POLLE PELL1 EN PING0 Verbod samenwerking gemeenten en waterschappen opheffen Goede harmonie bij eeuw „Harmonie" in Oostburg de natuur zelf HERBESAN TIENER PUMPS verstopping BEDIENDE MORGEN IN GOES Anton Geesink komt. L0" R I 0 L I S T. ZEEUWSE JONGEREN VOORBEREIDING sciiool- SETTER SET NYLONS J. v. d. Kreeke Rapport Centrum voor Staatkundige Vorming: Regeling op basis van vrijwilligheid Mevr. Boesman had gemakkelijke vlucht UITSLAGEN „NATIONALE" DEN BOSCH Jubileum met muziek en receptie gevierd FAMILIE-REÜNIE VAN BEKEND ZIERIKZEES GESLACHT: DE JONGE Gemeente Hoedekenskerke. AUDRY HEPBURN AUTO-DROP ALBERT HEiJN N.Y. schoolschoonmaker schoonmaaksfer LIKDOORNS Gymnasfiekver. Kruidenthee Provinciale Zeeuwse Courant de krant voor het hele gezin. verwijderd met WONDEROLIE Aanvang lessen heden dinsdag 17 september Per boot, bus of trein, laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn GEMEENTE VLISSINGEN Commissie ONTVANGST OP GEMEENTEHUIS EXAMENS Voorbede voor Utrecht Plannen voor nieuwe activiteiten Kamercentrale V.V.D. bijeen Congres in V eer e bureaus medische opvoedkunde Man kreeg paal op voet BINNENKORT „DE JONGESTRAAT" Gift voor restauratie een dankbare geste 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Enige kennisgeving. Verloofd THONY PROVOOST en JOKE HUIBREGTSE. Vlissingen, Vondellaan 3. 14 september 1963. gpocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx» Woensdag 18 sept. D.V. hopen mijn gelief de kinderen en onze lieve ouders, behuwd-, groot- en overgroot ouders A. GIJZEL en E. GIJZEL-MOL, hun 50-jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dankbare moeder Wed. P. Mol-de Leeuw en de familie Gijzel. Gelegenheid tot felici teren op zaterdag 21 sept. in hotel „De Zwaan" van 16.30- 17.30 uur. Biezelinge, Jufferswegje 5. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: Heden is van ons heen gegaan, onze lieve zorgzame man, vader en grootvader CORNELIS DE NOOD, in de ouderdom van 83 jaar. Oostkapelle: L. R. de Nood- Moerman. Voorburg J. C. G. de Nood. Carly. Marco. Oostkapelle, 16 sept. 1963. Duinweg 84. De teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats te Oostkapelle, donderdag 19 sept. a.s. Vertrek vanaf Duinweg 84 om 11 uur. Heden overleed, zacht en kalm, onze zeer ge liefde man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader PIETER VAN EENENNAAM, echtgenoot van C. Riemens, in de ouderdom van 84 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, C. van Eenennaam- Riemens. Heinkenszand, 16 september 1963. Kerklaan 54. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 19 september om 2 uur. Voor de blijken van mede leven, ons betoond na het overlijden van onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder ELISABETH LEMS, geb. Smits, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, F. H. Lems. Koudekerke, sept. 1963. Verl. Dishoekseweg 5. helpt u het beste tegen o.a. verstopping, hoofd pijn, migraine, lichte maagstoornissen, zwaarlijvigheid. Haar kruiden werken zacht en natuurlijktegen deze gevolgen van verkeerd voedsel, zittend leven. 14 kruiden, weloverwo gen geselecteerd in bij apotheker of drogist af 1,80 per groot pak! Hartelijk dank voor de be wijzen van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, broer, zwager en oom, de heer CORNELIS PIETER JACOBUS GAST. Namens de familie, A. P. Gast-de Mue. Colijnsplaat, sept. 1963. Beatrixstraat 7. Voor de blijken van belang stelling tijdens de ziekte en deelneming na het overlij den van onze lieve vader, behuwd-, groot- en over grootvader DIRK VAN DEN KLOOSTER, betuigen wij onze hartelijke dank, inzonderheid aan dokter Van Bockel en de zusters Vermaas en Bouw man. Mede namens de familie, D. A. van der Klooster- Stroo. Oost-Souburg, sept. 1963. met hakken van 3 en 4 cm hoog. 16/90 OVERS SCHOENEN Door de curator in het fail lissement van thans wijlen P. L. BOONMAN, gewoond hebben te KWADENDAM- ME, gemeente Hoedekens kerke, is heden ter griffie van de arrondissements rechtbank te Middelburg nedergelegd de uitdelings- lijst in bedoeld faillisse ment, teneinde aldaar ge durende tien dagen koste loos voor de schuldeisers ter inzage te liggen. Goes, 16 september 1963. Klokstraat 3. Mr. J. G. van der Burgt, curator U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó kunt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes - 2e week elke avond één - 3e weekom de andere avond-één. Daarna niets meer. Want CARTERS pilletjes •zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen té ontlasten: ze maken boven dien dat de ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken. Zó helpen CARTERS pilletjes u van hardlijvigheid af, u is een ander mens. Per flacon f 1.35. Bij raadsbesluit van 10 sep tember 1963 is besloten tot onteigening van het per ceel, kadastraal bekend, ge meente Hoedekenskerke, sectie D 1460, welk perceel in het uitbreidingsplan Scheldestraat" is bestemd voor wegaanleg. Dit besluit ligt vanaf 18 september tot en met 8 ok tober aanstaande met uit voerige kaarten, grondte- keningen en andere wette lijk vereiste stukken op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Het hoofd van het gemeen tebestuur voornoemd, M. Somers. verwierf eens de eretitel van „Best geklede vrouw ter wereld". Toen men haar het nieuws kwam brengen, droeg zij een spijkerbroek. Het stond haar overigens schattig. In een rol AUTO DROP vindt U op elke ta bletverpakking een interes sant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent. vraagt voor haar zelfbedie ning te Zierikzee, Appel markt 20 en actieve (17-19 jaar), die opgeleid zal worden in het kruide niersvak. In ons modern be drijf zijn goede toekomst mogelijkheden in ruime mate aanwezig. Nadere gegevens over sala ris en arbeidsvoorwaarden worden U gaarne verstrekt door de bedrijfsleider van deze zelfbediening, de heer J. v. d. Berg. De Christelijke Kweek school voor Zeeland, Kee tenstraat 2, Middelburg, zoekt voor het schoonma ken van het gebouw een of voor 20 uren per week. Aanmeldingen aan het schooladres. Krachtmeting met een 25-tal Zeeuwse Judoka's. Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie, jodium en het pijn stillende benzocal'ne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaartü veel ellende. 4.30-5.30 uur le klas meisjes 5.30-6.30 uur 2e klas meisjes 6.30-7.30 uur 3e klas meisjes 7.30-8.30 uur 4e klas meisjes 8.30-10 uur dames. Bij de gemeentewerken kan worden geplaatst een Vereist wordt het bezit van de rijbewijzen BE en CE. Aanstelling zal geschieden in vaste dienst met een proeftijd van 6 maanden. Salaris bij 25-jarige leeftijd en ouder 442,03 per maand. Een stelsel van verdienstebeloning is van toepas sing. Gemiddelde premie na een inwerkperiode 8 Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan burgemeester en wet houders, p.a. afdeling onderwijs en personeelsza ken, stadhuis, Houtkade 12. inzetvesten collen (wol) voering ceintuurs knopen en gespen en naaistersfour- nituren. DAMESMODES Segeersstraat 30 Middelburg a. Maar al rijdend ontdekt Pingo, dat hij de rem niet kan vinden en, welbe schouwd ziet hij geen stuurrad ook! Help! roept hij angstig. b. Heer Kang kan er zich niet over op winden. Ik kom dadelijk bij je, zegt hij al voortspringend, probeer jij onder tussen de pedalen eens allemaal! c. Maar de arme Pingo kan dat niet voor elkaar krijgen. Hij suist het water in, terwijl hij zich afvraagt, of heer Kang niet verbazend boos op hem zal zijn. (Van een medewerker) Ruim een week geleden is bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de wet gemeenschappelijke regelingen van 1 april 1950. Dit wetsontwerp be oogt de samenwerking tussen ge meenten en waterschappen mogelijk te maken. Thans heeft het Centrum voor Staat kundige Vorming een rapport gepu bliceerd over de verhouding tussen gemeenten en waterschappen, waar in uiteraard aan het vraagstuk van de samenwerking tussen die publiek rechtelijke lichamen aandacht wordt besteed. De publikatie van dit rap port komt dus wel op een gunstig moment. Vóór de oorlog was samenwerking tussen gemeenten en waterschappen in een nieuw te vormen lichaam in gevolge de bepalingen van de ge meentewet niet mogelijk. Allengs was echter bij de gemeenten de be hoefte aan meer mogelijkheden tot samenwerking met andere lichamen dan de gemeentewet openliet ont staan. Daarin voorzag het doelcor- poratiebesluit van de secretaris-ge neraal van binnenlandse zaken van 29 januari 1941. In dat besluit wer den de waterschappen van de moge lijkheid tot samenwerking met ge meenten niet uitgesloten. Het werd echter in 1945 ingetrokken en de vroegere bepalingen van de gemeen tewet herleefden. Zij werden bij de wet gemeenschappelijke regelingen van 1 april 1950 vervangen. Deze wet vertoont in vele opzichten over eenkomst met het vroegere doel- corporatiebesluit, maar de samen- missie zitting de heren W. L. M. Grof f en te Vlissingen (tevens secre taris van de commissie), dr. A. H. Böhm (secretaris-rentmeester van het hoogheemraadschap Delfland), mr. dr. L. de Gou (burgemeester van Venlo), mr. dr. A. J. J. M. Mes (lid De Haagse ballonvaarster me vrouw Nini Boesman-Visscher heeft zaterdagmiddag samen met de Belgische ballonmeester Fran- gois Schaut vanuit Vlissingen een vlucht gemaakt naar het Belgi sche plaatse Hansbeke, dat even ten noorden van Gent ligt. Om vier uur steeg de fel-oranje ballon van de Haagse Ballonclub, die een diameter van ruim zes meter heeft, langzaam op van een ter rein aan de Prins Hendrikweg. Honderden Vlissingers waren ko men kijken om deze start voor de eerste maal in Zeeland gade te slaan. Onder hen bevonden zich honderden kinderen, die eveneens oranje balonnen oplieten, maar dan van iets kleiner formaat. Ter gelegenheid van de „grote" bal- lonvlucht had men namelijk een ballonwedstrijd voor kinderen ge organiseerd. De harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen gaf aan deze gebeurtenis een muzikaal tin tje. Mevrouw Boesman en Frangois Schaut hebben een gemakkelijke vlucht gehad. Het was prachtig weer met kalme wind uit noorde lijke richting. Tegen half acht dus tegen het donker maakten de beide inzittenden van het mandje onder de ballon een ge makkelijke landing vlak bij de grote weg van Brussel naar Oost ende. De hoogte van de ballon ge durende de vlucht varieerde van 400 tot 600 meter. werking van gemeenten met water- schappèn werd uitdrukkelijk uitge sloten. Waar in de praktijk de wen selijkheid van samenwerking bleek, werd een oplossing gevonden door de vorming van een nieuw water schap, waarin een of meer bestaan de polders of waterschappen en een of meer gemeenten als ingelanden optraden. Het wegschap Hulst-de Paal en het wegschap Walcheren zijn voorbeelden hiervan. De instelling van deze waterschappen verkreeg de koninklijke goedkeuring. Dezelfde vorm werd gekozen bij de vorming van het waterschap De Brabantse Bandijk, een water schap waarin een aantal bestaan de poliiers en waterschappen in noordwestelijk Noord-Brabant, alsmede een aantal gemeenten als ingelanden optreden. De gemeen te Breda weigerde evenwel de haar opgelegde aanslag te vol doen, wendde zich tot de rechter en, naar bekend is, sprak de Hoge Raad op 25 januari van dit jaar uit, dat de gemeente als zodanig niet in de waterschapslasten kan worden aangeslagen. Het vraagstuk van de verhouding tussen gemeenten en waterschappen, toch reeds als gevolg van de waters noodramp van 1953 in de belang stelling gekomen, werd door deze uitspraak wel bijzonder actueel. MWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWW Het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft voor het samenstellen van haar rapport een commissie ge vormd, waarin deskundigen zowel van gemeentelijke als van water schapszijde zitting hadden. Als voor zitter trad op mr. E. J. N. M. Bo- gaerts, eertijds hoofd van de afd. waterstaatsrecht van het departe ment van verkeer en waterstaat, thans griffier der Staten van Noord- Brabant. Voorts hadden in de com- van Gedeputeerde Staten van Zee land), mr. dr. A. van Praag (ge meentesecretaris van 's-Gravenhage), mr. Th. A. J. Vosters (watergraaf van het stroomgebied van de Aa) en J. C. Wannée (referendaris bij het ministerie van verkeer en water staat Het rapport komt onder meer tot de volgende conclusies: In het Nederlandse staatsrecht is de behartiging van waterstaatsbelangen mogelijk door verschillende publiek rechtelijke lichamen; de taak van het waterschap is echter beperkt tot een of meer van die waterstaatsbe langen. Waterschap en gemeente kunnen elkaar slechts op het gebied van de waterstaat ontmoeten. De gemeente kan belang hebben ofwel betrokken zijn bij maatregelen en besluiten van het waterschap en omgekeerd. Waterschappen en gemeenten dienen als zelfstandige publiekrechtelijke lichamen te blijven bestaan. Een permanente commissie van over leg, waarin vertegenwoordigers zo wel van het waterschap als van de gemeente zitting hebben, dient te worden ingeschakeld in alle gevallen, waarin een maatregel van het wa terschap gemeentelijke belangen raakt en een gemeentelijke maat regel gevolgen heeft voor het water schap. Het doen bezetten van kwaliteits zetels door gemeentelijke vertegen woordigers in waterschapsbesturen ontraadt de commissie, omdat daar door het in het waterschapsrecht geldende beginsel van binding tus sen stemrecht en betaling van water schapslasten wordt verbroken. Indien men van oordeel is, dat in een bepaald geval de gemeen te als publiekrechtelijk lichaam (dus niet als privaatrechtelijke eigenaar van onroerend goed) zo danige belangen bij de doelstel ling van een waterschap heeft, dat zij in de lasten behoort bij te dragen, kan dit slechts geschie den door de gemeente als zodanig en niet alleen als eigenares van onroerend goed in de water schapslasten aan te slaan. Dit zal na het arrest van de Hoge Raad in zake de Brabantse Ban dijk eerst na wetswijziging mogelijk zijn. Vrijwillige deelneming van de ge meente in een waterschap acht de commissie staatsrechtelijk niet te construeren. De commissie acht het mogelijk, dat bepaalde belangen, welke bij de doelstelling van een waterschap be trokken kunnen zijn in een mate, waarin dit redelijkerwijze in de las- tenheffing tot uitdrukking is te bren gen, kunnen worden aangeslagen door middel van classificatie van de gebouwde eigendommen, welke aan de bedoelde belangen dienstbaar zijn. Ofschoon de noodzaak tot samen werking in een van de vormen, welke in de wet gemeenschappelijke rege lingen zijn opgenomen, voor de sa menwerking tussen waterschappen en gemeenten naar het oordeel van de commissie niet onomstreden vast staat, stelt men van gemeentelijke zijde, dat dergelijke vormen van sa menwerking mogelijk moeten zijn. Het komt de commissie daarom ge wenst voor, het thans bestaande ver bod van samenwerking tussen ge meenten en waterschappen op te hef fen en de mogelijkheid te scheppen, dat op basis van wederzijdse vrij willigheid een samenwerkingsrege- ling tussen waterschappen en ge meenten tot stand komt. Tenzij de wet daarover regels geeft, zullen de provinciale staten aan de betrokken waterschappen de bevoegdheid daar toe in het reglement moeten toeken nen. De voor andere gemeenschappe lijke regelingen voorgeschreven goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten zal ook voor deze gevallen moe ten gelden. Kiest men de vorm van een publiek rechtelijk lichaam in de zin van ar tikel 162 van de Grondwet, in te stellen bij de wet, dan kan die wet de betaling van lasten aan dat lichaam door het waterschap en de gemeente, alsmede de aanwijzing van leden van de bestuursorganen en de uitoefening van het stemrecht rege len. Samenwerking in de eigenlijke zin van het woord tussen waterschap en gemeente wordt echter naar het oordeel van deze commissie door de oprichting van een dergelijk publiek rechtelijk lichaam niet tot stand ge bracht. Het sluiten van overeenkomsten ten aanzien van de publieke taak van het waterschap wordt in de regle menten der waterschappen vrijwel algemeen toegestaan. Behoudens het bepaalde in artikel 234 der gemeen tewet is ook de gemeente daartoe bevoegd. In bepaalde gevallen kan aldus samenwerking tussen water schap en gemeente worden bereikt. Hiertegen behoeft naar het oordeel der commissie geen bezwaar te be staan, mits zonodig de rechtszeker heid wordt gewaarborgd. Van de zaterdag op de Nationale Paarden- tentoonstelling te Den Bosch gehouden keu ringen, zijn nog de volgende resultaten te melden: Hengsten met afstammelingen: IA Successeur. Eig. C. H. Wouters te Gilze, met Herseur van Hersa, Alex van Gerda, Alex van Elzenburg, Wilma, Xandrina; 1B Gamin de l'Eaugrenée. Eig. H. A. „Voor uitgang" te Horst, met Elegant van Braamhof, Henk, Annie van Oud Soest, Margriet van Coppushoeve, Romie van Aardenhof, Lora van Smakt, Germame van Sonja: IC Costaud van Soesterhof. Eig. Kindn. H. van Bommel te Stiphout (N.-Br.), met Costaud van Ospel, Costaud van de Kapelstraat, Mina van het Laar, Paulina van Gertrudahoeve, Costa van Goeiendonk, Elly van de Beke. Vierspannen merriën van één eigenaar: IA Xandria, Quitta, Sylvia, Wilma. Fok. en Eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; IC Prinses van de Nieuwenhof, Jenny van Aardenhof, Amazone van de Rijskeet, Co quette van de Melo. Eig. A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat; 2A Orpha van de Linge, Anny van Steeg, Betsie van Zeeduin, Thea van Bree. Eig. Iz. de Buck te Grijpskerke. Vierspannen merriën, van hoogstens twee eigenaren: IA Ninetta van de Stendert, Marietje van Tonenhof. Eig. Al. Serrarens te Ossenisse, Yvonne van de Statendijk, Sonja van Ba ron. Eig. B. de Maaker te Wolphaartsdijk en A. L. Schrier te Kapelle; IB Suzie van de Rijskeet, Romy van de Noordkant, Anita van de Nieuwenhof. Eig. Pr. Ed. de Backere te St. Kruis, Frida van de Belt. Eig. R. J. en A. E. de Milliano te Oostburg. Vierspannen merriën, drie of meer eigena ren: IB Jet van Bleij endaal. Eig. Stallen Brooij- mans te Sint-Annaland en Oud-Vossemeer en Nieuw-Vossemeer, Tosca van Absdale. Eig. B. W. v. d. Meeberg te Heiningen, Romy van Chaam. Eig. Nico van Laak te Haaren, Emma van de Heikant. Eig. Mart. van Vlerken te Asten; IC Anneke van Erp. Eig. Ant. de Groot te Erp, Lisette van 't Eiersgat. Eig. C. v. d. Houten te Duiven- dijke, Tosca van 't Oosteind. Eig. Wed. Adr. van Heerebeek te Oirschot, Jenny van 't Broek. Eig. Jan van Hest te Moergestel; 2C Betsie van Nooit Gedacht, Marianne van Plakkebord. Eig. C. A. v. d. Pluijm te Hank- Dussen, Betta van Nico. Eig. Iz. de Buck te Grijpskerke, Marjo van Kruishof. Eig. Wed. W. Sinx te Geertruidenberg; 3A Sabine. Eig. Kindn. Mar. Antonissen te Sprundel, Simone van Mirza. Eig. G. P. M. Meesters te 't Zand- Roosendaal, Victoria van de Nieuwe-Lind. Eig. A. J. Rensink te Markvelde-Diepenheim, Prudentia van Baron. Eig. Iz. de Buck te Grijpskerke; 3B Bertha van Zeedijk, Alina. Eig. J. Francke ,te Gapinge, Cora. Eig. J. Louws te Biggekerke, Sarina. Eig. L. Jakob- sen te Koudekerke. Te Utrecht slaagde voor het bedienden diploma dameskapper mejuffrouw Ina Moerland te St.-Annaland. Dertig Zeeuwen van rond de twintig, van hervormde, gereformeerde, r.-k. en doopsgezinde zijde hebben zich zaterdag in Middelburg voorbereid op net oecu menisch jongerencongres van 28 sep tember in de Margriethal te Utrecht. Zij bespraken voorbereidingsmateriaal, hen speciaal door de Oecumenische Jeugd raad in Nederland ter beschikking ge steld (de voorbereidingsmap is nog niet gereed) en kwamen bijeen voor een avondgebed, waarin een speciale voor bede voor het congres. Het merendeel van de jongeren bleek nog weinig of geen ervaring te heb ben in het oecumenisch werk en men stelde deze bijeenkomst dan ook erg op prijs. Algemeen was men van me ning, dat hun oecumenisch treffen niet beperkt moest blijven tot de bijeen komst in Middelburg en het oecume nisch jongerencongres in Utrecht. De gedachten van de jongeren gingen uit naar een nabespreking van het congres en naar activiteiten m groter, provin ciaal verband in Zeeland. Kapelaan G. van Nistelrooy (Vlissin gen), Gerrit van Vliet (lid prov. com missie voor jeugdwerk in de Ned Herv. Kerk) en de heer C. B. Bisschop (gere formeerd, voorzitter Middelburgs oecu menische jeugdraad), leidden de intro ductie van het voorbereidingsmateriaal. Kapelaan Van Nistelrooy zorgde ook voor de schriftlezing en de uitleg tijdens het avondgebed, waarvan de liturgie was samengesteld aan de hand van oecumenische vrijdagavondgebed in Mid delburg en van de getijden in de r.-k. kerk. Gerrit van Vliet deed de gebeden. Het totale aantal Zeeuwse deelnemers (van rond de twintig jaar) aan het O.J.R.-congres, is inmiddels gestegen tot 37. De muziekvereniging „Harmonie" te Oostburg, die vorige week woensdag 100 jaar bestond, heeft dit bijzondere jubi leum zaterdag en zondag op een pas sende wijze gevierd. Het programma hield de feestviering op de zaterdag meer in eigen kring; zondag daarente gen was er een muziekfestival waar aan door zeven korpsen uit omliggende plaatsen werd deelgenomen en werd de gehele streek in de feestviering betrok ken. Het programma, zaterdagmiddag begon nen met een receptie in de toneelzaal van hotel „Victory" op de Markt, en zondagavond besloten met een voortref felijk slotconcert door de koninklijke muziekvereniging „Veronica" uit Zuid- zande is uitstekend geslaagd. Tijdens de receptie werd de lange rij van sprekers geopend door Oostburgs burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, die naast zijn persoonlijke felicitaties ook de ge lukwensen van het gemeentebestuur aanbood, welke hij vergezeld liet gaan van de aanbieding van een extra ge meentelijke subsidie van 100. Spre kend namens de Oostburgse bevolking deed hij de verrassende mededeling, dat de gehouden inzameling ten bate van het instrumentenfonds 1825 had op gebracht. De heer P. A. Ocké uit Ter- neuzen bood gelukwensen aan namens het hoofdbestuur van de koninklijke Ne derlandse federatie van muziekgezel schappen vergezeld van een medaille van de federatie en namens de Zeeuws- Vlamse hond can muziekverenigingen. Verder spraken nog de heer M. A. Aal- bregtse namens de plaatselijke V.V.V., en de heer C. Schijve uit Oostburg als oud-dirigent uit de zo roemrijke jaren van de Oostburgse „Harmonie". Verder kreeg de jubilerende vereniging ook nog verschillende bloemstukken en geldelijke bijdragen van zusterverenigingen uit de streek aangeboden. De heer A. W. Gos- sije, voorzitter van „Harmonie" sprak vervolgens een dankwoord. Deze eerste dag van de jubileumviering werd na een goed concert onder de overbouw van het gemeentehuis o.l.v. de dirigent J. le Grand uit Nieuwvliet besloten met een gezellig samenzijn van bestuur, di rigent en muzikanten met hun dames in „Victory". Jasper Anthonisse uit Biervliet zorgde op het hammondorgel voor de ontspan- ningsmuziek en de heren Janus van Dijk en Piet Kokke uit Breda namen met voordrachten de vrolijke noot voor hun rekening. Het programma van zondag begon met een officiële ontvangst in het gemeente huis door het gemeentebestuur van af gevaardigden van alle deelnemende mu ziekkorpsen aan het festival. Burge meester J. L. van Leeuwen ging dieper in op de veel voorkomende moeilijk heden in deze tijd door het ontbreken van animo voor de muziek door de jeugd, waardoor de plaatselijke korp sen met gebrek aan jongere krachten krijgen te kampen. Juist hierin zag hij een mooie taak voor de besturen om toch te trachten de jeugd tot de mu- Tijdens de zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden leden vergadering van de kamercentrale Mid delburg van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie werd de voorzitter van de kamercentrale, dr. ir. C. W. C. van Beekom te Goes kandidaat gesteld voor het lidmaatschap in het hoofdbe stuur van de partij. Bij de verkiezing van de leden van het bestuur van de kamercentrale werden de aftredende he ren A. J. Blok te Kloetinge en A. Kor- stanje te Goes herkozen. In de plaats van het aftredende lid de heer C. G. Hage te Sint Maartensdijk werd geko zen de heer M. van Damme, eveneens uit Sint Maartensdijk. Op hartelijke wij ze werd van het scheidende bestuurslid afscheid genomen. ziek aan te trekken, omdat zoals hij opmerkte, hij naast de veie manieren van mechanische muziek in deze tijd toch in de levende muziek door de korp sen de meest aantrekkelijke vorm van musiceren zag. De heer A. W. Gossije riep de verte genwoordigde korpsen vervolgens een hartelijk welkom toe. Hij sprak de hoop uit dat door het organiseren van een ouderwets festival de banden tussen de verenigingen in de streek weer eens verstevigd mogen worden. Als herinne ring aan dit festival bood hij alle deel nemende korpsen een herinneringsme daille aan. Verder werden hierbij nog fe licitaties aangeboden door de heren P. M. Hoste namens „E.M.M." uit Groede, J. C. Risseeuw namens „Veronica" uit Zuidzande en A. J. de Klerck namens „O.K.K." uit Schoondijke. Na deze ontvangst trokken de deelne mende korpsen in drie groepen vrolijk marsen blazend door de gemeente, waar voor van de zijde van! het publiek grote belangstelling bestond. De jubilerende „Harmonie" zelf bracht na afloop van deze muzikale rondwandeling een sere nade op het binnenplein van het St. An- toniusziekenhuis. Ook voor de concerten onder de over bouw van het gemeentehuis bestond een grote belangstelling. De zeven aanwezige korpsen waren de Kon. Aardenburgse Fanfare, „Uit het volk, voor het volk" uit Breskens, „Een dracht Maakt Macht" uit Groede, „Oefening Kweekt Kunst" uit Schoondijke, „Elk Naar Zijn Krach ten" uit St. Kruis, „St. Michiels- kring" uit het Belgische St. Laureins en de kon. muziekver. „Veronica" uit Zuidzande. Zaterdag jl. heeft de Nederlandse fede ratie van medische opvoedkundige bu reaus haar jaarlijks congres in Veere gehouden. Hoewel het ongebruikelijk is een dergelijke bijeenkomst met deelne mers uit het gehele land, in een niet centraal gelegen plaats te organiseren bleek Veere door de ruime mogelijkheid het nuttige met het aangename te vere nigen wel een zo geslaagde keus te zijn, dat de verwachting zeker gewettigd is dat het meerdere congressen binnen haar muren zal krijgen. Het zakelijk gedeelte, een bijeenkomst van ongeveer 75 medewerkers van medi sche bureaus, werd in de ochtenduren afgewerkt tijdens een vergadering in het verenigingsgebouw onder leiding van dr. L. J. Hut en mr. G. L. P. Warburg. De zaal was door toedoen van de ge meentesecretaris, de heer L. v. d. Hiele, sfeervol met bloemen versierd. Na een gezamenlijke lunch in de Campveerse toren volgde een vaartocht over het Veerse Meer in de richting Noord-SIoe, waarbij de heer Van der Hiele als gids fungeerde. Hij wees hierbij vooral op de veranderingen die de uitvoering van het Deltaplan en met name de afslui ting van het Veerse Meer met zich mee brengt. Om ongeveer vier uur keerde het gezelschap terug naar Veere, waar het door jhr. I. F. den Beer Poortugael op het stadhuis werd ontvangen. De bur gemeester schetste de geschiedenis van Veere, waarna de gemeentesecretaris de consequenties van de omschakeling van vissers- naar toeristenplaats belichte. De heer C. P. uit Scherpenisse kreeg bij het lossen van een schip in de Rijn haven te Rotterdam bij het opdraaien van een hijs een paal van 5 m hoogte op zijn voert. Na behandeld te zijn door een arts werd hij naar zijn woning overgebracht. Zierikzee is gastvrouw geweest voor een gezelschap van ongeveer 60 nazaten van het oude stedelijke geslacht De Jonge. Jaarlijks komen de De Jonge's bij elk- aan voor een familie reünie. En eenmaal in de vijf jaar wordt de familie-bijeen komst in Zierikzee gehouden. Om wat rond te kijken en iets te proeven van de sfeer waarin zijn voorgeslacht vanaf de 15e eeuw heeft geleefd. Een geslacht waaruit grote mannen zijn voortgeko men. Het programma begon aan het be gin van de middag met een lunch. Daar na een rondwandeling van enkele uren langs Zierikzees monumenten onder lei ding van archivaris P. van Beveren, een ontvangst door het gemeentebestuur in het stadhuis en in de avonduren een diner in restaurant „Mondragon". Rond half vijf bevond het gezelschap zich in de trouwzaal van het stad huis. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester was gastheer namens het gemeentebestuur. Hij bracht in her innering dat de familie De Jonge vijf jaar geleden geconfronteerd werd met de problemen, die er speelden rond de voorbereiding van enkele be langrijke restauraties. „Nu, na vijf jaar hebt U het resultaat ervan kunnen zien", zei de burgemees ter. „Twee stadspoorten waarvan de restauraties vergevorderd zijn, een stad huistoren die magnifiek uit de houten steiger te voorschijn is gejcomen en de juist de afgelopen week afgekomen rijksgoedkeuring voor de laatste fase van de stadhuisrestauratie: de voorge vel. Burgemeester Dijckmeester vertelde dat Zierikzee zes eeuwen lang binnen de stadswallen heeft geleefd. Pas de laat ste jaren is er een uitbreiding geko men buiten de veste. Maar ook in dit nieuwbouw-gedeelte leeft de historie voort. De straatnamen herinneren er aan. Binnenkort komt er weer een nieu we straat gereed, die de naam draagt van „De Jongestraat". Aan de hand van een aantal kaarten gaf de burgemeester nog een toelichting op de structurele wijzigingen die bin nen enkele jaren het leven in Zierikzee en omgeving gaan bepalen. Door de aan leg van Grevelingendam, Haringvliet brug en Oosterscheldebrug verwachten wij grote veranderingen, met name voor het toerisme. Daarbij zal ook verdere uitbreiding zijn. Een probleem voor het stadsbestuur om het aanzien van de stad niet te schaden. De burgemeester ontving een hartelijk applaus voor zijn interessante uiteen zetting. Nadat aan het gezelschap een glas wijn was geserveerd gaf archiva ris Van Beveren een historisch over zicht van Zierikzee en het geslacht De Jonge. Duidelijk werd dat enkele eeuwen lang tot aan de onafhankelijkheid van 1813 verdeeldheid veelal in politiek op zicht tussen stadsbestuur en bevolking leidde tot opstand en plundering. Grote figuren In deze periode heeft het geslacht De Jonge grote figuren naar voren gebracht. Velen waren meerdere ma len burgemeester van Zierikzee, schepen, thesaurier, lid van de raad van state, minister en zelfs gouver neur van het toenmalige N.O. Indië. De voorzitter van de familieraad, de heer M. de Jonge uit Zutphen sprak een dankwoord tot burgemeester Dijck meester en archivaris Van Beveren. Uen geldelijke inzameling onder de familie leden resulteerde in een cheque van 615 gulden, die hij overhandigde aan de heer Van Beveren als secretaris van de vereniging „Stad en T.-nde". Zij wilden deze bijdrage speciar besteed aan de restauratie van klc -ie panden. Na afloop van de officiële ontvangst be zichtigde het gezelschap nog het stad huisinterieur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 12