Indonesië erkent Maleisië niet Stralende fruitfee maakte intocht in Goes BOM EXPLODEERDE IN NEGERKERK-VIER KINDEREN GEDOOD Nog twee doden in Birmingham Politie en troepen in Birmingham paraat ENORME VERKEERSDRUKTE OP LAATSTE ZONDAG VAN ZOMER WEER EEN VIJFLING GEBOREN, NU IN VERENIGDE STATEN Filippijnen namen nog geen beslissing Erehaag van ponys bij entree in het stadhuis Vandaag... Zuidmolukkers willen praten met Indonesiërs PolitieB0M LtfT RIJDENDE AUTO DOOR KELDERRAAM GEGOOID Onderzoek MAN IN GEVECHT MET POLITIE DOOR KOGEL GEWOND RUSK HEEFT VERTROUWEN IN REGERING VAN ZUID-VIETNAM Canadees graan naar Sowjet-Unie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Indonesië laat vijf politieke gevangenen vrij GEEN ERNSTIGE ONGEVALLEN Oudenrijn: files van 8,5 en 3 km 14.000 auto's Zitting Staten- Generaal gesloten Leemtenin onderzoek van V.N. Alle nodige hulp Eet meer fruit V erstekelingetje vergiste zich Minder geld voor Franse defensie 206e jaargang - no. 217 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag 16 sept. 1963 Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter, Hoofdredactie'. W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen. Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b. g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat Jtel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 F.Z.O., Middelburg. Vlak na de explosie moest men op roerpolitie aanvoeren om de woe dende negers, die naar het geha vende kerkgebouw waren ge stroomd in toom te houden. De po litie werd daarbij met stenen beko geld. Hier en daar losten politie mannen zelfs waarschuwingsscho ten. Gouverneur Wallace van de staat Alabama stuurde onmiddel lijk 150 man politie naar Birming ham. Het hoofd van de stedelijke politie had om versterking gevraagd, omdat hij ver geldingsacties van de zijde van de neger bevolking verwachtte. Eenheden van de nationale garde, die niet onder federaal bevel waren geplaatst, werden in staat van paraatheid gebracht. De minister van justitie Robert Ken nedy gelastte de federale recherche een onderzoek in te stellen, terwijl gouverneur Wallace een beloning van 5000 dollar uitloofde voor opsporing van de dader(s). Een ooggetuige verklaarde dat hij zich op een tiental meters afstand van de kerk bevond toen hjj een hevige knal hoorde. „Ik werd tegen de grond ge drukt, terwijl de glasscherven mij om de oren vlogen. Toen ik bij mijn positieven kwam zag ik mensen uit de kerk ren nen. Een vrouw met een bebloed gelaat kroop door een gat in de muur", zo zei hij. Negerpredikant en leider van de bewe ging tegen rassenscheiding dr. Luther King, die zich in Atlanta, in de staat Georgia bevond, noemde de aanslag een misdaad tegen de mensheid. Gouverneur De Indonesische regering heeft vijf po litieke gevangenen vrijgelaten, zo is van ingelichte zijde vernomen. Zij zaten gevangen wegens hun aandeel in de „kolonelsopstand" van 1957 op Sumatra. Tot hen behoren de voorma lig ministers van de opstandelingenrege ring, Sjarif Oesman en Saroempaet. Vijf andere belangrijke leiders van de mislukte opstand zijn overgebracht van interneringskampen op Oost-Java naar de militaire gevangenis in Djakarta. Tot deze groep behoren de twee voormali ge premiers Mohammed Natsir en Boerhanoeddin Harahap, de vroegere minister van buitenlandse zaken Mo hammed Roem en de ex-gouverneur van de bank van Indonesië, Sjaefroeddin Prawiranegara. De gevangenen, die verscheidene jaren geleden waren gearresteerd, zijn nooit formeel in staat van beschuldiging ge steld. Wallace draagt een grote verantwoorde lijkheid voor deze wrede moorden omdat zijn onverantwoordelijke uitlatingen en daden in Alabama een atmosfeer voor geweld en moord hebben geschapen, zo zei de negerleider. Tijdens een tocht met zijn motorjacht heeft president Kennedy het nieuws ont vangen over de bomaanslag op de neger- kerk in Birmingham. Kennedy kreeg zijn inlichtingen via de waarnemende perschef van het Witte Huis, Andrew T. Hatcher. Het Witte Huis zal vooreerst geen officiële verklaring aan deze kwes tie wijden, zo werd meegedeeld. Gister avond zou Kennedy per vliegtuig van Newport naar Washington terugkeren. De verkeersdrukte is op de laatste zon dag van de zomer bijzonder groot ge weest. Aangetrokken door het warme, zonnige weer hebben vele duizenden autobezitters de vrije dag benut voor het maken van een tocht naar de kust of naar bos en hei. In de plaatsen langs de kust heeft de politie de handen vol gehad om de enor me verkeersstroom in goede banen te houden. Het waren meest wat de politie „rondrijders" noemt, die een bezoek aan (1e badplaatsen brachten. In Den Haag en Scheveningen was het zo druk, dat extra personeel van de verkeerspolitie dienst moest doen. Op de Scheveningse boulevard kon alleen eenrichtingsver keer worden toegestaan. Er was ook veel strandbezoek, al werd er niet zo druk in zee gebaad als op andere zo merse dagen. De politie van Zandvoort schat het aan tal auto's, dat gisteren haar gemeente heeft bezocht op 14.000. Op de wegen naar Zandvoort, in Haarlem en Heem stede, hebben zich nu en dan stagnaties voorgedaan, die echter meest niet lan ger dan een minuut of tien duurden. Heel erg druk werd het op de wegen in de omgeving van de kustplaatsen gistermiddag tussen vier en zes uur. „Iedereen wilde tegelijk naar huis", zo vertelde men bij de politie, en er kon dan ook meest niet harder dan stapvoets worden gereden. Om zeven uur waren de Kustplaatsen weer „schoon". Ernstige ongevallen ble ven uit. Zowel in en bij Zandvoort, als in Den Haag-Scheveningen en op de we gen in Hoek van Holland De Utrechtse verkeerspolitie heeft een enorme verkeersdrukte rond het ver keersplein Oudenrijn het hoofd moeten bieden. Meer dan 20 politiemannen heb- In Aberdeen, in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota, heeft de 30-jarige me vrouw Mary Ann Fischer, zaterdag het leven geschonken aan een vijf- ling, vier meisjes en een jongen. Vol gens de artsen maken de moeder en de vijf kinderen, die twee maanden te vroeg werden geboren, het uitste kend. De vijf baby's zijn in couveuses geplaatst. Gisteren hééft, de vijfling zijn eerste voedsel gekregen. Mevrouw Fischer mocht haar baby's zaterdagavond even bewonderen. Zij werd in een rolstoel naar de couveu ses gereden, waarin haar vier doch ters en haar zoon moeten olijven tot dat zij elk tenminste 2000 gram we gen. Bij de geboorte lag hun gewicht tussen 1134'en 1814 gram. De kinderen zijn door een r.-k. bisschop gedoopt. De meisjes kregen allen de naam Mary, de jongen James An-] drew. Het gezin Fischer ,iad reeds vijf kinderen, die in leeftijd varieer den van drie tot zeven jaar President Kennedy heeft de Fischers een gelukwenstelegram gezonden. Ook vele geschenken stroomden binnen. Een stadgenoot zond 500 dollar en een handelaar gaf een wasmachine en een centrifuge cadeau. Ook is veel kleding en linnengoed aangeboden. De Fischer-vijfling is de tweede die bin nen een week op het westelijk half rond werd geboren. Precies zeven da gen eerder kreeg de 35-jarige Vene zolaanse mevrouw Prieto vijf jongens Ook deze vijfling maakt het uitste kend. ben onafgebroken gewaakt tegen een verkeerschaos. Daar waar de belangrijkste rijkswegen samenkomen verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht was het trefpunt van het verkeer. Door speciale afstelling van de verkeerslichten en de assistentie van solorijdende politie, heeft men kans ge zien de verkeersdrukte op te vangen. Ongevallen deden zich niet voor. Tussen half acht en acht uur 's avonds was de drukte op zijn hevigst, er vorm den zich files van meer dan 8 km. In de richting Arnhem, 5 km in de richting 's Hertogenbosch en 3 km in de richting Amsterdam. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus heeft zaterdagmiddag in opdracht van de koningin de buiten gewone zitting van de Staten-Generaal, welke zitting na de verkiezingen in mei werd geopend, gesloten. De minister, gekleed in jaquet en hoge hoed, kwam daartoe met een koninklijke galaberliner naar het Binnenhof. Daar stonden een erewacht van twee detache menten rijkspolitie van elk dertig man alsmede de muziekkapel van de rijkspo litie opgesteld. De erewacht, bestaande uit manschappen van de opleidingsschool in Arnhem, werd gecommandeerd door luitenant P. Leers. De galaberliner van minister Toxopeus werd van Huis ten Bosch naar het Bin nenhof en terug begeleid doo rtwee de tachementen bereden rijkspolitie, elk dertig man tellend. Indonesië zal de nieuwe federatie Maleisië, die gistermiddag om half zes (Europese tijd) een feit is ge worden niet erkennen. De Indone sische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, verklaarde na een kabinetsvergadering, dat Indo nesië de vorming van de federatie niet kan wettigen, wegens „leem ten" in het V.N.-onderzoek in Se- rawak en Noord-Borneo, dat niet zou zijn uitgevoerd volgens de overeenkomst van Manilla. Wanneer „verbeteringen" worden aan gebracht is de Indonesische regering, volgens Soebandrio, bereid haar stand punt te wijzigen. In Manilla werd bekend gemaakt, dat de Philippijnen de kwestie van de erken ning nog even zullen laten rusten, totdat de vertegenwoordiger bij de V.N. in Ma nilla is teruggekeerd. Wat de positie zal zijn van de voormali ge ambassade van Malakka (nu de Ma leisische) in Djakarta, is niet bekend. „Ik weet het niet, het is zeer ingewik keld", aldus minister Soebandrio. De ambassade staat momenteel, evenals die van Engeland, voortdurend onder poli tiebewaking. Er is thans ook bewaking ingesteld bij de woningen van drie leden van de Australische ambassade. De Au stralische minister van buitenlandse za ken, Sir Garfield Barwick, verklaarde zaterdag namelijk dat zijn land Maleisië zal steunen en bereid is een militaire overeenkomst met de nieuwe federatie te sluiten. De Engelse minister van koloniën, Duncan Sandys, verklaarde zaterdag dat Engeland de federatie alle beno digde hulp zal geven om zijn onaf hankelijkheid en onschendbaarheid te handhaven als de federatie wordt be dreigd door buitenlandse inmenging en aan Engeland om hulp vraagt. Sandys zei te hopen, dat de bevindingen van de V.N.-waarnemingscommissie een eind hebben gemaakt aan de twijfel van de buurlanden over de juiste wensen van Noord-Borneo en Serawak. Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties bevestigde zaterdag, dat de V.N.-waarnemers tot de slotsom zijn gekomen, dat de meerderheid van de bevolking in Noord-Borneo en Serawak voor aansluiting bij Maleisië is. Thant sprak voorts de hoop uit, dat de tot standkoming van de federatie geen voortdurende bron van wrijving en span ning in Zuidoost-Azië zal blijken te zijn. Bij de plechtigheid in Koeala Loempoer, waarbij de federatie Maleisië officieel werd uitgeroepen ontbraken de ambas sadeurs van de Philippijnen en Indone sië. Zij waren door hun regeringen te ruggeroepen, naar officieel heet „voor overleg met hun regeringen". Foto: de ouders van de vijfling gefo tografeerd in het ziekenhuis van Aberdeen. NOG NOOIT heeft een zo groot gevolg van vindingrijke represen tant jes uit de speelse kinderfanta sie in Goes een fruitfee bij haar stralende intocht omringd als af gelopen zaterdagmiddag. De jeugd van de stad „speelde corsootje" en tv/eehonderd kinderen hadden hun fietsen, karretjes, trapauto's en zichzelf zo kostelijk opgetuigd en uitgedost, dat het langs de straten en de Grote Markt opgepakte pu bliek de stoet een bijna even en thousiaste ontvangst heeft be zorgd als de vorige acht „echte" fruitcorso's. Het was een bijzonder goed getroffen voorproefje voor aanstaande zaterdag middag, wanneer voor de negende keer in Goes het evenement-van-het-jaar door de straten zal trekken. Met dit kinder- corso een nieuw element in de fruit- week heeft de fruitfee laten zien, dat haar onderdaantjes uit het sprookjes land goed voor de dag kunnen komen. Een late, in Goes uitbundig' begroete zomerzon straalde over de lange stoet, toen die zich aan de Fruitlaan in be weging zette. Het leek erop of fruitfee Kitty Claeys uit Oudelande het gulle weer persoonlijk had besteld. Het maak te haar intocht met de beide hofdames Marleen de Jongh uit Goes en Nelleke Koster uit Rilland-Bath tot een triom fantelijke rit: een veelbelovend begin van de negende fruitweek in Goes, die weer heel wat te bieden heeft. Gezeten in een grote open auto wuif de ze naar het publiek, dat haar en de hofdames langs de hele route naar en door de binnenstad met spontane applausjes ontving. Het drietal zag er schattig uit. De donkere fruitfee droeg een ruim vallende, ivoorkleu rige japon van satin duchesse met een lichtblauwe mantel. In haar hand een boeket rode rozen. De beide hof dames waren gekleed in strakke, ge sloten japonnen bestikt met brokaat. Daar overheen een stola van wit bont. Charmant en betoverend sloot het drietal de vrolijke kinderstoet, waarvan de beste deelnemers aan staande zaterdag een ereplaatsje krijgen vooraan in het fruitcorso- 1963. Het is voor de jury zaterdagmiddag nog een grote puzzel geweest om de fa vorieten uit het eerste kindercorso naar voren te halen. En het slot was: er kwa men twintig prijswinnaars uit de bus in plaats van tien, zoals men zich eerst had voorgesteld. Wie deze „kinderfan- tasie-in-fruit" heeft zien voorbijtrekken zal het met deze beslissing van de „be oordelaars" zeker eens zijn. De tweehon derd deelnemertjes hadden al dan niet met hulp van pa en moe een optocht in elkaar getimmerd, zoals men die niet vaak tegenkomt. De kunst van het oo- tuigen met fruit moeten ze goed hebben afgekeken bij de praalwagenbouwers, want hun wagentjes en karretjes waren er bijna alle mee afgezet. n „Eet meer fruit" stond er op het wa gentje van de eerste prijswinnaar bij de „individuelen" Robert Sclilingemann. En de appels en peren, de druiven en pruimen kwamen in de motiefjes van bijna iedere inzending terug. Ze hingen aan versierde parapluus, lagen in de mandjes van Bevelandse boerinnetjes. Natuurlijk had „de zoan van Willem Teil" een grote apppel op zijn hoofd. Sneewwïtje trok voorbij, Chinezen en Indianen, bruidjes op versierde fietsjes. Neptunes, Batavieren en Arabieren en de Grieken met het paard van Troje. Het was een verrassende leuke stoet, daar tussen de twee Goese muziekge- zesehappen in. Toen de fruitfee en haar hofdames op de Grote Markt uit hun glanzende auto stapten hadden de ruitertjes van de ponyclub uit Wouw en de Zeeuwse Shet- landpony fokvereniging een erehaag naar de trappen van het stadhuis ge- (Zie slot pag. 2 kol. 6) De 26-jarige O. M„ die ervan verdacht wordt op 10 september jl. in Den Haag een transistorradio uit een auto te heb ben gestolen, is zondagmiddag bij een gevecht met politiemannen in Maas tricht door een kogel uit de revolver van een rechercheur gewond. Maastrichter politiemannen wilden de man, die bij zijn zuster verbleef, arreste ren, dit op verzoek van de Haagse re cherche. De man vluchtte echter de deur uit, waarna een achtervolging door de tuintjes van de buren begon. Er werd een waarschuwingsschot gelost, zo deelt de politie mede. Men kreeg de man te pakken, er ontstond een gevecht en de revolver van een der politiemannen ging af. De kogel trof M. in de onder kin en bleef in het kaakbeen steken. In „St.-Annadal" werd de kogel verwijderd, waarna verdachte in verzekerde bewa ring werd gesteld. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Kusk, heeft te Washington verklaard dat hij vertrou wen heeft in het vermogen van Zuid- Vietnam om orde op eigen zaken te stellen en daaraan toegevoegd dat de Amerikaanse hulp aan de regering van dat land niet zal worden ingetrokken. Rusk zei letterlijk: „Er zal nog enige tijd een periode van enige spanning en moeilijkheden blijven. Maar ik vertrouw erop dat de Vietnamese regering de op lossingen zal vinden en dat onze hulp effect zal blijven sorteren". De staat van beleg in Zuid-Vietnam zal vandaag worden opgeheven. In het officiële communiqué, waarin dit wordt meegedeeld, wordt gezegd dat het militaire bewind dan plaats zal maken voor het burgerlijke. De noodtoestand, die 15 oktober 1961 werd uitgeroepen, zal echter gehand haafd blijven. Krachtens deze noodtoe stand heeft de regering het recht elke wet tijdelijk buiten werking te stellen. De staat van beleg werd op 21 augustus van dit jaar afgekondigd. Volgens het Canadese persagentschap kan woiden verwacht, dat binnen één of twee (lagen een Canadese graanverkoop aan de Sowjet-Unie ter waarde van meer dan 590 miljoen dollar zal worden bekendgemaakt. De levering van het graan zal geschie den binnen een jaar en de betaling zal plaatsvinden in contanten en in termij nen. Volgens het persbureau werd er in be paalde kringen op gewezen, dat extra graanverkopen eveneens een onderdeel kunnen vormen van de nieuwe handels overeenkomst, waarover op het ogen blik met de Sowjet-Unie wordt onder handeld. Verwacht wordt dat meer dan 200 miljoen bushels tarwe zal worden geleverd, wat de grootste order aan Ca nada voor de levering van tarwe in een jaar zou zijn. is het 25 jaar geleden, dat de bekende Amerikaanse roman schrijver Thomas Wolfe, wiens voor toneel bewerkte eersteling „Look, homeward, Angel" in 1959 door de Nederlandse Comedie werd opgevoerd, te Baltimore overleed. WVVWWWWWWWWMWW/WMWMWWWWWWWWWWWMW Een Afrikaans joch, dat dacht een vluchtje mee te zullen maken boven Freetown (Sierra Leone) kwam tien uur later tot de ont dekking dat hij bijna 5000 kilo meter van huis was in Londen. De knaap, Moestafa Boedemma, werd aangetroffen onder een stoel in een vliegtuig van de luchtvaart maatschappij Cierra Leone, dat zonder tussenlanding van Free town naar het vliegveld Gatwick in Zuid-Engeland vloog. Hij had alleen een hemdje en kort broekje aan, had geen geld of paspoort en sprak geen Engels. Bij aan komst vrijdagavond werd hij on dervraagd en voorlopig in de ge vangenis van Brixton onderge bracht, omdat er op het politie bureau geen plaats voor hem was. Vandaag wordt hij met een vlieg tuig van een Engelse maatschap pij naar huis teruggebracht. Hij mag dan op de stoel zitten. jwvwwwwvwwvvwuvwvvwm De Franse regering heeft bezuinigingen op defensie en onderwijs afgekondigd op grond van het bezuinigingsplan dat vo rige week is bekendgemaakt door minis ter van financiën Giscard d'Estaing. De uitgaven door het militaire apparaat worden met 37 miljoen gulden vermin derd en die voor het onderwijs met 11 miljoen. Het hoofd van de politieke missie van de republiek van de Zuid-Molukken (R. M.S.), ir J. A. Manusama, meent aat de Zuidmolukkers bereid zijn om na het herstel van de goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië met of ficiële Indones'ërs aan een ronde tafel te gaan zitten om tot een oplossing van her Ambon-conflict te geraken. De heer Manusama die deze verklaring aflegde op het conferentieweekeinde van de stichting „Door de eeuwen trouw" in Zeist, acht het mogelijk dat Nederland daarbij een bemiddelende rol speelt. Nederland kan evenwel geen gespreks partner zijn, zo zei hij, want het gaat om een zaak van ons oosterlingen. Ook een plebisciet kan volgens hem, op Ambon de oplossing brengen, maar dan zonder de Indonesische bezettingstroe pen. Dringt Nederland hierop aan dan heeft lot op het eind gedaan wat het eigenlijk doen moest. De voorzitter van de stichting „Door de eeuwen trouw", de heer M. Conradi, concluleerde uit de discussies over het herstel van de diplomatieke betrekkin gen dat men hiertegen geen bezwaar heeft, maar wel tegen een vriendschap pelijke betrekking zolang het niet ze ker is dat deze vriendschap betrouw baar is Vier kinderen zijn gisteren gedood bij een bomexplosie die zich voordeed in een baptistenkerk in Birmingham, Alabama. Drie entwintig andere mensen werden min of meer ernstig gewond. Alle slachtoffers zijn negers. Tijdens de explosie bevond zich een groep negerkinderen met hun onderwijzeres in de kelder van het gebouw, waar de zondagsschool werd gehouden. In de grote zaal van de kerk trof men reeds voorbereidingen voor de ochtenddienst en hier waren reeds ongeveer 60 mensen aanwezig. De politie vermoedt dat de bom vanuit een rijdende auto door het raam van de kelder is gegooid. Vlak na de explosie zag men een auto met grote snelheid wegrijden. Zondagavond is in Birmingham, in de Amerikaanse staat Alamaba, een 16-jarige neger doodgescho ten. Dit gebeurde enkele uren na een ontploffing in een negerkerk, waarbij vier meisjes de dood von den en 23 mensen verwondingen opliepen. Volgens de politie is de zondag avond doodgeschoten neger, John nie Robinson, getroffen toen de po litie, die hern met stenen naar pas serende auto's zag gooien, waar schuwingsschoten loste. De politie van Birmingham heeft verder mee gedeeld, dat nog een jeugdige ne ger door twee blanken, die op een scooter voorbijreden, is neerge schoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1