BOND ZEGT MEDEWERKING AAN DE LOONPOLITIEK OP zovee1 „Zwarte Ionen mogelijk legaal maken" Firato 1963 geopend Minder Amerikaanse militairen in Europa Zeeuwse paardenbeste troeven op Nationale GEHEIM OVERLEG T.V.-CONCESSIE Afscheid van een tijdvak Werkelijkheidszin C.A.O.-mrtners Spoed Stakingen Gevolgen Chinese officieren aan Sowjetgrens teruggewezen Nieuwe strategie PRINSESSEN OP BEZOEK BIJ N.A.V.O. IN PARIJS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vanavond de proms „SINT -WILLIBRORDUS" Loonpolitiek volkomen vastgelopen, toestand onwerkelijk" GroenHM 4 «Wen geschorst in Rotterdam (NOG) GEEN OVERKOEPELENDE STICHTING O.T.E.M.-Voor stel Werd door T.V.N. verworpen ONGEVEER 7300 MAN TERUGGETROKKEN Door invoering nieuwe strategie BRITS VETO IN V-RAAD Kanshebbers in Den Bosch geselecteerd Veel interesse ondanks misère met de oogst Kwartet" „Gambo" (Zie slot pag. 2 kol. 6) Twee ondergrondse kernproeven in Verenigde Staten Hogedruk trekt langzaam weg 206e jaargang - no. 216 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red tel. 2425. adm. tel 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50) ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 14 sept. 1963 Pagina 3 „Het hoofdbestuur van de katholieke bond van werknemers in in dustriële bedrijven „Sint-Willibrordus" heeft zich reeds in augus tus jl. op het standpunt gesteld, dat de bond geen verdere mede werking aan de huidige loonpolitiek kon geven". Dit wordt gezegd in een verklaring, die de voorzitter van „St-Willibrordus", de heer H. M. de Groodt. gistermiddag in een bestuursvergadering heeft afgelegd. De onverbindendverklaring door de minister van een tweetal c.a.o.'s waarbij de bond partij is alsmede de moeilijk heden in de metaalindustrie hebben het hoofdbestuur genood zaakt het ingenomen standpunt publiekelijk bekend te maken. In de verklaring wordt gezegd, dat men tot dit standpunt is gekomen na beraad over de loonpolitieke situatie, omdat na een jaar van de nieuwe loonvorming was gebleken, dat de loonpolitiek volkomen was vastgelopen. De verklaring vervolgt: „Er was een on werkelijke toestand ontstaan waarin door instanties op papier wordt vastge houden aan een loonpeil, dat slechts met 2.7 pet. is verhoogt, terwijl over de hele linie met zwarte lonen veel meer wordt betaald". „Sint-Willibrordus meent", aldus gaat de verklaring van de voorzitter verder, „dat voor 1964 slechts medewerking kan wor den gegeven aan een loonpolitiek, wel ke gekenmerkt wordt door werkelijk heidszin". „Het is daarom van oordeel dat aan de vakbonden een zodanige vrijheid moet worden gegeven dat zij in hun loonpolitiek veel meer rekening kun nen houden met de economische mo gelijkheden in de ondernemingen of de bedrijfstakken. Dit betekent in de huidige omstandigheden de bevoegd heid en de mogelijkheid voor de vak beweging om de zwarte lonen zoveel mogelijk in de c.a.o.'s op te nemen en legaal te maken". „Daarnaast dienen, daar waar grote winsten worden gemaakt, de lonen niet beperkt te blijven door een landelijk cij fer. De verantwoordelijkheid zal daarom meer gelegd moeten worden daar waar ze werkelijk ligt en dat is op de eerste plaats bij de c.a.o.-partners. Dit wil niet zeggen dat er geen bepaalde toetsing van loonsverhogingen wenselijk en noodzakelijk is. Deze toetsing mag echter niet ontaarden in, zoals het tot nu toe steeds gebruikelijk was, gemilli- meter. Wij menen daarom dat het vol doende is wanneer er een bepaalde mel dingsplicht is voor de belangrijkste be drijfstakken, zoals o.a. de metaal-, de De rector magnificus van de Nederland- sche Economische Hoogeschool heeft in een gisteravond uitgegeven ver klaring medegedeeld, dat hi) heeft vastgesteld dat de over de groentijd gemaakte afspraken door het Rot- terdamsch Studenten Dorps op don derdag 12 september op enkele pun ten zijn overtreden. De senaat van het Rotterdamsch Studenten Corps heeft hem. aldus de verklaring, vol gens de gemaakte afspraak, eigener beweging en tijdig ingelicht. De rector magnificus heeft de senaat van net Rotterdamsch Studenten Corps als ernstige waarschuwing, de aanwijzing gegeven de groentijd met onmiddellijke ingang met viei dagen te schorsen zo besluit de verklaring Om nadere inlichten gevraagd naar aan leiding van zijn verklaring neeft de rector magnificus, prof. drs H. W. Lambers, meegedeeld, dat er sprake is geweest van een duidelijke over treding van de geest van de afspra ken, die zijn gemaakt tussen de stu dentenorganisaties en senaat Er is naar zijn smaak geen sprake geweest van excessen, zoals die welke geleid hebben to* de beroeringen van het vorige iaar die de gehele ontgroe ning van universitaire studenten in Nederland op de helling nebben ge zet. bouw- en de chemische industrie, waarbij dan de toetsende instantie de bevoegd heid heeft op een bepaalde manier een loonsverhoging terug te wijzen". Het ministerie van justitie heeft gister avond medegedeeld, dat de minister van justitie, mr. Y. Scholten, een bespreking heeft gehad met mr. W. B. J. Aberson, waarnemend procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. F. C. Kist, advocaat-generaal belast met eco nomische zaken, en mr. J. F. Hartsui ker, officier van justitie, hoofd van hef arrondissementsparket te Amsterdam. De minister heeft zich laten voorlich ten over de strafrechtelijke aspecten van de loonkwestie bij de Amster damse Droogdokmaatschappij, welke zaak reeds in behandeling was geno men door het openbaar ministerie. De minister heeft opdracht gegeven spoed te betrachten, aldus de mede deling van het ministerie van justi tie. Bij de werf van Verschure en Co. in Am sterdam is gistermorgen weer enige tijd gestaakt. Om half twaalf ging iedereen weer aan het werk Ook bij Werkspoor werd het werk neergelegd. Na de schaft gingen ook hier de werknemers weer aan de slag. Bij Demka in Utrecht de den zich eveneens korte stakingen voor, die 's middags weer waren opgeheven. De rest van de dag was het rustig in de bedrijven. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, aangesloten bij het N.V.V., heeft in een verklaring aan de kaderleden, gepleit voor een realistisch loonbeleid. In de verklaring wordt onder meer gezegd, dat men bij het overleg ter bepaling van het standpunt voor de nieuwe c.a.o.-on- derhandelingen grote betekenis moet toekennen aan de feitelijk betaalde lo nen, ook zal een aanpassing van het loonpeil vallen buiten de grenzen van een landelijk toe te staan stijgingsper centage voor het jaar 1964. (Van onze Haagse redactie). Een poging van de O.T.E.M. om aan de vooravond van de instelling van de televisie-pacificatie-commissie de voornaamste gegadigden voor een commerciële televisie-concessie in één stichting samen te brengen is mislukt. uit de Tweede Kamer, vijf vertegen woordigers van de omroepverenigingen en vijf vertegenwoordigers van de me ning dat er een ander t-v.-bestel moet komen, zitting krijgen. Tijdens de ver gadering in de Witte Brug zou volgens onze inlichtingen door voorzitter Car- stens gewag gemaakt zijn van geruch ten volgens welke in deze laatste groep van vijf zelfs een Veronica vertegenwoor diger zitting zou krijgen. Dr. Carstens zelf geloofde daar niet hard aan maar achtte het gerucht toch een reden te meer voor de niet-illegaal opererende concessieaanvragers om hun krachten te bundelen. Tijdens een geheim gehouden bijeen komst die op 6 september in hotel de Witte Brug te Den Haag door de presi dent-commissaris van de O.T.E.M., dr. C. F. Carstens van de Rotterdamse Bank werd geleid, heeft de delegatie van de door de heer Zwolsman in het leven geroepen T.V.N.-groep de andere concessieaanvragers O.T.E.M., C.T.M.N., Nederlandse Bioscoopbond en N.O.T.U. te verstaan gegeven dat de bundelende stichting waarnaar de O.T.E.M. zoekt al bestaat in de vorm van de T.V.N. De T.V.N.-delegatie, onder leiding van de burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, wilde niets weten van een nieuwe overkoepelende stichting. Drs. Bogaardt gaf te verstaan dat de ande ren maar moesten toetreden tot de combinatie gevormd door de Stichting Televisie Nederland (T.V.N.) en de Maatschappij Exploitatie Televisie Re clame (T.É.R.). Aangezien de andere vertegenwoordi gers die voorstellen onaanvaardbaar achtten waren de besprekingen ge doemd te mislukken. De O.T.E.M. die het initiatief tot de Witte-Brugbesprekingen had genomen had de andere concessieaanvragers voorstellen gedaan om: een stichting in het leven te roepen om gezamenlijk verder te werken; een gemeenschappelijk krachtige propaganda te doen voeren voor toe lating van reclametelevisie op het tweede net, dat niet in handen ge geven moet worden van de omroep verenigingen 8 gemeenschappelijk een kandidaat te stellen voor het lidmaatschap van de pacificatiecommissie welke mi nister Bot binnenkort zal moeten be noemen om naar een compromis te zoeken voor de kwestie van reclame- t.v. Feronicfl in de kringen van de concessieaanvra gers wordt verwacht dat instelling van de commissie nog slechts een kwestie van enkele weken is in deze commis sie zullen behalve vijf fractievoorzitters s Onder zeer grote belangstelling heeft de heer E. A. Schüttenhelm, voor- I zitter van de Nederlandse Televisie Stichting, gistermorgen in de tijdelijke 1 televisiestudio in het R.A.l.-gebouw in Amsterdam de Firato 1963 officieel 1 geopend. De heer Schüttenhelm noemde deze expositie „de meest imposan- I te uit een reeks van dertien, een demonstratie van denkkracht en uit- vindersvernuftvan organiserend vermogen en handelszin, van kennis en artistieke creativiteit"Hi] vervolgde: „Deze tentoonstelling is niet al- I leen van belang voor de vakman en voor de adspirant-koper, maar ook I voor de jeugdige Nederlander, op wie een speciaal beroep wordt gedaan I in het educatief voorlichtingscentrum ,JHet electron". De voorzitter van I de Firato, de heer A. J. K. Peiger, memoreerde de komst van de British I Audio-group, die voor de eerste maal op het continent en in de Euro- markt hun artikelen exposeren. Dat de Britten juist naar Amsterdam I zijn gekomen komt volgens de heer Peiger „door het gunstige internatio- I nale zakenklimaat en het feit, dat Nederland verkeerstechnisch zo cen- traal is gelegen". Tiiiiiiiuiiiutimmiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiii 'sS'.yJ&'iï y s v? Links: onder toezicht van een poli tieman verlaten twee negermeisjes, die voor het eerst zijn toegelaten op een middelbare school van Tus- kegee in de staat Alabama, na de eerste schooldag met hun boeken het schoolgebouw. Rechts: een blank meisje verlaat huilend de middelbare West Ena school van Birmingham. Nadat negerleerlingen in de school ivaren toegelaten wei gerde het meisje met vele andere blanke leerlingen het gebouw te be treden. fWWWMVWWMWtfWVV/WWWWVWWVWWWWVWWW Over de gevolgen van de mislukte po ging tot bundeling van krachten be staat nog geen zekerhe'd. Een goed ingelichte zegsman gaf ons echter te verstaan dat de O.T.E.M. vermoedelijk binnenkort de andere groepen zal voor stellen verder te praten over een sa menwerking zonder de T.V.N.-T.E.R.- groep. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldde, dat vijf officie ren van het Chinese leger maandag jl. in de Russische grensplaats Zabaikalje door douanebeambten en grenswachten gedurende twee uur zijn vastgehouden, waarna zij naar China terug werden ge stuurd. Dit geschiedde nadat de bagage der offi cieren was doorzocht en beslag was ge legd op onder meer dagbladen, die ar tikelen bevatten over „vraagstukken der internationale communistische bewe ging". De vijf Chinese officieren, die in de Sow- jet-Unie een militaire cursus volgden, waren, na een verlof in China, met de trein Peking-Moskou onderweg naar Rusland. „Nieuw-China" zei nog, dat de 5 bij hun terugkeer op het station in Peking, een hartelijke officiële ontvangst werd be reid. Zij werden met luid applaus ont vangen en zij kregen bloemen aangebo den. Ambtenaren van de Chinese minis teries van buitenlandse zaken en lands verdediging en hoge officieren waren ter verwelkoming aanwezig. 0 Tot een verzameling Franse meubelen die 17 en 18 oktober bij Sotheby in Londen zal worden geveild, behoort het huwelijksbed van Napoleon en keizerin Marie-Louise. De collectie heeft toebehoord aan wijlen René Fribourg uit New York. De V.S. hebben sinds het einde van dit jaar geleidelijk ongeveer 7300 man ondersteuningstroepen uit West-Europa teruggetrokken. Zij vormden een onderdeel van de versterkingen, die ten tijde van de Berlijnse crisis naar Europa waren gezonden. Dit berichtten hoge amb tenaren van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. De Britss afgevaardigde Sir Patrick Dean heeft gisteren in de Veiligheids raad zijn veto uitgesproken over een Afrikaans-Aziatische resolutie waarin Groot-Brittannië werd gevraagd geen soevereiniteitsbevoegdheden en strijd krachten over te dragen aan de huidi ge (blanke minderheids-) regering van Zuid-Rhodesië. Hierdoor was de reso lutie verworpen, hoewel zij acht (één meer dan de vereiste zeven) stemmen had gekregen. Frankrijk en de V.S. ont hielden zich van stemming. Sir Patrick verklaarde dat ae Britse regering de ordelijke ontbinding van de centraal-Afrikaanse federatie (van Rho- desië en Niassaland) als een noodzake lijke voorwaarde voor verdere vooruit gang in centraal-Afrika beschouwt. „Wij zijn ervan overtuigd dat dit op gang zijnd proces onherstelbare schade onder vindt indien wij de regering van Zuid- Rhodesië haar bevoegdheden niet terug geven", aldus Sir Patrick. De oude generatie is zo langzamer hand uit ons midden verdwenen. De oude generatie: figuren die vooral tus- 1 sen de beide wereldoorlogen een rol van betekenis in het leven van ons land hebben gespeeld. Deze week werd Jan Schouten ten grave gedragen, voorman van de antirevolutionairen, die tot in 1956 een groot man was in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de vori- ge eeuw was hij geboren als zoon uit een gereformeerdschippersgezin, een milieu dat hem vormde tot een rechtlij nige, gelovige persoonlijkheid. Zijn op- treden was minder spectaculair dan dat van de oudere Colijn, met wie hij het niet altijd eens is geweest. Maar wie j hem in de Tweede Kamer en in het I maatschappelijk leven meemaakte, her kende direct een eigen stijl. Een stijl, die door en door Nederlands was. Rond hem was de sfeer, die Nijhoff zo uitmun- I tend heeft getroffen in het gedicht over jde brug bij Bommel: de schippersvrouw, I die over de rivier de statige psalm zong - „Prijs God, Zijn hand zal U bewaren". Vertegenwoordigers van Schoutens ge neratie zijn niet talrijk meer, anderen hebben hun plaats ingenomen. Sinds zijn vertrek uit het openbare leven is er veel veranderd. Zelfs in de partij, die hij ja renlang als voorzitter en als oarlemen- 1 tariër diende, is de laatste jaren een andere geest gevaren, aangepast aan de veranderende tijden. Af en toe echter wordt men scherp herinnerd aan de da gen van weleer, bijvoorbeeld door dit overlijdensbericht. Het opgroeiende geslacht kent de naam Schouten amper. Hoe weinig de actuele historie onder de jongeren bekend is, bleek deze week uit een te levisieuitzending rond de première van de film over koningin Wilhelmina „We derzijds". Aan een aantal leerlingen van middelbare scholen werd naar hun in drukken over deze film gevraagd. De jongeren verklaarden over het algemeen wel onder de indruk te zijn gekomen, maar tegelijkertijd kwam vast te staan, dat het hele tijdperk van koningin Wil helmina voor hen een vrij schimmige zaak was. Opvallend was met name de reactie van een meisje, dat zei getrof fen te zijn door het haars inziens humo ristische effect, ontstaan door vlak ach ter elkaar een scène te vertonen van de brallende Hitier en „een Nederlander", die het Nederlandse Eind 1962 waren al ongeveer 15.000 man volk tot kalmte maan_ logistiek personeel, dat eveneens deel c]e 20 ongeveer for- uitmaakte van de versterkingen, naar de V.S. teruggekeerd. Naar verluidt is het ministerie van plan voor het eind van het jaar een gevechtseenheid een regiment pantserwagens met 3500 man uit Europa terug te trekken. Volgens de Wall Street Journal ontwerpt het ministerie van defensie een nieuwe militaire strategie welke neerkomt op een gedeeltelijke terugtrekking van Amerikaanse gevechtstroepen uit het buitenland naar bases in de V.S. De ver andering van strategie is nodig om eco nomische en militaire redenen. Het aan tal betrokken militairen zal aanzienlijk zijn, aldus het blad. Door de maatregelen zouden grote aan tallen militairen snel overal waar zij no dig zijn kunnen worden ingezet. Hiertoe schiet de regering-Kennedy op met plan nen om de vloot van vliegtuigen voor het vervoer van militairen te vervier voudigen. Van onze correspondent) E De prinsessen Beatrix en Irene zul- i len volgende week naar Parijs ver- trekken voor een werkbezoek aan 1 het hoofdkwartier van de N.A.V.O. Hoe lang het bezoek precies zal du- 1 ren staat nog niet vast, maar wel is I E bekend dat het van zeer korte duur i zal zijn. Ter gelegenheid van dit be- f zoek wordt er donderdag 19 sep- tember van 18.00 tot 20.00 uur op het N.A.V.O.-hoofdkwartier een re- I eeptie gehouden. uiiiiiiiriiniiniiiiiimininiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniïr - - - IdutlijH muieerde althans het meisje haar indruk. De Nederlander over wie zij het had was Colijn: voor haar kennelijk een onbekende, anders zou ze zijn naam wel hebben genoemd. Do ouderen echter zullen bij het zien van deze beelden vermoedelijk heel andere indrukken hebben gekregen: menigeen kan zich zelfs de vaderlijke stembuiging van Colijn in die bewuste rede nog wel herinneren. We mogen dan in de huidi ge tijd niet gezegend zijn met een over vloed aan vrede en veiligheid, de jaren van de crisis en oorlogsdreiging van voor '40 waren evenmin vrij van nachtmerries. Afgezien daarvan: Colijn blijkt voor een vertegenwoordigster van de huidige jeugd een totaal onbekende. Haar reactie onderstreept, dat diens pe riode volstrekt verleden tijd is. Het over lijden deze week van Schouten, die in zekere zin nog een brug vormde van oud naar nieuw, onderstreepte dit evenzeer. Onjuist zou het zijn deze beschouwing op dit punt af te sluiten. Wellicht zou dan (ten onrechte) de indruk wor den gewekt alsof hier een zekere wee moed over het verleden wordt geculti veerd. Daarom tot slot een poging tot een positieve waardering van de hierbo ven geciteerde reactie op een scène uit „Wederzijds". De reactie van het meisje wijst er op, dat zij de tegenstelling tus sen de machtswellusteling Hitier en de vermanende Colijn onbegrijpelijk acht: hoe kon men rustig blijven met een dergelijke man aan de andere kant van de grens? Colijns betoog echter sloot aan bij de opvatting van zeker negen tig procent van het Nederlandse volk. De neutraliteit van ons land was im mers het heilige huis van de jaren der tig en de meerderheid van de Nederlan ders rekende er vast op, dat niemand ook Hitier niet deze neutraliteit zou schenden. Ook dat is voorbij: we zijn met veel schade en schande wijs ge worden tussen veertig en vijfenveertig. Maar óók dat verklaart de verbazing van het meisje: het wijst er op, dat de huidige jeugd is opgegroeid in een „ver bonden-zijn" met anderen. Mede daar door is er een grotere openheid geko men dan vroeger, een andere waarde ring van „buitenland". De Nederlander is cosmopolitischer geworden. Geestelijk gesproken staan we heel wat dichter bij één Europa dan in 1939 ooit mogelijk kon worden geacht. Daarom: bij het afscheid nemen van 1 een stuk verleden en gebeurt dat niet iedere keer opnieuw als ons wordt meegedeeld dat iemand van de oude gar de is heengegaan? is het goed ons ook te realiseren, dat dit verleden on herroepelijk voorbij is en er aan te den ken dat onze dagen hun eigen proble men stellen. Laat ons derhalve de jon geren er niet te hard om vallen, dat zij het verleden van de ouderen af en Enkele tientallen veewagens hebben weer een „keurzending" van de Zeeuwse paardestallen op de losstoepen van de grote Veemarkthallen in Den Bosch uitgeladen. En daaronder bleken vrijdag, de eerste dag van de eenendertigste grote nationale tentoonstelling van de koninklij ke vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard", opnieuw ste vige troeven te zitten voor het landskampioenschap. Zowel bij de hengsten als in de verschil lende categorieën van de mer ries. Vanmorgen (zaterdag) zul len ze op het demonstratieveld voor de volgepakte tribunes aantreden. Dan zullen de jury- Wtrmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmh leden de spanning weer opvoe ren: totdat ten slotte de oranje rozet met het lint in rood-wit- en-blauw aan de hals van de 2 kampioenspaarden wordt ge hangen Want dót Is ieder jaar weer het grote moment in deze altijd boeiende show, die de Nederlandse paardenfokkers in Den Bosch opbouwen. De wedloop naar de titel „het beste paard van het jaar" brengt enkele duizenden Een beeld van de Rationale" in Den Bosch: een demonstratie met zestienspannen. (Foto P.Z.C.) mannen uit het vak naar de Vee- markthallen en tienduizenden ande ren komen kijken naar de prestaties, de kwaliteit, de uniformiteit en het keurige toilet van de dieren. Voortdurend hebben de Zeeuwse paardenfokkers in de voorste gelede ren gelopen. Klinkende namen waren het, die hun zware viervoeters mee droegen. Synoniem met de gespierde bouw van de hengsten en de mer ries. En ook dit jaar spelen ze hun „troeven" goed uit. Er zijn gisteren bij de keuringen in de hallen geduchte kanshebbers uit de rijen gekomen. sten de oudste en misschien wel de beste papieren voor het kampioen schap. Vorig jaar wist hij al tot in de kampioenskeuring door te drin gen, maar toen moest hij het nog af leggen tegen de formidabele „René van Tonenhof" van Al. Serrarens uit Ossenisse. Met het bord „reserve kampioen" om de zorgvuldig opge poetste en versierde hals ging hij toen naar Walcheren terug. Dat was in(toe no-a' curieus vinden. 1961 ook al gebeurd. Het afgelopen voorjaar wist deze sterke inzending van De Buck het provinciaal kam pioenschap van Zeeland voor zijn naam te brengen. Zijn rivaal, Nico van Injer, van H. v. d. Heuvel in het Brabantse Keldonk-Erp. Een 4- jarige hengst, die ook niet met zich Iaat spotten. Afgelopen voorjaar stond dit machtige beest nog in Lim burg op stal. En toen hij moest op draven voor de provinciale keuring daar sleepte hij prompt het kam pioenschap achter zich aan Provin ciaal en nationaal is deze „Injer" meermalen met premies beloond. Ook de stal van Serrarens uit Ossenisse heeft zich bij het illustere gezelschap gevoegd met „Elegent van Braam hof", een vier jaar oude hengst. Hij heeft het jeugdkampioenschap van Zeeland al veroverd en zijn kwalitei ten moeten niet onderschat worden. Wanneer men zo de Zeeuwse bijdrage onder het hengstenmateriaal van de ze 31ste „Nationale" bekijkt, steekt ze met kop en schouders hoven de rest uit. Vooral omdat de kwantiteit maar de helft is van wat bijvoorbeeld Noord-Brabant aanvoert. Dat is de laatste jaren een opvallend verschijn sel in Den Bosch. De negen jaar oude „Gambo van de Liter" van Willem de Buck en Zonen te Meliskerke heeft onder de heng- tf Bij de merries heeft Zeeland voor een „kwartet voorname dames" gezorgd, die bij de keuringen gisteren al hoog genoteerd kwamen te staan. De „beestjes" mogen gerust bij hun naam worden genoemd: Gerda, de ze ven jaar oude merrie van M. L. M. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft meegedeeld dat donderdag in Nevada twee ondergrondse kernproe ven zijn genomen. Een der ontploffin gen had een geringe, de andere een mid delgrote kracht. Sinds september 1961 zijn in de V.S. 96 ondergrondse ontplof fingen teweeggebracht. (Van onze weerkundige medewerker) 5 Een hogedrukcentrum bevindt zich nog in onze omgeving met droog en vrij zonnig weer. Boven de oce- S aan heeft zich tot op grote hoogte S weer een zeer sterke westelijke luchtstroom ingesteld, waarmee en- S kele stormdepressies snel naar de S omgeving ten noorden van Schot- 5 land trekken. Deze depressies brei- den hun invloed naar het Noordzee- gebied uit. Het mooie weer wordt jj daarbij dit weekeinde langzaam verdreven. Tot zondagavond kan het droog blijven, maar wel bereikt ons tijdens het weekeinde wat meer bewolking met een matig tot krach- tige toenemende zuidwestenwind. 5 iiHiHiiiHiiiiHnmiiiumniiiiiiiniujl!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1