter antwoordde hem hierop, dat een en ander volgens de bestaande verordening niet anders kon. Ook zag de heer Van Arenthals graag, dat een rijwielpad werd aangelegd aan de onderkant van de stadswallen vanaf de Gentsepoort tot aan de Lange Bel- lingstraat. Zulks ten gerieve van de bewoners van deze buurt. Hem werd toegezegd, dat dit geval eens nader be keken zou worden. Bij de behandeling van het voorstel tot verdeling van de post „Subsidie aan jeugdverenigingen" voor het jaar 1962 complimenteerde de heer Stolte het col lege met de verdeling van deze gelden. In totaal werd 2500 verdeeld en wel als volgt: 1. Verkenners-Welpen 700; 2. Gidsen-Kabouters 175; 3. Jeugdwerk St.-Aloysius Patronaat 150; 4. R.-K. Jongenskoor 250; 5. Jeugdafdeling H.V.V. '24 350; 6. Hervormd Jeugd werk 100; 7. Stichting Katholieke Jeugdzorg „St. Willibrord 675 en 8. Jongeren-Contact Hulst 100. De heer Stolte vond, dat het Hervormd Jeugdwerk 50 te weinig had gekre gen, terwijl hij 100 voor het Jongeren- Contact daartegenover 50 te veel vond. Hij stelde dan ook voor aldus te willen besluiten, waarmee de raad akkoord ging. Aangenomen werd een voorstel tot aan koop van de woning met tuin aan de Tivoliweg 18, thans bewoond door de heer A. J. van Giesen voor 33.000. De woning werd aangekocht in het be lang van de verkeersveiligheid aan het kruispunt Glacisweg-Tivoliweg. Hoewel b. en w. de prijs ook vrij hoog vinden, achten zij de uitgaaf toch verantwoord, mede gezien de hoge prijzen, welke de laatste maanden voor woningen en bouwgronden worden gegeven. Na een korte bespreking ging de raad akkoord met het voorstel. Voorts werd de goed keuring gehecht aan de bouw van het gasdistributiestation voor een bedrag van 50.094. De N.A.M. heeft voorts zoals be kend de aanwezigheid van gas aangetoond in Friesland, is begonnen met een exploratieboring in Slochte ren, haalt olie uit de bodem van Drente en nog meer olie uit het ge bied van Rotterdam, Pijnacker en het Westland. Ten slotte heeft de N.A.M. troeven in het aardgas, dat deze maatschappij al geruime tijd wint te Tubbergen, Rossum en De Lutte. Caltex heeft tot dusverre uit Neder landse bodem nog geen druppel olie en nog geen gram gas gehaald. Wel heeft deze maatschappij vorig jaar seismische exploratie verricht in Bra bant en in de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen. Naar men er ons mededeelt, hebben enige maanden van onderzoekingen op Ameland thans aanleiding gegeven tot een in vasie aldaar met man en macht. Twee weken geleden werd een boor toren opgeroepen uit de Spaanse Sa hara. Caltex wil met een week of wat aan 't boren zijn, ervan overtuigd, TERNEIJZEN Dezer dagen werd in het clublokaal „De Vriendschap" te Terneuzen de goed be zochte jaarvergadering van de Terneu- zense schaakclub gehouden. De periodiek aftredende penningmees ter, de heer H. Barendsen, werd bij ac clamatie herkozen. In de bestuursvacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. J. Kaan, werd voorzien door de benoeming van de heer A. Beishuizen, die tevens als wedstrijdleider zal fungeren. Aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond zal worden deelgenomen met een team in de eerste klas. De onderlinge competitie begint op Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie te Terneuzen zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: kinder armbandje met bedeltje, een ringetje, heren- trui, plastic karretje, kinderportemonee, 2 plastic regenjassen, kanarie, kinderportemon nee, herenhorloge, 1 paar regenpijpen en 1 bankbiljet, alpinomuts, 2 actetassleuteltjes en 1, regencape, jongensregenjasje, bood schappennetje, zwart jasje, 1 muntbiljet, vul pen. zakmes, armbandje, elektrisch strijk ijzer, 2-wielig kinderfietje, huissleutel, pa raplu, gekleurde doek, plastic bal, huis sleutel, windjack, pop, 2, lipssleutel. Aan het bureau zijn gedeponeerd: Schaar, herenhandschoen, zakje met 4 bat terijtjes, rolschaatssleutel, dameshandschoen, paraplu, kinderschoentje, portemonnee, armbandje met naam Anneke, mohairen das, negerpop, armband, speelgoedhamer, rose hoofddoekje, regenbroek, dameshandschoen, sleutel no. 27, kinderschoentje, ring met 4 sleutels, dameshandschoen. ZOMERSE BLIK OP SPAANSE BUREN: concurrenten, Shell en Esso, er een 50 pet. zeggenschap in. Vast staat echter, dat de vragen ten aanzien van de ontwikkeling in het Waddengebied geheel in het niet zui len vallen, wanneer onder de Noord zee vondsten van betekenis worden gedaan. Twintig op olie en gas be luste mammoeth-ondernemingen vor men dan bij elkaar een spektakel, waarvan men de omvang nog niet kan overzien. fWWWWWWWWWWWAfWWWVtfWWVWV|/tfWW 11 Het is zeer goed mogelijk dat I Nederland of Groot-Brittannië I |t een dezer dagen het verdrag I I van Genève van 1958 zal aan- jvaarden. Dit verdrag kwam tot i stand naar aanleiding van j proeven die aantoonden dat de i Noordzeebodem aardolie bevat en regelt de aanspraken van j j een land op die aardolie. i| Het verdrag moet, om inter- 1 11 nationale rechtsgeldigheid te I 11 verkrijgen, door 22 landen I worden ondertekend, dit is I 1 reeds door 21 landen gedaan. I j Denemarken is tot nu toe het 'I i enige Noordzeeland dat het verdrag heeft goedgekeurd. I Op de kaart is te zien, dat Nederland een flink stuk zee- j bodem toegewezen krijgt om 1 te exploiteren. Engeland krijgt I het grootste stuk terwijl West- I i Duitsland en België er, wat de oppervlakte betreft, bepaald slecht afkomen. De huidige ac- tiviteit in het Waddengebied kan aanwijzing zijn dat Neder land het verdrag zal ratifice- I ren. SLUISKIL Gevonden voorwerpen Te Sluiskil werden als gevonden voorwerpen aangegeven: Ring met sleutels, huissleutel, hulpstuk boormachine, 2 witte lakens, rij wielhandpomp, papieren rijksdaalder, lin ker dameshandschoen, ban'kbiljet van 10. Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging „De Snelvliegers" te Oostburg hield met 30 duiven een wedvlucht vanuit Quiévrain. De uitslag was: 1 en 2 P. Barra; 3 en 5 R. Merrelaar; 4, 8 en 9 C. Bouwens; 6 J. Simpelaar Jzn.; 7 J. van Overbeeke; 10 W. van Unen. dat wie 't eerst met aantoonbare re sultaten komt, een beste kans maakt op een concessie. De exploratieboring op Ameland zal, naar men verwacht enige maanden in beslag nemen. (Van een onzer redacteuren) „Het is hier nu net als in de Perzische Golf: het noorden van Ne derland, de Wadden en de Noordzee zijn de hotspot van de olie wereld geworden het brandpunt van de aandacht van nagenoeg alle grote oliemaatschappijen". Aldus karakteriseerde een woord voerder van een grote maatschappij in Den Haag de situatie rond de enorme en koortsachtige activiteit, die diverse oliereuzen ont wikkelen om als eerste bij de vermoede rijkdommen onder de Ne derlandse en Noordzeebodem te zijn. Naar men ons bij het minis terie van economische zaken wist te melden, zijn zeker twintig toon aangevende maatschappijen op de Noordzee bezig met seismische exploratie. Zij hebben combinaties met elk aar gevormd om hun kansen zo veel mogelijk te vergroten. Zo is het mogelijk, dat een maat schappij die een claim-in-een- elaim heeft voor het tot Neder land gerekende bodemgebied van de Noordzee onder de En gelse wal met andere maat schappijen een soortgelijke claim-in-een-claim bezit. Vanwaar deze uitzonderlijke en plot selinge belangstelling, met name voor het Nederlandse gebied In kringen van de oliemaatschappijen in Neder land is men ervan overtuigd, dat de aanwijzing van onvoorstelbaar grote hoeveelheden aardgas onder Oost- Groningen de oliewereld wakker heeft geschud. Voorts heeft de hypo these, dat zich onder het noorden van ons land een geologische forma tie bevindt die zich in westelijke rich ting uitstrekt tot ver onder de Noordzee en mogelijk zelfs tot onder de Engelse bodem, verwachtingen ge wekt van soortgelijke afzettingen als die welke onder Slochteren, Sonnega en Büja tot de vorming van aardgas aanleiding hebben gegeven. In het gebied van de Wadden zijn de N.A.M. en Caltex momenteel de twee grote concurrenten met Mobil Oil als zeer geïnteresseerde. Zowel van de zijde van de N.A.M. als die van Cal tex weersprak men ons berichten, dat deze maatschappijen op enigerlei wijze eikaars ondernemingen zouden hebben gesteund of nog steunen. „Integendeel", zei men ons bij Caltex „wij zijn in heftige concurrentie". Van de N.A.M. vernemen wij, dat deze maatschappij niet op Ameland zal gaan boren. Wel wordt binnen kort begonnen met een exploratiebo ring op Terschelling. De toren een van de vijf, waarover de N.A.M. in Nederland beschikt is naar het eiland onderweg. Een deel van het materiaal bevindt zich er ai. Ook zal binnenkort een boortoren verrij zen in Egmond aan Zee, tegen de duinrand. Wat er moet gebeuren, wanneer Cal tex op Ameland bijvoorbeeld gas zou aantreffen, kon men ons op het mi nisterie van economische zaken nog niet vertellen. Wel erkende men, dat men voor een geheel nieuwe situatie zou komen te staan. Ongetwijfeld zou dit gas -volgens concessie aan de Gasunie moeten worden geleverd. Maar in de opzet van de Gasunie is geen plaats voor Caltex - of nog anderen - open gehouden. Wél hebben Caltex' felle VERDELING VAN DE NOORDZEEBODEM In de legerzaal van het Leger des Heils te Terneuzen is vrijdag en zaterdag een geslaagde bazaar gehouden. Veel inwoners van Terneuzen hebben de weg naar de Donze Visserstraat ge vonden om het werk van het „Leger" te steunen. Verschillende gebruiksvoorwerpen en andere artikelen werden er te koop aan geboden terwijl er tevens geelgenheid bestond de behendigheid aan de sjoel bak in praktijk te brengen. Tevens was aan de bazaar een loterij verbonden, waarvoor de loten grif van de hand gingen. De opbrengst van de bazaar komt ten goede aan de zending en de arbeid van het Leger des Heils in Terneuzen. Bij Lake China in Californië gaan de proeven met het project-Gemini ter voorbereiding van een dubbele Amerikaanse ruimtevluchtvoort. Op het ogenblik wordt gewerkt aan het perfectioneren van de wijze waarop de beide ruimtevaarders te zijner tijd de capsule met een schietstoel zullen kunnen verlaten, waarbij een model van de capsule wordt gebruikt. Foto: een als ruim tevaarder geklede pop wordt in de namaakcapsule neergelaten om de- se even later in een schietstoel met seer grote snelheid te verlaten. Aangemoedigd door het succes van vo rig jaar, heeft de personeelsvereniging „De Schelde" te Terneuzen zatterdag jl. weer een oriëntatierit voor wielrijders georganiseerd. Niet minder dan 66 fietsers zwermden om 13 uur vanuit de kantine van het rijksbelastinggebouw, onder een vrolijk schijnend zonnetje, Terneuzen in. In volgorde van aanmelding vertrokken de koppels met hun opdrachten, om te trachten één van de fraaie prijzen in de wacht te slepen. Om 6 uur was de prijsuitreiking in de kantine van het rijksbelastinggebouw. Mr. L. W. van Os, hoofd van de inspec tie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, reikte de prijzen uit. De groepsprijs, een wisselbeker, die in han den was van de personeelsvereniging „De Schelde", ging nu naar de perso neelsvereniging van de P.T.T. De prijswinnaars waren: 1. de heren Jansenvan Driel (P.T.T.) 2. de heer en mevr. Maas (P.T.T.); 3. de heer Boetings en verloofde (Ned. Mid- denstandsbank)4. de heren Van Dix- hoornFolderma (P.T.T.); 5. de heren Kouwijzer-Van Bunderen (De Hoop); 6. de heren v. d. GoesBaart (Politie); 7. de heren SprangersStoffijn (De Hoop); 8. de heren HamelinkHame link (P.T.T.); 10. de heren Bakker- loofde (P.T.T.); 10. de heren Bakker- Kayser (P.T.T.). De prijs voor de oudste deelnemer ging naar de heer Ollebek. Aan alle deelnemers werd ten slotte een verrassing uitgereikt. OOSTBURG De Oostburgse vereniging van vogellief hebbers „De Volière" hield een leden vergadering onder voorzitterschap van de heer J. van Weelden. Hoofddoel van deze ledenbijeenkomst was het organise ren van een tentoonstelling. Na een be spreking van de verschillende hierop betrekking hebbende onderdelen, werd besloten de tentoonstelling die voor deze vereniging het eerste lustrum zal betekenen, omdat het de 5e achtereen volgende maal is sedert de oprichting te houden op 30 november en 1 decem ber a.s. Evenals de vorige jaren zal ook nu getracht worden toestemming van de gemeente te krijgen om deze show van kanaries, tropische vogels en parkieten te mogen houden in de burgerzaal van het gemeentehuis. Tijdens deze verga dering werd medegedeeld dat de vereni ging momenteel 41 leden telt. Met medewerking van de Oostburgse ambtenarenvereniging „A.V.O." werd in hotel „Victory" te Oostburg ter opening van het winterseizoen een kaartavond gehouden, waarana door 25 bieders werd deelgenomen. In totaal moest elke deel nemers 5 partijen spelen, terwijl bij elke nieuwe partij voor een teammaat moest worden geloot. Het gelukte maar een deelnemer al zijn 5 partijen in winst om te zetten, t.w. de heer F. M. J. C. van Hee die dan ook onbetwist de eerste prijs voor zich opeiste. De uitslag was: le. F. M. J. C. van Hee (Gemeente) 5 gew. part., 0 tegenpunten; 2e. F. den Hollander (Gemeente) 4, 2; 3. Joh. Ha mers (Belastingen) 4, 8; 4e. mevr. W. Klerks 4, 12; 5e. J. O. Th. van Hauwe (Belastingen) 4, 13; 6e. M. Vercruijsse (Belastingen) 3, 10; 7e. J. de Keijser (Belastingen) 3, 11; 8e. W. Klerks (Inv. en Accijnzen) 3,11; 9e. D. Kotvis (Be lastingen) 3, 11: 10e. S. A. van der Meu- len (Vrije van Sluis) 3, 11. Alie prijzen bestonden uit gebak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17